f X artens wil dat Brussel luropese hoofdstad wordt i Sovjetunie en Israël gaan relaties herstellen laliaanse kat bedreigd oor recepten in kookboek E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Helmut Kohl met eieren bekogeld VS overleggen met Irak over status Dahuk TENLAND C&icLwz Gouoant ZATERDAG 11 MEI 1991 PAGINA 5 '00. d)NDERDEN DODEN BIJ eTjVECHTEN IN ANGOLA "d'NDA Het Angolese regeringsleger heeft ei ;en bekendgemaakt dat het de afgelopen da- jjdens gevechten rond de stad Luena, in het van Angola, 247 opstandelingen van de ver- ei Iweging UNITA (Nationale Unie voor de To- Dnafhankelijkheid van Angola) heeft gedood, wordt sinds begin april belegerd en gebom- ird door het verzet. Daarbij zijn rond 400 n om het leven gekomen, zo blijkt uit een jle balans. Het leger beschuldigt UNITA er- ;t offensief te hebben opgevoerd. Beide An- partijen, die al zestien jaar een burgeroorlog «ihten, hebben op 1 mei na moeizame onder gillingen een akkoord ondertekend waarin is iTT^iegd dat er op 15 mei een staakt-het-vuren el- [racht wordt. Aan het eind van de maand zul- dan een definitieve vredesovereenkomst te- Aantal choleragevallen vorig jaar fors gestegen GENEVE Het aantal gemelde gevallen van cho lera is vorig jaar - nog voor het uitbreken van de epidemie in Zuid-Amerika - met ongeveer 30 pro cent gestegen tot 69.761, zo blijkt uit gisteren vrij gegeven cijfers van de Wereldgezondheidsorgani satie (WHO). Het grootste deel van de toename werd geregistreerd in Afrika en Azie, welke we relddelen bijna alle bij de WHO gemelde gevallen voor hun rekening namen. Roemenie, de Sovjetu nie en Nieuw-Zeeland behoorden tot de landen die voor het eerst sinds lange tijd de ziekte binnen hun grenzen hadden, terwijl Zuid-Amerika zich aan het eind van vorig jaar nog cholera-vrij verklaar de. Dit jaar werden zo'n 188.000 gevallen gemeld bij de epidemie in Zuid-Amerika, die haar centrum heeft in Peru. Volgens de laatste WHO-cijfers zijn bij deze epidemie al 2.200 mensen om het leven ge komen. ANVR adviseert delen Joegoslavië te mijden HOOFDDORP In Joegoslavië kunnen de toeristengebieden Istrië, Slovenië en Monte negro ondanks de politieke verwikkelingen rustig door vakantiegangers worden be zocht. Enkele andere gebieden en wegen in Joegoslavië, vooral in het noorden, kunnen beter worden gemeden, zo heeft de Vereni ging van ANVR Reisorganisatoren de aan gesloten leden laten weten. Een algemeen negatief reisadvies voor Joegeslavië is mo menteel onnodig, meent de vereniging. Waar toeristen momenteel volgens de reis organisatoren in Joegoslavië beter niet kun nen komen, zijn de natuurgebieden Plitvice en Fleska Gora. Afgeraden worden ook het gebied tussen Karlovac en Sisak en het ge bied ten noorden van de weg Zagreb-Bel- grado. Zeker acht doden bij brand in Cairo CAIRO Bij een brand in de Egypti sche hoofdstad Cairo zijn gisteren ten min ste acht mensen om gekomen en 35 ge wond geraakt. De brand, die waar schijnlijk te wijten is aan een kortsluiting, brak uit op de tiende verdieping van een flatgebouw. Van daar uit verspreidde het vuur zich tot de vijf etages daarboven. Een twintigtal appar tementen brandde volledig uit. Thatcher bezoekt Zuid-Afrika LONDEN De voormalige Brit se premier Margaret Thatcher zal volgende week als gaste van pre sident F.W. de Klerk Zuid-Afrika bezoeken, zo heeft haar woord voerder Abel Hadden gisteren meegedeeld. Volgens Hadden zal Thatcher begin volgende week vertrekken en ongeveer een week in Zuid-Afrika blijven. Thatcher zal vergezeld worden door haar echtgenoot Denis en zal haar rondreis door Zuid-Afrika in Kaapstad beginnen. Details van het reisschema werden om veilig heidsredenen niet bekend ge maakt. De Klerk heeft Thatcher officieel uitgenodigd tijdens zijn bezoek aan Londen vorige maand. Sovjet-mi jnstakers weer aan het werk MOSKOU Op een handvol uitzonderingen na zijn in alle Sovjet-mijnen waar werd gestaakt de arbeiders gisteren weer aan het werk gegaan. Daarmee is een einde gekomen aan een staking van twee maanden die de Sovjet-economie miljar den roebels heeft gekost zonder dat aan de belang rijkste eisen van de stakers is tegemoet gekomen. De mijnwerkers eisten onder andere betere werk omstandigheden en inflatiecorrectie op de lonen. Naarmate de staking voortduurde eisten zij ook het aftreden van Sovjet-president Michail Gorbatsjov. Op haar hoogtepunt namen aan de staking 300.000 van de in totaal 1,2 miljoen kompels in de Sovjetu nie deel. Belangrijkste winstpunt voor de stakers is dat de mijnen onder de verantwoordelijkheid ko men te vallen van de regering van de Russische Federatie en niet meer onder die van de centrale Sovjet-regering. __|SSEL De Belgi- eerste minister Wil- Martens zal zich bij 'olgende parlements- 'anjezingen (op 19 janua- !^'392) kandidaat stellen Brussel. Geruchten jfrver deden al enkele in de ronde. Maar nu ffjt de Vlaamse chris- i'c lemocraat Martens oren, officieel beves- iJ'tdat hij begin volgend de CVP-lijst in Brus tl aanvoeren. Martens in Brussel verkozen tot senator voor Christelijke Volkspar- Jgische eerste minister, ambt al twaalf jaar uit- wil volgens eigen zeg- rjnieuw de volgende Bei- niet regering leiden. Maar n ijn overstap van het kie- mB idissement Gent naar dat ten Irussel wil hij vooral be- o dat de hoofdstad van and de definitieve zetel Europese Gemeen- wordt. ins noemde gisteren zijn 4 a Minister Martens verruilt het kiesarrondissement Gent voor dat van Brussel. „Na twaalf jaar premierschap moet je een nieuwe uitdaging aandurven". FOTO: EPA overstap „symbolisch, maar van grote politieke betekenis". Hij wil tot elke prijs voorko men dat de Europese instellin gen (de EG-commissie en de EG-ministerraad) uit de Belgi sche hoofdstad wegtrekken. Dat dit gebeurt acht hij niet onmogelijk. Want hij vreest dat Raad en Commissie ten slotte zullen kiezen voor de plaats waar het Europees Par lement gevestigd is. Het eventuele vertrek van de EG-ministerraad en de Com missie uit Brussel zou volgens Marten een regelrechte cata strofe zijn. Niet alleen zou dat het internationale prestige van Brussel fors aantasten. Het zou voor België ook een giganti sche economische en financië le aderlating betekenen. Zoals bekend woedt het gevecht om de „Europese ze tels" al geruime tijd. Frankrijk staat erop dat Straatsburg (waar het Europees Parlement zijn plenaire vergaderingen houdt) wordt aangewezen als de officiële zetel van dat parle ment. Het overgrote deel van de parlementsleden voelt daar niets voor. Dat wil naar Brus sel, het huidige Europese machtscentrum. Martens wil nu kennelijk zijn volledige politieke gewicht in de schaal werpen om dat par lement naar Brussel te krijgen en zo te voorkomen dat Raad en Commissie weglopen uit Brussel. Maar hij wil meer. Met zijn kandidatuur in de hoofdstad wil hij ook „een nieuwe impuls aan het Belgi sche politieke leven geven". Hij wil duidelijk het symbool gaan vormen van het nieuwe „unionistisch-federalistische" België. Dat nieuwe België ver onderstelt „een evenwichtige en harmonieuze samenwer king tussen de drie talen en culturen van ons land, zonder welke we geen voorbeeld kun nen zijn voor de Europese Ge meenschap". Martens die al jarenlang de grote stemmentrekker voor de CVP is in het kiesarrondisse ment Gent (bijna 54.000 voor keurstemmen bij de laatste verkiezingen) neemt met zijn stap wel een risico. Want in Brussel zal hij het niet alleen bij de Vlamingen, maar ook bij de Franstaligen moeten zien te maken. „Maar na twaalf jaar premierschap moet je een nieuwe uitdaging aandurven", aldus Martens. Martens ontkende gisteren in alle toonaarden dat zijn besluit het startschot zou betekenen van een tussentijdse verkie zingscampagne. Er komen geen vervroegde verkiezingen. Deze regering zal haar termijn uitdienen, zo zei hij. WE Een boek met pten uit de Veneti- ;e volkskeuken heeft -• ftlië in sommige krin- n- verontwaardiging ge- Het kookboek be- u namelijk recepten de bereiding van ~en. Italiaanse dieren- foden vrezen nu voor heiligheid van de kat- van Venetië. kookboek met de titel \recepten van mijn groot - der" bevat recepten die ilkmderen van hun moeders hebben gekre- Volgens de uitgever van de Spaarbank van is de bedoeling van lek het tonen van waar dering voor de oude recepten van Venetië. „Het is niet onze schuld dat de traditie van het eten van kat net zoals van ko nijn tot voor enkele jaren heeft bestaan. Evenmin is het onze schuld dat die traditie nog steeds in de herinnering voortleeft", aldus een functio naris van de bank. Om katten te bereiden kun nen de inwoners van Venetië kiezen uit een reeks recepten. De meest gangbare berei dingswijze vroeger was kat „in sbrodegheto", bruin ge bakken kat met knoflook en ui. Ter afwisseling is het ook mogelijk de kat te roosteren. Het recept voor geroosterde kat moet volgens het boek bij zonder smakelijk zijn. „Vang een wilde kat van twee of drie kilo. snijd haar in stuk ken. hak de staart af zodat zij op een konijn lijkt. Laat het vlees drie of vier dagen onder de sneeuw (of in de koelkast) besterven Vervolgens moet het vlees vier of vijf uur met knoflook en witte wijn worden gekookt. „Knijp voor het opdienen een citroen uit boven het vlees. Stook het vuur op en rooster de kat tot zij goudbruin wordt De grootmoeders uit de omge ving van Venetië dienden re gelmatig kat op en prezen de smaak van haar vlees. De voorzitter van de organisatie voor zwerfdieren in Venetië heeft de spaarbank de raad gegeven een vegetarisch kookboek uit te geven. „De katten zullen dan in vrede kunnen leven", zo zei hij. Bangladesh opnieuw geteisterd DHAKA/NEW YORK Door wervelstormen, windsto ten en overstromingen die Bangladesh opnieuw troffen zijn ten minste 53 mensen om het leven gekomen, zo hebben functionarissen van het Ben- galese ministerie van rampen bestrijding meegedeeld. Ten minste drie wervelstormen trokken een verwoestend spoor door het land en verpul verden de lemen hutjes waarin de meeste Bengalezen wonen. Ondanks de ontdekking van nog veel meer lijken heeft de regering het officiële dodental van bijna 126.000 de afgelopen zes dagen niet meer bijgesteld. Door de ravage die de cycloon van 29 april in het land heeft aangericht hebben 2 miljoen mensen dringend schoon wa ter, voedsel en medicijnen no dig, terwijl tussen de 7 en 10 miljoen mensen hun huizen en middelen van bestaan zijn kwijtgeraakt. Sovjet-minister van buitenlandse zaken Aleksandr Bessmertnych in gesprek met zijn Israëlische collega David Levy. Het was voor het eerst dat een Sovjet-minister van buitenlandse zaken een bezoek aan de joodse staat brengt sinds het land in 1948 werd opgericht. TEL AVIV De Sovjetu nie en Israël zullen bin nenkort hun diplomatieke relaties volledig herstel len. Dit heeft Sovjet-mi- nister van buitenlandse zaken Aleksandr Bess mertnych gisteren ver klaard na een kort bezoek aan Israël. In de bespre kingen over het vredes proces in het Midden-Oos ten werd in Israël even wel nauwelijks vooruit gang geboekt. Bessmertnych maakt deze week een reis door het Mid den-Oosten. Vanuit Israël ver trok hij naar Cairo, waar hij behalve de Egyptische leiders ook een ontmoeting zal heb ben met zijn Amerikaanse col lega James Baker. De minister zei dat de Sovjetu nie niet van plan is druk uit te oefenen op welke partij dan ook in het conflict in het Mid den-Oosten. Tijdens zijn zesu- rig bezoek aan Israël, het eer ste dat een Sovjet-minister van buitenlandse zaken aan de joodse staat brengt sinds het land in 1948 werd opgericht, sprak Bessmertnych met pre mier Yitzhak Shamir en mi nister van buitenlandse zaken David Levy. De bewindslieden spraken over de praktische aspecten van een vredesconferentie voor het Midden-Oosten. Daaraan moeten alle landen in de regio deelnemen, aldus Bessmertnych. Gevraagd over een eventuele stopzetting van de emigratie van Sovjetjoden uit de Sovjet unie, als Israël doorgaat met het nederzettingenbeleid in de bezette gebieden, zei de minis ter dat zijn land ook hier niet van plan is enige druk uit te oefenen. „De kwestie van de emigratie is een binnenlandse aangelegenheid van de Sovjet unie, die verband houdt met het democratiseringsproces in ons land." Eerder deze week uitte de mi nister felle kritiek op de bouw van joodse nederzettingen in de door Israël bezette Arabi sche gebieden. Een dergelijk beleid kan niet samengaan met een vredesconferentie, zei hij. „Er is een reële kans op vrede in het gebied als gevolg van de veranderingen die zich in het Midden-Oosten hebben voor gedaan. Geen enkel land kan daar onverschillig tegenover blijven staan. Ik hoop dat onze betrekkingen met de landen in het gebied een gunstig effect zullen hebben op het proces", aldus de Sovjet-minister. Tijdens de gesprekken in Is raël is ook de wapenwedloop ter sprake gekomen. „Controle op de wapenleveranties aan het Midden-Oosten moet wor den overwogen. Maar als er geen akkoord komt waarmee iedereen tevreden is, dan zal het gebied het toneel blijven van de wapenwedloop", aldus Bessmertnych. Minister Levy zei van zijn kant dat er punten zijn waar de twee landen het volkomen met elkaar eens zijn, maar dat een aantal kwesties nog voor discussies openblijft. „Maar het feit dat er naar vrede wordt gestreefd door middel van di recte dialoog is een historische stap", aldus de minister. „We hebben met elkaar ge sproken als vertegenwoordi gers van soevereine staten. Er is noch druk uitgeoefend, noch gedreigd. Degene die denkt dit land uit de regio te zullen sto ten is de vijand van de Sovjet unie. Voor Moskou is een rol weggelegd in het vredespro ces", aldus Levy. I verlengt ultimatum aan regering ANNESBURG Het heeft gisteren de blanke 'ing van Zuid-Afrika ze- dagen extra de tijd gege- om tot een totaal verbod et dragen van wapens tij bijeenkomsten te komen, -leider Nelson Mandela ilde dat zijn gesprekken president Frederik de 't ook een akkoord moge- lebben gemaakt over poli- introle van bijeenkom- 3Sl/el De Klerk sprak van e overeenstemming met ^NC" is niet duidelijk of :eft toegegeven aan de eis e politie niet meer bij de- itraties met scherp mag ten, een van de andere van het ultimatum dat ^NC op 5 april stelde om einde te maken aan het ld in de zwarte woonwij- aij Joahnnesburg. derde belangrijke punt is het slopen of sterk verbeteren van de armzalige woonbarak ken van zwarte seizoenarbei ders. Er geldt nu een* bijna totaal wapenverbod - met uitzonde ring van de omstreden speren en gevechtsbijlen van de Zu lu's - in negen zwarte woon steden bij Johannesburg. Don derdag hield de politie op nieuw een razzia in een woon wijk om wapens op te sporen. De lijst van voortaan verboden „wapens" omvat behalve zwaarden, zakmessen, bijlen en diverse knuppels ook tuin gereedschap zoals harken, ha mers, schroevedraaiers, kettin gen en autobanden. Mocht iemand met gereed schap onderweg gaan, dan heeft hij voortaan een verkla ring van zijn werkgever nodig waarin de politie wordt ver zocht een uitzondering te ma ken. HET LEVENDE EILAND S3 Dan nadert de dag, waarop Rob met de tweede piloot, Ier, zijn eerste grote vlucht zal maken, ver bulten de stratos- Urenlang worden er conferenties gehouden in het hoofd- rtier van professor Prudon, waar vooral Prof. Goldwyn waar alle adviezen geeft: de moeilijkheden, die de piloten kunnen ervinden, worden uitvoerig besproken. Het eigenlijke doel deze proeftocht is gegevens verzamelen over de snelheid, de peraturen, de luchtdruk enz. ledereen is een beetje nerveus, wanneer de grote dag eindelijk aanbreekt. Skip doet Rob uitge leide, maar deze keer mag hij zelf niet mee. Er zijn echter op het eiland nog twee mannen druk bezig, die heel andere plannen he- beh dan Prudon en Rob. Het zijn Butcher en zijn assistent, die zich in een geheime ruimte op het dak van het krachtstation be vinden en van daar de start observeren en voor zichzelf allerlei aantekeningen maken. Maar met welke bedoelingen? HALLE De Duitse kanselier Helmut Kohl is gisteren bij een bezoek aan de meest noodlijdende regio's van de vroegere DDR met eieren beko geld. Tijdens een wandeling door Halle werd de kanselier uitge jouwd door woedende demon stranten. Daarna werd een re gen eieren op hem losgelaten. Kohl werd eenmaal vol in het gejaat getroffen en andere eie ren besmeurden zijn pak. Een aantal projectielen wist de bondskanselier te ontduiken Kohl leek nogal verbolgen over het incident. Hij maakte zich zelfs los van de veilig heidsagenten die hem omring den om zich in de richting van enkele demonstranten te bege ven. Daarbij wekte hij de in druk die te lijf te willen gaan, maar tot een handgemeen kwam het niet. Na het intermezzo ging Kohl weer gewoon door met het schudden van handen van m-nder militante Oostduitsers. SILOPI Een van de Amerikaanse hoogge plaatste militairen heeft gisteren gezegd dat in sa menwerking met het Iraakse leger wordt ge zocht naar een oplossing voor de terugkeer van vluchtelingen naar de Kurdische stad Dahuk. Voor de vlucht van de in woners woonden bijna 400.000 mensen in Dahuk, een van de vijf grote ste den in Iraaks Kurdistan. De VS willen de stad liever niet bezetten, zei Richard Naab, en „de Iraki's hebben enkele ideeën geopperd waar toe we ons wel min of meer aangetrokken voelen". De ge allieerden verwachten dat ge vluchte Kurden niet zullen te rugkeren naar Dahuk als hun veiligheid niet gegarandeerd In Washington zei generaal John Galvin dat hij een bezet ting als eerder in Zakho en omgeving te ver vindt gaan. „Ik heb geen zin in een grote stad'verwikkeld te raken waar ik ook nog andere dingen moet doen dan voor de Kur den zorgen, want het een leidt tot het ander. Je gaat erin en dan heb je nog zes compag nieën nodig voor het regelen van het burgerbestuur, nog eens vijf comapgnieën militai re politie, een paar bataljons mariniers, loodgieters en nog ve .'1 meer". Enkele dagen geleden lekte een plan uit dat de mening vertolkte van de Amerikaanse generale staf. Daaruit blijkt dat de VS de hele operatie in Irak zo snel mogelijk aan een politiemacht van de Verenigde Naties willen overdragen, of als dat niet lukt een multina tionale politiemacht. Maar de kans hierop is prak tisch nul geworden na een we kenlange patstelling in de Vei ligheidsraad - de Sovjetunie en China zijn tegen plus andere leden die geen vetorecht heb ben - en na definitieve ver werping van dit idee door Irak donderdag. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei „zeer verontrust" te zijn door de weigering van Irak om een VN-macht toe te laten. De Verenigde Naties zijn giste ren formeel overgegaan tot de instelling van een gedemilita riseerde zone in het grensge bied tussen Kuwayt en Irak Ongeveer 300 ongewapende VN-militairen hebben in de 15 km brede en 190 km lange grensstrook observatieposten ingenomen en zullen er op toezien dat daar het staakt- het-vuren niet wordt geschon den. Alle Iraakse, Kuwaytse en Amerikaanse militairen heb ben zich uit de bufferzone te ruggetrokken. De Amerikanen vertrokken nadat de duizen den vluchtelingen in een geal lieerd opvangkamp in Saiwan waren overgebracht naar een nieuwe tijdelijke verblijfplaats •",1 het Saudische Rafha.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5