ptudentenkoeriers 'eren het vak met allen en opstaan Bedreiging en vernieling aan auto na claxonneren REGIOJOURNAAL L7. Demonstratie bij McDonald's in Leiden zonder incidenten AAIDEN OMGEVING Ccidóc Sootant MAANDAG 13 MEI 1991 PAGINA 7 Meidengroep Egypte De Meidengroep van de stichting Krisisopvang Lei den kampt met een tekort aan vrijwilligers. De mei dengroep zorgt voor opvang en begeleiding van weggelo pen vrouwen. De stichting zoekt intensief naar nieuwe begeleidsters en kan daarom voorlopig haar vrijwilligers werk niet voortzetten. Men sen die meer willen weten van de Meidengroep of zich willen aanmelden als bege leidster kunnen bellen naar 071- 124656. Tienerkamp Buurthuis Mirt-Honken aan de Drifstraat organiseert voor tieners van 12 tot 16 jaar een vakantieweek in Velp. De prijs van het va kantiekamp bedraagt 125 gulden en er kunnen twintig deelnemers mee. Het tiener kamp wordt gehouden van 13 tot en met 20 juli. Voor inlich tingen: 071- 762772. Inloophuis De psychologe G. Noorden bos houdt morgen een ge sprek over anorexia nervosa in het Leidse Inloophuis Psychiatrie aan het Rapen burg 48. Voor informatie: 071-141808. ..Egypte en de Bijbel" is de titel van een lezing die J. Brakenhoff op uitnodiging van het Nederlands-Israe- lisch genootschap woensdag avond houdt. De lezing be gint om 20.00 uur in de bo venzaal van de synagoge aan het Levendaal 14 in Leiden. Rommelmarkt Bij de basisschool de Hoek steen aan het Maansteenpad 2 in de Meren wijk wordt woensdagmiddag een rom melmarkt gehouden. De markt duurt van 13.00 tot 17.00 uur. Bustochtje Buurthuis Vogelvlucht aan de Leidse Boshuizerlaan 5 houdt woensdag een bus tocht voor 55-plussers naar het eiland Texel. De tocht begint om 7.30 uur en duurt de hele dag. Deelname kost 66gulden. Voor informatie en opgave: 071-313648. Kinderthea ter Het Leidse kindertheaterge zelschap Pluisje speelt woensdagmiddag het stuk „De T zit in mijn kopje" De voorstelling begint om 14.30 uur in de kapelzaal van K O aan de Oude Vest 45 in Leiden. Voor informatie 071-141141. njussen NZH staan aVee minuten stil ÏDEN De bussen van de NZH hebben vanmiddag drie uur twee minuten stilgestaan als eerbetoon aan 02-jarige treinconducteur die vorige week woensdag in dJlmgen door een zwartrijder werd doodgestoken. Het juïatief voor de actie ging van de chauffeurs zelf uit en jfeg de steun van de directie. De busmaatschappij be dilt zich nog over eventuele acties voor morgen, wan- hoijr 'n Utrecht op centraal niveau wordt overlegd hoe anjëewe^ in Bet openbaar vervoer moet worden aange- j rit Conducteurs en machinisten zullen het treinverkeer he]Tgenochtend tijdens de spits zoveel mogelijk stilleggen 3cudat overleg onder druk te zetten. Volgens een woord eer van de NZH bestaat de indruk dat het op de bus van de maatschappij iets rustiger wordt. Met name de ritten van en naar Noordwijk, de 'discobussen', wa- tot voor kort berucht door het agressieve gedrag van jeren. Gesprek D'Ancona en kunstenares Menger LEIDEN Minister H. d'Ancona van WVC komt woensdagavond naar Leiden om in het kantoor van de Pensioen- en Uitkeringsraad een gesprek te voeren met beeldhouwster en oud-verzetsstrijdster Truus Menger. Menger, voormalige lid van de verzetsgroep van Han- nie Schaft, maakte onder andere het monu ment in de Stevenshof ter nagedachtenis aan het vrouwenverzet. De Pensioen- en Uitke ringsraad, verantwoordelijk voor de materiële zorg aan oorlogsslachtoffers, organiseert in haar gebouw aan de Plesmanlaan 100 een pro gramma rond oorlogsmonumenten. Daartoe zijn de twee vrouwen uitgenodigd. Naast het gesprek tussen D'Ancona en Menger, dat om 18.30 uur begint, zijn er een tentoonstelling en een dia-presentatie. Krakers in voormalig militair invalidentehuis LEIDEN Het voormalig militair inva lidentehuis aan de Hoge Rijndijk 25 is ge kraakt. In het pand dat laatstelijk in ge bruik was bij sanitairhandel Ico Athibu heeft waarschijnlijk vrijdag een groep krakers zijn intrek genomen. De politie trof er gisteren dertien mensen aan. Zij hadden een ruimte op de eerste verdieping ingericht om te eten en te sla pen Op de voordeur was een nieuw slot aangebracht. Omdat er nog niets duide lijk zichtbaar was van een directe be stemming van het gebouw, is het niet ontruimd. De politie wacht nu verdere stappen af van de eigenaar, de Katwijkse projectontwikkelaar Van der Plas. Die wil in het pand appartementen bouwen. Inbrekers stelen auto en fiets LEIDEN Bewoners van een woning aan de Thor- beckestraat hebben zater dagnacht bezoek van in brekers gehad dat hen nog lang zal heugen. De die ven troffen in een niet af gesloten schuurtje een mountainbike en een sleu telbos aan. Met de bos konden ze de huisdeur openmaken. Binnen von den ze de sleutels van de auto en een tasje met auto papieren. Met fiets, auto en papieren gingen ze er vervolgens vandoor. Leidse Hogeschool houdt symposium LEIDEN „Praktijkgericht onder zoek in de verpleging". Dat is het on derwerp van het symposium dat de vakgroep Verpleegkunde van de Leidse Hogeschool woensdag houdt. Aanleiding daartoe is de landelijke „Dag van de Verpleging" die jaarlijks op 12 mei wordt gevierd. Leidse ver pleegkundigen zijn uitgenodigd in het gebouw van de sector Hoger Ge- zondheidsonderwijs aan de Endegees- terweg 2. Daar krijgen ze een pro gramma voorgeschoteld bestaande uit inleidingen en presentaties van on derzoeken op het gebied van ver pleegkunde. Het middagprogramma biedt diverse workshops. Voor infor matie en aanmelding 071-171121. VVD Leidschendam fel tegen vuilverbrander LEIDSCHENDAM De VVD in Leid- schendam vindt de komst van de vuil- verbrandinsinstalatie (GAVI) binnen de gemeentegrenzen volstrekt onaanvaard baar. De partij heeft het Leidschendam- se college inmiddels schriftelijk op de hoogte gesteld van haar bezwaren. Ver branding van afval zou alleen moeten plaatsvinden op een locatie die speciaal is ingericht voor zware, vervuilende in dustrie, ver van woongebieden of terrei nen met een agrarische bestemming, stellen de liberalen in de brief aan B en W. Het gebied Ypenburg, waar de GAVI is gepland, voldoet niet aan deze vereisten. Voor de vestiging van de vuilverbrander denkt de VVD eerder aan locaties als de Maasvlakte en het in dustrieterrein Moerdijk. Tor *get)NIQUE ROSO Kic •'[DEN Wie afgelopen jBag op één van de gro- ist5intercitylijnen stapte, ?ntj daar een krantenver- Sinter tegenkomen. Geen i d»one krantenverkoper, Bir een koerier in dienst Da Vinei, het Leids JJentenkoeriersbedrijf. jijnp nieuwe toepassing ïngj een oud principe", er mt initiatiefnemer 'JÜJbert van Rooij het. eujrtoe een OV-studen- ncj5aart niet leiden kan. aag^öel dat Robbert van Rooij ge I die dag had gesteld, is ;feejschoots gehaald. „Als ie- ig J koerier van de honderd en(jten er tien kon verkopen, er;ik al heel tevreden. De klgloop is twee keer zo hoog jrd|vaBen Van iedere ver- eoJte krant gaat een kwartje d 'Da Vinei. „Zo worden wij Jrtvpk toe gezet de kranten ïn gelijk te verkópen". ie i krantenverkoop in de sh j, waarvoor speciaal toe- jming van de Nederlandse adc 'wegen nodig was, is de 0,vste loot aan de stam van )m inci Koeriersdiensten, het sjijfje dat verbonden is aan jer,dispuut Da Vinci van de el se studentenvereniging q itus. Andere, min of meer \Yjiaculaire, activiteit is het iaa^oer van vervangingson- n zplen voor grote computers rel,jiframes) door heel Euro teken student haalt de on derdelen op met zijn OV-jaar- kaart, springt op de trein naar Rotterdam, neemt een taxi naar vliegveld Zestienhoven en stapt daar in een tweemoto- rig vliegtuig dat al ronkend klaarstaat. „We doen dat één of twee keer per week. Leuke dingen zijn dat. Die klant heeft ons speciaal voor deze opdracht opgezocht na een uit zending van de VPRO Aan die uitzending op 13 januari hebben we de meeste klanten overgehouden Verbazingwek kend trouwens hoe zij ons hebben gevonden. Door een fout in de computer bij de PTT staan wij namelijk niet in het telefoonboek noch in de Gou den Gids. Via de universiteit, die hen weer doorstuurde naar de vereniging, die hen weer doorstuurde naar het dispuut Da Vinei zijn ze bij ons te rechtgekomen". Het bedrijf is nu vier maanden jong en vindt zijn klanten vooral bij middelgrote en grote bedrijven en artsen. Veel van hun klanten zijn oud-studen ten. Wat tarieven: voor een pakketje (maximaal tien kilo) naar Groningen rekent Da Vinei 230 gulden, terwijl een 'gewoon' koeriersbedrijf daar voor het dubbele wil zien. Naar Lelystad kost een zen ding bij de studenten 105 gul den, tegen 207 gulden voor de professionals. Op afstanden korter dan Leiden-Amsterdam is het verschil minimaal. Lei- den-Den Haag is nauwelijks rendabel en voor een klant bo vendien onaantrekkelijk door het tijdverlies dat het open baar vervoer in deze streek oplevert. Een zegen voor de studentenkoeriers was de uit breiding van het treintaxi-net. Daardoor zijn ook de plaatsen die niet direct op het spoor wegnet zijn aangesloten, snel bereikbaar. Robbert van Rooij noemt het „één van de beste vindingen van de Spoorwegen tot nu toe". Stoomcursus De zesdejaars student rechten zegt in het jaar dat hij nu in tensief met het koeriersbedrijf bezig is, meer te hebben ge leerd dan in alle voorgaande vijf jaar in de collegebanken en uit de boeken. Hij erkent een forse studie-achterstand te hebben opgelopen „maar dat heb ik ervoor over. Ik had dit niet willen missen". Van bedrijfsvoering hadden de vier initiatiefnemers geen kaas gegeten toen zij het bedrijf in september vorig jaar opricht ten. Maar de drie juristen en die ene cultureel antropoloog hebben in vier maanden een stoomcursus logistiek, marke ting, reclame, management en public relations gehad in de praktijk. Door hun onervaren heid is er het nodige misge gaan. „Neem de mailing. We hebben in januari driehonderd bedrijven aangeschreven, za gen blauw van brieven vou wen en postzegels plakken. En we hebben er niet één klant aan overgehouden, werkelijk niet één. Ik kan er nog cha grijnig van worden en vraag me nog steeds af waar de fout kan liggen". Ook de vooronderstelling dat er geen duidelijke tarievenlijst nodig was, bleek ongerecht vaardigd. „Als bedrijven bel len willen ze weten hoe duur Voor studentenkoerier Robbert van Rooij was uitbreiding van het treintaxinet een zegen. het is om een pakketje van hier naar bijvoorbeeld Gronin gen te sturen. Dan moet je een tarief kunnen noemen zodat je je duidelijk van de concurrent onderscheidt. Daarom zijn we met het opstellen van een ta rievenlijst bezig". Verlies Da Vinei Koeriers hebben voor de toekomst grootse plan nen. Het bedrijfje is nu nog ge vestigd in een uitgewoond stu dentenhuis aan het Rapenburg maar als het aan Robbert van Rooij ligt komt daar op korte termijn verandering in. „We zijn druk op zoek naar be drijfsruimte, waar we onze computer, printers en fax kun nen neerzetten. Ook willen we voor dat pand een bedrijfstele foonnummer aanvragen". Afgaande op wat er nog ko men gaat, lijkt het Da Vinei voor de wind te gaan. Toch blijkt uit de cijfers iets anders: de studentenkoeriers draaien met verlies. Van Rooij: „Veel mensen verkijken zich op de potentiële omzet. De markt voor koeriersbedrijven is heel klein: ik schat dat er zo'n der tig tot veertig koerierszendin gen per dag zijn. In maart hadden wij gemiddeld drie zendingen per dag, soms vier, en dan vonden we dat het heel er goed ging. Wij draaien een omzet van zo'n drieduizend gulden per maand, terwijl onze kosten hoger zijn. Met name de kosten voor telefoon en fax zijn hoog. Maar we merken nu ook dat we behoor lijk achter onze debiteuren moeten aanrennen. Die zijn niet zo vlot met betalen Ik heb net deN betaling van een zending uit februari binnen. Ondertussen kan ik geen twee maanden wachten met het uit betalen van mijn koeriers. Zo rond oktober hopen we in elk geval voor het eerst quitte te spelen". Stichting De freelance koeriers krijgen minimaal tien gulden per uur, een aardige aanvulling op de studiebeurs die opnieuw dreigt te worden verlaagd. Da Vinei kan Qp dit moment terugval len op tachtig freelancers in Leiden, Eindhoven, Zwolle en Utrecht. Voor deze steden is welbewust gekozen omdat ze op een intercity-knooppunt liggen en omdat er veel uni versiteitsstudenten zitten. „Die hebben minder collegever plichtingen dan HBO-studen- ten", grijnst Van Rooij. Niet alleen uit de problemen met de bedrjfsvoering maar ook uit de 'bedrijfsorganisatie' blijkt hoezeer Da Vinei Koe riers is ingebed in het studen tenleven. In tegenstelling tot de drie andere studentenkoe- riersbedrijfjes, die alle ven nootschappen onder firma zijn, is Da Vinei een stichting. „Om even alle misverstanden uit de wereld te helpen: we mogen winst maken zoveel als we willen. We mogen die alleen niet uitkeren. In onze statuten is dan ook de doelstelling op genomen dat alle winst die voortvloeit uit onze onderne ming ten goede moet komen aan het dispuut Da Vinei. Op die manier hopen we dat ons dispuut nog voordeel heeft van onze activiteiten, wat op de langere termijn ook aan ons ten goede komt". Inbrekers actief in Voorschoten VOORSCHOTEN Bij vier zaken in winkelcentrum Hof land in Voorschoten is gisteren ingebroken. Via een achter deur van een slagerszaak drongen de inbrekers binnen. Uit de slagerij en een aangren zende bloemenkiosk werd bij na duizend gulden wisselgeld meegenomen. Een bezoekje aan een derde zaak, een doe- het-zelf-winkel, leverde onge veer negenduizend gulden aan apparatuur op. Later werden bij een snackbar in het win kelcentrum twee gokkasten gekraakt. Ook bij de gerefor meerd vrijgemaakte kerk aan de Bachlaan werd een inbraak geconstateerd. De daders for ceerden een raam om binnen te komen. Voor zover bekend wordt uit de kerk niets ver mist. De politie van Voorscho ten hield gistermiddag op aan wijzing van omwonenden een 17-jarige Hagenaar aan. die eerder geprobeerd had in te breken in een woning aan de Gebroeders de Wittlaan. De jongeman was gesignaleerd terwijl hij met een mes bezig was een raam uit de sponning te lichten. Hij heeft inmiddels bekend. Voor zover bekend heeft hij niets te maken met de inbraken in Hofland en de kerk aan de Bachlaan. Drank oorzaak van ongevallen LISSE Drank was de oor zaak van twee ongevallen in Lisse dit weekeinde. Zaterdag avond reed een 18-jarige Lis- ser achterop een 44-jarige plaatsgenoot die voor een stop licht op de Heereweg stond te wachten. De jongeman bleek teveel gedronken te hebben. Afgelopen nacht vloog een 37- jarige Noordwijker met zijn auto uit de bocht ter hoogte van het oude station in Lisse Volgens eigen zeggen moest hij uitwijken voor een overste kende hond. Ook hij bleek te veel alcohol genuttigd te heb ben. >™jnland: ffischoeiingen j\i milieu- Bliendelijk iaateriaal blbEN Het Hoogheem- A V&chap van Rijnland vindt meer milieuvriendelij- aterialen moeten wor- [ebruikt in de beschoeiïn- lie de oevers beschermen. :al worden hierin geïm- eerde houtsoorten ver- :t, waarin creosootolie en anzout zit. Het hout It hiermee behahdeld om gen rotting te bescher- Het hoogheemraadschap een actie gestart om het ik van de impregneer tien tegen te gaan. Er ko- inders te veel schadelijke tn in het oppervlaktewa- irecht. -ïenten, waterschappen, 'GPJncies en Rijkswaterstaat Ht gevraagd om alternatie- oeverbeschermingscon- .'ties te gaan gebruiken. iCI steenachtige materialen, n of recyclebaar kunststof FO^taarvoor beschikbaar. t (ADVERTENTIE) "MIPLANNEN? 'v .NAAfl UW OER PLOEG! ^Wrouwde adres voor: ,e?»MEN EN DEUREN, eld'AND- EN PLAFONDBEKLEDING EHUIFPOIEN spcEflRES. ETC. ?n nieuwbouw en renovatie. itieJvoerd in onverwoestbaar n, ifetol van het kwaliteitsmerk De pHüCD. vor rhoudsarm, leverbaar in zope kleuren, volledig st jrandeerd en door onze ensfiensen perfect op maat ;s Bakt. Het geheel voorzien van te. 4-certificaat. ie,fgewoon eens alles op uw 'rolèk bekijken. We geven u graag ■jbreid advies, emf StallSTSTOF OM OP TE BOUWEN. _M AE/*_ rLVEU Beren op de beurs Beren en poppen zaten gisteren in het gelid op een beurs in hotel De Haagsche Schouw in Leiden. Het was voor het eerst dat op de pop- penbeurzen die de Rot terdamse poppen- en speelgoedstichting daar regelmatig houdt plaats was ingeruimd voor oude en nieuwe beren. Volgens organisatrice Lija van den Hoek is de belangstelling voor on der andere teddyberen inmiddels uitgegroeid tot een complete rage. De ware liefhebbers verzamelen met de hand in een beperkt aantal gemaakte exem plaren. Zo konden op de beurs bijzondere Amerikaanse exempla ren worden gekocht. Naast de beren waren er natuurlijk poppen in alle soorten en maten te zien en te koop en hield traditioneel de poppen dokter spreekuur. Het mooie weer speelde de organisatie wel parten, maar volgens Lija van den Hoek was het uit eindelijk wel een goede beurs. „Er is een heel gericht publiek geweest. Ik ben heel tevreden". De beurs was de laatste van dit seizoen in Lei den. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LEIDEN De auto van een 39-jarige Boskoper is zaterdag rond kwart over een met een eind hout bewerkt door de nog onbekende inzittende van een andere auto. De Boskoper werd ook persoonlijk bedreigd. De aanleiding voor het inci dent speelde zich af op weg naar Leiden. Op de Hoge Rijn dijk claxonneerde de Boskoper omdat de auto voor hem bleef staan voor een groen ver keerslicht. In die auto zaten een man en een vrouw. De man reageerde door dreigende gebaren met een stuk hout te maken. Onderweg naar Lei den werd nog een aantal ke ren aan de handrem getrok ken, waardoor de Boskoper herhaaldelijk op de rem moest staan om ongelukken te voor komen. In Leiden scheurde de wagen plotseling door rode lichten en over de busbaan om de Boskoper uiteindelijk op te kunnen wachten en zijn wa gen op stokslagen te onthalen. Een 2,8-jarige Katwijker was vrijdagnacht rond tien over twaalf mikpunt van agressie in het verkeer. Hij wilde de A44 bij Leiden verlaten. Op dat moment werd hij inge haald door een witte auto die plotseling dwars op de weg stilstond. Noodgedwongen stopte hij ook. Daarop renden de inzittenden van de witte auto op hem af. Hij wist aan een rechtstreekse confrontra- tie te ontkomen door snel ach teruit te rijden. Daarop werd zijn auto met stenen bekogeld, waardoor schade ontstond. Andere weggebruikers wisten slechts door krachtig remmen aanrijdingen te voorkomen. Rode Kruis Rijnland ziet ledental stijgen OEGSTGEEST Het aantal leden van het Rode Kruis afdeling Rijnland is vorig jaar gestegen tot 3.800. In het verzorgingsgebied van Rijnland Warmond. Oegst- geest, Voorhout en Rijnsburg wonen 47.000 mensen. De leden betalen gemiddeld 20 gulden contributie per jaar. zo meldt het jaarverslag van de afdeling. De 21 welfare-vrij- willigers maakten het mede mogelijk dat 26 personen aan een Rode Kruisvakantie kon den deelnemen. De Rode Kruis Kolonne Rijnland, die wordt ingezet bij rampenbe strijding, beschikt thans over 30 vrijwilligers onder wie een arts en verpleegkundigen. LEIDEN Ongeveer vijftig mensen hebben zaterdagmid dag rond half vijf bij McDo nald's aan de Beestenmarkt in Leidne gedemonstreerd. De manifestatie verliep zonder in cidenten. De betrokkenen gin gen op de rijbaan zitten, sloe gen op trommels en deelden pamfletten uit. Eerder leidde een demonstratie bij het fast- food restaurant tot ongerege- geldheden. Reden voor de po litie om contact op te nemen met de organisatie van de de monstratie om ze, aldus woordvoerder D. Graveland „de spelregels uit te leggen". De groep maakte zaterdag een reis langs drie restaurants van de hamburgerketen, behalve in Leiden, ook in Rotterdam en Den Haag. Ze stellen dat het concern vlees gebruikt van runderen die worden gevoerd met mais en sojaschroot dat is verbouwd op gekapt tropisch regenwoud. Andere grieven betreffen de kunstmatige toe voegingen die in het voedsel zouden zitten, de overmatige verpakkingen en het perso neelsbeleid Volgens een woordvoerster van McDonald's is dat onzin Volgens haar gaat het om een groep demonstranten die niet naar argumenten wil luisteren en evenmin ingaat op uitnodi gingen van het concern tot een dialoog. „Zij hoeven maar te rade te gaan bij instanties als de keu ringsdienst van waren, Milieu defensie en de Horecabond. die hun bewering zo kunnen weerleggen Verder zijn wij onder meer druk bezig met een recyclingproject voor het vepakkingsmateriaal," aldus de woordvoerster.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7