Bollegraf ster zonder schittering Scheermes'" Marco Gentile VOETBALLERLEI Orakel £eidóe@outfMit ZATERDAG 11 MEI 1991 PAGINA 21 Iiillaci van superstar tot probleemkind —UJN Doelpunten maakten hem wereldberoemd. Doelpun- L zijn grimmige ogen. Zelfs de Italiaanse president Cossiga zich bezorgd af, waarom hij altijd zo boos keek. Salvatore, I voor vrienden, Schillaci kon de magistraat geruststellen. Al- op het veld keek hij grimmig, daarbuiten zelden of nooit. I'sjuni 1990 behoort Schillaci tot de elitaire kring van de super- •en Zes doelpunten op het wereldkampioenschap maakten de kleine Schillaci de grote Siciliaan. Reeds in de dagen van fantastische zomer vermoedde de aanvaller dat er een koude ft op komst was. „Menigmaal vreesde ik wakker te worden en \erken dat de Italia 90 een droom was.De zes doelpunten \tten zijn naam. Maar hij ontwaakte met een enorme kater, de superstar werd Toto het probleemkind. Of zoals de Italia- iet formuleren: 'una caso Schillaci', het geval-Schillaci. Sinds wember 1990 heeft hij geen doelpunt meer gemaakt. Hij staat jgen droog. Voor een spits het ergste wat er bestaat. Scifo naar Torino TURIJN Enzo Scifo krijgt een herkansing in de Italiaanse voetbalcompetitie. De 25-jarige middenvelder van het Belgische elftal speelt volgend seizoen bij Torino, na een teleurstellende episode vier jaar geleden bij Intèrnazionale in Milaan. De Belg van Italiaanse afkomst kwam voor Auxerre uit in de Franse competitie, maar stond nog tot eind 1994 onder contract bij Inter. Spreek verbod bij Ju ven tus TURIJN De spelers van Juventus moeten zich tot het eind van het seizoen inhouden als ze met de pers praten over de pro blemen bij de club. „Juventus is ziek en we denken dat het beste medicijn een beetje stilte is", aldus manager Enrico Bendoni. Ju ventus, dat voor het seizoen miljoenen investeerde in spelers als Baggio en HSssler, heeft een dramatisch seizoen. De club is uit geschakeld in de toernooien om de nationale beker en de Euro pa Cup en kan het kampioenschap vergeten. Sterker: als Juven tus komend weekeinde van Napoli verliest, is deelneming aan het UEFA-bekertoernooi in gevaar. Het zou voor het eerst in 28 jaar zijn dat de Oude Dame geen Europees voetbal speelt. EELING GEEFT HAGENAAR MEER VERANTWOORDELIJKHEIDSGEVOEL door Frank Werkman Nu Eurosport van ons televisiescherm is verdwenen, is het meer dan ooit behelpen feblazen op de vaderlandse uis. Toegegeven, het commerciële net zette nogal eens gedateerd werk op de zender. Maar actualiteit was doorgaans voldoende voorhanden om de sportminded kijker te plezieren. De kraaienmars van de sportomroep wordt dan ook door menigeen betreurd. Onderhavige materie is nu in handen van de duo's. Bij de NOS maken Schnabbel en Babbel de dienst uit en bij RTL4 is het een kwestie van Ja en/of Nee. Nou, we zullen het weten. Aan een-tweetjes van de duetten geen gebrek derhalve. Afgelopen donderdagavond was het weer zo ver. Op het ene net Schnabbel en Babbel en op het andëre aansluitend Ja-ger en Nee-rveen. Het was maar goed dat de schoenen waren uitgetrokken en de geiteharen sokken op de centrale verwarming rustten, anders was de spierpijn in de voeten door het krampachtige samentrekken van de tenen ondraaglijk geweest. Ook de opspelende maag werd net onder controle gehouden en nadat de laffe smaak in de mondholte was bestreden met een paar glazen geestrijk vocht ging het wel weer. Je moet zo iets niet elke avond meemaken, want dan verdwijnt de levensvreugde zienderogen. Wat is nu zo mis met vooral die presentatie van Schnabbel en Babbel? Aan hun uiterlijk ontbreekt niets. Goed, Schnabbel zit zo langzamerhand bijna net zo dun in zijn haar als Babbel, maar je mag iemand niet op zijn uiterlijk beoordelen. Evenmin mag de dictie van onderhavige opperhoofden een rol spelen. Dat het authentieke Haarlems van Schnabbel zich onderscheidt van het import- Amsterdams van Babbel staat daarom óók niet ter discussie. Wel ter zake doet de manier waarop Schnabbel en Babbel hun werk doen. Beide dikke veertigers beschouwen hun optreden niet als een uit overheidsgeld betaalde job. Nee, het moet een act zijn. Maar het is dan wel een heel slechte. Schnabbel als adremme aansmoezenier en Babbel als amusante afmaker. Schnabbel roept nog de meeste irritatie op. Ooit was hij een omstreden omroepmedewerker, die door zijn toen al eigen wijze van presenteren links en rechts afkeer en weerzin opriep. Ook bij zijn bazen, die hem op een goed moment zelfs de laan uitstuurden. Maar Schnabbel heeft nog meer levens dan bijbaantjes en dus doorstond - hij de coup en keerde terug met meer ornaat dan ooit tevoren. Babbel belandde op zijn huidige werkplek na omzwervingen door medialand, die overeenkomst vertoonden met de loopbaan van de zakkenvullende voetballer, die elk seizoen een andere club heeft. Schnabbel oogstte ooit ergernis door zijn selectieve wijze van anonceren en becommentariëren. Basketbal, schaatsen en fietsen was alles, de rest was eigenlijk niks. Dat kon toen hij simpel verslag mocht doen van dunks en drunks, jjs en ijzers alsmede waaiers en wielen. Er veranderde echter niet veel. Nu zit Schnabbel als een soort sport paus op zijn troon, die hij beschouwt als een ivoren toren. Alles wat niet door een netje, over bevroren water en langs 's heeren weegen glijdt, beschouwt hij met een neerbuigendheid die humor moet voorstellen. Met een grijns van de wijkende haarlijn links tot rechts kondigt hij beelden aan van korfballers, badmintonners en boksers, die dan steevast hebben verloren. Want Schnabbel is een winnaars-type. Juichen bij een gekochte zege in een wielerklassieker, leedvermaak bij een eerlijk geleden handbalnederlaag. Babbel mag over zijn specialisme ook regelmatig zijn zegje doen na een voorzetje („Is er verder nog gevoetbald vandaag?") van Schnabbel. Afgelopen donderdag hadden Schnabbel en Babbel graag voorzitter van Dijk van SVV in de studio gehad. Die had, begrijpelijk, geen trek. Vervolgens kondigde Babbel maar het einde van SVV aan. Babbel als orakel van Delft e.o. Bah. Ir B LANGEVELD kSSLUIS Marco tile hoopt morgen zijn officiële wedstrijd i FC Den Haag te nen spelen. De Haagse ■ediger, bijgenaamd scheermes", denkt in .-opper tegen Ajax weer praak te kunnen ma- op een basisplaats, it alleen voor het'pu- j, maar ook voor een balier is een wedstrijd Ajax bijzonder". krl ^treven van zijn trainer —tdriaanse is erop gericht leizoen af te sluiten met naai 28 punten uit de in 34 duels. Oftewel, met ier punten uit de komen- is wedstrijden is aan de pste eis voldaan. Marco durft de stelling aan Den Haag naar méér streven, zoals trouwens bestuur van de club mening is. „Ik vind een van 28 punten heel wei- Jaar moeten we overheen en komen", meent de tóiger. |i^-jarige Gentile, sinds 15 jongstleden vader van lof Rowen als Larissa, zou J laatste wedstrijden van eizoen best het voortouw n nemen om FC Den „boven de begroting" te brengen. „De geboorte van de tweeling zou wel eens van in vloed kunnen zijn op mijn voetbalcarrière", meent de voormalig amateur van VVP en ADO. „Je krijgt ineens verschrikke lijk veel verantwoording. Dat is ook belangrijk voor het voetbal. Het zal niet van de ene op de andere dag gaan, maar op den duur moet dat er ook toe kunnen leiden dat ik verantwoording neem voor mijn ploeggenoten", aldus Gentile die samen met Heini Otto, Cor Lems en Edwin Pur vis het viertal vaders vormt in de selectie van Adriaanse (eveneens vader). Claudio Voor de in Den Haag geboren, en twee jaar geleden naar Maassluis verhuisde, Marco Gentile kwam het missen van zijn derde wedstrijd van het seizoen vorige week woensdag tegen FC Twente, althans vooraf bezien, slecht uit. „Er waren juist een tante en een oom van mij uit Italië overge komen. Ze kwamen hier voor het eerst sinds acht jaar en wilden mij in actie zien, maar dat ging dus niet door". Genti le zegt, in weerwil van zijn klinkende naam, geen speciale band te voelen met Italië. „Bij Juventus-Barcelona was ik voor de beste ploeg, dus voor Barcelona", onthult hij zijn voorkeur. De familie-link met zijn befaamde achternaamge noot Claudio ten spijt. „Claudio Gentile is een volle neef van mijn vader", licht de Hagenaar de herkomst van zijn voetbalnaam „het scheer mes" toe. „Hij bezit nu een be drijf in metaal, maar ik heb hem nog nooit ontmoet. Toen er over mij eens een stukje in de Gazetta dello Sport ver scheen, heeft hij mijn vader gebeld. Maar verder hebben we geen van beiden behoefte aan contact. Hij was trouwens, net als ik, een beperkte voet baller. Ik heb wel televisie beelden van hem gezien. Trou wens, de minste voetballers komen altijd in de verdediging te staan". Romario Marco Gentile, die zegt abso luut niet gebukt te gaan onder zijn wat angstaanjagende bij naam, dankt zijn titel niet al leen aan zijn Italiaanse fami lie-relatie. Naast de klankove reenkomst met het scheer- merk Gillette zijn het vooral de meedogenloze slidings die hem van het waarschijnlijk eeuwige stempel hebben voor zien. De pijnlijke confrontatie met PSV's lastpost Romario, nu toch alweer ruim anderhalf jaar geleden, staat nog steeds gegrift in het geheugen van vele voetbalfans. „Ik had echt niet in de gaten wat er was gebeurd. Na afloop kwam er allemaal pers op me af; het leken wel aasgieren. Adriaanse heeft ze afge snauwd en daar ben ik hem dankbaar voor, want dat kon ik toen nog niet aan. De spe lers hebben Romario een fruit mand gestuurd en ik heb uit mezelf een telegram gezonden. Daarna heb ik nooit meer con tact met hem gehad", vertelt de full-prof, die onlangs voor drie seizoenen bijtekende. Het imago van de niets ont ziende verdediger is volgens Marco Gentile („Voetbaltech- nisch kan ik nog een hoop bij leren") trouwens niet hele maal terecht. „Ik heb dit sei zoen pas vier gele kaarten ge had en in totaal misschien een stuk of vijftien. En nooit rood, al moet je daar ook een beetje geluk mee hebben". Zoals na de uitwedstrijd tegen Volen- dam, toen „het scheermes" z'n reputatie eer aandeed met een charge in de richting van Frank Berghuis. De tuchtcom- missie moest eraan te pas ko men om Gentile vrij te spre ken. „Maar als 't moet, moet 't". De rasverdediger vervolgt: „Als het kort voor tijd 0-0 staat en er breekt een tegen stander door, dan moet het maar. In het belang van de ploeg. Dan is zo'n bijnaam misschien zelfs wel een voor deel, want daardoor zijn ze vaak wat banger voor je". De meeluisterende tweeling slikt de woorden van pa (nog) voor zoete koek. In het gezin Genti le is het laatste woord, in dit geval, aan moeder Evelien: „In het veld is-ie misschien wat ruig, maar thuis is Marco een lieverdje". Larissa (geeuwend), Marco en Rowen Gentile. „De verantwoording die je als vader krijgt, kun je ook als voetballer benutten", meent de oudste van het trio. foto: Stephen evennhuis «IÉ VAN HATTUM [ELO Al tweeën- jaar zweeft Manon u ïgraf rond de dertig- van de wereld- lijst. Maar Nederlands ssvolste tennisster 5 Betty Stöve heeft geen half plakboek net stukjes. De Erme- heeft hèt blijkbaar uJ het aura van een 'evolgd vedette. Nog —-t was er een portret v, nog nimmer een aal in Sport Interna- il. In 1990 won ze met Nijssen het gemengd )elspel van Roland 9ojjos. Er meldde zich .adéén verslaggever. Pas volgende ochtend, I thuis op de Veluwe, ze vanuit Parijs ge- voor een reactie. rschijnlijk ben ik op de niet kleurrijk genoeg", üdeert ze zelf aan de vond van weer een be- ijke periode in het be- „Ik heb geen ser- rfan 180 kilometer per uur leirenda Schultz. En als ik baan blij en fanatiek ga l"en word ik nerveus van Jf. Ik zal ook nooit met vuisten de Becker- Re doen". Een ster zonder ^ring. Niks geen aura. Ion een (leuke) Neder- e meid met een hond. h Bollegraf thuis. De ve- van het vaderlandse ten- 7) woont niet in een villa, gewoon in een rijtjes- evjls gek op James, een 3°jje Labrador van 45 kilo. tu hem best willen mee- op haar reizen. Dat is «ijzonders in het metier, jhij past niet in haar ten- 'Tiger' van Marti- pi of de hond van Sanchez, vaste gasten ^kleedkamers van Roland >s, Wimbledon en Mei- De reizende tennis- hebben ook hun be- r aan huiselijkheid. „Die- ~i verboden in de kleed- maar af en toe is het 1 dierentuin", aldus Bol- Het miniscule mormel fïavratilova („zo'n klein beest dat in je broekzak I blaft en bijt waarschijn lijk ook als hij de kans krijgt. „Niemand zal die tas beetpak ken. Als ik langs die tas moet, houd ik mijn handdoek tussen mij en de tas. Ik ben allang blij dat Steffi Graf haar drie her ders niet meeneemt de kleed kamer in". Onbemind Manon Bollegraf. Tamelijk on bekend en daardoor vrijwel onbemind. Kan zo door de Kalverstraat lopen zonder te worden herkend. Speelde te- §en sterren als Steffi Graf en labriëlla Sabatini. Maar won nooit. Het zou de klapper zijn, die haar uit de anonimiteit zou rukken. Ze kan wel iets van een ver klaring verzinnen voor de ge ringe belangstelling. „Ik denk dat Stanley Franker er ook debet aan is. Als hij het er over heeft dat het zo goed gaat met het Nederlandse tennis, heeft hij het over de mannen. Toen hij veel met Schultz op trok, had hij het steeds over Schultz en toen hii Dogger on der zijn hoede had, werd Dog ger steeds genoemd en hij is toch de bondscoach. Oké, ik schitter nooit op de grote toer nooien, maar ik sta al wel tweeënhalf jaar bij de beste 30 van de wereld". „Er lijkt gewoon geen interes se in mijn persoon. Ik had nog nooit een nationale titel ge wonnen en twee jaar terug won ik de nationale Masters van Brenda Schultz. Een echte verrassing, maar ik heb geen enkele journalist gezien. Aan de ene kant is het wel prettig: speel ik goed dan komt er wel iswaar weinig in de krant, maar speel ik slecht dan kom ik helemaal niet in de krant. Alleen voor de sponsor is het slecht. In maart won ik van Martinez, nummer elf van de wereld. Er stond een stukie van tien centimeter in de krant. Schultz wint voor het eerst sinds lange tijd twee pot jes en er staat een enorm stuk in de kranten. Ik weet niet wat er met mij aan de hand is. Maar ik heb er niet zoveel be hoefte aan om te klagen: ik heb het vrij goed. Het is ook niet de moeite waard om kwaad over te worden. Ik kan het alleen niet verklaren". Kleurloos „Misschien ben ik wel te kleurloos op de baan. Ik speel niet spectaculair. Kan van al les wat. Ik heb niet zoals Manon Bollegraf: „Waarschijnlijk ben ik op de baan niet kleurrijk genoeg" Schultz een service van 180 ki lometer per uur. Mijn service gaat 130 kilometer per uur. Op de baan ben ik niet kleurrijk. Ondanks dat ik wel een risico vol en attractief spelletje speel, met een goede volley. Ik sta niet te hengelen op de baan. Maar waarschijnlijk is mijn persooonlijkheid niet kleurrijk genoeg. Toch ga ik mijn hou ding niet veranderen om in druk te maken. Ik moet rustig zijn op de baan, anders wordt het niks. Als ik blij en nerveus ga reageren of mezelf bij iede re bal ga opfokken, word ik zenuwachtig van' mezelf. Ik probeer zo koel mogelijk te blijven. Onaangedaan. Als ik tien ballen in het hek sla, raak ik niet in paniek. Ga ik ook niet lopen foeteren. Ik weet dat ik de elfde bal weer goed zal raken". Bollegraf is een meisje uit de provincie. Misschien heeft het daarmee te maken. Ze heeft geen stadse allures. Werd nooit gebracht als groot talent. Was lange tijd één van twintig in een dozijn en rolde min of meer bij toeval in het profcir cuit. Ze begon bij het Asser Hertenkamp en moest het tot haar twintigste doen met club- en fasetraining. Niks privé- training. Op haar achttiende werd Bollegraf uit de bond- strainingen gezet. „Ik was niet goed genoeg meer. Ik had de club nog en rommelde zelf wat aan. Maar trainen vond ik heerlijk: trainen is voor mii ook geen opgave. Maar ik had toen nog niet het idee fulltime tennis te gaan spelen. School was moeilijk genoeg. Ik vond het gewoon leuk, daarom trainde ik zoveel. Er waren toen nauwelijks profs in Ne derland: Marcella Mesker en Michiel Schapers. Dan denk je als meisje uit Drenthe niet: ik ga fulltime tennissen. Vrijwel niemand deed dat en ik was ook niet goed genoeg. Ik ging er vanuit de school af te ma ken en dan naar de sportaca- demie of zoiets". Beurs Ze kwam op andere gedachten door verhalen over studeren en tennissen in de Verenigde Staten. „Maar de enige univer siteit die mij een beurs wilde geven was een slechte tennisu- niversiteit". Ze stak de plas over, maar speelde nooit een wedstrijd voor Fort Pierce in Florida. Een week voor de competitie keerde ze huis waarts met aanhoudende beenvliesontsteking. „Op dat moment begonnen Karin Bak- kum en Nicole Jagerman net internationaal te spelen, toen dacht ik waarom zou ik het niet ook proberen". Ze kwam bij Auke Dijkstra te recht. Dat klikte. Ze traint nog bij de Beekbergse CIOS-do- cent, die haar op meer dan de helft van de ongeveer twintig toernooien die ze jaarlijks speelt begeleidt. „Ik had nooit privétraining gehad, altijd maar wat aangerommeld met vier op één baan. Het eerste jaar met Auke ging ik van niks naar 319 op de wereld ranglijst. Daarna heb ik drie jaar tussen de 100 en 150 ge staan. Vreselijk veel blessures gehad". Wakker „De goede resultaten van Jan Siemerink, Richard Krajicek en Mare Koevermans stimule ren enorm. Niet alleen mij, denk ik, maar alle Nederland se tennissers. Door hun succes gaat iedereen er in geloven. Veel spelers denken nu: ik gooi er een schepje bovenop". De Nederlandse tennissers lij ken elkaar op te jagen op de mondiale ranglijst. Bollegraf heeft op die ladder geen echte concurrentie uit eigen land. „Je kijkt wel wat anderen doen, maar ik ben teveel met mezelf bezig om me te laten opjagen. Hoewel je in eigen land wel nummer één wilt blijven. Niemand die ergens goed in is, vindt het leuk als een ander hem passeert. Ik weet niet of ik met meer con currentie beter zou gaan spe len. Ik ga niet harder trainen wanneer Nicole of Brenda dichterbij komen. Ik heb mijn eigen plan en programma. Ko mend seizoen is geënt op de Olympische Spelen. Daar wil ik naartoe. De limieten zijn nog niet duidelijk: waarschijn lijk een plaats in de kwartfina le van een Grand Slamtoer- nooi". „Mensen denken dat je een vreselijk glamourachtig leven leidt. Ik denk dat de meesten na een week leven zoals wij moeten leven, gillend naar huis willen. Er zijn weinig da gen dat er iets echt leuks te beleven valt. Het is trainen, spelen, eten, een filmpje pak ken en slapen. Ik zie de wegen van het vliegveld naar het ho tel en van het hotel naar het park. Museums bezoeken, daar word je te moe van. Ik ben vijf maal in Australië geweest: ben eenmaal naar de Gold Coast geweest, het surfparadijs en eenmaal naar Philips Island, waar de pinguins 's nachts het water uitkomen. Dan zit je toch iedere keer een maand in Australië. De rest van de tijd train je alleen maar". Zelf denkt ze, dat ze haar bo terhammen goed kan beleggen dankzij een mix van talent en hard werken. „Ik heb een vrij goed balgevoel. Dat is niet spe cifiek iets van het tennis. Ik zat met hockey ook in de na tionale b-jeugd en met volley bal in de districtsselectie. Ik kon eerder 10 volleys foutloos slaan, dan tien ballen van de baseline en ik kan de bal neer leggen waar ik wil. Dat is zelfs wel eens jammer, want soms speel ik lui, omdat ik veel bal gevoel heb. Mijn volley, mijn beste slag, speel ik puur op balgevoel en dan wil ik hem nog wel eens missen, terwijl ik hem met een technische bena dering had kunnen killen". Arsenal wil in voetspoor van Liverpool LONDEN Arsenal wil in het Engelse voetbal een tweede Li verpool worden. Het maandag behaalde kampioenschap moet de definitieve stap zijn op weg naar een heus tijdperk. De „Gunners" willen de league gaan beheersen. De club uit Londen veroverde de tweede titel in drie jaar. Daar moet het niet bij blijven. Het verslagen Liverpool werd vorig seizoen voor de elfde keer kam- pioen in achttien jaar. Die kant wil Arsenal ook op. In de loop der jaren is Liverpool, ondanks al het leed en ellende dat over de ploeg van An field Road werd uitgestort, slechts incidenteel be laagd. Nooit consequent door dezelfde tegenstander. Arsenal kreeg de „Reds" twee jaar geleden in de sensationele slotseconden van de competitie klein. Nu gebeurde dat al enkele duels voor afloop van het seizoen. Arsenal wil nu meer, hoewel manager Graham altijd voorzichtig is geweest met zijn voorspellingen. Bulgaarse bondscoach dient zelf ontslag in SOFIA De Bulgaarse bondscoach Ivan Voetsov heeft afgelo- pen woensdag zijn ontslag ingediend. Het werd meteen geaccep- j teerd door de Bulgaarse voetbalbond. Assistent-coach Krasimir S Borisov is benoemd tot voorlopige opvolger.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 21