De Scicbefve (Boti/toiit YNL woedend over voordracht ieuwe YVY- voorzitter Noordwiik ■Wassenaar viert opening nieuwe weg met optocht Meer aandacht voor fietsers in winkelcentra Voorbereidingen Driekamp Alkemade in volle gang ÏNOEMINGSPROCEDURE IS ONDEMOCRATISCH" 5)EN OMGEVING QeidóaQowuvnt ZATERDAG 18 MEI 1991 PAGINA 15 Onder redactie van Ton Pieters Leidsche Courant be- onder de wapenen: de onder- op maandag 11 mei officieren 3, de korporaals en vanuit Wassenaar: soldaten 10, groot verlof 26 Sept. Bij deze groep worden geen Israëlieten ingedeeld. De overigen dier lichting en van dat korps komen aldaar op: de onderofficieren 19, de korporaals en soldaten 26 Oc tober, vetrek met groot ver lof 11 November". „De nationaal-socialistische leider dr.Göbbels is door de 3e Kamer van het Landge- recht veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf wegens beleediging van den vice-politiepresident dr.Weiss". H.M.de Koningin- q|S ?r is aan de firma Van .12 terg en Gerzon, stoom- ïhwarenfabriek alhier, inning verleend tot het n van Hoogstderzelven met den titel van Qpverancieë'. 2 lagmiddag had de ope- van het nieuw in- café Rijnegom ^gden heer C.Ooiendijk. ,l5£nen langen moeilijken s déze nieuwe zaak te rwoude Hooge Rijndijk ^jand gekomen. De heer Rijksstraatweg genood- werd zijn oude zaak te verdwijnen, heeft een ige keuze gedaan, door mkoopen van het naast pand waarvan de mer, Adr.Pieterse, weten te maken een Swelke aan alle eischen en tegenwoordigen tijd De onderaannemers heeren v.Osnabrugge, "ftlwerk, A. Vlasveld, en den instal- M.Pieterse, zorgden een goed aanzien. Wij !hën café „Rijnegom" en een langdurig be- 7301. 5.3(?iensplichtigen der lich- 3.3(1925, van het 6e regi- veldartillerie, afkom an de 2de schoolcom- van het voormalige pe ent vestingartillerie, te Leiden als volgt herhalingsoefeningen alhier, heeft naar wij verne men, met ingang van 1 Juni a.s. bij den gemeenteraad als zoodanig eervol ontslag aan gevraagd". „De rechtbank te Maastricht, uitspraak doende in de zaak tegen den kruidkundige te Staphorst, die ter zake van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde door het kantongerecht te Heerlen veroordeeld was tot 1 maand hechtenis, heeft dit vonnis vernietigd en hem veroor deeld tot ƒ300 boete subs.twee maanden hechtenis". „Door het Centraal Bureau voor de Statistiek is bekend gemaakt den uitslag van de gehouden 11de volkstelling voor de gemeente Zoeter- meer. Op 31 December 1.1. was het definitieve bevol kingscijfer 1734 personen, en wel 864 mannen en 870 vrou wen „In den ouderdom van 84 jaar is te Lutjebroek de oud- pauselijk zouaaf Gerrit Vis ser overleden". „Het circus Barnum, dat op zijn tournée door Nederland momenteel te Helmond ver toeft, had Woensdag een ge voelig verlies te boeken. Toen de leeuwentemmer gis teravond te ongeveer half ze ven, anderhalf uur voor de openingsvoorstelling, zijn dieren wilde-gaan verzorgen, vond hij zes volwassen leeu wen dood in hun kooiwagen liggen. Omtrent de oorzaak van hun dood tast men nog in het duister. Dinsdagavond waren de dieren nog geheel gezond toen zij bij de laatste voorstelling te Eindhoven moesten optreden". „Paus Pius XI heeft ter gele genheid van den 40sten ver jaardag van de uitvaardiging der encycliek „Rerum Nova rum" aan de wereld een nieuwe encycliek geschon ken. De encycliek begint met de woorden „Quadragesimo anno" (In het veertigste jaar). Met groote dankbaar heid zal heel de katholieke wereld kennis nemen van dit Pauselijk document, waarin een oordeel wordt uitgespro ken over den socialen toe stand van heden hoe deze is en hoe deze zijn moet in het licht der christelijke be ginselen". Van de Leidsche Winkel stand: „In perceel Morsch- straat 9 openen heden de heeren Hoogervorst en iïfden voor trouwe n van FNV Lisse De FNV afdeling Lisse Voedingsbond heeft giste- >n groot aantal jubilarissen J ligd in 't Huys Dever. J. lerkel ontving de gouden ^met briljant omdat hij 60 1 d is. Voor 50 jaar lidmaat- kregen J. J. G. Grimber- J. van der Meer en J. C. 'oorden de gouden speld robijn. Daarnaast kregen i. Beelen, J. van der Voort, WjWassenaar efi A. A, W. Zui- n de gouden speld voor 40- 0 idmaatschap en waren er n spelden voor N. P. A. Bliek, Th. C. Jonkman, Onderwater en E. P. Ver- Fietstochten voor ouderen Alkemade ALKEMADE De Stichting Ouderen Belangen Alkemade (SOB) gaat fietstochten organiseren voor 55-plussers. De organisatie berust bij het echt paar Krijger, echte recreatiefietsers en bekend met vele bezienswaardigheden in de wijde omtrek. De fietstochten zijn gepland op 26 mei, 19 juni, 23 juni, 7 juli, 21 juli, 4 augustus, 18 augustus, 1 september en 15 september. De start is telkens om kwart voor acht 's morgens bij Dorpshuis De Alkeburcht in Roelofarendsveen. De organisatoren hebben geko zen voor een vroeg tijdstip van vertrek op zondag morgen, omdat het dan niet druk is op de weg. Aan de dertig kilometer lange fietsritten zijn geen kosten verbonden. Iedere tocht wordt onderbroken voor een koffiestop, die vooraf bij een restaurant wordt besproken. Een volgauto, die in noodgeval len te hulp kan schieten, is altijd in de buurt. In formatie is verkrijgbaar bij het echtpaar H. Krij ger, telefoon 01713-13422 en bij Léon Olijerhoek, telefoon 01713-15498. Project tegen discriminatie homo's LEIDEN Het Buro Slachtofferhulp en de Gemeentepolitie Leiden starten dinsdag een projekt tegen discriminatie van homosexuali- teit. Het motto van het projekt is: „Pot het niet op." Veel homosexuelen die het slachtoffer worden van scheldpartijen of lichamelijk ge weld vanwege hun sexuele geaardheid, doen geen aangifte bij de politie. Dat kan zijn omdat ze liever anoniem willen blijven, maar ook om dat ze vrezen bij de politie weinig gehoor te vinden voor hun klachten. Vaak is niet bekend waar men dan wel terecht kan. Het doel van het projekt is om meer bekendheid te geven aan de mogelijkheid om aangifte te doen en hulp te krijgen. Daardoor zullen meer mensen bereid zijn om melding te maken van anti- ho- mosexueel gedrag. De organisatoren van het projekt verwachten dat het beeld dat veel slachtoffers van de politie hebben zal worden doorbroken. Voor meer informatie: Buro Slachtofferhulp regio Leiden, tel. 071- 258797 OEGSTGEEST De gemeente gaat meer aandacht schenken aan de fietsers in de Oegstgeester winkelcentra. Het ligt in de bedoe ling het bezoek aan die centra voor fietsers aantrekkelijker te ma ken door het plaatsen van meer fietsenrekken. De winkeliersvere niging Oegstgeest Actief hield eerder onder de bezoekers aan de winkels aan De Kempenaerstraat een enquête waaruit bleek dat men voor het doen van inkopen de auto meer en meer thuislaat. Het gebruik van de fiets neemt toe. Ten aanzien van het stallen van fietsen werd gesteld dat dat aan beide zijden van de straat royaal zou moeten kunnen. Aangezien er eveneens problemen zijn met de doorstroming van het autoverkeer in de De Kempenaer straat is besloten de invalideparkeerplaats voor een zaak in huis houdelijke artikelen naar de andere zijde van de straat te verplaat sen. Daardoor is meer ruimte ontstaan voor het toeleveringsver- keer zonder dat de doorstroming verstoord wordt, zoals eerder steeds gebeurde. Tevens zijn aan beide zijden in het eerste gedeelte van de winkelstraat een aantal fietsenrekken bijgeplaatst. ALKEMADE De negende Driekamp Alkemade wordt gehouden op zondag 25 augustus. De organiserende vere nigingen, Zwem- en Poloclub Alkemade en de gelijkna mige schaatsvereniging, zijn alweer druk met de voorbe reidingen bezig. Het is dit jaar mogelijk om vooraf een Driekamp-zwemtraining te volgen op de woensdagavond van zes tot zeven uur vanaf het moment dat het buiten bad van Sportcomplex De Tweesprong is opengesteld. De kosten bedragen een rijksdaalder per keer. Het is dit jaar weer mogelijk om, behalve individueel, ook met teams van vijf tot tien personen in te schrijven. Teamleden wor den tevens in het individuele klassement opgenomen. Wie wil meedoen aan Driekamp Alkemade dient een in schrijfformulier aan te vragen bij Ria van Berkel. tele foon 01713-15036 of bij Corrie Lammertink, telefoon 01713-13564. Deelnemers van voorgaande jaren krijgen automatisch een inschrijfformulier toegestuurd. .30 1-3 'E0 i Ni «J Ai.KOLDENHOF RDWIJK De Al- fie Vereniging van ,z*lwijkse Logies-Ver- :akers (AVNL) is woe- over de procedure èvolgd wordt bij de 2 ming van een een e voorzitter van de Noordwijk Promotie badplaats. Volgens h.3' tter Admiraal van "ajeniging is de voor kei van slechts één ke, laat, die het bestuur van de VVV binnenkort aan de Raad van Toezicht en Advies zal presenteren, ondemocratisch. De secre taris van het VVV-bestuur J. Hinnen betitelde de aanval van Admiraal als „onbegrijpelijk en mis plaatst". In een persbulletin over de kwestie haalt de AVNL hard uit naar vertrekkend VVV- voorzitter G. Lodewijk. Hem wordt verweten over zijn graf heen te willen regeren. Desge vraagd zegt Admiraal niet op de man te willen spelen. Ad miraal: „We willen alleen dat er meer dan één persoon wordt voorgedragen zodat een keuze mogelijk is. Nu wordt, net als bij de benoeming van de huidige directeur van de VVV, de concurrentiestrijd niet aangegaan". De AVNL heeft enige weken geleden, op verzoek van het VVV-bestuur aldus Admiraal, zelf een kandidaat naar voren geschoven, die geschikt zou zijn voor de vacante functie. Volgens Admiraal voldoet deze kandidaat aan het profiel wat nodig zou zijn voor een voorzitter van de VVV. Niettemin is het VVV-bestuur voorbij gegaan aan deze kandi datuur. De AVNL dreigt nu uit het VVV-bestuur de Raad van Toezicht en Advies te stappen. „Een definitieve breuk is na bij", typeert Admiraal de stand van zaken. „We hangen als het ware boven het ravijn en het ligt aan de reactie van het VVV-bestuur hoe dat zal gaan aflopen". Woordvoerder en secretaris van het VVV-bestuur J. Hin nen acht de handelwijze van de AVNL „niet bepaald ele gant". Volgens Hinnen zal de aanval de relatie tussen de VVV en de AVNL geen goed doen. „Wij zijn volstrekt vol gens de regels te werk gegaan. Het is volgens de statuten de taak van het bestuur met een voordracht te komen. Precies dat hebben wij, via een una niem bestuursbesluit, gedaan. Officieel is overigens nog niet bekend wie de kar in de toe komst in onze ogen moet gaan trekken". Ook voor de kritiek op de ver trekkende VVV-voorzitter heeft Hinnen geen begrip. „Het gaat hier om een zware functie die het bestuur zo goed mogelijk ingevuld wil zien. Natuurlijk is er dan geen plaats voor vriendjespolitiek en daarvan is dan ook geen sprake". 3°jffeur gewond •jarige bestuurder van een bestelwagen p^r gistermiddag nog goed vanaf met al- n bloeduitstorting toen zijn auto op de hoterweg werd getroffen door een rond de bladveer. De veer, afkomstig van een bestelwagen die betrokken was bij een ei<H vloog door zijn voorruit en raakte de c -youdenaar vol op de borst. De aanrijding Bid tien over half twee ontstaan nadat een 9<te Leidse met haar auto vanaf de de kruising met de Voorschoterweg o-i om linksaf te slaan. Ze moest een file jrk' en een andere automobilist maakte jstpats voor. Op dat moment naderde een "'igen bestuurd door een 50-jarige Zaan- die langs de file reed en met zijn auto vépwuste gat dook. Als gevolg van de klap foiiaanrijding die toen ontstond vloog de over de weg en trof de op de andere rijdende bestelwagen. De bestuurders 'rechtstreeks bij de botsing betrokken lieven ongedeerd. FOTO: WIM VAN NOORT Heksen bezoeken Huize Ursula NIEUWVEEN Heksen, be delaars en andere mensen uit de Middeleeuwen. Het feest terrein van de instelling voor verstandelijk gehandicapten Huize Ursula in Nieuwveen liep er gisteren mee vol. De traditionele Ursulafeestdag dat dit jaar het thema „Middeleeu wen" kreeg, werd weer een groot succes. Vele bewoners, ouders en personeelsleden vierden met elkaar feest. Le den van het onlangs geopende tuincentrum Olifant, allen be woners van Huize Ursula, de den goede zaken met hun ver koop van bloemen en tuin- perkgoed. Met een trein over het Ursulaterrein konden de bezoekers zelf een kijkje ne men in het tuincentrum. Ingenieursbureaus gaan samenwerken LEIDEN Het Leidse ingenieursbureau EB Global Engineer ing heeft een samenwerkingsovereenkomst gesloten met het bu reau Technical Management. Voor EB betekent de overeen komst vooral een uitbreiding van het werkgebied in Noordoost- Nederland, zegt een woordvoerster desgevraagd. EB telt nu vier vestigingen en 330 werknemers. De nu gesloten overeenkomst voorziet erin dat Technical Management haar kantoren in Schoonebeek, Beverwijk en Zwolle overdraagt aan EB. EB is gespecialiseerd in werkzaamheden voor de olie- en gasindustrie en dat geldt ook voor deze vestigingen. Technical Management is overwegend actief op het gebied van installatie- en civiele technieken in de industrie. Het bedrijf telt vijf vesti gingen en 270 werknemers. JENAAR De {tereniging Oost- huis-Best en de (en van Wassenaar volgende week feest ter gelegen- jan de openstelling SW4, een dag Op 24 mei trekt er feestelijke optocht de veelgeplaagde test-route onder het .Wassenaar, zoals roeger was!". Aan >tocht doen old-ti- mers voorafgegaan door een jazzband en de dub beldeksbus van Sijthoff Pers mee. Na afloop van de feestelijke tocht wordt een receptie gehouden in de kantine van het Ge meentekantoor. De SW4 loopt van Katwijk, achter het dorp Valkenburg om naar de A44 bij Leiden, af slag Holiday Inn. Het bestuur van de buurtvereniging Oost- West verwacht dat straks zeer veel verkeer, dat nu over de Oost-West-route gaat, de SW4 kiest. Daardoor zal de ver keersoverlast door het door gaande verkeer op de Oost- West-route weer wat minder worden. De buurtvereniging verwoord de het in een brief aan B en W zo: „Zoals U bekend is gaat onze gemeente gebukt onder een ernstige verkeersoverlast. Helaas is hieraan, ondanks alle goede wil van het gemeente bestuur en betrokken bewo ners, niet altjd veel te doen. De problemen kunnen immers vaak slechts in samenwerking met hogere overheden passend worden bestreden. Het is dan ook verheugend, dat op 23 mei de provinciale weg SW4 voor het verkeer wordt openge steld. Zodat eindelijk een be hoorlijk alternatief aan het doorgaande Oost-West-ver- keer kan worden geboden. Pas dan zullen wij optimaal kun nen profiteren van de reeds eerder door de gemeente in overleg met ons 'getroffen maatregelen. Wij zijn van me ning dat de opening van de SW4 niet onopgemerkt aan de Wassenaarders voorbij moet gaan. Na alle negatieve kritiek op verkeersgebied is er dan nu eindelijk werkelijk iets posi tiefs te melden en dit dient op waardige wijze gevierd te wor den". De optocht begint rond vijf uur 's middags bij het Ge meentekantoor en vervolgens rijden over de Oost-West-rou te. Een vakkundige jury reikt rond zes uur de prijzen in de diverse categorieën voor de fraaiste deelnemers. Dan wordt ook aan burgemeester P. Schoute een aandenken uit gereikt voor zijn, aldus de Oost-West-organisatoren „langdurig en volhardend be heren van de uiteindelijk toch niet zo ondankbare verkeer- sportefeuille". Wie zelf met een antiek voertuig wil meer ijden, kan zich nog opgeven bij P. van Selm, 01751-11923 of B. Seckei 01751-17396. Wanneer de optocht een succes wordt, is het volgens de organisatoren niet denkbeeldig dat ze een jaarlijks terugkerend evene ment wordt om aandacht te vragen voor de verkeerspro blemen in Wassenaar. Schutt een zaak in zilverwer ken en plaid-zilver. Uit den ruimen voorraad serviezen, broodmanden, bekers, lepels en vorken enz. is ongetwij feld door iedereen een ruime keuze te maken. De winkel beslaat een aardige ruimte met twee etalages en twee wandkasten, waarin een rui me collectie voorwerpen aan wezig is. Voor nieuwwerk en kerkwerk in zilver en goud kan men ook hier terecht, terwijl aan de zaak tevens een atelier met werkplaats is verbonden". Vroeger was zoiets nog „bal dadigheid": „Donderdag avond is een trein op het tra ject Amsterdam-Haarlem door een troepje studenten, die op weg naar Leiden wa ren, eenige malen tot staan gebracht, doordat zij bij tus- schenpoozen aan de noodrem trokken. Zoo kwam de trein op dit korte traject viermaal tot stilstand. Aan het station Haarlem werd de politie gewaar schuwd, die tien studenten arresteerde, maar door de groote drukte op het perron kon de politie niet verhinde ren, dat toen de trein zich in beweging zette, de studenten in den trein hun kameraden van het perron door de open ramen naar binnen trokken. Even nadat de trein vertrok ken was, werd weer aan de noodrem getrokken, waarna de trein opnieuw stopte en nog voor dat het rangeerter rein verlaten was, werd de trein voor de tweede maal tot stilstand gebracht. Toen ging de politie over tot het arres teren der belhamels, waarna de trein, die in totaal een uur vertraging had gekregen, vertrekken kon". Nogmaals „van de Leidsche Koningin-Moeder Emma creëerde ook hofleveranciers. FOTO: SP winkelstand" „In perceel Vischmarkt 19 heeft de ope ning plaatsgehad van een nieuwe zaak met een voor Leiden geheel nieuwe bran che. Daar is thans gevestigd het patronenhuis „Femina" voor dames- en kinderklee- ding. Alle patronen worden volgens het Fransche sy steem op het figuur der da mes gemaakt en zij kunnen haar kleeding zonder te pas sen zelf maken. Waar noodig zullen de dames gratis gehol pen worden bij het vervaar digen van japonnen, mantels en kinderkleeding. Mej.Dijk- zeul, die deze nieuwe zaak beheert, vertelde ons, dat Leiden na Haarlem de eerste zaak in ons land is, waar dit nieuwe systeem wordt toege past". Gouden trouw in Noordwijkerhout Het echtpaar H.J. van den Berg-Duivenvoorden in Noordwijker hout is deze maand 50 jaar getrouwd. Burgemeester F. Winkel van Noordwijkerhout kwam gisteren op bezoek om het gouden paar te feliciteren. Hendrikus Johannes van den Berg (74) en Cornelia Maria van den Berg-Duivenvoorden (71) zijn geboren en getogen in Noordwijkerhout. Geruime tijd woonden beide echte lieden aan de Zeestraat, nu aan de Viaductweg 33. Het echtpaar heeft zes dochters en vijf zoons en omstreeks 28 kleinkinderen. De heer Van den Berg heeft bij diverse bollenbedrijven gewerkt. Ook was hij enkele jaren verbonden aan de Haarlemse plantsoe nendienst. De gezondheid van mevrouw Van den Berg laat he laas te wensen over. Haar man verzorgt tegenwoordig het huis houden. Het feest wordt op vrijdag 31 mei in de Duinpoort aan Langevelderlaan 22 in Noordwijkerhout gevierd. De receptie voor genodigden wordt 's avonds van half acht tot half negen gege ven. Daarna is er feest in besloten kring. FOTO: HENK VAN DEN ENDE In Hotel Oranje, gelegen aan de Koninigin Wilhelmina- boulevard 20 in Noordwijk, wordt morgen weer een poppenbeurs gehouden. Honderden poppen, beren en accessoires staan uitgestald in de entresolzaal van het hotel. De organisatie is in handen van Dolls, Old Toys uit Alphen aan de Rijn. Poppendokter Wil Joukema uit Nijmegen is aanwezig om kleine operaties ter plekke uit te voeren. De beurs is geopend van 10.30 uur tot 17.00 uur. De toegang voor volwassenen is ƒ4,00, 65-plussers betalen ƒ3,00 en kinderen mogen voor ƒ1,00 naar binnen. FOTO: PR Poppen- beurs

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15