Éaker krijgt steun loskou en Damascus Stenland Alleen in dromen komt hulp uit Dhaka" AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Toverformule tegen etnische onlusten CeidócSowumt VRIJDAG 10 MEI 1991 PAGINA 5 fokkend rapport ij er aborigines BERRA De aborigines, de (ronkelijke bewoners van Au- e vormen 1,6 procent van de de ge bevolking maar ruim 30' Dlifit van de gevangenisbevol- i JHun maatschappelijke achter- )oJ valt niet hen zelf te verwijten mei is het directe gevolg van yinsporige overheersing" door .esteuwere Australiërs, aldus een enpigsrapport. Van bijna de L-van de 99 aborigines die in n pcellen en gevangenissen ko'^n- was de gezondheidstoe- al zo slecht dat zij opsluiting agpverleefden, ondanks een ge- >ldplde jonge leeftijd van rond de T- Terrorist ontsnapt uit Zweedse cel KUMLA Uit de zwaar beveiligde gevangenis in het Zweedse Kumla is gisteren een Palestijnse ter rorist ontsnapt. De Palestijn, de 37-jarige Marten Imandi, slaagde erin om met een Roemeense me degevangene tijdens het luchten met behulp van een laken over de 7 meter hoge gevangenismuur te klimmen. Buiten de gevangenis lag een vuurwapen voor hen klaar, waarmee zij een passerende automobi list dwongen diens voertuig af te staan. Imandi werd in mei 1989 met drie andere Palestijnen in Zweden aangehouden en tot een levenslange ge vangenisstraf veroordeeld wegens aanslagen in 1985 op een synagoge en een kantoor van een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij in Kopenha gen, waarbij één dode en 30 gewonden vielen. Hij wordt ook verdacht van een aanslag in 1986 op het kantoor van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al in Amsterdam. Bush verbiedt goedkope vliegreis jes stafchef WASHINGTON De stafchef van het Witte Huis, John Sununu, mag van de Amerikaanse president George Bush geen gebruik meer ma ken van militaire vliegtuigen voor het maken van trips ten bate van de Republikeinse partij. Bush wil voorkomen dat belastinggeld wordt ge bruikt voor het maken van reizen voor partijpo litieke doelen. Sununu mag in de toekomst al leen nog van toestellen van de Amerikaanse luchtmacht gebruik maken als hij kan aantonen dat er in verband met zijn functie in het Witte Huis „een onmiddellijke en dringende noodzaak" voor een dergelijke vliegreis is. Sununu raakte enkele weken geleden in opspraak toen bekend werd dat hij militaire toestellen tegen zeer gerin ge kosten op elk moment dat hem dat uitkwam voor privè-doeleinden gebruikte. Bush: nieuwe medicijnen WASHINGTON Nadat woensdag opnieuw een onre gelmatige hartslag werd ge constateerd, heeft de Ameri kaanse president George Bush een nieuw medicijn (Couma din) te slikken gekregen dat klontering van het bloed moet voorkomen. Voordat de presi dent het afgelopen weekeinde in het ziekenhuis werd opge nomen, nam hij al digoxin en procainamide voor zijn hart problemen. Volgens Bush's artsen is een overactieve schildklier de oorzaak van de hartklachten. Amerikaanse bands in Moskou MOSKOU Sovjetburgers en militairen hebben gis teren de 46e overwinningsparade gehouden om de nederlaag van nazi-Duitsland te herdenken. In te genstelling tot andere jaren lag de nadruk niet op het vertoon van militaire macht op het Rode Plein in Moskou, maar op een optocht elders in de stad, waar in ook Amerikaanse bands en delegaties meeliepen. Hoewel minister van defensie Dimitri Jazov gisteren in de Pravda schreef dat de Sovjetunie de militaire pariteit met het Westen moet handhaven, werd in Moskou volop aandacht besteed aan het aandeel dat de Amerikanen hebben geleverd aan de bevrijding van Europa. Vlak achter de kapel van het Sovjetle- ger liep dan ook de band van de Nicolet high-school uit Milwaukee, gevolgd door andere Amerikaanse muziekgezelschappen. Oorlogsveteraan Nikolai De- zajoeba zei verheugd te zijn dat de Amerikanen 46 jaar na de historische ontmoeting aan de Elbe nu naar Moskou gekomen waren om de Sovjetburgers daar te begroeten. velEUWE POGING VREDESCONFERENTIE m| racl hetfASCUS/AMMAN- iaatSHINGTON Syrië in Ie Sovjetunie trachten |r jeg vrij te maken voor ^vierde missie die de ,t |rikaanse minister van enïnlandse zaken James der vandaag in het ^en-Oosten is begon- j Baker zal opnieuw dingen doen een regio- T(j, vredesconferentie li het Midden-Oosten ciajtand te brengen. Na je5 zal hij Egypte, Jor- en Israël aandoen. minister Aleksandr ertnych, die sinds dag ook op rondreis .et Midden-Oosten is, on- •eepte gisteren samen ln zijn Syrische ambtgenoot ierjk al-Chareh de nood- oo'van de deelname van de "iebigde Naties en van de m^)ese Gemeenschap aan ;en vredesconferentie. De ste noemden geen tijdstip neen conferentie. telree ministers zijn het ero- 1 ens dat de Palestijnen bij "Vredesconferentie moeten Efen vertegenwoordigd ooi vertegenwoordigers van ilestijnse Bevrijdingsorga- JZï'e PLO, of door bewoners zifie door Israël bezette ge- ;'ejjn gekozen onder interna- kl toezicht. De conferen- ?riu moeten uitmonden in ^Jjhandelingen tussen Is- d4n de Palestijnse leiders lt Sjds, en de joodse staat en 1 \rabische buurlanden an- ziSds. al weigert categorich met -nLO, die het beschouwt als terroristische organisatie, 'en3fel te gaan zitten. Waan- ierXessmertnych vandaag de ieV staat bezoekt - het eer- neezoek van een Sovjetmi- Mjn van buitenlandse zaken czede Zesdaagse Oorlog van »ai ml 1967 - zal de Israëlische rege ring waarschijnlijk opnieuw proberen Moskou ervan te overtuigen de eis voor deelna me van de PLO aan het vre desproces van tafel te halen. Maar Bessmertnych heeft in Damascus garanties gegeven dat de Sovjets hun steun aan de Arabische opvatting over het vredesproces zullen hand haven Deze houdt in dat Is raël de bezette gebieden moet opgeven in ruil voor vrede. Nederzettingen Bessmertnych, die gisteren vanuit Damascus naar Jorda nië doorreisde, viel in Amman fel uit tegen de bouw van joodse nederzettingen in de be zette gebieden, die het vredes proces belemmert. „Een situa tie waarin een vredesconfe rentie aan de gang is terwijl tegelijkertijd nederzettingen worden gebouwd, kan ik me niet voorstellen en kan ik niet aanvaarden", zei de Sovjetbe windsman na besprekingen met de Jordaanse koning Hu- sayn. Ook zei hij de Israëlische voorwaarden voor een rol van de Sovjetunie in het vredes proces in het Midden-Oosten te verwerpen. Israël heeft ge zegd dat Moskou zijn diploma tieke banden met de joodse staat moet herstellen om zich te kwalificeren voor een part nerschap in Arabisch-Israëli- sche besprekingen. De Israëli's hadden gehoopt dat Bessmertnych tijdens zijn bezoek van vandaag - dat ove rigens slechts enkele uren zal duren - het volledig herstel van de betrekkingen zou aan kondigen omdat de relatie tus sen beide landen sterk is ver beterd sinds Moskou heeft in gestemd met het vertrek van tienduizenden Sovjetjoden. Maar Bessmertnych zei dat Moskou zijn banden met de joodse staat pas verder zal aan halen „als de situatie in orde is" en niet als een voorwaarde vooraf voor deelname aan de vredesbesprekingen tussen Is raël en de Arabische staten. „We aanvaarden geen enkele voorwaarde voor onze eigen deelname in het vredesproces in het Midden-Oosten omdat onze rol in dat proces vanzelf sprekend is", zei hij. „Een goe de relatie met Israël ontstaat vanzélf als de situatie goed is". Hij zei dat zijn plan om PLO- leider Arafat tijdens zijn rond reis door het Midden-Oosten te ontmoeten, was mislukt. Pale stijnse en Sovjetbronnen had den gezegd dat Arafat de Sov jetbewindsman mogelijk in Amman zou ontmoeten. „Ik was bereid enige tijd met hem te praten, maar op een of an dere manier kon dit vanwege fysieke problemen, niet zozeer vanwege politieke problemen, niet doorgaan", vertelde Bess mertnych. De PLO hoopt dat Moskou zijn intensiever wordende banden met Israël gebruikt om het bouwen van nieuwe nederzet tingen in de bezette gebieden te verhinderen en Israël het beginsel te doen aanvaarden dat het land kan ruilen tegen vrede. Maar een hoge verte genwoordiger van de PLO is niet erg optimistisch over de rol van de Sovjetunie als be middelaar in het Midden-Oos- t.en. „Ik verwacht niet veel van hen omdat hun beslissing in hoge mate afhangt van die van Washington", meent Mo hammed Milhem die lid is van het uitvoerend comité van de PLO. Behalve naar Israël gaat de Sovjetminister nog naar Liba non en Egypte, waar hij zon dag minister Baker zal ont moeten. Volgens Sovjetdiplo maten zal hij ook nog een be zoek brengen aan Saudi-Ara- bië. Kurden terug Vandaag zou de operatie Gallant Provider beginnen, een grootscheeps project waar bij de geallieerden over land en door de lucht 200.000 Kurden vanuit de vluchtelin genkampen in het noorden van Irak en op Turks grondgebied terug willen brengen naar hun eigen woonomgeving. Tiendui zenden Kurden zijn al teruggekeerd. Geal lieerde commandanten lijken van hun re geringen echter nog steeds geen toestem ming te hebben gekregen om de provin ciehoofdstad Dohuk in te nemen. De be zetting van Dohuk zou nodig zijn voor het welslagen van Gallant Provider, maar ook een escalatie betekenen van de geallieer de inspanningen in Noord-lrak. Irak heeft intussen bekendgemaakt dat zich in grensgebieden bij Iran en Turkije 52 geval len van cholera hebben voorgedaan. FOTO: AP Weer aanval op Armeens dorp JEREVAN Sovjettroepen hebben vandaag het Armeense dorpje Tarvarkar aangevallen aan de grens tussen Armenië en de naburige Sovjetrepubliek Azerbajdzjan. Twee helikopters die boven Tarvarkar cirkelden beschoten het dorp een half uur lang. Vervolgens werd het dorp omsingeld door troepen die in elf pantserwagens de grens met Azerbajdzjan overstaken. Tarvarkar is de zevende grensplaats die de afgelopen tien dagen door Azerbajdzjaanse en Sovjettroepen wordt aangevallen. Het Sovjetleger blijft erbij dat het slechts gehoor geeft aan de orders van president Michail Gorbatsjov om de illegale Armeense mili ties te ontwapenen die aanzetten tot tegen Azerbajdzjan gerichte etnische onlusten. Dertien doden bij vliegramp Indonesië JAKARTA Een Fokker-27 van de Indonesische binnen landse luchtvaartmaatschappij Merpati Nusantara, dat sinds gisteren .vermist werd, is bij de landing op het eiland Sulawe si verongelukt. Alle dertien inzittenden zijn daarbij om het leven gekomen. Het vliegtuig was met acht passagiers en vijf bemanningsleden op weg van Ternate naar Manado, in het noorden van Sulawesi. De luchtverkeersleiding van het vliegveld bij Manado verloor vlak voor de landing het radio contact met de Fokker-27. Het vliegtuig was tegen een berg aangevlogen. Reddingswerkers vonden de wrakstukken van daag pas. Triëst dreigt 'een tweede Brindisi' te worden Idoor AART HEERING TRIËST Triëst dreigt een tweede Brindisi te worden, als de ongeregeldheden in Joego slavië tot een massale uittocht zouden leiden. Dat is de vrees die momenteel heerst in de aan de grens met Joegoslavië gelegen Italiaanse havenstad. In Triëst, dat grenst aan Slo venië, werken naar schatting 8000 Serven en Kroaten, die in de afgelopen jaren de grens zijn overgestoken. De ver wachting is dat tienduizenden anderen hun voorbeeld zullen volgen, zodra de situatie in de twistende republieken ver slechtert. Adriano Biasutti, de voorzitter van het regionaal bestuur, heeft daarom bij de regering aangedrongen op concrete maatregelen om een eventuele schare vluchtelin gen te kunnen opvangen De regering, die een dergelijke immigratie beslist niet wil sti muleren, heeft echter laten weten, dat daarvoor nog geen plan is ontwikkeld. Officieus wordt desondanks wel gespro ken over de inzet van militai ren, het ter beschikking stel len van het buiten de stad ge legen jaarbeursterrein en de reservering van 11.000 warme maaltijden. De autoriteiten in Triëst willen een herhaling voorkomen van het drama van 150 Albanezen, die enkele weken geleden na een lange tocht over zee in de haven van Triëst aankwamen om vervol gens 48 uur zonder voedsel en slaapplaats in de stad rond te dolen, omdat niemand ze wist onder te brengen. De ministeries van buitenland se zaken van Italië en Oosten rijk, de beide landen die wor den bedreigd met een invasie van vluchtelingen, hebben bij de Joegoslavische regering op matiging aangedrongen. Ver der heeft Oostenrijk, met steun van Italië, aangeboden tussen de strijdende partijen te bemiddelen.Op het schierei land Istrië, waarvan een noor delijke strook bij Slovenië hoort en de rest bij Kroatië, maakt vooral de Italiaanstalige minderheid zich zorgen. De Italiaanse Joegoslaven, offi cieel zo'n 20.000 maar waar schijnlijk veel meer, leken net hun jarenlange strijd voor het behoud van hun culturele identiteit met succes bekroond te gaan zien. Maar nu vrezen ze. dat zij als etnische minder heidsgroep in de twisten tus sen verschillende groepen Sla ven vermangeld zullen wor den. In Pula, de grootste stad van Istrië, is het al tot gevech ten gekomen tussen Kroaten en leden van de Servische minderheid. Claudio Geissa, de secretaris van de Italiaan stalige vereniging in Koper, verwacht dan ook, dat in geval van burgeroorlog „iedereen die weg kan, zal vluchten". "nVOLKING BANGLADESH BERUST IN LOT ait ikj 1 [IlKA De internatio- hulp voor de slacht- icjfs van de cycloon in vegladesh is onvoldoen- i. De hoogste man van iar rampenfonds van de S *nigde Naties heeft Y®j dringende boodschap gr1ren de wereld in ge- anrd. De Bengalezen 11: lijken intussen te be nnen in hun lot. ;rs|mmed Essaafi, directeur fe pet VN-rampenfonds UN- odj vreest dat na de massale pieties voor Iraakse Kur- n(pn hongerende Afrikanen ■Idor-moeheid" zal ontstaan. eiJN-functionaris zei dat de clem van de eerste hulpver- iallg zeker 1,4 miljard dollar ;eroegen, terwijl tot nu toe ;ts ongeveer 200 miljoen is ?n£ngekomen. De helft van dat bedrag is door Saudi-Ara- bië gefourneerd. Over het zuiden van Bangla desh hangt, boven het zich te rugtrekkende water, het wurgkoord der berusting. Het anders groene land is nu grauw van de modder, en lijkt weg te slippen, willoos haast, de zee in. Het zijn niet de ge knakte dikke betonnen palen, de ontwortelde omvangrijke, bomen, de weggeblazen huisjes die het rampenland Bangla desh zo naargeestig lijken te maken, maar de gezichten van de mensen, waarop zich een eeuw van berusting heeft genesteld. In de duizenden ogen van de vaak vergeefs op hulp wachtende Bengaalse pachtboeren, gewend te zuch ten onder het juk van feodale landheren, weerkaatst de aan vaarding van het lot. Het is niet de repeterende plaag van natuurrampen die de broodarme Bengalen zo moedeloos heeft gemaakt, maar de onmacht van de machthebbers in de andere wereld, in het verre Dhaka, hen betere levensomstandig heden te bezorgen. Het is of de bewoners in de schamele res ten van hun vissersdorpen en boerengehuchten in een ande re eeuw bivakkeren, als dren kelingen in een zee van ar moede. „We tellen de rampen niet meer, noch de doden", zegt visserszoon Mansur in zijn kustdorp Patenga, waar reuze- golven onbarmhartig over heen spoelden in de orkaan- nacht van 30 april. „Als van ouds tellen we alleen de dagen waarop we te eten hebben". In Patenga, ten zuiden van de zwaargehavende havenstad Chittagong, is niets overeind gebleven, maar de bewoners van dit stranddorp zijn alweer met de wederopbouw begon nen. „Alleen in je mooiste dro men komt er hulp uit Dhaka", mompelt Anaijatullah, een rijstboer die in de orkaan twee kinderen verloor. Hij wijst naar het land dat nog steeds onder water staat en vervol gens naar de zee. „Het komen de jaar kunnen we de rijst wel vergeten met al dat zout op het land. Maar we hebben al eerder met een lege maag overleefd", zegt hij toonloos. Het drama dat Bangladesh heet, heeft van de inwoners van dit Aziatische moslimland fatalisten gemaakt, die nog maar één doel in dit leven lij ken te hebben: de dag van vandaag doorstaan. „De pre mier heeft de wereld gevraagd Bangladesh te helpen met de wederopbouw, met het treffen van voorzieningen aan de kust, om beter beschermd te zijn tegen orkanen en over stromingen. Maar in een land waar mensen onder normale omstandigheden al nauwelijks te eten hebben, klinken derge lijke oproepen, zelfs van een nieuwe burgerregering, wel erg wrang. Lijdzaam heeft de bevolking dan ook de medede ling van metereologen aange hoord dat weer een depressie wordt verwacht, waaruit nog voor het eind van de maand opnieuw een cycloon zou kun nen ontstaan. deren worden zo goed en zo kwaad als het gaat verzorgd in een opvang centrum. Art sen vrezen door gebrek aan voedsel en vers water voor het uit breken van epidemieën. FOTO: AFP HET LEVENDE EILAND 84 - Drukke weken volgen, Rob wordt geinstrueerd en raakt Dael vertrouwd met de instrumenten, die hij moet bedienen. 'Oteeft meermalen een vliegtuig bestuurd, maar dit is toch wel binders. Vooral de fantastisch grote snelheden waar hij reke- t mee moet houden, stellen hem en Prudon voor de grootste valemen. Dan breekt de dag aan van de eerste proefvlucht, een razende snelheid schiet Rob weg over de oceaan. In een fenk heeft hij enkele honderden mijlen afgelegd. Het landen is moeilijker en er worden proeven genomen met een sleepanker, dat kan worden uitgeworpen en de snelheid direct afremt. De ra ket daalt dan op het water, maar blijft drijven. Het „levende eiland" wordt af en toe in zware electronennevels gehuld, die tot ver in de omtrek stormen veroorzaken. Gelukkig ligt het eiland op zo'n afgelegen plek in de oceaan, dat de scheepvaart pr wei nig hinder van ondervindt. (Vervolg van de voorpagina) BELGRADO Geheel tegen de verwachtingen in lijkt hiermee de tover formule gevonden waar mee de etnische onlusten bezworen kunnen wor den. Het leger kreeg wel iswaar niet de noodtoe stand waar het om ge vraagd had, maar kan te vreden zijn met de ver worven volmachten om het geweld te stoppen. Samen met de federale politie zal het verhinderen dat gewa pende extremisten nog langer vrij over straat van Servische naar Kroatische dorpen of vice versa kunnen trekken en het zal moeten toezien op de ontwapening van burgers en de demobilisatie van Kroa tische reservepolitie. Onder handelingen moeten de pro blemen tussen de bevolkings groepen op langere termijn op lossen. Probleem bij de bereikte resul taten is dat al snel niet meer duidelijk was of de politici wel namens hun respectieve ach terban spraken. Geheel naar Joegoslavische traditie kwam president Tudjman van Kroa tië binnen enkele uren al met een ontkrachtig van de hoofd punten van het akkoord. „We zullen nooit praten met de ex tremistische Serven uit Knin, we zullen nooit onze reserve politie ontwapenen", verklaar de hij op een persconferentie Zelf was Tudjman niet op de bijeenkomst in Belgrado aan wezig. Hij zal binnenkort een open hartoperatie moeten on dergaan. Volgens hem hadden de Kroa ten hun democratie nooit kun nen verdedigen als ze geen wapens hadden gehad. Waar nemers in Belgrado wisten moeilijk in te schatten of hij zijn betoog hield om de ex treem-nationalisten binnen zijn republiek te lijmen, of dat hij het bereikte akkoord daad werkelijk afwijst. „We willen praten met de Ser vische afgevaardigden in het parlement. We hebben de au toriteit van de republiek zeker niet aan het leger afgestaan, maar soms is het noodzakelijk concessies te doen", aldus Tudjman in een meer verzoe nend gedeelte van zijn toe spraak. Milosevic stemde in met de resultaten, maar waar nemers vragen zich af of hij zijn stromannen in Kroatië nog wel voldoende in de hand heeft om de uitvoering ervan te kunnen garanderen. Terwijl heel politiek vië zich het hoofd brak over de interpretatie van akkoord en reacties, hield de oppositie in Servië gisteren een anti- oorlogsdemonstratie. Ruim 5000 mensen kwamen in Bel grado luisteren naar de ex treem-nationalist Vuk Drasko vic. Ondanks het vredeskarak- ter van de demonstratie schroomde deze niet om het leger op te roepen burgers in Bosnië, die al dagenlang een militair konvooi tegenhouden, eenvoudig weg neer te schie-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5