Genetisch gesleutel aan kalveren mag doorgaan nde in kleerkast ppmoord om drugsruzie Drugskoeriers op Schiphol vrijuit L iinbouw wijt giftige regen tn vernevelingsapparatuur Lubbers rekent op Pronk voor asielzoekers Vakantieverkeer zorgt voor honderd kilometer file Ruim 210.000 leerlingen beginnen maandag aan centraal schriftelijk "JUKE-BOX JIVE" GENLAND EciddcSomant VRIJDAG 10 MEI 1991 PAGINA 3 [EM De 25-jarige Arnhemmer die woensdagmiddag aangehouden omdat hij rondfietste met een kleerkast 1 een lijk verborgen zat, heeft gisteren bekend dat hij sl|chtoffer had gedood wegens een drugsruzie. re| LJ (jchtoffer, een 24-jarige man uit Arnhem, zou de 25-jarige yugs geleverd hebben die hij met kon betalen. Vanwege rtsr^ kregen de twee woensdagmiddag ruzie, die eindigde t de 25-jarige Arnhemmer het slachtoffer met een loden ëe' het hoofd sloeg. Het slachtoffer zou meteen dood zijn ge- ahemmer zou het lijk verstopt hebben in de kleerkast die jens op een bakfiets werd geladen, teneinde het ding met lef ergens kwijt te raken, aldus de politie-woordvoerder, die meiukt dat dit de eerste verklaring van de aangehouden -lafoimer is. DEN HAAG Nigeriaanse drugskoeriers in bezit van heroïne, kunnen zich ongemoeid ophouden in de transitoruimte van Schiphol. Justitie en politie zijn op de hoogte van de aanwezig heid van de smokkelaars, maar laten hen gewoon weer vertrek ken. De Haarlemse officier van justitie Hemmes bevestigde dit gisteravond in Veronica's Nieuwslijn. Hemmes betreurt het dat de drugskoeriers weer kunnen vertrekken, maar wijst er op dat de beperkte opsporingscapaciteit op Schiphol dwingt tot het ma ken van keuzes. PvdA-Tweede-Kamerlid Piet Stoffelen heeft inmiddels aangekondigd dat hij over deze zaak minister Hirsch Ballin van justitie zal aanspreken. Hij wil dat de doorvoer van drugs via Schiphol streng wordt aangepakt. Per vlucht komen tien tot vijftien koeriers aan op Schiphol. Men houdt rekening met de aanhouding van een of twee smokkelaars, de rest vetrekt weer. Wachtgeldregeling rijksambtenaren mogelijk beperkt DEN HAAG Minister Dales van binnenland se zaken overweegt een limiet te stellen aan de omvang van huidige wachtgeldregelingen voor rijksambtenaren. Bovendien wil zij kijken naar de mogelijkheid om een maximum aantal wachtgelders per departement vast te stellen. De minister zei dit woensdag tijdens het debat over de zogenoemde Grote Efficiency Operatie. De maatregelen moeten voorkomen dat door de Grote Efficiency Operatie een groot aantal ambtenaren in de wachtgeldregeling terecht komt. De beperking van de wachtgeldregeling moet herplaatsing van de 12.800 ambtenaren die dit jaar bij het rijk verdwijnen, stimuleren. Volgens de minister zijn de secretarissen-gene raal van de verschillende ministeries hard aan het werk om een concrete invulling te geven aan deze afslankingsoperatie die voor 1994 moet zijn uitgevoerd. De beperking van het aantal wachtgelders is één van de plannen. Da- les heeft de Kamer beloofd om direct na het zo merreces alle uitgewerkte plannen voor te leg gen. Verschillende fracties vrezen dat de hoog ste ambtenaren van de ministeries de afslan kingsoperatie willen vertragen. De minister heeft de topambtenaren echter de duimschroef aangedraaid door aan te kondigen desnoods ex terne adviesbureau's in te schakelen als mocht blijken dat zij er zelf niet uitkomen. De rege ringsfracties CDA en PvdA hebben eerdere kritiek op het trage verloop van de afslankings operatie van het rijk gisteren volledig ingeslikt. De fracties namen genoegen met de toezegging van minister Dales dat de Grote Efficiency Operatie na het zomerreces volledig zal worden geconcretiseerd. De aanvankelijk ingediende motie van het CDA-Kamerlid Paulis over een eventuele vacaturestop is vervolgens ingetrok ken. Pompbediende vermoord BEST De rijkspolitie in Best is op zoek naar een 30- tot 35- jarige man. Hij is woensdaga vond tegen acht uur door een wandelaar gezien bij het pomp station aan de A2 tussen Den Bosch en Eindhoven, waar en kele minuten later de 64-jarige pompbediende hevig bloedend door klanten werd aangetrof fen. Het slachtoffer overleed later. De man was gewoon zijn station om precies acht uur af te sluiten. De politie vermoedt dat er door de grote drukte die dag meer geld in kas was dan normaal. Een buurtonderzoek dat gisteren werd uitgevoerd, heeft tot nu toe geen concrete aanwijzingen over de dader op geleverd. Akere wolken 'sjen komende an»tenaren-cao lij* t q reqEBRAND B. BIJLEVELD ire dqAAG Minister Dales enjinenlandse zaken voor- djnkere wolken boven de jj^jandelingen over de 3 laren-cao voor volgend I niet zeggen of er zelfs Irting zal komen als door anpinging van het ziekte- .jn niet een half procent c "bezuinigd. ,,Ik kan hier ;t «iets over zeggen, want >e$en is de economische si er pog wel veel erger", al- ^rl/ales. Minister-president rs schreef eerder in een !an de Kamer dat als de iging van een half pro loor terugdriniging van ieeekteverzuim niet door- !it ten koste gaat van de r °lmte voor volgend jaar. 10Ihbtenaren hebben daar vof) gereageerd. Zij vinden arin 'diktaat' van de over- tej0ok het PvdA-kamerlid jnjstra uitte in de Kamer .kritiek op die brief van m<k zl8Hndsvrouw werd woens- ivibr de Kamer onder vuur ;e en over het feit dat zij in v.vlak voor de onderteke- 'an het akoord met de laren de cao nog eens ter 'n ie wilde stellen Volgens in&vas dat nodig omdat de bepdsfinanciën een slech- imïld lieten zien, dan was vojomen bij het begin van Iderhandelingen. Dales: n Eb overwogen om die ëenap voor volgend jaar te jer>n, maar dan had ik te kagekregen dat ik het niet had gezegd", peg alle kamerfracties leen vorm van de vut-re- an behouden, zoals een leo-vut of flexibele pensio- fjj. Minister Dales liet in ^jeval weten dat de vut .estig-jarigen „niet langer -slhouden is". Volgend jaar no minister het cao-overleg wiir departementaal niveau plaatsvinden. Maar dat t betekenen dat zij voor fzonderlijk departement hon vut zal toestaan voor W(TS. iel iap LEIDS BEDRIJF KRIJGT VAN KAMER GROENE LICHT DEN HAAG Het Leid- se biotech-bedrijf Gene Pharming mag doorgaan met de experimenten waarbij het erfelijk mate riaal van koeien wordt veranderd. Een meerder heid van de Tweede Ka mer zag woensdag geen reden om landbouwminis ter Bukman te vragen de experimenten stop te zet ten. De experimenten bij Gene Pharming, die worden uitge voerd in samenwerking met het Instituut voor Veeteelt- kundig Onderzoek (IVO), heb ben als doel de weerstand van koeien tegen uierontsteking te verhogen. De fracties van Groen Links, D66 en de kleine rechtse partijen eisten stopzet ting, omdat bij de proefdieren menselijk of mens-identiek er felijk materiaal zou worden ingebracht Landbouwminister Bukman ontkent echter dat er sprake is van de inbreng van menselijk materiaal. Volgens de minister worden in het laboratorium onderdelen van menselijke ge nen op kunstmatige wijze na gemaakt. Volgens die redene ring is er dan ook geen sprake van de inbreng menselijk erfe lijk materiaal, aldus de minis ter. Een meerderheid van de Kamer steunt hem daarin. De Kamer vindt wel dat er zo snel mogelijk objectieve krite- ria moeten worden vastge- V Britse wetenschappers zijn er in geslaagd drie vrouwelijke muizenembryo's zodanig te veranderen dat ze uitgroeiden tot mannetjesmuizen. De sekseverandering was het resultaat van het inbrengen van het zogenaamde SRY-gen in de embryo's. Links op de foto een 'gewoon' mannetje, rechts een genetisch gemanipuleerd exemplaar. foto. ap steld, waaraan genetische ex perimenten moeten voldoen. Minister Bukman beloofde „met gezwinde spoed" een al gemene maatregel van bestuur voor te bereiden, waarin de kriteria worden vastgelegd. Groen Links, klein rechts en D66 toonden zich uiterst geïr riteerd over de gang van za ken rond de experimenten bij Gene Pharming. Tijdens mon deling overleg op 17 april liet staatssecretaris Gabor de Ka mer nog weten dat het bedrijf een experiment uitvoerde bij slechts 21 koeien. Bij dat expe riment zou het voorlopig blij ven, aldus Gabor toen. Slechts een week later meldde Bukman in een brief aan de Kamer, dat Gene Pharming bezig is het experiment uit te voeren op nog eens vijftig koeien. „Dat viel mij nogal rauw op het dak", aldus me vrouw Beckers van Groen Links. Beckers wil het in de toekomst graag van te voren weten als er tot nieuwe expe rimenten wordt besloten, in plaats van er achteraf mee te worden geconfronteerd. Bukman weigerde zich te ver ontschuldigen voor de wat late informatievoorziening. Vol gens hem is er geen sprake van een nieuw experiment, maar slechts sprake van uit breiding van het eerste. „Ik trek dan ook niet het boetek leed aan, alsof er sprake zou zijn van terughoudendheid in de informatieverstrekking aan de Kamer". SGP-woordvoerder Van der Vlies vond die houding niet te recht. De minister zou best wel eens in zijn kast kunnen kij ken of er niet een heel klein boetekleedje voorradig is, al dus Van der Vlies. Opening Koningin Beatrix en minister De Vries van sociale zaken zij aan zij bij de opening van het nieuwe gebouw van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid in Den Haag. foto: Stephen evenhuis Prins zal uniform niet veel dragen BAARN Prins Bernhard vindt „een vent van tachtig in een uniform geen gezicht". Deze opmerkelijke uitspraak deed de prins, die deze zomer zelf tachtig wordt, toen hij woensdag in het Baarnse Oran- jemusuem de tentoonstelling 'In dienst van Oranje' opende, al dus dagblad Trouw. De prins zal naar alle waarschijnlijkheid dus weinig gebruik maken van het recentelijk genomen rege ringsbesluit dat hem in staat stelt weer in het openbaar een uniform te dragen. De expositie geeft een beeld van de unifor mering van het Militaire Huis van de koninklijke familie. Ko ningin Beatrix heeft een paar bijzondere uniformen in bruik leen gegeven die door Oranjes zijn gedragen. Zo is onder ande re het admiraalstenue van ko ning Willem III te bewonderen. edoverleg bonden en NS na dood hoofdconducteur CHT De vakbonden i-directeur exploitatie J. jen zullen aanstaande ig spoedoverleg voeren agressie in de treinen, ij komen volgens de p harde eisen op tafel: nt twee conducteurs op rein (en dus niet alleen j risicotreinen) en vol- e portofoons voor de cteurs die dat willen, loop van woensdag zijn vervoersbonden van de en CNV en de spoorweg- nd FSV tientallen tele foontjes van NS'ers binnenge komen. Volgens woordvoer ders zijn de meeste werkne mers ontzettend kwaad. In Rotterdam stonden NS-werk- nemers op het punt het werk neer te leggen, aldus FSV-se- cretaris H. Marijs. Ook bij de andere bonden kwamen der gelijke telefoontjes binnen. NS-conducteurs willen mas saal de begrafenis in Leeuwar den bijwonen, zo bleek uit de gesprekken. Volgens Marijs is dan wel het aantal gevallen van agressie tegen treinpersoneel afgeno men, maar worden die geval len wel steeds ernstiger. Zijn opsomming van de afgelopen weken: „een gebroken kaak bij een Amsterdamse conduc teur, een bijna-gewurgde con ductrice bij Den Helder, een totaal in elkaar geslagen con ducteur in Eindhoven. Het is te ver gegaan". De bonden zullen in het ge sprek met NS verder een be perking van de kaartverkoop op de trein en ingangscontro les bij de stations eisen. 3 VAN DER HAM LDWIJK „Het onder is voor ons voldoende iding om de emissie van n in de lucht nog eens jp een rij te zetten. Het is vervelend dat dit nu over pen komt. Het geeft weer iegatief beeld van de glas- j>uw. Maar we zullen de ed.aten van het onderzoek niet van ons afschui- ^gt C.J. Overkleeft, voor van de Drie HLO-West- [Hollandse Landbouw Or- ienities) in een reactie op het injBoek van de provincie Zuid-Holland naar giftige stof fen in het Westlandse regenwa ter. Uit een door het Hoogheem raadschap van Delfland in op dracht van de provincie uit- voerd onderzoek, zo werd woensdag bekend, blijkt dat er verontrustend hoge concentra ties bestrijdingsmiddelen in het regenwater in het Zuidholland se glastuinbouwgebied zijn aan getroffen. Daarbij werd op een afstand van dertig meter van een kas - overeenkomend met de huidi ge aan te houden zóne tussen woningbouw en glastuin bouw - in Naaldwijk en Kwintsheul bijna een jaar lang regenwater verzameld. De monsters werden geanalyseerd op 39 bestrijdingsmiddelen (20 organochloorpesticiden en 19 organofosforpesticiden), die voor het merendeel in de glas tuinbouw gangbaar zijn of zijn geweest. In de nabijheid van de kassen werden 36 van de 39 be strijdingsmiddelen in het re genwater aangetoond. Volgens Overkleeft gaat de verdenking uit naar de zoge naamde -LV A-machines: Laag Volume Apparatuur. Daarmee worden de bestrijdingsmidde len in veel minder grote hoe veelheden toegepast dan voor heen. De verneveling van de middelen is echter zo fijn dat een deel in de lucht blijft drij ven. 'sper Inde as Brandweerkorpsen van Coevorden, Emmen en Dalen bestrijden met man en macht de brand die in de nacht van woensdag op don derdag ontstond in de openbare lagere basisschool Buiten vree in Coevorden. Het gebouw werd volledig in de as gelegd. Een aan grenzende christe lijke basisschool liep ernstige rook- en waterschade op. De politie heeft nog geen aanwijzingen over de oorzaak van de brand. De schade wordt op tenminste een mil joen gulden ge schat. De school telde dertien loka len en ruim 300 leerlingen. foto: anp DEN HAAG Premier Lub bers gaat er vooralsnog van uit dat minister Pronk (ontwikke lingssamenwerking) blijft bij dragen aan de kosten voor de opvang van asielzoekers. „Het vergt besluitvorming om het anders te doen", aldus Lubbers woensdag na afloop van de ministerraad. Pronk maakte dinsdag in de Tweede Kamer andermaal duidelijk niet ak koord te gaan met verdere aantasting van zijn begroting in de vorm van nieuwe bezui nigingen of extra bijdragen aan de opvang van asielzoe kers. „Ik heb mijn grenzen ge trokken", aldus Pronk/Pronk geeft 420 miljoen uit aan de asielzoekers en dat is wat hem betreft het maximum. Verdere „vervuiling" van zijn begro ting brengt volgens Pronk de noodhulp waarvoor de kos ten hoog zijn opgelopen door onder andere de hulp aan Bangladesh, Etiopië en de Kurden én de reguliere ontwikkelingshulp in gevaar. Het wijzen van Pronk op de krapte van zijn begroting is volgens Lubbers „een veel voorkomende gewoonte bij be windslieden". Het kabinet buigt zich volgende week over de asielproblematiek die, aldus Lubbers, „in zichzelf duurder dreigt te worden". EN HOBBES DOOR BILL WATERSON otwrwe&s&e' VÖKJPgN WNKUfPANkUÉWNKJ&PWNIC- OOH'.MMWCASnK ISE6N ÉCHTE HÉEP.VIWPÜEWIE... H&'.wit mnAuewK- MöUAiri DRIEBERGEN Vakantieverkeer aan de vooravond van He melvaartsdag heeft woensdag in de namiddag en begin van de avond voor veel drukte op de Nederlandse wegen gezorgd. Vol gens de landelijke verkeersdienst van de rijkspolitie stonden er woensdagavond tussen half zes en half zeven files op de wegen met een lengte van in totaal honderd kilometer. Óp normale woensdagen is de filelengte in de avondspits dertig veertig ki lometer. Voor de meeste drukte zorgde het verkeer vanuit de Randstad naar de Belgische grens. Files deden zich onder meer voor op de wegen Utrecht-Den Bosch, Maastricht-Den Bosch en Amsterdam-Den Haag. Automobilisten moesten het langst wachten tussen Hilversum en Breda (file van negen kilometer). Bij de grensovergangen waren er niet of nauwelijks wachttijden. Omstreeks acht uur woensdagavond bedroeg de totale lengte van de files op de Nederlandse wegen nog twintig kilometer. Idoor FRITS STOMMELS NIJMEGEN Bij de cen traal schriftelijke eindexa mens die maandag 13 mei beginnen is een flinke rol weggelegd voor natuur en milieu. Veel van de in totaal ruim 210.000 eindexamenkandida ten krijgen er bij biologie, na tuurkunde en scheikunde mee te maken. Nadrukkelijker dan in voorgaande jaren komen dit jaar milieudoelstellingen aan de orde. Bij deze vakken is men al en kele jaren bezig om ze dichter bij de leerling te brengen. Het betekent dat men steeds meer de nadruk legt op het toepas sen van natuurkundige princi pes in de reële situaties van al ledag. Dat komt heel duidelijk naar voren in de examens bio logie - 70 procent gesloten en 30 procent open vragen - op C/D-niveau (mavo en lbo). Daar is heel duidelijk ge streefd naar vragen over bio logische toepassingen in het dagelijks leven. Meer dan de helft van de 210.000 kandidaten, namelijk 122.000 leerlingen, doet een lbo of mavo-examen. Dit exa men kan worden gedaan op twee niveaus, het lagere C-ni- veau of het hogere D-niveau. Het aantal havo-kandidaten, dat dit jaar eindexamen doet, wordt geschat op 48.000 en het vwo-examen telt zo'n 40.000 deelnemers. Deze schattingen zijn gebaseerd op de aantallen van vorig jaar en op het aantal inschrijvingen van eindexa menkandidaten aan het begin van hun laatste jaar op school. Wijzigingen Behalve de grotere nadruk op milieu en ecologie zijn er nog enkele andere wijzigingen. Zo zullen 22 havo-scholen, o.a. in Den Haag, Zevenaar, Maas tricht, Eindhoven en Zwolle, deelnemen aan de experimen tele examens wiskunde A en B. Vijf havo's, in Drunen, Hoorn, Lisse, Waddinxveen en Zoetermeer, doen mee aan een nieuw experimenteel natuur- kundeprogramma. Bij vwo is er een nieuw examenprogram ma ontwikkeld voor het vak biologie, waaraan drie scholen meedoen. De vorig jaar uitgeprobeerde nieuwe examenvorm voor Grieks en Latijn wordt dit jaar op alle scholen, die deze vak ken hebben, ingevoerd. Voor deze nieuwe examens is twee jaar geleden bekendgemaakt welke auteur en welke stof in het examen aan de orde ko men. Voor Latijn is het dit jaar de schrijver Seneca en voor Grieks is het Euripides. De kandidaten krijgen tijdens het examen een tekst van onge veer honderd woorden ter vertaling voorgelegd. Boven dien moeten er twintig vragen worden beantwoord over de periode waarin de auteur leef de en de 'doorwerking' van diens ideeën en teksten in la tere literatuur en tijd. Vraagvorm De vorm waarin de vragen worden gesteld, verschilt. Er zijn examens die alleen maar bestaan uit open vragen, waar bij de leerling dus in eigen woorden het antwoord moet formuleren, en examens die alleen maar bestaan uit geslo ten of meerkeuze-vragen. Daarbij moet de leerling kie zen uit een aantal (drie tot zes) gegeven antwoorden. Ook zijn er examens met een combina tie van open en gesloten vra gen. De laatste komen vooral voor in de lbo- en mavo-exa mens. De meesje examens bestaan of uit open vragen of uit een combinatie van vraagvormen. Alleen de moderne talen, bio logie op havo- en vwo-niveau, muziek op C en D-niveau en warenkennis op C-niveau be staan helemaal uit gesloten vragen. (ADVERTENTIE) Leidsenhage presenteert a.s. zaterdag 11 mei speciaal voor moeders 50-jsren band WINKELCENTRUM LEIDSENHAGE DAT IS PAS GEZELLIG' Gasprijs in juli drie cent omhoog APELDOORN Op 1 juli van dit jaar zal de gasprijs voor kleinverbruikers stijgen met drie cent per kubieke me ter. Dit bedrag is inclusief btw. De ondergrens wordt ver hoogd naar 55 cent. de boven grens naar 60,5 cent per kuub, zo heeft de Vegin, de vereni ging van exploitanten van gas bedrijven in Nederland, be kendgemaakt. Het tarief dat de gasverbruiker daadwerke lijk moet betalen, bepaalt het gasbedrijf op basis van de ei gen kostenstructuur. Voor een gemiddeld gezin met een ver bruik van 2.300 kuub per jaar betekent de verhoging van de gasprijs een extra uitgave van ongeveer zeventig gulden per jaar De verhoging van de gas prijs is het gevolg van de ont wikkelingen in de prijs van gasolie in de periode novem- ber-april.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3