m rep en roer |eiden herbergt ngste molenaar :lkn Nederland Russische kunstenaars in Leiden STAD OMGEVING/KUNST/RTV EWONERS WOEDEND NA OVERVAL GEMEENTE Leidenaar krijgt zes jaar cel voor doodslag Woningbouw op sportterein Burggravenlaan uitgesteld Goed op tijd CekLeSoutotit BUIIHi'iHlltHIIHilllllfiHP VRIJDAG 17 MEI 1991 PAGINA 11 istverlening voor poging tot afpersen RDWIJK Vijftig dienstverlening en voorwaardelijk cel van twee maanden. mnis kreeg een 64-jarige lit Noordwijk te horen j gisteren voor de Haag- itierechter moest ver- n wegens poging tot af- In januari van dit jaar jde hij zijn ex-vriendin n uitbeenmes: „Ik wilde Heen maar bang maken ze mij eens wat zou te- alen. In de voorgaande leeft ze mijn spaarbank- geplunderd. Tijdens het ir heb ik gezegd dat ze mij nog 15.000 gulden schuldig was maar eigenlijk was het heel wat meer. In de inrich ting van haar flat heb ik zo'n 25.0(\0 gulden gestoken". Offi cier van justitie J. van Eek vond de manier waarop de man zijn geld terugeiste, bui ten alle proporties. Hij eiste daarom drie maanden gevan genisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk. De advocate van de Noordwijker betoogde dat de slechte ge zondheid van haar cliënt zo'n lang verblijf in een cel niet zou toestaan. De suggestie van de rechter om die maand dan om te zetten in een alternatie ve straf nam ze graag over. Pinkstervakantie in Volkenkunde Wijnand Stomp (foto) brengt woensdag 22 mei het vertelprogramma 'Anansi Vertelt' in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen straat. De spin Anansi is hoofdpersoon van een reeks verhalen in het Caraïbisch gebeid. De oor sprong van de verhalen ligt in Afrika. Via de sla venhandel zijn ze ook terechtgekomen in Surina me en de Caraïben. Wijnand Stomp brengt van af 15.00 uur een aantal nieuwe, door hem be werkte verhalen over de slimme spin en zijn vrienden. Het pinkstervakantieprogramma van het museum omvat daarnaast de vertoning van de film 'Sinaga, een familiehoofd in de Bataklan- den'. Die wordt op dinsdag, woensdag en vrijdag steeds om 15.00 uur vertoond. Daarnaast kun nen kinderen iedere dag een speurtocht door het museum maken. FOTO: PR chr gebplDEN De hoogte n de woontoren, de rjteveelheid woningen, plaats van de laag- JkJuw en vooral de si verval-achtige" pre- ntatie door de eente van de bouw mannen aan de Beije- ncklaan stonden gis- •avond bloot aan hef- i5;(e kritiek. VA op n zaal vol buurtbewoners de professorenwijk be- okte in de commissie l'èd'i Ikshuisvesting en ruimte- C re ordening de raadsleden ffet vellen vol opmerkingen alternatieven. De bouw- Jinnen B14 tandag in de wijk bekend rden gemaakt, hebben de jk de laatste dagen aange- tot een bijenkorf-achtige liviteit. Actiecomités met ng|men als 'anti-toren comi- professorenwijk iwt liever laag' üdestoelen uit de grond fuseerden vervolgens met dezelfde vaart. Op het terrein tussen de Franchimontlaan, de Van de Sande Bakhuyzenlaan, de Lorentzlaan en de Beijerinc- klaan zouden 66 woningen moeten komen. Om het ge bied niet overvol te bouwen, heeft de gemeente haar keus laten vallen op een variatie in hoog-en laagbouw. Het opvallendst is hierbij een acht lagen hoge woontoren, die naast een enigszins ge kromd gebouw van twee verdiepingen komt te staan. Die vorm leidde ertoe dat ie dereen het gisteravond had over 'de banaan' wanneer men dit gebouw bedoelde. In de 'banaan' en de woontoren moeten onder meer een woongroep voor ouderen worden ondergebracht even als woningen voor gehandi capten die onder begeleiding zelfstandig kunnen wonen (ADL projekt) en een steun punt voor ouderen. Achter de flats en de woontoren, te gen de Van de Sande Bak huyzenlaan, is al het groen samengebundeld tot een parkachtig gebied. Ook een speelplaatsje maakt deel uit van de plannen De hoogte van de woontoren ondervond weinig genade in de ogen van de buurtbewo ners, terwijl ook de commis sieleden er niet enthousiast over waren. Wethouder T. van Rij (PvdA) vond dat een dergelijk hoog gebouw in de buurt wel zou wennen, het geen de buurtbewoners hoongelach ontlokte. Ook de onevenredige verdeling van het groen stond ter discussie. Veel insprekers vonden het niet eerlijk dat de bewoners aan de Beijerincklaankant het minst bedeeld waren, terwijl de Van de Sande Bakhuyzenlaan alles voor de deur krijgt. Aan suggesties om de woonblokken wat naar het midden van het ge bied of diagonaal te ver schuiven de woontoren wat lager en 'de banaan' wat ho ger en langer te maken geen gebrek. Overval De grootste kritiek van de buurtbewoners gold de werkwijze van de gemeente: „De bewoners willen positief meewerken aan de bebou wing in de wijk. Neem ons dan ook serieus, want zo be derft u het klimaat", voegde een boze Leidenaar de com missieleden toe. „We hebben niet eens op tijd een behoor lijke tekening gekregen", vond een ander. „Alleen een Slapstick-achtige diapresen tatie van de eventuele alter natieven". Wethouder Van Rij ontken de ten stelligste dat de ge meente zich schuldig had ge maakt aan 'overvaltechnie- ken'. Hij gaf toe aanvanke lijk ook wat aarzelend te genover de plannen te heb ben gestaan. Op aandringen van commissieleden en be woners besliste Van Rij dat er nogmaals gekeken zal worden naar eventuele al ternatieven. Verschuiven en ophogen van 'de banaan' wimpelde hij weg. Een erg lang overleg is de bewoners- groep niet beschoren: in sep tember moet het bouwplan worden ingediend, want an ders kan de gemeente naar de contingenten fluiten. De tijd dringt dus, en alle alter natieven zijn eigenlijk al een keer verworpen, volgens de wethouder. Toch beloofde hij de buurtbewoners zeer snel met hen rond de tafel te gaan zitten om toch nog een doorbraak te kunnen berei ken. KATSMAN ;tahEN Philip Pijnna- is Neerlands jongste laar. Zijn moeder afgelopen dinsdag in ferdistraat spontaan g uit: haar achttien- zoon had het diplo- rijwillig molenaar op altijd al in de weer ge- op de molen. Eerst als tje van de molenaar; al |ong mocht ik allerlei klusjes opknappen. Ik [eboren op molen De dus zo vreemd is mijn aarswerk niet", vertelt irsverse molenaar. Na verhuizing naar een 'ing de liefde voor het 5 aarsvak zeker niet over. g n periode op de hout- olen aan' de Haarlem- ikvaart, waar hij de 9jes van het vak leerde, eerde de jonge Leide- i;)iaar molen De Put, waar ^als molenaarsknechtje meer kennis en erva- pdeed. zijn leermeester vorig de huwelijksboot stapte molen vaarwel zegde, hilip al zover dat hij de aamheden zelfstandig kon uitvoeren. Hiervoor moest wel spec'iaal toestemming wor den gevraagd, en een passende verzekering worden afgeslo ten. Een molenaar moet mini maal achttien jaar zijn voordat hij zelfstandig een molen mag laten draaien. Philip had zich inmiddels al op zijn zestiende als lid aange meld bij het gilde van vrijwil lig molenaars, die het lesmate riaal verstrekken voor de op leiding die tot een examen leidt. Om het begeerde papier te bemachtigen wordt vpreist dat de toekomstige molenaar 150 uren, oftewel vier seizoe nen, op een molen heeft mee gewerkt. Direct na zijn achttiende ver jaardag werd het examen aan gevraagd. Dinsdag moest Phi lip voor drie examinatoren van het Gilde zijn kunnen be wijzen. De buitenkant, de bin nenkant en de weersomstan digheden vormden de onder delen waarvan hij alles af moest weten. Molen De Put moest volgens de regels wor den ingespannen en in gang worden gezet. Ook diende de examenkandidaat zijn kennis over de diverse wiekstanden te demonstreren. Bovendien moest Philip alles over de me chanische kant van de molen en allerlei wetenswaardighe den over andere molentypes kunnen oplepelen. De jeugdige Philip Pijnnaken voor molen De F Leidenaar bracht het er prima vanaf, en kon zich in de gele deren van de vrijwillige mole naars scharen. „Nu zit ik nog op school, dus ik kan alleen in mijn vrije uren als molenaar werken," meldt de jonge Philip. „Dat wil ik gewoon blijven doen, ook als ik later een baan heb. Maar wie weet: misschien kan ik er ooit wel mijn echte beroep van maken. Er komen steeds meer mensen die scho ne energie belangrijk vinden en molenbrood willen eten". DEN HAAG/LEIDEN Een 32-jarige Leidenaar is gisteren door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens doodslag op zijn stadgenoot I. Azier. Officier van justitie mr. I. Klop per had acht jaar cel wegens moord geëist. De man schoot uit wraak in de vroege ochtend van 21 januari voor een café op de hoek van Oude Singel en Volmo lengracht op Azier. De broer van de dader was enige jaren geleden door Azier twaalf maal met een mes ge stoken en zou daarvan nog steeds last ondervinden. Het slachtoffer had daarvoor zijn straf overigens in middels uitgezeten. Volgens de officier van justitie heeft de veroordeelde met voorbedachte rade hij liep met een geladen pistool op zakAzier neerge schoten. Dat leidde zij ook af uit de verklaring van de Leidenaar tegenover de politie direct na zijn aanhou ding. De rechtbank achtte voorbedachte rade echter niet bewezen en veroordeelde hem wegens doodslag. Boete wegens mishandeling LEIDEN Een 20-ja- rige Leidenaar is giste ren door de Haagse po litierechter veroor deeld tot 750 gulden boete en twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf. In augustus vorig jaar zou hij met een vriend in de Haarlemmer straat een jongen heb ben afgerost, waarbij diens oor er bijna afge scheurd werd dat er la ter weer aangehecht moest worden. Het Russische gezelschap in galerie Liga Nieuw Beelden. „Ais je In Rusland als kunstenaar werkt moet Je het karakter van een olifant I FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN 'De Krijgsoli- fanten' noemen zij zich: een kunstenaarsgroep uit Leningrad, die dankzij pe- restroika en glasnost in staat is om, zij het voor zichtig, haar vleugels uit te slaan. De avant garde groep beleeft zaterdag haar Hollandse première in de Leidse Galerie Liga Nieuw Beelden. Gister middag vond in de galerie een voorbezichtiging plaats in aanwezigheid van acht kunstenaars, die zich onder het genot van een toastje Russische kavi aar zeer bereid toonden hun werk toe te lichten, en die bovendien bijzon der geïnteresseerd bleken te zijn in de Nederlandse kunstsituatie. Een jonge schilder vertelt over zijn schilderij 'Vervolging', dat hij ondanks de suggestieve ti tel geen politieke bedoelingen heeft met dit doek. Politieke inhouden ontbreken trouwens over het algemeen in het ten toongestelde werk. Men lijkt vooral geïnteresseerd te zijn in abstractie en vrije verbeelding. De naam van de groep, 'Krijg- solifanten', verwijst wel naar de maatschappelijke situatie in het land van Gorbatsjov: „Een olifant is van nature een vre delievend dier, maar wanneer hij bedreigd wordt, kan hij heel gevaarlijk worden. Als je in Rusland als kunstenaar wilt werken, moet je een beetje zo'n karakter hebben". Dat de bewegingsvrijheid voor Russische kunstenaars wat is toegenomen, wil niet zeggen dat het ze nu ook gemakkelijk wordt gemaakt. Was hun werk tot voor kort simpelweg ver boden en werden exposities van niet-officiële kunst door de KGB ontruimd, nu worden de kunstenaars op alle mogelij ke bureaucratische manieren tegengewerkt. Men mag bij voorbeeld alleen exposeren in het buitenland op voorwaarde dat het werk verkocht wordt. Dat betekent dat de kunste naars hun eigen werk van zichzelf moeten 'kopen', om dan 90 procent van de op brengst aan de staat af te dra gen. Zelf meereizen met het werk is al helemaal moeilijk. Volgens galeriehouder Maar ten Kersten kostte het de grootste moeite om uitreisvisa voor de kunstenaars te krij gen. Men liet hen voor hun vliegticket zes keer zoveel als een gemiddeld maandsalaris in de Sowjet Unie betalen. Kerst en: „Ik ben er bijna gek van geworden. Je kan er geen pijl op trekken of de mensen wel of niet zullen komen. Omdat het voor hun zo duur is om bij de opening van hun eigen ex positie aanwezig te zijn, kun nen ze hier alleen op mijn kos ten verblijven". De leeftijd van de Krijgsoli- fanten variëert van 25 tot 35 jaar, met uitzondering van de wat oudere Ljoeba Kostjenko. Zij is de enige van de groep die al veelvuldig in het buiten land heeft geëxposeerd, voor de rest is dit een debuut in die zin, dat ze nu ook zelf met hun werk konden meereizen. Het werk van de schilders uit Leningrad (zelf spreken ze consequent van Petersburg) is de komende weken nog te be zichtigen, in de periode tot en met augustus volgen nog twee exposities van Russische kunstenaars uit andere groe pen. Jongeren fietsen in pand Van Gend Loos LEIDEN Een vijftal jongeren in de leeftijd van dertien tot vijftien jaar is gisteravond rond half ze ven door de politie be trapt in het leegstaande pand van Van Gen- d Loos aan de Haagweg. De grote ruimte werd door de jongelui gebruikt als fietsbaan. In het pand was ook behoor lijk wat schade aangericht, maar het is niet bewezen dat de jongeren die op hun gewe ten hebben. Drie van de boos doeners werden door de politie mee naar het bureau genomen. Twee anderen wisten de be nen te nemen. Om dit tweetal alsnog te bewegen zich bij het bureau te vervoegen, heeft de politie de door de vluchtelin gen achtergelaten fietsen mee genomen. Wanneer de twee zich alsnog bij de politie mel den, kunnen ze rekenen op de uitbrander die de andere drie al te pakken hebben. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Overleden: H. L. H. van der Kraats, geb. 20 nov. 1933, man; A. Groenenberg, geb. 20 juli 1927, echtgenote van: B. P. Uittenbogaard; J. R. Rodgers, geb. 26 juli 1946, man; J. J. C. M. Duijnhoven, geb. 11 aug. 1950, man; W. J. Vesseur, geb. 4 aug. 1926, man; M. Cornet, geb. 21 nov. 1917, echtgenote van: B. G. Dool; T. Haken, geb. 29 juni 1918, echtgenote van: S. Glaudé; J. Barnhoorn, geb. 6 febr. 1917, man; S. van Tol, geb. 10 jan. 1923, man; H. C. G. M. Diele- mans, geb. 8 juli 1944, man; A. J. G. M. Schölvinck, geb. 5 okt. 1905, man; J. J. de Vries, geb. 10 jan. 1920, man; A. Bij, geb. 10 juli 1922, gehuwd ge weest met: J. C. Goedhart; E. D. Nlj- enhuls, geb. 24 Juni 1927, man; W. D. T. van Werkhoven, geb. 11 aug. 1924, man; G. T. Koekenbier, geb. 17 nov. 1941, man; P. van der Plas, geb. 19 sept 1912, gehuwd geweest met: J. C. Ouwehand; C. E. Sloos, geb. 19 febr. 1931, echtgenote van: L. Tegelaar; C. Damen, geb. 21 maart 1924, gehuwd geweest met: J. Kruis. Gehuwd: R. Vink en: M. van Rhijn; R. M. P. van Zeljl en: M. T. Dongelmans; J. T. Schellinghout en: C. van Soest; W. E. Krom en: H. S. P. van Rijn; T. H. R. van der Leek en: B. C. P. C. de Roo; F. G. Swart en: M. T. Broers; T. A. Stor en: N. L. M. Seegers; J. H. M. M. van Dijk en: I. C. M. Tönls; F. K. Rljsbergen en: Y. Slingerland; M. Allnk en: M. Matsumoto; J. H. de Groot en: M. Hoogendoorn. Ondertrouwd: P. I. Oloto en M. Frie- link; M. Fak'hani en A. van der Klauw; T. Wilkins en J. M. H. W. X. Brauwers; A.. B. Bisschop en M. J. F Juffer mans; C. den Uijl en C. Landman; J. A Hogervorst en H. Geskus; R. G. de Bruijn en M. van Ommen; P. Boom en D. P. Ramakers; E. H. J. Hoekstra en P M. C. Duren; J. Kokkedee en H. J. M Braxhoven; A. Los en A. J. Freke; C. de Ru en J. G. Siera. TONERS WILLEN NIEUWE GESPREKSRONDE ?EN Er wordt op termijn nader over- evoerd met de buurt- )ners in de project- p Hoge Rijndijk over anier van bouwen op jsportterrein aan de ravenlaan. Uit- punt hierbij is, dat wethouder T. van s bijna de voltallige issie volkshuisves- n ruimtelijke orde ning op het stuk grond beslist niet minder dan vijfentwintig woningen willen neerzetten. De bewoners hielden gister avond in de commissieverga dering een vurig pleidooi voor een hernieuwde gespreksron de, omdat de door de buurt aangedragen alternatieven volgens hen tot nu toe door de gemeente zijn genegeerd. Lie ver dan de strijd met de ge meente aan te binden, willen de buurtbewoners hun stads bestuur nog een herkansing geven om in harmonie tot een oplossing te komen. Hoewel wethouder Van Rij ei genlijk gisteravond definitief de knoop over het bouwplan wilde doorhakken, restte hem na de dringende oproepen van vier wijkbewoners en de be reidheid van de commissiele den om de sprekers hun zin te geven weinig anders dan na der overleg voor te stellen. Het sportterrein aan de Burg gravenlaan-V erdamstraat wordt nu gebruikt door de scholengemeenschap Bonaven- tura. Het open gebied is een onderdeel van het bestem mingsplan Hoge Rijndijk, maar wordt met voorrang daar uitgelicht omdat het anders nog jaren vergt eer er iets mee kan gebeuren. De gemeente wil er in het ka der van 'Bouwen in bestaande wijken' 25 appartementen in de vrije sector neerzetten. Dat project is gekoppeld aan de ook al omstreden bouw van appartementen in het voorma lig Militair Invalidentehuis aan de Hoge Rijndijk. Het sportterrein blijft in de geko zen opzet in verkleinde vorm bestaan. De buurt heeft een variant op dit plan bedacht, waarbij twee woningen min der neergezet kunnen worden, maar door een compacte op stelling toch nog een ruim sportveld overblijft. De ge meente vindt dit stedebouw kundig niet verantwoord. De hoofdgebruiker van het veld, Bonaventura, protesteer de gisteravond tegen het ui terst kleine, en daardoor vrij wel onbruikbare sportveld dat overblijft na de bouw van de door de gemeente gewenste vijfentwintig woningen. „We gaan terug van 6500 vierkante meter naar 2500", aldus een woordvoerder van het college. Wanneer de geplande groen stroken bij het veld getrokken zouden worden, zou de situatie er al heel wat gunstiger uit zien. De variant van de buurt genoot ook Gij de school de voorkeur. Baldadige jongeren gooien verf op straat LEIDEN Een groepje jonge ren in de leeftijd van 12 tot 23 jaar zorgde gisteravond in de Merenwijk voor overlast. Het vijftal misdroeg zich rond kwart voor negen zodanig, dat voorbijgangers de politie waar schuwden. De groep was bezig voor de Rosmolen flat busjes verf op straat te smijten. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal func tiemogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste twee weken gratis bezorgd. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande l Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: J Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I I^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11