EN NACHT ESQ VOORDELIG 1Z95 29* 12* f2 ZEEMAN Vü en P 90 eisen aftreden jethouders Jacobswoude JL95 ALLERLEI(DS) De sociale betrokkenheid van adjudant Arien de Vos LINGERIESET. Van satijn. In perzik, huid en ivoor. Maat S-M-L. STRAPLESS B.H. Voor onder die blote japon. Ir perzik. Maat 70-85 B. wit en W# DAMES LADY SUP. AOS In wit en huid. 100% katoen. MNw MaatS-M-L-XL. BADJAS. Wit met contrastbies. 100% Katoenen badstof. Maat M en L. NACHTHEMD. J Kort model met print. 1 In lila, rose en bleu. Maat M en L. 400 textielSupers UZOU WEL GEK ZIJN ALS U MEER BETAALDE. -•[DEN OMGEVING fieidóeSou/ifWlt woensdag 8 mei 1991 pagina 15 jdenten' opgepakt 3 jens oplichting IdbflEN AAN DEN RIJN Twee lenrdammers van 30 en 36 jaar oud n gistermiddag rond vijf uur aan gaden in Alphen wegens oplich- g Het tweetal ging de deuren eejmet pakjes koek. Die verkoch- irirp voor vijf gulden, terwijl de Delwaarde 1,20 gulden was. Vol- ïuide politie gaven ze zich daarbij uuoor studenten van de Rotter- kunstacademie. Bovendien akttn ze geen van ventvergunning. 'a%n hen gebruikte een vals legi- lebewijs van een „Vereniging re^evordering van hedendaagse Het tweetal werd aangehou- p de omgeving van de Grashof. Weer zomeravondconcerten in Noordwijkse Grote Kerk NOORD WIJK De Stichting Orgelcentrum wil ook dit jaar in de Grote Kerk in Noordwijk-Binnen een reeks zome ravondconcerten organiseren op het Knipscheerorgel. Daar mee wordt een ruim dertigjarige traditie voortgezet. Menj heeft een aantal in binnen- en buitenland befaamde organis-' ten bereid gevonden deze concerten uit te voeren. De con certdata en de organisten zijn: 4 juli Vincent de Vries; 11 juli Jaco van Leeuwen, de cantor-organist van de kerk; 18 juli Klaas J. Mulder, 25 juli Jaap Kroonenburg, 1 augustus Her man van Vliet, 8 augustus Gerrit de Gier en 15 augustus Sander van Marion. Alle concerten zijn op donderdag en be ginnen om kwart over acht. Toegangskaarten a 7,50 zijn verkrijgbaar op de concerta vond aan de kerk. Senioren en kinderen tot 12 jaar betalen ƒ5.00. De uit te voeren werken worden tezijnertijd nader bekend gemaakt. Stiveen: Kwekerijen naar Noord-Holland ALKEMADE Een duizend hectare groot gebied in de Haarlemmermeer, onder meer bij Lisserbroek, zou een tuinbouwbestem- ming kunnen krijgen waar onder andere I kwekers uit Roelofarendsveen naar toe zouden kunnen verhuizen. Voorzitter Kooy van de Verenigde Bloemenveilingen Aals meer (VBA) gaat dit bij de provincie Noord Holland aankaarten. Aanleiding is dat Sti veen (Stichting ter verbetering van de agrarische structuur van de Veenstreek) bij het bestuur van de VBA haar nood heeft geklaagd over de glastuinbouwreconstruc- tie in en rond Roelofarendsveen. Stiveen voelt zich zodanig beperkt in haar moge lijkheden om kwekerijen te verplaatsen dat zij geen kant meer uit kan. Hardrijders in Wassenaar beboet WASSENAAR Meer dan zeventig automobi listen zijn vanmorgen vroeg tijdens een snel heidscontrole op Rijksstraatweg in Was senaar tegen een bekeu ring opgelopen. Van de 541 gecontroleerde au to's reden er 72 te hard. Zes bestuurders moes ten naar de kant omdat ze het wel erg bont maakten: één van hen haalde een snelheid van 96 kilometer waar maximaal 50 kilometer mag worden gereden. Bewoners toekomstig monument moeten meer inspraak krijgen VOORSCHOTEN De commissie voor algemene zaken bracht giste ren enige wijzigingen aan in de nieuwe verordening op de monu menten. De verordening is opgesteld door de VNG en in grote lijnen werd deze veror dening al toegepast in Voorschoten. Vol gens de commissie moeten de zakelijk gerechtigden eerder ingeschakeld wor den en meer invloed krijgen indien een pand tot monument verklaard wordt. Ook moet het beroep op de gemeente raad mogelijk blijven. Volgens de VNG- verordening vervalt het beroep op de raad en na aanwijzing door de monu mentencommissie van een pand is be zwaar aantekenen alleen mogelijk via een AROB-procedure. Burgemeester P. Cannegieter verklaarde ook waarom Voorschoten niet de gehele zorg van de monumenten tot zich wil trekken. Het betekent een uitbreiding van het beleid en dat vergt gewoon extra financien. De nieuwe monumentenwet gaat er van uit dat het college van B en W bevoegd is te beslissen op aanvragen voor wijziging of afbraak van een be schermd rijksmonument. Deze bevoegd heid berust nog bij de minister van WVC na een advies van B en W. De gemeente kan echter de monumentencommissie bevoegd verklaren tot adviseren over de toepassing van de Monumentenwet. Dat laatste betekent uitbreiding van het be leid en daarom wordt dit voorlopig nog niet overwogen. Open dag Schoolverlaters en herintredende verpleegkun digen kunnen kennis maken met opleidingen en het werken in een ziekenhuis. Het Leidse Dia- conessenhuis houdt drie open dagen, waarop rondleidingen worden verzorgd. Aanstaande za terdag en op donderdag 16 mei kunnen belang stellenden terecht van 10.00 tot 16.00 uur. Dins dag 14 mei is dat mogelijk van 15.00 tot 16.00 uur. Inlichtingen: 071-178206. Beerband De huisband van café de Grote Beer treedt aan staande zaterdagavond op in de Droomfabriek aan de Oude Singel 56 in Leiden De zesman - formatie begint om 21.30 uur met het spelen van hits uit de laatse dertig jaar. Poppen en beren Een poppen, beren en speelgoedbeurs wordt zondag gehouden in hotel Het Haagsche Schouw. Er is een grote verscheidenheid aan met name handgemaakte poppen te zien, even als oude en antieke beren en replica's daarvan. Voor de liefhebbers zijn er demonstraties door poppenmakers onder hen Annelies Gielisse uit Delft en Betty Rausch uit Den Haag die op dit gebied tot de top van Nederland horen. Tradi tioneel houdt ook de poppendokter spreekuur De beurs is van 10.30 tot 17.00 uur geopend On t wikhelingsh ulp „Ontwikkelingshulp afschaffen". Dat is de titel van een forum over de zin van ontwikkelings hulp dat zondagmiddag 12 mei vanaf 17.00 uur wordt gehouden. Dat gebeurt in zaal 147 van het Centraal Faciliteitengebouw van de universiteit aan de Cleveringaplaats 1. Het forum is georga niseerd door de Afrika-stichting De Babobab. Bos(man) De Leidse afdeling van het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie houdt aanstaande zondagmiddag een rondleiding door het Bos van Bosman nabij de Blauwe Vogelweg. De rondlei ding begint om 14.00 uur op de hoek met de Wassen aarse weg. PK VERANTWOORDELIJK VOOR WACHTGELD VAN BELLO" 1BSWOUDE n I en Politiek 90 heb- laforse kritiek op het en. dat burgemeester D. 5 sjwer de Koning zijn Iulifeuilles financiën en Ineelszaken heeft af- wpien. Hiermee is niwer de Koning vol- 'de twee oppositiepar- de als enige gestraft, ^jjl de drie wethouders 1 tveel verantwoorde- 4ijn. „Alleen de vor- j van een nieuw col- :in!kan het aanzien van etbswoude weer her- ?n", vinden de twee jen. Zij hebben een tB van wantrouwen te- de drie wethouders liend die in de raads- adering van 6 juni 1 <]t behandeld. jotie van wantrouwen is ijoortvloeisel uit discussie Ich donderdag afspeelde de toekenning van een psom van 1,2 miljoen )rcn aan voormalig gemeen- daetaris W. Bello. De raad votiseerde die avond de toe- rking van dit „excessieve dp|g" door het college, zon- it aarin de raad te betrek- et Vooral Brouwer de Ko- /eiwerd hevig aan de tand e ild omdat hij portefeuille- oitr was van financiën en voneelszaken. Door de in- ?rding van een eis van het spwerd hem aan het eind erje avond deze portefeuil- t itnomen, nis om de portefeuilles her kilrdelen, kwam van het notabene dezelfde partij l burgemeester heeft op- rojeld met drie onbekwame douders", zo vermeldt de :n igavond ingediende motie orde twee oppositiepartijen ijdj gericht aan de drie wet- srs. Het feit dat de wet- epêrs A. Kea, C. de Lange Thunnissen instemden :a$e eis van het CDA, gaat ioips de VVD en Politiek iorbij aan de beginselen 'ollegiale besluitvorming A. Kea, een van de drie wethouders tegen wie een motie van wantrouwen is ingediend. FOTO: WIM VAN NOORT en collegialiteit binnen het college van B en W. „Als wet houder kun je het niet maken om zo je burgemeester te laten vallen", menen fractievoorzit ter B. van Puffelen van Poli tiek '90 en raadslid J. van Dam namens de VVD-fractie. „Gelet op de getalsverhoudin gen kan nooit iemand als eni ge als zondebok worden aan gewezen, aangezien een meer derheid van het college bestaat uit wethouders". Afkeuring Een tweede motie, een motie van afkeuring hebben de twee partijen gericht aan Thunnis sen (PvdA-Gemeentebelang). Hierin spreken de liberalen en Politiek 90 hun afkeuring uit over het feit dat Thunnissen zich heeft onttrokken aan de besluitvorming en ook blijk heeft gegeven van een weinig collegiale opstelling. Thunnissen was niet aanwezig toen het college op 26 februari het besluit nam om Bello de 1,2 miljoen gulden te geven. Dit gaf hij donderdagavond tij dens de raadsvergadering ook aan. Voor de twee oppositie partijen is dat echter geen re den om zich van de zaak te distantiëren. Hij was immers helemaal op de hoogte van het te nemen besluit rond de wachtgeldregeling. In het B en W-voorstel, waarin de raad werd gevraagd om het geld beschikbaar te stellen, bleek niet dat Thunnissen het hier niet mee eens was. „En dan in eens stemde hij tijdens de raadsvergadering tegen de toe kenning van 1,2 miljoen gul den", merkt Van Puffelen op, „De overige collegeleden wis ten niet eens dat hij tegen ging stemmen". Het feit dat de wethouder tij dens de raadsvergadering don derdagavond, toen twee moties in stemming werden gebracht, de gang opliep zodat hij niet mee hoefde te stemmen vin den de oppositiepartijen zwak. Thunnissen vond echter dat hij zelf niet mee moest stem men, omdat de motie tegen on der andere hemzelf was ge richt. Hij is het niet eens met de beschuldiging van de oppo sitie dat hij oncollegiaal zou zijn geweest. Thunnissen: „Het is aan het college om te beoor delen of dat zo was. Ik heb nog niet van de andere colle geleden gehoord dat ik niet collegiaal zou zijn geweest". De motie die tijdens die raads vergadering door de VVD en Politiek 90 was opgesteld en het college beschuldigde van onbekwaamheid was mede on dertekend door Thunnissen zijn eigen fractiegenoot K. De Lange. De twee partijen vra gen zich nu af in hoeverre de wethouder nog het vertrou wen van zijn eigen fractie ge niet. De Lange wilde hier ech ter geen commentaar op ge ven. Nieuw college De twee oppositiepartijen ho pen met deze moties te berei ken dat het hele college op stapt en er een nieuw college wordt gevormd. „Dit college geniet geen vertrouwen van de bevolking meer. Er is maar één oplossing die het aanzien van Jacobswoude weer doet herstellen en dat is de vor ming van een nieuw college", aldus Van Puffelen en Van Dam. Bovendien hopen ze vurig dat deze zaak zo spoedig mogelijk wordt afgewikkeld. „Als het tot rechtzaken komt en er schadeclaims worden inge diend, kan het bedrag wel eens veel hoger uitvallen", zo verwachten ze. „Het college doet er daarom verstandig aan om maar zo spoedig mogelijk het geld te betalen". D66- raadslid Brambach was don derdag samen met de wethou ders Kea en De Lange de eni ge die vóór het beschikbaar stellen van de 1,2 miljoen gul den stemde. Hoewel de VVD en politiek 90 vinden dat het college de zaak maar zo snel mogelijk moet afhandelen, stemden zij toen tegen. „We konden het ten opzichte van onze kiezers niet maken om vóór te stemmen", verklaren zij- WASSENAAR Deze maand komt er een eind aan de politiecarrière van adjudant Arien de Vos. De man die de bezetting van de Indonesische ambassa de meemaakte, achttien maal Sinterklaas was, on der vier burgemeesters en zeven korpschefs diende, gaat met pensioen. Nu en dan schrijft hij een kort verhaal over zijn beleve nissen bij het korps. Mis schien, heel misschien komt het er ooit nog van dat hij een boek schrijft. Vijfendertig jaar politiewerk. Wordt het afkicken na zo'n lange tijd? „Nee", zegt Arien de Vos, „ik heb voldoende leu ke hobby's: het bouwen van echt varende en nauwkeurig op schaal gemaakte boten en bijvoorbeeld het penningmees terschap van de woningbouw vereniging St. Willibrordus". Warm gemaakt De 57 jaar geleden in Andijk geboren Arien de Vos kwam halverwege de jaren vijftig naar Wassenaar, warm ge maakt door een familielid dat daar bij de politie werkte. „Hij wees mij erop dat er een vaca ture was. De „selectieprocedu re" bestond louter uit het schrijven van een opstel en een dictee, gevolgd door een medische keuring. Ten slotte moest ik bij de toenmalige commissaris Maandag mijn handen uitsteken. Hij keek of mijn vingers niet trilden. Dat was in orde en ik was aange nomen Het bruto-jaarinko- men bedroeg toen nog 3918 gulden. Daarvan moest je ook nog je eigen uniform kopen". Over zijn surveillancetijd weet Arien de Vos zich te herinne ren: „Het rijden op de motor was toen geen pretje. De mo- torkleding was niet zo goed als tegenwoordig. Vooral in de winter was het bitterkoud op de motor. Maar elke dag, zo mer en winter, ook al was het stervenskoud, werd tijdens de ochtend- en avondspits met de motor op de Rijksstraatweg ge surveilleerd. In 1962 werd ik bevorderd tot hoofdagent en overgeplaatst naar de afdeling Verkeer. Wassenaar was toen op verkeersgebied aanmerke lijk gevaarlijker dan nu. Er was nog geen middenberm en nog geen dubbele doorgetrok ken streep. Men kon links af slaan bij allerlei zijwegen. Dat leidde herhaaldelijk tot een ongeluk. In die tijd gold nog geen maximumsnelheid op de Rijksstraatweg. Toen die van kracht werd gingen wij als eerste korps rijden met twee fotocamera's in een surveillan ceauto die de snelheid van de eigen auto en die van de over treder konden vastleggen. Die auto, genaamd „de Blauwe En gel", was uniek voor Neder land en kreeg dan ook lande lijke bekendheid. Duizenden processen-verbaal werden in die tijd door mij opgemaakt. Je had daarvoor geen voorbe drukte formulieren. Alles ging op een oude schrijfmachine. Tipp-ex was nog niet uitge vonden. Een tikfout betekende gummen op het origineel en een stuk of wat doorslagen. Wat veel tijd vrat was het aan schrijven van de verdachten, het verhoren en het weer vastleggen van dit verhoor in een verhoor-verbaal. Nu wordt het kenteken en de aard van de overtreding in de com puter ingevoerd en de compu ter spuwt in enkele seconden een kant-en-klaar en foutloos proces-verbaal uit. De compu ter houdt ook bij of de overtre der al heeft betaald. Maar nu hebben we weer een andere handicap: de quoteringsrege ling. Jaarlijks mogen niet meer processen-verbaal wor den opgemaakt dan justitie kan verwerken". De afdeling verkeer werd in de jaren zestig en zeventig ook wel spottend „de cocktail bri gade" genoemd. Omdat bij de vele recepties die de in Wasse naar residerende ambassa deurs houden altijd minstens twee man van Verkeer aanwe zig moesten zijn om het ver keer in goede banen te leiden. Na een tijdlang op de afdeling Bijzondere Wetten te hebben gewerkt, werd De Vos be noemd tot adjudant en werd hij stafmedewerker. In die functie hield hij zich onder meer bezig met persvoorlich ting, in- en externe voorlich ting, het voeren van campag nes zoals „voorkoming misdrij- ven"en het werven van nieu we agenten. Dat laatste ge beurde af en toe op onortho doxe wijze. Zo liet hij vorig jaar augustus boven de stran den van Zuid-Holland een re clamevliegtuigje vliegen met een wervende tekst voor een baan bij de politie. De laatste tijd hield De Vos zich bezig met de automatisering van het politiebedrijf, die op 1 januari 1991 een feit was. Wat heeft De Vos nu al die tijd het meest in zijn werk aange sproken? Zonder te aarzelen zegt hij: „De grote sociale be trokkenheid van het politie werk tegenover het publiek. Ik heb nooit iets alleen ge daan, maar altijd in overleg met anderen". Adjudant De Vos schrijft misschien nog eens een boek over zijn ervaringen bij het Wassenaarse politiekorps. FOTO: MILAN KONVALINKA

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15