Experiment thuis werken met computer groot succes #6-350.310.50 „Meer uitgaven kan niet Bescherming jonge haring moet beter' ïdriessen: .[SA ed niets wettigs Jackpotclub nformatielijn Veel ongelukken met gif in tuinbouw [Ni -fJNENLAND CcidócSoinant WOENSDAG 8 MEI 1991 PAGINA 3 ;koord over cao sociale rkplaatsen HAAG De onderhandelaars van het jsterie van sociale zaken en werkgele- "asjeid en de vakbonden hebben gister- ha^d een akkoord bereikt over de cao voor or pciale werkvoorziening (WSW). De be- e rijkste afspraken die zijn gemaakt, zijn j algemene loonsverhoging van 3,45 pro- 'per 1 juni, handhaving van de vut bij >0Ifer tot 1 januari 1993 en afschaffing van idjerplichte 32-urige werkweek voor 23- lail-jarigen per 1 januari 1992 en per 1 ja- onti 1993 voor de overige jongeren. In de rile werkplaatsen werken 80.000 mensen. a loonbod van het ministerie was tot dins- Ichtend 2 procent. De bonden, die 4 pro- opeisten, organiseerden gisteren in zeven voor de sociale werkvoorziening werkonderbrekingen in de vorm van instratieve ledenvergaderingen. Verdachte moet 2,3 miljoen terugstorten DEN BOSCH Een 27-jarige man uit Valkenswaard hoorde gisteren bij de rechtbank in Den Bosch vier jaar on voorwaardelijke gevangenisstraf tegen zich eisen. Bovendien moet hij van offi cier van justitie mr. J. Pieters 2.322.235 gulden wederrechtelijk genoten voor deel in de staatskas storten. De man had een beleggingsadviesbureau. Het geld van tenminste 77 cliënten werd echter zelden belegd in opties op de Ameri kaanse goederentermijnmarkt, maar verdween meestal in de zakken van verdachte. Hij liet zijn huis verbouwen en schafte zich peperdure wagens en sieraden aan. Hij erkent dat hij zijn cliënten voor 1,6 miljoen heeft bena deeld, maar volgens de officier gaat het om een veel hoger bedrag. li DEN HAAG De bescherming van jonge haring laat nog veel te wensen over, concludeert drs. A. Corten, haringbioloog bij het Rijks instituut voor Visserij-onderzoek (RIVO). Jaarlijks wordt zo'n 120.000 ton jonge haring gevangen. Corten wees gisteren in Schevenin- gen op de schadelijkheid van het vangen van te veel jonge haring, waardoor de volwassen haringstand niet voldoende tot ontwikkeling kan komen. Het vangen van de jonge haring gebeurt door de sprot visserij, doordat jonge haringen en sprotten nauwelijks van elkaar te onderscheiden zijn. De voorname lijk door Scandinavische vissers ge vangen haring wordt vervolgens tot vismeel verwerkt. Als adviseur van de EG heeft Corten aange drongen op het nemen van maatre gelen tegen de vangst van jonge ha ring. Van alle Nederlanders eet 38 procent regelmatig haring en 9 pro cent doet dit af en toe. 34 Procent heeft het haringgenoegen ooit wel eens gesmaakt en de resterende 19 &rocent is nog volkomen 'analfa- eet' op dit gebied, aldus enkele voorlopige resultaten van een on derzoek van het Landbouw Econo misch Instituut, in opdracht van het Nationaal Visbureau. De be langrijkste oorzaak waarom de helft van de bevolking geen haring eet, is gelegen in het milieu. Men vindt vis ongezond. Op de haring persconferentie die gisteren bij wij ze van smaakmaker voor Vlagget jesdag (18 mei aanstaande) in Sche- veningen werd gehouden, werd de zorg om de welstand van de haring echter weggenomen door drs. D. Langstraat, voorzitter van het Pro- duktschap voor Vis en Visproduk- ten. De kwaliteit van de Noordzee- haring blijkt, ondanks de vervui ling, nog steeds goed te zijn. De vraag naar haring neemt nog steeds toe, en de afzet is de laatste jaren dan ook wat gestegen. Er is nu een grotere Duitse markt en ook in Po len bestaat er belangstelling voor deze delicatesse. Dure vissoorten worden door de Polen graag ingele verd in ruil voor Nederlandse ha ring. Op 22 mei zal de eerste Hol landse nieuwe te koop zijn. CDA wil vacaturestop bij overheid DEN HAAG Het CDA wil een gedeeltelijke vacaturestop bij de rijksoverheid tot 1994. In het kader van de Grote Efficiency Operatie stelt minister Dales van binnenlandse zaken voor, bin nen drie jaar ruim 12.000 arbeidsplaatsen bij de rijksoverheid te schrappen. De meerderheid van de Tweede Kamer ondersteunt dit voorstel. Een half jaar terug beloofde de minister ook al om de groei van het ambtelijk apparaat te stoppen, maar nog steeds neemt het aantal rijksambtenaren toe. Het CDA heeft daarom gisteren in de Kamer voorgesteld een gedeeltelijke vacaturestop in te stel len op verschillende onderdelen van het ambtelijk apparaat. De christen-democraten overwegen daarover een motie in te dienen. Eerder heeft minister Dales zich tegen een vacaturestop uitgesproken. Zonder de afslankingsoperatie zal het aantal amb tenaren eind 1993 echter zijn opgelopen tot ruim 151.000. De mi nister wil dan een ambtelijk apparaat hebben met 139.000 rijks ambtenaren. Zowel CDA als VVD hebben de minister tot grote spoed gemaand bij de daadwerkelijke invulling van de derde af slankingsoperatie in zeven jaar tijd. In het regeerakkoord is vastgelegd, dat de afslanking een bezuiniging van driehonderd miljoen moet opleveren. HslDEBRAND BIJLEVELD et 1 HAAG Dat een mede ier van Hollandse Signaal .raten contact heeft ge- met de Iraakse ambassa- ia een tussenpersoon is on land ig, maar wettelijk ge niet onjuist. heeft minister Andriessen economische zaken giste nde Tweede Kamer geant- op vragen van Groen baks. Het gesprek zou gaan de levering van zeven ^keepers (Radarafweersys- n) aan Irak. De ontmoeting ft overigens nooit plaatsge- meende dat de me- 'erker van Hollandse Sig- I Apparaten (HSA) had nen vermoeden dat de tus- erT>ersoon geen serieuze wa- vohandelaar was, maar ie- deld die voor het oog van de napnica-camera het Hengelo- j i>edrijf wilde uitproberen. (minister ziet geen enkele tieleiding om nieuwe maatre en tegen HSA te treffen, ppi al is de bewindsman er overtuigd dat HSA volle- de hoogte is van het i>od op de levering van mi- jr materieel aan Irak, zegde Ipe Kamer toe het bedrijf s {dels een brief te wijzen op ethaleving van de exportbe- en Links stelde de minis- vragen naar aanleiding I een uitzending van Vero- j-Nieuwslijn, die telefoon- tussen de mede- ^ker van HSA en de tussen poon van de Iraakse ambas- e liet horen. [ituur en Milieu relatie met |JWB op het spel :ECHT De Stichting iur en Milieu overweegt betrekkingen met de _WB te verbreken als deze anisatie niet zijn medewer- g staakt aan de actie, die l richt tegen de accijnsver- jing op benzine met 25 cent. iuur en Milieu zegt in een f aan de ANWB met ver vaardiging kennis te heb- genomen van de nationale testactie van oliemaat- ippijen, werkgeverorgani- es, RAI en de ANWB. Vol- s de stichting is de accijns hoging een van de noodza- jke maatregelen om te ko rt tot een verstandig milieu eer. Natuur en Milieu is mening dat de ANWB aan de actie had moeten edoen, juist omdat de orga- itie de laatste tijd heeft ver- erd ook oog voor het tref- van milieumaatregelen te >ben. (ADVERTENTIE) HOGERE PRODUKTIE OP VERKEER EN WATERSTAAT Bel voor de actu- :le Jackpotstanden en oor informatie over cties in de Holland iasino's voor 50 ct. p.m. -{Holland Casino's DEN HAAG Het thuis werken met een compu ter, faxapparaat en com municatiemodem heeft de toekomst. Niet alleen ver betert de produktie, ook voelen de werknemers zich er beter bij en wordt het autoverkeer in de spitsuren aanzienlijk te ruggedrongen. Deze con clusies trekt het ministerie van verkeer en waterstaat in een vandaag gepresen teerd rapport over het ex periment 'telewerken'. De afgelopen driekwart jaar namen 31 medewerkers van de Rijksverkeersinspectie aan het experiment deel. Gemid deld werkten zij twintig pro cent van de tijd thuis, wat neerkomt op acht tot twaalf uur per week. Uit zorgvuldig bijgehouden 'logboeken' is ge bleken dat het woon-werkver- keer tijdens de proefperiode met een kwart verminderde. „Het telewerken kan dus van aanzienlijke betekenis zijn bij het bestrijden van de files", zo wordt in het rapport geconsta teerd. De resultaten van de proef, die een jaar voorbereidingstijd vergde, zijn op meerdere pun ten opmerkelijk. Zo waren alle deelnemers en vrijwel alle chefs ervan overtuigd dat thuis méér werk werd verzet dan anders op kantoor het ge val was geweest. Als verkla- Thuis werken met de computer lijkt de trend te worden. Niet al leen de productie is hoger, de kwaliteit is ook beter. FOTO: CEES VERKERK ring werd gegeven dat de huiselijke omgeving rustiger is, het werk naar eigen voor keur ingedeeld kan worden en de neiging groter is klussen af te maken. Kwaliteit De helft van de deelnemers aan het experiment meent dat het telewerken ook gunstig is geweest voor de kwaliteit van het werk. Eén derde van de deelnemers bespeurde die in vloed niet en enkele telewer kers vonden dat de kwaliteit onder druk stond omdat men thuis niet over alle dossiers kon beschikken. Het werken op afstand blijkt verder de communicatie met chefs of collega's niet gehinderd te hebben. Dat was vooral ook mogelijk omdat het reguliere werkoverleg plaatsvond op da gen dat niet getelewerkt werd. Tachtig procent van de deel nemers oordeelde dat het thuis werken een gunstige invloed had op het plezier in het werk, onder meer vanwege de afwe zigheid van rokende collega's, de besparing op reistijd en de grotere vrijheid om het werk zelf in te delen. Ook de huis genoten waren in het alge meen enthousiast. Een onver wacht effect van het experi ment was dat ook de huisgeno ten minder van de privé-auto gebruik gingen maken. De projectgroep beveelt minis ter Maij-Weggen aan het tele werken op grotere schaal te bevorderen. Het ministerie wil in elk geval andere overheids diensten en bedrijven onder steunen bij het opzetten van telewerk-experimenten. In een speciale brochure wordt voorgerekend dat een 'tele- werkplek' een investering van 10.000 gulden per werknemer vergt en gemiddeld 1000 gul den extra telefoonkosten per jaar. Daar staat tegenover dat de produktie verbetert, bedrij ven toe kunnen met minder kantoorruimte en bezuinigd wordt op het woon-werkver- keer. Dat het telewerken een grote vlucht kan nemen is al eerder gebleken uit Amerikaanse on derzoeken, waarin voorspeld wordt dat over vijf jaar een kwart van de Amerikaanse werknemers een deel van de week thuis met computer en telefoonverbinding zijn boter ham zal verdienen. Een en quête van de vakcentrale voor middelbaar en hoger personeel MHP onder haar leden wees vorige maand uit dat twee der de van ondervraagden meent dat telewerken ook in Neder land dé trend wordt. Een even grote groep wil zelf van de nieuwe communicatiemoge lijkheden gebruik gaan ma ken. Overigens gaf slechts ze ven procent de voorkeur aan het fulltime telewerken. Vijf enveertig procent van de on dervraagden zag twee dagen telewerken als ideaal, achten dertig procent koos voor één of drie dagen telewerken. Doorzetten Niet van zijn stuk te brengen, deze trommelaar: de koningin arriveerde ietsje te laat bij de opening van het verzorgings- verpleeghuis Borchleen in Schoonhoven, alwaar de band Taveno haar een muzikaal welkom bereidde. Het begon ook nog te regenen, maar de muzikanten bleven op hun Scholen moeten begeleiden bij beroepskeuze ZOETERMEER Minister Ritzen (onderwijs) wil scholen wet telijk verplichten aandacht te besteden aan de begeleiding van hun leerlingen bij studie- en beroepskeuze. De bewindsman zal de Tweede Kamer daarover binnenkort een voorstel doen, zo zei hij gisteren op een bijeenkomst op zijn departement in Zoeter- meer, alwaar hij een advies kreeg over studie- en beroepskeuze van de Raad voor het Jeugdbeleid. De wettelijke verplichting zal zich uitstrekken tot het gehele voortgezet onderwijs, aldus Ritzen Naast de scholen voor mavo, havo, vwo, lbo en mbo zul len ook de streekscholen voor het leerlingwezen en de instellin gen voor volwassenenonderwijs straks meer aan studie- beroeps keuze moeten gaan doen. MINISTER PRONK TEN EINDE RAAD: 9? Bloemenzee De 700.000ste bezoeker van de Keukenhof, een echtpaar uit Rijssenhout, kon ondanks het slechte weer al een week eerder dan vorig jaar worden verwelkomd. Om en nabij 2e pinksterdag verwacht de Keukenhof 800.000 bezoekers te hebben gehad, onder wie veel voormalig Oost-Duitsers. Links directeur van de Keukenhof, een bloemenmeisje en het echtpaar. foto: anp DEN HAAG Minister Pronk van ontwikkelings samenwerking is het wa ter tot de lippen gestegen. Na alle bezuinigingsopera ties zijn zijn mogelijkhe den zo goed als uitgeput. Nieuwe bezuinigingen en extra bijdragen aan de op vang van asielzoekers of aan Oost-Europa zijn daarom voor hem niet ac ceptabel. Pronk maakte dit gisteren dui delijk tijdens overleg met de Tweede Kamer. „Het is alge meen bekend dat bij de kosten voor opvang van asielzoekers mijn ministerie steeds vaker wordt genoemd", constateerde hij. „Maar het moet duidelijk zijn dat de 420 miljoen die we nu uitgeven voor mij het pla fond is". Pronk rekende de Kamer voor dat de begroting voor' nood hulp dit jaar al met vijftig mil joen gulden is overschreden. Mochten er in de loop van het jaar nog meer rampen plaats vinden, dan voorziet hij pro blemen. De minister -zei bang te zijn dat de incidentele nood hulp een steeds groter deel van zijn begroting zal opslok ken, waardoor structurele hulp in het gedrang komt. „Gezien de ontwikkelingen zullen natuurrampen en mili taire conflicten de armen steeds zwaarder treffen". Hij wees op het feit dat twee jaar terug voor noodhulp slechts een bedrag van f 55 miljoen was gereserveerd. Voor dit jaar heeft de minister 95 mil joen tot zijn beschikking, maar nu blijkt dat zijn ministerie al voor 145 miljoen gulden aan hulp heeft uitgegeven of toe gezegd. Zoals bekend gaat een groot deel van de hulp naar de Kur- den, een deel is bestemd voor de hongerbestrijding in Afri ka. Het ministerie heeft eerder bijdragen gegeven voor de le niging van armoede in Oost- Eropa en nu is daar de waters noodramp in Bangladesh bijge komen. Pronk verwacht de overschrijding nog te kunnen opvangen binnen zijn begro ting. Maar mocht er dit jaar nog meer noodhulp nodig zijn, dan zullen de uitgaven voor structurele hulp bevroren worden. CDA-woordvoerder De Hoop Scheffer liet zich door het be toog van de minister niet van de wijs brengen. Hij hield vol dat de opvang van asielzoekers in de eerste plaats de financië le verantwoordelijkheid is van Ontwikkelingssamenwerking. Bij de tussenbalans-operatie is het kabinet overeengekomen de stijgende kosten voor de op vang van asielzoekers te druk ken door versnelling van de asielprocedures. BILTHOVEN Een paar honderd werknemers loopt jaarlijks een zodanige vergifti ging tijdens zijn werk op dat ze langere tijd ziek zijn. Dat blijkt uit een onderzoek door het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne' (RIVM) in Bilthoven. In 1990 heeft het Nationaal Vergifti gingen Informatie Centrum, een onderdeel van het RIVM, 258 gevallen van vergiftiging op het werk onderzocht. De meeste slachtoffers vallen in de land- en tuinbouw bij het werken met bestrijdingsmid delen. De chemische industrie komt op de tweede plaats, ge volgd door de bouw. De oorza ken van de vergiftigingen wa ren voornamelijk te wijten aan onvoldoende beschermende maatregelen, in een geringer aantal gevallen was er sprake van onhandigheid bij de werk nemers of defect materiaal. Jasper en hobbes DOOR BILL WATERSON WES.JE/ttOETME HEUWPlE RWWeeACHT IMM 'KI MHM\l AtöETMIJAETIJPHEPPEN. PU5 IK rn &ISW&WIEEEKI PAT JE KJ AAP SCH00E KWVW OM HEM OP TE (UKi,om" Nieuw geneesmiddel redt duizenden levens per jaar AMSTERDAM/LEIDEN Een op unieke wijze tot stand gekomen geneesmiddel tegen een levensbedreigende infec tie, dat gisteren in het Amster dams Medisch Centrum (AMC) officieel werd geïntroduceerd, kan duizenden levens per jaar redden. President-directeur H. Schoemaker van het Neder lands-Amerikaanse biotechno- logisch bedrijf CENTOCOR, dat het nieuwe medicament in Leiden produceert, sprak van een revolutionaire ontwikke ling. Klinische proeven bij meer dan 500 patiënten met de aan doening gram-negatieve sepsis (een vergiftiging van het bloed) in 24 medische centra in Amerika en Europa, waar onder het AMC, hebben aan getoond dat het sterftecijfer tot 39 42 procent kan worden te ruggebracht. Jaarlijks lijden naar schatting 15.000 tot 25.000 mensen in Nederland aan de gevaarlijke infectieziekte. Tussen de 35 en 45 procent van de patiënten overlijdt normaal binnen twee tot vier weken als gevolg van de aandoening. Het sterftecij fer onder patiënten bij wie de ziekte in een vergevorderd stadium verkeert, kan oplopen tot 75 procent. Soms kan de dood al optreden binnen enke le uren na de infectie. Het nieuwe middel, een met behulp van biotechnologie tot stand gebracht menselijk anti- lichaam, brengt het aantal sterfgevallen vooral onder de ernstig zieken aanzienlijk te rug. Tijdens de proeven met het medicament HA-IA, ofwel centoxin genoemd, bleek dat het middel geen' bijwerkingen heeft. Sepsis komt tot stand doordat bepaalde bacteriën in de bloedbanen terechtkomen en daar een ontsteking veroorza ken. De aandoening gaat ge paard met koorts, koude rillin gen, abnormale verlaging van de bloeddruk, snelle polsslag en ademhaling, verwardheid en onvoldoende functioneren van organen zoals de nieren. Zelfs met de meest optimale behandeling, onder meer met antibiotica, bleef het sterftecij fer tot nu toe erg hoog. Gewoon aan een picknicktafeltje je werk doen; met een behulp van een oude schrijfmachine en een paar ballpoints werden gisteren bij de groots opgezette verkeerscontrole langs de A1 bij Naarden verkeersovertredingen geregistreerd. Zo'n 900 voertuigen werden door 100 ambtenaren uit diverse landelijke departementen aan inspectie onderworpen. Dit leverde 62 bekeuringen op, één wrak werd uit het verkeer genomen. foto: anp Gistbrocades verdacht van vervuiling DEN HAAG Gistbrocades in Delft heeft tussen maart 1988 en januari 1989 de nor men voor de uitstoot van methyleenchloride en aceton ver overschreden. Het bedrijf heeft produktieverhogingen toegepast zonder zich te be kommeren om de extra uit stoot van schadelijke stoffen, die daarmee gepaard ging. Dat i is juridisch niet acceptabel. Dat stelde officier van justitie P. van Zeben gisteren bij de rechtbank in Den Haag. Hii vroeg de rechtbank het bedrijf wel schuldig te verklaren, maar mede wegens de lakse houding van het provinciebe stuur geen straf op te leggen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3