Depressie kan jeugd verzieken Flink doordenken bij geschiedenis QeidóaQowtant EXAMENS '91 Goede antwoorder „Affaire De Vries-Lentsch is verleden tijd" BINNENLAND VRIJDAG 17 MEI 1991 PA( Mogelijke samenvoeging inspecties ECD en ATP DEN HAAG De ministeries van economische zaken, LNV (landbouw, natuurbeheer en visserij) en justitie overwegen twee grote inspectiediensten van het rijk samen te voegen. Het gaat om de Economische Controledienst (ECD), die economische de licten bij bedrijven onderzoekt, en de Algemene Inspectiedienst (AID), die de naleving van voorschriften op de gebieden van landbouw en visserij controleert. Met de eventuele samenvoe ging van beide diensten wordt beoogd het inspectiewerk effi ciënter te laten verlopen en tevens geld en personeel uit te spa ren. Het ministerie van economische zaken heeft gisteren een groot scheepse interne reorganisatie aangekondigd. Daarbij zullen on der meer twee directoraten-generaal worden opgeheven: Dien sten, Midden- en Kleinbedrijf en Ordening (DMO) en Industrie en Regionaal Beleid (I en R). Zij worden vervangen door twee nieuwe directoraten-generaal: één voor Industrie en Diensten en een voor de Economische Structuur. Kamer zet vraagtekens bij richtlijnen basisvorming DEN HAAG Een meerderheid in de Tweede Kamer zet vraagtekens bij de door staatssecre taris Wallage (onderwijs) voorgenomen richtlij nen van wat de leerlingen in de toekomstige basisvorming moeten kunnen en kennen, de zogenoemde kerndoelen. Dit bleek gisteren tijdens een mondeling over leg over de basisvorming, de invoering van een gemeenschappelijk pakket van veertien vak ken in de eerste jaren van het voortgezet on derwijs. De VVD'er Franssen was het hardst in zijn be oordeling. Hij vindt de kerndoelen zo onduide lijk geformuleerd dat volgens hem moet wor den gevreesd voor de met de invoering van de basisvorming beoogde kwaliteitsverbetering in de eerste jaren van lbo, mavo, havo en vwo. Netelenbos (PvdA) en Nuis (D66) waren min der hard in hun oordeel maar waarschuwden eveneens voor de hier en daar te globale for mulering van de kerndoelen, door hen beiden „het hart" van de basisvorming genoemd. Nete lenbos, Nuis en Lankhorst (Groen Links) pleit ten gisteren voor de uitbreiding van veertien vakken met een vijftiende vak: verzorging. CDA-woordvoerder Hermes liet zich positief uit over de kerndoelen. De uiteindelijke opstel ling van het CDA ten opzichte van de basisvor ming, zoals PvdA-staatssecretaris Wallage die voorstelt, laat zich ruim twee weken voor het finale debat in de Kamer echter nog steeds ra den. Maar Hermes gaf Wallage op dit onderdeel een steuntje in de rug. De „globale" formulering van de kerndoelen maakt de kans groter dat Wallage slaagt voor zijn „examen", zei Hermes. Hermes verwees hiermee naar het deze week in Vrij Nederland gepubliceerde interview waarin Wallage verklaart dat hij wat betreft de basisvorming „het gevoel heeft examen te moeten doen bij het CDA". PROMOVENDUS: ZWAARMOEDIGE JONGEREN AAN HUN LOT OVERGELATEN RIJSWIJK Terwijl de leerlingen van het Inter confessioneel Makeblijde College (IMC) te Rijswijk zitten te zwoegen op hun eindexamens, wordt er in de lerarenkamer gespro ken over spiekmethodes. Allemaal hebben ze het vroeger gedaan. Docenten zijn dus ook gewone men sen. Bij het betreden van het schoolplein van het IMC is in één oogopslag waar te nemen dat de examens in volle gang zijn. Op het schoolplein is een touw gespannen om de exa menzaal te vrijwaren van al te luidruchtige scholieren. In de school is de sfeer ontspannen. Leerlingen, conciërges, docen ten en ander ondersteunend personeel gaan informeel met elkaar om. ,,Na vijftig minuten was ieder een al klaar, maar je moet blij- ven zitten tot de tijd om is. Waardeloos, ik wilde weg", zegt een mavo-leerlinge na het examen geschiedenis en staat sinrichting. De commentaren van de leerlingen op het exa men zijn lovend, zowel voor het c- als d-niveau. In de kel der onder de school die als ontmoetingsruimte dienst doet, wordt nagepraat. „Het was een goed examen", luidt het alge mene oordeel. De onderwer pen stonden tevoren vast: de positie van de vrouw in Ne derland en de Verenigde Sta ten 1929-1969, en Nederland vóór, tijdens en na de Tweede Wereldoorlog 1939-1946. In tegenstelling tot de leerlin gen is Elly van Laan, docente geschiedenis, helemaal niet zo te spreken over het examen. „Er werd veel redeneervermo gen gevraagd, ik vond het voor mavo-leerlingen aan de moeilijke kant", zegt ze. Wan neer ze geconfronteerd wordt met het feit dat haar leerlin gen het examen een peule schilletje vonden, reageert ze verbaasd. „Ik hoop dat ik me vergis, maar ik hou mijn hart vast". Als voorbeeld noemt ze vraag zeventien van het ge deelte over de positie van de vrouw. De vraag luidde: Wel ke van onderstaande gebeurte nissen heeft er in de eerste helft van de jaren zestig toe bijgedragen dat het rolpatroon van de Amerikaanse vrouw echt doorbroken werd? Er wa ren drie mogelijke antwoor den: het tot stand komen van de Civil Rights Act, het uit vaardigen van de Equal Pay Act en het voeren van de Vietnam-oorlog. De laatste mogelijkheid was het goede antwoord. Van Laan: „Ik zie het verband niet zo, laat staan mijn leerlingen denk ik. Nou, we zullen wel zien". Treinen De examens op het IMC wor den in de kapel en in de exa menzaal gehouden. De exa menzaal ligt vlak naast een spoorlijn. Om de vijf minuten raast er wel een trein langs. Bovendien is er ook nog een spoorwegovergang. De leerlin gen zijn er echter al zo aan ge wend geraakt dat niemand er meer acht op slaat. Alleen als de treinen naar elkaar toete ren levert dat wat geërgerde blikken op. Voor de havo en het vwo staat s morgens Duits op het pro gramma. De heer Peeters, do cent Duits, heeft tijdens het examen lesverplichtingen en dus geen tijd om de teksten en opgeven grondig te analyse ren. Wel staat hij na afloop even met zijn leerlingen staan praten. „De meningen liepen sterk uiteen, niet alleen wat betreft de moeilijkheidsgraad. Zo vonden sommige leerlingen de meeste teksten interessant en anderen weer helemaal niet", zegt hij. Voor Tycho Klitsee viel het allemaal erg mee. „Maar ik heb dan ook ze ven jaar in Duitsland ge woond, dan wil het wel". Voor Astrid Banen lag het anders. Ze zit nogal in de rats, want ze was vorig jaar ook al gezakt. haar schoolonderzoeken staat ze gemiddeld een 5,9. Voor een voldoende heeft ze dus een 5,1 nodig. Of dit gelukt is? Ze denkt van niet. „Maar mis schien valt het allemaal wel mee", blijft ze hoopvol. Voor de vwo'ers leverde het exa men Duits geen noemenswaar dige problemen op. Wielrennen Op het middagprogramma voor de mavo staat het exa men Frans. Slechts negen leer lingen hebben dit vak in hun eindexamenpakket gekozen. Dat Frans op het IMC geen populair vak is kan echter niet gezegd worden, aldus Jacques Thelosen, docent Frans. „Vol gend jaar bijvoorbeeld heb ik er weer 22 in de eindexamen klas van de mavo. Wel is het zo dat voornamelijk meisjes Frans kiezen, waarom dat zo is weet ik eigenlijk niet". Over het eindexamen is de docent Frans best tevreden. De tek sten waren niet al te moeilijk, en het waren over het alge meen leuke onderwerpen. Ook was het verschil tussen het c- en d-niveau duidelijk waar te nemen. „Het d-niveau is gram maticaal gezien duidelijk een voudiger gelaten", aldus The losen. Wel merkt hij op dat sommige vragen beantwoord konden worden zonder de tekst te lezen. Er zat bijvoor beeld een tekst over wielren nen bij. Meer in het bijzonder over de Alpe d'Huez. Een vraag bij deze tekst was waarom Nederlanders deze berg als 'hun' berg beschou wen. Leerlingen die ieder jaar de Tour de France volgen konden deze vraag beantwoor den zonder de tekst t( De leerlingen van T] zijn het eens met hun dat het examen „goed baar" was. Met opgeluc zichten verlaten ze de Het opgeluchte gevoel alleen nog maar sterke de antwoorden van T vergelijken met die va zelf. De havo-kandidaten 's middags aan de slag i verplichte vak Engels, lopende beoordelingen dit examen na afloop te Van „best te doen" tot „veel te veel en veel ti lijk". De heer Koene, Engels is tevreden o nieuwe stijl van de e> „In vorige jaren zaten gedetailleerde vragen l een bepaalde zin of paald woord. Nu zaten algemeen gestelde vrag Ook het feit dat de te vragenboekjes vanaf apart geleverd wordei zijn instemming. De vwo'ers zitten van vier te worstelen met mische wetenschapper recht, althans enkele hun. Met dit examen vreemds aan de hand. twee meisjes verklaren „alleen maar reken we vraagd werd", stelt Cornelissen dat het „alleen maar theorie b( Wel moet hij toegeven nomie „mijn vak h< niet is". Het kan dus hij het niet helemaal rechte eind heeft. Bij het verlaten van h blijkt dat het gespanne op het schoolplein nog de examenzaal van na fietsende leerlingen i Ook al zitten de einde: van deze dag erop, 2e z lang niet allemaal acl rug. DEN HAAG Hieronder volgen de goede antwoorden meerkeuze-opgaven van de centrale schriftelijke einde: op woensdag 15 mei. De gegevens zijn verstrekt door h< traal Instituut voor Toetsontwikkeling (CITO). Vwo biologie 1D 2 A 3 B 4 A 5B 6D 7A 8A 91 11 B 12 D 13 C 14 A 15 C 16 C 17 A 18 C 19 I 21 B 22 C 23 D 24 C 25 B 26 C 27 A 28 B 29 C 31 B 32 B 33 B 34 B 35 A 36 C 37 A 38 B 39 A 41 B 42 C 43 C 44 B 45 C 46 C 47 A 48 A 49 C Havo vhbo biologie IC 2 A 3 A 4 A 5 D 6 B 7 B 8 B 9 11 C 12 B 13 A 14 D 15 A 16 A 17 C 18 A 19 C 21 D 22 C 23 C 24 B 25 C 26 A 27 C 28 B 29 C 31 C 32 C 33 C 34 A 35 B 36 A 37 C 38 C 39 fi 41 B 42 B 43 B 44 A 45 C 46 C 47 A 48 A 49 C Lbo (c) mavo (c) Engels IC 2 C 3 C 4 B 5 A 6 C 7 B 8 A 9 A 11 B 12 B 13 D 14 C 15 B 16 C 17 C 18 A 19 A 21 A 22 D 23 B 24 D 25 A 26 A 27 B 28 B 29 31 B 32 B 33 B 34 C 35 B 36 C 37 D 38 C 39 C 41 B 42 B 43 A 44 B 45 A 46 B 47 A 48 B 49 Lbo (d) mavo (d) Engels IA 2 C 3 C 4 C 5 A 6 A 7 B 8 D 9 I 11 A 12 D 13 B 14 D 15 A 16 A 17 B 18 B 19 21 B 22 B 23 A 24 C 25 D 26 D 27 D 28 A 29 I 31 B 32 A 33 D 34 C 35 A 36 D 37 E 38 B 39 C 41 A 42 B 43 A 44 B 45 B 46 B 47 C 48 B 49 C Mavo (c) handelskennis IC 2 C 3 A 4 B 5 D 6 A 7 C 8 B 9 I 11 C 12 B 13 A 14 A 15 D 16 B 17 B 18 B 19 21 D 22 C 23 C 24 B 25 C 26 A 27 B 28 B 29 A 31 C 32 B 33 C 34 C 35 A 36 37 38 39 41 T 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - Mavo (d) handelskennis IC 2D 3 A 4 B 5 D 6 B 7 C 8 A 9 E 11 C 12 A 13 B 14 A 15 E 16 C 17 B 18 A 19 C 21 D 22 D 23 C 24 B 25 C 26 C 27 B 28 C 29 A 31 D 32 B 33 C 34 B 35 A 36 37 38 39 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - Leao (c) lhno (c) Ito (c) handelskennis 2 IA 2 A 3 C 4 B 5 C 6 C 7 A 8 C 9 C 11 D 12 B 13 D 14 E 15 C 16 C 17 B 18 D 19 E 21 D 22 C 23 A 24 B 25 C 26 c 27 B 28 D 29 I 31 C 32 E 33 D 34 B 35 B 36 - 37 - 38 39 - Lmo (c) handelskennis 2 IC 2 A 3D 4 - 5 D 6 B 7 A 8 D 9 I 11 A 12 - 13 C 14 C 15 B 16 E 17 B 18 D 19 E 21 A 22 B 23 - 24 - 25 - 26 D 27 C 28 B 29 E 31 - 32 D 33 A 34 - 35 - 36 D 37 C 38 39 - 41 - 42 - 43 - 44 A 4ï> - LEIDEN De hulpverle ning aan depressieve jon geren faalt. Juist ouders merken niet of veel te laat de grote problemen waarmee hun zwaarmoe dig kind kampt. Ouders en hulpverlening moeten volgens de Leidse psycho loog W. Heuves daarom attent zijn op verschijnse len die wijzen op depressi viteit. Heuves, die gisteren aan de Rijksuniversiteit Leiden pro moveerde, onderzocht de oor zaken en een betere medische behandeling van depressieve jongeren in de leeftijd van elf tot zestien jaar. Volgens hem worden de problemen van ernstig depressieve jongeren veelal niet herkend. „Naar buiten toe lijkt er vaak niets aan de hand, maar inner lijk schreeuwen ze om hulp', zegt hij. „Mijn onderzoek is be doeld de hulpverlening, maar ook ouders en anderen die nauw bij de opvoeding van kinderen betrokken zijn, de ogen te openen voor de proble men van deze pubers". Heuves maakte voor zijn on derzoek gebruik van een breed scala aan gegevens. Uit eerdere onderzoeken die de af gelopen tien jaar in Nederland. Engeland en Amerika zijn ge daan, bleek dat ongeveer de helft van alle jongeren tijdens hun pubertijd last heeft van depressieve stemmingen en stoornissen. Meer dan 400.000 Nederlandse jongeren lijden onder zwaarmoedigheid en lo pen een klein risico nu of later een depressieve stoornis te ontwikkelen. Veel jongeren in de pubertijd zijn depressief. Wanneer dit niet wordt onderkend zou dit op latere leeftijd ernstige gevolgen kun nen hebben. FOTO: F. SCHINKEL Heuves zegt daarover: „Voor de meesten lossen de proble men zich gelukkig na verloop van tijd vanzelf op. Ze worden volwassen en verwerken hun depressiviteit". Maar veel min der optimistisch is hij over de groep van zo n dertig- tot tach tigduizend jongeren, die aan ernstige vormen van zwaar moedigheid lijden. In dit geval is behandeling echt noodzake lijk, omdat zij anders als vol wassene niet of nauwelijks meer normaal kunnen functio neren. Deze mensen blijven volgens de onderzoeker steken in hun onverwerkte jeugd en de daaruit voortvloeiende zware depressie hangt als een slagschaduw over hun verdere leven. Levensfase De overgangsfase van kind naar volwassene is een cruci aal punt in het menselijk le ven. Het valt op dat juist de kinderen die zich in deze fase bevinden last hebben van de pressiviteit. „De groep jonge ren waarover ik spreek is heel gemeleerd samengesteld. Het maakt niets uit of een kind uit een villawijk of achterstands- buurt komt. Wel kun je twee groepen onderscheiden". Bij de ene groep hangen de de pressiestoornissen nauw samen met nare ervaringen tijdens de kindertijd. De oorzaken van zwaarmoedigheid zijn duide lijk aanwijsbaar. „Velen heb ben een beroerde jeugd gehad en een hoop rotdingen meege maakt. Bijvoorbeeld het over lijden van een van de ouders. Ze lopen hierbij een trauma op dat ze later moeten verwer ken. Als dit echter niet goed verwerkt wordt, met andere woorden als het rouwproces niet voltooid is, uit dit zich tij dens de adolescentie meestal in de vorm van een zware de pressie". Bij de andere groep is vreemd genoeg op het eerste gezicht geen enkele reden voor de de pressie aan te geven. „Deze kinderen hebben alles wat hun hartje begeert, fantasti sche ouders, prachtig speel goed, leuke vriendjes. Kortom niets aan de hand, zo lijkt het". Toch lijden deze kinde ren aan zware depressieve aanvallen die het normaal functioneren steeds moeilijker maken. Volgens Heuves is dit een aanwijzing dat deze de pressies vooral endogeen van karakter zijn, dat wil zeggen dat er geen externe factoren meespelen, zoals bij de eerste groep het geval is. Heuves stelt: „Genetische of erfelijke eigenschappen zorgen er in dit geval voor dat de jongere het niet meer ziet zitten". Down „Het grote probleem is hoe deze jongeren adequaat te hel pen en belangrijker nog, hoe op tijd te signaleren dat er iets mis is met het kind", aldus de psycholoog. Zelf behandelde Heuves tijdens zijn onderzoek zwaar depressieve jóngeren. Hij kwam daarbij tot de ont dekking dat hun problemen in het hulpverleningscircuit vrij wel onopgemerkt blijven. Er ger nog, ook ouders, leraren en huisarts bemerken niet of nauwelijks de schrijnende toe stand waarin depressieve jon geren zich kunnen bevinden. „Wat ik ontdekte is dat het vaak onmogelijk is om vroeg tijdig een ernstig depressief kind als zodanig te herkennen. Het verschil tussen down zijn en depressief is moeilijk". In de praktijk ontdekken vaak anderen dan de ouders dat er iets mis is. Leraren of ouders van vriendjes maken de ou ders of hulpverlening er dan op attent. Signaleren Het signaleren alleen is na tuurlijk niet voldoende. De volgende stap is de behande ling. Volgens de Leidse onder zoeker vallen depressieve kin deren tussen wal en schip. In Nederland zijn er weliswaar talloze instellingen voor psy chische hulp en bijstand, maar juist vooi* de specifieke proble men van depressieve jongeren is er nagenoeg niets geregeld. Ze zijn enerzijds te jong voor het psychotherapeutische cir cuit voor volwassenen en an derzijds te oud voor de kin derpsychologie. Met zijn proefschrift wil Heu ves vooral bereiken dat de kennis over en vooral de erva ring met het behandelen van jeugdige depressieven groeit. De Leidse vakgroep klinische en gezondheidspsychologie, waaraan de promovendus ver bonden is, zet een centrum op voor onderzoek en behande ling van deze jongeren. Met de opgedane ervaring in het cen trum hoopt Heuves vooral de aandacht bij de hulpverleners te wekken voor de nood van de depressieve jongere. HERINTREEDSTER NIEUWE RECTOR BARLAEUS Vwo'ers van het Interconfessioneel Makeblijde College zitten te zwoegen op het eindexa nomie. FOTO: STEPHEN B| deden in de gesprekken mee". Toch vindt ze het een goede zaak dat een vrouw rector van de school wordt. „Er zitten nog steeds zeer weinig vrouwen in hogere posities. In die zin wil ik wel een compliment maken aan Ginjaar-Maas, de vorige staatssecretaris van onderwijs, die zich daarvoor heeft inge zet. Kijk maar eens naar deze school in Emmen. Meer dan de helft van de leerlingen zijn meisjes. Juist voor meisjes is het zeer belangrijk te weten dat ze met een opleiding en in zet een hoge positie kunnen bereiken". Kinderen Wildeboer begon op latere leeftijd met een opleiding klas sieke talen aan de Rijksuni- versteit Groningen. Daarna kwam ze voor de klas te staan, maar toen de kinderen zich aandienden besloot ze met werken te stoppen. In 1976, ze ven jaar nadien, werd ze her- intreedster met de steun van haar man. „Zonder die steun en die van mijn kinderen had ik het niet gered. Ook met de sollicitatie in Amsterdan zei den ze: „Dat is leuk voor je, dat moet je doen". Wildeboers echtgenoot geeft ook les in Stadskanaal en zal dat ook de komende jaren blij ven doen. Met de nog twee thuiswonenden kinderen, blijft hij in die stad wonen. Mieke Wildeboer zelf gaat voorlopig in haar eentje naar Amster dam. Ook na herhaaldelijk aandrin gen wil Wildeboer zich niet uitlaten over haar toekomstig beleid op het Barlaeus Gymna sium. „Ik ga met een open vi zier de school in. Ik zie wel. Ik ga nu niet via de krant laten weten wat mijn beleid zal zijn. Mijn ideeën wil ik toch eerst met de basis bespreken, want anders kun je ze beter gelijk in de prullebak gooien". EMMEN De 48-jarige Mieke Wildeboer-Jager wordt de nieuwe rector van het Bar laeus Gymnasium in Amster dam. „Met een luid applaus vanaf de publieke tribune werd mijn benoeming luister bijgezet", zegt de docente klas sieke talen tevreden. „Verte genwoordigers van de directie en docenten zaten tijdens de gemeenteraadsvergadering vanaf half twee al op de tribu ne. Pas 's avonds rond half elf stemde de Amsterdamse raad unaniem in met mijn benoe ming". Mieke Wildeboer-Jager geeft les op de Christelijke Scholen gemeenschap in Emmen en op het Ubbo Emmius in Stadska naal. De afgelopen jaren volg de zij diverse managementcur- sussen, waarvan een bij Inter studie Select. Dit bureau ver zorgt speciaal cursussen voor vrouwen en is tegelijkertijd een soort headhunter. Het was ook dit bureau, dat Wildeboer onlangs vroeg om bij het Bar laeus Gymnasium te sollicite ren. „Dat heb ik gelijk ge daan". Vier keer reisde Wilde boer af naar de Amsterdamse school, die landelijk in de pu bliciteit kwam door de affaire De Vries-Lentsch. De vorige rectrix, die als gevolg van een strikt vrouwelijk voorkeursbe leid van de gemeente tegen de wens van de school werd aan gesteld en al na zeer korte tijd weer het veld moest ruimen. Genuanceerder „De school en de gemeente voeren nu een veel genuan ceerder voorkeursbeleid", meent Wildeboer. „Men ging er vanuit dat bij gelijke ge schiktheid de voorkeur moest worden gegeven aan een vrouw. Ook mannen konden op de functie solliciteren én Hippo Meestal vinden geboortes van nijlpaarden in het water plaats, maar dit derde kind van Laura, het oudste nijlpaard in het Noorder Dierenpark in Emmen, werd vannacht op het land geboren. Als de baby een vrouwtje blijkt, mag zij in Emmen blijven; een mannetje zal moeten verhuizen. FOTO: ANP SUSKEENWISKE HET WITTE WIEF

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4