geeft risis duurt jog voort in oegoslavië Uitgeputte James Baker roeit tegen de stroom in Kurden blijven in kampen steken AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB TNO: gezondheid bevolking Oost-Europa rampzalig «ITENLAND CcidócSomont VRIJDAG 17 MEI 1991 PAGINA 5 Iai kamerleden ir Suriname HAAG Geen enkele Ne- idse parlementariër zal de ■zingen van 25 mei in Suri- bijwonen. Het parlement geen uitnodiging ontvangen e Surinaamse regering en imo om op eigen gelegen- e gaan, is onder de kamer- nihil, zo bleek gisteren. Al le PvdA houdt de mogelijk- open dat Tweede-Kamerlid volgende week alsnog naar Paramaribo te rei- )e VVD'er Weisglas liet we- at hij alle vertrouwen heeft tientallen waarnemers van ganisatie van Amerikaanse Lichte vooruitgang CFE-onderhandelingen WENEN De Verenigde Staten en de Sovjetunie hebben op enkele punten hun meningsverschillen over de vermindering van conventionele wapens in Europa (CFE) bijgelegd, aldus een woordvoerder van de Duitse delegatie bij de CFE-onderhandelin- gen in Wenen. De Sovjetunie heeft ten aanzien van grondtroepen die zij aan de marine toevoegde om deze aan de werking van het verdrag te onttrek ken, erkend dat deze meetellen voor het in het ver drag afgesproken aantal grondtroepen. De VS en de Sovjetunie zijn het voorts eens geworden over de voertuigen voor het vervoer van manschappen van de strategische raketstrijdkrachten. De Amerikaan se president George Bush deed gisteren een directe oproep tot de onderhandelaars in Genève om bin nen een jaar met een akkoord te komen dat chemi sche wapens wereldwijd verbiedt. Betalende Britse morgen ruimte in BAJKONOER De Sovjetunie lan ceert morgen een Sojoez-raket met twee kosmonauten en een voor de reis betalende Britse ruimtevaarster naar het ruimtestation Mir. Helen Sharman, 27, scheikundige, reist samen met Ana toli Artsebarski en Sergej Krikalev en maakt van Groot-Brittannië het 22e land in de wereld, dat mensen in de ruimte had. Zij reageerde in juni 1989 samen met 13.000 anderen op een ad vertentie, die luidde: „Astronauten ge zocht, ook zonder ervaring" (maar wel betalen). De vlucht van de Britse ruimtevaarster kost 24 miljoen dollar of bijna 50 miljoen gulden. Dit bedrag is bijeengebracht door sponsors. Dodelijke transplantie organen aidspatiënt ATLANTA Twee mensen zijn in de Verenigde Sta ten overleden aan aids nadat zij organen (het hart en de nieren) hadden gekregen van een man die het HIV-virus zo kort voor zijn dood had opgelopen, dat een aidstest negatief was suitgevallen. De autoriteiten zijn op zoek naar nog eens ruim 50 personen die van de bij een bankoverval doodgeschoten man organen of celweefsel hebben gekregen. Een inmiddels opgespoorde persoon blijkt sero-posi- tief. De meeste donororganen zouden met alcohol of straling behandeld zijn en daardoor niet meer geïn fecteerd. Volgens The Atlanta Journal-Constitution zijn echter acht voor transplantie bedoelde lichaamsdelen niet zodanig behandeld dat het virus onschadelijk is ge maakt. Tories leveren weer bolwerk in ABERGAVENNY De Britse Con servatieve Partij heeft de gisteren ge houden tussentijdse verkiezing in Monmouth verloren. De zetel in het Lagerhuis van dit district in Wales, die sinds 1966 in handen was van de Tories, gaat naar de oppositionele La bour Partij. Nu de Conservatieven sinds oktober voor de derde keer bij tussentijdse verkiezingen zetels verloren hebben in districten die bekend stonden als Tory-bolwerken, is het vrijwel uitge sloten dat premier John Major zal be sluiten tot vervroegde algemene ver kiezingen in de zomer van dit jaar. Gewonden bij bomaanslag IRA BELFAST Het Iers Repu- blikeins Leger (IRA) heeft vandaag de verantwoorde lijkheid opgeëist voor een bomaanslag in het centrum van Belfast, waarbij gister avond zes burgers en twee politiemensen gewond raak ten. De bom explodeerde in een kantoor waar kenteken bewijzen worden afgegeven, kort nadat de politie het ge bouw had doorzocht op ex plosieven naar aanleiding van een anonieme bommel ding bij een plaatselijke nieuwsorganisatie. Nederland 1 meteen en gele kaart B VAN HUET unte IJSFrankrijks vrouwelijke pre- Edith Cresson, heeft Hravond haar kabinet )ej|esenteerd. De nieuwe keerploeg wijkt nauwe- T af van het kabinet vaprd. De zwaarste por- jille is voor ex-minisr van financiën Pierre 'igovoy. Met een nieuw omisch 'superministe- të waarin Economische Financiën en In- t£rie zijn samengevoegd eMt hij de Franse econo- ex, slagvaardiger maken t eiaar Duits niveau til- ^sterking van de economie %t terugdringen van de so- ongelijkheid zijn onze iteiten", verklaarde Cres- Jp de Franse televisie. De 'er cher met Chanel 5', zoals Engelse journalist haar te, gaf direkt haar visite- tje af. Het 'protectionisti- Japan kon op haar stand- :*e gheid rekenen. „Het kan dat de Japanse auto-in- 'ie die van Europa kapot ct, dat zijn honderddui- en werklozen", aldus de Tokyo weinig populaire e!iier, die meteen gele kaar- be ten uitdeelde aan Nederland en Groot-Brittannië vanwege hun openheid voor Japanse produkten. Premier Lubbers en minister Van den Broek behoorden tot de eersten die kennis maakten met Mitterrands 'IJzeren Dame'. De Nederlandse be windslieden waren in Parijs voor overleg met president Mitterrand over het aanstaan de EG-voorzitterschap. Nog voor haar installatie op Hotel Matignon schoof Cresson aan bij het werkdiner. Volgens premier Lubbers bestonden er tussen Den Haag en Parijs al leen nog kleine meningsver schillen. Welke dit waren wil de hij niet zeggen. Oude bekenden Het nieuwe elan dat president Mitterrand in de aanloop naar de interne Europese markt en naar de (Franse) alge mene verkiezingen van 1993 heeft gewenst moet komen van oude bekenden. Vrijwel alle socialistische mi nisters uit de ploeg van de weggestuurde Michel Rocard werden door Cresson (lees: Mitterrand) gehandhaafd. De sleutelposten binnenlandse za ken, defensie, justitie en bui tenlandse zaken blijven bij de trouwste onder de 'Mitteran- disten', respectievelijk Philip Marchand, Pierre Joxe, Henri Naliet en Roland Dumas. Jack Lang blijft cultuurminister, Premier Lubbers behoorde tot de eersten die kennis maakten met Frankrijks eerste vrouwelijke premier, Edith Cresson. maar wordt tevens regerings woordvoerder. Belangrijkste nieuwe gezichten zijn die van Elysée-secretaris Jean-Louis Bianco (ministerie van sociale zaken en integratie) en Marti- ne Aubry (werkgelegenheid), de dochter van EG-voorzitter Jacques delors. In totaal telt de ministersploeg 27 leden, waarvan vijf vrou wen. Net als haar voorganger moet Edith Cresson het stellen met een minderheidsregering. Voldoening De benoeming vari Edith Cres son leidde nog tot enig macho- geknor in de oppositie. Het li berale kamerlid Francois d'Aubert vergeleek haar met Madame de Pompadour, favo riete van Lodelijk XV. Maar voor veel Franse vrouwen (die pas in 1945 het stemrecht ver wierven) is Cressons premier schap een overwinning. Haar naam werd toegevoegd aan het illustere rijtje Julie Dau- bie, de hertogin van Uzès en Marguerite Yourcenar, respec tievelijk eerste vrouw met een hbs-diploma (1861), eerste vrouw met een rijbewijs (1897) en eerste vrouw bij de Acadé mie frangaise (1980). „De ke rels zullen het in hun broek doen", aldus een uitgelaten po litica uit Noord-Frankrijk. Uit gezonderd de extreem-rechtse Marie-France Stirbois ver klaarden de andere dertig vrouwen in de Assemblee Na tionale (totaal 577 zetels) ver heugd te zijn over het „door breken van een taboe". Verge leken met andere EG-landen heeft Frankrijk altijd een staartpositie ingenomen wat I FOTO: EPA betreft het aantal vrouwelijke ministers en kamerleden. De liberale baanbreekster Si- mone Veil, ex-minister en ex- voorzitter van het Europarle ment, noemde haar socialisti sche zuster zeer geschikt voor het premierschap. En passant betreurde ze het wel dat oud president Giscard het destijds met haar niet had aangedurfd. Giscard reageerde meteen en rekende Simone voor dat hij maar twee premiers had kun nen benoemen, terwijl zijn op volger Mitterrand pas in vijfde instantie aan een vrouw had gedacht. De voormalige cul tuurminister Frangoise Giroud sloot de discussie met de op merking dat pas sprake van gelijkheid kon zijn „wanneer ook onbekwame vrouwen tot minister worden benoemd". 1 ERT VAN WIJLAND heLGRADO Joegosla- i had vanochtend nog b nieuw staatshoofd. Jrn een dag na het ver- B|ken van het mandaat C de Serviër Borisav Jo- Aals president van Joe- Clavië zijn de politieke |ers van het land het A;eravond opnieuw niet cjs geworden over de in- Cl'latie van diens opvol- A Stipe Mesic uit Kroa- C'Zonder zelfs maar bij- i te zijn geweest besloot J presidium gisteravond A woensdag afgebroken Agadering pas vanmid- C[ voort te zetten. A federale parlement kwam :ren wel in Belgrado bijeen en benoemde drie nieuwe le den in het presidium, daarmee voorbijgaand aan de wettelijk voorgeschreven procedures. De republiek Montenegro had de benoeming van de drie af- Stipe Mesic gevaardigden in het hoogste staatsorgaan als voorwaarde gesteld om de blokkade op de installatie van Mesic op te hef fen. I FOTO: AP De stemmen in het presidum staakten na een wraakactie van de Montenegrijnen: zij weigerden over de benoeming van Mesic'te stemmen, zolang hun afgevaardigde en beoogd vice-president van Joegoslavië Branko Kostic niet officieel was geïnstalleerd als lid van het presidium. Zijn benoeming was eerder geblokkeerd door de Slovenen en de Kroaten in het federale parlement. Om dit op te lossen kwam het parle ment gisteren bijeen, maar op nieuw verlieten de Sloveense en Kroatische delegatie de zaal, zodat er officieel niet ge stemd kon worden over de in stallatie van Kostic en de an deren. Geheel eigenmachtig besloot parlementsvoorzitter Slobodan Gligorijevic vervol gens de wet maar de wet te la ten en de leden bij acclamatie te benoemen. Hiermee was de Montenegrijnse eis ingewilligd en kon het presidium alsnog over Mesic stemmen. Maar on danks de herhaalde signalen dat de militairen meer dan ge noeg hebben van het getalm van de politici, besloot het acht man tellende hoogste staatsor gaan de zitting toch maar te verdagen tot vanmiddag, waardoor de constitutionele crisis van Joegoslavië in ieder geval voortduurde. ZAKHO Kurdische vluchtelingen stromen in zo grote getale uit Iran en Turkije naar de door de geallieerden opgezette vluchtelingenkampen in Noord-Irak, dat de militaire coördina toren tenten te kort komen om hen onder te brengen. De opzet van de kampen in Zakho was dat deze zouden funge ren als doorgangskampen, maar de meeste vluchtelingen blijven er hangen omdat zij niet durven terug te keren naar hun huizen. Het merendeel van de vluchtelingen in Zakho is afkomstig uit Dohuk, dat net buiten de door de geallieerden aangewezen „vei ligheidszone" ligt en door Iraakse soldaten wordt gecontroleerd. „Als we niet naar Dohuk gaan, komen we hier straks met een kwart miljoen mensen te zitten, wat gekkenwerk zou zijn", zei de commandant van de geallieerde strijdkrachten in Noord- Irak, generaal-majoor Jay Garner. Er zit flink schot in de besprekingen over autonomie voor de Kurden in het noorden van Irak, zo heeft Massoud Barzani van daag verklaard. „We zijn het nog niet helemaal eens maar de grootste problemen hebben we achter ons", aldus de Kurdenlei- der die met de Iraakse autoriteiten onderhandelt over een ver gaande vorm van autonomie voor de Kurden binnen het Iraakse staatsverband. Men is het onder meer eens over de normalise ring van de toestand in het noorden van Irak. ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA HET LEVENDE EILAND Rob loopt naar de kamer, waar hij de instrumenten opgeborgen, maar hij ziet een lichtstreep onder de deur en loedt onraad. Hij gooit met een ruk de deur open en hij g de assistent van Butcher bezig te morrelen aan de instru- gfiten van de raket. Zonder zich te bedenken pakt Rob de man Upe klemgreep en brengt hem naar Prudon. „Wist je, dat er J al spionnen op het eiland waren?" vraagt hij Prudon; „hier je zo'n mannetje." De assistent blijkt de stand van de instru menten te hebben genoteerd en daarna heeft hij de wijzers op een andere stand gedraaid. Butcher onderwerpt hem aan een scherp verhoor en beiden spelen hun rollen goed. En hij wordt nog bozer, als zijn assistent niet wil zeggen wie zijn 'opdrachtge vers zijn. „Dan zal ik je persoonlijk naar een plaats laten bren gen, waar we de waarheid wel te weten zullen komen," snauwt hij de man toe; „je bent onder arrest." Palestijn steekt drie mensen neer JERUZALEM Een 21-jarige Palestijn uit Oost-Jeruzalem heeft vandaag in het centrum van de stad drie mensen neer gestoken voordat hij door om standers kon worden gegre pen. De slachtoffers, onder wie een vrouw, raakten licht ge wond. De Palestijn schreeuw de „Allah is groot" terwijl hij zijn slachtoffers te lijf ging. Er lagen „nationalistische motie ven" ten grondslag aan zijn daad. De politie stuurde on middellijk versterkingen naar het centrum van Jeruzalem om eventuele vergeldingsaan- vallen van woedende joden op Palestijnen te voorkomen. WASHINGTON „We kijken plotseling door een raam, waardoor we uit zicht hebben op vrede". De voorspoedig verlopen oorlog tegen Irak, die de verhoudingen in het Mid den-Oosten ingrijpend wijzigde, leidde nog niet eens zo gek lang geleden in Washington tot groot diplomatiek optimisme. Eindelijk was er de mogelijk heid aan de onderhandelings tafel een einde te maken aan het langdurigste en venijnigste conflict van deze eeuw. Maar het door Bush en Baker gepre dikte 'window of peace' lijkt tot nu toe vooral uitzicht te bieden op een rij couveuses vol zorgenkindjes. James Baker keerde gisteren terug van zijn vierde, slopende pendeltocht tussen de diverse hoofdsteden in het Midden- Oosten. Een opgave die je als normaal mens je ergste vijan den niet zou toewensen, en die ook bij de taaie super-onder- handelaar Baker diep invrat. De urenlange sessies met de ouderwets sluwe, wantrou wende en vasthoudende lei ders in de regio leidden zelfs tot enige medische problemen bij Baker. Een lichamelijk en geestelijk uitgeputte Baker brengt zijn president nu ver slag uit. Van tevoren had Baker gezegd dat deze reis wat hem betreft een kwestie was van 'buigen of barsten': Washington trekt zijn handen af van wat het vredesproces wordt genoemd, als de betrokken partijen als onwrikbare steenezels tegen over blijven staan. „Wij, Ame rikanen, kunnen de vrede niet afdwingen. Het zijn de Arabie ren en de Israëliërs die tot een vergelijk moeten komen, wij kunnen allen maar helpen," zo benadrukte Baker ieder keer. Deze dynamische doorbraak is er niet gekomen. Maar het gaat te ver om maar gelijk te concluderen dat Baker echt met lege handen naar Was hington terugkeert. Hijzelf ziet geen reden om zijn initiatie ven dood te verklaren, terwijl de man toch echt te pragma tisch is om zichzelf voor de gek te houden. Hij heeft nog wat troefkaarten achter de hand. En het is duidelijk dat de dingen die hij achter zorg vuldig gesloten deuren, heeft gehoord hem reden geven voor een optimisme, dat niet alleen bedoeld is om een Ame rikaanse diplomatieke afgang te maskeren. Verlammend De mogelijkheid voor een af gang was levensgroot. Immers, het aantal problemen waar voor de Amerikanen zich in de regio geplaatst zien, is sinds die 'glorieuze' Golfoorlog al leen maar toegenomen. Ga er als diplomaat maar aanstaan. Dat Baker niet helemaal gil lend is weggelopen, betekent dat hij op de vierkante milli meter wel degelijk resultaten heeft geboekt. Natuurlijk zijn de officiële standpunten van twee hoofd rolspelers, Israël en Syrië, op het eerste gezicht onverzoen baar. Het zijn dan ook Jeruza lem en Damascus die elkaar zoveel mogelijk beschuldigen van halsstarigheid Maar nieuw is dat Washington zich niet voor een karretje wil la ten spannen. Baker is net zo steenhard geweest als zijn gesprekspartners. Hij blijft er van uitgaan dat het meer om het principe gaat dan om de vormgeving. Daarbij heeft Washington een stok achter de deur: geld. Zo wel Israël als Syrië heeft zich door starre ideologie een eco nomisch wanbeleid veroor loofd. In de Koude Oorlog ging dat prima: beide speelden de pion van een van de super machten en konden dan ook een onbeperkt beroep doen op de hulpbronnen van respectie velijk Washington en Moskou. Die tijden zijn veranderd, en de pragmatische leiding in het Witte Huis (dat nu zowel Is raël als Syrië onder zijn bond genoten telt) heeft dat grondig duidelijk gemaakt. Israël dreigt financieel-econo- misch te stikken in de opvang van Russische joden; Syrië heeft dank zij de krankzinnige wapenwedloop al lang het ka rakter van een ouderwets Oosteuropees land. In beide gevallen zijn dollars de reme die. Baker wacht lang met het gebruik van dit wapen. Daar bij komt natuurlijk een pro bleem voor de Amerikanen: zij kunnen de miljarden dollars die de partijen zouden moeten 'helpen' niet op tafel leggen. In Bakers gevolg wordt in dit verband gesproken over een rol van de nieuwe rijken, de EG en Japan. Deze giganten zouden met fikse geldelijke steun voor het Amerikaanse plan de walm van karakter loosheid en opportunisme die tot nu hun 'beleid' ten opzichte van het Midden-Oosten heb ben gekenmerkt, enigszins kunnen oppoetsen. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, David Levy (links), brengt zijn Amerikaanse ambt genoot James Baker naar het vliegtuig dat hem terug zal vliegen naar Washington. Baker is het in Israel niet eens geworden over een mogelijke rol van de Verenigde Naties bij het vredesoverleg voor het Midden-Oosten en over de vraag of de vredesconferentie een vervolg moet kunnen krij- DELFT Nu de uitwisseling van informatie met de Oosteu- ropese landen langzamerhand normaal begint te worden, wordt duidelijk welke desas treuze gevolgen de verouderde en milieubelastende industrie heeft voor de gezondheid van de bevolking daar. „De ge zondheidsstatistieken laten aan duidelijkheid weinig te Wensen over", schrijft de on derzoekorganisatie TNO in haar vrijdag verschenen blad Toegepaste Wetenschap. Zo weet TNO te melden dat kin deren in de Bulgaarse stad Kuklen zoveel lood in hun bloed hebben dat ze, als ze in de Verenigde Staten hadden gewoond, acuut naar een zie kenhuis zouden worden ge bracht voor een ontgiftigings- b^handeling. Wie in het zwaar vervuilde Noord-Bohemen wil wonen, krijgt van de overheid een extra toeslag. In de volks mond wordt deze aangeduid met „begrafenisgeld". In de sterkst geïndustrialiseerde de len van Polen, Tsjechoslowa- kije en de voormalige DDR liggen de levensverwachtin gen zo'n vijf jaar onder het ge middelde voor die landen. Maar het ergste moet volgens TNO nog komen. De kinderen die in de rampgebieden wer den geboren, hebben nu pas de middelbare leeftijd bereikt. Hun lichamen zijn vanaf de geboorte blootgesteld geweest aan hoge concentraties ziek makende stoffen, die de ko mende jaren hun tol zullen gaan eisen. Ook de dieren- en plantenwereld zijn ernstig aangetast.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5