„De auto moet geen kruisraket worden" Syrië koopt in alle stilte een voorraad seud- raketten 'Kinderen' van Mengele vertellen over kamp-experimenten BINNENLAND/BUITENLAND Ecidae Somcmt VRIJDAG 10 MEI 1991 PAGI NEW YORK Jarenlang hebben ze gezwegen over hun verschrikkelijke ervaringen. Maar de 'kinderen' van Josef Mengele, degenen die zijn ver schrikkelijke concentratie- kamp-experimenten hebben overleefd, vertellen nu hun verhaal. Onlangs is in New York het boek 'Children of The Flames' versche nen met hun getuigenissen; een boek dat de één van de gruwelijkste aspecten van het Derde Rijk onthult - hoe eeneïge tweelingen als proef konijn fungeerden bij experimenten voor de ontwikkeling van een Duits meesterras. Na de oorlog schaamden de meeste kinderen - sommigen waren slechts vijf of zes toen ze in het kamp kwa men - zich teveel om te praten over hun beproevingen. Ze waren ge marteld, maar ze hadden het over leefd; waar zoveel mensen waren omgekomen, voelden ze zich zelfs schuldig dat ze nog leefden. De kin deren die wél wilden praten wer den vaak niet geloofd. De meesten berustten erin en hielden hun ge heimen voor zich.' Begin jaren tachtig besloot Eva Kor, één van de overlevenden, dat de tweelingen lang genoeg hadden ge zwegen. Ze schreef de journaliste Amerikaanse Lucette Mantalon Lognado een brief waarin zij de 'ho locaust binnen de holocaust' be schreef, en hulp vroeg om andere slachtoffers op te sporen. Lognado wist veel van de nog in leven zijnde tweelingen op te sporen en inter viewde hen. In haar boek 'Children of The Flames' vertelt ze de verha len van Mengele's slachtoffers. „Het ene verhaal was nog gruwelij ker dan het andere", vertelt Logna do. „Maar het vreemde is, dat ze me allemaal zo kinderlijk toeschenen. Ze leken een heel kinderlijke kijk te hebben op wat er met hen is ge beurd en zijn er op een kinderlijke manier door geraakt. Veel van hen zijn bang van honden of schoorste nen omdat die herinneringen aan het kamp oproepen. Anderen zijn bangom naar het ziekenhuis te gaan omdat dokters in een witte jas hen aan Mengele doen denken. Een vrouw kon niet trouwen omdat ze daarvoor een bloedtest nodig had, wat in Amerika gebruikelijk is, en injectienaalden voor haar een ver schrikking zijn". Veel van de slachtoffers hebben ambivalente gevoelens ten opzichte van Mengele. Lea Gluck was negen toen ze met haar broer Menashe en haar grootouders op een morgen in 1944 in Auschwitz aankwam. „Men gele stond vooraan en stuurde men sen naar rechts of links", vertelt Gluck, nu eigenaresse van een kle dingzaak in New York. „Links was de gaskamer, rechts was werken. Kinderen, oudere mensen en jonge moeders moesten naar links, maar wij werden bij de andere groep in gedeeld". Veel van de kinderen za gen hem als een soort oom - som migen noemden hem zelfs Oom Jo sef. Soms zette hij de kinderen op zijn knie en speelde met hen, terwijl hun familie naar de gaskamer werd geleid. Andere verhalen tonen echter de echte Mengele. Irene Guttman kwam in Auschwitz toen ze vijf jaar was. Als gevolg van Mengele's expe rimenten zit ze in een rolstoel „Ik herinner me dat ik aan een tafel was vastgebonden en er was een dokter in het wit met een mes", - vertelt ze. „Ik herinner me dat ik injecties kreeg en dan erg ziek werd. Maar ik wist dat ik gezond moest blijven omdat als één kind ziek werd de tweelingbroer of zus ook in gevaar was. Als er één dood ging werd de ander gewoon doodge maakt". Mengele's erfenis werkt ook nu nog door. Gluck heeft twee kinderen, die pas sinds kort weten wat er met hun moeder is gebeurd. „Deze mensen zijn zo gewond van binnen", besluit Lognado. „Ze heb ben deze geheimen zo lang met zich meegedragen en ze zullen Mengele nooit meer kwijtraken". (c) The Times OVERHEID WIL IN CAMPAGNE NIET DOORSCHIETEN Elf miljoen gulden wil het ministerie van verkeer en waterstaat verspijkeren aan een campagne tegen over matig autogebruik. Het doel: steeds als een automobi list het contactsleuteltje omdraait moet er van binnen iets gaan knagen 'Is deze autorit echt nodig?'. Dat de overheid zélf niet altijd het goede voorbeeld geeft is een 'vlekje' dat nog moet worden weggewerkt. moet ik vaak aan de centaur denken, het paardmens uit de Griekse mythologie. Dat is een combinatie van het menselijke denken ën voelen en de dyna miek en kracht van het paard. Prachtig toch? Probeer het hoofd dan maar eens zo ver te krijgen dat het anders over het lichaam gaat denken". DEN HAAG Peter de Zoete is geen automobilist. Vele ja ren geleden al deed hij zijn blik de deur uit en koos ver volgens voor het openbaar vervoer. Toch knijpt hij de ogen even genietend samen als hij aan die automobiele perio de in zijn leven terugdenkt. „Autorijden was voor mij bijna een soort trance", zegt hij. „Tenminste: zo ervoer ik dat. Het idee dat je een groot aan tal handelingen automatisch kon verrichten. Onbewust bij na. En toch die snelheid. Het gaf een gevoel van macht". Die persoonlijke ervaring komt De Zoete goed van pas bij zijn huidige baan, die draait om één van de moeilijkste kwesties van de twintigste eeuw; het terugdringen van het autogebruik. Tientallen plannen heeft zijn werkgever, het ministerie van verkeer en waterstaat, al ontwikkeld om dat doel te bereiken, variërend van de bouw van tolpleinen tot de aanleg van extra fietspa den. Maar de echte bewust wording moet komen van een grootscheepse voorlichtings campagne waar De Zoete, als sociaal-psychologisch onder zoeker, de bouwstenen voor aanlevert. Voor deze publiekscampagne, die over een maand van start gaat, is in de komende vier jaar maar liefst elf miljoen gulden uitgetrokken. Het hele regiment aan voorlichtings middelen wordt ingezet: recla mespotjes, foldermateriaal, ad vertenties, informatiebijeen komsten en gerichte acties. Dat het 't ministerie van Maij- Weggen ernst is, blijkt wel uit het feit dat bij het voorberei dende onderzoek nauw is sa mengewerkt met de ministe ries van milieu en economi sche zaken, alsmede met de Nederlandse Maatschappij voor Energie en Milieu (No- Volgens De Zoete, projectse cretaris en onderzoekscoördi nator van het communicatie team van Verkeer en Water staat, is er méér voor nodig dan een vriendelijke oproep om de gemiddelde asfaltburger tot selectiever autogebruik aan te zetten. „Het is net als met roken", overweegt hij. „Het autorijden heeft een sterk ver slavend karakter. Er is bijna een bekering voor nodig om te kunnen minderen of ermee te kunnen stoppen. Bovendien is er bij het autorijden bijna spra ke van een samengroei tussen voertuig en automobilist. Zelf Fors duurder Het spreekt; dat is geen een voudige opgave. Jarenlang probeerde de overheid een mentaliteitsverandering te be reiken door de kosten van on gewenst gedrag te verhogen. Zo werd het roken fors duur der gemaakt, ook werd ge waarschuwd voor de gevolgen voor de gezondheid. Maar het volk pafte ongehinderd voort. Tot er schijnbaar opeens een mentaliteitsverandering optrad. En zie: het roken raak te uit zwang. Wie nu nog rookt, excuseert zich met de defensieve slogan 'roken moet mogen'. De Zoete, die zich gespeciali seerd heeft in de sociaal-psy chologische motieven voor het autorijden, constateert: „Die anti-rookbeweging is echt van onderop gekomen, een proces van vele jaren. Een heleboel mensen zijn om zeer uiteenlo pende motieven gestopt met roken. Uiteindelijk sloeg ook in heel Nederland de stem ming om". Op dit punt aange land krijgen zijn ogen iets dro merigs. „Wat zou het mooi zijn als dat ook met het autorijden gebeurde. Dat de tegenbewe ging zo krachtig wordt dat er een sfeer ontstaat van: autorij den moet mogen". Zo ver is het echter nog lang niet, erkent De Zoete. Auto mobilisten staan schijnbaar nog even gemotiveerd in de file als vijf jaar geleden. De rijksoverheid had nog niet aangekondigd dat de benzine accijns een kwartje omhoog zou gaan, of Bovag, Rai en de oliemaatschappijen sloegen de handen ineen voor een lande lijke protestactie. Pogingen om het carpoolen (samenrijden in één auto) te stimuleren wier pen tot op heden nog weinig vruchten af. De autoverkopen braken tot 1990 elk jaar nieu we records en ondertussen is de motorfiets aan een opmars bezig. Lichtpuntjes Toch ziet De Zoete enkele lichtpuntjes aan de horizon. In 1989 en 1990 steeg het autoge bruik minder fors dan aanvan kelijk voorspeld was. „De stij gende lijn werd voor het eerst iets afgevlakt, terwijl de eco nomische groei in die jaren ge woon dóórging. Dat was heel opvallend. Ik heb sterk de in druk dat de enorme belang stelling voor het milieu er iets mee te maken heeft. Ik kan me voorstellen dat bepaalde mensen die voorheen bijvoor beeld hun glas met de auto naar de glasbak brachten, dat vanwege het milieu met de fiets zijn gaan doen. In mijn eigen omgeving ken ik men sen die bijna van de ene op de andere dag bekeerd zijn. Ze hebben óf hun auto de deur uit gedaan, óf ze rijden er veel minder mee". Nu komt het er in de filosofie van Verkeer en Waterstaat op aan het ijzer ook meteen maar te smeden nu het heet is. De campagne, zo is de bedoeling, moet de ontluikende bewust wording van de automobilist een impuls geven. Steeds als hij of zij in zijn voertuig stapt moet er diep van binnen iets gaan knagen: kan ik het wel maken? De Zoete: „Wat we proberen te bereiken, is dat het milieu besef bij de automobilist verin nerlijkt raakt. Dat hij zich steeds weer afvraagt: heb ik voor dit reisdoel een alterna tief? Zoals bijvoorbeeld de fiets, want de meeste mensen wonen toch binnen een straal van tien kilometer van hun Mens en auto zijn voorlopig nog moeilijk te scheiden, zoals vorige week bleek tijdens een demonstratie op het Binnenhof. FOTO: STEPHEN EVENHUIS werk. Uit enquêtes blijkt dat de helft van de automobilisten vindt dat zij zélf een belangrij ke rol kunnen spelen bij het terugdringen van het .autoge bruik. Daar leiden wij uit af dat onze oproep niet aan dove mansoren gericht hoeft te zijn. Er zal ook nadruk op worden gelegd dat heel veel mensen met het autogebruik bezig zijn. Dat je geen zonderling bent als je die auto 'ns een keer laat Schuldgevoel Het is niet de bedoeling om de ruim 5,5 miljoen automobilis ten in Nederland een zwaar schuldgevoel aan te praten, bezweert De Zoete. „Welnee: daarvoor vervult de auto een veel te belangrijke en ook nut tige rol. Als je op de zondebok- toer gaat dan loop je boven dien het risico dat het als een boemerang op je terugslaat, dat men de kont tegen de krib gooit. Laten we dus van de auto alsjeblieft geen kruisraket maken". Buiten het ministerie staan de forensen alweer in de file als De Zoete verder filosofeert over het mogelijke succes van de campagne. Echt effect wordt pas geboekt, zo veron derstelt hij, als aan de borrel tafel, op conferenties, thuis en op het werk straks wordt ge vraagd: 'Hoe ben jij hier geko men?'. Dan breekt immers de tijd aan van de uitvluchten en de excuses die op de lange duur voor velen niet meer houdbaar zullen zijn. Sommige medewerkers van verkeer en waterstaat ervaren dat nu al aan den lijve, vertelt voorlichter Kees Leering, die het interview bijwoont. „Ikzelf reis niet voor niets met de trein tussen mijn woonplaats Amsterdam en het ministerie in Den Haag. Als,me gevraagd wordt: hoe doe jij het, hoef ik geen moeilijk verhaal op te hangen". De minister zélf heeft daar kennelijk minder moeite mee, want zij verplaatst zich nog vrijwel uitsluitend per auto met chauffeur. Ook de Twee de Kamer heeft de auto nog hoog in het vaandel, aangezien onlangs de verplichte OV- kaart voor kamerleden werd afgestemd en de voorzitters van de grote fracties al sinds jaar en dag over een auto met chauffeur beschikken. Bin nenkort hoeft een deel van de kosten niet meer door de frac ties en partijbureaus zélf te worden opgehoest, maar kun nen ze bij minister Kok van fi nanciën gedeclareerd worden. Twee derde Nederlanders tegen kwartje accijns DEN HAAG Twee der- de van de Nederlanders is tegen de voorgenomen ver hoging van de benzine-ac- cijns met een kwartje. Als de opbrengst daarvan voor al bestemd is voor de fi nanciële tekorten van het rijk wijst 76% de maatregel af, zo blijkt uit een enquête van het NIPO. Het onder zoek werd uitgevoerd in opdracht van Bovag/Rai, die dezer dagen samen met het NCOV en KNOV een handtekeningenactie orga niseert tegen de accijnsver hoging per 1 juli. Vanwege de grote belangstelling aan de pompen is onlangs be sloten een miljoen extra protestkaarten te drukken. De Zoete is niet bang dat de campagne van de overheid ge zien de auto-verknochtheid van de eigen minister en ande re prominente politici enigs zins hypocriet over zal komen. „Als men uitvluchten zoekt om de auto voor van alles en nog wat te gebruiken, dan ligt het niet voor de hand dat men meteen met de minister komt aandragen. Zo'n excuus ligt volgens mij verder weg. Maar naarmate in de campagne meer alledaagse uitvluchten ontzenuwd zullen worden, kan er inderdaad een maatschap pelijke druk op de overheid komen om ook zélf meer te doen. En dan zou het inder daad mooi zijn als ook de mi nister van verkeer en water staat eens wat vaker de trein zou nemen". JERUZALEM De afge lopen paar weken zijn kleine groepjes schimmige Arabische kooplui in Mos kou, Pyongyang in Noord- Korea en Peking gesigna leerd. Ze reizen eerste klas en verblijven in de beste hotels. Ze hebben hard geld op zak en een lange boodschappenlijst waarop de beste militaire hardware die voor een paar miljard dollar te krij gen is. Hun zoektocht heeft al vruch ten afgeworpen. Een dezer da gen zal een schip aanleggen in een haven in het Midden-Oos ten en een vracht Scudraket- ten en mobiele lanceerinrich- tingen lossen. Volgens de Is raëlische inlichtingendienst is het de derde scheepslading wapens die zo wordt aange voerd sinds het einde van de Golfoorlog, en is dit nog slechts het voorspel voor de vele die nog zullen volgen. Voor sommige bezorgde des kundigen is het een déja-vu: een Arabische leider wiens Ba'ath-regime de reputatie heeft dat het tegenstanders martelt, terroristen steunt, chemische wapens bezit en plannen koestert voor territo riale expansie, is als een razen de wapens aan het inkopen. En het Westen staat erbij en kijkt ernaar. Deze keer gaat het alleen niet over Irak en Saddam Husayn, maar over Syrië en Hafaz al- Assad. Assad gebruikt het geld dat hij aan de Golfoorlog heeft overgehouden, omdat hij de zijde van de geallieerden koos, voor de aankoop van wapen tuig. Hij is vastbesloten munt te slaan uit zijn nieuwe status als bondgenoot van het Wes ten. Met twee miljard dollar op de bank van Saudi-Arabië, Kuwayt en de Verenigde Ara bische Emiraten - en mis schien nog wel het dubbele in - het vooruitzicht - heeft hij zijn agenten naar de wapen- markten gestuurd om alles te kopen wat ze in handen kun nen krijgen. Goed bewapend Afgezien van twee dozijn Noord-Koreaanse Scuds en twintig lanceerinrichtingen, heeft Syrië volgens Israël Chi nese M-9 raketten aangekocht en is het land met het Kremlin in onderhandeling over een deal van twee miljard dollar voor 49 MiG-29 raketten, 24 Su-24 bommenwerpers, 300 T- 72 en T-74 tanks en ballisti sche raketten. Tsjechoslowa- kije heeft Syrië vorige week 300 T-72's verkocht. Het leger van Syrië was al zeer goed bewapend. De 300.000 man sterke krijgs macht bezit 4000 tanks, waar van een vierde T-72's. De 70.000-koppige luchtmacht gaat prat op 500 gevechtsvlieg tuigen en bewapende helikop ters. Assad onderstreept dat hij door zijn leger uit te breiden niets anders doet dan Saudi- Arabië en Egypte. Hij wijst erop dat zelfs Irak begonnen is zich te herbewapenen. Maar niet alleen in Washington, Londen en Tel Aviv is men bevreesd dat Assad een nieu we Saddam zal worden; ook in de Arabische buurlanden is een groeiende bezorgdheid over de praktijken van Assad. Ondanks de haat die Syrië koestert jegens Israël en de vastbeslotenheid van het land om de Golanhoogte terug te winnen, is Assad een bereke nend man. Hoewel hij onbuig zaam bleef tijdens de recente besprekingen met de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken James Baker over vrede met Israël, ver langt ook hij niet naar een hervatting van de vijandelijk heden. Volgens sommige waarnemers heeft hij zijn oog op iets anders. Groot rijk Assad kan niet vergeten dat het Syrische rijk zich eens uit strekte van het huidige Zuid- Turkije in het noorden tot de Sinaï-woestijn in het zuiden; van de Middellandse Zee tot de woestijnen van het huidige Irak, van Jordanië en Saudi- Arabië. Syrië heeft van het Westen al de vrije hand gekre gen in Libanon; sommigen ge loven dat Assad het oude Syri sche rijk in ere wil herstellen. „De vraag die we ons moeten stellen is: waarom koopt Assad al die wapen?", aldus Patrick ClavVson van het Foreign Poli cy Research Institute in Phila delphia en auteur van een boek over Syrië. „Als hij zijn nieuwe relatie met het Westen had willen bekrachtigen, zou hij het geld hebben kunnen gebruiken om de grote schul den van Syrië terug te beta- „De Syrische leider wil meer soldaten, zodat hij sterk staat in het geval van toekomstige agressie. Hij erkent dat hij zijn doelstelling van strategische gelijkwaardigheid met Israël heeft 'uitgesteld'. Hij zou zijn positie in Libanon willen ver sterken, terwijl hij zich op maakt voor een interventie in Jordanië". „Ik zeg niet dat hij het land werkelijk zal binnenvallen. Waar hij op zal hopen is de ontwikkeling van een situatie a la Libanon, waarbij hij de wereld kan overtuigen dat hij de vrede zal herstellen. Helaas heeft hij goede grond om te denken dat die gelegenheid zal komen in Jordanië. De op komst van de fundamentalis ten en de groeiende economi sche problemen kunnen poli tieke onrust tot gevolg heb- Assad, die wel de meest gesle pen Arabische leider wordt ge noemd, zal er wel voor zorgen dat de overwinningen die hij heeft geboekt in de Golfoorlog hem niet zullen ontglippen. Zijn gok om 20.000 troepen naar Saudi-Arabië te sturen bleek de moeite dubbel en dwars waard. V erschoppeling Negen maanden geleden was Assad nog een internationale verschoppeling. Zijn steun aan terroristische groeperingen en de schendingen van de men senrechten in zijn land vielen niet in goede aarde bij de in ternationale gemeenschap. Nu Assads grote rivaal Saddam verslagen is heeft de kwijnen de Syrische economie een op pepper gekregen en de wereld sluit de ogen voor de schen dingen van de mensenrechten. Sinds Assad in 1970 bij een staatsgreep zonder bloedver gieten aan de macht kwam, is hij niet zo populair geweest bij zijn volk als nu. De eens lege winkels zijn nu goed gevuld. Veel deskundigen vragen zich echter af of er nu werkelijk iets is veranderd. Volgens mensenrechtengroeperingen houdt Assads regime nog steeds ongeveer 7500 politieke gevangenen vast, van wie ve len op gruwelijke wijze zijn gemarteld. Washington en Londen zeggen dat zij hun lesje hebben ge leerd en dat zij geen zaken meer doen met dergelijke lei ders. Zowel de Verenigde Sta ten als Engeland verbieden de verkoop van wapens en gea vanceerde technologie aan Sy rië. Vorige week beschuldigde Washington Assad er nog maals van dat hij Palestijnse terroristen steunt en tranings- kampen inricht voor groepen als het Geheime Armeense Leger en het Japanse Rode Leger. „We krijgen hier veel mensen die klagen waarom we nu in eens zulke goede vriendjes zijn met een natie die Israël van de aardbodem wil wegvagen", geeft een functionaris van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken toe. „Maar Syrië is een uiterst belangrijke macht in het gebied en kan niet worden genegeerd. Er ko men de laatste tijd opbouwen de signalen uit Damascus - die moeten we koesteren, en tege lijkertijd moeten we zorgen dat we geen dubbelzinnige boodschappen uitzenden, zoals in het geval van Saddam". (c) The Sunday Times door Jo Wijne De oude w BRUSSEL Iemand is dwaze en wanhopigmakt gedachte gekomen de gr autoweg van Arlon naar Namen over een lengte om en nabij de tachtig kilometer af te sluiten. 1 verkeer van Luxemburg Brussel moet nu van de N4 gebruik maken, hetg verkeerstechnisch gespri een ware verschrikking heb de betreffende route twee keer in een paar d, tijd gereden en men i geloven of niet het w voor mij persoonlijk een verrukking. De Oude W plaatste mij twintig, misi wel dertig jaar terug in o Ik ging toen nog vaak kamperen in een kruipti en reed dus in mijn tweedehands Volkswagei over die weg naar het zi Ik was toen nog zeer ontvankelijk voor allerle dingen die zich ergens a, wanden van mijn ziel he vastgehecht en sindsdien vergeten bestaan hebben geleid in vele luwten va, herinnering. Nu ik de Oude Weg reet kwam alles weer naar bi Want het was er nog allé de achter regenslierten schuilgaande heuvels, he plat, de dennebossen waa toentertijd noodgedwongi een plas deed, de dorpen Vooral de dorpen. Nu ik weer zag, bleken de huii nog steeds uit grijze t granietblokken te zijn opgetrokken, glimmende leien daken te hebben ei kleine ramen. De oude i werktuigen, de au tow ral het brandhout, onbesteml handelswaar en zelfs de I opschriften en reclame tel waren er nog. Verderop, j de heuvels waarover i weilanden als lappen j verweerde, groene stof u gespannen graasden 4 altijd vaalbruine koeien L vochtig waas van nutteloosheid. Zelfs de t frietkotten waren er nog. hele route telt er trouwe^ meer dan dertig. Het zijii oude autobussen met optimistische, tot eten no, opschriften. In een enkel, geval is de bijkeuken vai van de huizen voor de -j consumptie van friet ingt. Ze dragen nog steeds markante namen als ,,Ch Jeanine", „Le Los Angel „Meli Frites", „Friterie Mia" en Frites Ardenna Ergens in de buurt van 1 Marche werd het op-zoel naar-een - verloren - tijd-ge^ zo dwingend, dat ik stopi Voor een oude, aluminiu{ autobus die geen wielen f had, bevond zich een afo^ waaronder drie enigszins, ongewassen n vrachtwagenchauffeurs uit plastic bakjes aten. H[. waren wijdbeense, luid t pratende, bestofte manneg door een sterke brandstol hoeveelheid etenswaar achtergebleven. Een andlf; was al klaar met eten vermoeid naar de zinken ontluchtingspijp die uit 4 dak van de autobus stakh waaruit een blauwe, vetachtige walm kwam. i Een regenwolk schoof J langzaam over de weg ei voorzag het geheel van i volmaakte triestheid, dat het niet graag gemist zoil willen hebben. Zo nu enL denderde een vrachtautou in de alles omhullende I grijsheid. De drie manner zwaaiden dan even. De li smaakte naar vergeten J vakanties, naar de verrukkingen van het onderweg zijn, naar Belgt altijd het eerste en het lé buitenland was waar het\ avontuur je bracht. Je hé geslapen op de citadel va Langres, je had in de tui van Lyon in de file gestéA had op de terrassen van l Provence gezeten en je w Mont Ventoux over g'ereA Maar die dingen begonnw eindigden altijd langs de\ Weg die naar dennegroeL benzine, natte kleren enl oud vet gebakken aardap rook. Waar dorpen uit hl groene niets opdoken, vvi oude mannen hoestend iP de weg stonden, waar L brullende straaljagers rookslierten over de heuvelruggen trokken ei waar eindeloze naald bodjA plotseling in het licht vai onbereikbare, verre zon I Het begon te regenen. Dl groette ik de chauffeurs, rn weer in mijn auto en ree verder. Ik begreep plotseI dat ik een ding van mijn~ wederwaardigheden lan§ Oude Weg had geleerd: ij een mens altijd gedwongk verder te rijden, dat hij f andere keuze heeft. En dl zo hoort.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6