De Klerk komt ANC tegemoet CIA-baas stapt op na falend beleid d0ENE Franse oppositie slaat met rozen Koof>'/Y staatszet New York ontslaat 23.000 ambtenaren UIT DE WEEKBLADEN BINNENLAND CcidócSowumt VRIJDAG 10 MEI 1991 PAG Neef Kennedy aangeklaagd PALM BEACH William Smith Kennedy, de 30-jarige neef van senator Edward Ken nedy, is gisteren officieel in staat van beschuldiging gesteld door het openbaar ministerie in Palm Beach. Smith wordt er van verdacht een vrouw te hebben mishandeld en ver kracht. Het incident deed zich op 30 maart voor op het land goed van de Kennedy's in Palm Beach. De 29-jarige vrouw zei Smith ontmoet te hebben in een bar en door hem verkracht te zijn nadat zij was meegegaan naar het bui tenverblijf. Smith ontkent de beschuldigingen. I door 3 VAN HUET PARIJS Voor zijn tienjarig regeeijubileum heeft de Franse president Mitterrand muurro zen gekregen van de rechtse oppositie. Met ironische teksten beantwoorden liberalen en conservatieven de juichende affichecampagne van de socia listische partij. De Franse politiek zegt het even met bloemen. Dat wil zeg gen dat links en rechts elkaar met rozen, symbool van de so cialisten, om de oren slaan. Kostbare affichecampagnes moeten de Fransen wijzen op de hoogtepunten (volgens de socialisten) of de dieptepunten (volgens rechts) van het 'decen nium Mitterrand'. Niet gehin derd door het schandaal rond de illegale verkiezingsfondsen investeerde de regerende Parti Socialiste ruim drie miljoen gulden in de slogan 'Dix ans qu'on sème'. Deze door heel het land aangeplakte woordspeling staat onder een confetti van ro zenblaadjes: 'Tien jaar dat we zaaien', maar ook (fonetisch) 'Tien jaar dat we van elkaar houden'. Herinnerd wordt daarbij aan verworvenheden van het Mitterrandisme als de minimumuitkering, pensioen vanaf 60 jaar, afschaffing van de doodstraf en meer gelijkheid voor de werkende vrouw. Rechtse muurplakkers hopen vooral de groeiende ontevre denheid te oogsten. Na de Golf oorlog heeft de populariteit van de president een tiental punten verloren, al oordeelt een meer derheid (51 procen) positief over het decennium. Lonkend naar het elektoraat van Le Pen constateren de liberalen dat in Frankrijk „Sinds rozenheuge- nis niet zo veel clandestine bui tenlanders zijn gezien". Opge geven kosten van deze dubieu ze campagne: 200.000 gulden. De neo-gaullistische RPR, de partij van Jacques Chirac, affi cheert kinderen onder het mot to: „Ze zijn tien jaar, ze kennen alleen het socialisme". Boven enorme portretten van blonde jongens en meisjes staan tek sten als „Zeg eens papa, na de school, ben ik dan werkloos?". Op kleiner formaat informeert een jochie naar de manier waarop de socialisten door de mand vielen met illegale fond senwerving voor Mitterrands herverkiezingscampagne. „Papa, wat betekent Urba Gracco?", vraagt het jongetje naar het duistere projectbureau dat voor de socialistische ver kiezingspot valse rekeningen produceerde. Vulgair en bene den de gordel, vindt cultuurmi nister Jack Lang van de schot schriften. Dat de oppositie kin deren 'misbruikte' voor zijn po litieke doelstellingen vindt hij helemaal schandalig. Weinig rooskleurige werkloos heidscijfers en verdenkingen in het Urba-schandaal hebben de socialistische partij overigens weerhouden van al te uitbundi ge feesten. In het enige inter view dat hij heeft gegeven (aan het weekblad van de socialisti sche partij) is het staatshoofd redelijk tevreden over zichzelf. Hij betreurt alleen dat het hem in tien jaar regeren niet is ge lukt de sociale ongelijkheden te verkleinen. Hij aan die consta tering toe: „Maar we zijn nog niet aan het einde van mijn ambtstermijn". De enige die ac tief het decennium Mitterrand 'viert' is de extreem-rechtse Jean-Marie Le Pen. Hij heeft zijn aanhangers opgeroepen om massaal te demonstreren tegen de 'permanente socialistische complotten' waarvan hijzelf en 'alle Franse patriotten' slacht offer zouden zijn. JOHANNESBURG De besprekingen tussen het ANC en de Zuidafrikaan- se regering verlopen voor spoedig. Na afloop van een bijna zes uur durend gesprek met ANC-leider Nelson Mandela zei presi dent De Klerk: „We ma ken goede voortgang". Volgens woordvoerders is de afgelopen dagen op de hoofd punten overeenstemming be reikt, en zal het ANC ook deelnemen aan een 'gewelds- conferentie' die op 24 mei plaatsvindt. Ondertussen gaan de gevechten in de zwarte wij ken nog onverminderd door, minstens zes mensen kwamen gisteravond om het leven. Het ultimatum van het ANC, waarin maatregelen van de re gering worden geëist om het geweld te beëindigen, is in middels verlopen, zonder dat er een officieel akkoord op ta fel ligt. Maar de kans op over eenstemming wordt steeds groter. Het gesprek, woensdag avond, tussen Mandela en De Klerk, bedoeld om het drei gende afbreken van het on- derhandelingsproces te voor komen, leverde belangrijke toezeggingen van de regering op. Traditionele wapens mogen niet langer bij openbare bij eenkomsten worden gedragen. Alleen 'assegaaien' (een soort speren) zullen nog worden ge tolereerd. Het is onduidelijk of het ANC de regering wil dwingen om ook die wapens te verbieden. Het verbod van de culturele wapens is een gevoe lig probleem, omdat ze vrijwel uitsluitend worden gedragen door de leden van de rivalise rende Inkatha-beweging. De Inkatha beroept zich op histo rie 'en traditie als argument om deze Zulu-wapens te dra gen, terwijl het ANC ze be schrijft als ordinaire moordin- strumenten. Vooral door de vanaf nu verboden panga's, vervaarlijke zwaarden, is me nige zwarte doodgehakt. Er is ook door de regering toe gezegd dat de woonkazernes zullen worden gesloten of ver bouwd tot familiewoningen. De kazernes worden voorna melijk bewoond door Inkatha- aanhangers, die omwille van werk gescheiden van hun in de regio achtergebleven fami lies leven. De armoedige woonbarakken liggen in wij ken met vooral ANC-sympa- thisanten, en zijn broeikassen van geweld. De regering heeft verder be loofd dat er meer controle zal komen op het politie-optreden in de zwarte wijken, en dat een onafhankelijke commissie een onderzoek gaat instellen naar twee omstreden politie optredens in Daveyton en Se- bokeng, waar tientallen zwar ten omkwamen door politieko gels. Aan een andere belang rijke eis, het aftreden van twee ministers, zal niet wor den voldaan. Dit is geen ver rassing en het ANC had die eis binnenskamers al min of meer ingetrokken. Details van de afspraken die De Klerk en Mandela woens- Honderden leden van de jongerenafdeling van het ANC marcheren door de straten van Kaapstad uit protest tegen het aanhoudende geweld in het land. Ook vinden de demonstranten dat de rege ring al lang meer politieke gevangenen had moeten vrijlaten. FOTO: AP dagavond maakten werden gisteren verder uitgewerkt door hun adviseurs: minister Vlok van Wet en Orde en Thapo Mbeki, hoofd interna tionale betrekkingen van het ANC. Zij bereikten in principe overeenstemming over deelna me van het ANC aan een 'ge- weldsconferentie' op 24 mei aanstaande. Deze zal niet, zoals de regering wilde, worden ge organiseerd door de regering, maar door de Zuidafrikaanse kerken. Dit was een voor waarde van het ANC. De ge sprekken tussen ANC en de regering gaan nog steeds door, en er liggen nog wat kleine struikelblokken die in theorie nog een akkoord kunnen voorkomen. Inmiddels heeft de regering op eigen initatief een aantal maatregelen afgekondigd die het geweld in de zwarte wij ken moeten verminderen. Uit gaansverboden, verboden op samenscholing, huiszoekingen en meer politie en leger moeten een einde maken aan de voortdurende strijd tussen ANC en Inkatha, waardoor al leen de afgelopen week al 140 mensen om het leven kwa- Rijgedrag Maij-Weggen „buitengewoon keurig" (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De nieuwe, strenge eisen die worden ge steld aan het gedrag van auto mobilisten op Nederlandse we gen, was voor de makers van Crime Time aanleiding om te controleren in hoeverre onze bewindslieden zelf zich aan het door hen uitgestippelde be leid houden. De afgelopen week werd een aantal ministers gevolgd door een onopvallende auto met een door de ANWB geijkte ki lometerteller en een videoca mera waarmee de overtredin gen werden vastgelegd. Lub bers werd in Amsterdam be trapt op het rijden van 80 kilo meter per uur, waar 50 maxi maal was toegestaan, vervol gens op de snelweg op weg naar huis, waar hij de maxi mum toegestane snelheid van 100 kilometer per uur met 35 overschreed en op de provinci ale weg tussen Zestienhoven en Berkel een Rodenrijs waar hij - in het donker en bij re gen - 117 reed, waar 80 was toegestaan. Minister Ter Beek hield zich op weg naar zijn huis in Coe- vorden tot Amersfoort redelijk aan de limiet, daarna werd de snelheid opgevoerd. Volgens Crime Time gedroeg minister Maij-Weggen zich „buitengewoon keurig", ter wijl het rijgedrag van de mi nister D'Ancona en Dales en kamervoorzitter Deetman als „heel aardig" wordt omschre- Het Groen-Linkskamerlid P. Lankhorst heeft inmiddels verklaard vragen in te dienen, gericht aan de ministers van justitie en van verkeer en wa terstaat, over het weggedrag van de bewindslieden. NOG GEEN OPVOLGER AANGEWEZEN WASHINGTON Wil liam Webster, directeur van de Amerikaanse vei ligheidsdienst CIA, heeft woensdag zijn ontslag in gediend. President Bush heeft nog geen opvolger aangewezen. Volgens Bush heeft Webster de CIA 'voortreffelijk geleid', maar waarnemers in Washing ton zijn ervan overtuigd dat de president er bij het 67-jarige hoofd van de spionagedienst op heeft aangedrongen ontslag te nemen. De CIA, die 15.000 spionnen, informatie-analys- ten en wetenschappers in dienst heeft, heeft de laatste jaren toenemende kritiek ge kregen op haar onvermogen belangwekkende internationa le ontwikkelingen te signale ren. Informatie Zo heeft de dienst de Ameri kaanse regering weinig waar devolle informatie verschaft over de veranderingen in de Sovjetunie en Oosteuropa. Zelfs de val de van de muur in Berlijn heeft de CIA niet zien aankomen. Het Witte Huis bleef daarom onvoorbereid op de enorme gevolgen van die ontwikkelingen voor de hele NAVO en voor het Ameri kaanse militaire apparaat. Ook de inval van Irak in Ku- wayt was een volslagen ver rassing voor Washington. Tij dens de Golfoorlog bleken bo vendien de CIA-opgaven van de troepensterkte en de mate riële uitrusting van het Iraak- se leger sterk overdreven. Het einde van de koude oorlog heeft de in de jaren veertig op gerichte CIA van haar voor naamste taak beroofd: spiona ge in Oosteuropa. De geheime dienst zal daarom ingrijpend moeten worden ingekrompen en gereorganiseerd. William (Bill) Webster, een carrière ambtenaar die zelf spion is ge weest «en ook in de nationale veiligheidsdienst onder de pre sidenten Nixon en Ford heeft gediend, wordt niet in staat geacht zo'n ingrijpende her vorming door te voeren. Webster was in 1987 tot CIA- directeur benoemd door presi dent Reagan. Hij volgde de po litiek omstreden en intussen overleden William Casey op. Casey was verstrikt geraakt in het Iran-Contra-schandaal, waarin illegaal wapens wer den geleverd aan Iran en de inkomsten daaruit werden doorgegeven aan de rechtse 'Contra'-rebellen in Nicaragua. Invloed Webster had als speciale op dracht de CIA weer politiek neutraal en tot een pure infor matiedienst te maken. De ambtelijke instelling van Web ster maakte dat hij persoonlijk weinig invloed kreeg op de be slissingen van president Bush Zo maakte Webster tijdens de Golfoorlog geen deel uit van Bush' 'oorlogskabinet' van naaste adviseurs. Leg u niel langer neer bij dal sullige weer. Vlieg naar Miami, Kenia of Bali. Puur een kwestie van morgen een staatslot kopen en woensdag in de prijzen vallen Kijk in de Gouden Gids voor de adressen van de verkopers. Er is immers nog steeds geen mooier lot dan 'n staatslot GELUK IS NOG 4 DAGEN TE KOOP -*< SUSKEENWISKE HET WITTE WIEF (c) Standaard UltgeveriJ/Wavery Productions Schietpartij De technische re cherche is bezig K met sporenonder- 9 zoek na een schiet partij gisteren in Dordrecht, waarbij een 31-jarige vrouw om het leven gekomen. De aan leiding is volgens de politie van Dor drecht vrijwel zeker een relatiepro bleem geweest. Korte tijd na het misdrijf reed een auto weg. De wa gen werd later op rijksweg 15 bij een pompstation aan gehouden. De inzit tenden, drie perso nen en een kind, werden naar het Dordtse politiebu reau overgebracht. Het is nog niet ze ker of zich onder hen de dader be vindt. FOTO: ANP NEW YORK Burge meester David Dinkins van New York wil 23.000 ambtenaren ontslaan in een poging de financiële crisis in de Amerikaanse metropool het hoofd te kunnen bieden. Dinkins maakte zijn beslissing woensdagavond bekend tijdens een toespraak die werd uitgezonden op tien Amerikaanse televisiezen ders. De burgervader maakte ook duidelijk dat het begrotingste kort van de stad in het nieuwe fiscale jaar (dat begint op 1 juli) 3,5 miljard dollar gaat be lopen. Dat is het grootste te kort dat de stad ooit heeft ge kend. Het huidige tekort be draagt 465 miljoen dollar. Om een bijna-bankroet als in de ja ren zeventig te voorkomen wil Dinkins bezuinigingen door voeren van 1,5 miljard dollar. Dinkins riep de federale over heid en de vakbonden op de „Big Apple door de storm te trekken". De eerste zwarte burgemeester van New York werd tijdens zijn toespraak verschillende malen door ap plaus onderbroken en kreeg aan het slot zelfs een staande ovatie. Dinkins vroeg de inwo ners van de bijna acht miljoen zielen tellende stad vrijwillig mee te werken in opvanghui zen,ziekenhuizen en scholen om zo de crisis voor deze in stellingen dragelijker te ma ken. Dinkins werd eind 1989 burge meester van New York na een bewogen verkiezingsstrijd te gen zijn voorganger Ed Koch. Dinkins beloofde de aanpak van de dringende problemen waarmee de grootste stad in de VS kampt. Naast etnische con flicten, grote criminaliteit en kapitaalvlucht heeft de stad onder meer ook te maken met woningnood, verpaupering en gebrek aan middelen om de voorzieningen in de stad op peil te houden. Zo werd onlangs duidelijk dat van 2027 bruggen in de stad zo'n zeventig procent door achterstallig onderhoud niet meer in staat is hun dagelijkse lading auto's te dragen. Voor alle 842 bruggen, op één na, onder beheer van de stad dreigt instortingsgevaar. Het onderhoudsbudget voor de overspanningen is door Din kins dit jaar met 38 procent te ruggebracht tot 1,2 miljard dollar. In 1995 zal nog maar 930 miljoen dollar voor de bruggen beschikbaar zijn. Een schamele 8,8 miljoen is nu op zij gezet voor de ergste geval len. Het kan zo niet langer. De verzorgingsstaat is te duur, onbetaalbaar zelfs. Volgens HP/De Tijd moeten we maar hard op zoek naar „ons vermaarde calvinistische ar beidsethos". Dat ethos is in elk geval zoek, volgens HP. Elsevier constateert dat ie dereen in de politiek het beu is en dat het 'soft system' een hard sociaal systeem moet worden. De lezers wor den deze week verder ver zorgd met een afwisselend menu. Elk weekblad brengt een unieke hutspot. De 'prak' van De Groene is moeilijk verteerbaar. Het is doorbijten geblazen met De Groene van deze week. Bijvoorbeeld bij het zoveelste artikel over de PvdA. Deze keer wordt ge constateerd dat de huiseco nomen van de PvdA einde lijk een gewillig oor vinden. De economen zijn blij met het oor dat hun geleend werd, twee weken geleden bij een vergadering met de top van de partij. Dik Wolfs- on: „Meestal drink ik me een stuk in de kraag na dat soort bijeenkomsten, maar ik was erg gelukkig". Bij Heer tje zit onder de blijdschap oud zeer. „Degenen die dit (de kosten voor de wao rij zen de pan uit, E.H.) altijd gezegd hebben en daar hoor ik bij werden afge schilderd als de spelbre kers van het Sinterklaas feest". Staat er nog iets leuks, iets luchtigs in De Groene? Ja wel, maar het is zoeken. Bladzijde 6, een stukje over Renate Rubenstein en haar onthullende boek waarin ze Carmiggelt voor velen een postume oplazer geeft. En een bericht over Michael Kühnen. Ktlhnen is dood en was neo-nazi.. Wie of wat Jeanne d'Arc aanstaande zondag wordt de vijftiende eeuwse Fran- gaise herdacht was, is lui den van velerlei pluimage een beetje ontgaan. Anne Pek doet het voor iedereen droog uit de doeken. „Jean ne d'Arc was een middel eeuwse boerendochter die van God de opdracht kreeg om haar intelligentie en overtuigingskracht in de strijd te gooien voor haar vorst". name van de laatste i bliek ter wereld in de van de Sovjet-republii werd in 1922 besloten a een momument te bou Een wolkenkrabber me beeld van Lenin erop"j bleem was: waar moest nin heen wijzen. „Toen ben ze bedacht om 1 met de zon te laten draaien". Sasza Malko dit een anekdote?". Ellenlang is het omslag kei over „Het onvoldi ne": te vroeg geboren ki ren dus. Voor de I zwangere (echt)paren zl titel geruststellend wel '26 weken, 600 gram: goed voor het leven', gaat in de neo-natologie altijd goed. Maar het haal, opgetekend in het demisch Medisch Cen in Amsterdam, adem sfeer van: ze kunnen heel erg veel tegen wo<j Toch is het geen klil verhaal en voorkomen beelden te hoge verwad gen. Robin bleek een ontwikkeld hartje te he Haar ouders wilden naa Dijkzigt-ziekenhuis in terdam, desnoods naar i rika. Een arts adviseer een van de familiekam te gaan zitten, om het 1 niet onnodig te rekken! Volgens De Cocq zijn de ren in Huize Den Treelj papier, maar word je bj reserveren gewaarscn als er een bruiloft is tij het verblijf. „Dus deerdj de teringherrie niet". Ii 'gerenommeerde specia tenrestaurant' „kun je] In Afrika zal een grote reeks conflicten losbarsten, zei Jacques Willemse twee en een half jaar geleden al. Hij was toen, de ontspanning tussen Oost en West beland de in een stroomversnelling, een roepende in de woestijn. In HN-magazine ziet dezelf de Willemse, nu de demo cratisering op gang komt, ongekende mogelijkheden voor het 'zwarte' continent. „Het is opmerkelijk dat in verscheidene Afrikaanse landen een generatie derti gers zich roert, het zat is, die in verzet komt tegen haar gecorrumpeerde leiders. „Weg met de oude olifan ten", noemt Willemse dat. Dat de jonge elite de tribale erfenis van de eigen cultuur weer wil oppakken, is van groot belang. Willemse: „De Afrikaanse traditie kent me thoden om conflicten niet te laten ontaarden in een ket tingreactie van geweld. Als er in Somalië iemand is ver moord, valt erover te onder handelen". Geinig is de bijdrage van Germaine Groenier over de opvoering van het toneel stuk 'De goede mens van Se- zuan' van Brecht. Het festijn heeft namelijk plaats in het barre noordelijkste puntje van Noorwegen, in de open lucht. Bij de Samen, beter bekend als de Lappen. Het stuk een vertelling over goed en kwaad, leven en overleven moest worden ingekort. „Een arts rekende uit dat de maximale speeltijd 70 minuten mocht bedra gen". Het kon. Stampend en trappelend in de poolpakken bracht het publiek het 'over leven' in praktijk. Overle ven is voor de Samen, met hun rendierkuddes de Toea- regs van het hoge noorden, trouwens dagelijkse kost. Sasza Malko treft namens VN Victor Soevorov in een openhartige bui. Dat is bof fen, want Soevorov was ooit spion voor de GRU, de mili taire inlichtingendienst van de Sovjetunie. Soevorov doet zelf niet meer mee, maar vertelt graag. „De Sovjetu nie zou de hele wereld be slaan. Ter viering van de op- Waar in VN wordt gefj feerd over de val van bers III, ziet ElsevieiJ vrolijker toekomst voo' kabinet. De Kaderbrief bezuinigingsprogramma voor 1992 heeft volgen sevier de coalitie verstq „Voor het eerst sinds nj den klinken er weer tef als 'eendrachtig' en vaardig' over het Binne) illustreert Frank van E$ Er is zelfs ruimte vooi compliment. Er zit niet alleen muzii, het kabinet. Muziek zitj in Elsevier. Jazz-muziel, formaat. Saxofonist ford Marsalis, broer trompetvirtuoos Wyi blijkt een agressieve d< te zijn. Marsalis speelt matig met pop-gigant I kent dus twee muzit reldjes. Een lovend a in Time over zijn gen^ jazzmusici wordt b[ woord met: „Wil je eeng schil van werelden ziern, ik met Sting op tournees word ik per limousineE voerd. Ga ik met mijn op pad, dan moet ikze bus huren. De waai is: wij spelen deze mf omdat we jazz willeni len". Dus: liever lopen de fakkel van bebop-g Charlie Parker dan dit Chuck Berry. ij Minder luisterrijk bij. land: Moskovieten bewfi de moestuin, een stukji pachte grond waarop Moskoviet recht heeft, eigenbelang: overleven! ISfciJlriifclH HP/De Tijd vraagt ziclr gerust af waarom wei meer willen werken, jl zijn ertoe bereid, maan moet het wel gezellig i constateert HP. De vej gingsstaat wordt onbtj baar. 1963: tegenover F uitkeringstrekker staanf tien werkenden. 1991: jl werkenden verdienen dagelijks brood voor één keringsgerechtigde. Hei heel simpel. Als we wel zijn we vrijwel onversf' baar. Een arbeidende r lander bereikt de prodt viteit van een Japaijj' Maar wie in Nederland'1 voldoet aan het beeld P die ideale werknemer" landt „sneller in de kle,r ge handen van de social® kerheid dan elders ter0' reld". Werknemers F veeleisender gewordend derlanders hechten j_ aan collegialiteit, prettig^ beidsomstandigheden zelfverwezenlijking dari carrière en loon. Guus Beumer ontrafelQ mens HP de mystifioi rond Coco Chanel. IJ weer eens een biografieV schenen over het meists de provincie dat naay grote stad trekt hopen) roem, een imperiumË bouwt en eenzaam sj Axel Madsen, auteur vfj biografie over Chanel: V het meest krachtige L dat het leven de kunsn pieert". Beumer is onM den over de Nederig vertaling: oubollig doet geen recht aan CP B' Verder is het in HP/Dee een groot tranendal: 'Oréi verwaarloosd' (over b«r den), 'Brussel: nooit Irr vrolijk' en 'Misbruik vale Kurdenleed'. e«

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4