tersoneel in terzet tegen iverneming Drama en komedie in bedrijfsleven GELD GOED BEURS VAN AMSTERDAM ifoONOMIE CeidoeSomcMtt ZATERDAG 11 MEI 1991 PAGINA 7 ney bouwt nieuw pretpark \NGELES Het Amerikaanse amuse- jconcern Walt Disney gaat drie miljard j investeren in de bouw van een nieuw ark in Californië. ark moet een moderne kopie worden van uturistisehe Epcot Centre bij Disney I in Florida. De nieuwe vestiging verrijst ^huidige parkeerplaats van Disneyland en naast een groot meer en verschillende ischaps- en landenpaviljoens drie hotels in totaal 5100 kamers. Het Euro-Disney- Ibij Parijs opent op 12 april 1992 de poor tje maand werd duidelijk dat ruim tiendui- turopeanen bij het veertig hectare grote Efrakcentrum werk zullen vinden, y verwacht dat het park jaarlijks elf mil- jezoekers zal trekken. Het park kost 5,5 d dollar. „EG wordt spil van Europese federatie" TOKYO Als de twaalf landen van de EG het niet eens kunnen worden over één centrale bank, één munteenheid en een politieke unie, is een nachtmerrie het gevolg. Het betekent achteruit gang in de vorm van nationalisme, vreemdelin genhaat. oorlog en recessie. Jacques Attali, presi dent van de Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling deed zijn voorspelling in Tokyo tijdens een symposium over de uitdagingen van de 21ste eeuw. Attali houdt het er overigens op dat Europa zich ontwikkelt tot een federatie van lan den waarvan de twaalf leden van de EG als één land de kern vormen. Volgens Attali zal de fede ratie tegen het jaar 2000 bestaan uit alle landen van Europa plus de Sovjetunie. Er is dan een markt ontstaan met 700 miljoen consumenten. Dollar 2 cent omlaag AMSTERDAM De dollar is op de Europese valutamarkten lager geslo ten. Óp de Amsterdamse valutamarkt noteerde de munteenheid gisteren te gen het eind van de handel 1,9450 tegenover 1,9620 in Londen op don derdag. Donderdag was de Amster damse markt gesloten vanwege He melvaartsdag. De handel was ongea nimeerd door het naderen van het weekeinde In het pond sterling kwam op de laatste dag van de week weinig beweging. Op de valutamarkt behaalde het pond tegen het eind van de handel 3,3450 tegenover ƒ3,3420 op donderdag. Goud was iets lager. Op de goudmarkt van Zurich noteer de goud 356,90 dollar per ounce (31,1 gram). Donderdag sloot goud in Lon den op 356,85 dollar per ounce. SHV wil SSM verzelfstandigen UTRECHT SHV gaat haar kolenbedrijf SSM ver zelfstandigen. In 1960 maakte de kolenhandel meer dan 50 procent van de SHV-activiteiten uit. „Thans gaat de SHV van de kolenhandel afscheid nemen", zo meldt het jaarverslag over 1990. De zachte winters van de afgelopen jaren, met 1990 als warmterecord van deze eeuw, drukten de winst aanzienlijk. Zo ga ven de kolenprijzen, ondanks de spanningen in het Midden-Oosten, in 1990 gedurende het hele jaar een dalende lijn te zien. Op voorraden werden dan ook aanmerkelijke verliezen geleden, omdat een reeds te hoge voorraadpositie bij afnemende prijzen slechts met moeite teruggebracht kon worden. Behalve han del in brandstof vormt de distributie van consumen tengoederen de tweede bedrijfsactiviteit van SHV. Daarbij voeren de Makro-groothandels de boven toon. Met name in Thailand, Taiwan en Portugal lij ken de mogelijkheden voor nieuwe vestigingen het grootst. ÏRKGELEGENHEID BIJ Ï-ELECTRONICS IN GEVAAR" il i ïMijFT KH-Electro- de drie informatie- s automatiseringsbedrij- >jdjdie nu nog deel uit- orin van Internatio- mijer, wijst overneming rijn Getronics van de vel en gisteren uitgegeven aring zeggen de onderne- jraden van Koning en aan (Delft), Datelcare e"j en Argo-Datelcom V'%sen) dat de activiteiten 'inheide groepen elkaar zo- /ali overlappen dat bij een lirwele overneming de posi- utin KH-Electronics en de (gelegenheid in de toe- worden ondergraven, bedrijven blijven van dat verzelfstandiging ,jte waarborgen inhoudt ,Qttie toekomst. Onderhan den daarover met de raad acibestuur van Internatio- id r liepen echter al spaak le overnamesom aan bod ïmin zeggen de de onder- Bgsraden dat zij ook be- Jzijn „andere mogelijke i ®mcties te beoordelen". >mierde partij moet dan wel ende aanvullende activi- 07 bieden om de positie oCH-Electronis te verster- lij ^En Getronics voldoet in degeval niet aan deze voor gelen", aldus de onderne- raden, die hierover dan .jien negatief advies aan Internatio zullen uitbrengen. Een onvriendelijke overne ming is voor KH-Electronics niet aanvaardbaar. De onder nemingsraden laten zich in deze zaak verder extern advi seren. Het standpunt van de raden staat haaks op de uitlatingen van drs. M. van Alphen, lid van de raad van bestuur van Internatio, dat uit gesprekken met de drie bedrijven was ge bleken dat hun afwijzend standpunt minder hard was geworden. Van Alphen zegt dat nu de gesprekken zover zijn gevorderd, dat de onder handelingen met Getronics consequent moeten worden voortgezet. Wat Internatio be treft moet de zaak nog deze maand worden afgerond. Vol gens Van Alphen kunnen de ondernemingsraden met hun negatief advies de verkoop aan Getronics weliswaar vertra gen, maar niet tegenhouden. Hij wil niet ingaan op „andere partijen" die belangstelling hebben voor KH-Electronics, waarvan de ondernemningsra- den gewag maken. In dat ver band wil Van Alphen bevesti gen noch ontkennen dat het automatiseringsbedrijf Raet belangstelling heeft getoond. Een woordvoerder van KH- Electronics zei desgevraagd dat Raet in ieder geval voldoet aan de voorwaarde van aan vullende activiteiten, die de positie van KH-Electronics zouden kunnen versterken. Bedreigd Werknemers van een fabriek in Copsa Mica in Roemenië zetten filters in elkaar waarmee vervuiling gemeten kan worden. De fabriek wordt bedreigd met sluiting. In dat geval is werkloosheid het voorland van een groot deel van de bevolking van Copsa Mica. FOTO: EPA 2 compromis btw in zicht D IJNEN iSEL De EG-ministers inanciën storten zich dit ™inde in Luxemburg tij- informeel overleg op een le moeilijkste vraagstuk je voor de invoering van nterne markt in 1992 worden opgelost: de I tarieven Ofschoon de mi- geen definitieve beslui- ullen nemen, wordt toch als een doorbraak over fastreden onderwerp ver- IG-lidstaten zijn het er A^ens dat voor de invoe- Van de interne markt in. de btw-tarieven moeten en geharmoniseerd. Voor efnisters van financiën is g Jen zeer moeilijk onder- omdat de tarieven in de Jiillende lidstaten aan- Mk uiteenlopen. Zo liggen middelde BTW-tarieven jxemburg en Spanje rond tigiö procent. In landen als narken en Ierland na- let gemiddelde tarief de ent, maar zijn er uit- lijke tarieven die in een geval tot 38 procent op- Scussie wordt nog verder eilijkt omdat de btw in ■J-lidstaten een zeer ver schillend percentage van de totale belastingopbrengsten uitmaakt. In Frankrijk en Portugal komt 20,9 procent van alle belastingopbrengsten uit de btw. In Nederland is dat 16,4 en in- Luxemburg 13,5 procent. Onder Luxemburgs voorzitter schap is een plan op tafel ge legd waarin een minimum btw-tarief van 14 procent op de meeste goederen wordt voorgesteld. Luxemburg heeft zich niet gewaagd aan voor stellen over de maximumtarie ven. Het voorzitterschap wil voor een aantal zeer uitzonderlijke goederen uiteenlopend van voedsel, theaterkaartjes, be grafenissen, boeken en kinder kleding naar een tarief van 5 procent toe. De discussie daarover is zeer moeilijk om dat een aantal landen onder meer Engeland nul-tarie ven kent voor een zeer be perkt aantal goederen. Zo wordt in Engeland geen btw geheven op voedingswaar en kinderkleding. Luxemburg wil die uitzonderlijke nul-tarieven voor een zeer beperkte duur blijven toestaan. Verwacht wordt dat uiteindelijk een mi nimum btw-tarief van om en nabij de 15 procent uit de bus zal komen. Britse econoom prijst Nederlands milieubeleidsplan AMSTERDAM Nederland levert het bewijs dat industrie landen kunnen streven naar duurzaamheid in plaats van naar economische groei. Deze loftuiting kwam gisteren uit de mond van de Britse eco noom P. Ekins tijdens de fo rumdiscussie Eco '92 in Am sterdam. Ekins doelde op het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP), waarin de economische groei tot een half procent terugge bracht wordt ten gunste van een ambitieus scenario van milieumaatregelen. De forum discussie Eco '92 dient ter voorbereiding van de VN-con- ferentie over milieu en ont wikkeling (UNCED) die in juni 1992 in Brazilië plaats vindt. De bedoeling van UN CED is de ontwikkelingslan den mee te krijgen in het in ternationale milieubeleid. De boodschap van de voorvech ters van het milieu is afzien van economische groei, een voor de meeste ontwikkelings landen onverteerbaar advies. Volgens Novib-directeur M. van den Berg moeten de rijke landen tot een bescheidener levensstijl komen en de arme landen meer gelegenheid bie den tot ontwikkeling te ko men. Zo moet het Noorden de overproduktie van landbouw staken, een eind maken aan oneerlijke handelsprotectie, de import van tropisch hardhout stoppen en de schulden van ontwikkelingslanden kwijt schelden. SKEENWISKE \n dan doe ih dat, maar er 't mei gebarricadeerd i tie moeddoorlicht en held- weid run eigenschappen w in oi/eruloed bent R i/A duidelijk Ihial die imvnmfe eens te pakken nemen* HET WITTE WIEF Op het toneel van het Neder landse bedrijfsleven wisselen drama en komedie elkaar af. ■Kijk maar naar het plotselin ge einde van de jarenlange rel tussen de grote aanne mingsconcerns HBG en Vol- ker Stevin. Dat is een kome die. De plannen voor een sa mengaan van Hagemeyer en Internatio-Müller lijken ech ter meer op een drama. En de ontwikkelingen bij Macin tosh zijn een drama met een 'happy end'. Boeiend op dit toneel is een koor, dat te pas ep te onpas de kreet 'onvoorziene om standigheden voorbehouden' aanheft. Het moet voor iede re niet stevig in zijn schoe nen staande manager heer lijk zijn dat koor achter de hand te houden om zijn ge brek aan visie op het gebied van financien, economie en bedrijfskunde enigszins te verhullen. In slechts één van de hierna ter sprake komende jaarver slagen ben ik 'onvoorziene omstandigheden' tegengeko men. Gelukkig is de man die deze stoplap met zijn handte kening heeft bekrachtigd dermate zeker van zijn zaak, dat hem geen blaam treft. Toch valt het me een beetje van hem tegen. Maar ter zake. Vooral tussen tijdse berichten bevatten ver rassende zaken, die zelfs op de vloer van de Amsterdam se effectenbeurs voor heel wat sensatie zorgen. Neem bijvoorbeeld het Maas trichtse detailhandelsconcern Macintosh (Superconfex, Kwantumhallen. Piet Klerkx en Halfords). Medio 1990 trad dit concern, dat (nog) voor 56 procent eigendom is van DSM, op twee manieren op de voorgrond. Beide malen was het echter meer drama dan komedie. Sensationeel Allereerst was daar de mis lukte poging van directie en beleggers om het gehele aan delenkapitaal van Macintosh met geleend geld op te ko pen. Partijen in deze misluk te transactie waren Reiss en Co. van drs. Jan Jurgen Kuyten en HAL.Holding, die over forse kasmiddelen be schikt sinds de verkoop van de vloot der oude oude Hol- land-Amerika Lijn en die 'dus' het bod van Kuyten c.s. overtroefde (beide pogingen leidden tot niets en thans blijkt Macintosh zich,te gaan beschermen tegen overval lers omdat DSM zijn belang op korte termijn wil afsto ten). Vervolgens kwam Ma cintosh volkomen onver wacht op de proppen met een halfjaarverlies-1990 van 1.905.000 door een tijdelijk hoger voorraadniveau bij en kele werkmaatschappijen, terwijl de belastingdruk één miljoen gulden hoger lag dan in 1989. Sensationeler was deze toevoeging: door de nor malisering van het voorraad niveau, een betere gang van zaken bij Maconde Portugal, het oplossen van de verhui- zingsproblematiek bij Kwan tum, alsmede een lagere be lastingdruk handhaven wij de verwachting dat het resul taat over geheel 1990 niet zal achterblijven bij dat over 1989 ad 12,8 miljoen gulden. Dat wekte ongeloof in de kringen van analisten en be leggers. Hun argwaan bleek gelukkig misplaatst. Het uiteindelijke resultaat was een nettowinst in 1990 van nota bene 18,3 miljoen gulden of 5,5 miljoen gulden méér dan de winst in 1989. De winst per aandeel steeg van 2,36 gulden tot 3,38 gul den, terwijl het dividend wordt verhoogd van 1,40 gul den of 3.5 procent in aande len tot 1,45 gulden of 4 pro cent in aandelen. De buitengewoon fraaie ont wikkeling in de tweede helft van 1990 is vooral te danken geweest aan de verder toege nomen vraag naar duurzame consumptiegoederen. Mede hierdoor was bij de kledin- gactiviteiten sprake van een aanmerkelijke betere gang van zaken. De marktgroei in meubels kon ruimschoots worden gevolgd maar die in de woninginrichtingsbranche minder. De automotivesector (Halfords) weerspiegelde meer het verloop van het consumentenvertrouwen: de bestedingen vlakten gedu rende het tweede halfjaar enigszins af. Zo'n schitteren de ontwikkeling mag ronduit sensationeel worden ge noemd. Happy end van dit drama. Zout in de pap Uitgaande van de overwe ging, dat grote transacties doorgaans niet in enkele uren tot stand worden ge bracht moeten de hoofdrol spelers bij HBG en Volker Stevin wekenlang een bril jante komedie hebben opge voerd. Het nieuws dat de HBG Groep in Rijswijk het baggerbedrijf van Volker Stevin in Rotterdam over neemt is ronduit sensationeel en vormt de apotheose van de al genoemde komedie. De laatste jaren wilden de Rot terdammers namelijk niets met HBG te maken hebben vanwege hardnekkige pogin gen om Volker Stevin ten koste van alles over te ne men een onvriendelijke overnamepoging dus. Het nieuwe baggerbedrijf wordt met een omzet van een half miljard gulden een van de grootste ter wereld. De strijdbijlen zijn thans begra ven en als je de hoogste func tionarissen van beide con cerns mag geloven, heerst er op de wederzijdse chefs-eta ges weer een sfeer van 'ouwe jongens, krentenbrood'. Het is op zijn zachtst gezegd een merkwaardige ontwikke ling, omdat er nog een derde grote partij in de Nederland se baggerwereld bestaat, Bos Kalis Westminster. Boskalis schrijft in haar verlag over 1990, dat de wereldbagger- markt grillig is en geen dui delijke tekenen van langdu rig herstel vertoont. De inter nationale baggerindustrie, die wordt gedomineerd door Ne derlandse en Belgische bag gerbedrijven, is in de kern nog steeds niet gezond. Het surplus aan produktiecapaci- teit werd in 1990 niet ver minderd. HBG's baggerbedrijf HAM (Hollandsche Aanneming Maatschappij) klaagt over een laag prijsniveau door overcapaciteit in de bedrijfs tak. En dan: „De verwach ting. dat door een concentra tie van marktpartijen een be perking van capaciteit zal op treden, is nog niet merk baar". Sinds de afsluiting van de tekst van het verslag op 13 maart is er heel wat ge beurd. Aardig is dat er een joint venture Boskalis Internatio- nal/Volker Stevin Dredging heeft bestaan, die in 1990 in Irak in moeilijke omstandig heden is geraakt. Hoe wordt nu de concurrentiepositie van de relatief kleine Boska lis in de barre en boze bag gerwereld? In tegenstelling tot onvoor ziene omstandigheden zijn onvoorziene ontwikkelingen zoals u ziet het zout in de pap. Te hopen valt nu alleen dat er niet al te veel zout in die pap terecht komt. Vol gende week Internatio-Mul- ler-Hagemeyer. GOUD Ni*uw Vorig* ZILVER onbewerkt 22080 - 22680 21950 - 22550 onbewerkt 215 - 285 210 - 280 bewerkt 24280 24150 bewerkt 330 320 Opgave Drijfhout. A dam Internationals vast AMSTERDAM Hoewel er weinig werd gehandeld was de ondertoon op de Amsterdamse effecten beurs gisteren goed. Voor al Philips en Unilever wa ren geliefd. De stem mingsindex sloot 0,7 pro cent hoger op 94,9, terwijl de koersindex 1,2 toevoeg de op 202,80. In totaal werd er gisteren op het Damrak voor 1,38 mil jard in effecten gehandeld Daarvan nam de obligatiehan- del ƒ839 miljoen voor zijn re kening. De aandelen moesten het doen met een bescheiden omzet van 499 miljoen. BEURS De vriendelijke stemming in Amsterdam was grotendeels het logische gevolg van de for se koersstijging op Wall Street donderdag. Op de Newyorkse beurs ging de Dow Jones-in- dex woensdag èn donderdag bij elkaar 54 punten omhoog, een stijging van circa 2 pro cent. In Londen daarentegen was de stemming aanzienlijk slechter. De FTSE-index voor 100 aandelen sloot 17,5 punten lager op 2524,3. Vooral Philips en Unilever de den het goed Philips dikte 1 aan op ƒ30, een stijging van 3,5 procent Ook Unilever was in trek. Het Brits-Nederlandse concern maakte op een slot van 159,20 het slotdividend van 3,83, op drie dubbeltjes na, goed. GEEF VOOR MEDISCHE HL LP IN ONTWIKKELINGSLANDEN Simavi steunt vele gezondheidsprojecten in 35 ontwik kelingslanden Zonder uw steun kunnen wij echter niets doen. ^,PO ^OSIMAVI 300100

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7