Zeidte(3owa/nt ►100 Morgen chaos op stations 2 3 4 6 7 9 13 14 Examens ;sirée v.d. Meulen lerleden Botsingen tussen immigranten en politie in Brussel Woekeraars slaan munt uit ramp Bangladesh a MEER AANBIEDINGEN kening voor verplaatsen auto's 14 Dagen Gratis yyi Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Maandag 13 mei 1991 82ste jaargang no. 25029 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND HET WEER Morgen veel bewolking en re gen. In de ochtend van het noordwesten uit perioden met zon en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur om streeks 7 graden. Middagtem- peratuur ongeveer 12 graden. Wind draaiend naar noord west, matig, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig. ""ie t/k i^V IA AG Desirée van der Meulen (17), die leed aan taai ikte (systic fibroses), is vrijdavond in het Haags zieken- ;yenburg overleden. Het meisje werd bekend toen men- bedrijven uit heel Nederland geld voor haar inzamelden t dubbele longtransplantatie te kunnen bekostigen. In een tijd werd via acties en benefietoptredens ruim 400.000 bijeengebracht. Desirée verbleef in afwachting van een ong in het ziekenhuis Leyenburg. Volgens haar vader ir toestand de laatste tijd al verslechterd. Vrijdagmiddag eerden de artsen vocht in de hersenen en raakte zij in ,Het laatste vonkje hoop zat voor haar in de transplanta- llicht als ze een half jaar eerder was geopereerd, was alles {omen. Je weet het niet. Maar ze wilde nog zoveel", aldus Van der Meulen. d komt nu ten goede aan een stichting die de belangen gt voor systic fibroses-patiënten. BRUSSEL In totaal 150 jon geren zijn gisteren gearres teerd, nadat voor de derde achtereenvolgende avond aan de rand van Brussel, in de ge meenten Vorst en Sint-Gillis, politie en jonge Noordafri- kaanse immigranten met el kaar slaags raakten. Een vijf tal mensen is daarbij gewond. De ongeregeldheden begonnen in de nacht van vrijdag op za terdag in Vorst. Daar hield de politie op een gegeven mo ment een jonge bromfietser aan en vroeg hem naar zijn papieren. Volgens de politie verzette de jongeman zich. Er ontstond een opstootje en in minder dan geen tijd waren er zo'n 200 jonge Noordafrikanen ter plaatse. Er braken vecht partijen uit tussen de politie en de immigrantenjongeren. Ge parkeerde wagens werden be schadigd, etalageruiten sneu velden en er werden brandjes gesticht. De politie, die inmid dels versterking had gekregen, moest tenslotte ontzet worden door de rijkswacht die met een waterkanon de toegestroomde jongelui te lijf ging. Zaterdag en zondagavond kwam het op nieuw tot rellen in Vorst en in Sint-Gillis. Hier verzamelde zich op een gegeven moment een groep immigrantenjonge ren voor het politiebureau. Na enige tijd voerden ze een aan val uit op het bureau. De bur gemeester van Vorst, me vrouw Magda de Galan, heeft inmiddels gezegd dat ze de buurt zal bezoeken om aan de weet te komen welke proble men er nu eigenlijk zijn. Spoorwegen krijgen extra steun bij Europacupfinale UTRECHT De spoorwegpolitie krijgt extra steun van rijks- en gemeentepolitie bij de begeleiding van de supporters die de Europacupfinale tussen Barcelona en Manchester United aan staande woensdag bijwonen in de Rotterdamse Kuip. Deze toe zegging heeft de Vervoersbond FNV gekregen van het ministe rie van binnenlandse zaken. De bond had gedreigd zijn leden bij de zwaar onderbezette spoorwegpolitie op te roepen het bijltje er bij het komend voetbalevenement maar bij neer te leggen als extra politiesteun uit zou blijven. Maar door de toezegging van het ministerie is wat de bond betreft de druk van de ketel. Ge meentebestuur en politie van Rotterdam hebben besloten dat de Britse fans niet in het centrum van de stad zullen worden opge vangen. De horeca had dit geëist en overweegt nu met deze toe zegging de winkels open te houden om alcoholvrije dranken te verkopen. Pagina 17: Engels vandalisme steekt de kop weer op. )MVANG ACTIES NOG ONDUIDELIJK fTRECHT De Fe- iratieve Spoorweg 'akvereniging ver acht morgenochtend :n chaos in het trein- irkeer. Acties zijn gekondigd op de re ÏS-stations in Amster dam, Alkmaar, Rotter dam, Utrecht en Haar kam. Daar wordt tij- vasens de ochtendspits aterkoverleg gevoerd. lat betekent dat er treinen zullen ?rtrekken. Dergelijke litiatieven leven ook de Groningen, Amersfoort en euwarden. bedoeling is dat het NS- irsoneel na het overleg Utrecht vertrekt, lar de NS-directie in 0 met de w -bnden over de aanpak m agressie in de trein, anleiding was de dood ^n een conducteur afgelo- »n woensdag in Harlin- I :n. Het is nog niet duide- k hoe storend de demon- ratie in Utrecht is voor ;t treinverkeer. Er moet i)g worden beslist of het »rsoneel en masse gaat, of de mensen die geen lenst hebben, aldus een „Hoe groot i zé chaos is, waar allemaal ivetontane acties worden ge- rd is nog niet duidelijk, ntr/el is duidelijk dat de ^■i Extra treinen naar begrafenis conducteur UTRECHT De spoorwegen hebben vanmiddag extra treinen ingezet in verband met de begrafenis van conduc teur J.W. Van der Meulen in Leeuwarden. Verwacht werd dat honderden NS'ers de begrafenis zouden bijwo nen. De 32-jarige NS-conducteur werd vorige week woensdag door een zwartrijder doodgestoken. NS liet vanuit Amsterdam en Rotterdam extra treinen rijden. De begrafenis kreeg overigens op verzoek van de familie geen demonstratief karakter. Conductrice mishandeld LEIDEN Een conductrice van de spoorwegen is zater dag rond kwart over vijf in de omgeving van station Lei den mishandeld. De vrouw wilde het kaartje controleren vah een jongeman die daarop reageerde door haar te stompen Aangekomen in Leiden slaagde hij er in de treindeuren met de noodsleutel te openen. Hij ging er di rect vandoor, en verliet het station aan de zijde Terwee- park. dienstregeling zeer onbe trouwbaar is. We vragen dan ook om begrip van de reiziger". Hij hoopt dat er vanavond meer helderheid komt. Ook over het overleg met de NS-directie heerst nog enige verwarring. Het af gelopen weekeinde hebben de Vervoersbond FNV en de Vervoersbond CNV nieuwe voorstellen be dacht. Voor Jaap van der Kamp, beleidscoördinator van de groep spoorwegen van het CNV, gaat het morgen niet alleen om „or dinair onderhandelen. No dig is dat alle partijen, werknemers, bedrijfslei ding, overheid en ook con sumentenorganisaties met elkaar aan tafel gaan zit ten. Daarbij moet gewerkt worden aan oplossingen en maatregelen. Dit probleem mag niet alleen bij werkge vers en werknemers wor den gelegd. Het betreft een maatschappelijke aangele genheid". Van der Kamp wil nog niet verklappen wat voor maat regelen het CNV voor ogen heeft. „We hebben het mi nisterie van binnenlandse zaken en het openbaar mi nisterie daarvoor nodig. In deze maatschappij leven tal van particuliere initiatie ven. Schiphol heeft be- voorbeeld een adequate be veiliging. En op dat 'sta tion' worden veel reizigers vervoerd", denkt hij hard op aan een bewakings dienst. Examens van start De boodschap is duidelijk, in dit geval op het Lodewijk Makeblijdecollege te Rijswijk. Op scholen in het hele land werd vandaag stilte gevraagd voor de ruim 210.000 leerlingen in het voortgezet onderwijs die met hun schriftelijk examen begonnen. FOTO: MILAN KONVALINKA DHAKA „Handige jon gens" verkopen in de ha venstad Chittagong tegen woekerprijzen de medicij nen die waren bestemd voor de slachtoffers van de wervelstorm in Ban gladesh. Ook rond de me dische faculteit zouden medicijnen worden aange boden. De dagbladen in Bangladesh melden verder dat groepjes uitgehongerde Bengalezen voedselwinkels en opslagplaat sen hebben geplunderd langs de zuidoost-kust van het land. Op het eiland Sandwip hebben groepjes wanhopige Bengale zen rijstwinkels aangevallen en leeggehaald. Sandwip en Chittagong werden twee we ken geleden het zwaarst ge troffen door de wervelstorm. Volgens officiële cijfers zijn daarbij 138.868 mensen omge komen en tien miljoen mensen dakloos geraakt. Slechts twin tig procent van hen heeft in tentenkampen onderdak ge vonden, de rest leeft onder de blote hemel in barre omstan digheden. De Bengalese minister van fi nanciën heeft gisteren gezegd dat het land onmiddellijk 1,3 miljard gulden nodig heeft om de overlevenden van de wer velstorm te kunnen helpen. Op langere termijn wil het land voor ruim 2,5 miljard gul den hulp hebben van rijke landen. Bijna een miljoen run deren zijn omgekomen, vijftig bruggen en 2000 scholen zijn vernield en bijna een miljoen ton rijst is verloren gegaan. Pagina 7: EG trekt 140 mil joen uit voor Bangladesh Geloofsverhaal van parochies op Acht Mei manifestatie Overgewicht kost jaarlijks miljard Kurden vinden Dohuk niet veilig genoeg Meer dan duizend pagina's vol kritiek op Lou de Jong 'Kurd-Aid' muzikaal gezien groot succes Studenten koeriers leren het vak met vallen en opstaan Fietsdag groot succes Opluchting bij FC Den Haag ondanks nieuwe nederlaag Successen voor Cruijff en De Mos GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLAND3,5 BUITENLAND4.5 KUNST/RTV6 LEIDEN EN OMGEVING7.9 GEZOND EN WEL8 RTV-PROGRAMMA'S11 WEER/PUZZEL/MENU 11 SPORT13 l/m 20 ADVERTENTIE :oewas u eraan gewend Jij vandaag met een ie- en een vleesaanbie- amen. We hebben nu dinsdag nóg meer aan- |en die ook nog eens fjal geldig zijn tot en met Kijk op pagina 8 enu tieiat wij de héle week voor ^rj aanbieding hebben. ys grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 1 wil voor alle nieuwe erwijzers nascholingsplicht AG De VVD wil dat beginnende onderwijzers de :e plicht tot nascholing krijgen. Volgens het liberale Ka- rranssen komt dat de kwaliteit van het basisonderwijs Ie. Hij heeft dit vandaag gezegd tijdens het mondeling sjej met staatssecretaris Wallage van Onderwijs. u dat er een nascholingsplicht voor onderwijzers aan het n hun loopbaan moet komen, omdat de overheid ver- lelijk is voor het feit dat een onderwijzer goed beslagen :omt". Franssen heeft verder flinke kritiek op de staats- gTis. De bewindsman doet in de ogen van de VVD'er te agfaan de verbetering van de kwaliteit van de pabo's. en! Geboren Mandara, een gorilla in de dierentuin van Washington, koestert haar pasgeboren baby. Mandara werd uitgeleend door de dierentuin van Milwaukee. Zij werd samen met de aap Gus, geleend van de Bronx Zoo in Nerw York, in een hok geplaatst. Tot opluchting van het personeel van de dierentuin deden Mandara en Gus tijdens het samenzijn precies wat van hen werd verlangd. FOTO: AP Concert hulp Kurden trekt bijna half miljard kijkers LONDEN Ongeveer een half miljard mensen hebben gisteravond het benefiet-con cert in de Wembley-arena in Londen voor de hulp aan de Kurdische vluchtelingen via de televisie gevolgd. Het con cert werd door 37 televisie-sta tions rechtstreeks uitgezonden. Het Londense concert werd aangevuld met optredens in andere steden in de wereld, die via de satelliet werden doorgegeven. De Nederlandse bijdrage bestond uit drie con certen: het optreden van de New Kids on the Block in de Rotterdamse Ahoy en de vori ge week opgenomen optredens van Gloria Estefan en Sting. Met het lied 'The Simple Truth' van Chris de Burgh werd vanmorgen het concert in Londen afgesloten. Het con cert en de inzamelingsactie heeft alleen in Groot-Brittan- nië nu al bijna vijf miljoen gulden opgeleverd. Pag. 6: 'Kurd-Aid' muzikaal gezien groot succes. 1 ^AAG De Haagse po- '"•jat voortaan honderd gulden in rekening h voor het verplaatsen h auto na een ongeval, bn bijvoorbeeld nodig I de bestlmjrder gewond kif niet n»er in staat is öm zijn wagen te parkeren. De politie zet de wagen langs de kant van de weg of brengt hem naar de opslagplaats aan de Zichtenburglaan, als het niet verantwoord is hem onbe heerd. achter te laten. Het ge beurt zo'n tweehonderd keer per maand dat de politie op deze manier moet handelen, maar dit was tot nu toe gratis. Het tarief voor wegslepen na fout parkeren blijft ongewij zigd 258 gulden. YS verscherpen sancties tegen Delft Instruments DEN HAAG De Ameri kaanse overheid heeft de sanc ties tegen Delft Instruments verscherpt, zo is dit weekend bekendgemaakt. Het bedrijf werd al geboycot door Ameri kaanse bedrijven.- Hangende het onderzoek naar de omstre den leveringen van nachtkij kers aan Irak hebben Ameri kaanse autoriteiten nu beslo ten dat het high-tech bedrijf ook geen zaken met de Ameri kaanse overheid meer mag doen. Hoe lang het onderzoek gaat duren is onbekend. Vol gens bestuursvoorzitter ir. R. Kingma valt de klap wat be treft omzetverlies mee. Hij schat dat het om ongeveer tien miljoen gulden per jaar gaat. Wel vond Kingma de maatre gel „uiterst vervelend, vooral vanwege het signaal dat ervan uitgaat". Tot en met 27 mei moet je in heel wat gezinnen op kousevoeten door het huis lopen en geen verkeerde opmerkingen maken. Want het is voor 200.000 scholieren examentijd. Vooral als bij een kandidaat de schoolonderzoeken tot nu toe hebben uitgewezen dat het „met de hakken over de sloot wordt" kan het spannend worden bij het 'centraal schriftelijk'. De Leidse Courant komt daarom weer dagelijks met een actuele examenrubriek. Daarin wordt niet alleen het examen zelf besproken, maar ook de sfeer getekend op telkens weer een andere school uit Leiden en omgeving. Veertien belangrijke dagen die je wel doorkomt met de Leidse Courant. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 I Dhr/Mevr: I Voorl: Straat: I I Postcode/Plaats:. (voor controle op bezorging) (Indien daartoe oanleiding beiloal, kon Deze bon opsturen in een open - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Anlwoordnumm 2501 VC Den Haag •n proefabonnement Of bel 071-313 677 £eidóe (Bowiu/nt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1