■rede en veiligheid in 3erde Wereld vergen Versterking van YN Lief zijn voor de PvdA [et rode schip lijkt alle koersen tegelijk te varen nie £eid«ie Qowuvnt ZATERDAG 11 MEI 1991 PAGINA 9 LIVi ri ingnalda 'ikkelingssamenwer- heeft in de jaren fg niet te klagen ge- Dver gebrek aan be- telling. Herhaalde- verschenen belang ende rapporten, op- e lid door respectabele ie, nissies. ctia Je gebruik geworden de ,p ften te noemen naar de e Jters van die commissies: a .eerste Brandt-rapport het Palme-rapport het tweede Brandt-rap- vl983) en het Brundtland- (1987). Onlangs ver- or| ten slotte het South- ndrt. bij uitzondering niet de ie voorzitter (oud-presi- g |Nyerere van Tanzania) ienpid, en opgesteld door al- amirertegenwoordigers van "rde Wereld. Hebben de ken uit de jaren tachtig ffect gehad op het beleid 2n,lowel ontwikkelde als ^skelingslanden? Die ver stelde de voormalige I bondskanselier Willy t in januari 1990 tijdens oor hem georganiseerde yrokomst in Königswinter, efl leden van de genoemde „issies aanwezig waren. discussie erkenden de izigen, dat hun doelstel- va' en aanbevelingen lang *e!"tllemaal waren gereali- hriiMaar ook, dat de rap- ali een onmiskenbaar ef- sn. »bben gehad op het den- rer ontwikkelingssamen- hg in het algemeen, men alle aanbevelingen in blijkt dat een aantal ellen die toentertijd als inïstisch van de hand wer- onkwezen, nu wel degelijk m'iping hebben gevonden V-d internationale beleid, (stel even interessant bleek lag, wat de recente ont- ling in Oost-Europa iffect zou hebben op de Zuid-relatie. Er werd leine werkgroep inge- 'e zich over deze vraag ligen. Premier Ingvar enon van Zweden (voorzit- sole Nederlandse minister H.bntwikkelingssamenwer- Jij Jan Pronk en Shridath de'pal, oud-secretaris-gene- qe(an het 'Britse Gemene erd gevraagd om zitting .-nen in deze werkgroep. a 1 april jongstleden werd venemorandum van de toep in Stockholm aan- ibo»n aan een groep van •a.fïenten, van wie de pen ook aan de bijeen- g. van Königswinter had- eelgenomen. Het memo- in is getiteld 'Common 'Visibility in the 1990s, F Itockholm Initiative on i Security and Gover- (Gedeelde verantwoor- leid in de jaren negen- let Stockholm Initiatief Mondiale Veiligheid en aal Bestuur). Het is een n bondig rapport gewor- n amper veertig pagina's n zes thema's behandeld: en veiligheid, Ontwik- ssamenwerking, Milieu, singsvraagstukken, In- ionale sturing en inter- ale organisaties. In hoog volgt een reeks verrei- j doelstellingen voor in- ternationaal beleid, waaronder uitbanning van de armoede binnen vijf en twintig jaar. Het aantal armen - thans één miljard - zou nog deze eeuw met veertig procent kunnen worden verminderd. De we reldgemeenschap zou zich moeten binden aan enkele concreet geformuleerde doel stellingen, zoals basisonderwijs voor iedereen, gelijke deelna me van jongens en meisjes in het onderwijs en verminde ring van de kindersterfte met ten minste één derde. We be perken ons hier verder tot en kele hoofdlijnen uit het rap port. Wapenhandel Vrede en veiligheid, tijdens de Koude Oorlog gezien als een typisch belang van Oost en West met een bufferrol voor de niet-gebonden landen, wordt in het memorandum in een breder perspectief ge plaatst. Let wel: het memoran dum werd geschreven nog voordat er sprake was van een Golfcrisis. Een grotere garan tie voor vrede en veiligheid kan alleen gegeven worden door een versterkte Verenigde Naties, aldus Common Res ponsibility. Deze versterking zou bereikt kunnen worden door toekenning aan de VN van nieuwe bevoegdheden, die de volkerenorganisatie in staat stellen preventief op te treden bij dreigende conflicten. De VN zouden ook over meer in strumenten moeten beschik ken om de internationale rechtsorde te kunnen handha ven. Ontwikkelingslanden zouden kunnen overwegen re gionale conferenties te beleg gen ter bevordering van de vredeshandhaving binnen hun regio, zoals dat in Europa in CVSE-verband gebeurt. Al deze voorstellen zullen volgens het memorandum echter futiel blijken als niet gelijkertijd de wapenhandel met ontwikke lingslanden aan banden wordt gelegd. In het document wordt begrip getoond voor de vrees van ontwikkelingslanden, dat de ontwikkelingshulp zal ver minderen omdat het Westen de hulp aan Oost-Europa de hoogste prioriteit zal geven. Maar het memorandum wijst er op, dat de Oost-West-ont spanning ook nieuwe moge lijkheden biedt voor de Noord- Zuid-relatie. Het einde van de Koude Oorlog zal leiden tot een verlaging van de defensie begrotingen. Als alle NAVO- landen een derde van hun de fensie-besparingen opzij zou den zetten voor hulp aan de Derde Wereld, zou dit 30 tot 40 miljard dollar opleveren. Dit 'vredesdividend' zal de ont wikkelingslanden alleen ver der helpen als zij ook zelf hun wapenaankopen in omvang bevriezen of verminderen. Be rekend is, dat de bewapenings- uitgave'n in heel wat landen in Afrika en Azië driemaal zo hoog zijn als de uitgaven voor onderwijs en gezondheid. Het vraagstuk van vrede en veiligheid is in het verleden te beperkt opgevat, ook door de Verenigde Naties en vooral door de Veiligheidsraad. In de komende jaren zal de aandacht volgens het memorandum vooral moeten worden gericht op armoede. Armoede is voor de mensen die het ondergaan immers een bedreiging van hun veiligheid. Binnen een sa menleving, maar ook interna tionaal, leidt armoede tot con flicten. Armoede is bovendien een van de grote bedreigingen van het milieu. Wordt het mi lieu aangetast, dan is dat op zich weer een bedreiging van het leven van de mens. Even bedreigend is een ongebreidel de bevolkingstoename. Waar om wordt het mandaat van de VN-Veiligheidsraad niet uitge breid? Waarom kan de Veilig heidsraad niet dwingend op treden bij milieurampen of bij calamiteiten zoals nu in Ban gladesh? Leiderschap De gevolgen van het wegval len van het leiderschap van de Sovjetunie voor communisti sche bewegingen in de ont wikkelingslanden zijn enorm. Men hoeft het South-rapport er maar op na te slaan om dit te beseffen. Nu Oost en West niet meer wedijveren om de gunst van het Zuiden, kan men vertegenwoordigers van ontwikkelingslanden horen zeggen: ,,Waar blijft de mate riële hulp?" Maar vooral ook: „Waar blijft het politieke en morele leiderschap?" De ver zwakking van totalitaire regi mes en groeperingen leidt als vanzelf tot versterking van die groepen die al lang democratie in hun land tot stand willen brengen. Nu de mogelijkheid van een democratische samen leving zich als een realiteit presenteert, wordt beseft dat dit proces hand in hand moet gaan met het instellen van een onafhankelijke nationale rechtspleging en met de gega randeerde handhaving van de fundamentele rechten van de mens. Tijdens de Stockholm- bijeenkomst op 22 april was het mevrouw Benazir Bhutto, oud-premier van Pakistan, die dit met klem verwoordde. De mocratieën die recent in ont wikkelingslanden zijn ont staan, zijn fragiel. Vandaar, dat het memorandum voorstelt om de Verenigde Naties zoda nig te versterken, dat zij jonge democratieën in hun ontwik keling kunnen volgen en daar waar nodig hulp kunnen bie den. Uit dit alles blijkt wel, dat de auteurs van mening zijn, dat de problemen die in de ja ren negentig op ons afkomen alleen daadwerkelijk kunnen worden aangepakt door be leidsvorming en -uitvoering op internationaal niveau. Als in strument hiertoe kiezen zij voor de Verenigde Naties, die moeten zorgen voor 'mondiale veiligheid en mondiaal be stuur' Dit kan worden bereikt door binnen de VN-organisatie het mandaat van de Veilig heidsraad uit te breiden, dè bevoegdheden van de Secreta ris-Generaal aanmerkelijk te verruimen en de coördinatie van het gehele VN-systeem, inclusief de GATT, de Wereld bank en het IMF, te verster ken. Om de nieuwe taken effectief ter hand te kunnen nemen, is een aanpassing van het VN- Handvest nodig. Daarom wordt voorgesteld in 1995, als de VN een halve eeuw bestaat, een topconferentie te houden. (Oud-diplomaat G. Ringnalda was adviseur van minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking in Stockholm.) „Jullie denken dat wij als PvdA'ers trillend van angst af zitten te wachten wat het CDA nu weer voor verschrikkelijks heeft bedacht". Een sociaal-de mocraat in de omgeving van fractieleider Thijs Wöltgens zei dit zondag na afloop van het kabinetsberaad waarin werd besloten tot alweer een extra bezuiniging, nu van ruim 3,5 miljard gulden. De PvdA'er was zichtbaar ge ërgerd door de wijze waarop zijn partij momenteel in de pers komt. Alsof zij door de massale uittocht van haar kie zers niet meer weet waar zij het zoeken moet en dus bij voorbaat maar het hoofd in de schoot legt als coalitiepartner CDA weer een eis stelt. De werkelijke situatie in de coalitie is geheel anders, zei onze sociaal-democraat. „Wim (Kok) en Thijs hebben heel duidelijk hun grenzen getrok ken". Hij illustreerde dit met twee voorbeelden. Toen CDA- fractieleider Brinkman in een interview had gedreigd dat hij geen steun meer zou verlenen aan de verhoging van de ben zineprijs en het huurwaarde forfait, legden Kok en Wölt gens onmiddellijk het mes op tafel. „Als Brinkman had doorgezet, was het kabinet ge vallen". Dezelfde houding zou Wim Kok het vorige weekeinde in het kabinet aangenomen heb ben, toen het CDA probeerde een plan van minister Bert de Vries van sociale zaken door te drukken: intrekken van het wetsontwerp waarin de koppe ling tussen sociale uitkeringen en lonen in het bedrijfsleven wordt geregeld. Dat onze PvdA'er geen loze praatjes uitte en dat zijn partij de hakken daadwerkelijk in het zand heeft gezet, werd deze week zowel in de Tweede als de Eerste Kamer bevestigd. Minister Jan Pronk van ont wikkelingssamenwerking dreigde in de volksvertegen woordiging op nauwelijks ver hulde wijze met aftreden. „Hier trek ik mijn grenzen", snauwde hij, in reactie op de uitspraak van het CDA-ka- merlid De Hoop Scheffer dat ontwikkelingssamenwerking een nog grotere financiële bij drage moet leveren aan de op vang van asielzoekers. In de Eerste Kamer was het de frac tie van de PvdA die voor op winding in de coalitie zorgde. Op voorstel van senator Wil lem van der Zandschulp beslo ten de sociaal-democraten een telegram te sturen aan de ei gen staatssecretaris Elske ter Veld van sociale zaken. „Wen sen u sterkte en succes in uw strijd voor behoud van de wao". Ter Veld was zo geroerd door deze adhesiebetuiging dat zij, ondanks een 'verbod' van premier Lubbers, voor de tv- camera bevestigde dat ook zij een grens heeft getrokken. „Wie de wao wil afschaffen, zal eerst mij moeten afschaf fen". Cyrano de Bergerac Dit alles maakt het ook begrij pelijk waarom het CDA maan dagavond op een manifestatie in Den Helder plots zijn bran dende liefde verklaarde aan de PvdA. „Wij vonden en vin den dat de combinatie van CDA en PvdA het best in staat is de problemen van de jaren negentig aan te pakken. Wij kozen en kiezen ervoor om Lubbers III tot een succes te maken. Ik spreek mijn ver trouwen uit in dit kabinet", declameerde partijvoorzitter Wim van Velzen als ware hij Cyrano de Bergerac. De steeds harder wordende houding van de PvdA heeft de CDA-top tot de conclusie ge bracht dat nog verder provo ceren van de coalitiepartner onherroepelijk tot een kabi netscrisis zou leiden. Naar ver luidt heeft premier Lubbers daarom een wijziging van de tactiek verordonneerd. De PvdA moet voor de verande ring eens flink onder de kin gekieteld worden. Partijvoor zitter Van Velzen zou het gro ve voorwerk doen, opdat Brinkman daarna op subtiele wijze zijn draai zou kunnen nemen. De fractievoorzitter deed dat bekwaam. O nee, hield hij de Heldenaren voor, hij was er echt niet op uit geweest een tweede Schmelzer te worden door het kabinet-Lubbers/Kok ten val te brengen. Zijn ge ruchtmakende interview had hij alleen maar gegeven uit be zorgdheid, om te voorkomen dat het kabinet, door stil te zit ten „sluipend zelfmoord" zou plegen. Brinkman bleek het plots ook eens met de kritiek van de linkervleugel van zijn eigen fractie. Vermeldenswaard is voorts dat Brinkman zelfs na deze openbare schuldbelijdenis nog een uitbrandertje van Lubbers kreeg. De premier wees in Den Helder op enquêtes waar uit blijkt dat de Nederlandse bevolking op tal van punten heel tevreden is, ook over zijn regering. „Een wonderlijk ver schil: terwijl de burgers rela tief tevreden zijn, is de roep in Den Haag steeds dat de poli tiek steviger aan de slag moet", merkte de minister president fijntjes op. Met ande re woorden: wat zit die Brink man toch altijd te zeuren met zijn verhalen over stroperig heid van het kabinet? Buitenspelval Blijft de vraag waaróm Lub bers de actie Lief Zijn voor de PvdA heeft gelanceerd. Dat is heel eenvoudig, zegt onze PvdA-bron, de CDA-leider is bang voor de buitenspelval. Lubbers zou begrepen hebben dat voor het eerst in deze eeuw zijn partij het gevaar loopt in de oppositie gema noeuvreerd te worden. „Zelfs de grootste VVD-haters in onze fractie zijn nu bereid met de liberalen in zee te gaan", vertelde onze sociaal-demo craat. En een VVD'er voegde daaraan toe dat in zijn fractie het omgekeerde geldt voor de grootste socialisten-vreters. Het andere kabinet, zoals het in politiek Den Haag genoemd wordt, is dus niet langer een droom van een groepje zweve rige politici dat eens in de zo veel tijd bijeenkomt in het Haagse hotel Des Indes. De onstuimige groei van D66 is hier eveneens van belang. De Democraten halen ook kie zers weg bij CDA en VVD en als gevolg daarvan lijkt het uitgesloten dat deze twee par tijen samen nog een meerder heid kunnen halen. Dus is Frits Bolkestein, wil hij straks nog een kans maken op het vice-premierschap, wel ge dwongen tot samenwerking met PvdA en D66. Dat besef is inmiddels ook tot CDA-fractieleider Brinkman doorgedrongen. Hij vond het althans nodig op de bijeen komst in Den Helder te waar schuwen tegen het andere ka binet. Wat heb je aan een coa litie die alleen gebaseerd is op een gemeenschappelijke wre vel jegens het CDA? Boven dien is het volstrekt onduide lijk wat voor beleid een kabi net van PvdA, D66 en VVD de burgers zou opdissen. Nee, houdt u dan maar liever aan het recept van het CDA, advi seerde Brinkman de zaal. „Be kende kost maar de moeite waard om steeds weer op tafel te zetten". De CDA-fractieleider maakte graag van de gelegenheid ge bruik zijn collega van D66 aan te vallen. Hans van Mierlo zou nu eindelijk eens klare wijn moeten schenken. „Ik heb het kabinet om duidelijke beslis singen gevraagd. Dan mag ik de oppositie toch ook om dui delijkheid vragen. Redelijke mijnheer Van Mierlo, waar staat u nu concreet voor met uw stijgend aantal zetels?" De D66-leider spuwde vuur, toen hem gevraagd werd op deze kritiek te reageren. Zijn partij mocht in 1989 niet in het kabi net en uitgerekend zij moest nu zeggen wat de oplossing is voor de problemen van de mi nisters? Was die Brinkman nu helemaal! De coalitiegenoten moeten zelf hun zaakjes maar opknappen, aldus Van Mierlo. Hij bedoelde: de problemen zijn zo groot en de eensgezind heid is zo ver te zoeken dat er een wonder moet gebeuren wil het derde kabinet-Lubbers met Prinsjesdag nog bestaan. Waarna de andere coalitie een begin kan maken met het rui men van puin. Wat een weel de voor Wim Kok. Iedereen wil nu met zijn partij regeren. (Rik in 't Hout is chef van de parlementaire redactie Van deze krant.) [tommel bericht, goed be- Geen beleid is l beleid. Zo denken ns opiniepeilingen (derlanders, en gelijk ïn ze. feering is er om te rege- niet om met koop plaatjes te spelen of f te knevelen door on- |e meningsverschillen. (stand van de patiënt is de dokter zit, kijkt en Er is in deze hele kabi- piode nog niet één we- I probleem opgelost. jdeze malaise lijkt de het zwaarst te worden ft. Bij verkiezingen nu ij minder dan dertig e-Kamerzetels overhou- t weet niet of dit een tij inzinking is. Enkele •naken duidelijk dat het (hip alle koersen tegelijk varen. Ie verschrikkelijke ne- bij de statenverkiezin- gt minister Kok dat de f gewoon doorgaat". Of- tet kan ons niets sche- t de kiezer vindt, fe vorming van de colle- h Gedeputeerde Staten houdt mep vast aan een groot aantal gedeputeerdenplaatsen die de kiezer aan anderen had toegedacht. - Niets is meer duidelijk: het voortbestaan van de wao („kan worden besproken", zei Leijnse in de Tweede Kamer), het minimumloon, de koppe ling. Op de dag dat dit laatste be kend werd las ik een inter view met minister Pronk waarin deze het belang van deelname van de PvdA aan het kabinet samenvatte met: „Wij hebben er toch maar voor gezorgd dat de koppeling intact is gebleven". Leed vermaak zou echter ongepast zijn. Het is voor niemand goed als één der grote politieke par tijen in zo grote verwarring is dat deze niet meer in staat is tot het innemen van standpun ten. Er is nog een reden tot be scheidenheid: ik herinner mij nog goed hoe bij ons, D66, zo'n acht jaar geleden ook alles fout ging. En de VVD hoeft nog veel minder ver terug te gaan om zich een rampzalige perio de te herinneren. Bovendien: al te opzichtige vrolijkheid roept extra afgunst op van de genen van wie wij winnen, en dat zijn bijna alle fracties, en de afgunst is nu al zo duidelijk merkbaar. Een PvdA-D66-VVD-kabinet hangt als een nachtmerrie boven Brinkmans hoofd. Interessanter dan de PvdA is eigenlijk het CDA. Voor het eerst verliest ook het CDA in de peilingen, en niet zo zuinig ook: zo'n zes zetels. Dat is niet meer dan rechtvaardig, want het CDA zit niet voor niets in het kabinet. Bovendien wordt al te gemakkelijk vergeten dat het vorige kabinet - waarin het CDA domineerde - een paar bittere erfenissen heeft achtergelaten. Maar verlies be tekent sombere verwachtin gen, want wie eenmaal op de glijbaan naar beneden zit glijdt vaak snel en ver door. En dan te bedenken dat Lubbers er bij de volgende verkiezingen niet meer bij zal zijn, en dat de op volging (Brinkman? Van den Broek? Ruding?) nog wel de nodige kleerscheuren zal ver oorzaken. Het CDA moet voor het eerst in zijn bestaan tegen de stroom op roeien: er dreigt verlies bij de verkiezingen en er is de reële mogelijkheid na de ver kiezingen buiten het kabinet te staan. Een PvdA-D66-VVD- kabinet is bepaald niet langer onmogelijk. Na 70 jaar continu regeren - langer dan de Com munistische Partij in de Sov jetunie - zou dit ook binnen het CDA tot grote veranderin gen leiden. De macht is im mers niet meer vanzelfspre kend. Dat vermindert ook sterk de aantrekkingskracht van het CDA op al diegenen die in deze partij een efficiënt middel zien om carrière te ma ken. Verder elektoraal verlies ligt dan voor de hand. Voor wie dit beeld overziet is het dan ook geen wonder dat fractievoorzitter Brinkman merkbaar zenuwachtig ope reert: harde taal tegen het ka binet, vervolgens geschrokken terugtrekken en voortdurend D66 aanvallen met het argu ment dat wij geen standpunten zouden hebben. Hij vergeet hierbij gemakshalve dat niet de oppositie moet regeren, maar de regering. De oppositie neemt standpunten in in reac tie op regeringsbeslissingen. Als die uitblijven moet Brink man zijn geestverwanten in het kabinet aanspreken, en niet D66. Was het niet het CDA dat bij de kabinetsforma tie vond dat D66 beter niet mee kon doen? Veel lachen Als een begin van tegenslag al tot zoveel nervositeit leidt, dan valt er in de komende maan den nog veel te lachen in en om Den Haag. Eén ding lijkt zeker: het CDA maakt géén kabinetscrisis. Want dan zou ook het CDA catastrofaal ver liezen. en hangt het PvdA- D66-VVD-kabinet als een nachtmerrie boven Brinkmans hoofd. Het kan verkeren: zo ben je kandidaat-premier en zo moet je je afvragen of je als falend politiek leider wel frac tievoorzitter mag blijven van een oppositiepartij. De PvdA zou dit moeten be seffen en hieruit de moed put ten in het kabinet en in de Kamer weer eens te laten zien Dreigement Het moet zijn begonnen toen Hester. de oudste, nog maar net anderhalf was. Steeds zat ze met haar vingertjes in de plantaarde te wroeten. En ondeugend kijken dat ze erbij deed! Maar intussen lag wel de halve woonkamer onder de troep. En Peter, haar man. was het zo langzamerhand ook zat om met stoffer en blik achter zijn dochtertje aan te zitten. Wanhopig was Hanja ervan geworden. Alles had ze geprobeerd. Vriendelijk vragen, bestraffend toespreken, zelfs een pets op die kleine handjes, gevolgd door een aai over de bol. ..Kinderen proberen hun grenzen uit. die moet je duidelijk aangeven had ze in het boek van dr. Spock gelezen. Zeker zo 'n huiskamergeleerde die nooit een kind van dichtbij heeft gezien, dacht Hanja teleurgesteld. Want hoezeer er ook begrensd werd, kleine Hester wroette lustig voort. Tot op een zekere dag De Oplossing werd geboren. Waar ze het vandaan had wist ze zelf niet, maar opeens had ze het geroepen, op de strenge toon van een schooljuf: HesterHes! Als je nu niet van die planten afblijft, dan gaan ze de deur uit!" En verdraaid het hielp! Niet dat Hes ter van de planten afbleef, maar ze gingen de deur uit en daarmee was het probleem opgelost. Ongemerkt werd het dreigement een geliefd opvoedingsinstrument van Hanja. Ook haar man Peter moest er meermalen aan geloven. Zo wreef ze hem op een goede dag onder de neus: „Hoe vaak moet ik je nog zeggen dat je je vuile sokken in de wasmand moet doen! Als ik ze nog één keer zie slingeren, leg ik geen kleren meer voor je klaar!" Even kwam er een dun laagje rijp over het huwelijk te liggen, maar het resultaat was wel dat Hanja's echtgenoot voortaan zelf zijn combinatiecostuums mocht uitkiezen. Het verbaasde Peter dan ook niets dat zijn Hanneke. toen zij eeritnaal minister was geworden, het dreigement met grote zwier hanteerde. Zelfs bonkige vrachtwagenchauffeurs durfde ze over de knie te leggen. „Ze weten precies waar ze met mij aan toe zijn. Als er niet langzamer wordt gereden, voer ik een snelheidsbegrenzer in!", brieste ze. Dat was genieten geblazen in huize-Maij, want Peter en de kinders wisten wel wat dat betekende. Regeren per dreigement, Hanja was er verslingerd aan geraakt. Het bedrijfsleven in Rotterdam werd wat kopschuw bij de financiering van de Betuwe- goederenspöorlijn en ziet: Hanja stelde onmiddellijk een straftarief voor het vervoer over de weg in het vooruitzicht. De regiobestuurders die met Maij om de tafel gingen zitten om te praten over de verhoging van parkeertarieven, kregen te horen dat er wettelijke dwangmaatregelen zouden volgen als ze het parkeren niet vrijwillig duurder zouden maken Ook bij de aanleg van tolpleinen werd een flinke stok achter de deur gezet. Maar net als vroeger, haalde het allemaal niet veel uit. Achteraf bezien moest Hanja toegeven dat dochter Hester er alleen een dikke huid door had gekregen. En dochter Ma rit was zelfs actief geworden in de studentenvakbond; die was zo dwars en hard geworden als pokhout. Om over de vrachtwagenchauffeurs maar te zwijgen, want die hadden zich al helemaal geen bliksem van haar dreigementen aangetrokken. En zo. alweer vele jaren nadat Hester in de planten had gewroet, was Hanja tot het besef gekomen dat de magie van Het Dreigement in de wereld van de grote mensen uitgewerkt was. Volstrekt confuus was ze dan ook, toen ze zaterdagmiddag thuis kwam van de ministerraad. Van den Broek had gedreigd met aftreden, Ter Veld had gedreigd met aftreden, Pronk had vervaarlijk gegromd en zelfs de nuchtere Kok had gezegd dat hij het loslaten van de koppeling niet zou meemaken. Stilletjes had ze erbij gezeten, niet in staat tot enige stemverheffing. Zij was zowat de enige minister geweest die niet had gedreigd op te stappen. „Hoe was het9", had Peter belangstellend bij haar thuiskomst gevraagd. En opeens werd Hanja een beetje bang. „Slecht", antwoordde ze ietwat korzelig. „Als iedereen begint te dreigen, ben ik binnenkort mijn baan kwijt. Dit kabinet leeft niet lang meer als je het mij vraagt".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9