leidóaSowumt Gemeente maakt bezuinigingsplan Aan tien miljoen ii STAD OMGEVING/KUNST/RTV REACTIE OP DREIGING RIJK Ronde langs wijkbewoners leerzaam voor commissie Buren bakkerij zijn stank, lawaai en ongedierte zat Goed op tijd £ci<Ï6cSouAatit l>0— WOENSDAG 8 MEI 1991 PAGINA 13 •i rdachten moord op Beestenmarkt vandaag voorgeleid nef)EN De drie ver- Iten die nog vastzitten kt[ aanleiding van de elijke schietpartij in de hett van 27 op 28 april jJe Beestenmarkt zijn daag voorgeleid voor Hq raadskamer van de gse rechtbank. Die icfat een besluit over inging van hun voor stel. ihietpartij op de Beesten- t was het vervolg op een over een parkeerplaats Leidenaar P. de Kleijn en de inzittenden van een groene BMW. Voor de politie geldt een 24-jarige Utrechter nog steeds als hoofdverdachte. Twee Leidenaars van 25 en 26 jaar gelden als medeplichtigen. De politie heeft eerder twee Leidenaars moeten- vrijlaten nadat was gebleken dat zij niet betrokken waren bij de schiet partij. Tot nu toe is er steeds vanuit gegaan dat er vijf inzit tenden van de groene BMW werden gezocht. Politiewoordvoerder D. Gra- veland: „Het ging volgens ge tuigen om een volle auto. Het is dan niet helemaal duidelijk of het dan om vijf mensen gaat of om minder". Graveland zegt dat het onderzoek nog steeds naar wens verloopt. Duidelijk is volgens hem in welke kring de verdachten ge zocht moeten worden. Hoewel die kring van getuigen en mo gelijke verdachten groter is dan eerder werd aangenomen. Ook blijken steeds meer ver halen de ronde te doen over de toedracht van de ruzie. Graveland: „We gaan er nog steeds vanuit dat het puur om een parkeerruzie ging. Maar als blijkt dat getuigen her en der toch gedetailleerde verha len vertellen, hebben wij graag dat ze dat ook recht streeks bij ons doen". Weer deel gekraakt van Parmentiercomplex LEIDEN Opnieuw heeft een groep krakers zijn intrek genomen in een deel van het Parmentiercomplex aan de Lammermarkt. Volgens de Leidse poli tie gaat het om een groep van negen mensen die zijn intrek heeft genomen in Lammermarkt 58. Zij wonen daar al enige dagen, hebben de ruimte ingericht en hebben een noodvoorziening voor elektriciteit getroffen. De politie ziet in die situatie geen reden en mogelijkhe den om op te treden. Als de eigenaar, de Katwijkse projectontwikkelaar Van der Plas, de krakers uit het pand wil heb ben zal deze een procedure moeten be ginnen. Eerder werden andere delen van het pand, Lammermarkt 52-56, ook al gekraakt. Alphense stichting mag theater-loten verkopen ALPHEN AAN DEN KIJN De Stich- ting Theatervoorziening heeft toestem ming gekregen om loten te verkopen op het Thorbeckeplein op vrijdag 11 mei. In vier kramen worden dan loten verkocht ten behoeve van het nieuwe Alphense theater. Daarmee worden de Alphense theaterdagen gestart. Het officiële start sein wordt gegeven door de wethouders Brussen en Van As. Naast de verkoop van loten zijn die dag in het centrum al lerlei vormen van straattheater te zien. De Raadhuisstraat wordt omgetoverd tot een groot terras en de winkeliersvereni ging Hooge Zijde brengt een programma op het plein voor de Rabobank. De eerste theaterdag duurt van tien tot negen uur. Auto's volledig vernield bij aanrijdingen Katwijk KATWIJK Bij twee verschillende aanrij dingen zijn gisteravond twee auto's volledig vernield. De bestuursters kwamen met de schrik vrij. Een 39-jarige Katwijkse reed rond tien uur op de Wassenaarseweg toen zij met haar rechtervoorwiel in de berm raakte en daardoor naar de linkerweghelft schoot. Na dwars door een hek te zijn gereden rolde de auto door om uiteindelijk tegen een boom tot stilstand te komen. Nog geen half uur la ter ramde een 20-jarige vrouw uit Warmond een boom op de splitsing Nieuwe Duinweg- Duinoord weg. Ze had een fietser over het hoofd gezien en schrok daar zo van dat ze in een paniekreactie de weg op schoot en ook haar auto onzacht tegen een boom parkeer de. Ze hield er een schaafwond aan over. dë door 1 RUDOLF KLEIJN ^EIDEN De gemeen- e Leiden gaat een lieuw bezuinigingsplan oaken dat tot 1994 tien t hiljoen gulden moet junnen opleveren. Jaartoe wordt niet al- een naarstig gezocht laar mogelijkheden om litgaven te schrappen, naar ook naar nieuwe ironnen van inkom- ten. Het college van W ging er tot nu °be van uit dat het tot 994 5,6 miljoen te kort ou komen. Maar hoe- yel het rijk nog geen naatregelen heeft aan- lekondigd is nu al ze- fer dat er meer moet jebeuren. Om daarop oorbereid te zijn wordt iu naar tien miljoen ge- -ocht voor diezelfde pe- iode. ij de bezuinigingen wordt een enkele gemeentelijke jirectie ontzien, aldus wet- touder S. de Vreeze van fi- lanciën. Wel is het zo dat Ie gemeente wil vasthou- |en aan eerdere afspraken foor nieuw beleid, waarvan kosten aan het eind van ze collegeperiode oplopen zes miljoen gulden. De litgaven voor sociale ver- jieuwing worden in elk ge- het komend jaar ont- i. lastingen ik houdt De Vreeze vast in het standpunt dat de stenverhoging voor de irgers niet meer dan vijf iiljoen gulden mag bedra- en. Een belofte die hij zelf ndertijd als fractievoorzit- er aan het college ontlokte. Jaar het gaat daarbij wel 'leen om belastingen, stelt ij. De wethouder sluit an dere prijsverhogingen niet uit als die extra inkomsten kunnen opleveren. „Denk bijvoorbeeld aan leges en dergelijke voor gemeentelij ke diensten. We moeten gens De Vreeze zal het ge meentebestuur er daarbij zorgvuldig op letten dat de laagste inkomens worden ontzien. „Op zich zouden we bijvoorbeeld de prijs van een paspoort kunnen ver dubbelen. Maar dat doen we dus niet". De wethouder gaat er ook vanuit dat er geen ontsla gen vallen onder de ambte naren. „Dat is mijn inzet. Maar dat betekent niet dat iedereen op dezelfde plek blijft zitten". Eensgezind De Vreeze stelt dat het col lege eensgezind is over de doelstelling. „Iedere wet houder gaat in de eigen por tefeuille op zoek naar mo gelijkheden. ik vertrouw er ook op dat er al volgende week een lijst is met voor stellen die in totaal tien mil joen omvatten". Die voor stellen worden, zo kondigt De Vreeze aan, vervolgens in de inspraak gebracht. Het hele pakket komt uit eindelijk aan de orde bij de begrotingsbehandeling in september. De Vreeze ver wacht dat ook de partijen in de raad zich uiteindelijk achter het pakket scharen. „Ik heb de indruk dat dit politiek breed wordt gedra gen. Ik verwacht ook kri tiek, maar dat is nu een maal eigen aan bezuinigin gen". Kabinet De Vreeze geeft toe dat er formeel nog geen géén di recte noodzaak is om te be zuinigen. In het oorspron kelijke bedrag was al reke ning gehouden met de Tus senbalans van het kabinet. „Er zijn nog geen officiële signalen. Maar ook wij le zen kranten en tijdschrif ten. En ook wij weten dat het kabinet bepaalde ont wikkelingen wil doorslui zen. We moeten daarom uit gaan van een hoger bedrag dan 5,6 miljoen gulden". Het totaal van tien miljoen gulden waarvoor is gekozen is het resultaat van een dis cussie binnen het college. „Er waren wethouders die op acht miljoen uitkwamen, anderen wilden meer dan tien miljoen. Daar is dit uit komen rollen". Speelruimte Dat bedrag is niet alleen ontleend aan mogelijke maatregelen van het rijk die volgens De Vreeze ook minder verstrekkend kun nen zijn. De gemeente wil ook bezuinigingen achter de hand hebben om speelruim te te hebben bij financiële tegenvallers in het alge meen. De Vreeze: „Laat ik als voorbeeld Dé Burcht heuvel noemen. Die ver zakt. We willen die behou den en daar is geld voor no dig. Dat is niet in de begro ting opgenomen, maar het moet wel gebeuren. Dan kun je een keuze maken". Kaasschaaf De Vreezes voorganger P. Bordewijk kondigde eerder al eens aan dat de ook vol gens hem noodzakelijke verdere bezuinigingen niet langer mogelijk waren door alleen „de kaasschaaf" te hanteren en bij alle direc ties een beetje weg te halen. Er zouden nu complete acti viteiten weg moeten vallen. De Vreeze erkent dat er nu echt gesneden moet wor den. „Maar hele directies zullen er niet verdwijnen. Ik kan me wel voorstellen dat bepaalde zaken worden afgestoten". Privatiseringen sluit hij niet uit. Maar De Vreeze wil niet vooruit lo pen op de inhoud van de bezuinigingen. Om die re den onthoudt hij zich angst vallig van het geven van voorbeelden. Wethouder Van Dongen in gesprek met een wijkbewoonster: „Wie asociaal is mag hier alles". i foto: wim van noort Idoor MONIQUE ROSO LEIDEN Volgens een jonge bewoonster van de Vestestraat dreigt Pancras Oost te verloederen. „Zes jaar geleden heb ik hier een jaar gewoond en toen was het een heel mooie buurt. Maar toen ik hier weer terugkwam schrok ik hoezeer de wijk is ach teruit gegaan". Wethou ders, raadsleden en leden van de wijkgroep Pancras Oost konden gisteren van wijkbewoners zelf horen hoe het met de wijk ge steld was. Als onderdeel van de commis sievergadering Sociale Ver nieuwing was de grote delega tie de wijk ingetrokken, ter wijl' de regen zachtjes neer daalde op de paraplu's. Tijdens haar speurtocht kreeg de dele gatie een scala van problemen te horen. Het rondzwervend vuil. Het kapotte kinderspeel- tuintje. Het tekort aan par keerplaatsen. De .voorbij jak kerende auto's. Het gebrek aan contact met je buren. De wel bewuste leegstand van wonin gen. Het grote verloop binnen de wijk. De algehele verloede ring. Maar de wijkbewoners droe gen ook concrete voorstellen tot verbetering van situatie aan. Stuur de gemeentelijke reinigingsdienst vaker langs de straten. Leg een richeltje langs de Herengracht zodat auto's minder snel in de gracht tuimelen. Organiseer eenrich tingsverkeer op de Lange- straat om de snelheidsmaniak ken in te tomen. Verslagen Hoewel een groot deel van de buurtbewoners heel positief tegenover zijn wijk staat en bereid is zelf verbeteringen aan te brengen, heerst er toch een wat verslagen stemming. „Als je asociaal bent, mag je hier alles", zei een bewoonster van de Vestestraat tegen wet houder H. van Dongen. Later op de avond werd dui delijk hoe de wijk ervoor staat. Tijdens het officiële gedeelte van de commissievergadering vertelde een aanstaande bewo ner van Pancras Oost dat hij ernstig was bedreigd nog voor dat hij nog maar één dag in zijn woning had doorgebracht. „Ik was aan het behangen toen twee jongens op mijn ruit tikten. Ze kwamen vertellen dat ze m'n voordeur hadden ingetrapt. Als ik het lef had om aangifte te doen zouden ze mijn huis wel even komen verbouwen. Het waren jochies van rond de vijftien jaar. Ik heb een pracht van een huis, het staat alleen op de verkeer de plaats". Jongeren vormen in de wijk een serieus probleem, bleek bij de vergadering. Volgens Mar jolein Gravemeyer, lid van de wijkgroep, kunnen ze nergens ze naartoe. „In het weekend is er geen opvang. Het buurthuis is niet geïsoleerd, dus de mu ziek moet hier zacht en gaat om elf uur uit. Ze kunnen ner gens sleutelen aan hun brom mers. Dan hangen ze maar wat in de carports en gaan uit pure verveling maar aan de plafondplaten hangen. Je moet toch wat terwijl je kletst Wethouder H. de la Mar (soci ale zaken/milieu) had dit al eerder gehoord op zijn rond gang door de wijk en erkende dat er hoognodig wat gedaan moest worden. Hij zag er wel brood in om de helft van het voormalige Elisabethzieken- huis te reserveren voor jonge- renactiviteiten. Toewijzingsbeleid Vele beschuldigende vingers wezen ook in de richting van het gemeentelijk woningtoe wijzingsbeleid als oorzaak van de toenemende verpaupering. „Iedereen die het zich kan veroorloven weigert een wo ning in onze wijk. Zo krijgen wij alleen nog maar probleem gevallen in de straat", klonk het vanuit de zaal. „De ge meente stuurt de vluchtelin gen maar onze kant op. Wat doe ik als mijn Ghanese buren, schatten van mensen overi gens, hun behoefte op het dak doen ook al hebben ze twee wc's? Zij moeten zich wèl aan passen aan onze woonomge ving. Ik wil die mensen best helpen, ik doe het graag, ik ben er zelfs een cursus Engels voor gaan volgen maar dat is mijn taak toch niet. Daar heb ben we Vluchtelingenwerk toch voor? brieste een woe dende J. Verhoog uit de aan grenzende wijk Noord Rijne- vest. Haar betoog kreeg bijval van de kant van de bewoners maar wekte ook de woede van wet houder De la Mar. „Wat U zegt over uw Ghanese buren is gewoon niet waar. En de poli tie neemt uw klacht wel dege lijk serieus, in tegenstelling tot wat U net zei". Na een felle discussie waarbij het woord 'discriminatie' angstvallig werd gemeden besloot wet houder Van Dongen Vluchte lingenwerk Leiden voortaan te betrekken bij de sociale ver nieuwing om vluchtelingen een betere begeleiding te kun nen geven. Wijkwijzer Zonder uitzondering noemden de raadsleden de tocht 'heel leerzaam' en voor herhaling vatbaar. De ronde die gisteren werd gelopen was niet alleen bedoeld om de meningen te peilen maar ook om de wijk bewoners hun 'Wijkwijzer' aan te bieden. In deze kleine ver sie van de Stadswijzer, be stemd voor de wijken Pancras Oost en Noord Rijnevest, staan tips, telefoonnummers, buurt huisactiviteiten en een korte geschiedenis van de wijk. Van de wijkwijzer zijn er zo'n 1800 gedrukt met financiële steun van de gemeente, woning bouwvereniging 'Ons Doel' en de Woningbouwvereniging Leiden, die de meeste huurwo ningen in de wijk in hun bezit hebben. Bewoners fel tegen bouw „Berlijnse" spoormuur LEIDEN De bewoners van de Transvaalbuurt en van het deel Morsweg tussen Rijnzicht- straat en het Morsviaduct blij ven fel tegen de bouw door de NS van een ruim vijf meter hoge muur in hun wijk. Vol gens de spoorwegen is die muur noodzakelijk voor spoor- uitbreidingen in Leiden. Het gaat daarbij om de verdubbe ling van de trajecten Leiden- Den Haag en Leiden-Alphen. Voor de bewoners van het ge bied rond de Morsweg was er gisteren een informatie-avond in buurthuis 't Mierennest. De bewoners van onder andere de Reitzstraat, de Rijnzichtstraat, de De Wetstraat en de De la Reystraat werden door H. van der Jeugd van het NS-doch- terbedrijf Articon uitgelegd wat ze binnenkort te wachten staat. De aanleg van een glooiend ta lud is door de krappe ruimte in de wijk onmogelijk, zodat er een zogenaamde 'keermuur' van vijf meter hoog moet wor den gebouwd. Daar bovenop komt nog eens een geluids scherm van een meter. De keermuur wordt bekleed met graffity-werend materiaal en 'aangekleed' met bomen en groen. Berlijn Van der Jeugd beloofde de buurtbewoners dat al het zwa re bouwverkeer in geen geval door de wijk komt. Bij de spoorbaan wordt een strook vrijgehouden waar al de grote vrachtauto's langs kunnen. Half augustus begint het hei en, waarbij 180 palen van twaalf meter de grond in moeten. Op 1 maart van het volgend jaar moet alles klaar zijn. H. Reijnders, de architect die ook het nieuwe Leidse station heeft ontworpen, lichtte zijn ideeën over het uiterlijk van de keermuur toe. „In Berlijn hebben ze de muur net afge broken, en hier wordt er een neergezet", schamperde een boze buurtbewoner daarover. De meeste Transvaalbewoners uitten hun ongenoegen over het heien, waarbij volgens hen hun woningen schade zouden kunnen oplopen. Ze waren het niet eens met het feit, dat al leen de eerste vijf woningen van elke straat, die het dichtst bij de spoorbaan liggen, van te voren in kaart worden ge bracht. Alle huizen moeten ge controleerd worden, zo werd gesteld. Volgens gemeentelijk milieu-ambtenaar J. Vellekoop is dit niet nodig, omdat er geen schade te verwachten valt. Wel werd de buurtbewoners aangeraden zelf foto's van hun huis te maken als ze de zaak niet vertrouwen. Speelterrein Het zogenaamde terreintje van Brandt, parkeerplaats en speelpleintje voor de kinderen, wordt in samenhang met het bouwplein opgeknapt. De vijf meter hoge keermuur zal daar voorzien worden van een soort rubber tegels, zodat een ge deelte kan dienen als doel bij het voetballen. Het plan om de muur te verlevendigen met bomen en kleurig materiaal te gebruiken, ontlokte de buurt bewoners wat lacherige reac ties. „Schilder er maar wat ge veltjes op, want we wonen toch in een stad", werd geop perd. Niemand bleek enthou siast voor de verbrede spoor lijn. „Jullie doen alles voor de NS en wij moeten alles maar goedvinden", zo voegde een wijkbewoner de gemeentelijk vertegenwoordiger toe. ustriëlen tegen "bocht bij station EN De Leidse Vereni- I voor Industrie (LVI) I in een brief aan de ge- ète haar bezorgdheid geuit |de plannen voor de ver- lafwikeling bij het nieuwe zorgdheid richt zich op de voorgestelde U- achter de kruising lolweg/Schuttersveld- jonsplein: „De LCI is van «1 dat deze variant de lersdoorstroming ernstig ilemmeren, zeker nu bin- Tt de nieuwe provinciale lijuit Katwijk op de Ples- n zal worden aangeslo ot tweede Lelylaan moet :n voorrkomen. Voorts (ze variant, onder meer ran te verwachten ®rming, de bereikbaar- avan de bedrijven die aan hipholweg en het Schut- ïld zijn gevestigd zeer na- beïnvloeden", aldus een |e uit de brief. VI, dat zich in haar •unt gesteund voelt door amer van Koophandel, 1 dan ook aan op het on- iken van een nieuwe va- iteld wordt te bekijken tunnel, die voor het sta- mgs gaat komen, niet af- :n kan worden naar rsveld. Verder is de 'an oordeel dat bij verde- ■•Jjkluitvorming eerst het on- ^k van de stichting Initi- :p Schuttersveld afge- moet worden. De vestiging van Bakkker Bart aan de Haarlemmerstraat. Boven buren eisen de sluiting van de zaak. foto: wim van noort DEN HAAG/LEIDEN De bovenburen van de Leidse vestiging van Bak ker Bart in de Haarlem merstraat willen dat de zaak dichtgaat. Zij zijn de overlast van het bedrijf zat en worden daarbij ge steund door het gemeen tebestuur, dat in februari al de sluiting van de zaak gelastte. Het bezwaar daartegen van de Nij meegse bv Bakkerij Bar- tholomeus, waarbij de Leidse Bakker Bart is aangesloten, diende giste ren voor de Raad van Sta te. Bakker Bart wijst de klachten van de buren over stank- en lawaaioverlast van de hand. Raadsman R. Sterk beweerde gisteren bij staatsraad Leyten dat er niet genoeg overleg is geweest tussen de gemeente en de bakkerij. Het bedrijf voelt zich overvallen door het onno dig zware dwangmiddel van sluiting. „Alle maatregelen die twee jaar geleden in een rap port werden aanbevolen om de geur- en stankoverlast in te dammen, zijn genomen. De be woners boven de bakkerij zijn ondeskundig bezig geweest bij het verzamelen van de bewij zen van de overlast", zo vond Sterk. E. van Hartingsveldt, die na mens de buren van Bakker Bart, het echtpaar Hakkaart, het woord voerde, legde vooral de nadruk op het feit dat zijn cliënten al twee jaar lang in een bijzonder slechte woon- en werkomgeving leven. In strijd met de afspraken wordt bij Bakker Bart al vóór zeven uur 's ochtends met werken begon nen. Daardoor wordt de fami lie Hakkaart „bij nacht en on tij" uit de slaap gehouden. Kakkerlakken Bovendien heeft het gezin voortdurend last van bakluch- tjes, die voornamelijk langs de randen van het plafond om hoog stijgen. De geluidsisolatie in het pand is zo slecht, dat de hele dag door wordt „meege noten" van alle bedrijfsgelui- den. Het echtpaar Hakxaart zegt de laatste tijd ook nog eens last te hebben van kak kerlakken, die door de kieren in het plafond in de bovenwo ning terecht komen. Een poging om door het leg gen van een nieuw plafond in de bakkerszaak een einde te maken aan de opstijgende geurtjes en de irritante gelui den, liep spaak. De familie Hakkaart haakte af, toen er van de zijde van Bakker Bart geëist werd dat ze zich van te voren akkoord zouden verkla ren met de genomen maatre gelen. Het echtpaar Hakkaart is de situatie meer dan zat. „Wij willen gewoon 's nachts sla pen, zonder dat we om vijf uur al wakker schrikken", aldus het tweetal. Namens B en W van Leiden verdedigde milieu ambtenaar J. Vellekoop het besluit om Bakker Bart te slui ten. „Alleen door het nemen van bouwkundige maatregelen kan er iets aan de onaangena me situatie voor de omwonen den worden gedaan", vond hij. Het werd er voor staatsraad Leyten niet duidelijker op toen bleek dat in dezelfde ruimte waar Bakker Bart is gevestigd ook slagerij Siem en Niek vleeswaren verkoopt. Ook van dit deel van de win kel ondervinden de omwonen den overlast. De gemeente wil in elk geval dat het hele pand, inclusief de slagerij, dichtgaat. Over tien dagen doet de Raad van State uitspraak. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal func tiemogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste twee weken gratis bezorgd. Noteer als nieuwe abonnee ingaande l Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per J maand (automatisch betalen) f 25,70 l kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig - naar ^leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |l

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13