Over God raak je nooit uitverteld Kamper universiteit is positief over verhuizing Een lange weg in het voortgezet onderwijs Schoolwijzer COMMENTAAR Na de veroordeling £cidóe0ou/ui/nt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE - VRIJDAG 17 MEI 1991 PAG] Boesak treedt toe tot ANC JOHANNESBURG Dr Allan Boesak heeft gisteren aangekondigd dat hij lid wordt van de Zuidafrikaanse anti-apart heidsorganisatie ANC. Boesak zag zich vorig jaar na een buitenechtelijke affaire genood zaakt al zijn kerkelijke functies neer te leg gen. De anti-apartheidsstrijder reageerde en thousiast op een opmerking van ANC-leider Nelson Mandela dat Boesak een goede kan didaat zou zijn voor een ministerspost in een overgangsregering. „Dat is een mooie ge- Dr A||an Boesak dachte". aldus de inmiddels hertrouwde B FOTO- AP Boesak. Direct nadat hij in de zomer van 1990 zijn kerkelijke functies neer legde, kondigde Boesak al aan dat hij een politieke loopbaan ambi eerde. Boesak was predikant in de Nederduitse Gereformeerde Sen- dingkerk, een voormalige kleurlingen-kerk, en onder meer voorzit ter van de Wereldbond van Hervormde/Gereformeerde Kerken (WARC). Het is altijd onze onmacht die toorn opwekt Joseph Joubert Agca beschuldigt Bulgaarse geheime dienst opnieuw ROME Mehmet Ali Agca, de Turk die werd veroor deeld voor het neerschieten van paus Johannes Paulus II in 1981, heeft opnieuw ge zegd dat de Bulgaarse gehei me dienst en de KGB achter de aanslag zaten. De beschul digingen van Agca versche nen gisteren in Italiaanse kranten. Het is deze week tien jaar geleden dat de paus zwaar gewond raakte toen hij op het St. Pietersplein in Rome werd beschoten bij het begroeten van pelgrims en toeristen. Drie weken geleden zei de Bulgaarse president Zhelyu Zhelev dat het voormalige communistische regime in zijn land zeker in staat ge weest is om een complot te gen de paus te beramen, maar dat er hulp van derden geweest moet zijn. Zhelev be- lóofde volledige medewer king aan het onderzoek dat het in Washington gevestigde Centrum voor Democratie, momenteel uitvoert. Italiaan se gerechtelijke onderzoekers zeiden gisteren dat elke nieu we aanwijzing uit Bulgarije welkom is. De Bulgaarse oud-president Todor Zhivkov moet volgens Agca snel voor de rechter worden gebracht in verband met de aanslag op de paus, om te voorkomen dat hij „net als die andere medeplichtige aan het internationale terro risme, Erich Honecker", de wijk neemt naar de Sovjetu nie. Op de vraag of de Bulga ren onder direct bevel van de Sovjets stonden, zei Agca dat hij weet dat de KGB de paus wilde doden. Johannes Pau lus II, een geboren Pool, maakte zich begin jaren tach tig sterk voor de Poolse vak bond Solidariteit, de eerste vrije arbeidersorganisatie in het Oostblok. Italië heeft So fia na de uitlatingen van Zhelev onmiddellijk verzocht om meer gegevens over het complot tegen de paus, maar tot dusver niets ontvangen. KAMPEN /UTRECHT Het college van bestuur van de Theologische Uni versiteit van de Gerefor meerde Kerken in Kam pen stemt in met een on derzoek naar gezamenlij ke huisvesting met twee andere theologische oplei dingen in Utrecht. Het bestuur van de Katholieke Theologische Universiteit in Utrecht heeft de Kamper uni versiteit en de theologische fa culteit van de Rijksuniversiteit te Utrecht gevraagd, hoe zij staan tegenover een onderzoek naar de mogelijkheden van ge zamenlijke huisvesting op het universiteitsterrein De Uithof in Utrecht. Dit zou voor de Kamper Universiteit een ver huizing naar Utrecht beteke nen. W.C. Veenendaal, hoofd bu reau van de Kamper universi teit, onderstreept dat zijn op leiding niet aan Kampen ge bonden is. Utrecht ligt zowel geografisch als kerkelijk cen traal. De Kamper universiteit trekt studenten aan uit alle de len van het land. Een samen werking met de theologische faculteit van de Rijksuniversi teit te Groningen, zoals de ver kenningscommissie godge leerdheid - (commissie-Smits) twee jaar heeft voorgesteld, is daarom voor Kampen niet aantrekkelijk. Met nadruk stelt Veenendaal dat het niet gaat om een fusie van de drie theologische oplei dingen. „Die komt er mis schien in het jaar 3000". De drie opleidingen blijven los van elkaar bestaan, maar de len faciliteiten als een copieer- ruimte en een bibliotheek. Decaan prof.dr. G. Heitink van de theologische faculteit aan de Vrije Universiteit in Amsterdam vindt een even tuele verhuizing van 'Kam pen' naar Utrecht "aantrekke lijk voor Kampen". Maar hij acht het ook een "enigszins vreemde manoeuvre" omdat een jaar geleden nog iedereen overtuigd was van de zelfstan digheid van Kampen en een fusie met de VU afwees. Hei- tink heeft ook twijfels of ver huizing naar Utrecht past in het beleid van de gereformeer de synode. Die heeft volgens hem altijd samenwerking of fusie met de VU voorgestaan. "Het zou me verbazen indien ze hiermee akkoord gaat". Volgens hem zal ook het mi-- nisterie van onderwijs niet en thousiast zijn over het plan omdat in Utrecht dan zoveel theologische opleidingen zul len worden geconcentreerd, terwijl in het rapport van de commissie Smits juist gepleit wordt voor een evenwichtige spreiding van de opleidingen door het hele land. In de stad Kampen ervaart men het ver dwijnen van de universiteit als een groot verlies. Muzikale monniken De Australische fluitiste Jane Rutter trad deze week samen met elf monniken op om een succes nummer van haar, getiteld Sadness (Droefenis) voor de Australische televisie ten gehore te bren gen. Gelukkig voor Jane hadden deze monniken geen gelofte afgelegd waarbij zij niet mogen pra ten of zingen, want hun stemmen gaven een extra dimensie aan de voorstelling. FOTO. AP BAUKJE OFFRINGA SCHREEF VERHALEN OM BUBEL BETER TE VERSTAAN AMERSFOORT Het is onmogelijk om God in woorden te vangen. Daar om heb je verhalen nodig om Hem ter sprake te brengen. En dan nog geldt dat je nooit uitge dacht en uitverteld raakt; steeds ontdek je iets nieuws. De werkelijkheid van God is daarvoor te groot. Op grond van deze overtui ging is de Amersfoortse theo loge Baukje Offringa een aan tal jaren geleden begonnen met het schrijven van verha len voor kinderen. Er versche nen tot nu toe drie boeken; on langs het laatste: 'De gouden sleutel'. Die titel geeft precies aan waar het haar in het boek om is te doen: 'sleutelverhalen' die ons de ogen doen open gaan voor wat een bijbelverhaal of bijbeltekst te zeggen kan heb ben. Mevrouw Offringa herinnert in dit verband aan het beken de kinderliedje van 'groene zwanen, witte zwanen, wie wil er mee naar engelland varen'. „Als kind dacht ik aan het va ren met een boot naar Enge land. Maar ik ontdekte later dat er in het liedje wordt ge zongen over Engel-land en dat 'varen' betekent: 'gaan'. Je ziet die betekenis in bijvoorbeeld het woord 'hemelvaart'. Er zijn allerlei versies van het kinderliedje, maar steeds gaat Baukje Offringa het om de gebroken sleutel, die gemaakt moet worden door de timmerman. Is Jezus de timmerman die 'de sleutel maken kan'? Hij wijst ons in ieder geval de weg naar het Koninkrijk. Maar Hij heeft daarbij gezegd: 'Vele eersten zullen de laatsten zijn en vele laatsten de eersten'. Zo wordt het ook in het liedje gezongen: 'wie achter is, moet voorgaan' en dit is een sleutelbegrip in de hele bijbel". Niet nieuw De werkwijze van mevrouw Offringa, het schrijven van een 'sleutelverhaal' bij een bij beltekst, is op zichzelf niet nieuw. Sterker: die methode heeft oude papieren. De joden vertelden steeds weer nieuwe verhalen rondom teksten uit de Schriften: uitlegverhalen (midrasj), sprookjes, legenden, FOTO: PERS UNIE chassidische verhalen. De ge lijkenissen van Jezus tenslotte, zijn ook voorbeelden van ver tellingen om duidelijk te ma ken wat de boodschap van God is. Mevrouw Offringa behandelt acht thema's in het nieuwe boek. Enkele daarvan zijn: waarheid, vriendschap en trouw, niet door kracht of ge weld en hemel en aarde. Bij die thema's heeft ze verhalen gezocht uit allerlei soorten li teratuur: joodse en andere sprookjes, verhalen van Oscar Wilde, Selma Lagerlöf en an deren. Voor een flink deel schreef ze de 'sleutelverhalen' zelf. Er is in de joodse en christelij ke verteltradities een schat aan verhalen die, opnieuw verteld, ons tot de kern van het Evangelie kunnen bren gen, vindt de schrijfster. Dat is de 'ene' betekenis van de titel van haar eerste boek: 'Verha len om nooit te vergeten'. De 'andere' betekenis is dat deze verhalen verteld kunnen wor den om 'niet te vergeten' wat bij de joodse en christelijke feesten en gedenkdagen wordt herdacht. Verhalen uit de bijbel en naar aanleiding van de bijbel zijn wel belangrijk om aan de kin deren door te geven, maar ze moeten wel goed worden ver teld, vindt mevrouw Offringa en ook lang niet alle bijbelver halen zijn geschikt voor jonge kinderen. „Soms worden bij belse verhalen zó verteld dat als de kinderen groter zijn, die verhalen struikelblokken blij ken te zijn voor het geloof. Kinderen horen bijvoorbeeld dat God redt wie in Hem gelo ven of dat wie bidt, altijd uit komst vindt. Als die kinderen wat ouder zijn geworden, zien ze voor de televisie dat God helemaal niet altijd 'redt' en dat bidden lang niet altijd 'helpt'. Dan blijken vooral de wonderverhalen struikelblok ken te worden. Afbreken In haar jarenlange* praktijk op het terrein van kind en geloof (als docent godsdienstonder wijs en als jeugdpredikante heeft ze heel wat jeugdigen meegemaakt voor wie geloven betekende: geloven in bijbel verhólen. Het kost vaak heel veel moeite om duidelijk te maken dat het geloof niet zit in het als echt gebeurd aanne men van die verhalen, maar dat het gaat om God over wie die verhalen gaan en naar aanleiding van wie verhalen worden verteld. Mevrouw Offringa: „Dat denkbeeld (van geloven in bij belverhalen) moet worden af gebroken en het kost vaak veel moeite om te laten zien dat geloven een werkwoord is, een manier van leven. Zoals Martin Buber het zei: de bijbel is 'vertelde leer' om te leren leven. Mensen die in God geloven staan anders in het leven en kijken anders naar de dingen. De gebeurtenissen die in de bijbel beschreven worden, zijn gezien en gehoord door gelovi gen. Hun verhalen zijn dan ook 'gekleurd' door de eigen geloofservaring en helemaal niet bedoeld als verslag van hoe het precies is gebeurd. De joodse traditie is een verhaal- traditie; in beelden wordt uit gedrukt wat er aan de hand is. Die beelden moet je niet ver absoluteren door de betekenis ervan te fixeren, dan kan het beeld van God dat ontstaat een afgodsbeeld worden. Niet voor niets heeft de joodse traditie zoveel verschillende interpre taties en verhalen over dezelf de Schriftgedeelten. 'Dé' bete kenis bestaat niet; altijd zijn er weer nieuwe elementen die oplichten. Dat besef behoedt je ervoor God als het ware in te perken in voorstellingen die wij van Hem maken en Hem te fixeren in betekenissen". Sprookjes Het is mevrouw Offringa op gevallen dat kinderen die veel naar sprookjes hebben geluis terd, ontvankelijker zijn voor de beeldtaal van het bijbelver haal dan kinderen zonder veel sprookjeservaring. Dat feit is een aanwijzing dat er een ze kere gevoeligheid of ontvan kelijkheid voor symbolische taal nodig is om te beseffen waar het in de bijbelse taal om gaat. Want dat die bijbelse taal .iets bijzonders is, iets eigens heeft, dat staat voor de Amers foortse schrijfster vast. Het bijbels spreken is heel an ders dan de dagelijkse taal of de taal van de wetenschap. Mevrouw Offringa noemt als voorbeeld de uitdrukking het 'nemen van kinderen'. Zo'n terminologie verraadt een heel 'cleane' manier van denken; het leven is in biologische ter men precies te omschrijven. Je kunt ook heel anders over de geboorte van een kind spre ken. In termen van verwonde ring bijvoorbeeld en van het mysterie. Wie zo naar het le ven kijkt, zoekt naar woorden en heeft verhalen en poëzie nodig om er iets over te kun nen zeggen. „Je kunt door verhalen geraakt worden zon der dat je alles begrijpt. Je kunt bij verhalen over het goddelijke, het hoogste en het diepste nooit zeggen: dit is dé uitleg. Iedere keer zie je nieu we dingen en er zijn steeds an dere verhalen nodig om te ho ren en te zien waar het uitein delijk om gaat in het leven". LUTSEN KOOISTRA N.a.v. 'De gouden sleutel'. Verhalen bij thema's uit de bij bel door Baukje Offringa, te keningen van Jansje Bouman Uitgave Meinema. Prijs f29,90. Het kan niet anders: dezer da gen blijven de ogen van velen uit onderwijsland, en daarbui ten, gericht op de aanstaande behandeling van de Basisvor ming in de Tweede Kamer. Het blijft daarbij, ondanks alle meningsverschillen die er zijn, van belang de grote lijn niet uit het oog te verliezen. Im mers het gaat niet alleen om een wet met een rijke voorge schiedenis, maar ook om een met grote gevolgen voor vele jaren. Er is vaak gezegd dat, als de Mammoetwet, die vorige grote verandering, niet in 1968, maar Vijf jaar later zou zijn in gevoerd, we waarschijnlijk in ons land toen al zoiets als een Middenschool zouden hebben gekregen. Dat klopt. Minister Cals was oorspronke lijk van plan het hele voortge zet onderwijs één brugklas te geven, in plaats van de aparte brugklassen voor de verschil lende schoolsoorten die wij nu hebben. Toen de Mammoet nog maar net in werking was, kwam men al tot de conclusie dat het toch jammer was dat die plannen van Cals niet doorgegaan waren. Dus ver schenen er spoedig na 1968 al ontwerpen voor meer geïnte greerd voortgezet onderwijs. Dat was onder staatssecretaris Grosheide (ARP), die het ook al over een Middenschool had. Die zou, naar men hoorde ver luiden, er spoedig moeten ko men. Onderwijsminister mr. Chr. van Veen (CHU, 1971-1973) ging hier mee door en publi ceerde in 1973 een nota over die aanstaande Middenschool, waarop ook in het onderwijs veld niet al te ongunstig werd gereageerd. Maar Van Veen moest spoedig daarna aftreden. Van Keme- nade, minister geworden in 1973 pakte de draad weer op en publiceerde in 1975 en 1977 de Contourennota's I en II. Daarin werd de Middenschool heel duidelijk ten tonele ge voerd. Er kwamen uitvoerige en felle discussies waarbij er sprake was van een veel grotere weerstand tegen de plannen, hoewel ze toch in zekere zin de lijnen van Grosheide en van Van Veen doortrokken. Wel beschouwd had dat onder andere te maken met het ideo logisch kader waarin ze wer den geplaatst (de zogenoemde progressieve jaren zeventig idealen) met de wel zeer ver gaande onderwijshervorming door drs. K. de Jong Ozn. en de bedreiging die nogal wat leraren er ook in zagen. Toch was het zo dat politiek gezien de plannen, zoals ze in Contourennota II waren vast gelegd, op een meerderheid in de politiek konden rekenen Niet alleen de PvdA maar ook het CDA sprak zich er positief over uit. Als toen in 1977 er ook nog een tweede kabinet Den Uyl zou zijn gekomen, dan zouden we nu in ons land al enige tijd, dan misschien wel niet overal Middenscholen hebben gehad, maar wel vormen van meer geïntegreerd voortgezet onder wijs, waarbij de huidige plan nen eigenlijk in het niet zou den vallen. Maar ja, na 1977 kwamen er voornamelijk kabinetten CDA/VVD en daarin hing de VVD voortdurend aan de rem wat de plannen voor herin richting van de eerste fase van het voortgezet onderwijs be trof. En zo zijn we van com promis tot compromis steeds voortgegaan. Hoe was nu de positie van het CDA in deze ontwikkeling? Je zou kunnen zeggen, dat het meestal een middenpositie heeft ingenomen tussen PvdA en VVD. Maar verder moet ook worden geconstateerd dat het naar de meer behoudende kant is opgeschoven. Een op lossing als er nu, nota bene weer in een CDA/PvdA-kabi- net, gaat uitkomen verschilt, aanmerkelijk van oplossingen uit vorige tijden in dezelfde combinatie. Men krijgt de in- druk, dat het CDA momenteel bezig is zich op bepaalde pun ten, met name waar het cie structuur van het onderwijs betreft, te voorzichtig en te be houdend op te stellen. Een af wijzing van een aparte drieja rige school voor basisvorming naast de te vormen scholenge meenschappen, was vroeger ondenkbaar geweest voor het CDA! Ik ben zo langzamerhand ge neigd om van een „historische vergissing" te spreken, als men dit alternatief blijft afwij- Compromis der com promissen Een compromis der compro missen, zou men hetgeen nu uit de bus gaat rollen wel kun nen noemen. Toch blijven er voor de wat langere termijn mogelijkheden inzitten voor goede onderwijsontwikkelin gen. Een van de discussies die jarenlang gevoerd werd ging, hoe kan het anders, over de strategie. Er was een stroming die zei: voer die Middenschool nu maar in, dan komt de onder wijsvernieuwing vanzelf wel. Anderen pleitten meer voor wat ik zelf destijds „een stimu lerend groeimodel" noemde. Wat dat betreft heeft het waarschijnlijk te sluiten com promis nog goede mogelijkhe- den\ in zich. Er worden, al thans wat de structuur betreft, een paar simpele besluiten ge- nomen (minstens twee jaar voor een groot deel dezelfde leerstof) en daar moet men nu maar in de scholen mee aan het werk. Het gevaar dreigt dat vele le raren, zoals ook bij de invoe ring van de Mammoet gebeur de, net zullen doen alsof er bij na niets hoeft te veranderen in de lessen. Het tegendeel is waar Niet alleen komen er andere vakken bij, maar de in houd moet hier en daar ook veranderen. Vooral is van be lang, dat onderwijsgevenden meer leren om te werken met heterogene groepen, dus klas sen waarin zowel toekomstige LBO- als VWO-leerlingen zit ten. Dat nu is een hele opgave en vergt veel nascholing en geduld. Maar het is misschien onderwijskundig wel de kern waar alles om draait. Daar zul len de 70.000 docenten die bij deze operatie betrokken zijn, de handen vol aan krijgen. Daarbij hoop ik, dat de over heid er inderdaad in zal slagen hen te stimuleren. O.a. door ruimhartig te zijn met facilitei ten voor bijvoorbeeld nascho ling. En de scholen moeten de tijd krijgen. Tien jaar is wat dat betreft niets. Wij zullen nog veel geduld moeten heb ben. Een strafproces in Zuid-Afrika, met in de beklaagde» de heldin van de zwarte emancipatiebeweging ANCp onder alle omstandigheden het karakter van een proces. Het vonnis is onvermijdelijk een politiek vonil al is de rechtszaak keurig volgens het boekje verlog staat de betrokken blanke rechter niet bekend als eenl puleerbare stroman van de regering of als een pleitbé van apartheid. Een marionet van de regering zou zichl lijk juist in allerlei bochten hebben gewrongen om vrij te kunnen spreken. President De Klerk en zijnj standers zullen namelijk niet echt gelukkig zijn metl loop van de geruchtmakende 'Stompie-affaire', die Mandela deze week een veroordeling tot zes jaar ce]£ opgeleverd wegens medeplichtigheid aan ontvoering et handeling. Of de straf, door rechter Stegmann in ongemeen si bewoordingen toegelicht, ooit ten uitvoer wordt gebri de vraag. De behandeling van het hoger beroep kan jar beslag nemen. Winnie blijft gedurende die tijd op vrijl ten, maar het zwaard van Damocles hangt boven haar en dat maakt haar en haar echtgenoot Nelson kwej Winnie Mandela heeft hiermee zichzelf, haar man, hej en de zaak van de zwarte Zuidafrikanen grote schade! bracht. Het is eigenlijk nogal bitter dat het recht in| Afrika zijn loop krijgt uitgerekend in deze ene affaire -f triest incident in een eindeloze, bloedige reeks en ui kend ten koste van de man die als een van de weinigf bloedvergieten tussen zwarten onderling kan stoppen i bloedbad tussen zwarten en blanken kan voorkomen.. Overigens mag niet vergeten worden dat de tri van Winnie Mandela in feite de tragedie van een gei is. £ij heeft het grootste deel van haar leven bloot g aan ongekende agressie en indoctrinatie. Zij vormt 1 vende bewijs dat iemand die leeft onder terreur en tr de aanslag op het geweten nooit helemaal zuiver kan o ven. Zoals David als oorlogsvorst veel mocht, maar r heilige tempel bouwen. En zoals Churchill een goed st bleek te zijn in de oorlog, maar ongeschikt werd geac Groot-Brittanië te leiden op weg naar een naoorlogse conjunctuur. De vraag of het proces invloed zou moeten hebben] verdere politieke ontwikkelingen in Zuid-Afrika is docj son Mandela reeds ontkennend beantwoord. Het is e%j de vraag of de extreme vleugel van het ANC daartq bereid is. Deze zou de lonten in het kruitvat van oude] digheden, die Nelson Mandela tracht te doven, opnieuy nen aansteken. Dat is even betreurenswaardig als verklaarbaar. Waar een land jarenlang een volstrekt sociale, politieke en economische structuur heeft gehai niet verwacht worden dat de trauma's van het verlet één keer worden verwerkt. Zoiets heeft tijd nodig en 1 bekwame leiders, die bereid zijn na elke uitbarsting opnieuw orde op zaken te stellen en te blijven geloven proces van democratisering. Bekostiging restauratie Portugese synagoge loopt go* AMSTERDAM De financië le actie voor de restauratie van de Portugese synagoge in Am sterdam heeft al meer dan 2 miljoen gulden opgebracht. De restauratie-werkzaamheden aan het meer dan 300 jaar oude gebouw zijn inmiddels begonnen. De mijlpaal, de helft van het benodigde geld, in de actie voor het behoud van de synagoge is bereikt door giften van het Neder landse bedrijfsleven, particu lieren, fondsverschaffende in stanties en de nationale en in ternationale joodse g* schap. De stichting Vi van de Portugees-Israëi Synagoge heeft nog z' miljoen gulden nodig totale restauratiekost* kunnen financieren. De herstelwerkzaamheden het zwaar vervallen zijn begonnen met de re tie van de achter- en zij Het opknappen van de gevel neemt zeker vijf den, van de beide zi acht tot negen maanden Kantoor: Telefoon: Telefax: Postadres: 071 - 122 244. 071 - 134 941 Postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Telefax: 070 - 3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. n Herpen (chef), F. Buurman, Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Holsl E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. V s (chef), G. Ansems, B. Jansma, Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Koolstra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuls, S. Pieterse. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: Inle zijn drs. K. Swier* M. vande Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. In 't Hout (chef), leveld, D. Hofland. P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten In het buitenland: S. Akkerman (Praag), drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athï R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heering B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delf F. Llndenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderlnk (Moi W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wljland (Belgri F. WIJnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve v en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. V( ster: M. de Cocq. i 08.30 tot 17.00 u 1 18.00 tot 19.00 u Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (Inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 39 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2