WEST SIDE S1SRY Nederland eist teruggave erdwenen kunstwerken D'Ancona woedend over houding omroepen nieuwe zenderindeling Sting boekt een muzikale overwinning i I m i Reinaert de Vos verstrikt in teveel poespas AAT JURIDISCH STERK :ii -nst/rtv CcidaeSowiant WOENSDAG 1 MEI 1991 PAGINA 19 ithony van Kampen 9 jaar) overleden JEN In Heerhugowaard is gisteren de au- »n journalist Anthony van Kampen overle- pij is 79 jaar geworden. Van Kampen publi- tna een journalistieke loopbaan ruim dertig Hij legde zich met name toe op reisverha- scheepvaartzaken. Ook was hij jarenlang de de kracht achter het maritiem maandblad luwe Wimpel'. Van Kampen, die ook regel- roor onze krant verslag deed van zijn reizen, rf grote bekendheid met zijn „acties Amazo- ten bate van de leprozenkolonie van zijn j, pater Jan de Vries in het Braziliaanse Ma- Van Kampen wijdde er een van zijn bekend- eken, 'Het land dat God vergat' aan. De au- onder meer onderscheiden met erepennin- an van de gemeenten Den Helder, Bergen en foetsluis. Reinaert de Voe, een familievoor stelling door Opera SKON, libretto: Ernst van Altena, muziek: Ruud Boa, regie: Ab Heijdens, muzikale leiding: Hans van dan Hombergh, produktie: Robert Eek. Gehoord in de Leidse Schouwburg op 7 mei. Het operaatje (musical?) 'Rei naert de Vos' van het gezel schap Opera SKON is een prachtig initiatief. Ernst van Altena tekende voor een vlot lopende, rijmende dramatekst, waarin zo te ho ren slechts enkele woorden uit de toon vielen omdat ze te ver gezocht leken. 'Zo te horen', want het merendeel van de gezongen teksten was niet te verstaan. En daar ging het fout. Nanco de Vries (koning No bel), Gert Jan Alders (Bruin de Beer), Ruud Giling (Izegrim de Wolf), Mitchell Sandler (Grimbaert de Das), Jeanne Bouwmeester (Courtois de Poedel), om de belangrijkste personages te noemen, zongen hun stugge melodieën op een haast karikaturale opera-ach- tige, geknepen wiize. Het ge volg is onverstaanbaarheid en ergernis. Des te ernstiger omdat het verhaal toch al niet zo eenvou dig is als regisseur Ab Heij dens ons in de programmatoe lichting wil doen geloven. Daarbij konden de fantastische kostuums alleen, waarmee de spelers waren uitgedost, de zaak niet redden. Daarmee be reik je je publiek niet en even min vergroot je de toeganke lijkheid door zo'n gaaf verhaal in een moeizame raamcon- structie te wringen, slechts om daar de grote mensen in de zaal een knipoogje mee te wil len geven, want voor kinderen hoeft zoiets niet. Zeker niet als het geheel vaart en spanning mist. Er vielen ook lichtpuntjes te bespeuren. Marco Vermie (Ti- bert de Kater) en Sander Heu- tinck (Reinaert de Vos), ont snapten in hun rol goeddeels aan de hierboven gesignaleer de onvolkomenheden. Hun spel was meer dan poseren en als enigen waren ze redelijk te verstaan. Het is dus blijkbaar wel mogelijk. Maar de muziek was weer niet slecht en niet goed. Vaardig componerend slaagt Ruud Bos er in geen en kele passage in om er iets pak- kends, betoverends of maar ontroerends van te maken. Al met al is Reinaert de Vos wat ons betreft geen geslaagde produktie, maar wat waarde ring verdient, is de moed die men heeft gehad om er aan te beginnen. Concert voor Kurden rechtstreeks op tv HILVERSUM Het popconcert 'The sim ple truth' in Londen, waarvan de opbrengst is bestemd voor Koerdische vluchtelingen, wordt rechtstreeks uitgezonden op de Ne derlandse radio en tv. Aan het concert wordt medewerking gegeven door een groot aantal popartiesten, waaronder Sting. Gloria Estefan en New Kids on the Block, die van wege hun optredens in Nederland, via scha kelverbindingen worden 'ingeplugd'. Zon dagavond vanaf 21.00 uur is het concert te zien en beluisteren op respectievelijk Ne derland 1 en Radio 3. Voorafgaand aan de tv-uitzending besteewdt Brandpunt aan dacht aan de situatie van de Koerden. Toe lichting bij het concert wordt gegeven door Bas Westerweel vanuit Hilversum. 1NSEMS TERDAM Neder- is vastbesloten om tunstwerken die door ten van de Nazi's in weede Wereldoorlog ns land zijn verdwe- weer terug te halen, lei minister D'Acona iur) gisteren tijdens bijeenkomst in het Irdams Museum Boy- -Van Beuningen. De dienst Beeldende it zal telkens wan- uit ons land afkom- ikunstuitingen in het nland opduiken, alle •lijke stappen onder- •n om ze terug te ffln. terughalen van kunst „recuperatie" genoemd, lat om alle kunstwerken flens de Tweede Wereld- naar Duitsland zijn ge- Ook wanneer de kunst- >n vrijwillig aan de Duit- ijn verkocht. De juridi- jasis hiervan is tweele- illereerst is er het Ko- jk Besluit van 1940, toen lerlandse regering in ichap in Londen ver- dat iedere transactie Je vijand onwettig was. r hebben de geallieerden 43 de zogeheten 'Joint Declaration' ondertekend, waarin eveneens transacties met de Duitsers en hun bond genoten als ongeldig werden verklaard. Deze verklaring is ook ondertekend door de Rus sen. Mede daarom kan de Sov jetunie op juridische gronden de teruggave van tekeningen afkomstig uit de beroemde Koenigs-collectie (werken van oude meesters onder wie Rem brandt, Dürer, Rafael, Van Os- tade en Albert Cuyp,) hiet weigeren. Er zijn sterke aan wijzingen dat de meeste teke ningen in het Poesjkin-mu- seum in Moskou zijn en een kleiner deel in de Hermitage in Leningrad. Het Rode Leger zou destijds de tekeningen op de overwonnen Duitsers heb ben buitgemaakt. De Sovjet- overheid heeft dit echter nooit willen toegeven. Maar Russi sche kunsthistorici hebben al vele keren gerept over de aan wezigheid van de tekeningen in hun land. Recherche-catalogus Nederland heeft reeds in de ja ren 1945, 1946 en 1947 al te vergeefs pogingen gedaan om de Sovjet-autoriteiten er toe te bewegen de tekeningen weer af te staan. De Rijksdienst Beeldende Kunst heeft in 1989 de Sovjet-overheid een zoge heten recherche-catalogus aangeboden, waarin de ver dwenen kunstwerken zijn op genomen. In de komende we ken gaat er opnieuw een Ne derlandse delegatie naar Mos kou om het officiële Sovjet standpunt te vernemen. Minis ter D'Ancona zei er gisteren alle vertrouwen in te hebben dat de tekeningen weer naar ons land zullen terugkeren. „Het kan toch niet zo zijn dat de kunst een wig drijft tussen twee landen die zoveel om kunst geven", aldus de minis ter. De bewindsvrouw was overi gens in de Maasstad om na mens de Rijksdienst Beeldende Kunst een tekening uit de Koenigs-collectie, van de hand van de Beierse kunstenaar Hans Baldung Grien (1484- 1545) 'Madonna met Christus kind' genaamd, over te dragen aan het Museum Boymans- Van Beuningen. F ührermuseum De Koenigs-collectie is afkom stig van Franz Koenigs, een tot Nederlander genaturali seerde Duitse zakenman, die in 1920 in Amsterdam een handelsmaatschappij oprichtte. Gedwongen door de crisis in de jaren dertig leende Koenigs een groot bedrag aan geld bij een bank in Amsterdam. Als onderpand diende daarbij zijn collectie. De bank accepteerde dat de verzameling in bruik leen werd ondergebracht bij het toenmalige Museum Boy mans. Begin 1940 besloot de bank met het oog op de drei gende Duitse invasie zichzelf op te heffen en het land te verlaten. Omdat Koenigs zijn lening niet op korte termijn kon aflossen gaf de bank de toenmalige museum-directeur Hannema de opdracht de ge hele verzameling klaar te ma ken voor verscheping naar Amerika. Hannema wist ech ter de Rotterdamse verzame laar Van Beuningen over te halen het benodigde bedrag aan de bank te geven, waar door de collectie voor Neder land behouden bleef. In mei 1940, kort na de Duitse inva sie, kocht de Duitse kunsthis toricus en directeur van het museum in Dresden, Hans Posse een deel van de collec tie, ongeveer 350 tekeningen van Van Beuningen. Posse was belast met de oprichting van het zogeheten 'Führermu- seum' in Hitiers geboortplaats Linz.'In totaal raakten 526 te keningen uit de Koenigs-col lectie tijdens de oorlog in Duit se handen. Rechtzaak Tot dusver zijn er slecht 36 te keningen teruggevonden. Een grote tekening van Albrecht Dürer kon reeds in 1953 naar Nederland worden gehaald. In 1987 gaf de toenmalige Oost- duitse regering 33 tekeningen terug aan de Nederlandse Staat en in 1988 kon beslag worden gelegd op een teke ning van Ambrosius Holbein, die was opgedoken in Londen. De tekening van Baldung Grien, uitgevoerd in de zoge heten chiaroscuro-techniek, waarbij sterk met licht- en schaduwcontrasten wordt ge- Deze tekening 'Madonna met Christuskind' van Hans Baldung Grien werd gisteren overdragen aan het Museum Boymans-Van Beuningen FOTO: RIJKSDIENST BEELDENDE KUNST werkt, maakte sinds enkele ja ren deel uit van de collectie van de Amerikaanse verzame laar Ian Woodner. Woodner wees de Nederlandse aan spraak af. Daarom spande de Nederlandse overheid in no vember 1989 in New York een rechtszaak tegen hem aan. Eind vorig jaar, er was nog geen uitspraak in de zaak, overleed Woodner plotseling. Onlangs kwam de Nederland met de nabestaanden tot een schikking en kwam de teke ning in Nederlandse handen. Het Museum Boymans-van Beuningen heeft de tekening in langdurig bruikleen gekre gen van de Rijksdienst Beel dende Kunst. Ook de andere teruggehaalde tekeningen be vinden zich in het Rotterdam se museum. |dlevisie-producers van Siordt Vervolgd' vervolgd ICHT Ook de makers van succesvolle televisieprogram- moeten belasting betalen. Officier van justitie mr. J. Spee iisteren voor de rechtbank in Utrecht tegen de directeuren Peekei/Stips Productions acht maanden gevangenisstraf, fan de helft voorwaardelijk, en een gezamenlijke geldboete 50.000 gulden. rie directeuren zouden van 1985 tot en met 1987 ruim 10 gulden te weinig hebben opgegeven aan inkomsten- en iotschapsbelasting. De drie, vooral bekend als producenten rogramma's als Wordt vervolgd' en 'Ducker en Ouden- sluisden hun verdiensten door naar een brievenbusfirma belastingparadijs Jersey, om ze daarna op privé-rekenin- a Zwitserland te storten. De drie voerden gisteren ter ver ing hun onervarenheid in het zakenleven aan. Ze zouden aPïindgevaren op de raadgevingen van een financieel advi- tToen een nieuwe accountant hen wees op de onrechtmatig- ran hun handelwijze werd de belastingfraude stopgezet. De Verzuimden echter de belastingdienst in te lichten, waar- ze nog aan strafvervolging hadden kunnen ontkomen. In- 'n lis hebben ze alsnog 337.000 van hun belastingschuld vol- B|il/Stips Productions pleitten gisteren voor een alternatieve waarin ze een voorlichtingsfilm zouden kunnen maken de belastingdienst over de gevolgen van fraude. De officier dat geen straf. Hij voelde meer voor het aanbod gratis een voorstellingen voor kindertehuizen en jeugdinstellingen te Verzorgen. De Utrechtse rechter Weijsenfeld doet op dins- 'eil mei uitspraak. Opmerkelijke muurschildering Deze opmerkelijke muurschildering Is te vinden in het plaatsje Rayne in Louisiana, Amerika. Het werk is gemaakt door schilder Robert Dafford. De man op de fiets rijdt er om aan te tonen hoe groot het werk wel niet is. FOTO: AP rgitolen schilderij )ens na vijf jaar '9:r boven water Ml Een gestolen derij van de Vlaamse ter Peter Paul Ru- (1577-1640) is na r* vijf jaar weer boven gekomen in de 'ikaanse stad Miami ida). Het doek 'Och- Jhemering' werd in iber 1985 uit een m in het Spaanse runa ontvreemd. tnannen probeerden het ferij voor 3,5 miljoen dol- ,7 miljoen gulden) te ver- i aan een opsporingsamb- van de douane. De aar presenteerde zich instverzamelaar aan de iannen, die werden gear- 'd. Het doek dat ook on- iaam 'Psyche' bekend 'toont een jonge vrouw, 'd in een gedrapeerde ja- 'P een wolk. Zij houdt 'uden lamp omhoog. Een 'oerder verklaarde dat lane vermoedt dat het daterende schilderij nde vijf jaar deel heeft —fiaakt van een privé-col- De vier mannen zeiden in opdracht van een Ni- laan het schilderij moes- Tkopen. DEN HAAG Minister Hedy d'Ancona van WVC is woedend over de nieuw gerezen problemen rond de omroepen-reorganisa- tie in Hilversum. Het voorbehoud dat Veronica en Tros nu maken bij de nieuwe zenderindeling, is volgens haar niet volgens de afspraak. ,,Ik zou bijna willen spreken van onbe hoorlijk bestuur. Het wordt me zo wel erg moeilijk gemaakt zaken te doen met de omroepen", aldus de minister. Tijdens een hoorzitting over de zenderindeling verklaarden Tros en Veronica gisteren hun steun aan het door NOS-voor zitter De Jong bereikte reorga nisatie-plan in zullen te trek ken als niet aan drie voor waarden wordt voldaan: ver ruiming van de reclameregels, toekenning van extra geld en soepeler programmavoor schriften. Het Commissariaat voor de Media besloot daarop op verzoek van de NOS zijn beslissing over de nieuwe zen derindeling voorlopig aan te houden. Voor de VAR A-microfoon vel de d'Ancona vanmorgen een hard oordeel over de opstel ling van Tros en Veronica. In bedekte termen dreigde zij op nieuw met eenzijdig ingrijpen van de kant van de overheid. „Nog voordat de inkt van het NOS-plan droog is, komen de omroepen met nieuwe mitsen en maren. Zo kunnen we niet werken. Het kan zijn dat ik in een situatie gedreven word waarin ik moet ingrijpen, bij voorbeeld door bij wet vast te leggen welke omroepen met wie op welke zender gaan uit zenden". Pinksternotitie Het besluit van het Commissa riaat op verzoek van de NOS betekent dat de voorgenomen herindeling van de televisie zenders per 1 oktober zeer waarschijnlijk hiet doorgaat. Volgens NOS-voorzitter M. de Jong moet eerst de politiek spreken. Daarbij zal alles af hangen van de snelheid waar mee Den Haag werkt. Minister D'Ancona komt binnenkort in de zogenoemde pinksternotitie met haar mening over de Hil- versumse plannen. Onduide lijk is of de Tweede Kamer daar nog voor de zomer een beslissing over neemt. Tijdens de gisteren gehouden hoorzitting van het Commissa riaat voor de Media heeft TROS-voorzitter Minderop verklaard dat eerst meer dui delijkheid moet ontstaan over de voorgenomen wijziging van het programmavoorschrift en het verkrijgen van extra in komsten voor TROS en Vero nica. Volgens Minderop staan TROS en Veronica nog steeds achter de plannen om hen het „ver- diennet" op Nederland 2 te la ten vormen. Den Haag moet dan wel twee eisen inwilligen. De twee krijgen extra geld omdat zij in de avonduren meer dure programma's moeten maken dan de andere omroepen. En Tros en Veroni ca worden ontheven van een strak programmavoorschrift. Beide omroepen hebben wei nig vertrouwen in de politieke haalbaarheid van deze eisen. Minderop vreest dat WVC niet bereid zal zijn de extra finan ciën mogelijk te maken. Vol gens hem heeft D'Ancona ver klaard dat de omroepen zelf het extra geld moeten verdie nen. Ook verwacht hij niet dat de Tweede Kamer bereid zal zijn extra middelen beschik baar te stellen. Verder heeft Minderop zich gestoord aan de bekendma king van WVC dat het pro grammavoorschrift voor cultu rele programma wordt aange scherpt. Het departement maakt enige dagen geleden nog bekend dat de omroepen 10 procent van hun zendtijd aan kunstprogramma's moeten besteden. „TROS en Veronica kunnen slechts met grote teleurstelling constateren dat aan onze voor waarden niet werd voldaan en zeer waarschijnlijk niet zal worden voldaan Wii moeten daarom de voorgestelde zend tijdwijziging alsnog afwijzen," aldus Minderop. Daarmee ont breekt een meerderheid voor de plannen van de NOS om een gedifferentieerd bestel in te voeren. De AVRO, KRO en NCRV hadden zich al eerder uitgesproken tegen een nieu we zenderindeling. Volgens AVRO-voorzitter G. Wallis de Vries moet het Commissariaat voor de Media de plannen van het NOS-bestuur onverbin dend verklaren. Naar de me ning van de NOS kan het Commissariaat daar al wel een uitspraak over doen. Ook de kleine zendgemachtigden zon der leden, waaronder de IKON en een aantal belangen groepen hebben bij het Com missariaat bezwaar gemaakt tegen de voorgenomen zende rindeling. Tenslotte hebben het Stimuleringsfonds culture le omroeprodukties en een groep van verontruste pro grammamakers het Commissa riaat gevraagd een verschra ling van het aanbod op het ter rein van kunst en cultuur, van drama en documentaires tegen te gaan. Zij zijn bezorgd over een amputatie van de culturele taak van de NOS. Volgens programma-maker Hans Hyl- kema zal het onder de druk van de kijkcijfers bijvoorbeeld voor hem veel moeilijker wor den familie-drama te maken. Hij vreest dat de omroepen de kosten al snel te hoog zullen vinden. Sting-conc«rt. M«l Sting (zang, ba», gitaar), Dominic Millar (gitaar), Ken ny Kirkland (toetten) en Vinnie Co- laiuta (drumt). Statenhal, Den Haag. Gieteravond. Herhalingen: t/m 11 Sting is een kameleon. Je weet nooit precies welke muzikale kleur hij zal aannemen en dat maakt hem, mede doordat hij kwaliteit hoog in zijn vaandel heeft staan, tot een uiterst boeiende muzikant. Gister avond, in een bloedhete, vol gepakte Statenhal in Den Haag, bleek de 39-jarige zan ger in staat heel snel van kleur te verschieten, waardoor het heerlijk avondje zich dit jaar wat vroeger aandiende, dan normaal. Sting speelt zijn serie Neder landse concerten deze keer in een uiterst kleine bezetting. Hij heeft geen blik met bla zers, achtergrondzangers en drummers opengetrokken, maar kiest voor de basis met drums, gitaar en toetsen. Daar bij maakt hij het voor zichzelf extra moeilijk door de extra vagante aankleding van een Madonna-concert bijvoorbeeld thuis te hebben gelaten, waar door het er puur muzikaal op aankomt of hij zijn mannetje staat. Behalve een kleurrijke batterij lichten, heeft de bassist niets om zich achter te ver schuilen. Toch weet hij in de een uur en drie kwartier die hij op het podium staat (inclu sief toegift) te boeien, het pu bliek op te zwepen tot verhitte taferelen en passioneel te kie telen. Daarvoor moet hij wel keihard werken... en niet alleen vo caal. Hij bast zich op uiterst bekwame, soms wonderschone wijze een weg door het materi aal dat staat als een huis. En daarvoor heeft hij nauwelijks twee minuten nodig. Improviseren Maar de muzikale overwin ning die Sting boekt, kan niet alleen op zijn conto worden geschreven. Het drietal dat hem begeleidt, lijkt geboren met het instrument in zijn handen. Dat wordt vooral dui delijk als het kwartet er lustig op los improviseert. En dat ge beurt veelvuldig. Nu kan het uitrekken van een nummer de schoonheid ervan veel extra glans geven, maar het gevaar is ook aanwezig dat zo'n no tenparade doodslaat. Dat ge beurt veelal bij werk met een eenvoudige structuur, waarop The Police, de eerste groep van de zanger, patent leek te hebben. Bij Sting dreigde ech ter geen enkel moment ge vaar. Hij stuurde zijn groep zo strak door die losse manier van musiceren heen dat het bloeiende rozen bleven in- plaats van verwelkte tulpen. Het leverde echt schitterende minuten op zoals tijdens de co ver 'Ain't no sunshine' of het (sentimentele) in elkaar ge vlochten 'Why should I cry for you?' en 'If I was a carpenter'. Tekort De enige keren dat de groep tekort schoot, was tijdens het echte jazzy materiaal. Dan blijkt een synthesizer absoluut niet in staat een blazerssectie te vervangen. Toetsenist Ken ny Kirkland, die enorm swingde, probeerde er met zijn spel wat omheen te draaien, maar kon de saxofoon van Branford Marsalis toch niet doen vergeten Een stevig beroep werd ook op gitarist Dominic Miller gedaan, die de ene keer uiterst subtiel moest spelen om het volgende mo ment zijn snaarpartijen dik aangezet over het publiek uit te storten. Daarbij mocht hij met zijn ruimtelijk spel soms laten horen goed naar The Edge van U2 te hebben geluis terd zoals in 'King of pain'. Door de jaren wijs geworden moet Sting hebben geweten, dat de meest gevoelige balla des van zijn laatste elpee 'The soul cages' er bij het publiek niet zo makkelijk zouden in glijden als het (reggae-achtige) hitmateriaal. Maar hij had daarvoor de perfecte oplossing gevonden. Sting bracht zijn toehoorders tot het kookpunt met krakers als 'Roxanne', waarbij hij trefzekere koor- een-tweetjes speelde met het publiek. Daarna volgde het swingende 'VCR', dat uit volle borst werd meegezongen en na een dikke improvisatie uitein delijk uitgroeide tot een mo derne pop-gospel, om na 'Fort ress around your heart', waar bij hij vocaal de hoogste noten miste, met zijn staande bas aan een partij uiterst gevoelige bal lades te beginnen, het waren nummers als 'The wild wild sea' en 'The soul cages'. Onrustig Net op het moment dat het pu bliek onrustig begon te wor den en blijkbaar genoeg had van die schoonheid, pakte het kwartet spetterend uit met de Jimi Hendrix-cover 'Purple Haze'. Een wat brute over gang, dat wel, maar doeltref fend. 'Every breath' en 'Mes sage in the bottle' volgden in deze muzikaal, prikkelende show die Sting toonde als de meester van de eenvoud. Niet iedereen heeft de show helemaal uitgestaan. Naar mate het concert vorderde en de hitte toenam, werd het aan tal bedwelmde en flauwgeval len mensen (vooral meisjes) groter en 'stroomde' er meer bier de zaal in. Wie heeft moeten afhaken, krijgt zondag op televisie nog een kleine herkansing, wanneer Sting, sa men met Peter Gabriël en Si- nead O'Connor in de Statenhal optreedt voor de Koerden. De opnamen, diè op Nederland 1 vanaf 21.00 uur worden uitge zonden, vinden vrijdag plaats. (ADVERTENTIE) Voor het eerst sinds 30 jaar de magistrale I Broadway-versie in de originele choreografie I Leonard Bernstein's meesterwerk CIRCUSTHEATER Scheveningen wo 8 t/m di 14 mei - 2015 u zo 12 mei matinee 14 30 u Kassa 070-355 88 00 Bespreekbureau Haagsche Courant 070-365 68 06 RAI THEATER Amsterdam do 16 t/m di 28 mei 2015 u za 18. ma 20. za 25. zo 26 mei ook matinee 14 30 u (di 21 t/m do 23 mei geen voorstelling) Kassa 020-644 86 51 AUB Ticketshop. Kassadienst Theaters

Leidse Courant | 1991 | | pagina 19