laat is vol voor ïS-conducteurs Minister Ritzen wil studieleningen onderbrengen bij NMBPostbank ra Diplomaten uitgewezen voor witwassen drugsgeld e! tra I TT"-» v/vT Kalender voor Pronk Voorafgaand aan zijn vertrek naar Indonesië ontmoette minister Komitee Indonesië liet de minister een maatschappij-kritische Pronk van ontwikkelingssamenwerking gisteren op Schiphol en- kalender zien, die onlangs in Indonesië werd verboden. kele Indonesische oppositiepartijen. Paul Verdoorn (links) van het foto: anp optiek tun 's-Gravenhage a> L v Meerdervoort 135 v. Hoytemastraat 107 Fr Hendriklaan242^ i Heulftrut 19^^^ BIM "Second Opinion" ook beter bij hypotheken? Neem de proef op de som en bel. HYPOTHEKEN Niet voor niets de grootste makelaardij in hypotheken. Den Haag 070-3469776 Overige vestigingen: Alkmaar, Amsterdam, Haarlem, Rotterdam, Schagen. 1ENLAND £eidóc6oota4it ZATERDAG 11 MEI 1991 PAGINA 3 i eist van staat adeloosstelling 'ERDAM De Nederlander S. van der die in Sri Lanka zes jaar gevangen heeft ge- 'egens heroïnebezit en onlangs naar Neder- rugkeerde, eist dat de Nederlandse staat 'in de geldbuidel tast" en hem een schade- jlling uitkeert. Volgens de Amsterdammer en jvocaat mr. P. Doedens is Van der Hulst door tbank in Sri Lanka mede veroordeeld door lemen van een document van de Centrale he Informatiedienst (CRI)/Interpol met ljuiste inhoud. Dit blijkt uit een brief die :n ins heeft geschreven aan minister Hirsch van justitie. In het document staat dat de or het hof in Amsterdam in 1983 veroor- iu zijn tot vier jaar cel wegens overtreding opiumwet. Volgens Doedens is van der - echter, na terugverwijzing van de Hoge 1984 door het hof in Den Haag vrijgespro- Jongen(14)door trein overreden NIJMEGEN Een veertien jarige jongen uit Den Bosch is gistermiddag overreden door een trein die van Utrecht naar Den Bosch reed. De jon gen speelde met een vriendje op de brug over de Maas bij Hedel. Vermoedelijk heeft hij de trein niet horen aanko men. Volgens een politie woordvoerder spelen er re gelmatig kinderen op de spoorbrug. Ook gebruiken volwassenen de brug als fiet- sersoversteek van Den Bosch naar Hedel. „De NS alar meert ons regelmatig dat op die plek weer mensen op de rails lopen". Examenjournaal elke dag op tv DEN HAAG De KRO, VARA, EO en NCRV verzorgen vanaf maandag dagelijks het Eindexamenjournaal. Het wordt uitgezonden op Nederland 1 om 17.40 uur, direct na het half zes journaal. Het is het derde achtereen volgende jaar dat het live-programma over het centraal schriftelijk examen wordt uitge zonden. De presentatie is net als de voorgaan de jaren in handen van Pieter-Jan Hagens. Tijdens de uitzendingen worden de examens onder meer door vakdocenten besproken en wordt de uitslag bekend gemaakt van een en quête over hoe moeilijk kandidaten de exa mens vonden. De leerlingen mogen overigens na afloop van het examen hun opgaven en kladwerk weer gewoon mee naar buiten ne men, omdat de zogenaamde Antillenroute is gedicht. Vorig jaar moesten de leerlingen drie uur wachten omdat de examens op de Neder landse Antillen door het tijdverschil zes uur later begonnen dan in Nederland. Pieter-Jan Hagens NCW-directeur Cnossen (59) overleden DEN HAAG Drs. D.E. Cnossen, directeur sociale zaken van het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond (NCW) is op He melvaartsdag plotseling op 59-jarige leeftijd overleden. Cnossen trad op 16 mei 1960 in dienst bij het Verbond van Protestants- Christelijke Werkgevers (VPCW), een van de voorgangers van het NCW. Hij bekleed de bij het NCW diverse functies, alvorens hij in 1984 werd benoemd tot directeur soci ale zaken. Cnossen was verantwoordelijk voor de beleidsterreinen arbeidsverhoudin gen, arbeidsvoorwaarden, sociale zekerheid, arbeidswetgeving, onderwijs en gezond heidszorg. Verder was hij lid van de Sociale Verzekeringsraad, lid van het Presidium van de Ziekenfondsraad en plaatsvervan gend lid van de SER. Huisartsen in opleiding communiceren slecht UTRECHT De gemiddelde huisarts in opleiding scoort een onvoldoende als het gaat om communicatieve vaardigheden. De opleiding helpt daar niet veel aan: na ne gen maanden doet de huisarts het niet be ter dan aan het begin van de studie, stelt huisarts H. Pieters in zijn proefschrift waarop hij 29 mei promoveert aan de Rijks universiteit Utrecht. Pieters werkte voor zijn onderzoek met een check-list die de sterke en zwakke kanten van de arts bij het consult beoordeelt. Getest wordt of de arts de patiënt inzicht geeft in wat van de dok ter mag worden verwacht en of hij achteraf voldoende is ingegaan op de wensen van de patiënt. Volgens Pieters staan de huisartsen er onvoldoende bij stil wat een patiënt er zelf van denkt en geven ze te weinig uitleg. (ADVERTENTIES) DEN HAAG De twee Surinaamse diplomaten die dinsdag Nederland zijn uitgewezen zouden zich schuldig hebben ge maakt aan het witwassen van drugsgelden. Dit is gisteren in betrouwbare kringen op de Nederland se ambassade en het Suri naamse ministerie van buitenlandse zaken in Pa ramaribo vernomen. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde consulair ambtenaar Balthus Berrenstein en ambas sade-secretaris Romeo Antoni- us tot ongewenst persoon na onderzoek van justitie. Vol gens de bronnen in Paramari bo waren zij „geruime tijd" be zig drugsgelden wit te wassen. Officieel werd meegedeeld dat het tweetal handelingen ver richtte die niet strookten met hun diplomatieke status. Suriname wees ter vergelding van de diplomatieke stap van Den Haag twee Nederlandse diplomaten uit. Vice-consul Susan van der Drift en ambas sade-secretaris Lucien Klein- jan moeten Paramaribo voor 'woensdag verlaten. De Neder landse regering heeft verbaasd op deze uitwijzingen gerea geerd. Het ministerie van buitenland se zaken in Paramaribo heeft officieel met geen woord ge rept over de uitwijzing van di plomaten. Volgens medewer kers zal Paramaribo er het zwijgen toe blijven doen in de hoop dat Nederland geen ruchtbaarheid geeft aan het justitieel onderzoek naar de activiteiten van Berrenstein en Antonius. (ADVERTENTIE) DEN HAAG De Lan delijke Studenten Vak bond (LSVb) heeft boos en geschrokken gerea geerd op het voornemen van minster Ritzen (on derwijs) om de studiele ningen onder te brengen bij de NMB/Postbank. :hokte reacties na dood collega (Vervolg van de voorpagina) deECHT De Amster- vae NS-afdeling rea- oraje geschokt op de ge- deBadige dood van hun stefige collega uit Fries- r d „Hoelang geven we ie 3 nog om er iets aan lifoen. Wanneer is de Rjn verstreken", vroeg isqorzitter aan de actie- j£»dering. „Die termijn taq afgelopen woensdag Dat is duide- reageerde de zaal. proep om al maandag het e!erkeer plat te leggen en steun toe te zeg- het overleg met de NS- geïe, haalde het niet. iSSfLg- de dag van de be- j^is, staan de treinen twee en stil en daar blijft het iedere conducteur mag e familie van het slacht- v|-, de uitvaart bijwonen, '"net mag niet op een pro- jeenkomst uitlopen. De 5 zullen dat respecteren. collega in het land is de pen dagen bezig geweest mife dood van de hoofdcon- Eejir uit Leeuwarden, ver tot een NS'er. „De reizigers vriendelijk te- je wordt er bijna cha- van". Een ander: „Maar kaf ook idioten. Die vragen: -nje een kaartje of wil je zij les'. Gek dus". Een colle- ha»rtelt hoe hij donderdag ?st(eg naar Dordrecht een traer in de trein had die raaen groot mes zat te spe- nki len. „Hoe ik reageerde? Tja, ik was van plan het te negeren, maar dat kon ik niet. Ik heb hem opgedragen het weg te stoppen. Voorheen was zoiets al vervelend maar nu natuur lijk helemaal". Veel knelpunten kwamen naar voren op de vergadering in Amsterdam. Het personeel voelt zich vooral in de steek gelaten door de NS, die niet met maatregelen en niet met geld over de brug komt. Twee keer zoveel conducteurs kost geld en dat heeft NS niet. Een wervingsactie voor nieuwe conducteurs heeft onlangs weinig opgeleverd. Een conducteur leest een brief van NS voor aan een sollici tant. „Tot onze spijt enzo voort... want er zijn geen vaca tures. U wordt op een wacht lijst geplaatst". Bovendien staat het bedrijf niet achter de werknemers. „Als je een geintje hebt en je pakt een reiziger vast, sta je al met één voet in de rechtbank en een ontslagbriefje in je hand. De NS moet juridisch achter ons staan". Wat ook steekt, is dat sommige „ge vaarlijke stations" zoals Lei den, Haarlem en Amersfoort niet eens een standplaats van de spoorwegpolitie kennen. „Je kan onderweg wel op de noodknop drukken, maar op het station staat toch niemand om je te helpen". Teruggefloten Ten aanzien van de acties op dinsdag benadrukten de vak bonden gisteren dat het gaat om spontane acties van de NS'ers zelf. De bonden zelf kunnen in dit stadium niet tot acties als werkonderbrekingen oproepen omdat ze dan binnen de kortste keren waarschijn lijk door de rechter worden teruggefloten. Voorzitter Kruse van de spoorwegvakbond FSV zei dat hij overigens het volste begrip heeft voor de roep om acties. „De tragische dood van de conducteur is voor veel NS'ers de druppel die de emmer doet overlopen. Al jaren vragen de mensen om betere maatrege len om hun veiligheid te waar borgen. Al die frustraties ko men nu naar boven en dat is begrijpelijk". De woordvoerder van de Ver- voersbond FNV heeft er ook alle begrip voor dat de NS'ers in actie willen komen. „Het is wel zeer begrijpelijk maar niet verstandig nu al acties te gaan voeren. Dat kan altijd nog als het overleg met de NS-directie dinsdag niets mocht opleveren. Dan sta je juridisch veel ster ker". NS'ers die onverhoopt in de problemen komen als ze dinsdag in actie komen kun nen op steun van de vakbon den rekenen. De vakbonden gaan er overigens vanuit dat de NS-directie „zo verstandig zal zijn" om tegen de actie voerders niet op te treden. „Dat zou olie op het vuur zijn", aldus de woordvoerder van de Vervoersbond FNV. Een woordvoerder van NS wilde gisteren niet op eventue le acties vooruitlopen. „Als er dinsdag acties komen dan zien we wel weer. Dan zullen we naar bevind van zaken hande len", aldus de NS-woordvoer- der. HOI /MIJ OP TUÉE-VISITE f':Alijnen en Jjlkorven v°irkomt kwart _idebeten 1CHT Als honden bui- worden aangelijnd igeveer eenvijfde van de worden voorkomen, eer tegelijk alle honden eens eerder iemand heb- [ebeten alleen nog met ïuilkorf de straat op mo- oopt dat op tot eenvierde. iderland worden elk jaar reer 50.000 mensen me- behandeld voor een hon- t. Dat kost gemiddeld 700 gulden per persoon ledische en verzuimkos- ïlijkt uit een onderzoek i. Mulder van de Stich- lonsument en Veiligheid. :r meldt in het Tijd- :t voor Sociale Gezond- org dat (pit)bullterriërs, eilers en herdershonden ef de meeste bijtwonden rzaken. vieren tot vijf jaar lopen de igste beten op. In een t van alle gevallen is het toffer de eigenaar van de of een van diens gezins- „Ritzen begaat een onvergeef lijke fout", zegt voorzitter Ro bert Giesberts. De LSVb vreest dat studeren moeilijker wordt omdat de studieschuld onacceptabel groeit door een hoge rente. „Ritzen schuift zijn problemen af op de studenten en negeert daarbij elk belang van een goed studiefinancie ringsstelsel", vindt Giesberts. „Het is een enorm zwaktebod. Ritzen ontloopt zijn verant woordelijkheid". De studentenvakbond zegt het onbegrijpelijk te vinden dat Ritzen de studiefinanciering niet in een kapitaaldienst heeft ondergebracht. Volgens de LSVb zou dat niet meer dan een boekhoudkundige in greep vergen. De Raad van State heeft Ritzen daarop ge wezen toen zij het eerste voor stel afwees om de studielenin gen bij banken onder te bren gen. „Het is schandalig dat zonder enig debat in de Tweede Ka mer, Ritzen nu werkt aan een volledige privatisering, daarbij al in een vergevorderd stadi um zit, en alternatieven zon dermeer negeert," aldus Gies berts. Ritzen wil de studieleningen dus laten verstrekken door een commerciële bank. Een voorstel daartoe wil de be windsman nog deze maand voorleggen aan het kabinet. Studenten die bovenop hun basisbeurs een rentedragende lening willen hebben, moeten in plaats daarvan naar de be treffende bank. Ritzen onderhandelt -op dit moment met de NMB/Post- bank-groep over een zogehe ten 'tender', een meerjarig contract tussen de bewinds man en de bank. De NMB/Postbank-groep zal de bewindsman volgende week een voorstel doen. Ritzen komt met deze aanpak omdat zijn pogingen om de studieleningen voor studenten te verzelfstandigen via een door de overheid op te richten Stichting Studieleningen zijn vastgelopen. Een wetsvoorstel waarin de minister dit wilde regelen, werd door de Raad van State vernietigend bekriti seerd. De kritiek van de Raad van State („schijnprivatsisering") bracht Ritzen in grote proble men. De bewindsman ver wachtte van de verzelfstandi ging een opbrengst van struc tureel 330 miljoen. Voor 1991 rekende de bewindsman zelfs op 480 miljoen gulden. Voor 1992 ging hij uit van een op brengst 455 miljoen. De verzelfstandiging van de leningen vormde met die be dragen de kern van de bezui nigingen op de studiefinancie ring die Ritzen moet doorvoe ren. Op het ministerie van on derwijs wordt sinds het advies van de Raad van State daarom koortsachtig aan een alterna tief voor het afgewezen voor stel gewerkt. DEN HELDER Drje parti culieren in Den Helder heb ben een Sovjet-onderzeeboot van de Foxtrot-klasse gekocht. Het vaartuig wordt een toeris tische attractie in de Neder landse marinestad. Na maan denlange onderhandelingen en werkbezoeken aan de haven stad Riga zijn op Hemelvaarts dag de overdrachtspapieren ondertekend in Hamburg en Rotterdam. A. Oostendorp, woordvoerder van de nieuwe eigenaren, heeft dat bekendge maakt. Sovjet-onderzeeërs van de Foxtrot-klasse zijn nog in de vaart. Het nu gekochte schip, dat toevallig ook Fox trot als scheepsnaam heeft, was tot december 1989 in ge bruik en behoort tot de enkele exemplaren die nu worden af gestoten. De 91 meter lange Foxtrot wordt opengesteld voor het publiek tijdens de Nationale Vlootdagen in Den Helder op 21, 22 en 23 juni. De onderzeeër wordt in de nabije toekomst uitgerust met een duiksimulator. morztei\KFzomz M'M gÉSTÉ VIZIÉNP TÉ VINPÉN, PlÉ IS GÉKIPNAPPÉP POOK KI HoNp. ÉAAT Mé /MÉT £UST l I NOUJK VINP A4ÉNÉÉJ? CASPÉF HO&Al BOLVINP MIÉTMÉ- NÉÉE HO00ÉS IÉMAKJP tot het onderzoek preventieve maatre- die de 'Commissie van Agressief gedrag bij in 1988 heeft aanbe- Daar waren ook het aanlijnen en van agressieve bij. Mulder heeft bere- dat het uitsluitend muil van pittbullterriërs het hondebeten met slechts vermindert, voor een centrale re- van alle honden en Onderwater Biennale Deze bijzondere onderwaterkunst is in een van de aquaria in het Zeeaquarium in Bergen aan Zee te zien, waar Deense en Nederlandse kunstenaars hun werken tentoonstellen tijdens de Eerste Euro pese Onderwater Biennale. De tentoonstelling is te zien tot 1 oktober. foto: anp EN HOBBES Sovjet - onderzeeër naar Den Helder

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3