anenpool in de Rijnstreek oor langdurig werklozen >)c xeicbclie ou/ocmt VEN OMGEVING Scherpe daling aantal inbraken in Noordwijk 4^onen op een kasteel? Gewoon keihard werken! Gescheiden inzamelen afval in Sassenheim dit jaar van start lï CckUcSouxant ZATERDAG 11 MEI 1991 PAGINA 17 r tegen vier toernooi DOSR opnieuw succes OFARENDSVEEN De vijfde editie it DOSR Vier tegen vier toernooi was •n opnieuw een succes. Meer dan 350 gen van de basisscholen deden mee. H het goede weer was ook de publieke jstelling veelal vaders en moeders F behoorlijk. Jeugdtrainer Ben Beuke- Üeelde de prijzen uit. iars: Meisjes 7-8 jaar: FC Wanhoop. 9- Hup hup hup, we winnen de cup. laar: Goede meiden slechte tijden. 7-8 jaar: De Doeltrappers. 9-10 jaar: |ippie Boys. 11-12 jaar: De Romario -s. De pechprijs was voor De Wipper- prijs voor de leukste naam ging bij gens Dosmania en bij de meisjes De ransjes. Meisje (14) bekent roven portemonnees ALPHEN AAN DEN RIJN Een veertienjarig meisje uit Alphen heeft toegegeven dat ze in maart en april drie keer portemonnees uit tassen heeft gestolen. Het meisje werd gistermiddag aangehou den toen ze voor de vijfde keer probeerde een por temonnee te stelen. Ze stal de portemonnees door te vragen of passerende vrouwen haar achterop de fiets mee wilden nemen. Als ze dat deden viste ze de portemonnees uit de tassen. Gistermiddag rond half een deed ze dat opnieuw in de Cornelis de Vlaminkstraat. De vrouw met wie ze meeliftte merkte dat. Het kind sprong daarop van de fiets sprong en probeerde er vandoor te gaan. Een voor bijganger en passerende agenten wisten haar niettemin toch te achterhalen. Bij verhoor bleek dat ze vaker zo te werk was gegaan. Het meisje is gisteravond weer aan haar ouders overgedragen. Brand gesticht in Alphense portieken ALPHEN AAN DEN RIJN In drie portieken van flats aan de Witte de Withstraat in Al phen is gisteravond rond ne gen uur brand gesticht. Een voorbijganger viel de rookont wikkeling op. Die ontdekte een in brand ge stoken kinderwagen en haalde die naar buiten. Het vuur richtte in het portiek vooral rookschade aan. In een ander portiek waren kranten aange stoken en in een derde werden lucifers ontdekt. De brand weer is nog ter plaatse ge weest, maar het vuur was toen al vrijwel gedoofd. D66 Voorschoten feest niet mee VOORSCHOTEN D66 doet met mee aan de viering van de jumelage Voorschoten-Schoten. De democraten vinden het feest te duur. Het avond programma kost 9000 gulden en dat komt neer op 170 gulden per persoon, zo rekent D66 uit. „Voor ons een on aanvaardbaar hoog bedrag", schrijft de partij in een brief aan burgemees ter en wethouders. D66 heeft destijds al aangedrongen op een drastische in perking van de kosten van het be zoek van de gemeenteraad van Scho ten aan Voorschoten. „In een tijd van bezuinigingen dient het bestuur zich zelf ook beperkingen op te leggen", aldus D66. NOORDWIJK Het aantal inbraken in Noordwijk is in 1990 fors gedaald. Het aantal winkeldiefstallen en vernie lingen nam echter toe. Dat zijn enkele conclusies uit het jaarverslag van de gemeentepolitie Noordwijk. In 1990 liep het aantal inbraken terug tot 112. In 1989 werden nog 193 inbraken geregistreerd De politie wijt deze terugval aan de aanhouding van een grote groep verdachten en succes bij de voorlichtingscampagne ter voorkoming van misdrijven. Ook .constateert men dat steeds meer bedrijven een alarmsysteem hebben aange schaft. ,i Vorig jaar werden in Noordwijk 47 aangiftes van winkel diefstal gedaan. Een aanzienlijke stijging ten opzichte van 1989. Ook het aantal vernielingen nam toe. De politie schrijft een deel van deze stijging toe aan het verbeterde vandalisme-registratiesysteem. IET A KROFT IEN AAN DEN Een banenpool in jjnstreek gaat werk- ^nheid bieden aan lipig twintig langdu- rerklozen. B en W tlphen stellen de ge- [eraad voor om in te len met de oprich- van de Stichting gelegenheid Rijn- (SWR), een stich- jie de regeling Ba- iols en ook de kverkgarantiewet (litvoeren. Dit heeft iuder K. Mollema 1. De banenpool, een nadere uit werking van de sociale ver nieuwing, biedt betaalde ar beid op boventallige arbeids plaatsen in de collectieve sec tor. Zo kunnen mensen te werk gesteld worden als hulp conciërge, parkwachter of in het onderhoud of schoonmaak van de woonomgeving. Voor deze alternatieve vorm van werkgelegenheid komen mensen in aanmerking die langer dan drie jaar werkloos zijn en onbemiddelbaar zijn op de arbeidsmarkt. Ook komen herintredende (niet uitke ringsgerechtigde) vrouwen hiervoor in aanmerking. Door de werkervaring wordt gepro beerd de doorstroming zoveel mogelijk te bevorderen. Ook vorming en scholing moeten hiertoe bijdragen. De hele Rijnstreek kent circa 300 langdurig werklozen, waarvan Alphen er zo'n 200 telt. Voorlopig zijn er twintig plaatsen in de Rijnstreek be schikbaar. Er zal daarom door de SWR worden geselecteerd. Per 1 januari 1993 of zoveel eerder, wordt dit aantal ver dubbeld. Alphen kan voorlo pig uitgaan van elf plaatsen. De overige negen plaatsen worden verdeeld onder de IGOR-gemeenten, met een mi nimum van twee per gemeen- Gekoppeld aan de banenpool is de uitvoering van de jeugd- werkgarantiewet die naar ver wachting nog dit jaar in wer king zal treden. Hiervoor ko men jongeren tot 21 jaar in aanmerking die langer dan een half jaar werkloos zijn. Zij zijn verplicht om in dit kader aan het werk te gaan omdat zij anders hun uitkering verlie zen. De SWR is de werkgever voor zowel de banenpool- als de JWG-deelnemers. Het be stuur van de SWR bestaat uit vertegenwoordigers van de ge meente Alphen aan den Rijn, het IGOR, de Sociale Werk voorziening Alphen aan den Rijn e o„ werkgevers en werk nemers en het Arbeidsbureau. De totale kosten bedragen acht ton. Deze worden betaald uit rijkssubsidies. B en W stellen de raad ook voor om de door de gemeente bespaarde RWW- uitkeringen beschikbaar te stellen aan de Stichting. Het B en W-voorstel komt tijdens de raadsvergadering van 30 mei aan de orde Twee zwaar gewonden bij frontale botsing Twee mensen raakten gistermiddag zwaarge wond bij een frontale botsing op de provinciale weg 6 tussen Leiderdorp en Roelofsarendsveen. Het ongeluk vond plaats op het nieuwe gedeelte van de weg ter hoogte van Hoogmade. Door nog onbekende oorzaak raakte de bestuurder van de auto komende uit Leiderdorp, een 57- jarige man uit Leidschendam, op de verkeerde weghelft. Daar kwam hij frontaal in botsing met een tegemoetkomende auto bestuurd door een 43-jarige vrouw uit Woubrugge. Beide bestuur ders zijn met ernstige verwondingen op de in tensive care-afdeling van het AZL opgenomen. De politie neemt aan dat de Leidschendammer in een moment van onoplettendheid zijn rijbaan verlaten heeft. De provinciale weg maakt op de plaats van het ongeval een lichte bocht. FOTO: WIM VAN NOORT JW KASTEELBEHEERDERSECHTPAAR: >TA VAN DER HOFF ;SCHOTEN Wo- p een kasteel, wie ,t er niet van? Maar :e vraag die bij de tie aan het nieuwe Ibeheerdersecht- oor Duivenvoorde ld, was „Ro- ■ert u het niet te Waarop uitverko- oplLrend Slot (36) ant- de dat er gewoon 'Skt moet worden. Sa- iet echtgenote Emi- K[) zwaait hij sinds 1 scepter over het LJ 9 prachtige ontvangsthal, trappen met dempende een overvloed aan voorwerpen lopen we 'i woning van het echt te kasteelwoning ruikt i verse verf, hier en aat nog een verhuis- ïs twee weken geleden Arend en Emilie hier Jfcyek genomen. Afgezien n opgezette Arend levallig, in het kasteel 5?,vroeger wel tien man nen met de naam Arent ge woond"), twee bedsteden in de woonkamer en een gigantisch mooi uitzicht doet het apparte ment in niets onder voor een moderne woning. Het echtpaar heeft twee zoons, David van 4 jaar en Vincent van 2 jaar, die een doodgewone kinderkamer hebben. Eer Hoe kom je aan zo'n droom baan? Arend vertelt: „De heer Walraven, die hier twaalfen- eenhalf jaar als beheerder heeft gewerkt, zou met vut gaan. Een zwager, die via de marine de heer Scheuer van het bestuur van de stichting kent, vroeg of zo'n baan niets voor ons zou zijn. We besloten te solliciteren". Arend en Emilie hebben bei den een marine-achtergrond. Ze hebben elkaar daar ook ontmoet. Vijf jaar geleden ging Arend bij de marine weg. Hij moest te veel op reis, wilde op een gegeven moment graag een gezinnetje. In dienst van het ministerie van justitie werd hij sportinstructeur bij een half-open inrichting in de buurt van Hoorn. „Daar heb ik geleerd met veel verschil lende mensen om te gaan", zegt Arend. De baan sprak alletwee aan. De nieuwe bewoners van kasteel Duivenvoorde, Emilie en Arend Slot. Arend zou iets meer tijd voor de kinderen krijgen, Emilie kon haar wens om weer te gaan werken 'binnenshuis' verwezenlijken. „Maar boven alles is dit een unieke baan. We beschouwen het 'als een I FOTO: STEPHEN EVENHUIS Het sympatieke beheerder sechtpaar is verantwoordelijk voor het hele binnengebeuren. Ze organiseren de rondleidin gen, trekken gidsen aan, maar geven ook zelf rondleidingen. Arend is daar zo enthousiast over dat bij hem de wandelin gen door het kasteel niet het gebruikelijke uur duren, maar .wel anderhalf uur Het team houdt toezicht op de catering en staat garant voor een repre sentatieve ontvangst van de bruidsparen. „Soms zijn dat er wel zeven per dag", lacht Emi lie. Het echtpaar wil eerst in werken. daarna nieuwe plan nen maken. „Nieuwe activitei ten moeten wel in de sfeer van het kasteel passen. Geen ker misachtige toestanden op Dui venvoorde", zegt Arend. In het begin was het leven op en om het kasteel even wen nen. Emilie: „Zo wisten we niet, hoe de barones, mevrouw J.M. Schimmelpenninck Van der Oye-Beelaerts van Blok land, op de kinderen zou rea geren. Maar dat blijkt prima te gaan. Het is een hele lieve vrouw. Je kunt alles met haar bespreken". Om de geluidso verlast op de trappen te beper ken zijn geluidsdempende voorzieningen aangebracht. Enige zorg van het kasteel echtpaar geldt het vele water om het kasteel. De kinderen worden dan ook zo snel moge lijk naar zwemles gestuurd. Ze gaan gewoon op school in rug. Het buitenleven, het gekwet ter van de vogels, de eerste da gen was het net vakantie. Nu ligt het accent op het inwer ken en op het vinden van een evenwicht tussen werk en pri vé. „Je merkt wel dat je privé-le- ven zich versmelt met dat van het kasteel. De telefoontjes zijn er ook 's avonds en op je vrije dagen. En op je vrije dagen gaat het bezorgen van goede ren gewoon door. Als er op het kasteel een diner is en je toe vallig net komt aanrijden met een auto vol met boodschap pen, kan je niet voor de deur de rollen toiletpapier gaan uit laden", vertelt Emilie. Voordat ze het kasteel betrok ken had het echtpaar, hoe nuchter ook, wel eens stiekem het idee om aan een ellenlange tafel te gaan dineren in een van de mooie kamers van het kasteel. „Zo tegenover elkaar zitten, dat je tenen elkaar niet raken", lacht Emilie. Nu ze eenmaal op het kasteel wonen hebben ze geen zin meer om dergelijke plannen uit te voe ren. Arend: „Als je hier een maal woont krijg je een diep respect voor het kasteel. Je moet het koesteren, dat gevoel hebben we heel sterk". Op kasteel Duivenvoorde worden van dinsdag tot en met zaterdag rondleidingen gehouden, om 14.00 en 15.30 uur. Laan van Duivenvoorde 4, Voorschoten. KRITIEK OP SMITH ROEPT VERDEELDE REACTIES OP „Deze wethouder kent in ieder geval zijn zaakjes" LISSE De CDA-fractie uit Lisse dient geen motie van wantrouwen in tegen de eigen wethouder H. Smith. Wel heeft de fractie afgespro ken de wijze en stijl van ope reren te verbeteren. Het func tioneren van de fractie, was gistermiddag onderwerp van wat fractievoorzitter B.Korte- kaas een 'evaluatie' noemde. Kortekaas sprak tegen dat de bijeenkomst louter bedoeld was om de groeiende kritiek op Smith in een motie van wantrouwen om te zetten. „Al leen ons eigen functioneren was aan de orde en Smith maakt daar natuurlijk onder deel van uit. We hebben ech ter afgesproken om met elkaar door te gaan. Wel zijn er nieu we werkafspraken gemaakt die betrekking hebben op de wijze en stijl van opereren van de fractie", aldus Kortekaas. Zijn partijgenoot D.Stapel vat te de situatie bij de Lissese christen-democraten als volgt samen. „We hebben geen kri tiek op Smith in de zin dat dat politieke gevolgen zou moeten hebben voor de wethouder". De discussie over Smith lokt in Lisse desgevraagd verschil lende reacties uit. De menin gen over de wethouder zijn duidelijk verdeeld. Daarbij lijkt het of de wethouder meer vrienden heeft in andere par tijen dan in zijn eigen CDA. VVD-fractievoorzitter W. Loos is onaangenaam verrast door het nieuws over een mogelijk afscheid van één van de wet houders van coalitiepartner het CDA Loos: „Het verbaast mij dat we hier niet van op de hoogte zijn. Zijn manier van optreden is toch niet relevant. Wij zouden zijn vertrek zeer betreuren". Ook de combinatie PvdA/D66 staat niet te juichen bij een mogelijk vertrek van Smith. Combinatie-raadslid A. Mes man: „Van deze wethouder is van alles te zeggen maar hij kent in ieder geval zijn zaak jes. Smith mag dan wat tact loos zijn, maar wezouden moeten afwachten of een eventuele opvolger een voor uitgang zal zijn". Fractievoorzitter J. Maljaars (SGP/GPV/RPF) kan zich voorstellen dat binnen het CDA kritiek bestaat op Smith. „Daar kan ik wel inkomen. Hoewel het belangrijk is of ie mand kennis van zaken heeft, zijn er grenzen aan de manier waarop het beleid gepresen teerd mag worden. Ik het nog te vroeg vind om officieel te reageren. Onze fractie zal niet staan te juichen wanneer de wethouder vertrekt. maar treuren doen we ook niet". „Het is genoegzaam in Lisse bekend dat deze man niet ge negen is tot een gedachtenuit- wisseling met wie dan ook". Oud Lisse-Voorzitter M. den Boer toont zich niet verrast over de berichtgeving dat de positie van wethouder H. Smith in zijn eigen partij ter discussie staat. „Het is een situatie die Smith zelf heeft opgeroepen door zijn manier van optreden", vervolgt hij. „Niet alleen in de kwestie rond de Heerewegvilla's, maar ook tijdens commissievergade ringen In Lisse heerst al lan gere tijd grote onvrede over deze man". Onder redactie van Ton Pieters. eligieus nieuwtje in de the Courant van maan- ïjmei 1931 in een tijd bodlandingen van mili- Ivliegtuigen op weilan- an de orde van de dag i. „Nadat eenigen tijd in aan de R.K.Universi- Nijmegen de eerste pro- in de Theologische Fa- I plaats had, beleefde de trsiteit wederom een igheid. Soeur Agnes t, religieuze van de zus- jan het Gezelschap van bromoveerde tot doctor letteren en wijsbegeerte proefschrift „Karakter Ituur der Romeinen in gustinus' De Civitate IV". lit verdient vermelding, 1 omdat het hier de eer- emotie van een vrouwe- Itudent te Nijmegen als het die eener klooster- Igeldt, een vrij zeldzaam de geschiedenis der ka- ke wetenschap. De stof jet proefschrift is onge- •ezelfde als die van het prd op een der prijsvra- litgesch reven door den der Vrije Universiteit pterdam, met welk ant- I Soeur Agnes een eer- I vermelding verwierf, j Agnes Dicker trad in looster en haalde ver fde diploma's. Toen gen zijn R.K.Universi- [eeg, ging zij daar stu- in de klassieke lette en welke studie de pro- van heden het besluit beur Agnes is als leera- yerbonden aan het yeeum voor meisjes te pam". In Alphen a.d.Rijn signaleer de de L.C. „een raar beest". „Bij den landbouwer C.den H. in de Ridderbuurt werd Za terdag door een. varken een big geworpen met niet minder dan 4 ooren en 8 pooten, wat zeer zeker een bijzonderheid kan worden genoemd. Het buitengewone beestje, dat le vend ter wereld kwam, heeft echter slechts 5 minuten ge leefd". „In het eerste kwartaal van 1931 bedroeg het aantal aan gegeven radio-ontvanginrich- tingen in Nederland 269.862, terwijl het aantal aangeslote nen aan radio-distributiecen trales 189.965 bedroeg. In to taal komt dit overeen met een gemiddelde van 6 luisteraars per 100 inwoners". „Een binnenkort te verwach ten legerorder zal een Minis- terieele beschikking bevatten, waarbij bepaald wordt, dat in dien uit de menage visch wordt verstrekt, zulks bij voorkeur des Vrijdags moet geschieden, voor zoover daar tegen om reden van dienstbe lang geen overwegend be zwaar bestaat. Op Goede Vrij dag mag aan katholieken mi litairen geen vleesch worden verstrekt. Ook niet bij den morgenmaaltijd. Aan hen moet die dag visch worden verstrekt". Als 60 jaar geleden de R.K.Handelsreizigers onder elkaar waren, ging het er als volgt aan toe: „De afdeeling Leiden van de R.K.Handels- reizigersvereeniging „St.Christoffel" hield hare ge wone ledenvergadering in „Zomerzorg", welke als goed geslaagd mag worden be schouwd, althans gezien de flinke opkomst. Na opening met gebed, werden de notulen der vorige vergadering voor gelezen en goedgekeurd. Bij punt 4 der agenda ontspon zich tusschen twee aanwezi gen een levendige discussie. Een tweetal nieuwe leden werd door den geest.adviseur met eenige warme welgeko zen woorden geïnstalleerd. Ook de voorzitter sloot zich met eenige goedgekozen woorden bij den vorigen spre ker aan. Na de vergadering ging men over tot het beloof de gezellige gedeelte van den avond, waarvoor ook vol doende animo bestond". We zullen echter nooit meer iets weten van wat agendapunt 4 eigenlijk behelsde. Dankbetuiging. „Met deze openlijk dank aan den H.Jo- zef, voor verkregen gunsten. L.S." „Voor Vrijdagavond a.s. is door de directie van Café- Restaurant „Zomerzorg" voor een nieuwe attractie gezorgd. Behalve de bekende Russi sche kapel, die reeds eenigen tijd in Zomerzorg concerteert, zullen dan eveneens optreden Tholen en Van Lier. wier naam geen verdere aanbeve ling behoeft". Aangaande het dansgevaar, in „levendig" Nederlands weer gegeven: „Het Tweede Ka merlid mej.Meijer heeft een amendement voorgesteld op het wetsontwerp houdende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in alcohol houdende dranken, welk amendement strekt om aan In 1931 waren er in ons land zes op de honderd inwoners die naar de radio konden luisteren. FOTO: JOHN HAKKAART art. 53, eerste lid, toe te voe gen: „Wij bepalen bij alge- meenen maatregel van be stuur onder welke voorwaar den de toestemming tot het gelegenheid geven tot dansen door den burgemeester mag worden verleend". In de toe lichting zegt.Mei.Meijer: „Het dansen in openbare gelegen heden en het daaraan vooral genomen, dat naar de mee ning van de voorstelster de landsregeering zich daartege nover niet passief kan hou den, maar dat de wetgever de gelegenheid moet openen voor de regeering om rege lend op te treden, reden waarom in aansluiting aan de bepaling in art.53, le lid, deze aanvulling wordt voorgesteld, waardoor voor het centraal gezag de mogelijkheid wordt geopend om ook voor dit be langrijk onderwerp regelen te stellenAl bij het lezen van dit alles zou de lust tot dansen je vergaan. „Volgens de voor geheel Frankrijk geldende parkeer- bepalingen kan een chauf feur, die te lang op een niet voor parkeeren beschikbaar gestelde plaats blijft wachten of zijn wagen onbeheerd laat staan in een straat die daar voor niet is aangewezen, wor den vervolgd. Sommige poli- tie-autoriteiten, vooral in plaatsen die op toeristenver keer zijn aangewezen, achten echter die bepalingen té streng en zij wijzen daarom, zeer zachtmoedig op de be gane overtreding. De politie van Avalon in het Yonne-de- partement is zeer beleefd. Zij deponeert de volgende mede- deeling: „Parkeeren is hier niet geoorloofd. Een volgen den keer moet u parkeeren (volgt een opgave der par keerplaatsen). Maakt van uw oponthoud in Avalon gebruik om de voornaamste beziens waardigheden, die op bijlig gende staat zijn aangegeven, te bezoeken". „In ons verslag van „Klimop" hebben wij verzuimd te ver melden, dat tijdens de uitvoe ring en na afloop bij het bal het muzikale gedeelte werd verzorgd door den bekenden band van P.K., de Pekanee- zen-Kras'. SASSENHEIM Het ge scheiden inzamelen van afval in Sassenheim zal nog dit jaar van start gaan. In de wijk Postwijk wordt mogelijk al in sep tember begonnen. De rest van Sassenheim volgt in 1992. De gescheiden inza meling vergt een investe ring van bijna twee mil joen gulden. Voor bijna zeven ton daarvan is nog geen dekking gevonden. Dat zijn de hoofdlijnen uit een nota over de gescheiden inza meling van afval in Sassen heim. In de nota wordt een duidelijke voorkeur uitgespro ken voor het zogenaamde MSTS-systeem boven het DIN-systeem. Het laatste.sy steem met de overbekende plastic rolcontainers zou te veel nadelen met zich mee brengen. Met name de lange rij- en wachttijden, wanneer het afval niet meer afgegeven kan worden bij het huidige overlaadstation in Leiden, vor men een kostbaar probleem. Een probleem wat al volgend jaar gaat spelen. Dan immers sluit het overslagstation in Leiden en zal het afval naar een depot op 16 kilometer van Sassenheim gebracht moeten worden vanwaar het over het water verder getransporteerd wordt. Vanaf 1997 zal het vuil naar Leidschendam gaan het geen de reistijd nog groter zal maken Het MSTS-systeem wat behal ve een inzamelsysteem ook een transportsysteem inhoudt, kent dit nadeel veel minder. De vuilcontainers, zowel de grote containers van duizend liter als de op de DIN-contai- ner lijkende kleine, worden in een op de vuilniswagen staan de container geleegd. Deze kunnen vervolgens bij een los plaats in Sassenheim zelf ont koppeld worden vanwaar ze later verder vervoerd worden. Een veel efficiënter gebruik van de werktijd is het gevolg. Bovendien is bij de vuilver werking nog maar twee man op de wagen nodig, hetgeen een fikse besparing betekent. De gemeente Sassenheim is geïnteresseerd in samenwer king met Warmond voor wat betreft de inzameling van af val. Samenwerking zou een efficiënter gebruik van het materieel betekenen. Het afval zou dan in een twee-ploegen dienst opgehaald moeten gaan worden, waarbij Warmond de ophaalwagen met bemanning van Sassenheim zou kunnen inhuren. In de nota wordt ook een voorstel gedaan voor een ge differentieerd ophaaltarief. Bedrijven zouden op bij dit voorstel mogen beschikken over een extra container waar voor ze ook extra moeten beta len. Het is echter te kostbaar om onderscheid te maken tus sen grote en kleine huishou dens. Voor burgers die in pro blemen komen moet volgens de nota een kwijtscheldingsre geling ingesteld worden.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17