Unilever stuit op problemen in VS BEURS VAN AMSTERDAM Pöhl was koning van inflatiebestrijding Uw Lancia Dealer Fred Menken wassenaar Nederlandse handelskaravaan e boer op in Scandinavië VRIJDAG 17 MEI 1991 PAGINA 7 Noteringen van vrijdag 17 mei 1991 (tot 10:45 uur] 16 mei 1991 Slotkoers donderdag all hold gamma hold 99.50B 99.50 gamma h 5 pr 5.20 5.40 getronics 31.50 31.40 geveke 47.40 47.30 giessen 118.50 118.50 goudsmit 46.00 46.00 HCS maakt schuiver BEURS AMSTERDAM Het Bossche automatiseringsbedrijf HCS heeft gisteren, zoals al eerder dit jaar, een forse schuiver ge maakt op de Amsterdamse ef fectenbeurs. De koers zakte met ruim 5,5 procent tot 6,70. Duidelijke oorzaken hiervoor ontbraken. Voor de geplaagde branchege noot Infotheek lijkt de groot ste ellende vooralsnog voorbij. De Leidse onderneming kon na de koersval op woensdag nu 1,20 ofwel 11,65 procent terugkrabbelen tot 11,50. Elders op het Damrak was op nieuw saaiheid troef. Hoewel de stemmingsindex in de och tend nog de indruk wekte om hoog te gaan onder invloed van de positieve kwartaalcij fers van Koninklijke Olie, kwam later op de dag de klad erin. Winstnemingen en ge brek aan richting op de andere Europese beurzen leken hier van de oorzaken. Uiteindelijk sloot de stemmingsindex 0,2 punt lager op 93,3, waarbij het aftreden van de Duitse presi dent van de Bundesbank, Karl-Otto Pöhl, nauwelijks van invloed is geweest. De koersindex steeg 0,2 punt tot 197,5. De omzet bleef met 1,6 miljard nogal bescheiden. Van de omzet kwam 669 mil joen voor rekening van de aandelen. Opvallend was de tweede plaats van Begemann op de omzetranglijst. De omzet beliep 44 miljoen naast 201 miljoen voor Koninklijke Olie. De koers van Begemann steeg met ƒ2,70 tot 171,50. Koninklijke Olie zag een winst van 1,70 eerder op de dag aan het slot verschrompelen tot ƒ0,40 op ƒ157,10. Unilever, dat Vandaag met kwartaalcij fers zou komen, sloot een dub beltje hoger op f 156. Philips, die in het buitenland nogal ge vraagd is, moest deze keer een dubbeltje inleveren op ƒ30,10. Aegon is jaar goed begonnen DEN HAAG Verzekeraar Aegon is het jaar goed begonnen. Ten opzichte van de zelfde periode van 1990 heeft het eerste kwartaal van dit jaar een stijging van de nettowinst te zien gegeven van 8,1 procent van 176 miljoen tot 190,2 miljoen gulden. De operationele winst nam toe met 16,9 procent van 143 miljoen tot 167,1 miljoen of per aan deel met 13,1 procent van ƒ3,36 tot ƒ3,80. Aegon blijft bij de tijdens de presentatie van het jaarverslag uitgesproken verwachting voor heel 1991. De operationele winst zal een lichte stijging laten zien ten opzichte van 1990 en per aandeel ten minste gelijk blijven, ondanks de stijging van het gemid deld aantal uitstaande aandelen door te ver wachten conversie, keuzedividend en uitge oefende opties. QeidóaSowiant VAM gaat compost uit luiers maken WIJSTER De VAM in Wijster gaat compost maken uit papieren luiers. Het bedrijf Proctor Gamble Benelux (de makers van Pampers) heeft een experiment opgezet in de omgeving van Wij ster. Achthonderd gezinnen gaan gedurende tien dagen gebruikte luiers opsparen. Proctor Gam ble laat ze vervolgens ophalen en verwerken door de VAM. Onder meer wordt onderzocht hoe het niet-afbreekbare plastic van de luiers verwijderd moet worden. Onderzoek naar luiers voorzien van afbreekbaar plastic verkeert volgens een woordvoerder van het bedrijf nog in een pril stadi- Diesel en benzine goedkoper ROTTERDAM Benzine en diesel zijn vandaag goedko per geworden. De benzine prijs is met twee cent per li ter verlaagd, die van diesel met 1,6 cent. Aan de meeste zelftankpompen gelden daar door advies-literprijzen van 170 cent voor super plus loodvrij, 166 cent voor euro loodvrij en 173 cent voor ge lode superbenzine. Diesel kost nu 107 cent per liter. De prijsverlaging is vooral een gevolg van de gestage daling van de dollarkoers in de loop van deze week. Stakingen dreigen in schildersbedrijf UTRECHT „De werknemers in het schildersbedrijf laten zich niet als kwasten behandelen. De hand die de kwast houdt, kan ook een vuist ma ken". Die dreigende taal spraken be stuurders van de bouwbonden van FNV en CNV gisteravond op een do zijn demonstratieve bijeenkomsten met hun leden in het schildersbedrijf. De cao-onderhandelingen in deze 35.000 werknemers tellende bedrijfstak zitten muurvast. Volgens de bonden liggen de werkgevers op alle fronten dwars en is er in zes gespreksronden nauwe lijks sprake geweest van echte onder handelingen. Ze lieten weten dat er na Pinksteren stakingen komen als er geen betere cao-voorstellen komen. I0NOMIE J con-raffinaderij Shell <er buiten bedrijf TERDAM Shell Nederland heeft ipstarten van de Hycon-installatie irnis opnieuw uitgesteld. De raffi- rij kampt nu met lekkende hoge- afsluiters. Het mankement zou te maken hebben met de technolo- e problemen waardoor de Hycon al :r stilligt. Hycon is de afkorting iydroconversie, een proces waarbij vaardige restprodukten van het ïageproces worden omgezet in waardige eindprodukten. Hoe lang lieuwe oponthoud gaat duren is on- nd. De Hycon-raffinaderij is twee geleden in gebruik genomen en ligt ijna een jaar plat. Eind april had de llatie al weer op volle toeren ten draaien na een grondige aanpas- - ïilips esenteert euwe Wereldtentoonstelling Prins Bernhard beantwoordt vragen van Spaanse verslaggevers over de bouw van het Nederlandse Paviljoen, waarvoor hij gisteren het laatste constructiedeel op zijn plaats hees. Het paviljoen staat op de Europa Boulevard in Sevilla, waar in 1992 de wereldtentoonstelling wordt gehouden. FOTO: ANP Idoor FRANS WIJNANDS FRANKFURT Als Bundesbank-president Karl Otto Pöhl (66) inder daad nijdig is op de eigen gereide politiek van bondskanselier Helmut Kohl, dan heeft hij dat gisteren toen hij zijn vroegtijdige terugtreden bekendmaakte goed verborgen gehouden. Nee, geen strijd op het scherp van de snede met Kohl, of de regering, maar louter persoon lijke motieven. Toch heeft Pöhl zich in het recente verle den geërgerd aan de politiek van Bonn. Pöhl was van begin af aan een fel tegenstander van de snelheid waarmee dat gebeurde. De door Kohl geko zen koersinwisseling van een Ostmark tegen een Westmark vond hij lichtvaardig en ris kant. Het lijkt erop alsof hij nu al in dat opzicht zijn gelijk haalt. Pöhl werd in 1929 in Hanno ver geboren. Hij studeerde in Göttingen economie, en werk te aanvankelijk enkele jaren als journalist. De bekende Karl Schiller haalde hem naar Bonn, waar hij op de ministe ries van economische zaken en financiën snel carrière maak te. In 1980 volgde zijn benoe ming tot president van de Duitse Bundesbank. Vanaf dat moment heeft Pöhl met zeer veel succes gepoogd de Duitse Mark sterk te hou den en de inflatie te beperken. Inflatie is volgens hem als tandpasta: als die eenmaal uit de tube is, vergeet het dan maar om hem er weer in terug te krijgen. Tot op de dag van vandaag houdt Pöhl staande dat inflatie geen middel is om werkloosheid tegen te gaan. De superbankier Pöhl heeft zich in het verleden kritisch uitgelaten over het hoogoplo pende financieringstekort van de overheid, hoewel hij het minister Waigel op financieel- technisch terrein uitstekend kan vinden. Het duo trekt de laatste tijd als een invloedrijke tandem door Europa. Zo lukte het hem nog maar een paar dagen geleden om zijn Europe se bankcollega's en de minis ters van financiën ervan te overtuigen dat een overhaaste instelling van een Europese centrale bank een slechte zaak is. De behoedzame bankier Pöhl is huiverig voor een cen traal orgaan zondér macht of invloed, als het ware overgele verd aan de willekeur van de centrale banken in de diverse lidstaten. Pöhl heeft in zijn eigen land een zeer onafhankelijke positie als bankpresident, in tegen stelling tot enkele van zijn col lega's, die volstrekt afhanke lijk zijn van hun minister van financiën. Pöhl zweert bij die onafhankelijkheid. Sommigen zetten nu een vraagteken bij de opvolging door Tietmeyer. Hij is een vertrouwensman van Kohl en zou die onafhan kelijkheid deels kunnen opof feren. Pöhl kan niet helemaal ver bergen dat hij op zijn zachtst gezegd teleurgesteld is over enkele zienswijzen van de bondskanselier en/of de re gering. Hij vindt de recehte loonstijgingen in de Bondsre publiek riskant, betreurt dat er niet meer besparingen bij de overheid worden doorge voerd en is een fel tegenstan der van nieuwe vestigingen van centrale banken in nieuwe oostelijke bondsstaten. Dat werkt kostenverhogend, meent Pöhl, en ondermijnt de werkelijk centrale rol en posi tie van de Bundesbank. Pöhl wil pas bij zijn aftreden in de herfst bekendmaken wat hij gaat doen. Er wordt gespe culeerd over een zwaarbetaal- de functie in de particuliere sector of bij het Internationale Monetaire Fonds (IMF) in Washington. unctiewaardering aker toegepast EN HAAG Steeds meer drijven gaan er toe over ncties volgens een bepaald steem te waarderen, ten be- eve van de vaststelling van nen. Bij grote bedrijven aakt zelfs 81 procent er ge- ttik van. De functiewaarde- "gssystemen worden ook ge bikt bij werving van selectie n personeel. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerd on- rzoek van de loontechnische enst van het ministerie van dale zaken onder 1300 be- 'jven met twintig of meer erknemers. (ADVERTENTIE) l ihtvinding s DHOVEN Philips heeft iren in Eindhoven een d iw demonstratiecentrum de lichtdivisie in gebruik b imen. Het bedrijf introdu- de ook een nieuwe licht- ling: de QL-inductielamp, een levensduur heeft van r liefst 60.000 uur. N Lighting Application Cen- dat een investering vergde 20 miljoen gulden is be- d om de toepassingsmoge- leden van de professionele tprodukten en systemen in »raktijk te demonstreren. ;ens president J. Timmer Philips die de opening richtte, mag de bouw van demonstratiecentrum wor- d beschouwd als een duide- aanwijzing van Philips 'b het bedrijf van plan is de tie van wereldleider op het 1 ed van licht te verstevi- B ROTTERDAM Unile ver heeft in het eerste kwartaal van dit jaar de nettowinst zien stijgen met vijf procent van 727 miljoen tot 765 miljoen gulden. In Amerika is het concern op problemen ge stuit. Weliswaar steeg de omzet daar nog van 3,31 miljard naar 3,33 miljard, maar de bedrijfswinst ging sterk achteruit. Die daal de 180 miljoen naar 32 miljoen gulden. „Door moeilijke mark tomstandigheden in Noord- Amerika liep de bijdrage uit dat gebied aan het totale resul taat terug", zo verklaarde be stuursvoorzitter F. Maljers vandaag in een toelichting. Unilever had vorig jaar ook al problemen op de Amerikaanse markt. In een aantal sectoren was geen groei te bespeuren. Dat kwam onder meer door de recesie. Verder lieten concur renten de Brits-Nederlandse multinational weinig ruimte. In 1990 werd het bedrijfsresul taat al negatief beïnvloed door een voorziening voor een om vangrijke herstructurering bij Lipton (thee). De herstructure ring was noodzakelijke gewor den door een gebrek aan groei in sommige marktsegmenten. In Europa behaalde Unilever hogere cijfers. Daar steeg de bedrijfswinst van 899 miljoen naar 1 miljard en de omzet trok aan van 10,4 miljard naar 10,65 miljard. In de overige ge bieden steeg de omzet van 3,36 miljard tot 3,66 miljard De winst per aandeel bij Uni lever ging omhoog van 2,59 naar ƒ2,72. De bedrijfswinst echter daalde met twee pro cent van 1,4 miljard naar 1,38 miljard. Daarbij tekent Unile ver aan dat in het eerste kwartaal van 1990 nog een boekwinst van 58 miljoen was verwerkt. De concernomzet bedroeg 17,64 miljard tegen over 17,07 miljard in 1990. Aandeelhouders Shell berispen topman DEN HAAG De aandeel- houders van Shell hebben gis teren, bij de behandeling van het laatste agendapunt onder zijn leiding, president-commis saris D. de Bruyne gedwongen een officiële stemming te hou den over verhoging van de be-, loning voor commissarissen. De Bruyne kreeg hiermee op de valreep nog even een ge voelige tik op de vingers. De toch vrij onverwach te boosheid betrof niet zo zeer de verhoging van de be zoldiging zelf, maar meer de wijze waarop De Bruyne dit onderwerp wilde afraffelen. De aandeelhouders kregen geen enkele toelichting op het voorstel van De Bruyne de be loning van 100 duizend gulden (ligt statutair vast) te verhogen naar 130 duizend. In pricipe had iedereen wel begrip voor de verhoging van de bezoldiging van de commis sarissen bij een van ,'s werelds grootste concerns. Maar om dit nu mondeling af te doen, dat ging de aandeelhouders te ver. Zij stonden op een officiële stemming iets dat de afge lopen tien jaar maar twee keer plaatsvond. Uitslag na een half uurtje tellen: 722 duizend stemmen voor, 146 duizend te gen. Kansen Zuid-Amerika OTTAWA Canada is bereid de voorziene vorming van een Noordamerikaanse vrijhan delszone met de VS en Mexico uit te breiden met Zuid-Ame rika. De Canadese minister president Brian Mulroney zei verder dat „handel en niet hulp" de kwijnende econo mieën van Latijns Amerika uit het slop moet halen. I Rijksstraatweg 338 Tel.: 01751-19342 I een oorverdovend pistoolschot geeft minister Andriessen het startsein voor de Nederlandse idelskaravaan, die de komende twee weken door Scandinavië trekt. FOTO: MILAN KONVALINKA loor I0B DE ROO AAG „Op de Scandi- ivische markt is nog iel wat te doen. Jaarlijks porteren we naar deze oden voor een bedrag in meer dan 10 miljard ilden. Dit is net zoveel i naar Amerika en Ja in. Van een flinke aan- ik van de handel naar landinavië is echter nog loit sprake geweest, aarom ben ik blij, dat nu ndelijk eens echt sprake van een goede benade- ng van dit gebied. Ik ief toe, de markt is qua nvang beperkt, maar iderzoek heeft wel uit wezen, dat in deze lan en de koopkracht groot »nd half drie trok de minis- dr. J. Andriessen voor het 'Hand Trade House zijn pis tool en loste tot schrik van een aantal bewoners van de Bezui- denhoutseweg met een dave rende knal het startsein voor de Nederlandse handelsmissie. Hierop vertrok deze, bestaan de uit twaalf trucks met opleg gers van DAF, richting Scan dinavië om de komende twee weken het Nederlandse bedrijfsleven aan de man te brengen. 'Andriessen noemde de han delsmissie een schoolvoorbeeld van samenwerking tussen de overheid en het bedrijfsleven. De handelskaravaan, onder de naam Holland Nordic Trade Express, gaat naar Finland, Zweden, Noorwegen en Dene marken, waar onder meer Helsinki, Stockholm, Kopen hagen, Gothenburg en Oslo worden bezocht. In elk van deze steden worden spectacu laire expositieruimten ge bouwd, waarin de Nederlandse exporteurs hun produkten presenteren. In vier van de vijf steden wor den tevens seminars georgani seerd met thema's, die varië ren van high-tech tot off-sho re. Op deze seminars zijn tal van gastsprekers aanwezig, zo als onder anderen prinses Margriet. Ook de acht gemeenten rond Den Haag ontbreken niet op deze handelsmissie. Het Ont- wikkelings- en Projectbureau voor Economische en Regiona le Aangelegenheden (OPERA) eveneens een samenwerkings verband tussen overheid en bedrijfsleven, heeft in samen werking met de Haagse Ka mer van Koophandel voor de nodige promotie gezorgd. In een stand met een oppervlakte van ongeveer 30 vierkante meter presenteren zich Den Haag, Zoetermeer, Nootdorp, Leidschendam, Rijswijk, Voor burg, Wassenaar en Delft. Doel is het vestigingsklimaat in de Haagse regio onder de aandacht te brengen. Verder probeert men contacten te leg gen met (lokale) overheden en bedrijven, bedrijfsterreinen te promoten voor de vestiging van Scandinavische bedrijven en bovendien bedrijven uit de Haagse regio aan te prijzen in de Scandinavische landen. Wethouders en burgemeesters van de verschillende gemeen ten zullen bij toerbeurt bij de presentaties aanwezig zijn.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7