Jozef Franik gekweld door snelle polsslag en vergadercultuur Bekkers symbool van kerkvernieuwing Aartsbisdom zet experiment met Poolse priesters voort COMMENTAAR Joegoslavië mjr £eidóe@oma/nt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EcidócSouocmt WOENSDAG 8 MEI 1991 PAGI1 Ik kan beloven openhartig te zijn maar ik kan niet beloven onpartijdig te zijn Bijna alle Roemeense joden vertrokken naar Israël BUKAREST Bijna alle Roemeense joden die de Tweede Wereloorlog hebben overleefd, zijn inmiddels geëmigreerd naar Israël. Van de 18.000 leden die de joodse gemeenschap ruim veertig jaar geleden telde, is 97 procent naar het Heilige Land vertrokken, aldus opperrabbijn Moses Rosen van Bukarest. Voor de Tweede Wereldoorlog woonden er in de Bal- kanstaat ongeveer 820.000 joden. In een interview met het Duitse persbureau EPD noemt Rosen het „ongelooflijk" dat de moord op de Roemeense joden tot nu toe door de meeste Roemenen ontkend of be streden wordt. Er zijn deze eeuw twee pogingen gedaan om het Roe meense jodendom te vernietigen, zegt Rosen. Eerst de „fysieke vernietiging" door de nazi's, en daarna de „geestelijke vernietiging" door de communistische au toriteiten, die de Roemeense joden niet toestonden hun eigen identiteit te beleven. Hervormden: De Klerk moet beleid veranderen LEIDSCHENDAM De Zuidafrikaanse president F.W. de Klerk moet ni«t lan ger het idee versterken dat zijn regering „alleen maar ge ïnteresseerd is in het uit el kaar spelen van verschillende bevolkingsgroepen die een belangrijke rol spelen in het streven naar vrede", vindt de Nederlandse Hervormde Kerk. De Zuidafrikaanse regering lijkt er de laatste tijd vooral op uit „haar dominante rol voor de toekomst" veilig te stellen, schrijft het her vormde synodebestuur dinsdag in een brief aan De Klerk. Het be stuur roept de president op de ge loofwaardigheid van zijn regering niet uit het oog te verliezen. Het proces op weg naar gerechtig heid en democratie, is op dit mo ment „ernstig gestagneerd" door het bestaan van enkele obstakels, die De Klerks regering zou moeten wegnemen. Het synodebestuur wijst onder meer op de trage vrij lating van politieke gevangenen. De regering zou tevens een dam moeten opwerpen tegen het ge weld tussen rivaliserende groepe ringen, dat „volgens betrouwbare ooggetuigen vaak op instigatie of met actieve deelname van (delen van) leger en politie" wordt ge pleegd. Zij moet een onafhankelij ke commissie instellen die deze be trokkenheid onderzoekt. Baptisten lijden ledenverlies DEN HAAG In 1990 heeft de Unie van Baptistengemeenten voor het eerst 22 leden verloren. In 1989 was winst en verlies bij de baptisten in evenwicht, ter wijl daarvoor sprake was van groei. Er gingen in 1990 163 baptisten over naar andere kerkgenoot schappen. Dat waren er in 1989 89. Door de doop kwamen er in 1990 373 nieuwe baptisten bij (in 1989: 407). Er onttrokken zich 221 leden aan de gemeenten (1989: 278), terwijl 8 leden uitge stoten werden (1989: 6). In Ne derland zijn bij de Unie 83 bap tistengemeenten aangesloten. LEMELERVELD Vooropgesteld, de positie ve ervaringen overheer sen. Maar achteraf beke ken voelen ze zich in Ne derland in het diepe ge gooid. De introductiepe riode was tekort, meent de Poolse priester Jozef Franik (39). „De Brazili aanse voetballer Romario kan in Nederland zo bij PSV aan de slag maar die hoeft alleen maar doel punten te maken. Pasto raal werk is toch wel even wat anders, dat vergt inle ving in de mentaliteit van de mensen en dat kost tijd." Vrij vertaald vraagt hij beleefd nog enig respijt om goed te kunnen sco ren. Hij en z'n collega's Joachim Wietrzniok en Joachim Skiba wensen de korte voorberei ding door hun werkgever, het bisdom Utrecht, niet onge noemd te laten. Andere Poolse priesters, die bijvoorbeeld naar Joegoslavië en Duitsland wer den uitgezonden, kregen al leen al aan taaiopleiding acht maanden de tijd. Het bisdom Utrecht trok er niet meer dan 2,5 maand voor uit. „Alles moet hier toch al zo snel gaan. De polsslag in Nederland is een geheel andere dan in Po len." Franik bekent dat het hem moeite kost tijd vrij te houden voor theologische verdieping. Met name het laatste jaar be heerst een overvolle agenda z'n werk als pastor van de Overijsselse parochie Lemeler- veld. De Nederlandse verga dercultuur slaat toe. Hij zegt tussen alle beraadslagingen in werkgroepen en commissies nauwelijks toe te komen aan contacten met de gewone mensen in de parochie. „Met name het praten met jongeren vind -ik belangrijk, die ge sprekken vormen voor mij vaak een inspiratiebron, ook al omdat ik me zelf nog jong voel." Maart 1989 trad hij in de paro chie aan en sprak toen reeds de verwachting uit dat het een langzaam opbouwproces zou worden. „Die twee jaren zijn omgevlogen, de tijd is tekort om voor honderd procent blij te zijn met de resultaten. Daar is het nog te vroeg voor. Maar ik wil ze wel als positief beti telen." V erantwoordelijk Pluspunt van de Nederlandse parochianen vindt hij ook dat ze zich samen verantwoorde lijk voelen voor de kerk en dat niet aan de pastoor overlaten. Dat leidt wel tot reeksen ver gaderingen waarin hij de pas torale vorming mist „terwijl een pastor juist behoefte heeft aan goede communicatie met z'n parochianen." Franik sig naleert als wezenlijk verschil tussen de Nederlandse en Poolse kerk dat de eerste meer rationeel met het geloof bezig is en dat bij de Polen 'meer spontaan en van binnenuit' ge beurt. Met name voor de christen in de westerse wereld is de steeds terugkerende vraag wat zij het belangrijkste vinden: als mens meer te hebben, te bezitten, of meer te zijn, te geloven. De snelle polsslag van de Neder landse samenleving maakt het Franik al moeilijk genoeg als pastor naar z'n parochianen toe inhoud te geven aan dat mèèr zijn. „Het vergt veel energie en tijd om aan je eigen spiritualiteit te werken, dat je niet met lege handen tegen over parochianen komt te staan en iets voof hen kunt betekenen." Hij wil het niet uit zijn mond laten komen maar heeft wel iets van Nederlandse pastores en predikanten opgevangen over dat ze zich in hun paro chie en gemeente de rol van 'manager' opgedrongen voe len, iets waar hij bepaald niet blij mee is. Franik citeert de Belgische kardinaal Danneels: dat het er voor een pastor meer op aankomt herder te zijn dan bestuurder, preker in plaats van spreker en liturg in plaats van animator. Fanmail Volstrekt onvoorzien in z'n werkzaamheden in de paro chie Lemelerveld zijn de vele brieven en telefoontjes die hij van elders krijgt. Legio ver zoeken krijgt hij, bijvoorbeeld van allerlei stichtingen in ons land die Polen materieel wil len helpen en om advies vra gen, om als Poolse tolk op te Jozef Franik treden, als pastor een huwelijk tussen een Poolse en een Ne derlander te willen sluiten, mee te werken aan enkele va kantieweken van Poolse jon gens en meisjes door Pax Christi Kinderhulp enzovoort en zovoort. En dan zijn er, toch bijna elke dag, wel brie ven van Poolse gelovigen uit z'n vroegere parochie, die hem hun levens- en geloofservarin gen van thuis toevertrouwen, verhalen die, zo bekent hij, niet graag zou willen missen. Maar dit bijkomende werk heeft hem wel paal en perk doen stellen aan nieuwe ver zoeken. Hoe graag hij ook zou willen, „ik wil m'n werk in de parochie het zwaarst laten we ten en daar heb ik m'n handen al vol genoeg aan," legt Franik uit. Hij wekt overigens niet de indruk onder dat werk gebukt te gaan. Er moet ruimte blij- UTRECHT Het aarts bisdom geeft uiteindelijk de kwalificatie 'succesvol' aan het nationale experi ment met de Poolse pries ters in de parochies van Lemelerveld, Denekamp en Borne. Maar in de overwegingen zijn wel terdege kritische kantte keningen betrokken. Ze komen uit een adviserend rapport van de rector van het Ariënskonvikt in Utrecht, de priesteroplei ding van het aartsbisdom. De termijn van drie jaar blijkt te kort te zijn: het aanleren van de Nederlandse taal en het ingroeien in de cultuur van de Nederlandse kerk kost zeer veel energie aan de pries ters en aan de parochies. De ervaringen met de drie uit het bisdom Opole afkomstige priesters zijn wisselend. Bij hun selectie moet het bisdom er op blijven mikken „dat het open mensen zijn, bereid om te luisteren en te leren", aldus Rentinck. De Polen zijn niet altijd enthousiast verwelkomd. Men had in de parochies kriti sche vragen en keek de kat uit de boom. Men voelde zich be keken door de' buitenlanders. Duidelijk is d.at de taalbarrière een van de grootste problemen is geweest. De Polen hadden vaak de grote onzekerheid of zij wel goed begrepen werden. Het viel voor hen niet mee om in de communicatie met de pa rochianen de juiste woorden te vinden, zich in dé liturgie ver staanbaar te maken. Maar ze werden gewaardeerd om hun leergierighied en openheid. Het aantal Poolse priesters zal van drie naar vijf worden uit- rgebreid, zo besliste kardinaal Simonis in maart. foto: gerard vrakking ven voor de lachende kerk, zo vindt hij. Het hoeft niet alle maal zo zwaar te zijn en strak volgens de regels. Twee jaar Nederland heeft hem al zo wijs gemaakt dat het overdrag dragen van een priesterboord bij hem meer uitzondering dan regel is geworden. Zo 'zonder' durft hij ook best voor de foto graaf te poseren, staande op de brug over het Overijsselse Ka naal. De kerk moet durven ex perimenteren. Franik licht op als hij in dit verband vertelt over de voorbereiding van een Mariaviering die deze maand in de parochietuin plaats zal hebben. Hij toont zich optimis tisch over de toekomst waarin hij zich bereid heeft getoond in Lemelerveld een tweede periode van drie jaar aan te gaan. Hij wil tijd krijgen om zich waar te maken en vooral ook om jongeren mee te krij gen. Met 25 mensen uit zijn parochie hoopt hij binnenkort aan de 6e Wereld Jongeren Dag in Czestochowa in zijn ge boorteland deel te nemen. Graag wil hij hen kennis laten maken met Poolse leeftijdge noten. Franik onderstreept het belang van internationale con tacten tussen christenen. „Het Europa-zonder-grenzen moet ook kerkelijk inhoud krijgen en een band scheppen tussen christenen. Ik voel me hier in Nederland ook niet zozeer een priester uit Polen als wel een priester van Christus." DEN BOSCH Het beeld was tekenend. Toen in de serie 'Tot de orde geroe pen', die vier jaar geleden door de IKON werd uitge zonden, de figuur van mgr. W.M. Bekkers ter sprake kwam, begon een van de vijf ondervraagde jezuïeten te huilen. De dood van Bekkers in- 1966 was voor hem het einde van de vernieuwing van de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland. Morgen, Hemelvaartsdag, wordt in zijn geboorteplaats St. Oedenrode herdacht, dat Bek kers, bisschop van Den Bosch, 25 jaar geleden aan een her sentumor overleed. Katholie ken en niet-katholieken had den wekenlang in spanning het verloop van zijn ziekte ge volgd. Bekkers was vooral bekend geworden door zijn praatjes voor Brandpunt, de actualitei tenrubriek van de KRO. Voor al twee toespraken baarden opzien: die van 21 maart 1963 over geboortenbeperking en die van 31 juli 1964 over het geweten. Hierin onderstreepte de bis schop het primaat van het ei gen geweten. Gehuwden moesten op grond van hun ei gen geweten de vraag beant woorden, wat Gods roeping en levensopdracht voor hen bete kende en welke de grootte van hun gezin en hoe de opeenvol ging van de kinderen moest zijn. Bekkers erkende dat elke wijze van geboortenregeling het gevaar inhoudt dat de goe de christelijke visie op het hu welijk verloren gaat, maar hij meende dat geboortenregeling een zaak van de gehuwden zelf moest zijn. Dat gebeurde op een moment dat vele katholieken nog her inneringen hadden aan de tijd dat bepaalde parochiepriesters het hun taak achtten het ge- boortencijfer van de gezinnen nauwgezet in de gaten te hou den. Abt.Ton Baeten uit Hees- wijk-Dinther - oudste in een gezin van dertien kinderen - beschrijft in een boek over de Norbertijnen, hoe kwaad hij was, toen hij vernam, dat zijn moeder door de pastoor was aangespoord om meer kinde ren te krijgen op straffe van uitsluiting van absolutie in de biecht. Ook door zijn verschijning in andere televisieprogramma's, zoals bij Mies Bouwman in 'Mies en scène' enkele maan den voor zijn, dood, raakte Bekkers zeer bekend. Hij is vermoedelijk de enige bis schop in ons land van wie ooit (een maand na zijn dood) een grammofoonplaat met toespra ken verscheen. Somrayge ka tholieken konden zijn optre den bij de VARA minder waarderen; de herinnering aan Beeldrelegie in het satiri sche tv-programma 'Zo is het...' was nog vers. Het is be kend dat ook kardinaal Al- frink niet tot de bewonderaars van Bekkers' optreden in de media kon worden gerekend. Ervaring Wilhelmus Marinus (Rinie) Bekkers werd op 20 april 1908 in St. Oedenrode geboren. Zijn afkomst (boerenzoon) had hij gemeen met een andere ver nieuwer van de kerk: paus Jo- Dën Bosch en Breda. In 1956 leek aan het 'ambulan te' leven van Bekkers een ein de te komen. Hij werd pastoor van de parochie 't Heike in Tilburg. Maar de woorden van zijn moeder: „Goed, jongen, nou hedde ge Uw bestemming gekregen", werden niet be waarheid: tien maanden later werd Bekkers hulpbischop van Den Bosch. In juni 1960 volgde hij mgr. Mutsaerts als bisschop op. Bekkers, die eind 1961 drs. J. Bluyssen als hulpbisschop naast zich kreeg, liet in zijn eerste optreden als bisschop de gelovigen weten, dat hij wilde werken aan vernieuwing van het kerkbesef. Hij besteedde veel tijd aan de oecumene en de kerkenbouw: in de zes jaar dat hij bisschop was, kwamen in het bisdom 53 kerken ge reed. De toenemende kosten van de kerkenbouw noodzaak ten hem in 1965 flink te snoei en in de omvang en aankle ding van kerken. Als een der eersten opperde hij het idee om kerken ook voor andere dan liturgische doeleinden te gebruiken. zijn bis< [ebruik Archiefopname uit 1961 van bisschop Bekkers. In dat jaar werd Bluyssen hulpbisschop. foto: anp hannes XXIII. Bekkers had voor hij in 1956 tot hulpbisschop met recht van opvolging in het bisdom Den Bosch werd benoemd, allerlei functies in de zielzorg vervuld. Hij was onder meer kapelaan geweest in een arbeidersparo chie in Den Bosch, rector van een jongenspensionaat en van twee zusterkloosters en gods dienstleraar aan een Bossche kweekschool. Van groot be lang is de ervaring geweest die hij tussen 1939 en 1946 opdeed als leider van huwelijksweken, retraites voor (jong-)gehuw- den. In 1949 werd Bekkers geestelijk adviseur van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond, waardoor hij zeer bekend werd in de bisdommen Bekkers gebruik van zijn com municatieve vaardigheid. Hij organiseerde de 'Bossche ge sprekken' waar tienduizenden leken, priesters en religieuzen aan hebben deelgenomen. In maart 1966 openbaarde zich een hersentumor bij de bis schop. Hij overleed op 9 mei van dat jaar en werd vijf da gen later na een uitvaartdienst in de St. Janskathedraal op het kerkhof van de Martmus- parochie in St. Oedenrode be graven. Het graf werd in de maanden erna een soort bede vaartsoord. Honderdduizenden trotseerden files om een laatste groet aan de bisschop te bren gen. Ook de boerderij waar Bekkers werd geboren, kwam in de belangstelling te staan. Gelovigen rukten strosprietjes van het dak om een herinne ring aan Bekkers te hebben. Herdenking Bisschop Bekkers wordt mor gen herdacht tijdens een eu charistieviering in de Marti- nuskerk. Voorganger is bis schop J.G. ter Schure van Den Bosch; de preek wordt ver zorgd door oud-bisschop Bluyssen, die Bekkers in okto ber 1966 opvolgde, 's Avonds is er in de Goede Herderkerk, gebouwd nagenoeg op de plaats waar Bekkers het le venslicht aanschouwde, een herdenkingsbijeenkomst waar onder anderen prof.dr. E. Schillebeeckx en Bekkers' se cretaris drs. J. Brouwers het woord voeren. Op dezelfde dag wordt in het kasteel-raadhuis Dommelrode in Bekkers' geboorteplaats een expositie over de bisschop geo pend. Belangstellenden kun nen daar onder meer de laat ste tocht van Bekkers naar St. Oedenrode nog eens zien. Ter Schure, die Bekkers niet persoonlijk heeft gekend, wil de volgens bronnen binnen het bisdom aanvankelijk zelf de preek verzorgen, maar zag daar uiteindelijk van af. Tot grote blijdschap van de pasto- raatsgroep die de herdenkings dienst organiseert en er niets voor voelt dat Bekkers pos tuum een element wordt in de conflicten die het bisdom sinds Ter Schures benoeming teiste ren. De pastoraatsgroep wil volgens mevr. B. van Iersel- Swinkels juist duidelijk maken dat „er ondanks alle verschil len een doorlopende lijn in het bisdom is". JOEGOSLAVIË gold altijd als het land met een verrs communistisch gezicht. Het voer een eigen koers, onafh lijk van Moskou. De eigenzinnigheid stond garant vooi trouwen en verwachting. Maar van die hoogdravende len is inmiddels weinig over. Het land staat op de ran* een burgeroorlog. Het federale leger is gisteren begc met het oproepen van reservisten en in het hele lan< troepenbewegingen waargenomen. Joegoslavië is daa het zoveelste land, dat democratie zaait maar interne co ten oogst. Eerder was er een wisseling van de wacht in re Oosteuropese landen en er zijn voorzichtige tekener verandering in de Sovjetunie en in Zuid-Afrika; maar o blijken interne tegenstellingen het democratisch za£ overwoekeren. De introductie van meer vrijheden blijkbaar niet automatisch tot meer democratie of tot economische bloei. Het oude bewind heeft zoveel nega gevoelens opgeroepen, dat de bevolking niet toe is aar nieuwe federale overheid. Eerst moeten kennelijk oud keningen worden vereffend. HeT conflict in Joegoslavië is begonnen in Kosovo. He bied aan de grens met, Albanië kreeg in 1974 van de toei lige president Tito een grote mate van zelfstandigheid Serviërs waren daar fel op tegen. Zij beschouwden Kc als het hart van hun republiek, met zijn schitterende k ters en roemrucht verleden. De huidige president Slobi Milosevic heeft de klok teruggedraaid maar de lont in kruitvat van nationalisme bleek niet meer te doven. Al: actie op het Servische optreden in Kosovo, stak ook hef tionalisme in de noordelijker gelegen republieken Slov en Kroatië de kop op. Vooral de problemen in Kroatië den steeds nijpender, te meer omdat er een niet onaanzie ke minderheid van Serviërs woont, in totaal onge' 700.000 mensen. Zij hebben in de oorlog enorm geledei koesteren een diep wantrouwen tegen de Kroaten. De afgelopen dagen vonden tientallen mensen de d voor het merendeel Kroatische politieagenten. Actiegroe van Kroaten en Serviërs betrekken nog steeds nieuwe bf caden. De federale regering probeerde de partijen uit ell te houden en besloot pantsereenheden naar Kroatië te. ren. De Kroaten willen een dergelijk ingrijpen van het k ook niet. Ze zien het leger als een verlengstuk van de Se sche macht en beschouwen het optreden ervan als inn: ging in hun binnenlandse aangelegenheden. De tegenstellingen in Joegoslavië komen zo steeds scher te liggen, met als resultaat dat het federale leger heeft v( gesteld de noodtoestand uit te roepen. Het federale preside schap en de leiders van de zes republieken zijn het vanna opnieuw niet eens kunnen worden over een antwoord het leger. Dat heeft overigens al verklaard zelf tot acti« zullen overgaan als de vertegenwoordigers van de repub ken en provincies er niet in slagen het geweld te stopp Intussen klinkt de roep om met hulp van buitenaf de par en uit elkaar te houden steeds luider. De Oostenrijkse mii ter van buitenlandse zaken Mock heeft voorgesteld een 1 ropese vredesmacht te naar Joegoslavië te sturen. Dat li op het eerste gezicht een onmogelijke suggestie, maar als i de enige manier is om een regelrechte oorlog met niet overziene gevolgen te voorkomen, zou het idee niet zont meer van tafel geveegd moeten worden. (ADVERTENTIE) Vogelopvangcentrum Ruim 200 vogels kwamen er d>t |aar in ons asiel terecht. Ziek, gewond ot uit het nest gevallen. 200 vogels dat zijn 200 lege magen en dat en kele dagen lang. 200 maal een tientje dat maakt al gauw een heel bedrag. Met 200 tientjes kan het vogelasiel weer vooruit Steun ons stort uw bijdrage voor natuur en vogels op: giro 550.30.20 Stichting Natuur- en Vogelwacht Weerdestein 41, 3328 MK Dordrecht, tel. 078-174983 Secretariaat directie/hoofdredactie Uitgave: Westerpers bv (behorende tot Sijthoff Pers bv). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Telefax: 071 - 134 941. Postadres: Postbus 11, 2300 AA Lelden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Telefax: 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur G.- J. Onvlee. n Herpen (chef), F. Buurman, Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A, van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Holsteln, E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Veraart Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): K. van Wees (chef), G. Ansems, B. Jansma, H. Piët. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Koolstra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten v Nederland België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swiers en M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H. Bij- leveld, D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag), drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heering (Rome), B van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), F- Llndenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wljland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid v en publicatierechten van The Times e ster: M. de Cocq. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op n tot 15.00 uur. i 08.30 tot 17.00 u 1 18.00 tot 19.00 u 25,70 76,60 294,30 maand per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2