on prijzengeld draf-interland - '4. Tr 3ËL PSV is voorsprong weer kwijt Maassen wint tijdrit Cognac helpt Beuker naar finish Vorm lijkt terug bij hockeyvrouwen Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! CcktócSotruxixt VRIJDAG 10 MEI 1991 PAGINA 9 knie- ratxe voor liefid Gullit de^VN Een woordvoer- drjn AC Milan heeft giste- se prklaard dat de kans tiep dat Ruud Gullit ander- ^egen knie-operatie dient ieifr8aan- De Nederlander, drie keer aan zijn rech- t d* 's geholpen, blesseerde r0-,pensdag tijdens de trai- 3er Onderzoek heeft uit- r djn dat Gullit weer een jr(jur heeft opgelopen aan ivjakbeen in het gewricht. rcl oordvoerder stelde dat ngreep onvermijdelijk Spitz kansloos SANTA CRUZ De rentree in het zwembad van Mark Spitz blijft een zielig gebeuren. De 41-ja- rige Amerikaan eindigde donderdag in Santa Cruz, op het Spaanse eiland Tenerife, als vijfde en laatste op de 100 meter vlinderslag. Voor Spitz, die tijdens de Olympische Spelen van München in 1972 zeven gouden medailles won, was het de eerste 100 me ter vlinderslag sinds dat jaar. Onlangs verloor hij op de halve afstand duels met zijn landgenoten Tom Jager en Matt Bion- di. Lendl snel uit toernooi HAMBURG Ivan Lendl heeft slechts één partij gespeeld in het toernooi van Hamburg. De nummer drie van de ranglijst, die kampt met een handblessure, verloor zijn eerste partij, in de tweede ronde, van de Italiaan Renzo Furlan, die via de kwalificatieronden het hoofdtoer nooi had bereikt. Op een bijbaan, zeer tot ongenoegen van tegenstander Michael Stich, werd ook Paul Haarhuis uitgescha keld. De Nederlander verloor met 5-7 en 0-6 van de Duitse nummer twee. Mark Koevermans bereikte de laatste zestien wel, na een over winning in twee sets op de Argen tijn Davin, 6-4 6-4. Borg zoekt toevlucht tot monderne rackets ROME Björn Borg probeert het nu met een modern racket. De Zweed, die bij zijn rentree in Monte Carlo werd vernederd, heeft het vertrouwde houten materiaal afge zworen. Borg oefende er inmiddels mee op een trainingscentrum in een buiten wijk van Rome. Voor de open Itali aanse kampioenschappen, waarvoor hij een wild card had ontvangen, trok hij zich eerder terug voor het toernooi dat hij in 1974 en 1978 won. Na de nederlaag in de eerste ronde van Monte Carlo tegen de Span jaard Jordi Arrese en een zelf moordpoging van zijn Italiaanse echtgenote Loredana Berte zag hij van dat voornemen af. Tennisteam naar Mexico LONDEN Het Nederlandse Davis Cup tennisteam is bij de loting voor de promo tiewedstrijden naar de wereldgroep, eer gisteren op het kantoor van de internatio nale federatie in Londen, gekoppeld aan Mexico. Het duel zal plaatsvinden op 20, 21 en 22 september in Mexico-City. Oranje was voor de loting als vierde geplaatst. Nederland plaatste zich het afgelopen weekeinde voor het treffen tegen Mexico door de zonewedstrijd tegen Portugal met 4-1 te winnen. Het Middenamerikaanse land werd tot het degradatieduel gedwon gen door in de eerste ronde van de wereld- groep nipt te verliezen van de Verenigde Staten: 2-3. Het resultaat van de loting is. Australië-Engeland, Israel-België. Italië-Denemarken, Brazilië-India, Mexico-Nederland, Nieuw-Zeeland-Zwitserland. Filipijnen, Cuba-Canada. Parijs - Dakar naar Kaapstad JOHANNESBURG Kaapstad zal de nieuwe aankomstplaats worden in de vroegere mon sterrace Parijs - Dakar. De deelnemers zullen tussen Parijs en Kaapstad een afstand van 13.000 kilometer moeten afleggen. Volgens or ganisator Gilbert Sabine hebben alle landen op de route toestemming gegeven voor de doortocht. Op het Afrikaanse continent wor den Libië, Niger, Tchad, Centraal Afrikaanse Republiek, Zaïre, Zambia en Namibia aange daan. Het aantal startbewijzen zal beperkt worden tot 500, de helft daarvan auto's, 150 motoren en 100 vrachtwagens. Het is voor het eerst sinds zes jaar dat Zuid-Afrika weer be trokken is bij een internationaal autosport evenement. De aankomst op het Blouberg- strand bij Kaapstad is voorzien op 20 januari, de karavaan zal Parijs 28 december verlaten. in ir- ÏDERLAND FAVORIET VOOR ONTMOETING MET BELGIË IN HAAG Renbaan jndigt vormt aan- 'ande zondag het decor >r de jaarlijkse draf- erland tussen Neder- en België. In vier, leeftijd onderverdeel- koersen bestrijden de jte Belgische dravers ^■jde thuisploeg elkaar. Rontotaal valt er een ton i prijzengeld te verde- n daarnaast vergaren ibest geplaatsten pun- erH" r M ugb winnaar - dat spreekt .n, r zich - is de ploeg die aan is, Jeinde vap alle ritten het (67gSt aantal punten heeft aald. In het verleden wa- j.01 dat meestal de Neder- ^escïse dravers. Het is zelfs de eer twintig jaar geleden A de Belgen voor het laatst y|de overwinning konden r fken. Na 61 ontmoetingen uyt'en de zuiderburen liefst 44 maal gedwongen het Wil helmus mee te beluisteren. Een jaar geleden bracht de Nederlandse équipe de Bel gen nota bene op hun eigen vertrouwde drafbaan Ware- gem een afgetekende neder laag toe. Carisma Darby, Exi- to Frisiana en Zeus Boekelte wonnen toen ieder hun on derdeel, alleen de Belgische vedette Diego Torpedo stelde hier iets tegenover. Troeven De twee eerstgenoemden zijn zondag weer belangrijke troeven van de thuisploeg. Vooral Charisma Darby ge niet in Europa grote bekend heid en wellicht deed zij de beste Belgische draver van dit moment Crack du Boscail thuisblijven. De animo om naar Duindigt te komen was bij de bezoekers overigens niet al te groot, maar uitein delijk komt er toch een aar dige ploeg opdraven. Met naast Carisma Darby ook paarden met grote namen als Yellowa en Yick Buitenzorg mag het onderdeel voor ou dere dravers, over 2600 me ter, geen problemen opleve ren. Alleen van de Belg Ba ron Darby (hij won al bijna zeven ton) mag enig weer werk worden verwacht. De hengst nam ook in 1989 deel aan de interland en won toen bijzonder makkelijk. Zijn vorm is nog steeds uitste kend, want onlangs verbeter de hij zijn persoonlijk record naar 1.13,5. Ook bij de vierja rigen heeft Oranje verreweg de beste kansen. Paarden als Exito Frisiana en de kapita list Elionora Oldeson zullen het waarschijnlijk gaan uit vechten. De Belgische supporters heb ben pech dat hun beste vier jarige Espoir Star (ze had een eerste kans gehad) niet mee doet. Invaller Elvira lijkt te licht tegen deze betere Hol landers Een ander verhaal geldt echter bij de jongste lichting die de reeks openen. De Belgen hebben hier de voortreffelijke draver French Perfekt in de strijd. Hij won recent in 1.16 en is verreweg de snelste van het veld. Floris Bos, de na zes KOERSEN DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Gronin gen (morgen aanvang 16.30 uur) luiden: 2e koers: 1 Europe C, 2 Insurgent, 3. Friendship (7-8-3). 3e koers: Esmeralda K., 2. Condor Hendrika, 3. Dereddertranss R. (5- 4). 5e koers: 1 Fahranazz, 2. Floor Buitenzorg, 3 Flame Power (8-7-5) 6e koers: 1 Ever Ready. 2 Young Charm, 3 Esprit Bar (10-4-5). 7e koers: 1 Dusty Joe. 2. Express Scimitar. 3 Bermuda S. (3-1-5). 8e koers: 1 Dart Groenhof, 2 Fre- derieke Norg. 3 Farja Frisiana (7-5- 3) 9e koers: 1 Silver Day. 2. Champ Hallinck, 3 Adrienne (1-2-7). 10e koers: 1. Dave Scimitar, Dali Robel, Assay B. (1-5-9). koersen nog steeds ongesla gen hengst van Hennie Grift, zal tot het uiterste moeten gaan om hem de baas te blij- Duindigt is zondag het toneel van de interland Nederland-België. ven. Hier moet de thuisploeg het beste paard missen. Hen nie Grift prefereerde met de kampioen Family Sunshine een koers in Noorwegen. Bij de vijfjarige dravers missen de Belgen helaas de eerder genoemde crack Diego Tor pedo (geblesseerd), hij scoor de al twee keer in de inter land. Supersterk oogt de Neder landse ploeg onder aanvoe ring van Donderstraal en Don Berkum. Maar ook se riewinnaars als Delight Nobo en David Morgan moeten zich kunnen weren. Butchers's Lady loopt als vanouds DEN HAAG Oplettende bezoekers op Duindigt konden woensdag tijdens de warming-up al concluderen dat de mer rie Butcher's Lady er klaar voor was. De 7-jarige vedette van Piet de Wit steekt, als ze er zin in heeft haar staart omhoog. Toch wilde trainer Roelof Kromkamp toen nog niet teveel vooruit lopen op de feiten. „Ze had de laatste maanden wat problemen. Wat er nu precies aan schortte weet ik nog niet, maar ze lijkt nu weer ouderwets". Kort na het vallen van de start voor de tiende draverij leek het erop dat Kromkamp ongelijk zou krijgen. Zijn pupil hob belde in de staart van het veld mee, terwijl Billy Vredebest druk bezig was met een ontsnappingspoging. In de laatste bocht kwam Butcher's Lady zelfs op de laatste plaats te lig gen, maar toen ging ze er plots vandoor. Kromkamp manoeu vreerde de merrie in een vrij spoor en zonder enige aanspo ring sprintte ze in een soort overdrive naar een ruime over winning. SPORT OP TV VANDAAG Nederland 3, 20.25 uur: Sport Studio, 22.15 uur: Studio Sport Journaal. Duitsland 1, 23.25 uur: Sportschau. Duitsland 2, 22.50 uur: Die Sport-Re portage met Bundesliga-voetbal. Sportnet, 18.00 uur Sport. DEN HAAG PSV en Ajax staan in verliespunten gelijk. De Eindhovenaren verspeel den gisteren in de laatste ze ven minuten van het duel bij degradatiekandidaat MVV een voorsprong van 3-1. Het gat met Ajax is nog twee punten, maar de landskampioen heeft een duel minder gespeeld. De spanning aan de kop van de eredivisie-ranglijst is daar door, vijf ronden voor het ein de, weer groot. Als Ajax de uitgestelde wedstrijd bij FC Twente wint, is zelfs het doel saldo bijna gelijk. PSV heeft na de 29ste speelronde 71-23, Ajax na de 28ste 65-20 De voetballers van PSV kla gen wel over het soms ontoe laatbare gedrag van Romario, maar de Braziliaan is de enige die in moeilijke tijden de be naming vedette waard is. Ro mario maakte de laatste vijf doelpunten van PSV. Thuis te gen NEC (1-0), bij Vitesse (1-1) en gisteren in Maastricht. Hij bracht zijn seizoentotaal op 20. Twee minder dan Ajacied Bergkamp, zodat ook de strijd om die titel spannend blijft. itaus helpt ™<r op weg ïr UEFA Cup :er'AN Lothar Matt- strijkt aardig bestand •jj mentale druk. De i Vir miste afgelopen l); in de topper tegen ordloria van elf meter Nfcrnietigde daarmee en as op het kampioen- 4g Afgelopen woens- j de eerste finale om ine^FA-beker tegen AS L" (2-0), legde hij de huStig op de stip nadat *g,ivas gevloerd. Matt- jreifrok zich niets aan ;r- 'hevige protesten, ërpen uit het pu- en Romeinse peste- Na het signaal van srechter Spirin leg- alle kracht in het idde na 55 minuten Het sein tot tien'mi- [oed voetbal was gege- periode waarin Berti eindstand van 2-0 ^na knap werk van die 7i Duitser in Milaan, juiaBuze kwam het tot flin- ^Ifregeldheden op de tri- iou«)vaarbij de politie moest stem. Ook op het veld was d6ff soms onvriendelijk, yneëiet te vergelijken met *9«ar, toen Juventus en 6.8>na er op los schopten. (öfcaf vijf gele kaarten. Nedpn Comi missen in ie- val de prijsuitreiking, izêr kregen hun tweede lustifluwing. nje levert ij WK minton IHAGEN De Ne- se badmintonspeel- ui]!bben terrein prijsge- '.3&J aan de wereldtop. moc krachtige Koreaan- 5. fèlden Astrid van der en Eline Coene giste- jiten de laatste zestien wereldtitelstrijd in ïagen. en Erica van den werden gisteravond itgeschakeld in het spel. Het Nederlandse rloor in de achtste fi- Jan het als tweede ge- nt£ koppel Jinnai en ïit Japan. m wsw* ii ipi jawwii" JHSB BOULOGNE-SUR-MER De Nederlander Frans Maassen heeft de derde etappe van de Ronde van Duinkerken gewonnen. De Limburger uit de ploeg van Jan Raas, vorige week eerste in de Amstel-Goldrace, legde de tijdrit over 8,2 kilometer vier se conden sneller af dan de Belg Johan Museeuw. De Fransman Laurent Jalabert, woensdag winnaar van de tweede etappe, werd derde en blijft leider in het algemeen klassement. Vrieskou en sneeuw teisterden woensdag nog de renners in de Vuelta, maar gisteren werd de etappe afgelast. FOTO: AP ANDORRA Een flinke scheut cognac gaf René Beuker vleugels. Afgelo pen woensdag, tijdens de helletocht van Lloret de Mar naar Andorra in de Ronde van Spanje, dreig de de 25-jarige Neder landse wielrenner te be zwijken in de vrieskou en de sneeuw in de Pyrene- ëen, die er een dag later voor verantwoordelijk waren dat de dertiende etappe werd afgelast. Beu ker vroeg om thee, maar de verzorger gaf cognac. „Ik dacht aan opgeven. Ik heb de bidon in één teug leeg gedronken. Ik kreeg het warm van binnen en rilde niet meer", aldus Beuker enthousiast. Op ruim een kwartier achter stand van winnaar Guido Bontempi bereikte de in Spaanse dienst rijdende renner de finish in An dorra. De organisatie van de Ronde van Spanje en de jury lieten gisteren in Andorra de ploeg leiders beslissen. Na een geïm proviseerde vergadering van bijna een uur werd de smeek bede van Peter Winnen en tal loze collega's verhoord: de etappe van Andorra naar Pla de Beret werd geschrapt. On verwachte en hevige sneeuw val in de nacht van woensdag op donderdag had de Port de la Bonaguia (2070 meter) en de Pla de Beret (1920 meter), waar de aankomst was voor zien, onbegaanbaar gemaakt. De Deen Per Pedersen had op woensdag bijna tweehonderd kilometer, van 23 tot 219 km, in z'n eentje de regen, sneeuw en koude tussen Lloret de Mar en Andorra getrotseerd. Hon derd kilometer na het begin van de zelfmoordpoging had hij een maximale voorsprong van 9 minuten en 49 seconden. Het bibberende peloton vond het goed en liet de overmoedi ge Deen zijn gang gaan. Gaan deweg werden de spieren stij ver en het ritme stokte. Op dertig kilometer van Andorra was de voorsprong geslonken tot bijna vier minuten op drie achtervolgers. Freuler, Henn en Arribas. Op tien kilometer van de finish greep het drietal de vroege vluchter. Het pelo ton volgde spoedig. Twee kilometer voor het einde perste Guido Bontempi alles uit zijn grote lijf en won. Pe dersen kwam ruim zeven mi nuten later binnen. Uitgeput na de eenzame en bizarre rit door het spookachtige noorden van Spanje. „Ik werd bevan gen door de kou. Had geen ge voel meer. Triest, maar waar. Ik had historie kunnen schrij ven als ik had gewonnen treurde de held van de dag na zijn waanzinnige tocht. BRUSSEL Belangrijker nog dan de overwinning (3-0) op België was voor de Nederlandse hockeys- ters de wijze waarop die tot stand kwam. Vormden de duels tegen Duitsland en Italië nog een diepte punt van het EK in Brus sel door het gebrek aan inspiratie en geestdrift, te gen België was er weer sprake van de vonk waar bondscoach Roelant Olt- mans op had gehoopt. „Nu is het zaak die voor de halve finale tegen Engeland EK'95 in Nederland BRUSSEL Nederland mag het toernooi om het Europese hoc- keykampioenschap voor vrouwen in 1995 organiseren. Dat heeft de Europese Hockey Federatie gisteren in Brussel besloten. Ne derland was in eerste instantie kandidaat voor het mannentoernooi. (vandaag, red.) aan te wakke ren tot een heus vuurtje", zei Oltmans. „De enige opdracht voor de wedstrijd tegen de Belgen was agressief en goed te hockeyen en het tempo hoog te houden. Dat gebeurde gelukkig. Het optreden van Lisanne Lejeune en Noor Holsboer bijvoorbeeld gaf een wereld van verschil te zien met de voorgaande duels. Ze zijn de duidelijkste voorbeel den van speelsters, die - mede door een blessureperiode voor afgaande aan het toernooi - hier moesten groeien". Minpunten waren er tot het' „genoegen" van Oltmans („dan hebben we tenminste nog iets om aan te werken") ook nog. Met name de straf- corner gaf reden tot zorg. Na een ruststand van 0-0, waarbij de helemaal uit Australië ge haalde scheidsrechter Hadfield een dubieuze rol speelde, kreeg Oranje liefst tien korte hoekslagen. Carina Benninga slaagde er maar één keer in de bal te stoppen. Van een beslis sende klap mocht vervolgens om een andere reden geen sprake zijn. Ze reageerde niettemin met gejuich. De op luchting over de bijtijds terug gekeerde bezieling weerhield Oltmans er niet van de selectie gisteren op de rustdag twee keer naar het oefenterrein te dirigeren. In de namiddag met de bedoeling de corner te trai- Drie medailles voor boksploeg GÖTEBORG - Met in ie der geval bronzen medail les voor Miguel Dias (ban tam), Peter Zwezerijnen (halfzwaar) en Arnold Vanderlijde (zwaar) is het 29ste toernooi om de Eu ropese bokstitels al een succes voor de Nederland se afvaardiging. De over winningen van het trio deden donderdag-in Göte- borg de teleurstelling van daags tevoren, toen vier landgenoten werden uit geschakeld vergeten. Vanderlijde heeft het afgelo pen jaar vaak getwijfeld aan zijn toekomst als bokser. Een vervelende blessure aan de rechterschouder en het feit dat hij zich in het super-zwaarge wicht niet echt lekker voelde, waren de oorzaak. Sedert zijn in januari begonnen samen werking met Fritz Sdunek ge looft de Limburger weer in zichzelf. De zege op Zeljko Mavrovic deed de tweevoudige Europese kampioen duidelijk goed. In de aanloop naar een mogelijke derde Europese titel erkende Vanderlijde het zwaar te heb ben gehad. „Ik heb echt kei hard moeten werken. Dit was weer eens een echte wedstrijd. In de Bundesliga heb ik het niet zo moeilijk. Je brengt een naam mee en dan zijn je te genstanders geimponeerd". Zijn reputatie heeft Vanderlij de in het bikkelharde duel met de 21-jarige Mavrovic ze ker geholpen. „Voor die naam Arnold Vanderlijde (links) in actie tegen de Joegoslaaf Zeljko Mavrovic. heb ik ook keihard moeten werken en dan mag je er wel eens een keer voordeel van hebben". Concentratie Technische boksers zijn sinds de invoering van de punten- machine bepaald niet in het nadeel. Sdunek constateerde dat na afloop ook. „Vanderlij de heeft dank zij de computer gewonnen omdat alleen zuive re treffers worden gewaar deerd". De Limburger moest in de confrontatie diep gaan. „Ik had mij erop ingesteld dat hij met zijn gevaarlijke rechtse hoek binnendoor zou komen. B'j ginë echter buiten om maar ik had mij er snel op in gesteld. Ik ben kort om hem heen gaan bewegen maar mijn opstoot miste steeds net. De scherpte is er gewoon nog niet helemaal. Deze partij kwam eigenlijk te vroeg in de samen werking met Sdunek." Mavro vic had de afgelopen maanden vier grote internationale toer nooien gewonnen. Hoewel hij in de eerste ronde zijn tactiek moest wijzigen, had de titelhouder met zijn combinaties en rechtse direc- ten licht voordeel. Mavrovic rekende duidelijk op zijn ge vaarlijke rechtse, waarmee hij steeds met korte snelle aanval len werkte. „Hij heeft mij ech ter maar twee keer echt stevig FOTO: ANP geraakt, een maal op het li chaam en een keer op het hoofd. Met de meeste stoten kon ik goed meegaan." In de tweede drie minuten ging de strijd gelijk op. Vanderlijde maakte de fout te weinig te bewegen. Voor de slotronde nam de Joegoslavische hoek extra rust door de hoofdkap van Mavrovic opnieuw op te zetten. „Dat maakte mij psy chologisch sterk. Ik stond reeds klaar en hij was het nog niet. Dat geeft je een lekker gevoel," aldus de Limburger. Het verschil aan het slot was evenwel minimaal: 20 tegen 17 treffers in het voordeel van de Nederlander.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9