ÉL JÊ n cidóe Sou/temt Musicals rode draad 3 Oktober- optocht 3 STAD OMGEVING/RTV Voortbestaan crisisopvang voor jongeren bedreigd WEEK EINDE Voorarrest verlengd van verdachten Beestenmarktmoord Persoonlijk cadeau Ccidóc Gouoont ZATERDAG 11 MEI 1991 PAGINA 13 lis dagvuurwerk de logwerkers op toberf eesten £N Japans vuur- RYl een spektaculaire ierkersaet en als- een marinedemon- Dat moeten dit ,ns'e trekkers worden nie »t dagprogramma op eeriber |reden van een Oost- welschap met stunts op bogte bleek vorig jaar ices dat is gezocht naar i die dat nog overtreft. I C. Hugens van de Entencommissie is dat Q „Een ander nieuw pro- onderdeel betreft Ja- e vagvuurwerk. Dat moet lektakel zorgen bij de aat. Andere nieuwe oc1len zijn motor trials op izastraat en ski- en Snedemonstraties. aar werden al groot- e marine-demonstraties jndigd. Dat ging toen or als gevolg van de '*e gen in het Golfgebied. rtober Vereeniging gaat bij uit dat het dit jaar wel Pejar verwachting zijn er Dudpridere reddingsacties itanfkopters te zien. pipiiwp onderdelen van itprogramma van vorig zijn gehandhaafd iet straattheater op de jat dat toen een door- ênd succes was. Op het bplein treedt volgens een „topartiest" op. In ienstad zijn weer pop- ttvoeringen. >enafsluiting aal Signaal N Drie dichters, een •cellist en een perfor- jichter besluiten mor- jag het seizoen van Signaal. Inisatoren van de poë- agen in de Leidse ociëteit hebben voor T legenheid uitgenodigd: y~)}osman, Rik van Boe- IRuud Souhoka op per- QjCor Langedijk, Ineke Vfloorn en Tom Kanter Laatste speelt werken i en Kodèly. De dich- 'ag begint om 14.30 de sociëteit aan de g 14 in Leiden. LEIDEN Musicals zijn dit jaar de rode draad voor de 3 Oktober-op- tocht. Waarschijnlijk worden maar liefst acht musicals uitgebeeld met praalwagens met daarop en omheen muzikanten en acteurs en actrices. In enkele gevallen gaat het om dezelfde cast of delen daarvan die de betrok ken musical ook op de planken bracht. Dat bleek gisteravond tijdens de algemene ledenvergade ring van de vereniging. R. Heruer van de optochtcom missie verklaarde dat bewust is gekozen voor een herken baar thema. Het thema 'Rijp en groen' van vorig jaar gaf veel ruimte voor uiteenlo pende interpretaties waar door de optocht qua inhoud toen minder samenhang ver toonde. Bij de keus voor musicals stuitte de commissie wel op praktische problemen, want de onderwerpen moesten technisch te verwerken en Itoch herkenbaar zijn. Om die laatste reden viel bijvoor beeld de musical 'Cats' af. De originele kostuums bleken daarvan niet meer voorhan den. „En een eigen interpre tatie zou gezien de bekend heid van die musical niet tot het gewenste resultaat heb ben geleid", aldus Heruer. Na wikken en wegen zijn voorlopig acht musicals over gebleven. Daaronder ook twee Leidse produkties van het gezelschap Pluimage. Zo wordt de voorstelling van 'South Pacific' niet alleen op Dit is een van de eerste schetsontwerpen voor de 3 Oktober-optocht 1991. Het gaat hierbij om de verbeelding van de boze stiefmoeder uit Sneeuwwitje en de zeven dwergen. Ze wordt twaalf meter lang en vierenhalve meter hoog. ILLUSTRATIE: PR zondag 29 september aange boden aan de Leidse oude ren, maar doet de cast ook op donderdag mee aan de op tocht. Eerder voerde Pluima ge 'My Fair Lady' uit. Ook de cast van die musical is in de optocht terug te vinden. Cowboys en indianen, Buffa lo Bill en opperhoofd Sitting Bull maken deel uit van de enscènering van 'Annie get your gun' in de Leidse stra ten. Mieke Bos, ooit een van de zingende zusjes 'De Sel- vera's' stond jaren geleden op de planken in de Nederland se versie van 'The sound of music'. Heruer vertelde giste ren dat zij waarschijnlijk haar rentree in die rol maakt tijdens de 3 Oktober-optocht. Zeven echte dwergen maken, zo hoopt de organisatie, on derdeel uit van de enscène ring van de musical Sneeuw witje. Er zijn inmiddels con tacten gelegd met het gezel schap dat die musical in Ne derland uitvoerde. De ver wachting is dat de uitbeel ding daarvan behalve de dwergen en een vierenhalve meter hoge boze stiefmoeder ook een witte rouwkoets met daarin de glazen'kist zal om vatten. Jazz Voor de jazz-lief hebbers wordt een deel van 'The cot ton club' uitgevoerd. De op zet is dat daaraan ook Leidse jazzmuzikanten meewerken. Van vrij recente datum is 'The Whizz'. Een musical waarin in de filmversie Dia na Ross en Michael Jackson furore maakten. Zij zullen er niet bij zijn op 3 oktober, maar Heruer verwacht ook hiervan een herkenbare ver sie te brengen. Een uitvoe ring van 'Barnum', waarin het om het circus draait, be loofd ook een aandachttrek kend onderdeel te worden in de optocht. Het thema wordt overigens tot in details doorgevoerd Met de muziekverenigingen is overleg gaande om ook een aantal van de muzikanten voor zover mogelijk in pas sende kledij te steken. Bo vendien worden speciaal voor de optocht arrangemen ten van melodieën uit beken de musicals geschreven. De optocht betekent ook een goedmaker voor De Sleutels. Die muziekvereniging voor verstandelijk gehandicapte kinderen zou vorig jaar een ereplaats in de optocht heb ben vanwege haar twintigja rig bestaan. Door pech met hun bus liep dat mis. Dit jaar wordt met de optocht het 21- jarig bestaan van De Sleutels luister bijgezet. "TELKENS DE VRAAG OF JE HET VOLGENDE JAAR HAALT" LEIDEN De Stichting Krisisopvang voor Jonge ren moet per 1 juni de deuren sluiten, als zich voor die datum niet als nog voldoende vrijwilli gers melden. Daarmee vervalt dan voorlopig de enige jongerenopvang die Leiden heeft. Op 1 september hoopt de Stichting Krisisopvang weer voldoende vrijwilligers bij el kaar te hebben om de draad op te pakken. Dat is ook het enige wat de Stichting kan doen: hopen dat er voldoende nieuwe vrijwilligers komen. Op 1 april moest het Meide nopvanghuis al het bijltje erbij neergooien. Te weinig mensen en te hoge werkdruk waren er de oorzaak van dat goede hulpverlening niet langer kon worden gegarandeerd. Op 1 juni moet de meidenopvang weer open gaan. „Als alles tenmminste volgens plan verloopt en we voor die datum weer voldoende men sen hebben", verzucht William Klaverveld. Hij is hulpverle ner bij de Stichting Krisisop vang voor Jongeren, waaron der de wegloophuizen voor meiden en jongeren vallen, en fungeert sinds kort als plaats vervangend coördinator. Vrijwilligerswerk wordt in Nederland nog steeds niet er kend als 'nuttig voor de sa menleving' en de crisisopvang in Leiden is daar het slachtof fer van. De stichting Krisisop vang voor jongeren is, op één betaalde kracht na, volledig afhankelijk van vrijwilligers. „Maar wie voor hetzelfde werk meer betaald kan krij gen, is gek als hij die betaalde baan niet aanneemt. Dat be- De vrijwilligers worden aan genomen voor twintig uur werk per week maar draaien volgens Klaverveld tegen woordig weken van 35 tot 40 uur. De jongerenopvang telt nu nog acht mensen waar er eerst nog negen plus een full time coördinator waren. „De achterblijvers moeten niet al leen de hulpverlening in stand houden maar nu ook beheer en organisatie voor hun reke ning nemen. En met een ver huizing per 1 juli in het voor uitzicht wordt die taak er niet gemakkelijker op." Zorgvuldig De opvanghuizen, in de jaren '70 opgekomen als alternatief voor de reguliere, volledig ge subsidieerde, opvang, worden door de wet volledig erkend als jeugdhulpverleningsinstel lingen. Op grond van de Wet Jeugdhulpverlening moeten ook zij daarom aan bepaalde eisen voldoen. De belangrijk ste daarvan is die van 'zorg vuldige hulpverlening'; van ie dere cliënt moet een dossier worden aangelegd en hulpver lening moet via controleerbare lijnen verlopen. „Wij worden wel als volledige hulpverleningsinstelling er kend, moeten ook aan alle wettelijke eisen voldoen waar aan de reguliere instellingen ook moeten voldoen, maar hebben niet dezelfde rechten. Dat wreekt zich met name op het financiële vlak. Onze William Klaverveld van de Stichting Krisis opvang: „Vrij willigers werk krijgt on voldoende er kenning". FOTO: TEJO RINGERS stichting heeft 500.000 gulden per jaar nodig om zelfstandig te kunnen draaien. Van het ministerie van WVC krijgen we echter maar 80.000 gulden. Elk jaar vraag je je af of je het volgende jaar nog haalt.' Bezuinigingen Met de beoogde bezuinigingen op de Rijksbegroting ziet het er niet vrolijk uit voor de we gloophuizen. „Het risico be staat dat op het ministerie wordt gezegd: ze hebben al acht jaar op vrijwilligers ge draaid dus één jaartje kan er ook nog wel bij. Maar er zijn grenzen", aldus Klaverveld. Hij verwijst naar twee alterna tieve opvanghuizen in Amster dam, die moesten sluiten we gens geldgebrek en gebrek aan vrijwilligers. In Haarlem moest een opvanghuis om de zelfde reden worden gesloten. William Klaverveld voorziet een toenemend probleem van 'randgroepjongeren' als de mo gelijkheden voor opvang wor den lamgelegd. „Jongeren kunnen daardoor op steeds minder plaatsen terecht. Het risico is dan zeker aanwezig dat ze weer gaan zwerven en dat ze terechtkomen aan de rand van de samenleving". ïijdragen van: Frank nan, Sara Katsman, Kleijn, Marieta en Loman Leefmans. beltocht Jissaris La Rivière van Aidse politie heeft het g begrepen op autotele- "Y Volgens hem zijn dit [L'jen die onmogelijk te neren zijn met het jach- t intensieve hedendaag- rkeer. Geen moment j het je als automobilist [loven om de ogen van }g af te laten dwalen. een lekker partijtje leien op de weg neem je S ^snoods maar een passa- iee, maar al rijdend pra- zo'n autotelefoon is le- ïvaarlijk, vindt de be- I korpschef. Afgelopen Ig werd de commissaris n|t door een streek van immamaker Jack Spij- jn, die de echtgenote 6 Leidse politieman bui- ms medeweten van een lefoon had voorzien. La vrouw bleek jaren- Ie wens te hebben ge- d om een dergelijk ap- l aan te schaffen. Daar- iid zij bij Spijkermans mma 'De steen en how' de wens inge- ;om zich eens een keer- (mogen uitleven met het laar man gewraakte toe- ieschokt informeerde de i korpschef naar de B op de weg waarop zijn i Monique zich bevond, lit nu bij Rijnsburg", te de autotelefoon. De Jde echtgenoot maande rouw tot voorzichtigheid ld haar aan rustig naar nt van de weg te sturen, in geval mocht ze num- draaien terwijl ze óók p het verkeer moest let- poe vindt u het nou?", neerde Spijkerman fsgierig. „Eéénig is het", ite Monique. Ondanks de jehuwende woorden van fvière was zij van plan i babbelend nog een ge- Imiddagje door de regio Ten. Wat La Rivière zijn (r te zeggen had na haar Stocht, was helaas niet p de radio te beluisteren. mma hebben PvdA-minister Alders en ons eigen J Groen Links-wethou- f^jans de la Mar gemeen? ten allebei Hans natuur- Aytaaar ook zetten beiden •yeroepshalve in voor een ca milieu. Wat ze ook sa- Euhebben gedaan, is zich j\ inkelijk van elkaar zeer uitlaten over de Ne ll idse verpakkingsindus- 'e la Mar deed dat onder 'i b tijdens de milieuweek |J JPancras. Alders had het in een interview met het blad 'distrifood' te kwaad met de Nederlandse in- en verpakkers. Een oplettende lezer, in dit geval Jacques de Coo, vond echter een opmerkelijke te genstelling tussen de twee Hansen en stelde daarvan De la Mar schriftelijk op de hoog te. De Coo, voormalige frac tie-assistent van Leiden Weer Gezellig in de gemeenteraad en gerenommeerd 'Leiden kenner', las het interview met Alders en stuitte op de vol gende passage. Gevraagd aan welke verpakkingen de mi nister zich persoonlijk ergerde antwoordde hij: „Laat ik een voorbeeld geven. Hoe zijn chocolaatjes verpakt? A. Elke bonbon zit in een zilverpa piertje. B. Al die bonbons lig gen samen in een kunsstof bakje. C. Dat bakje ligt in een kartonnen doos die, D. op haar beurt is ingepakt in cel lofaan of plastic. Waar is dat voor nodig", aldus Alders, die zich de aloude reclame van „smelt in de mond, niet in de hand" maar al te goed herin nert. De minister ergert zich dus aan bonbon-verpakkingen en je zou verwachten dat De la Mar het met zijn naamgenoot eens zou zijn dat dit een schrijnend en milieu-aantas tend voorbeeld van 'overpak- king' is. Maar wat wist De Coo? Er bestaat een kans dat de bonbons waar Alders het specifiek over had uit Leiden en zelfs van een gemeentelij ke instelling afkomstig zijn. Bij de Zijlbedrijven (sociale werkvoorziening) in Leider dorp, onder verantwoordelijk heid van De la Mar, is on langs een grote order binnen gehaald van chocoladegigant de Baronie om ontelbare cho colaatjes in te gaan pakken. Het dilemma is duidelijk. Aan de ene kant de werkgelegen heid bij de Zijlbedrijven en aan de andere kant de zorg voor het milieu. Benieuwd hoe onze Leidse Hans daar uitkomt. Oogsten De 'affaire Bello' zal de ge moederen in Jacobswoude nog wel een poosje bezig hou den nu de ex-gemeentesecre taris van Rijnsaterwoude en Leimuiden heeft besloten naar de rechter stappen. Met behulp van de rechterlijke macht wil Wout Bello zijn wachtgeld van 1,2 miljoen veilig stellen. Bello werd overbodig toen de gemeenten Rijnsaterwoude, Leimuiden en Woubrugge op 1 januari van dit jaar samensmolten tot Jacobswoude en kozen voor Ton Meester van Woubrugge als gemeentesecretaris. De pijn werd 'enigszins' verzacht want met het nieuwe gemeen tebestuur van Jacobswoude kwam Bello een wachtgeld van 1,2 miljoen gulden over een. Toen de hoogte van die afkoopsom uitlekte waren de poppen aan het dansen. In de gemeenteraadsvergadering van donderdag 2 mei werd besloten dat Bello zijn geld niet krijgt en tevens moest die arme burgemeester Dirk Brouwer de Koning zijn por tefeuilles personeelszaken en financiën inleveren. De drie wethouders bleven in de be wuste vergadering buiten schot, maar dat is slechts uit stel van executie. In de eerst volgende bijeenkomst van de gemeenteraad moet dit drietal een motie van wantrouwen zien te doorstaan. Oogsten (2) Het besluit van de raad om Bello zijn 1,2 miljoen gulden niet te geven is natuurlijk niet meer dan een gebaar naar de morrende bevolking. Want dat Bello zijn centen krijgt, lijkt vrijwel zeker. Zijn over eenkomst over het wachtgeld Genadig Het is weer mei en dat betekent per traditie dat er voor leraren van eindexamenklassen een moeilijke tijd aanbreekt. Hun leer lingen hebben dan immers het eindexamen achter de rug en reageren de opgekropte spanningen af op de docenten die het ze vooral in dat laatste jaar zo moeilijk hebben gemaakt. Vaak moeten de leraren zich allerlei vernederingen laten welgevallen, als compensatie voor vernederingen die ze de leerlingen zou den hebben aangedaan. Ze worden gegijzeld, besmeurd, moeten voor het oog van de hele school in rare apenpakjes gaan ronddansen en ga zo nog maar een tijdje door. De eind examenleerlingen van het Leiderdorpse Moltlant College had den dinsdag een geheel nieuwe variant bedacht: langs de brug over de Dwarswatering naar de Bloemerd in Leiderdorp was een geïmproviseerde kabelbaan gespannen. Dit traject dienden de leraren met goed gevolg af te leggen. Technisch gezien zat het echter allemaal bijzonder knullig in elkaar. Zelfs de grootste optimist kon direct waarnemen dat een tochtje per Holtlant-ka- belbaan vanaf de oever hooguit ergens onder de brug zou moeten eindigen. De natuurkundeleraar zou zich een dergelijke verwerking van zijn lessen zeer aan moeten trekken. De aanwe zige leraren bedankten in ieder geval wijselijk voor de eer en bleven aan de kant staan. Ze keken toe hoe een leerling het voordeed, halverwege al in het water zakte en vervolgens door zijn medeleerlingen, bij gebrek aan een meer aansprekelijk doelwit, met eieren werd bekogeld. De eieren die nog richting docenten op de oever vlogen konden makkelijk worden ontwe ken. En zo kwam het Holtlantse lerarenkorps er dit jaar genadig van af. FOTO: WIM VAN NOORT staat zwart op wit en zou een rechter daaraan tor nen? Beloofd is immers be loofd. De inwoners van Ja cobswoude zullen aan deze af faire wel een bittere nasmaak overhouden. Een dag na de tumulteuze raadsvergadering waarin Brouwer de Koning zijn portefeuilles kwijtraakte, presenteerde Jacobswoude de beleidsnota voor dit jaar. Daaruit bleek dat Jacobswou de de begroting niet sluitend kan krijgen. Er is een gat van 500.000 gulden dat voor een groot deel is veroorzaakt door de inbreng van Woubrugge, de gemeente waarvan, inder daad, Brouwer de Koning burgemeester was. „In de ko mende jaren zal er niet alleen moeten worden gesnoeid, maar ook moeten worden ge rooid", zo voorspelt de be leidsnota. Maar Eén ding is zeker: Bello zal oogsten. Moeilijk Voor de derde keer stond woensdag in een commissie vergadering de instelling van een Adviesraad Ouderenbe leid in Leiden op de agenda. Dat die raad er moest komen, was het punt niet. Toch was het nodig dat commissies on der voozitterschap van wet houder Hans de la Mar (socia le zaken), Paul Bordewijk (ou derenbeleid) en deze week dan diens opvolger Steven de Vreeze zich daaTover bogen. Er was eensgezindheid over het instellen van de advies raad. PvdA-raadslid Elly Kerckhoffs sputterde nog wat over het ontbreken van een vertegenwoordiging van CNV en FNV. Maar dat werd van verschillende kanten weer legd. Jan Laurier (Groen Links) voerde aan dat dan net zo goed oudere Groen Link sere lid konden worden. B. Pullens van de samenwerken de ouderenbonden (COSBO) voegde daar aan toe dat zijn organisatie al afspraken had over regelmatig overleg met de vakcentrales. Met vreugde werd geconta- teerd dat de adviesraad, waar van de leden 55 jaar of ouder moeten zijn, zo breed is sa mengesteld Het merendeel van de leden bijvoorbeeld is vrouwelijk. De leden zijn af gevaardigd door diverse orga nisaties voor ouderen. Burge meester en wethouders moch ten ook twee leden afvaardi gen. Om ook de stem van die groeperingen in te brengen, benoemde het college twee al lochtone leden. Die te vinden, was kennelijk een probleem. En zo draaide het er op uit dat een duidelijk jonger iemand dan bedoeld werd voorgedragen. Een voordracht die merkwaardig genoeg genade vond in de ogen van de leden van de ad viesraad. De vastgestelde leef tijdsgrens werd tot 45 jaar verlaagd. De scheidslijn tussen jongbe- jaarden en oudere jongeren is kennelijk moeilijk te trekken. LEIDEN De drie overge bleven verdachten van de moord op Leidenaar P. de Kleijn blijven voorlopig in voorarrest. Dat heeft de raad kamer van de Haagse recht bank besloten. Het gaat om een 24-jarige Utrechter en twee Leidenaars van 25 en 26 jaar oud. De Utrechter geldt voor de politie nog steeds als belangrijkste verdachte. De man heeft ech ter niet toegegeven dat hij de dodelijke schoten heeft gelost. Wel heeft hij erkend dat hij bij de moord was. De Kleijn kwam die nacht om na een ru zie over een parkeerplaats. Die speelde zich af tussen hem en de inzittenden van een groene BMW. Die ruzie leek beslecht te zijn, maar de inzittenden van die auto kwamen zeer kort daarna terug bij de auto van het 27-jarige slachtoffer. Dat liep met hen mee van de Nieuwe Beestenmarkt naar de hoek van de Beestenmarkt. Daar ontstond een woorden wisseling en vielen minimaal vijf schoten. Het slachtoffer overleed kort daarna. Hoewel steeds sprake is ge weest van vijf gezochte ver dachten, zegt politiewoord voerder D. Graveland dat het onderzoek nog steeds naar wens verloopt. „Maar een der gelijk intensief onderzoek vergt tijd. De recherche werkt rustig verder". Fluitconcert in Groot Proffijt OEGSTGEEST De fluitiste Pauline Verkerk geeft morgen avond een concert in multifunctioneel centrum Groot Proffijt aan het Boerhaaveplein in Oegstgeest. Met medewerking van de pianist Frank den Herder brengt zij werken van onder anderen Bach, Mozart, Mendelssohn, Roussel en Martinu. Het concert be gint om kwart over acht. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I Adres: Postcode/plaats: j Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 25,70 i kwartaal via acceptgiro f 78,60 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: I Adres: I I Postcode/plaats: Op de pen moet komen te staan: I Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2SOI FC Den Hoog. l*u

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13