Portugese kerk snelt achter sociale veranderingen aan De geboorte van het kritisch onderzoek Vreemd Pausreizen: heen en weer naar de maan COMMENTAAR Volwassen katholieke Amnestie gevraagd dienstweigeraars vo fi&idócSou/to/nt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE QtidwQowuvnt ZATERDAG 11 MEI 1991 PAG Peruanen in de ban van wenende Mariabeelden LIMA Het 'wonder van de tranen' die volgens verscheidene getuigen sinds twee weken van twee Mariabeelden in de Peru aanse havenstad El Callao stromen, houdt de Peruanen zo in de ban dat een commissie van deskundigen zich met de kwestie gaat bezighouden. Een theoloog, arts, fysicus en scheikundige zijn deze week met hun onderzoek begonnen. Naar alle waar schijnlijkheid zullen de beelden van een meter hoog in urnen worden ingepakt om te voorkomen dat ze door vocht of chemi sche verbindingen worden aangetast. De chemicus James Newell heeft de gelovigen bij voorbaat al tot tranen toe geroerd door te zeggen dat „het niet om water gaat of keukenzout, maar wel degelijk om echte tranen". Bisschop Ri- cardo Durand Florez van El Callao reageert nuchter. Hij beseft dat er op dit moment 800 wenende Mariabeelden in de wereld zijn. ,,Ik zal de tranen niet terzijde schuiven als een boodschap dat de wereld zich van de zonde moet verwijderen...maar ik geef er de voorkeur aan de resultaten van het onderzoek van de commissie af te wachten". Er zijn geestigheden die slechts een droef mens te berde mag brengen .Herdenkingsfeest 1992 niet louter feest' BUENOS AIRES De protestantse kerken in Latijns-Amerika hebben de Rooms-Katholieke Kerk gevraagd om van het herdenkingsjaar 1992 „niet louter een feest" te maken. De RK Kerk her denkt dan dat vijfhon derd jaar geleden de kerstening van het conti nent begon. „Wat de vijf eeuwen christe lijke aanwezigheid in Latijns- Amerika betreft, constateren wij met grote bezorgdheid dat er nog steeds grote groepen mensen zijn, zoals de indianen en de zwarten, aan wie enorm onrecht wordt aangedaan", schrijft de Latijnsamerikaanse Raad van Kerken (CLAI), waarbij 140 protestantse - en pinksterkerken zijn aangeslo- De officiële herdenking wordt volgend jaar gehouden tijdens de algemene vergadering van de Latijnsamerikaanse bis schoppenconferentie (CE- LAM) in de Dominicaanse Republiek, vlakbij de plek waar Columbus 500 jaar gele den aan land ging. Paus Jo hannes Paulus II zal de vie ring bijwonen. Bonifatiusbron wordt schoon gemaakt DOKKUM De Bonifatius bron in Dokkum die het afge lopen jaar duizenden bezoekers trok omdat daar iemand zou zijn genezen, wordt binnenkort schoon gemaakt. De bron wordt leeggepompt en uitge baggerd. De gemeente hoopt de herstelwerkzaamheden afge rond te hebben voordat het be devaartseizoen op zondag 2 juni begint met de Bonifatiusge- bedsdag van het noorden. De Bonifatiusbron kwam in de zo mer van 1990 in het nieuws door de 'wonderbaarlijke' gene zing van een baby van een echtpaar uit Snee, dat chro nisch verkouden was. door Marinus van der Berg Het was een vreemde zaterdag. Zaterdag 4 mei. In de ochtend zegende ik het huwelijk in van Jacqueline en Albert. Ik beleef het altijd weer als een plechtig en bijzonder moment: twee mensen geven elkaar het woord van trouw. Niet iets om lichtzinning over te doen. Na afloop in de keukenpastorie is een juist verschenen boek onderwerp van gesprek. Renate Rubinstein onthult na haar dood, haar meer dan tien jaar durende liefde met en voor Simon Carmiggelt. Renate Rubinstein was gescheiden. Simon Carmiggelt was gehuwd. De onthulling van een driehoeksverhouding. In de middag reis ik naar Amsterdam. Op de terugweg lees ik het boek: „Mijn beter ik". In de inleiding schrijft Renate Rubinstein: „In één opzicht verschilde Simon Carmiggelt niet van veel andere mannen: bij zijn dood liet hij twee weduwen achter. Met de ene was hij getrouwd. De andere ben ik". Ik merk dat het boek leest als een roman. Een liefdesroman die gevoelens van respect oproept. Er is sprake van eerbied. Ook voor de „derde". Maar ik voel ook andere gevoelens. Zoals: „Is het niet gluurderig om dit boek te lezen?" „Kijk ik niet in de intimiteit van het leven van twee mensen?" Dan weer gaan mijn gedachten en gevoelens uit naar hen die weten wat het is om „derde" te zijn. Ik denk aan hun gevoelens van gekwetstheid, van vernedering, van machteloze woede en onmacht. Ik voel me heen en weer gaan tussen het stellen van vragen en het aanvaarden van deze werkelijkheid. Waarschijnlijk meer dan ik vermoed, is er een werkelijkheid van driehoeksverhoudingen, van zogenaamde geheime verhoudingen. Het is ook niet zo moeilijk om er een oordeel over uit te spreken. Maar wie is er geholpen met zo'n oordeel? Ik denk weer terug aan de huwelijksviering van deze ochtend. Twee mensen beloven elkaar plechtig de trouw. Het is de trouw van een monogaam huwelijk. Zonder twijfel zijn er ook velen die na vijfentwintig of veertig jaar kunnen zeggen dat die belofte hen geluk heeft gebracht. Meestal niet zonder moeilijkheden. Maar er zijn zeker evenzoveel mensen die een ander verhaal hebben. Ook dat gebeurt. Er is ook een werkelijkheid van „anoniem rouwenden". Het leven van mensen die hun verdriet om iemands heengaan met niemand kunnen delen, omdat de relatie verborgen moest blijven of verborgen bleef. En tegelijk is er de pijn van hen die zich opzij gezet voelen, die zich voelen afgedankt. Onze samenleving kent niet alleen een toename van gescheiden vrouwen en mannen, maar ook een toename van gescheiden vrouwen en mannen van wie de eerste partner aan wie ze plechtig trouw beloofden, is gestorven. Zij zijn de niet erkende weduwen en weduwnaren. Hetzelfde geldt voor de kinderen van gescheiden ouders. Ook zij kennen vaak een verwardheid van gevoelens bij het sterven van de ouders of één van hen. Heeft het zin om te oordelen? Juist deze zaterdag lees ik in de trein ook de wijze waarop abt Ton'Baeten bisschop Bekkers heeft herdacht. Bisschop Bekkers heeft de kloof tussen moraal en pastoraal proberen te overbruggen. Hij heeft gepleit voor pastoraal die uitgaat van de werkelijkheid en die tracht te luisteren naar het verhaal van iedere mens. Wie de kunst van het milde luisteren ontwikkelt, wordt terughoudender en stelt het eindoordeel uit. Het is mijn betere ik, dat spreekt, als ik het boek van Renate Rubenstein besluit. Er zijn vele ontroerende momenten in dit boek. FATIMA Ongeveer een miljoen rooms-katholie- ken zullen naar verwach ting morgen het bezoek van paus Johannes Paulus II aan de witte basiliek in Fatima bijwonen, waar drie jonge kinderen in 1917 stelden dat zij de Heilige Maagd Maria had den gezien. De paus zal de 74e verjaardag vieren van het mirakel, dat de Onze Lieve Vrouwekerk in Fa tima tot een bastion van het geloof in Portugal heeft gemaakt. Maar tegelijkertijd is er een katholieke clerus die vecht voor zijn maatschappelijke po sitie temidden van snelle eco nomische, sociale en politieke veranderingen. De snelle economische groei in de afgelopen vijf jaar en het lidmaatschap van de Europese Gemeenschap hebben het nog altijd armste land van de EG dichter bij de morele en mate riële hoofdstroom in West-Eu ropa gebracht. Andere veran deringen in de Portugese maatschappij werden teweeg gebracht door de Anjer-revo lutie die in 1974 een einde maakte aan vijftig jaar van conservatieve dictatuur. Met Ierland, Spanje, Italië en Polen geldt Portugal nog altijd als een van de meest katholie ke landen van Europa, waar 96 procent van de 10 miljoen inwoners het katholieke geloof belijdt. Maar uit een onder zoek vorig jaar door de krant O Jornal in Lissabon kwam naar voren dat maar 27 pro cent geregeld de kerk bezoekt, voor het merendeel ouderen afkomstig uit het agrarische noorden. In de zuidelijke streek Alentejo, een bolwerk van de Portugese Communisti sche Partij, is het aandeel praktizerende katholieken minder dan vijf procent. „Wij leven vandaag in een sa menleving die de grootste waarde hecht aan individueel genot en individueel succes", zegt de historicus en politiek commentator Vasco Pulido Valente. „Het heersende ethos heeft weinig van doen met het katholieke ethos.' Bedreiging' Kerkelijke leiders erkennen dat het toenemende materia lisme hun invloed op de jonge re generaties bedreigt. „Er is een moreel liberalisme op grond waarvan ieder zijn ei gen normen stelt en die van anderen vergeet", zegt de se cretaris van de Portugese bis schoppenconferentie, mgr. Al- vino Cleto. Zijn ongerustheid over het groeiende materialis me stemt overeen met de kri tiek die de paus in zijn recente encycliek „Centesimus Annus" levert op de consumptiemaat schappij, die de mens „volledig reduceert tot de sfeer van de economie en de bevrediging van materiële behoeften". De veranderingen in de pu blieke moraal in Portugal wer den geïllustreerd toen de staatsomroep RTP-2 in februa ri de erotisch geladen Japanse film „Het Rijk der Zinnen" uitzond. De Portugese prelaten gruwelden. Eurico Nogueira, de conservatieve aartsbisschop van Braga, zei dat de film al leen voor „randfiguren en be paalde zieke personen" een plezier kon zijn geweest om naar te kijken. De kijkcijfers wezen anders uit: volgens RTP-2 was het Rijk. der Zin nen de op een na best bekeken film sinds jaren. Om de vrije moraal in de me dia het hoofd te bieden heeft de kerk zich geschaard achter een poging van katholieke za kenlieden om een van de twee door de regering te koop aan geboden televisiestations over te nemen en in te richten op „christelijke grondslag". Ker kelijke leiders waren verbol gen dat de centrum-rechtse re gering niet uit zichzelf een van de stations aan de kerk had aangeboden. Vuile handen „De kerk heeft in het land Het Maria- oord Fatima FOTO: AP geen electoraal gewicht meer", 'zegt de socioloog Moisis Espiri- to Santo. In de ogen van velen had de kerkelijke hiërarchie al vuile handen gemaakt door de innige samenwerking met de dictatuur, toen premier Anto nio Oliveira Salazar zich op katholieke leerstukken beriep om zijn bewind te legitimeren. Volgens mgr. Cleto is de kerk nu beter af dan onder de dic tatuur. „De kerk leed vroeger onder de beperkingen die an deren in Portugal voelden ten aanzien van de vrijheid", zegt hij. Recent toonde de Portuge se televisie debatten tussen sommige priesters die wilden dat de kerk een grotere rol op zicH nam bij het oplossen van maatschappelijke problemen en anderen die vonden dat de kerk zich strikt tot geloofsza ken moest beperken. „De kerk is geïnteresseerd, was geïnte resseerd en zal altijd geïnteres seerd blijven in de sociale pro blemen van het land", zegt Cleto. En: „natuurlijk mogen sociale problemen niet worden verward met politieke proble- VATICAANSTAD Met zijn vijftigste buitenlandse reis, van 10 tot 13 mei naar Portu gal, overschrijdt paus Johan nes Paulus II de 750.000 kilo- meter-grens. Hij had sinds zijn verkiezing in 1978 dus ook naar de maan kunnen vliegen en terug. De statistici van het Vaticaan hebben berekend dat de Poolse paus tijdens zijn pontificaat bijna een heel jaar buiten Italië is geweest. Hij was 344 dagen, 5 uur en 24 mi nuten onderweg. Hij bezocht 500 steden, dorpen en heilig dommen en hield welgeteld 1.670 toespraken. Na Portugal staan dit jaar nog Polen, Hongarije en Brazilië op het drukke reisprogramma van de paus. Volgend jaar gaat hij weer naar Afrika, naar Spanje en de Dominicaanse Republiek en het liefst ook naar de Sovjetunie en Cuba. Voor de jaren daarna ligt ook al een verlanglijst klaar: Ber lijn, Joegoslavië, Vietnam en Zuid-Afrika staan erop. Maar ook van Jeruzalem, Libanon en China droomt de reizende paus regelmatig. En niet te vergeten Italië. In 'eigen land' bracht de paus tot nu toe bezoeken aan 200 ste den en dorpen. Daarnaast ver bleef hij regelmatig op be sneeuwde hellingen in de Al pen of de Apennijnen en in rustieke vissersdorpjes aan de Adriatische kust. Afgelegde afstand: 50.000 kilometer, ofte wel 25 keer heen en weer van Noord- naar Zuid-Italië. „Elke reis is een authentieke pelgrimage naar het levende heiligdom van het volk Gods", heeft de paus zelf eens gezegd. Zijn tomeloze reislust vloeit voort uit de wil „om het Evan gelie te verkondigen, de broe ders in het geloof te bevesti gen, de kerk te troosten, de mens te ontmoeten". De paus ziet zichzelf als „rondtrekkend catecheet". De Vaticaanse statistici heb ben, net als de paus zelf overi gens, weinig belangstelling voor de enorme kosten die met de reizen gemoeid zijn. Toen een journalist daar eens op zinspeelde, verloor de paus zijn kalmte: „Ik geloof niet dat we berekeningen moeten ma ken, als we bedenken dat wij, mensen zelf zijn vrijgekocht voor een onschatbaar bedrag. Daar is geen prijs voor..." Paul Hazard: De crisis in het Europese denken. Europa aan de vooravond van de Verlichting. Uitgave Agathon. Prijs 59,50. In de bibliotheek van de Waalse gemeente in Lei den kan men nog steeds de brieven inzien van tal loze hugenoten die na 1685 in Nederland een goed heenkomen zouden zoeken toen Lodewijk de Veertiende hen vogelvrij had verklaard. Men vindt er ook een indrukwek kende lijst van namen on der wie die van Pierre Bayle die Holland om schreef als die „grote ark van de vluchtelingen". Bayle was een domineeszoon afkomstig uit het zuiden van Frankrijk - de meeste Hugeno ten zaten daar - die zonder overigens daartoe gemaand te zijn maar juist uit onderzoeks- lust zich bekeerde tot het ka tholicisme. Hij studeerde bij de jezuïeten waar hij zich de sub tiele redeneertrucs van de scholastiek eigen maakte, maar keerde al weer heel snel tot het protestantisme terug, „als iemand die van de noord pool terugkeert naar de zon", schrijft Paul Hazard in zijn nu vertaalde, uit de jaren dertig stammende klassieke studie Pierre Bayle over het zich radicaal wijzi gende denkklimaat in Europa in de periode tussen 1685 en 1715. Toen de herroeping van het Edict van Nantes de protestan ten in Frankrijk elke speel ruimte ontnam, zat Bayle al weer vier jaar lang als profes sor van de Illustere School in Rotterdam. Hij verzette zich heftig tegen de gedwongen geloofsover gang waartoe zijn protestantse landgenoten gedwongen wer den en in het bijzonder tegen het bijbelse argument dat de medestanders van Lodewijk XIV daarvoor gebruikten. Ze beriepen zich in navolging van Augustinus op een parabel uit het veertiende hoofdstuk van het Lucase vangel ie over de rij ke heer des huizes die een feestmaal aanricht. Daarin staat: dwingt hen naar binnen te gaan. De verdedigers van het ware geloof deden daar hun voordeel mee en recht vaardigden daarmee in feite de verschrikkingen waarmee de herroeping van het Edict gepaard ging. Nergens windt Bayle zich meer over op dan over dwang in de aangelegen heden des geloofs die in feite een zaak van het geweten zijn. Maar eenmaal in Holland be gon alles weer opnieuw en daarom bleef ook het protes tantisme met zijn nadruk op de door hem zo gekoesterde vrijheid van geweten en on derzoek slechts een tussensta tion. Hij zou uitkomen bij een gemoedsgesteltenis die volgens Hazard nog het best te typeren is als scepticisme. Hij wilde al les onderzoeken en dus botste hij op den duur ook met de calvinistische dwepers die in dogmatisch opzicht niet onder deden voor de inquisiteurs van Lodewijk XIV. Het is onvoorstelbaar wat Bay le in zijn betrekkelijk korte le ven heeft gedaan. In de Dic tionaire historique et critique die van een onvoorstelbare be lezenheid getuigt onderzocht hij alle religieuze en filosofi sche denkbeelden die in de af gelopen eeuwen als waarhe den waren gepresenteerd. Het is, schrijft Hazard, het meest overstelpende requisitoir dat ooit is gehouden om de ver warring der geesten in de mensengemeenschap te illus treren. Bij bijna elke door zijn tijdgenoten als waar aangeno men opvatting waarbij de naam van een koning of paus in het geding is, komt de illu sie om de hoek kijken, is er sprake van dwalingen, van welbewuste misleiding en soms nog erger. Bayle heeft het als zijn taak gezien de vele verhalen waar van de onomstotelijkheid slechts gebaseerd was op het feit dat een belangrijk perso nage ze had verteld, door mid del van gezond verstand op hun houdbaarheid te onder zoeken. In zijn dictionaire krijgt het woord kritiek een betekenis die het in de ge schiedenis nog niet eerder heeft gehad. Opvattingen wor den voor het eerst kritisch ge wogen. De opvattingen van de Ouden, maar ook de bijbel, vooral voor zover zij een beeld geeft van de geschiedenis en van de inrichting van de we reld, moeten het ontgelden. Wat is er feitelijk gebeurd? Dat moet een Herculesachtige onderneming zijn geweest om tot die helderheid te komen in een tijd waarin nog afgezien van het evidente bijgeloof het gezag en de instemming van de meerderheid met de van oudsher geleverde opvattingen over de inrichting van de we reld voldoende argumenten waren om niet te hoeven twij felen Bayle is een figuur die nog steeds tot de verbeelding spreekt omdat hij op en top modern blijkt. Modern ook in die zin omdat hij in zijn zoek tocht naar waarheid tot de ontdekking komt dat het ge makkelijker is de onwaarheid van iets vast te stellen dan te bevestigen wat wel klopt. Bij al deze onzekerheid over wat waar is komt hij ook tot de conclusie dat men religie enerzijds en filosofie en we tenschap anderzijds niet met elkaar moet vermengen. Wie dat wel doet zal een roepende in de woestijn blijven. Beter dan bij alle andere, ui terst levendig geschreven por tretten die Hazard in dit boek heeft opgenomen om de grote veranderingen in die periode te beschrijven, zijn in Bayles levensloop de snelle oriëntatie- wisselingen samengebald die volgens Hazard het denkkli maat zo'n totaal ander aanzien hebben gegeven. Naar de me ning van Hazard heeft de mo derne wereld zoals wij die kennen in die korte periode vorm gekregen. Die periode bezegelt de breuk tussen reli gie en wetenschap. Later in de achttiende eeuw zullen zij ge polariseerd tegenover elkaar komen te staan. Tenslotte de vraag hoe die veranderingen mogelijk wa ren. De zeventiende eeuw zwoer bij de klassieken, de achttiende stelde het vrije on derzoek voorop en de waarde van de individuele persoon. Volgens Hazard zijn het de fi losofen die de veranderingen sturen. Toch is dat maar ge deeltelijk waar, want ook zo'n groot filosoof als Bayle onder ging de weerslag van de ge schiedenis, i.e. de herroeping van het Edict van Nantes dat haar voortgang versnelde. Dat de Nederlandse bisschoppen nog steeds geen ra?i ten met de Acht Mei Beweging, kwam deze week weö scherp aan het licht toen bekend werd dat kardinaal Sr zijn Rotterdamse collega Bar verboden had de manit van deze beweging van kritische katholieken in Utr^i te wonen. Daar zullen vandaag weer vele duizenden lieken in de Veemarkthallen bijeenkomen om hun vi denheid te tonen met het vernieuwingsproces in <f Kerk, dat sinds de jaren zeventig met de benoeming va2 door ieder gewenste bisschoppen is gestagneerd. Op, zullen deze katholieken, afkomstig uit het brede middój de RK Kerk in Nederland, laten zien dat het vernieuj proces zich desondanks heeft voortgezet, zij het in de if ve verborgenheid van het grondvlak. J De Acht Mei Beweging, een verband van bijna hondej tholieke organisaties en instellingen op parochieel, dioi en nationaal niveau, ontstond op 8 mei 1985, toen krii katholieken, aan wie het verboden was de paus toe ken, zich aaneensloten om op het Haagse Malieveld 'hf dere gezicht' van de katholieke geloofsgemeenschap te Ontstaan uit onvrede en protest, is deze beweging gelej haar eigen weg gegaan en heeft ze steeds meer haar pi karakter verloren. Want niet meer het protest, maal verhaal doorgeven' staat centraal bij deze katholieken,' meerderheid actief zijn in hun eigen parochie en haar i re activiteiten. De Nijmeegse pastoraaltheoloog prof. J. van der Ven richtte onlangs onderzoek naar de achterban van deE Mei Beweging. Hij knoopte daar de conclusie aan vajE 'niet alleen door de cijfermatige omvang maar voonji vanwege de kwalitatieve religieuze diepte die in dec Mei-Beweging aanwezig is, de bisschoppen blij moetef met zo'n groep zeer kerkbetrokken gelovigen. Maar dj schoppen laten het opnieuw afweten en geven er def keur aan wel acte de présence te geven op de manif$ van de behoudende Stichting Bevordering Contact R(; Katholieken in juni. Daarmee zijn ze nog steeds roomse)' de paus, die hen bij hun laatste ad-limina bezoek in j$< '88 in Rome nog zo op het hart gedrukt heeft het contaq de 'kritisch-loyale oppositiebeweging' niet te verliezen! DaT de katholieken in Utrecht het vandaag opnieuw z moeten stellen zonder hun voorgangers, zal hen echteF deren. Zij zijn volwassen geworden. „Er wordt bij ons] welijks meer gesproken over de hiërarchie", verkil voorzitter Wies Stael-Merkx onlangs. Die uitspraak, gei bij het verbod van kardinaal Simonis, lijkt de kloof tussd bisschoppen en hun gelovigen haast onoplosbaar te h^ gemaakt. WASHINGTON Alle dienstweigeraars moet amnes tie worden verleend. Dat vra gen 33 rooms-katholieke bis schoppen in de Verenigde Sta ten aan president George Bush. Zij wijzen erop dat de RK Kerk dienstweigeren als een „morele en uit het Evan gelie af te leiden keuze" be schouwt. Daarbij doet het niet ter zake, of het om vrijwilli gers of dienstplichtige militai ren gaat. Tijdens de Golfcrisis en de Golfoorlog hebben onge veer 2.500 soldaten verzocht om erkenning als dienstweige raar. Tientallen verzoeken zijn afgewezen, andere moeten .nog worden behandeld. Degenen wier bezwaren niet zijn er kend, worden voor mijE rechtbanken gedaagd. Eqj rinier is vorige week tot tien maanden gevangenji veroordeeld. Om een pr<fc voorkomen, hebben coii danten in sommige kaf de dienstweigeraars een king aangeboden. Als zij h ven fout te hebben geha>i komen zij er met hoogst^ maanden gevangenisstrae af. Als de dienstweigeraéfc op een proces laten aank«_ moeten zij met een stra verscheidene jaren rek) houden. Twee marinier^ vin Sparrok en Erik Lj worden van desertie be! digd en kunnen daarvoj] doodstraf krijgen. Westerpers bv (behorende tot Sljthoff Pers bv). Apothekersdijk 34, Lelden. 071 - 122 244. 071 - 134 941. Postbus 11, 2300 AA Lelden. Kantoor: Telefoon: Telefax: Postadres: Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Telefax: 070- 3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. Stadsredactie Leiden (tel. 071 - 144 046 of 071 - 144 047): R. Kleljn (chef), e ir Hulst. S. Katsman, L. Leefmans, M. Roso, J. n Herpen (chef), F. Buurman, )c Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. j' Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Holstei. E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Veri: Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuls, S. Pleterse. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. n De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: li - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; u - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie,| redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten In NedeJ' en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swiers a M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. In "t Hout (chef), H|e leveld, D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; d - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag), p drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (AtheneS] R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heering (RoL B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H. Kultert (Nieuw Delhi), F. Llndenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderlnk (Mosktt' W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van WIJIand (Belgrado F. Wljnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). L ster: M. de Cocq. 1 18.00 tot 19.00 uur, Op z; 25,70 76,60 294,30 Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tql. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2