Blanken worden massaal lid van Inkatha-beweging „Migrantenrellen Brussel werk provocateurs?" Mandela dreigt met stopzetting overleg Vrijdag ld BUITENLAND ËoidóeSooumt VRIJDAG 17 MEI 1991 PAGINj VS geven asiel aan Libische guerrilla's WASHINGTON De Verenigde Staten hebben asiel verleend aan 350 Libiërs die in Tchad zijn ge traind om de Libische leider Gad dafi af te zetten. De Libiers waren in Tchad gevangen genomen tij dens herhaalde pogingen van Gad dafi om dat land binnen te vallen. De troepen van Gaddafi werden door het Tchadische leger terugge dreven met hulp van Franse mili tairen en Amerikaanse adviseurs. De Libiërs moesten uit Tchad wor den geëvacueerd nadat de regering van dat land in december door op standelingen ten val was gebracht. Antwerpen spuit vogels dood ANTWERPEN Antwerpse na tuurbeschermers hebben met grote verontwaardiging gereageerd op de manier waarop het Antwerpse stads bestuur omspringt met de natuur. Hun protest is gericht tegen de op spuiting van een terrein ten noorden van de Zandvlietsluis. Daardoor zijn volgens de Werkgroep Oude Landen minstens 1500 nesten met broedende vogels vernield en zeker 2000 jonge vogels de verstikkingsdood gestor ven. Daaronder waren beschermde en met uitsterven bedreigde soorten zoals zwartkopmeeuwen, kuifeen- den, krakeenden, grutto's en ture luurs. Syfilis in Verenigde Staten ware epidemie onder zwarten ATLANTA Door een epidemie onder zwarte Ame rikanen komt syfilis in de Verenigde Staten steeds vaker voor. De geslachtsziekte heeft inmiddels het hoogste verspreiding bereikt sinds veertig jaar. In 1990 werden in de VS ruim 50.000 nieuwe gevallen van syfilis gemeld. Dat betekent een voorkomen van 20 ziektegevallen op 100.000 inwoners, het hoogste sinds 1949, toen 29 gevallen op de 100.000 voorkwamen. Onder zwarte mannen is het voorkomen van syfilis tussen 1985 en 1990 gestegen van 69 tot 156 op de 100.000, onder zwarte vrouwen van 36 tot 116 op de 100.000. Onder blanke mannen nam het aantal syfilis-gevallen af, van 6 naar 3 per 100.000. Voor blanke vrouwen bleef het cijfer gelijk op 2. Dolfijn bezoekt Rome ROME Een drie meter lange dolfijn heeft voor grote opschud ding gezorgd door de rivier de Ti ber op te zwemmen. Gadegeslagen door duizenden belangstellenden bereikte het dier het centrum van Rome, waar het geblokkeerd werd door stroomversnellingen die meer geschikt zijn voor forellen en zal men. De nieuwsgierige dolfijn werd in de loop van de avond met rubber boten van de brandweer, de politie en het Wereldnatuurfonds naar zee teruggedreven. Hij zou het in de zwaar vervuilde, grijsbruin gekleurde rivier niet lang hebben uitgehouden. Doodgewaand kind keert terug als gezinshoofd NAIROBI Een Kenyaan die in 1964 als kind van zeven door een groep gewapende misdadigers ontvoerd was, is na 27 jaar gezond en wel naar huis teruggekeerd. Zijn ouders waren blij verrast dat hun zoon niet dood maar levend was. Boven dien kwam hij niet alleen: twee echtgenotes en elf kinderen had hij bij zich. Toen de kleine Swaleh Mohammed Musa indertijd uit zijn dorp werd ont voerd, schoten de dieven zes verwanten dood. Swaleh werd naar het buurland Somalië gebracht en groeide daar op bij pleegouders. Temidden van een groep vluchtelingen wist hij kort geleden de gruwelen van de burgeroorlog in Somalië achter zich te laten. Swaleh kon zich niet herinneren hoe zijn ouders heetten of uit welk dorp hij kwam. Maar zijn streek van herkomst kon hij zo precies beschrijven, dat de ambtenaren daar Swaleh met zijn ouders konden herenigen. JOHANNESBURG De naam Sandton roept bij de meeste Zuidafrikanen beelden op van in weelde badende blanken. Het is de rijkste voorstad van Jo hannesburg, waar de hui zen kleine paleisjes zijn, waar de gazons nauwkeu rig zijn gemillimeterd en de opritten worden opge sierd door ten minste twee luxe wagens. De blanke dames van Sandton worden op doordeweekse da gen gesignaleerd in de naar Beverly Hills gemodelleerde dure winkelgallerijen, terwijl zwarte bediendes hun huis houden runnen. Je zou den ken dat dit wel de laatste plaats is waar de politieke werkelijkheid van het nieuwe Zuid-Afrika zou doordringen. Maar er doet zich een bizar verschijnsel voor: duizenden blanken laten de regerende Nasionale Partij van president F.W. de Klerk, waaraan zij veel van hun rijkdom te dan ken hebben, in de steek en sluiten zich aan bij de Inkat- ha-partij van Zululeider Chief Mangosuthu Buthelezi. Vol gens Inkatha hebben meer dan 100.000 blanken zich aan gemeld sinds de partij vorig jaar de deur openzette voor Zuidafrikanen van alle rassen. Nergens is de ontwikkeling verassender dan in Sandton, waar de komende weken een meer dan 200 man tellende af deling officieel geïnstalleerd zal worden. De 44-jarige Su zanne Vos, voormalig journa liste van Australische afkomst en al acht jaar woordvoerster van Buthelezi, wordt coördina trice van de afdeling. In haar kantoor in haar onlangs van een prikkeldraad-omheining voorziene huis, laat ze de sta- Uniform Op de schoorsteenmantel staat een foto var) haar zevenjarig zoontje, gekleed in het kaki- kleurige Inkatha-uniform met zwarte baret. Na jaren in de politieke wildernis kan Vos de verandering nauwelijks gelo ven. „Tandartsen, artsen, aca demici, huisvrouwen, studen ten, ze willen allemaal lid worden. De telefoon blijft maar rinkelen", vertelt ze. „De blanken worden gerustge steld door de christelijke prin cipes van Chief Buthelezi. Zij steunen ook zijn stellingname tegen het communisme, zijn afwijzing van de gewapende strijd en het feit dat hij zich al tijd tegen de sancties heeft uit gesproken. Nu Zuid-Afrika een nieuw tijdperk binnengaat is hij ook tegen nationalise ring; hij vindt dat rijkdom eerst geschapen moet worden voor die kan worden herver deeld". Veel Zuidafrikanen, onder wie de aanhangers van de grootste rivaal van Inkatha, het ANC, zijn niet onder de indruk van deze litanie. Ondanks het feit dat Buthelezi zegt te streven naar een democratie volgens westers model, is het wanneer je geen lid van Inkatha bent moeilijk wonen of werken in KwaZulu, het thuisland dat zijn machtsbasis vormt. En hoewel Inkatha niet alleen verantwoordelijk kan worden gesteld voor al het geweld dat de woonoorden rondom Jo hannesburg teistert, hebben Inkathastrijders een groot aan tal doden op hun geweten. Ook heeft Inkatha werkloze criminelen in haar gelederen die de migrantenhostels teiste ren en bloedbaden aanrichten in de omgeving. In zijn streven naar macht vervult Buthelezi de hoop van de blanken die het minder heidsbewind willen handha- Aiifflr ven; door de zwarte stem van de toekomst te verdelen biedt hij de status quo een grotere overlevingskans. Gemengde zegen Voor De Klerk en zijn kabinet is de toename van het aantal blanke leden van Inkatha een gemengde zegen. Inkatha zou met een gedeeltelijk blanke achterban de eerste kandidaat zijn voor een coalitie met de Nasionale Partij om het ANC te verslaan. Een verbintenis tussen Inkatha en de rechtse Conservatieve partij is echter ook niet uitgesloten, en dat zou voor de regering een zorgelij ke ontwikkeling zijn. Volgens sommige blanken is het algehele verscheiden van de blanke politieke macht na bij. Bruce Anderson, makelaar en lid van de Inkatha-afdeling van Sandton: „Blanke partijen zullen een factor zijn bij de eerste verkiezigen die hier worden gehouden, maar ze zullen niet blijven bestaan". „De blanken zijn erg arrogant, ze verbeelden zich dat grote groepen zwarten op De Klerk zullen stemmen. Dat is bela chelijk. Inkatha belichaamt al mijn hoop voor de toekomst, niet alleen de toekomst van Zuid-Afrika, maar van heel zuidelijk Afrika". Het merendeel van de blanke leden van Inkatha liikt het voorlopig genoeg de dreiging van een ANC-regering af te wenden. Eén van de nieuwe leden is echter zo overtuigd van de geloofsbrieven van de partij, dat hij een gevaarlijke taak op zich heeft genomen. De 27-jarige Philip Powell zal later deze maand worden be noemd tot KwaZulu's verte genwoordiger voor Natal, waar veel van de onlusten tus sen de zwarte facties plaats hebben. Hij wordt hierdoor één van de weinige blanken in het beleidsvormend centraal comité van Inkatha. Hij gaat de burgers van KwaZulu ver- Patrouille Gewapende Zuidafrikaanse troepen galopperen tijdens een patrouille door een township bij Kasigo. ANC-leider Nelson Madela hield daar gisteren een rede naar aanleiding van de dood van 27 ANC-aanhangers tijdens een aanval van Zulu's. FOTO: EPA JOHANNESBURG ANC-leider Nelson Mandela heeft gisteren ge dreigd het overleg met de Zuidafri kaanse regering over politieke her vormingen af te breken, tenzij de regering het dragen van speren door Zulu's verbiedt. Mandela zei dit in een toespraak in de township Kagiso, waar hij een herden kingsbijeenkomst bijwoonde voor 27 men sen die afgelopen zondag door gewapende Zulu's werden gedood. Zulu's vormen het overgrote deel van de Inkatha-Vrijheid spartij waarmee het Afrikaans Nationaal Congres van Mandela rivaliseert. Mandela beschuldigde president F.W. de Klerk ervan, de levens van zwarten te be schouwen als „goedkoop". Hij waarschuw de dat het geweld kan overslaan naar blanke gebieden wanneer de mensen „be seffen dat de regering samenwerkt met een zwarte organisatie die onze mensen afslacht". Het ultimatum dat het ANC aan de rege ring had gesteld om het dragen van spe ren te verbieden verstreek gisteren. Het landelijke uitvoerend comité van het ANC zou vandaag bijeenkomen om zich over zijn volgende stap te beraden. De regering ontkent dat zij met de Inkat ha onder een hoedje speelt tegen het ANC. De regering wil de speren echter niet verbieden omdat deze tot de Zulu- cultuur behoren. Bij nieuwe geweldplegingen tussen rivali serende zwarten kwamen gisteren min stens zes mensen om het leven. Onder de slachtoffers waren drie vrouwen die in Kagiso met bijlslagen waren omgebracht. tegenwoordigen in en rondom Pietermaritzburg en wordt daarmee publieke vijand num mer één van de plaatselijke militante ANC-leaen. Geen wonder dat hij een fulltime lijfwacht krijgt. Powell, die het nooit eens is geweest met blanke partijen, ziet Inkatha als de beste hoop voor de toekomst. „Maar hecht niet teveel waarde aan die blanke leden", waarschuwt hij. „Inkatha's machtsbasis moeten de zwarte leden zijn, en de blanken moeten de tweede viool spelen tot ze het hebben verdiend als Zuid-Afrikanen te worden beschouwd. Voor mij is dit de unieke gelegen heid om uit te stijgen boven de beperkingen van het blank zijn". (c) The Sunday Times Weer doden in Bangladesh bij overstroming DHAKA Nieuwe over stromingen als gevolg van zware regenval hebben in het noordoosten van Ban gladesh wederom duizen den mensen dakloos ge maakt. Bij de nieuwe wateroverlast zijn zeker 200 mensen verdronken. Meer dan een miljoen mensen zijn sinds vorige week in het district Sylhet en twee andere districten dakloos geworden. De overstromingen komen nadat een cycloon twee we ken geleden aan 138.000 mensen het leven heeft ge kost. In de kustgebieden in het zuiden zijn Amerikaanse militairen gisteren begonnen met een hulpoperatie voor de ontheemden. Alleen woens dag stierven hier al 600 men sen aan dysenterie als gevolg van vervuild drinkwater, al dus de krant Janata. De inzamelingsactie in Ne derland voor slachtoffers in Bangladesh heeft tot nu toe 8,5 milioen gulden opgele verd. Vandaag vertrok van Schiphol een vliegtuig met hulpgoederen. Het is de tweede vlucht vanuit Neder land met hulpgoederen voor het door stormen en over stromingen getroffen gebied. „Ons vertrouwen in het Ne derlandse volk is niet be schaamd. De inzamelingsac tie verloopt heel goed", aldus een woordvoerder van de ge zamenlijke hulporganisaties. „Per dag komt er 1,5 miljoen gulden bij". riteiten ontkennen dat er van 'provocateurs' sprake is ge weest, heeft de Brusselse poli tie gezegd dat zowel Belgen als Noordafrikanen met hun au to's van de ene wijk naar de andere reden om zoveel moge lijk medestanders voor de gro te confrontatie op de been te krijgen. Ook zouden herrie schoppers uit geheel België met busjes en taxi's naar de wijken zijn gebracht waar de klappen vielen. Vlak voor het uitbreken van de gevechten van dinsdagavond in Molen beek, vondt de politie tal van onder geparkeerde auto's ver borgen slag- en steekwapens, ijzeren staven en knuppels. Ook minister van Binnenland se Zaken Tobback is ervan overtuigd dat dat de rellen van de afgelopen dagen zijn aangestookt. Volgens de meest gehoorde theorie hebben par tijen als het Vlaams Blok alle belang bij moeilijkheden in de migrantenwijken. De partij heeft het vooral gemunt op het vooruitstrevende migranten beleid van koninklijk commis saris voor de migratie, me vrouw Paula d'Hondt. Boven dien zou het Vlaams Blok door middel van migrantenrellen de weerstand die een niet on aanzienlijk deel van het pu bliek tegen de buitenlanders heeft, nog willen aanwakke ren. Volgens sommigen zou den rellen zoals die dezer da gen in Brussel plaatsvonden in Antwerpen waar het Vlaams Blok een grote aan hang heeft niet meer moge lijk zijn, omdat het stadsbe stuur daar een veel gerichter beleid voert en onder meer ge bruik maakt van wijkagenten die uit migrantenkringen ge- recruteerd zijn. Vandaar dat de politieke onruststokers zich op Brussel zouden hebben ge richt waar het stadsbestuur nauwelijks een migrantenbe leid heeft, waar de scholen geen tweetalig onderwijs ge ven en waar vooral voor de migrantenjeugd niets wordt gedaan. BRUSSEL Wat was de werkelijke oorzaak van de migrantenrellen van de afgelopen dagen in Brus sel? Is het mogelijk dat de spontane acties van ettelij ke honderden vooral Noordafrikaanse jongeren door politieke 'provoca teurs' zijn gebruikt en zelfs verhevigd? Dergelijke vragen stellen de Belgen zich met steeds grotere nadruk na ettelijke dagen van soms hevige onlusten in de 'crisiswijken' van de hoofd stad. Johan Leman, de kabinetchef van de koninklijke Commissa ris voor het Migrantenbeleid, heeft gisteren in een radio-in terview een grote hoeveelheid stof aangedragen voor de theo rie dat de rellen zijn opge stookt door provocateurs van zowel uiterst linkse als rechtse groeperingen. Volgens Leman zijn de jonge ren voor de kar van gewone Belgen gespannen die aan de radicale buitenkanten van het politiek bedrijf werkzaam zijn' en die de frustraties en de ver ontwaardiging van de Noorda frikanen voor eigen doelein den hebben gebruikt. Zo zijn al zowat tijdens de rel len pamfletten uitgedeeld van zowel het Vlaams Blok als het Nationaal Front. In een links pamflet heette het dat de aan vallen nu moesten worden ge richt op de rijke wijken van Brussel, omdat daar de oorza ken liggen van alle problemen die de Noordafrikanen in Brussel hebben. Achteraf is gebleken, zo zegt Leman, dat leden van die groeperingen zich zelfs in de scholen hebben gewaagd om daar de leerlingen op te hitsen. Een schooldirectrice heeft in tussen gemeld dat in ha*r Leden van de paramilitaire politie bewaken etnische jongeren die werden gearresteerd na de rellen afgelopen zondag in Brussel. FOTO: EPA school afgelopen dinsdag leer lingen werden geronseld voor het bestormen van het politie bureau in Molenbeek. Kinde ren werden door Belgische burgers de straat op gelokt met de mededeling „dat het van avond echt gaat gebeuren" er dat ze getuige konden zijn van „onze grote overwinning". Nijvel Leman zei al te vrezen dat de namen van de betrokkenen wellicht nooit boven water zullen komen, daarmee ver? wijzend naar het feit dat de gerechtelijke autoriteiten ook nooit greep hebben kunnen krijgen op de Bende van Nij vel. Feit is dat zich tijdens de rel len allerlei politieke randfigu ren hebben opgehouden in de buurt waar de klappen vielen. Een notoir lid van net destijds op gerechtelijk bevel ontbon den Westland New Post een even rechts als agres sief gezelschap werd zelfs door de politie opgepakt. Hoewel de gerechtelijke auto door Roger Simons LONDEN Pas in september hebben we wet een vrijdag op de 13de. R duurt dus nog een hele tij eer miljoenen bijgelovige Britten zich ernstig bezoq maken over de mogelijkht van heel nare gebeurtenis op die dag. Van alle cijfei die naar hun niet bepaald bescheiden mening een bijzondere betekenis hebb is 13 wel het onheilspellendste. Combin dertien met een vrijdag de hele wereld zou kunne vergaan. Britten die numi 13 wantrouwen, hebben overal te lande ervoor gezorgd dat liftkooien, nai ze de twaalfde etage bezochten, gewoon overstappen naar de veertiende. Aan boord vai de supersnelle Britse Concorde ontbreekt de rij stoelen numero 13. Maan jongste lijnvliegtuigen van British Airways (BA) hebb er wel een. „Niemand weigert een stoel van rij 1 beweert de zegsman van Vele hotels van Londen hebben geen dertiende etq Die is er wel in het Hiltoi Hotel dat zelfs geen problemen heeft met de bezetting van kamer 1313. Maar het oersolide Savoy Hotel neemt geen enkel risico. Wie daar gaat eten met zijn dertienen, krijgt e tafel toegewezen, gedekt voor 14 personen. Op de veertiende stoel "zit" de zwarte hotelkat Kaspar. D, is een gebeeldhouwd beesl met een hagelblanke serve netjes geknoopt onder zijn kin. Kaspar dankt haar bestaan aan een Zuidafrikaanse zakenman Woolf Joel genaamd, die 1898 met 13 gasten zou dineren in de Savoy. Om een genodigde het op de valreep liet afweten, bleet uiteindelijk, inclusief Woo een groep van 13 over. De gastheer vond dit helemaa niet erg. Hij was niet superstitieus, zei hij. Zij gingen aan tafel en dineerden heel gezellig. Enkele dagen later werd Je brutaal vermoord. Vandaal Kaspar, de gebeeldhouwde Savoy-kat. Zij zit daar voo. de zekerheid. Maar het cijfer 13 is niet h enige dat sommige Britten verontrust. 666 deugt evenmin. Omdat het 'des duivels' heet te zijn, worde aan geen enkele Britse automobilist drie achtereenvolgende zessen toegekend. Het nationale 'Driver and Vehicle Licensing Centre' in Swansea, een stad in Wale houdt vol dat 666 op geen enkele Britse nummerplaat voorkomt. Maar de Londen', politie schijnt drie achtereenvolgende zessen volkomen ongevaarlijk te vinden. Twaalf bobby's (he oude troetelnaampje dat tegenwoordig praktisch uitsluitend nog door buitenlandse toeristen won gegeven) dragen epauletten versierd met het cijfer 666. Zware rampen of andere onheilspellende dingen schijnen in hun geval wel t zijn uitgebleven, want Scotland Yard zegt dat nog geen enkele 666-diender et ander nummer heeft gevraagd. Waarom geen dn zevens, want volgens sommige bijgelovige Engelsen brengt numero 7 geluk. Sterling Moss en Barry Sheen e, beiden gewezen autorace-favorietei gaven in hun beste tijd telkens de voorkeur aan racewagens die het cijfer 7 droegen. Beide chauffeurs brachten het er levend af ii vreselijke botsingen. Duizenden superstitieuze Britten snelden naar kerkei en raadhuizen om te trouwen op de populairste dag van de eeuw, nu bijna i jaar geleden: de zevende va de zevende maand 1977. Et bijzonder bijgelovig Engels paar stond erop dat de kerkelijke inzegening van hun huwelijk die dag plaatsvond om 7 uur precid Of ze nog steeds man en vrouw zijn, is niet bekend.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6