Voorschotense jumelage met Schoten loopt uit op vervaging der contacten LANG S OMWEGEN Klanten willen dat Wassenaarse supermarkt telefoon installeert li „Ik verlang met hart en ziel naar Langeraar" Gemeente Voorschoten wordt betd toegankelijk voor gehandicapten JUBILEUM TE DUUR: NOU, ALS HET ZÓ MOET LEIDEN OMGEVING CeidóeSou/umt VRIJDAG 17 MEI 1991 PAGI ,WE MOETEN DE POLITIE BIJ DE BUREN BELLEN' WASSENAAR Het be leid van de directie van de ALDI supermarkt-ke ten om geen telefoon in de vestigingen te laten in stalleren is de bejaarden en het personeel in Was senaar een doorrf in het oog. Ook de Wassenaarse ALDI-markt aan de Hof- campweg (nabij de oude haven) heeft al jaren geen telefoon. „Als er iemand onwel wordt of we heb ben een winkeldief dan moet er iemand met een hand vol kwartjes naar de buren om de politie te bellen. Snel handelen is er dus niet bij. Zou er brand uitbreken dan kun nen we nooit snel de brandweer bellen. We voelen ons niet erg geluk kig met deze situatie", al dus een personeelslid van deze ALDI vestiging. Die zegt namens het gehele personeel te spreken, maar wil onbekend blijven uit vrees voor represailles van de direc tie. De voorzitter van de Ka tholieke Bejaarden Organisatie (KBO) in Wassenaar, Q. Brou wer is, mede namens de Was senaarse ouderen die bij de ALDI hun inkopen doen, da nig ontstemd. „Wanneer een oudere valt en iets breekt kan nu niet snel de politie of am bulance worden gebeld. Voor het gevoel van veiligheid zou er zo spoedig mogelijk een te lefoon moeten komen in de vestiging", stelt Brouwer. De dienstenbond van de FNV maakt zich de laatste tijd ook zorgen over de veiligheid van het personeel en de klanten in de telefoonloze ALDI-super- markten. Daarom heeft de dienstenbond begin deze maand een brief gestuurd naar de directie. Volgens ALDI-di- recteur Simons is een telefoon niet nodig. „Bij een overval krijgt men in de regel toch niet de gelegenheid de tele foon te pakken. Verder kan men met een paar kwartjes naar de buren lopen en half Nederland bellen. Het is hoog uit een minuutje extra. Dat minuutje maakt toch niets uit als het om een winkeldief Drie maanden voor meineed DEN HAAG/LEIDEN 25-jarige vrouw uit Leiden is-gisteren door de politie rechter in Den Haag ver oordeeld tot drie maanden gevangenisstraf wegens meineed. Zij heeft altijd volgehouden dat zij in 1987 in Leiden een auto bestuurde, weliswaar zonder rijbewijs en met een fikse slok op, en daarbij een aanrijding veroorzaakte. Politierechter Van der Heij den vond het jammer dat ie mand die meineed pleegt en op die manier een ander pro beert te beschermen, zelf vaak zwaarder gestraft wordt. Toch vond hij meineed ern stig genoeg om een celstraf op te leggen. VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten gaat in het gehandicapten beleid het accent ver schuiven van het verbete ren van voorzieningen op straat naar het verbeteren van de toegankelijkheid van gebouwen in de ge zondheidszorg en maat schappelijke dienstverle ning. De Stuurgroep Toegankelijk heid Gehandicapten Voorscho ten en de gemeente willen dat gehandicapten meer bij het be leid van de gemeente moeten worden betrokken. Daarom worden in de toekomst voor lichtingsbijeenkomsten georga niseerd. De eerste bijgpnkomst vindt op 18 juni plaats in Hui ze Adegeest. Om het gehandicaptenbeleid vorm te geven heeft de ge meente in 1982 de 'Stuurgroep Toegankelijkheid Gehandicap ten Voorschoten' ingesteld. Hierin zijn gehandicaptenorga nisaties en vertegenwoordigers van kruisverenigingen, het provinciaal overleg gehandi capten Zuid-Holland en des kundigen vertegenwoordigd. De gemeente stelde de afgelo pen jaren 25.000 gulden per jaar beschikbaar. Met dat geld werden ondermeer het scho lencomplex Noord-Hofland drie invalidentoiletten ge bouwd, in voetgangerslichten werden rateltikkers n bracht en in de raadszli het Cultureel Centrum e een ringleiding aangek Binnenkort worden nog le maatregelen uitgevoe^ als het uitbreiden van h tal rateltikkers op de m keerslichten beveiligde de Leidseweg, de Ra. t laan en de Prins Ber laan. De vissteiger in pa senburgh is onlangs ger komen. Nu één en am het gebied van de „str gerealiseerd, gaat de geiv zich in navolging van heZi ven van het Rijk meer ia op het verbeteren van gankelijkheid van van wen in de gezondheidsz maatschappelijke dines ning. ALLERLEI(DS) Sixtiesfesti val De groepen Tee Set en The Raspers treden vanavond op tijdens het Back to the sixties festival in de Stads gehoorzaal. Het festijn om vat daarnaast ook een pla- tenmarkt. Aanvang 21.00 Lezing Hans Jansen geeft van avond een lezing bij de Culturele Actie Vereniging (CAV). Onderwerp is de is lam en de positie van mos lims in Nederland. Hans Jansen is arabist en docent aan de Leidse universiteit. De lezing heeft plaats in het SSR-gebouw, Hoge- woerd 108. Oorsuizen De Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Slechthorenden houdt dinsdag een informatie avond over het verschijnsel oorsuizen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en heeft plaats in het zaaltje van speeltuin Zuiderkwar tier, Anjelierstraat 1. De toegang is gratis. Reïncarnatie The Theosophical Society organiseert dinsdag een openbare voordracht over het onderwerp Reïncarna tie en erfelijkheid'. Die be gint om 20.15 uur in de Pieterskerk, ingang Klok- steeg. PASTOR VAN DOMMELEN ENTHOUSIAST OVER BENOEMING LEIDEN LANGERAAR „Bij ons in Langeraar. Ik betrap mezelf erop dat ik dat nu al zeg". Twee weken na zijn priesterwij ding op 25 mei vertrekt de 46-jarige Jo van Domme len naar Langeraar om zich daar, na het vertrek van pastoor Steenwinkel definitief te vestigen. De Noord-Brabander, die zegt „behoudend zonder hal- starrig te zijn" en „zichzelf prettiger te voelen in een collaar dan in een spijker broek", is bijzonder en thousiast over zijn benoe ming in Langeraar. Hij wordt 9 juni door deken de J. de Graaff van het dekanaat Alphen aan den Rijn, geïnstalleerd. „Vanaf mijn jeugd heb ik al het gevoel gehad dat ik pries ter wilde worden", vertelt de pastor. Toch was hij al 36 jaar toen hij aan zijn opleiding be gon. Drie jaar heeft hij een theologische opleiding gevolgd in de Abdij Mariënkroon in zijn geboorteplaats Nieuw- kuijk. Vervolgens heeft hij vier jaar gestudeerd aan aan de theologische faculteit in Tilburg en drie jaar aan de universiteit voor theologie en pastoraat in Heerlen. Daarna moest hij twee jaar ervaring opdoen bij verschillende paro chies. Hij oefende het pasto raat uit in Pijnacker en sinds mei vorig jaar is hij verbonden aan de parochie De Menswor ding in Leiderdorp. Zijn bege leider in Leiderdorp, pastoor J. Olsthoorn, schreef een ge tuigschrift dat van Dommelen „wel boven zijn bed had wil len hangen". In deze gemeente werd hij op 17 november tot diaken gewijd. Zwakzinnigenzorg Van Dommelen begon zijn carriëre in de zwakzinnigen zorg waarin hij opklom tot af delingshoofd. Op zijn dertigste maakte hij een grote overstap. Hij werd personeelschef van een supermarkt, een familie bedrijf. „In de zwakzinnigen zorg was ik tamelijk geluk kig", vertelt de pastor in zijn tijdelijke woning van de H. Antoniusparochie aan de Bos- huizerlaan in Leiden. „Toch miste ik iets heel essentieels. Het geestelijke. Ik kreeg de drang om veel meer te doen dan nu. Er werd echter zo'n dringend beroep op mij gedaan om thuis te gaan werken, dat ik toen die overstap heb ge maakt. Na een jaar of zes vond er reorganisatie plaats en werd de supermarkt afgestoten. Toen heb ik gezegd, nu ver trek ik en ik kom nóóit meer terug in de zaak. Toen ben ik naar het klooster gegaan". Na zijn leven in Brabant en Limburg doorgebracht te heb ben, kwam hij twee jaar gele den naar. Zuid-Holland. „Ik ben het laatste jaar voor mijn afstuderen eens gaan kijken naar het beleid van de diverse bisdommen. Voor het bisdom Zuid-Holland liep ik warm. Dit bisdom staat open voor ie dereen. Het is tegen mijn prin cipe, om bijvoorbeeld zoals in Limburg gebeurt gescheiden 'mensen uit de kerk te stoten. Deze mensen moet je juist na bij staan. Met name de open houding van Bisschop Bar sprak mij zo aan dat ik meteen een sollicitatiebrief schreef". En zo is het balletje gaan rol len. Hij kreeg 18 april te horen dat hij zich in Langeraar defi nitief kan gaan vestigen. Verlangen „Met hart en ziel verlang ik ernaar", zegt hij spontaan. „Ik zal proberen om van de pasto rie een huis van ontmoeting te maken. Iedereen moet zich er Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. ders die niet op een paar frankskes meer of minder ke ken. Voor hetzelfde geld wil den ze zelfs wel een stel van hun top-imkers uit de bijen stal halen en in Voorschoten weer loslaten. Burgemeester De Kool kaart te de zaak aan bij de gemeen teraad en die kon akkoord gaan met een jubelende jume lage. Naast de klank- of naamverwantschap Schoten en Voorschoten, hadden beide gemeenten gemeen dat ze in de schaduw van een grotere gemeente stonden, die pro beerde, ach arm, hun grond gebied af te pakken. In 1966 werd de officiële ideële verbintenis met Scho ten afgekondigd. Tegen wil en dank, mogen we wel zeg gen. Er moeten Schotenaren zijn geweest, die zeiden: „Als Schoten u seffens niet bevalt, moet ge mar 'ns gaan kieken in Schilde zunne, waar wij li beraal de schoonste bunga lows en vestigingen in het groen neerzetten". Neem me niet kwalijk, maar in Schilde kunnen ze er wat van. Daar kan men in Voorschoten nog aardig wat van leren. Opportunistisch Maar hoe burgemeester De Kool, die grote Voorschote naar, ook praatte, de PvdA bleef de jumelage met Scho ten afwijzen. De PvdA stelde, dat de overeenkomsten tussen beide gemeenten gering zijn. Schoten is bijna vier keer zo groot qua inwonertal, is ge heel katholiek en niet geheel democratisch De PvdA be sloot om nimmer deel te ne men aan gezamenlijke bijeen komsten. Uiteindelijk kwam de PvdA in het college en liet, opportunistisch, vanaf dat moment zijn bezwaren vallen. Een kwestie van bestuurlijk inzicht, mogen we aannemen. De jumelage kwam zeen. lijk op gang. De verkief in België in 1966 zorgdj een grote overwinnini de Belgische Sociali Partij (BSP) en zo W( Christelijke Volkspartij in de oppositie gedr I Juist in dat jaar was al derende macht in Voel ten nog in handen v KVP, ARP en CHU. I 1 stond niettemin een vriendenband tussen de colleges van hier en va 3 de grens. Getracht we ook het verenigingslei laten uitwisselen, ma;1 lukte maar matig dooi bene, godsdiensttegen® gen. Tot 1971 kwamen meenteraden een kee jaar officieel bij elkaar zoek en praatten over landse en Vlaamse koe( kalfjes. ij In 1971 ging burgemees i Kool met pensioen. Ziji ge en geleerde opvolger v.d. Haar zag minder vriendschapsband. s Hi; andere prioriteiten. Da je ook wel zien, destijde in Schoten was mei steeds niet enthousiast, dieptepunt in de betr ij gen vormde het Belgisc zoek aan Nederland, \p de Schotense raadslede a ereplaats kregen tijde E Hollandse Prinsjesdag overwegend sociali j, raad van het Vlaamse ten wist niet goed hoe c c dacht voor het Neder vorstenhuis verklaard worden in de eigen gen j Zowel in de gemeen j van Schoten als in di( Voorschoten is versch malen gepraat over bi ging van de jumelagf i zocht werd naar een 'vr[( lijke scheiding, maar he c uiteindelijk een ver van de contacten. „Vanaf mijn jeugd heb ik al het gevoel gehad dat ik priester wilde worden", vertelt pastor J. van Dommelen (48) Het leek allemaal zo mooi, maar het heeft toch niet zo mogen wezen. De bedoelingen en de wil waren goed, maar de echte vonk is nooit overge slagen. Wat in Leiden wel ge lukte een meer dan 40 jaar oude band tussen de Sleutel stad en het Engelse Oxford wordt daar telkenjare ge vierd; ja, er zijn ook, zij het iets lossere, banden met het Rijnlandse Krefeld is op Voorschoten-Schotense basis niet tot volle bloei gekomen. Erger nog: de 25 jaar durende uitwisseling tussen Voorscho ten en de Belgische gemeente Schoten is feitelijk als een nachtkaars uitgegaan. Toch wil het Voorschotense college van B en W de eer aan zich zelf houden en het zilveren jubileum van de jumelage (zo als de uitwisseling van vriendschap en goede betrek kingen heet) met enige pompa vieren. Het zou zelfs op 25 mei groots gevierd moeten worden, im mers in 1988 had Schoten (een fikse gemeente in de grote Antwerpse agglomeratie) een nieuwe gemeenteraad gekre gen en in Voorschoten ge beurde iets dergelijks in 1990. Het werd derhalve hoog tijd om eindelijk eens met elkaar kennis te maken. De kosten van dit feest, bijna 18.000 gul den, zijn het Voorschotense D66 en het aanpalende Groen Links echter in het verkeerde keelgat geschoten. Nu is dit bedrag echt niet zo hoog als je er gemeenschappelijk een ide alistische doelstelling mee kunt dienen. Maar nee hoor. Groen Links dan heeft aange kondigd het „eigen etentje" te zullen betalen, maar de drie raadsleden van D66 willen die boontjes niet zelf doppen en hebben zelfs verklaard niet deel te nemen aan de feeste- lijkhed». Niet leuk vöor de Vlamingen, met hun bourgon- disch gevoel voor folklore, plezier en een goede tafel, om van zoiets kennis te moeten nemen. Maar het is nu een maal niet anders met die op de centen zittende, zure Hol landers. De dure ontvangst op Een delegatie uit Schoten in september 1965 op bezoek in Voorschoten. Tweede van rechts burgemeester De Kool. Geheel links wethouder Schrama. het kasteel Duivenvoorde, die 9000 gulden kost, gaat D66 te ver. Als het desnoods 900 gul den was geweest om er sand wiches en limonade mee te kunnen bekostigen, nou voor uit dan maar. Maar niet dit, o nee. Eigen middenstand Raadslid Y. Molenkamp (D66) verwoordt het aldus: „Als er gegeten moet worden, laat dan de eigen middenstand daaraan verdienen, maar niet Martin Air Catering, die kas teel Duivenvoorde gepacht heeft". In die afgelopen 25 jaar is er structureel eigenlijk weinig veranderd. Was in de beginperiode de driemans fractie van de PvdA tegen, nu is het D66 die meent dat de gelden beter besteed kunnen worden. Jammer voor Scho ten en de echte vrienden van de jumelage, maar het geld mag niet over de balk worden gegooid. Je kunt beter je be stuurlijke tanden laten zien. Bij de komst van D66 in de Voorschotense gemeenteraad sprak het raadslid J. Goossens al asdenkwaardige woorden: „Jumelage bedrijven doe je met je werkpak aan en niet met het zondagse. Je begeeft je onder de bevolking en je zondert je niet af in dure eet- gelegenheden. Voor D66 hoeft de jumelage in de huidige vorm niet meer". En daarmee FOTO: G.W. VAN DUINEN basta. Het waren woorden die hard moeten zijn ingeslagen bij de doorgaans ontwapenen de Belgische vrienden van dat op het oog zo hartelijk lijken de Voorschoten. De laatste jaren werd de hele jumelage feitelijk al vergeten. Het was allemaal een beetje geforceerd, als we ons zo mo gen uitdrukken. Er waren nog, weinig geld kostende, culturele uitwisselingen, ex posities bijvoorbeeld, maar de gemeentebestuurders zagen elkaar niet meer. Het lag alle maal een beetje aan de volks aard naar het scheen. In het begin van de zestiger jaren was dat nog anders, met een toen zeer reisluchtig college van burgemeester en wethou ders. Burgemeester Leo de Kool, de grote initiator en inspirator van de jumelage, een man die intercommunaal vriendschap wilde uitdragen en bevorde ren zo'n burgemeester heb je maar een enkele keer en de wethouders G. Schrama en J.J. Dekker, werden in de volksmond vanwege hun strijdvaardigheid de „Drie Musketiers" genoemd. Een „zuidelijke geest" was hen niet vreemd, zo herinnert de Voorschotense kronikeur Joop Peeters zich nog leven dig. „Ze waren dag en nacht in de weer om Voorschoten bij de tijd te houden en schroomden niet om in te ha ken op nieuwe mogelijkheden voor het plaatselijk bestuur. Een van die nieuwigheden was de Europese jumelage tussen twee gemeenten". Verbroedering In het kader van de (groot) Europese gedachte werd een vriendenband met een ge meente buiten Nederland ge zien als een vorm van noodza kelijke verbroedering. Het toenmalige speurende college ontdekte net over de grens met Nederland, in de scha duw van Antwerpen waar de blanke, gerestaureerde, hoge toren van de O.L.Vrou- we-kathedraal in vervoeren de Brabantse gotiek gans in de verte vanaf de Rotterdam se Euromast bij zeer helder weer gezien kan worden; en vandaar was het nog slechts een luttele 30 kilometer naar Voorschoten de gemeente Schoten. Welnu, de goedmoe dige Belgen, wier voorvaders bijna 160 jaar eerder de Hol landse Oranje-held Van Speijk op z'n kanonneerboot op de Schelde tot zelfmoord brachten, stonden even per plex, maar toonden zich alras dankbare, uitwisselende broe- op alle tijden van de dag thuis kunnen voelen. Ik zou tegen iedereen willen zeggen: dit huis is ook jullie huis". Hij is ook van plan veel huisbezoe ken af te leggen. De jongeren zal hij daarbij niet overslaan en ook zal hij weieens bij een sportclub binnen vallen. Luisteren naar zijn parochia nen acht hij van groot belang. „Als de Langeraarders soms de Hoogmis in het Latijn en met wierook willen, dan zal ik daar zeker aan meewerken". Hij bespeurt onder de jongeren een toenemende belangstelling voor de tradities in de kerk, zoals de Latijnse missen. Als de vraag vanuit de parochie zou komen om regelmatig oe- comenische diensten te verzor gen, zal hij daar ook aan mee werken. Pastor van Domme len verwacht echter niet dat die behoefte sterk aanwezig is. Pastor van Dommelen wordt zaterdag 25 mei om elf uur door Mgr. R. Bar gewijd in de Kathedrale Kerk van de Heili ge Laurentius en Elisabeth, aan de Mathenesserlaan 30 in Rotterdam. Zijn eerste Heilige Mis draagt pastoor Van Dom melen 26 mei om half twaalf op in de parochiekerk Heilige Johannes den geboorteplaats de parochiekerk De ding in Leiderdorp, feestelijke plaats op zondag 2 juni twaalf. Een week later, 9 juni wordt hij door Graaf geïnstalleerd in raar. Dit gebeurt om in de H. Adrianuskerk geraar.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14