le Klerk neemt volle erantwoordelijkheid Politiek van Joegoslavië is failliet n AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Moskou steunt Azerba jdzjan uit eigenbelang -"TENLAND CeidócSommit WOENSDAG 8 MEI 1991 PAGINA 5 /jets gemakkelijker ir het buitenland :OU Inwoners van de Sovietu- unnen binnenkort veel gemakke- Inaar het buitenland reizen dan tot Het parlement van de Sovjetunie [gisteren gedebatteerd over nieuwe versoepeling van de regels hangt f wel een pittig prijskaartje: de wet emigratie kost ongeveer 40 mil- |ulden voor nieuwe paspoorten en lefaciliteiten. 5 de bedoeling dat het parlement I mei stemt over het voorstel, dat '»volg heeft dat miljoenen Sovjet- rs per maand naar het buitenland reizen, in plaats van de paar dui- die dat nu kunnen. Kohl bezoekt Sachsen - Anhalt BONN Bondskanselier Helmut Kohl gaat vrijdag naar Sachsen- Anhalt, een van de nieuwe oostelij ke deelstaten. Kohl wil zich op deze onverwachte trip vooral ori ënteren in enkele zeer grote, maar kommervolle bedrijven. Hij pro beert daarmee te onderstrepen dat de regering in Bonn zich wel dege lijk zorgen maakt over de snel slechter wordende sociaal-economi sche situatie in de voormalige DDR. Er werden in april ruim der tigduizend werkzoekenden in de registers bijgeschreven. Dat brengt het totaal aantal werklozen in de oostelijke landen op meer dan 800.000. 'Carlos woont in Damascus' HAMBURG Ilich Ramirez Sanchez, de be ruchte voortvluchtige terrorist die beter be kend is onder de naam Carlos, woont met zijn levensgezellin en zijn dochter in de Syrische hoofdstad Damascus, zo meldt het Duitse weekblad Stern vandaag. Het tijdschrift be roept zich op bronnen bij de Stasi. Volgens de voormalige Oostduitse geheime politie woont Carlos in Syrië onder de naam Michel Assaf en verschuilt hij zich achter een in- en uit- voerbedrijf. Ilich Ramirez Sanchez werd ge boren in Venezuela. Carlos vormde eind ja ren zeventig zijn eigen terreurcommando. Eén van de bekendste aanslagen die aan Car los worden toegeschreven is de aanslag op het hoofdkantoor van de OPEC in Wenen in de cember 1975. OVERACTIEVE SCHILDKLIER OORZAAK HARTKLACHTEN BUSH WASHINGTON Een overactieve schildklier vormt de oorzaak van de hartklachten en ademnood waarvoor de Amerikaanse president George Bush afgelopen weekeinde in het ziekenhuis werd opgenomen. De kwaal is eenvoudig te verhelpen. Dat hebben artsen van het ziekenhuis waar Bush werd behandeld gisteren verklaard. Bush heeft van daag tests ondergaan waaruit moet blijken wat de oorzaak is van de verhoogde schildklier-activiteit. Mijnramp in China PEKING Naar pas vandaag bekend is gemaakt, heeft een gasexplosie in een Chinese kolenmijn vorige maand aan minstens 147 mijnwerkers het leven gekost. De explosie op 21 april in de Sanjiaoje-mijn in de provincie Shanxi ten wes ten van Peking was te wijten aan „langdurige verwaarlo zing". Waarom de ramp nu pas gemeld wordt, werd in het bericht niet duidelijk gemaakt. Dader aanslag Schauble is een doodzieke man OFFENBURG „Geen ijskoude moordenaar, maar een doodzieke man die dringend en langdurig hulp nodig heeft". Bij dat oordeel van de openbare aanklager sloot de recht bank in het Duitse Offenburg zich gisteren volledig aan. De 37-jarige Dieter Kaufmann, die in oktober vo rig jaar een aanslag pleegde op de Duitse minister van binnenlandse za ken Wolfgaing Schauble wordt ontoe rekeningsvatbaar geacht. Kaufmann wordt gedurende lange tijd onder psychiatrische behandeling gesteld in een gesloten inrichting. De rechtbank oordeelde dat Kaufmann zijn daad had gepleegd onder dwang van grote angst en achtervolgingswaan. !ES VOOR MEER GEWELD NA AFLOPEN ANC-ULTIMATUM t je :OT( ANNESBURG hnifdent F.W. de Klerk n a£uid-Afrika heeft gis- gezegd hij de „volle- verantwooi delijk- .g°j' op zich neemt voor zijd?eweld in de zwarte ïoorden. Hij zei na af- van overleg met gosuthu Buthelezi, de •r van de Inkatha .leidspartij, ook dat hij liniPrte termijn wil gaan An met Nelson Man- it leider van het Afri- 5 Is Nationaal Congres b. een ".wbt nog voor morgen ge- i is niet bekend. Op die c%)opt een ultimatum van af. De grootste anti- vheidsorganisatie heeft ge- de regering vóór He- 1 ^artsdag afdoende maat- karen neemt om het geweld v*h zwarten onderling tot f "iinde te brengen, zo niet 'n wil het ANC niet meer over afschaf- de apartheid. Bij het meld in de townships zijn de jkëjpen maanden honderden h0len om het leven geko rt1?1 Gisteren eisten nieuwe 'ee1ddadigheden 24 levens. :neflerk en Buthelezi wilden ehveel kwijt over hun be- van gisteren. Volgens De Klerk zijn er afspraken ge maakt over beperkingen op het meedragen van traditione le wapens als speren en bijlen. Eerder op de dag -hadden de Zuidafrikaanse media gemeld dat De Klerk en het ANC wil len voorkomen dat het onder handelingsproces over afschaf fing van de apartheid en de verdeling van de politieke macht in het land in gevaar komen door meningsverschil len over de bestrijding van het geweld. De regering-De Klerk heeft te kennen gegeven dat zij tege moet wil komen aan sommige eisen van het ANC, maar heeft daarnaast duidelijk ge maakt dat bepaalde eisen, zo als het ontslaan van de minis ters van politie en defensie en het ontbinden van veiligheid seenheden, onbespreekbaar zijn. De krant de Star berichtte gis teren dat het ANC bereid zou zijn van het ultimatum aan de regering af te zien als deze op haar beurt tegemoet komt aan drie belangrijke eisen. Deze ei sen zijn volgens de Star dat de arbeiderspensions in de woon oorden, waar het geweld zich concentreert, geleidelijk wor den ontruimd en afgebroken; dat een verbod wordt ingesteld op traditionele wapens, vooral populair bij de Zulu's; en dat de verzekering wordt gegeven dat de veiligheidstroepen geen partij zullen trekken. De spanning in Zuid-Afrika neemt intussen met het uur toe. Het gevaar is groot dat op schorten van de gesprekken tussen ANC en regering tot nog meer geweld zal leiden in het land, dat aan de rand van een burgeroorlog lijkt te staan. Voor een politieke oplossing is de houding van het Inkatha cruciaal. Dit weekeinde dreig de de organisatie 250.000 ge wapende strijders de zwarte wijken in te sturen als het ANC niet ophoudt met het aanvallen van Inkatha-leden. Maar Inkatha-leider Buthelezi 'verklaarde later dat er nog geen „formeel" besluit is geno men om die strijdmacht te mo biliseren en dat er daarom nog geen sprake kan zijn van zo'n actie. Hij zei echter wel begrip te hebben voor Inkatha-top- man Mysa Myeni die zondag, blijkbaar voorbarig, de inzet van troepen aankondigde. Ook al gaat het plan van Mye ni voorlopig niet door, zijn or ganisatie heeft een duidelijk, agressief signaal gegeven. Het Inkatha wil serieus genomen worden, niet vanwege electo rale steun (volgens peilingen zou men bij verkiezingen niet meer dan enkele procenten van de stemmen krijgen), maar vanwege de strijdbare aanhang. Woedende Kroatische extremisten leven zich uit op een tank van het Joegoslavische leger. een enkele Jmp nam toveel dyhge levens" bf (Vervolg van de voorpagina) TTAGONG „Schok- I is", zegt een medewerker het Rode Kruis in Bangla- „dat van de nu officieel nde doden als gevolg van rkaan er 65.000 jonger zijn 14 jaar. Geen enkele eer- ramp heeft in één klap el jonge levens genomen ie vrezen voor meer jonge i00!n door hongersnood en e". tagong is de levensader Bangladesh. Of liever was, de haven en industrie- lis door de orkaan van vo- week veranderd in een trieste puinhoop. Vanuit agong werden de voor- iste exportartikelen van [ladesh, jute, textiel en .alen, naar hun verre bp- gebracht. „Een Sefe zorg", zegt Lutfur Reg- Khan, de minister die twoordelijk is voor de icties, „is het verlies aan assen op het onderge- •^pmde land. Er is zeker een anJt van 1 miljoen ton rijst bedjren gegaan en het zoute 'cf|ïr uit de Golf van Benga- ^Mheeft het zoete water uit Belta verder teruggedron- landbouwgronden zijn i jaar niet te gebruiken. heb ik het nog niet eens arf de garnalenteelt, die in Ruiden erg belangrijk is en belangrijk exportkanaal .it. De verzilting van de is een genadeklap voor irnalenteelt". Yeel doden bij brand vuurwerkfabriek KUALA LUMPUR Bij een brand in een vuurwerkfabriek aan de rand van de Malaysische hoofdstad Kuala Lumpur zijn gisteren minstens 40 doden en 50 gewonden gevallen. De brand legde de vuurwerkfabriek volledig in de as en sloeg over naar zes aangrenzende fabrieken en tientallen woon huizen. Zeker 300 mensen, meest fabrieksarbeiders, zijn dak loos geworden. Het nationale perbureau Bernama berichtte aanvankelijk dat werd gevreesd dat minstens 100 mensen bij de brand waren omgekomen. Het persbureau baseerde dit bericht op verklaringen van ooggetuigen die zeiden dat op het moment van de explosie en de daaropvolgende brand on geveer 150 arbeiders in de fabriek aanwezig waren. Idoor GERT VAN WIJLAND BELGRADO Jovan Vuckovic, Joegoslavisch staatssecretaris van bin nenlandse zaken, was gis teren de enige politicus die openlijk vraagtekens durfde zetten bij zijn func tioneren: „Mijn ministerie is op geen enkele manier in staat de huidige crisis op te lossen", gaf hij het failliet van de Joegoslavi sche politiek in het fede rale parlement toe. Een paar deuren verder leken de politieke leiders van het land tegelijkertijd hun uiterste best te doen om het gelijk van Vuckovic te bewijzen. Voor de zoveelste keer in spoedzitting bijeen slaagden de leden van het presidium er opnieuw niet in om samen met premier Markovic en de presidenten van de zes deelrepublieken de gewelddadige chaos waarin het land wegzakt met adequa te maatregelen te pareren. Niemand onderstreepte de woorden van Vuckovic echter duidelijker dan president Franjo Tudjman van Kroatië. Hoewel juist zijn republiek door etnische spanningen wordt geteisterd, bracht hij gisteren liever een semi-staats- bezoek aan Engeland dan aan het overleg in Belgrado deel te Toch was het mede zijn lot waarover de politici spraken. Niemand zou meer gebaat moeten zijn bij het vinden van een uitweg zonder mogelij ke militaire interventie dan Tudjman. Gezien de beschuldi gingen die het federale leger tegen hem heeft uitgebracht heeft hij weinig goeds van de generaals te verwachten. Vol gens de legerleiding is de pre sident direct verantwoordelijk voor de dood van een 19-jarige soldaat die maandag omkwam toen een woedende menigte in de Kroatische havenstad het marinehoofdkwartier bestorm de. Tudjman had de dag er voor tot de demonstratie voor de poort van de basis opgeroe pen. Longkanker Toen het presidium maandag avond besloot de vergadering te verdagen dreigde minister van defensie Veljko Kadijevic dat het leger zelf maatregelen zou nemen: de paraatheid was toen al opgevoerd, de soldaten hadden toen al bevel gekregen om te schieten als ze door bur gers zouden worden aangeval len. „Voor het leger is Joego slavië in burgeroorlog", ver klaarde Kadijevic, die de situ atie ernstig genoeg vond om een behandeling wegens long kanker te onderbreken. Alsof de druk op de politici door deze uitlatingen nog niet genoeg was opgevoerd, stuurde de generale staf nog meer tanks en ander materieel naar de streken in Kroatië waar Serven en Kroaten op het punt staan elkaar gewapender hand te lijf te gaan. Belangrij ke bruggen over de Donau werden bezet, troepenbewe gingen rond de hoofdstad Bel grado werden opgevoerd. Het leger ligt al op verscheidene plaatsen tussen de beide partij en. Elk besluit van de aarze lende Joegoslavische leiders was beter geweest dan af te wachten tot het leger zijn woord gestand doet en (nog openlijker dan nu al gebeurt) zijn eigen maatregelen zal treffen. Shamir maakt nederzettingen bespreekbaar JERUZALEM Het om- streden Israëlische neder- zettingenbeleid op de be zette Westelijke Jordaan- oever en in de Gazastrook moet een punt van discus sie zijn tijdens vredesbe sprekingen met de Arabi sche buurlanden. ,,De kwestie is de kern van het Israëlisch-Palestijnse conflict", zo' verklaarde de Israëlische premier, Yitzhak Shamir, gisteren. Het is voor het eerst dat Shamir het ne- derzettingenbeleid ter discus sie stelt. Als de Sovjetunie vrede in het Midden-Oosten wil, doet ze er goed aan de PLO te laten vallen, aldus Shamir. Deze boodschap zal hij Aleksandr Bessmertnych Minister Van den Broek (links) op bezoek bij premier Shamir van Israël. FOTO: AP voorhouden als de Sovjetmi nister van buitenlandse za ken vrijdag in Israël is voor besprekingen. „Ik heb geen reden om te twijfelen aan de vredeswil van Israël maar ik betwijfel wel of sommige Is raëlische voorwaarden het vredesproces bevorderen", verklaarde minister Hans van den Broek van buiten landse zaken gisteren aan het eind van zijn werkbe zoek aan Israël. De Pale stijnse delegatie in Jeruzalem was uitermate teleurgesteld in het onderhoud met de Ne derlandse minister. HET LEVENDE EILAND Alarmnummer tegen corrupte ambtenaren ROME In 1987 vatte de Ro meinse burger Paolo Pancino het plan op een kiosk te ope nen in een van de buitenwij ken van Rome. De ambtelijke toestemming liet echter jaren op zich wachten. Elke keer als Pancino zich bij het gebouw van de deelraad vervoegde, bleek er een document zoekge raakt, een stempel niet in orde of een komma verkeerd ge plaatst. Totdat wijkraadsvoorzitter Co- simo Palumbo hem in maart van dit jaar op niet mis te ver stane wijze aan het verstand bracht, dat documenten alleen niet genoeg waren: voor een bedrag van 30.000 gulden in contanten zou hij de zaak bin nen een week in orde bren gen. De verontwaardigde Pan cino stapte daarop naar de ca rabinieri, die daarop een val zette voor de corrupte bestuur der. Volgens afspraak overhandig de Pancino het gevraagde be drag aan de wijkraadsvoorzit ter. Een verborgen recorder nam het gesprek op. Onmid dellijk daarna werd de stom verbaasde politicus door de ca rabinieri in de kraag gevat en samen met drie andere deel raadsleden gearresteerd. De affaire heeft het dagblad La Repubblica en een Romein se consumentenorganisatie ge ïnspireerd tot de instelling van een klachtentelefoon over af persing door ambtenaren en politici, die binnen een week honderden gevallen van machtsmisbruik heeft opgele verd. Van ambtenaren van Volks huisvesting die 20.000 gulden vragen voor de toewijzing van een huis tot artsen van de ge meentelijke gezondheidsdienst die voor slechts 300 gulden een ziekteverklaring uitschrijven. Een Romein die werk zocht bij een gemeentelijke instelling moest daarvoor 20.000 gulden neertellen, terwijl een stadge noot pas een een hypotheek kon afsluiten na betaling van 20 procent van de som aan de employe. De 'Groene telefoon' is al een week lang iedere dag weer goed voor een reeks sappige verhalen op de stadspagina's van La Repubblica. Maar het is ook een belangrijk burgeri nitiatief tegen de zogeheten is ook een burgeri- kleine corruptie, die bijna ie dereen in Rome wel eens aan den lijve heeft ondervonden, maar die zelden boven water komt, omdat de bewijslast meestal moeilijk ligt en de slachtoffers er van uitgaan dat protesteren toch geen zin heeft. Daar komt nu verandering in. De Romeinse Consumenten bond heeft een advocaat ter beschikking gesteld die van geval tot geval zal beoordelen of het zin heeft om een proces te beginnen en wanneer dat zo is, de klagers gratis bij te staan. Het succes van het alarmnummer bleef niét zon der gevolgen. Idoor ROB VUNDERINK Dan neemt Prudon Rob mee naar een ander deel van ^eiland. „Dat lijkt wel een scheepswerf", zegt Rob lachend. hebt het bijna geraden", antwoordt Prudon, „alleen bouwen "jhier geen gewone schepen, maar ruimteschepen. Of liever: Jbouwen er maar èén. Kijk, daar staat ons ruimteschip. Over j| paar maanden kunnen we de eerste proeftocht maken. En ik nu maar meteen met de deur in huis vallen. Wil jij piloot wor- Nou, daar moet Rob wel even over nadenken. Een ruimte- (lp? Hij dacht dat die dingen alleen in de fantasie van de teke naars en romanschrijvers bestonden... Prudon laat hem een model zien. „De voortstuwing geschiedt met raketten", vertelt hij: „dat is voor jou niets nieuws, maar tot nog toe waren raketten altijd moeilijk te besturen. Ik meen er iets op te heben gevonden. Kijk, om de cabine, waarin de piloot zit, draait met grote snelheid een giroscoop, die de raket in haar baan houdt". Prudon praat een half uur, èén uur, twee uur lang en Rob luistert, stomverbaasd, toe. Maar tenslotte laat hij zich overhalen om mee te doen. MOSKOU Het escale rende conflict tussen de Kaukasische buurrepu- blieken Armenië en Azer- bajdzjan lijkt, oppervlak kig bezien, een prachtige mogelijkheid voor Gor- batsjov om zich als Sovjet- president boven de partij en te verheffen en zich de rol van neutrale scheids rechter aan te meten. De schijn bedriegt. In werke lijkheid is Gorbatsjov een gij zelaar van de plan-economie van het oude regime. De plan economen bouwden over het rijk gigantische fabrieken die in hun eentje vitale produkten moesten leveren aan het hele land. In' de Azerbajdzjaanse hoofdstad Bakoe staat de gi gantische machinefabriek Gla- vneftemasj die 70 procent van de machines en onderdelen le vert voor de olie-industrie van de hele Sovjetunie. Strijkt Gorbatsjov de Azeri's maar even tegen de haren in, dan leggen ze met een simpele sta king de olieproduktie en daar mee de complete Sovjet-indus trie stil. Het Kremlin is bereid koste wat kost te voorkomen dat de Azerbajdqanen serieuze af scheidingsneigingen krijgen. De wortels van het huidige et nische conflict -liggen dieper en, zoals zo vaak het geval is bij buren, de strijdende partij en weten nauwelijks meer waar de ruzie over ging. De Armeniërs haten de Azeri's omdat ze Azeri's zijn en an dersom. Daar komt bij dat de grenzen tussen de twee repu blieken niet scherp zijn. De macht van het getal is een tweede factor die Moskou heeft doen besluiten in het conflict tussen de Kaukasische volken voor de Azeri's te kie zen. Zij bevolken met 7 mil joen zielen een gebied van tweemaal Nederland, tegen over 3,5 miljoen Armeniërs in driekwart Nederland. De sterkste en grootste is dus Moskous vriend en tegelijk heeft Gorbatsjov de Armeniërs definitief tegen zich gekregen. Onder leiding van de vorig jaar gekozen, nationalistische president Ter-Petrosjan ste vent de kleine republiek af op onafhankelijkheid. Vorige maand liet Ter-Petrosjan tot grote ergernis van het Krem lin beslag leggen op de eigen dommen van de communisti sche partij in Armenië. Zo kon de situatie ontstaan dat Sovjet-troepen niet trachten de partijen te scheiden, maar samen met de Azeri's ten strij de trekken tegen Armeense guerillastrijders. Het parlement van de Sovjetu nie heeft gisteren een Ar meens verzoek afgewezen het Volkscongres (uitgebreide par lement) bijeen te roepen voor overleg over het conflict tus sen Armenië en Azerbajdzjan. Wel werd besloten het parle ment een officiële delegatie naar de Kaukasische republie ken te sturen om beide partij en in het conflict te horen. De strijd in het grensgebied tussen Armenië en Azerbajd zjan gaat volgens Armenië on dertussen onverminderd door. Volgens het onafhankelijke persbureau Interfax namen troepen van het Sovjetministe rie van binnenlandse zaken en parachutisten zes dorpen in de buurt van de Armeense stad Goris zwaar onder vuur. Er zouden 23 mensen zijn omge komen. Ter-Petrosjan beschul digde Sovjetpresident Michail Gorbatsjov ervan een staat sterreur te zijn begonnen te gen Armenië met als doel het gekozen Armeense parlement omver te werpen. Het parle ment van Armenië heeft de Verenigde Naties gevraagd waarnemers van de mensen rechtencommissie naar het cri sisgebied te sturen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5