!eidóe(2ou/tcmt Opluchting FC Den Haag ondanks nieuwe nederlaag IdaIg 14 14 15 16 17 17 18 18 19 19 venoord laat VX wachten SPORT Engelse vandalisme steekt kop weer op Persoonlijk cadeau CeidóeSowxa/rit MAANDAG 13 MEI 1991 PAGINA 13 old Vanderlijde r naar goud BORG Bij het 29ste om de Europese boksti- j Göteborg heeft Arnold jlijde gisteren met de pwichttitel zijn zevende i in een groot internatio- ampioensehap veroverd, aillelijst van de 28-jarige Iwicht ziet er als volgt uit: I Los Angeles: brons, Budapest: brons, 1986: tno: zilver, 1987: EK Tu- Ld, 1988: OS Seoul: brons, Athene: goud, 1991: EK goud. Arnold Vanderlijde. Zuidafrikaanse atletiek nu in een organisatie JOHANNESBURG De drie organisa ties, die tot dusverre actief waren op at- letiekgebied, zijn afgelopen weekeinde opgegaan in één Zuidafrikaanse atle- tiekunie. Deze SAAA, die openstaat voor alle ras sen, zoekt aansluiting bij de Internatio nale Atletiekfederatie. Deze organisatie heeft de SAAA zes weken de tijd gege ven voor de totstandkoming van nieuwe statuten en een huishoudelijk regle ment. De Zuidafrikanen hopen daarmee hun rentree in de internationale sporta- rena dichterbij te hebben gebracht. In middels heeft Zuid-Afrika besloten in te gaan op een uitnodiging mee te doen aan de wereld-studentenspelen, die in juli in het Engelse Sheffield worden ge houden. Golfkarretje rijdt toernooibaas aan MADRID Bij het Spaans open golfkampi- oenschap is zaterdag toernooidirecteur Mike Stewart door zijn golf karretje het ziekenhuis ingereden. Stewart had de buggy verlaten om een spelsituatie te bekij ken. Hij had de rem van de golfkar niet diep ge noeg ingetrapt. Het wa gentje begon te rijden en raakte Stewart tegen zijn been. De directeur werd tijde lijk in het ziekenhuis op genomen. Samaranch duidt bedreigde kleine sporten niet aan KOPENHAGEN Enkele minder populaire sport en dreigen in het jaar 2000 hun olympische status te verliezen. Dat zei Juan Antonio Samaranch gisteren in Kopenhagen. De voorzitter van het Internatio naal Olympisch Comité woonde de finales bij van het wereldkampioenschap badminton. Deze sport maakt komend jaar zijn olympisch debuut. „Als'zo zei Samaranch, „nieuwe sporten op het olympisch programma willen komen, dienen er andere te wor den afgevoerd". Het IOC heeft voor de Spelen van 1992 en 1996 als maximum gesteld 10.000 atleten en 5.000 officials. „Het is erg moeilijk een organisatie comité op te zadelen met meer dan 15.000 mensen in het olympisch dorp", aldus Samaranch, die echter weigerde bedreigde sporten te noemen. Kanovaarster verdrinkt op wildwaterbaan TRNOVA Bij wildwater- wedstrijden in het Joegosla vische Trnova is een kano vaarster verdronken. De kano van de Italiaanse Ro berta Capodagli sloeg tij dens de training voor de kwalificatiewedstrijd voor de wereldtitelstrijd om. Be geleiders schoten te hulp in het water van de Soca, maar arriveerden te laat. De 16-jarige Italiaanse was nationaal kampioene bij de junioren in de eenpersoons kano. 1DRIAANSE HOUDT VAST AAN BEHOUDEND CONCEPT IN HAAG FC Den ag is er gisteren niet jiieuw in geslaagd in- ied uit te oefenen op verloop van de strijd de landstitel. Ruim maand geleden spra- i de Hagenaars indi- jt nog een woordje |e door PSV in de resi- itie met 3-0 te ver- maar tegen het profiterende Ajax am FC Den Haag er teren niet aan te pas. Amsterdammers zet- in het Zuiderpark de ;en volledig naar hun |d, maar kwamen niet der dan een terechte I? van 1-0. linimale winst van de ti- retendent werd door de >te Hagenaars met op ting begroet. „Dit bete- het eind van een zware constateerde trainer Adriaanse, die met zijn tg nog vijf wedstrijden ft om afstand te nemen de degradatiestreep. Na nederlaagserie tegen la JC, FC Twente, Feye- rd, FC Groningen en ic wacht de Hagenaars r de slotfase in elk geval (papier wat eenvoudiger |sen tegen Sparta (aan- hde zaterdag in Rotter- 1), SVV, Fortuna, Vitesse Willem II. Daarbij heeft (Den Haag, zoals dat heet, {aken nog steeds in eigen d. Hoewel MVV gisteren tr een puntje dichterbij ip en het herlevende (renveen morgen met Danny Hoekman (midden) en Michel Adam (links) druipen teleurgesteld af na het door FC Den Haag met 1-0 verloren thuisduel. Bij Ajacied Frank de Boer (rechts) kan er nog wel een lachje af. massale Friese steun tegen Vitesse aantreedt, hóeft num mer veertien FC Den Haag niet in de problemen te ko men. Kerstboom Co Adriaanse heeft zijn strijdwijze voor de laatste episode van de competitie nog niet uitgestippeld, maar de kans dat hij z'n gedurfde Kerstboom-taktiek weer van stal zal halen lijkt minimaal. „Dat is een heel ingewikkeld systeem, dat veel training vergt. De laatste drie a vier maanden hebben we niet meer op die speelwijze geoe fend", aldus Adriaanse over de taktiek, waarmee zijn ploeg aan het begin van dit seizoen op de vierde plaats belandde. Voor Adriaanse stond en staat veiligheid voorop („Bij degradatie gaan de poorten dicht", herhaalde hij tegen iedereen die het wilde horen) en dus koos hij ook gisteren weer voor een verdedigend concept. Zonder de zieke Cor Lems, die vanaf de tribune toekeek, begon FC Den Haag gisteren met angst en beven aan de strijd, die uiterst eenzijdig was en daardoor nooit leuk kon zijn. De voornaamste verdienste van FC Den Haag was dat Brian Roy (volledig in de tang bij Marco Gentile) en in mindere mate Dennis Bergkamp (bewaakt door Michel Adam) ver ver wijderd bleven van het doel van René Stam. Ajax begon aanvallend, maar hield het na de eerste en enige treffer meteen voor gezien. Marcel Valk beging na een kwartier een onschuldig ogende over treding op Brian Roy, die zich bij de zijlijn zelf met het nemen van de vrije trap be lastte. Uit dit 'dode moment' kwam de bal (via het hoofd van Gentile) voor de voeten van Bergkamp, die onhoud baar uithaalde. Ajax schakel de meteen over op het zome ravondtempo en FC Den Haag bleek niet bij machte daarin verandering te bren gen. De Hagenaars namen een ultra-afwachtende hou ding aan op een flink aantal meters achter de middenlijn, waar Ajax zegge en schrijve éénmaal, toevallig, buitenspel werd gezet. Ex-bondscoach Leo Been hakker waarschuwde zijn ploeg in de rust voor al te veel gemakzucht, maar zijn woorden bleken aan zijn pa tatgeneratie-voetballers niet besteed. En evenals de we ken ervoor ontbrak bij FC Den Haag het zelfvertrou wen én het besef dat er tegen de overschatte opponent wel degelijk mogelijkheden la gen. De thuisclub legde zich, onder het oog van 12.000 toe schouwers, neer bij de supre matie van het gevreesde Ajax, dat pas na de komst van wisselspeler Frans Da- nen (voor verdediger Genti le) nog enigszins onder de druk kwam te staan. Tot dat moment (achttien minuten voor het einde) had zich evenals eerder tegen Feye- noord een doodsaai, mislukt duel voltrokken, die zelfs op het doorgaans vocaal sterke Midden Noord-vak tot een treurstemming had geleid. De inbreng van bankzitter Danen (die voor het eerst de bij de selectie terughaalde Rick Tjin-Asjoe naast zich wist) bracht bij FC Den Haag zo waar nog wat inspiratie, maar voor echt gevaarlijke acties in de richting van de Noordwijkse invaller-doel man Edwin van der Sar (ooit begeerd door Adriaanse) was het toen al te laat. FC Den Haag, dat het behalve Lems ook zonder de zwaar gebles seerde counterspecialist Rem- co Torken moest doen, kwam met een afstandschot van Al- bert van Oosten en een so- lootje van Marcel Valk nog even tot een offensiefje. De val van Valk (binnen het strafschopgebied gevloerd door Brian Roy) werd door de in Den Haag geboren arbi ter John Blankenstein echter niet tot een strafschop gepro moveerd. Een actie, die ove rigens de samenvatting van Studio Sport niet meer haal de. Zodat het door Ajax op de huid gezeten PSV noch FC Den Haag aanleiding heeft om in de televisiebeelden een mogelijk verkeerde beslissing te zien. „Volgens mij was het geen strafschop", bleef Co Adriaanse trouwens reëel. Invaller-doelman Edwin van der Sar (midden) torent overal bo venuit in een kluwen van in totaal zes spelers. Frank de Boer, Heini Otto, Aaron Winter, Marciano Vink en Albert van Oosten (v.l.n.r.) hebben zich ook in de strijd gemengd. FOTO: MILAN KONVALINKA Weer inbraak FC Den Haag DEN HAAG In het kantoor van FC Den Haag is aan de vooravond van het duel met Ajax opnieuw een inbraak ge pleegd. Nadat in de nacht van donderdag op vrijdag bij een eerste inbraak 500 invitatiekaarten waren ontvreemd, gingen de daders er ditmaal zonder buit vandoor. Volgens functionarissen van FC Den Haag werd een aantal van de (ongeledig verklaarde) gestolen kaarten zondagmid dag te koop aangeboden op het plein voor het stadion. De po litie ontkende dit gisteravond. Na afloop van FC Den Haag - Ajax moest de Mobiele Eenheid in het stadion actie komen om in het vak van de Amsterdam mers orde op zaken te stellen. Tussen het Ajax-vak en de hoofdtribune werden in de slotfase van het duel projectielen (vooral aanstekers) heen en weer gegooid en bovendien sneu velde een hek. Er werden rond het duel vier arrestaties verricht: een 18-jari- ge Zoetermeerder die met stenen gooide naar bussen; een 16- jarige Hagenaar die een Molotov-cocktail gooide en twee Ha genaars die vanaf een flat in de Nicolaas Beetsstraat een weg rijdende trein met Ajax-supporters bestookten. Eén een agent raakte gisteren licht gewond. Voorafgaand aan het duel werden bij in Voorburg 160 aan hangers van Ajax opgevangen. 52 van hen bleken geen geldig kaartje te bezitten en zijn met HTM-bussen teruggebracht naar Utrecht, van waar zij waren vertrokken. WON wil doorstroming van trainers vertragen Successen voor Cruijff en De Mos Van Poppel voltooit trilogie Jan Alma neemt waardig afscheid FC Lisse komt met de hakken over de sloot UVS: nog een overwinning van behoud Ens trekt Lisseover de streep Sleutels promoveert naar vierde klasse KNS keert terug naar de afdeling Goede start Bataven in atletiek- competitie Prinsen niet bij voetbalduel KSD WASSENAAR Lichte te leurstelling zaterdagmiddag bij KSD (Koninklijke Stallen De partement) aan de Oude Waalsdorper weg. De wegens rekend, dat kroonprins Wil lem- Alexander acte de pre sence zou geven bij een wed strijd tussen een eigen vetera- nenteam en een ploeg van Leidse studenten. Toen puntje bij paaltje kwam was er geen koninklijk bezoek, niet van Willem-Alexander, noch van de prinsen Friso en Constan- tijn. Wel een hele batterij foto grafen en cameramensen en veel speciaal voor de gelegen heid geplaatste reclameborden. Want koninklijke kiekjes te gen de achtergrond van com merciële boodschappen tikken lekker aan voor de sponsors. Uiteindelijk kwam het hele mediacircus dus voor niks en kon slechts van het lekkere zonnetje genieten. ERDAM Feye- voelt weinig voor [sié met SVV. Het r van de Rotter- club ziet in finan- en sportief opzicht jlijks voordelen. Iioord heeft SVV lodig", benadrukte ïuwe penningmees- rien van den Herik t duel met Volen- >rd wil pas na het sei- e besprekingen met orzitter John van Dijk en. Enkele maanden bracht de Rotterdamse in een mogelijke fusie eerste keer in de Kuip ':e. Ook toen reageerde •rd afwijzend, envoeging met SVV is op dit moment beslist niet aan de orde", verklaarde Van den Herik. „We willen het sei zoen in alle rust besluiten. Over een maand kijken we wel verder. Ik verwacht niet, dat het voor Feyenoord inter essant zal zijn met Van Dijk zaken te doen. We zijn «echter bereid zijn plannen opnieuw te horen. Een goede sa- Van Dijk stevent met SVV af op degradatie en een exploita tie-tekort van ruim een half miljoen gulden. Hij wil met zijn 'speeltje' het liefst volledig uit het betaalde voetbal stap pen. Van Dijk zegt in Schie dam de steun van de gemeen te, de supporters en het bedrijfsleven structureel te missen. De autohandelaar heeft de transferrechten van vrijwel alle spelers in bezit. [VB noemt bbers voor het plan van EK voorbarig IAAG De KNVB is verrast over de belangstelling van r Lubbers voor de organisatie van het EK voetbal in Ik ben getroffen door de belangstelling, maar het is nog te jluidt de droge reactie van voorzitter Van Marle. VB heeft enige tijd geleden een werkgroep gevormd met tische collega's om de eindronde in 1996 naar beide lan- halen. „Momenteel zijn we bezig de reglementen van de ?odanig te proberen te wijzigen dat het mogelijk wordt de btie van het EK voetbal aan twee landen uit te beste- jeageert Van Marle. „We zitten nog in het gesloten cir- p de KNVB-voorzitter is het nog te prematuur met de re- van gedachten te wisselen over de organisatie in 1996. j> voor volgende week geen afspraken met premier Lub- i minister D'Ancona, zoals gesuggereerd wordt in een lan- |chtendblad. Ik heb nog geen politieke signalen ontvan- I er hoog nodig gepraat moet worden over dit onderwerp, k al opmerkte, daarvoor is het nog veel te vroeg". Dit is de supporterschare van Manchester United afgelopen zaterdag bij de uitwedstrijd tegen Crystal Palace, dat met 3-0 won. FOTO: EPA LONDEN Ondanks alle ge ruststellende verklaringen blijkt het Engelse voetbalvan dalisme nog lang niet dood. Zaterdag op de laatste speeldag van de league-competitie 1990- '91 deden zich diverse inciden ten voor. In Birmingham in de wed strijd tegen Aston Villa be stormden aanhangers van Chelsea het veld en kraakten daarbij de lat van één van de doelen. Manchester City zag zijn zittribune gesloopt door de aanhang van Sunderland. In de tweede divisie braken ge vechten uit tussen supporters in Oldham, waarvoor de wed strijd vier minuten moest wor den stilgelegd. Het ernstigste incident deed zich echter voor in de derde divisie bij de ontmoeting tus sen Reading en Stoke. Na het laatste fluitsignaal bestormden meer dan duizend aanhangers van Stoke het veld. Reading- speler Danny Bailey liep klap pen op en de politie had een kwartier nodig om met behulp van honden de orde te herstel len. „Ik kon mijn ogen niet gelo ven, toen dat stel op me af kwam", aldus Bailey. „Iemand eiste dat ik mijn shirt zou uit trekken. Ik weigerde. Daarop kreeg ik klappen. Voorname lijk op mijn hoofd". Niet dood „Voor het geval dat nodig mocht zijn, herinnert deze ge beurtenis ons eraan, dat het voetbal-vandalisme in dit land niet dood is", verklaarde Mi chael McNair Wilson, de con servatieve afgevaardigde van Newbury, die op speciale uit nodiging de wedstrijd bijwoon de. De indruk, dat het toeschou- wersgeweld in Engeland af nam, was voor de Europese Voetbal Unie aanleiding na geruststellende verklaringen van de Britse overheid Engel se clubs weer toe te laten tot de Europa Cup-competities. Sinds het Heizeldrama van 1985 waar tijdens de Europa Cup 1-finale tussen Liverpool en Juventus 39 mensen om het leven kwamen, was de Britse clubs een reis-verbod naar het Europese vasteland opgelegd. Liverpool, dat aanvankelijk van de amnestie was uitgeslo ten, kreeg dit jaar gratie. Komende woensdag wordt in Rotterdam de Europa Cupfina le II tussen Barcelona en Man chester United gespeeld. Senna schrijft geschiedenis MONTE CARLO Het auto sportseizoen bij de formule I wordt een eentonige aangele genheid. Ayrton Senna duldt voorlopig geen concurrentie. De Braziliaanse wereldkam pioen won gistermiddag in zijn McLaren met overmacht de Grote Prijs van Monaco, de vierde wedstrijd in de strijd om de wereldtitel van dit jaar. Het was ook de vierde opeen volgende overwinning voor Senna dit seizoen, dat in totaal zestien wedstrijden omvat. Nooit eerder in de geschiede nis schreef een coureur het eerste kwartet races op zijn naam. Pag. 15: Eerste punten voor Mansell. Hermes wint bekerfinale NIEUWEGEIN Het Haagse onderonsje in de finale van de strijd om de landelijke handbalbeker is zaterdag beslist in het voordeel van de mannen van Hermes. In Nieuwegein won de ploeg van scheidend trainer Jan Alma met 20-16 van stadgenoot Hellas. Hermes haalde daarmee voor de tweede achtereenvol gende keer de nationale beker binnen. Pag. 16: Alma neemt waardig afscheid. Schaatser Visser niet in kernploeg DEN HAAG Leo Visser be sluit in september over voort zetting van zijn schaatsloop- baan. Door zijn baan als piloot bij de KLM zal Visser in ieder geval voorlopig geen deel uit maken van de kernploeg. Dick van Zanten, voorzitter van de begeleidingscommissie kern ploegen (BCK) van de KNSB maakte dat gisteren bekend. Visser nam de beslissing in overleg met zijn werkgever en de schaatsbond. De vliegende schaatser keerde deze maand terug van een opleiding bij de fabrieken van Boeing in Seatt le aan de Amerikaanse west kust. Vooruitlopend op de mo gelijkheid dat Visser voorlopig niet mee zou trainen, had de BCK al een kernploeg van zes schaatsers zonder Visser sa mengesteld. Nieuwelingen zijn jeugdwereldkampioen Falko Zandstra en Arjen Schreuder. De selectie van Ab Krook be gint op 29 mei op Papendal aan de zomertraining. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I1 j Noteer als nieuwe abonnee ingaandeJ I Naam: Voorl: I I I I Adres: ijj Postcode/plaats: J j Telefoon:(voor controle bezorging) J I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 l kwartaal via acceptgiro f 78,60 i J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: 1 Naam: I l I Adres: Postcode/plaats: Op de pen moet komen te staan: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag. I"* I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13