Wereld draait als in een duivelsmolen SCHEIDENDE GEREFORMEERDE S YN ODE VOORZITTER: I Normen RK kerk niet gehanteerd bij echtscheiding Gesprek bisschoppen VS met Yaticaan over vrouwenbrief COMMENTAAR Monetaire Unie van Europ In feite hebben de EG-lidstaten, met uitzondering vai geland, de doelstellingen en het aanvankelijke tijdsc van de EMU onderschreven. Maar de realiteit heeft ta hinderpalen opgeworpen. Zo blijft Duitsland erop han dat zolang de EG-landen een grote economische ongelij vertonen, er eenvoudig geen sprake kan zijn van het ten van een centrale bank, laat staan van het invoerei een eenheidsmunt. Voor een economische en monetaire geldt de gebiedende eis dat de begrotingstekorten in de schillende landen nagenoeg ongedaan moeten zijn gen dat de prijsniveaus en de rentevoeten gelijk zijn en d inflatie tot een absoluut minimum is teruggebracht, aid Duitsers. Kortom, er moet een hoge mate van econon convergentie bestaan. De traagheid van de huidige discussie, het gebrek aar nomische convergentie en de latente meningsverschillei de betrokken landen rechtvaardigen het vermoeden d1 voltooiing van de EMU mogelijk over de naderende wisseling heengetild wordt. Want één ding is zeker: besl| daarover moeten op basis van unanimiteit worden geno Maar daarvan is het groot vertoon van goede wij spijt op dit ogenblik nog geheel geen sprake. I £eidóe0ouia/ni 1 GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £«idóe0otvumt VRIJDAG 10 MEI 1991 PAGIN Niet het geschenk maar de liefde is kostbaar. Russisch spreekwoord Braziliaanse boerenleiders vermoord door huurmoordenaars BRASILIA Huurmoordenaars hebben het afgelopen jaar 75 boerenleiders vermoord die voor landhervormingen in Brazilië vechten. Dat is de balans die de Pastorale Land Commissie van de Braziliaanse Bisschoppenconferentie heeft opgemaakt van vijf jaar democratie in het land. Sinds Brazilië in 1985 aan een terugkeer naar de democratie be gon, zijn 563 activisten vermoord, aldus de commissie. „We kun nen stellen dat de democratie in Brazilië niet bestaat zolang er geen sprake is van landhervorming," zei Tomas Balduno, bis schop van de landbouwstaat Goias. „Op het platteland is het mi litaire geweldsarsenaal nog intact," zei hij. De huurmoordenaars die jacht maken op boerenleiders, worden volgens"de commissie betaald door rijke landeigenaren en paramilitaire groepen die de beweging voor landhervorming proberen te breken, aldus de commissie. Balduno vertelde dat er slechts 14 moordzaken door rechtbanken zijn behandeld en dat het in niet meer dan drie ge vallen tot een veroordeling kwam. Interkerkelijke Pinksterviering DELFT In overleg met ver schillende kerken verzorgt de werkgroep Bidden voor Een heid een Pinksterviering op Eerste Pinksterdag in de Ma ria van Jessekerk aan de Burgwal in Delft, aanvang 20.00. Buitenlandse jongeren zullen in de dienst aanwezig zijn als teken van wereldwijde verbondenheid. Hoogtepunt van de dienst zal zijn het ge meenschappelijk gebed om de Heilige Geest. Ter voorberei ding op deze dienst is er elke avond een gebedssamenkomst in de bovenzaal Voorstraat 60 in Delft. 'Arme kant Nederland' roept hoge inkomens op tot meer inleveren LEIDSCHENDAM De werkgroep 'De arme kant van Neder land' van de Raad van Kerken en DISK (industriepastoraat) roept de mensen met een redelijk tot goed inkomen op het kabi net en de politieke partijen per brief duidelijk maken dat zij be reid zijn mee te betalen aan een rechtvaardig beleid voor de lage inkomens. De werkgroep vindt het onjuist dat in de politiek een taboe rust op lastenverzwaring voor mensen met hogere inko mens. Bij het zoeken naar oplossingen voor de financiële proble men van de overheid wordt vooral gezocht naar bezuinigingen in de uitgaven van de overheid. Daarmee komt vooral het soci aal zekerheidssstelsel „onder onverantwoorde druk te staan". Het vergroten van de inkomsten van de overheid door het zwaarder belasten van de burgers, vooral de burgers met hogere inkomens, is nauwelijks bespreekbaar, aldus de werkgroep. Daarmee worden naar haar mening de mogelijkheden om de fi nanciële ruimte voor een rechtvaardig financieel beleid en bij voorbeeld een goed milieubeleid te vergroten, onbenut gelaten. HAREN Markant taal gebruik, gevoel voor rechtvaardigheid en een stérke betrokkenheid. Met deze karakteristieken om schreef prof. dr. D.C. Mul der, voorzitter van de Raad van Kerken in Ne»- derland, ds. Evert Over- eem, voorzitter van de ge reformeerde synode, ter gelegenheid van diens af scheid van de Raad, afge lopen woensdag. De man in kwestie is „best blij" met deze omschrijving, omdat er uit blijkt dat „ik me zelf heb kunnen zijn in de Raad". Aanstaande dinsdag kiest de synode in Mijdrecht een nieuwe voorzitter („wie het wordt weet ik niet, ik ben net zo benieuwd als ieder een"). Overeem is twee perio den (vier jaar) synodevoorzit ter geweest en wordt nu „weer gewoon dorpsdominee"en legt zijn functies die verbonden zijn aan het synodevoorzitter schap dan ook neer. Daaron der valt die van het lidmaat schap van de Raad van Ker- De 42-jarige predikant heeft er in totaal twaalf jaar synode- werk op zitten. Als 'jong broekje' stortte hij zich met enige gretigheid in het syno dale bedrijf en in 1985 werd hij in het bestuur gekozen. Twee jaar later koos de synode hem als voorzitter en deed dat weer twee jaar later nog eens. In zijn jaren als gewoon syno delid zaten de publieke tribu nes op de Blije Werelt in Lun- teren herhaaldelijk vol. Er vonden felle debatten plaats in een soms erg gepolariseerd kli maat. Het ging onder meer over het gezag van de bijbel, over homoseksualiteit en over de kruisraketten. De synode sprak in 1984 ten aanzien van die raketten en andere massa vernietigingswapens uit dat deze in strijd zijn met Gods heil voor deze wereld. De re- acties in de kerken waren enorm. Beroepsmilitairen en vele anderen die een andere mening hadden dan de meer derheid van de synode, voel den zich gedegradeerd tot 'tweederangs christenen'. Dat kernwapenbesluit heeft een knik veroorzaakt in de ge schiedenis van de synode, vindt ds. Overeem. Sindsdien nam de synode een grote voor zichtigheid in acht ten aanzien van allerlei onderwerpen en de felle debatten bleven ach terwege. De polarisatie ebde weg. „De zorgen liggen nu elders, denk ik", aldus ds. Overeem. „We zijn nadien beland in wat je zou kunnen noemen de pe riode van de godsverduiste ring. Kerkverlating, afbraak van zekerheden en allerlei an dere onzeker makende ont wikkelingen zijn ons min of meer overkomen. We zitten daar nog midden in, met als gevaar dat we die godsverduis tering ook een beetje over ons zelf afroepen. Mensen worden er een beetje moe van, denk ik. Ze willen iets anders, ze willen nieuw elan. In de ge meenten, maar toch ook in de synode merk je die vraag naar een nieuwe geestdrift, een nieuwe spiritualiteit. Gerefor meerden zijn altijd geneigd al les te organiseren, dus hebben ze ook de neiging dat verlan gen naar iets nieuws gestruc tureerd en slagvaardig aan te pakken. Maar zo gaat het niet. Want hoe 'doe je spiritualteit?' De Geest kun je niet organise ren en de kerk heeft de Geest niet in haar bezit; ze wordt haar gegeven. In synode-taal omgezet; je kunt de Geest niet vangen in een synode-besluit. Verinnerlijking Er is een zekere tendens naar verinnerlijking te constateren, vindt ds. Overeem. Het actie- geloof, waarin de mensen de handen van God waren, is grotendeels voorbij. Het 'ope rationele waarheidsbegrip' zo als hij het noemt, is een gepas seerd station. „Mensen besef fen: we hadden de hele wereld Ds. E. Overeem FOTO: ANP op onze nek en het staat er nog net zo beroerd voor. Tege lijkertijd dringt zich de vraag op; wat is er eigenlijk met me zelf gebeurd? Waar sta ik in deze wereld? Waar kan ik met mijn vragen terecht?" Ds. Overeem ziet het branden van kaarsen tijdens de verga deringen van de gereformeer de synode als een teken, maar ook de nieuwsgierigheid naar zaken als reïncarnatie of de opmerkelijke aandacht voor engelen. „Je denkt bij sommi ge dingen weieens: moet dat nu zo; steeds dreigt de reactie geloof lijken weieens te wor den versmald tot wat de mens als zodanig ervaart, maar de mens meet dan alleen maar z'n eigen polsslag. Ook kan het niet zo zijn dat door die verin nerlijking de wereld maar de wereld wordt gelaten. Steeds gaat het om de binnenkant, Steeds sneller De kerk moet haar opdracht vervullen in een uiterst ge compliceerde samenleving, zegt ds. Overeem. Snelheid en veelheid zijn daarbij de tref woorden. „Ik constateerde laatst tot mijn schrik dat van de studieboeken van mijn op leiding, er niet één meer wordt gebruikt in Kampen. Vroeger werden er dogmatie- ken geschreven, nu worden er nog artikelen geschreven; sys tematische werken zijn te veel gevraagd. En de veranderin gen lijken steeds sneller te gaan; generaties duren steeds korter. Voor de kerk is het niet bij te houden en het is de vraag of niet iedereen achter de feiten aan loopt. Je weet als synode dat wanneer er van daag een studiecommissie wordt ingesteld naar aanlei ding van een actueel pro bleem, de antwoorden er pas zijn als de vragen al niet meer worden gesteld. Onze voorva deren spraken van de strijd te gen de 'geest van de tijd', ik denk dat er nu wel zeven tijd geesten zijn waar tegen we moeten vechten". Met z'n 'markante taalgebruik' vat ds. Overeem de problema tiek zo samen: „De kranten met alweer nieuwe problemen verschijnen sneller dan ik mijn bijbelteksten kan vinden, laat staan dat ik er aan toe kom om over die problemen echt goed na te denken". Hij spreekt van een 'duivelsmolen' waarin de wereld draait en vraagt zich af wie er toch in 's hemelsnaam die molen op zo'n hoog tempo zet of dat we het wellicht met z'n allen doen". „Er moet een moment komen dat je zegt: nu stop ik ermee. Ik ga houthakken, met m'n kinderen muziek maken of wat dan ook. We hebben op <iit punt inderdaad een nieuwe spiritualiteit hard nodig. Of misschien beter gezegd, we moeten weer eens wat meer uit onze eigen traditie halen of gewoon dat gebod van zes da gen werken en één dag rusten serieus nemen". Er is nog een ander euvel in samenleving en in kerk, vindt ds. Overeem. „In de samenle ving moet alles iets opbrengen, er moet resultaat zijn. Ook in de wetenschap mag niets meer omwille van zichzelf gebeu ren; alle denkwerk moet nut hebben. Kerkeraden en predi kanten hebben daar soms ook last van. Als een gemeentepre dikant eindelijk eens studie verlof krijgt als'ie eens kan bijtanken en proberen zicht te krijgen op alle ontwikkelingen die er gaande zijn dan moet die predikant met de kerke- raad afspreken wat het studie onderwerp is en 'wat er uit komt'. Het is, denk ik, een be langrijke vraag hoe je je als kerk je kunt ontworstelen aan die wurgende greep van nut en rendement, hoe je ook in dezen kunt voldoen aan het 'gij geheel anders'. Er zijn de afgelopen jaren heel wat dingen gepasseerd in de synodegeschiedenis en de voorzitter zegt daardoor 'zowel beschadigd als verrijkt' te zijn, met de nadruk op het laatste. Er is één ding dat hem echt heeft dwarsgezeten in die ia- ren. Dat was toen hij, als lid van een delegatie van de Raad van Kerken, terugkwam van een reis door Israël en de be zette gebieden en zich kritisch uitliet over de schending van de mensenrechten door Israël. Het Ojec, het overlegorgaan van joden en christenen, was fel in zijn reactie bij monde van de gereformeerde voorzitT ter ds. Simon Schoon. Ds. Overeem: „Je wordt nota bene door eigen collega's nagenoeg voor anti-semiet uitgemaakt als je het opneemt voor de Pa- lestijnen. Dat is heel ernstig en dat heeft me verbijsterd". Volgende week is de laatste daad van ds. Overeem als sy nodevoorzitter het regelen van de opvolging van dr. Simon Schoon, die per september ge meentepredikant wordt en zijn werk als predikant voor Kerk en Israël neerlegt. „Zo gaat het in de kerk en zo moet het ook", vindt ds. Overeem. Kruis in hoger beroep tegen kerk van Den Bosch ROSMALEN De afge- zette christelijke gerefor meerde predikant Joh. Kruis is in hoger beroep gegaan tegen het vonnis in kort geding van de rechtbank in Den Bosch. De rechtbank verwierp in ok tober vorig jaar Kruis' eis dat de kerkeraad van Den Bosch moest uitleggen waarom hij hem in februari 1990 in de ban heeft gedaan. De rechtbank liet in zijn oordeel meespelen dat de kerk "een specifiek on derdeel van de Nederlandse samenleving" is, "dat eigen re gels kent". Kruis vecht in het hoger beroep deze stelling van de rechtbank aan. Volgens hem moet een kerk zich hou den aan de maatschappelijke regels, en is ze als rechtsper soon onderworpen aan het burgerlijk recht. Kruis werd in 1984 afgezet als predikant omdat hij een fou tieve leer over de verzoening zou preken, en bovendien 'persoonlijke zonden' zou heb ben gepleegd. Hij heeft de be schuldigingen altijd ontkend. Naast zijn hoger beroep in Den Bosch lopen er nog twee juri dische zaken, onder meer bij de Hoge Raad. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Wolphaartsdljk A.P. Lie- vense te Borne; te Drachten A.M. Langhuit te Putten(deelgem. Andre- askerk); te Nunspeet C.A. van 't Hof te Woubrugge. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Eemdijk E.C. Luth. kand. te Groningen: te Deventer S.W. de Boer te Wetsinge-Sauwerd. Evangelisch Lutherse Kerk Beroepen te Alkmaar-De Rijp mevr. drs. Y.Th.B.L. Bos, kand. te Amster dam, die dit beroep heeft aangeno- Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Koog-Zaandijk G.A.V. FrVi berg te Graft-De Rijp en Oost- en West- Graftdljk; Gereformeerde Kerken Beroepen te Nijmegen (t.b.v. het stu dentenpastoraat onder de reformato rische studenten aan de Katholieke Universiteit aldaar) mevr. M, van Leeuwen, gevangenispredikant te Grave, wonende te Velp. Aangenomen naar Renswoude als pred. in tijdelijke dienst P.J. Wester- neng, a.s emeritus predikant te Bar- neveld. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Noordbergum J. Holt- land te Steenwijk; te Vrouwenpolder H. Offereins, kand. te Assen. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Zwijndrecht J. van 't Spijker te Nieuw-Amsterdam. Aangenomen naar Rijnsburg T.M. Hofman te Ouderkerk aan de Amstel. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Arnhem (beiden part time) R H Mulder te Apeldoorn en mw. S. Mulder-Lange, pastoraal me dewerker van de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden te Twello, die dit beroep hebben aangenomen. NIJMEGEN Hoewel het aantal echtscheidin gen ook onder rooms-ka- tholieken stijgt, hebben rooms-katholieke pastores weinig pastorale contacten met gelovigen die gaan scheiden. De problema tiek rond echtscheiding en hertrouwen is voor de meeste pastores „een rela tief onbelangrijk en wei nig omvangrijk onderdeel van hun pastorale prak tijk". Dit blijkt uit een onderzoek van godsdienstsocioloog dr. J. Peters en sociologe drs. E.M. Vreenegoor onder de pastores in de bisdommen Rotterdam, Haarlem en Den Bosch. Van de 821 pastores hebben er 550 (67 procent) gereageerd op een uitgebreide vragenlijst met vragen over huwelijk, echt scheiding en hertrouwen. De meeste pastores (78 pro cent) worden hooguit een a twee keer per jaar geconfron teerd met echtscheidingspro blemen. Zij hebben het idee dat katholieken met dergelijke problemen liever niet naar een geestelijke gaan. Bovendien la ten de gelovigen zich weinig gelegen liggen aan de kerkelij ke normen op dit terrein: zij laten zich daardoor niet weer houden van echtscheiding en een eventueel tweede huwe lijk. Voorzover de pastores wel met de echtscheidingsproblematiek geconfronteerd worden, blijkt slechts een kleine minderheid een uitgesproken traditioneel en gezagsgetrouw standpunt in te nemen. Weinig pastores la ten zich door de officiële ker kelijke normen leiden. De meerderheid (89 procent) gaat liever af op eigen inzicht en geweten of op dat van de be trokkenen. 62 Procent wijst de officiële kerkelijke normen zelfs uitdrukkelijk af. De meerderheid van de pasto res kiest nadrukkelijk voor een pastorale en niet voor een juridische benadering van ge scheiden mensen. De meest vergaande consequentie hier van, de officiële kerkelijke in zegening van een tweede hu welijk, wordt echter door de meesten afgewezen. De meeste pastores (77 procent) nemen in geval van echtscheiding of tweede huwelijk contact op met het bisdom, waarmee zij over het algemeen zeer goede ervaringen hebben. Zwitserse garde Deze week werden in Vaticaanstad 28 nieuwe leden van de Zwitserse Garde ingezworen. Ze komen nog steeds uit Zwitserland en houden toezicht op de ingangen van Vaticaanstad. FOTO: AP VATICAANSTAD De Amerikaanse bisschoppen zullen op 28 en 29 mei met het Vaticaan overleg gen over de plaats van de vrouw in de Rooms-Ka- tholieke Kerk. Aanleiding vormt hun 'vrouwenbrief die al omstreden is voor dat hij officieel gepubli ceerd is. De twee ontwerpen, die tot wel gepubliceerd zijn, hebben veel stof doen opwaaien. Con servatieven menen dat de brief te zeer afwijkt van de kerkelijke leer. Progressieven daarentegen vinden dat de bis schoppen te veel aan de leer vasthouden. In de ontwerpen kiezen de bis schoppen zonder veel uitleg voor de opvatting van de kerk dat vrouwen niet tot het prie sterambt mogen worden toege laten. Maar deze opvatting mag niet worden gebruikt, al dus de bisschoppen, om vrou wen te onderdrukken. De Amerikaanse vrouwelijke religieuzen hebben zich uitge sproken tegen publikatie van de brief. „Het patriarchaat als belichaming van seksisme" is volgens hen niet kritisch be oordeeld. „Het is duidelijk dat de kerk, vertegenwoordigd in onze bisschoppen, nog niet aan zo'n kritische analyse toe is." De actiegroep 'Priesters voor gelijkheid' las in de twee ont werpen slechts „haat tegen vrouwen". De eg -ministers van financiën wagen zich morgen t een informeel overleg in Luxemburg aan een nieuwe s de springprocessie van de Economische en Monetaire (EMU) van Europa. Voor de bewindslieden is de EMU j gelopen maanden een weerbarstige materie gebleken, l denken waarover ze tal van forse stappen voorwaarts ben gemaakt, die overigens onmiddellijk werden ge door bijna even forse stappen terug. LUXEMBURG, dat op dit ogenblik de EG voorzit, hei achterliggende weken met een stroom van documt voorstellen en compromissen gepoogd de twaalf EG-1< op koers te houden. Dat lukte slechts zeer ten dele. DAARVAN is, zo redeneert Bonn daarin bijgestaan onder anderen onze minister Kok op dit ogenblik i geheel geen sprake. De Duitsers verhelen intussen niet zelf het nodige leergeld hebben betaald met hun goec uit de hand gelopen interne monetaire unie van zomer jaar. Die was gebaseerd op overgrote haast, op beperl zicht in de realiteit en op politieke in plaats van op ecoi sche inzichten. HET Luxemburgse voorzitterschap doet nu poginge landen die grote haast willen maken enigszins te verzc met die landen die de voorzichtigheid van het econoi machtige Duitsland delen. Zo heeft Luxemburg al vo steld de tweede fase van de EMU weliswaar op 1 januari te laten ingaan, maar pas twee jaar later tot het opzetter de Eurofed over te gaan. In 1994 zou dan wel een Spt Raad van centrale-bankpresidenten worden gevormc zich alvast met Europa's monetaire vraagstukken bezig houden. Enkele dagen geleden heeft Luxemburg aanvi de voorstellen op tafel gelegd over hoe de derde fase verlopen. Luxemburg vindt dat eind 1996 een rapport vi Europese Commissie en van de dan net opgerichte Eui op tafel moet komen dat de vraag beantwoordt hoe en neer de grote sprong naar de monetaire gelijkschakeling Europa wordt gewaagd. De Europese regeringsleiders be ken dat rapport vervolgens en stellen dan de datum voor het gelijkschakelen van alle munten en de invo van de ecu. En ten slotte: de Luxemburgse voorstellen zien in de mogelijkheid dat een soort uitzonderingsregel worden toegepast voor die landen die de ontwikkelingen hebben kunnen bijbenen en dus nog even in de wachtkg van de EMU moeten plaatsnemen. Dat alles neemt niet weg dat de discussies over hq EMU moet worden gerealiseerd, eind dit jaar moeten wo afgerond. Dat zware karwei moet derhalve door Nedei worden opgeknapt dat op 1 juli het EG-voorzitterschap Luxemburg overneemt. Westerpers bv (behorende tot Sijthoff Pers bv). Apothekersdijk 34, Leiden. 071 - 122 244. 071 - 134 941. Postbus 11, 2300 AA Leiden. Uitgave: Kantoor: Telefoon: Telefax: Postadres: Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933 Telefax: 070-3906 717. Postadres: Postbus 9. 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808 n Herpen (chef), F. Buurman, Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren j Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Holstej E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij. R. de Roo, drs. K. Ve| Sport algemeen (tel. 070 - 3190 826): F. Werkman (chef), P. Alleblas, ii D. Dijkhuizen, D. Kiers, R. Langeveld, drs. H.-F. Ruijl. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. j( Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvallnka (chef), S. Evenhuls, S. Pleterse. p Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A. de Bruijn, W. Diekstra, L. hP B Hermans. J. Hofmeester, C. de Kier, H. Nieuwmans, H. Schneider. e Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van d dactioneel samenwerking, en België. De algemene verslaggevers v M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), leveld, D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag), drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Ather. R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heering (Rj B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), h'. Kultert (Nieuw De,un' F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderink (M W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wljland (Belgra F. Wljnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vi en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Verl ster: M. de Cocq. verspreidingsgebied,8 e Stichting Pers Unld Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op n tot 15.00 uur. Het abonnementsgeld dient vooruit i 08.30 tot 17.00 u i 18.00 tot 19.00 u 25.70 76,60 294,30 a worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 39C Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2