Bethlehem en Van Duijn starten als favorieten HUIS ■RAADk Visitekaartje helemaal terug in de discotheek ARC en Quick Boys in finale afdelingsbeker il Flitsende camera na eenmalig gebruik terug naar de fabriek Nederlandse detailhandel ontdekt oudere van morgen SPORT £etdóe Qowuvnt BIJ DISTRICTSJEUGDKAMPIOENSCHAPPEN: LEIDEN Marieke Bethlehem en Rogier van Duijn voeren de lijsten bij de districtsjeugdkampi oenschappen aan in de of ficieel oudste leeftijdscate gorie, die tot en met 16 jaar. Behalve Jolanda Mens bij de veertienjarige meisjes zijn in de overige groeperingen van de vrij dag van start gaande titel strijd geen echte winnaars aan te wijzen. De leeftijdsgroep tot en met 16 jaar vormt per traditie de hoofdmoot van de districts- jeugdkampioenschappen. Het zijn qua spelniveau uiteraard de sterkste onderdelen, maar qua aantal deelnemers lopen de twaalfjarigen voorop. Zo zeer, dat bij de jongens eerst een heuse kwalifikatie moet worden afgewerkt, voordat aan het echte hoofdtoernooi kan worden begonnen. Bij de groep tot en met 12 jaar, die hun toernooi bij tennisclub Hillegom afwerken, zijn geen duidelijke favorieten aan te wijzen. Bij de meisjes heeft Carmen Delsasso onbetwist de beste staat van dienst, de 'jon kies' Lizzy van Ruiten en Sjouke Liem, en ook de van wege een lage 'ranking' niet geplaatste, maar wel be schermd ingedeelde Ruby Pennings en Martine Willems, liggen nadrukkelijk op de loer. Bij de jongens voert Henrik Kroon het reeds gemelde hoofdtoernooi aan. Van de Hillegommers Remco van Oos ten en Martijn van Tol, alsme de TEANner Jelle Oosterhof heeft de Nieuwvenneper nog niet gewonnen. Bij de tienjarigen, spelend bij OLTC in Oegstgeest is het zelfs voor districtstrainer Jac kie Reardon en de voltallige commissie geselecteerd jeugd- tennis koffiedik kijken om een winnaar aan te wijzen. Marti ne Griekspoor uit Nieuw Ven nep en Jacco Spoor uit Lisse verkregen die eer, maar het hadden natuurlijk net zo goed Mariska van Wezel (Meren- wijk), als respectievelijk plaatsgenoot Sander Harmsen kunnen zijn. Jolanda Mens is bij het Alphense tenniscen- trum Nieuwe Sloot de toren hoge favoriete bij de meisjes in de categorie tot en met veer tien jaar. Bij de jongens zijn de verschillen zeer klein en zal de winnaar diegene zijn, die zich het beste op deze titel strijd heeft voorbereid en die vorm ook weet vast te houden. Met rugnummer één staat Ha rold van Schie genoteerd, ter wijl Merenwijk-clubgenoot Martijn van den Berg in de eindstrijd wordt verwacht. Judith Verhoeff en Renée Crama vormen op de banen van Casino Noordwijk voor nummer één, Marieke Bethle hem de grootste bedreiging bij het veroveren van de titel bij de zestienjarigen. Afgelopen zondag klopte Zee Duin team 2-speelster Verhoeff de lijstaanvoerster van De Mun- nik voor de eerste maal, en op eigen grond nog wel. Ingrid Kruit zal na een lange blessure haar 'come back' maken. De beschermd neergezette Hester Stehouwer en Tessa Hillaerts zijn evenals de deelneemsters aan de D-Masters van het Leidse Courant Tennis Circuit, Yvonne Schoordijk van De Merenwijk en Lisa Colson van Hillegom ook niet kansloos. Bij de jongens zal de grootste drei ging voor Rogier van Duijn uitgaan van de door het ont breken van een 'ranking' op een beschermde positie onder in het schema geplaatste Rob- bert-Paul Hartwijk. Als extra categorie wordt op Hillegom de leeftijdsgroep jongens tot en met achttien jaar verspeeld. Thuisspeler Jeroen Vink neemt de eerste positie in, ge volgd door Ben de Bruin van De Boekhorst en zijn twee clubgenoten Maurice de Lijster en Bartel Swart. Voor wedstrijdleidster Hilda van den Haak is de strijd om de jeugdtitels van het district Leiden de tiende editie, waar aan zij meewerkt. Feitelijk de elfde, als het proefjaar met de toenmalige regiokampioen schappen wordt meegeteld. De voorzitter beschouwt het twee de lustrum als het officiële af scheid van haar bestuurstaak. Officieel echter wordt de Noordwijkse op de voorjaars vergadering van het district op maandag 13 mei uitgeluid, maar bij de prijsuitreiking op de finaledag in Hillegom zal menig prijzend woord aan de 'moeder van het district' niet ontbreken. Plaatsing ME t/m 10 jaar: 9 deelnemers, 1 Martine Griekspoor (Nieuw Vennep), 2. Mariska van Wezel (Merenwijk). ME t/m 12 jaar 27 deelnemers,1. Carmen Delsasso (De Munnik), 2. Lizzy van Ruiten (Alkemade), 3. Sjouke Liem (Unicum), 4. Peggy Booy (Botesa), beschermd. Ruby Pen nings (Boekhorst) en Martine Wil lems (Nieuw Vennep). ME t/m 14 jaar: 23 deelnemers, 1. Jolanda Mens (Boekhorst), 2 Daphne Brouwer (TEAN), 3. Maaike Zonde- rop (Unicum), 4. Judith Pietersen (De Munnik). ME t/m 16 jaar: 25 deelnemers, 1. Marieke Bethlehem (De Munnik), 2. Judith Verhoeff (Zee Duin), 3. Re née Crama (Nieuw Vennep), 4. In grid Kruit (Merenwijk), beschermd: JE t/m 10 jaar: 28 deelnemers, 1. Jacco Spoor (Lisse), 2. Sander Harm sen (Lisse), 3. Tim de Rooy (Kikkers), 4. Mathijs Jacobs (Nieuwe Sloot). JE t/m 12 jaar: 36 deelnemers kwa lifikatie, 24 deelnemers hoofdtoer- t op eigen grond als winnaar van nooi, 1 Henrik Kroon (Nieuw Ven nep), 2. Remco van Oosten (Hille gom). 3. Jelle Oosterhof (TEAN), 4. Martijn van Tol (Hillegom), be schermd' Jeroen Poots (Merenwijk) en Jurriaan de la Bey (TEAN). JE t/m 14 jaar: 13 deelnemers kwa lifikatie, 24 deelnemers hoofdtoer nooi, 1 Harold van Schie (Meren wijk). "2 Martijn van den Berg (Me renwijk), 3. Jasper van Ingen (TEAN), 4. Martin Verkerk (Uni cum), 5. Jan-Pieter Roelofs (Alkema de), 6 Rogier van Renesse van Dui- venbode (Benthuizen), 7. Walter van Schie (Merenwijk), 8. Danny van der Doe (Nieuw Vennep). JE t/m 16 jaar: 24 deelnemers, 1. Rogier van Duyn (De Munnik), 2. Ronald Klein (Nieuw Vennep), 3. Roeland Kuiper, 4 Matthiis kenburg, 5 Robbert-Paul HzBI 6. Dennis Noppen, (allen Unicj' Martijn Zandvliet (Boekhoij* Mare Schalink (UnicunC JE t/m 18 jaar: 1 Jeroen Vii£ legom), 2. Ben de Bruin (Boelf1 3. Maurice de Lijster, 4. Bartel (beide Hillegom) Remise voor Jan Timman AMSTERDAM De investe ringen van de spelers hebben gisteren geen rente opgeleverd in de vijfde ronde van het Amsterdamse toernooi. Het werd een dag met met louter remises. Timman speelde te gen Goerevitsj, met zwart, het schaak dat hij wenste, De Nimzo-Indiër werd perfect op gezet en uitgevoerd en leidde, na boeiende verwikkelingen, tot een gezonde plus-pion. Timman stond vast op winst maar verslikte zich en kwam niet verder dan een deling van het punt. LEIDEN ARC en Quick Boys gaan op 1 juni uitmaken wie zich dit jaar winnaar mag noemen van de afdelingsbeker. ARC plaatste zich voor de eind strijd via een 1-0 overwin ning op de Katwijkse vier deklasser KRV en Quick Boys toonde zich in de tweede confrontatie bin nen vier dagen opnieuw de meerdere van Noord- wijk (2-1). voor een stunt te zorgen. De ploeg van Henk Krauwel stuitte op een zeer gemoti veerd ARC. De Alphenaren speelden in een zeer hoog tem po en zetten de thuisclub van af het beginsignaal onder druk. De Rijn vogels gaven echter zeer goed partij en kon den zich naarmate de wed strijd vorderde steeds meer onder de pressie van ARC ont worstelen. Veel kansen lever de dit niet op al was Daan Nooteboom vlak voor rust dichtbij de openingstreffer. Na rust schroefde de ploeg van Bert Jansen het tempo steeds verder op en KRV begon steeds meer te wankelen. Den nis Krijgsman en Arjen van der Laan waren dichtbij een treffer maar stuitten op de be trouwbare ballenvanger van de thuisploeg Patrick Bührs. Vijftien minuten voor het ein de drukte de Racing het ver schil in klasse eindelijk in doelpunten uit. Een knappe voorzet van Hans Wouter Valk werd door Arno Lancel doeltreffend afgerond: 0-1. In de slotfase probeerde KRV nog wel de gelijkmaker te for ceren maar de ploeg miste de kracht om de ARC-defensie in gevaar te brengen. Quick Boys - Noordwijk 2-1 ((H)) De tweede confrontatie binnen vier dagen tussen Quick Boys en Noordwijk heeft weer de zelfde winnaar opgeleverd. Op Nieuw Zuid speelden beide ploegen een aantrekkelijke wedstrijd waarin de toeschou wers konden genieten van zeer aanvallend voetbal. De ploeg van John Eelman speel de vooral in de eerste helft met veel overgave en verover de een veldoverwicht. Geert- Jan Bakker en Timo Gerlof misten echter de scherpte om de wedstrijd open te breken. Na rust lukte dat Leonard van Utrecht wel door bekwaam te profiteren van een fout van Quick Boys-doelman Tom van der Niet: 0-1. Daarna stelden de blauwwitten snel orde op zaken. Gert Aandewiel onder streepte zijn goede vorm van de laatste weken door twee maal Noordwijk-doelman Rob van Dijk te passeren: 1-2. SPORTPROGRAMMA Korfbal Zaterdag: TOP - Sparta. Pernix - Tweemaal Zes. Fiducia - De Algeme ne, Fiks - Olympia, Tempo - Veloci- tas. Aanvang 16.00 uur. Zondag: Quick - Fides Pacta, De Da naïden - BEP. Zuiderkwartier - Hoog vliet, KNS - DKC, Actief - Cresendo. Aanvang 14.00 uur. Voetbal Nacompetitie afdeling Leiden Zaterdag: Sleutels - Koudekerk (ter rein RCL), GWS - Valken (terrein Fo- reholte) Zondag: Teylingen - VNL, Stompwijk- se Boys - Bernardus. HEMELVAARTSDAG CRICKET Hoofdklasse: Quick-VOC, Excelsior- HBS, HCC-Kon.UD, VRA-VCC, Kam- pong-HDVS. HOCKEY Mannen, hoofdklasse: Amsterdam- Bloemendaal. Klein Zwitserland-Kam pong, HDM-HGC, Victoria-Forward, Tilburg-Pinoké. SCHC- Oranje Zwart. HONKBAL Hoofdklasse: Neptunus-Sparta, Spar- taan-HCAW T, Pioniers-Nicols, Kin- heim-Quick, ADO-Pirates. Overgangsklasse: Boekaniers-Til- SOFTBAL Hoofklasse: Pirates-Onze Gezellen (2x), Bloemendaal-Terrasvogels (2x), Sparks-DSC"74 (2x), G. Twins-Schie- dam (2x), HCAW T-Wassenaar (2x). Overgangsklasse: Shell-RCH (2x), VUC-Pino's (2x). Zwijndrecht-Pioniers (2x), Sparta-UVV (2x). 1e klasse: Spaarnwoude-H. Duck (2x), AIcm.Victr.-ADO (2x), TT Tigers- Flying Petrels (2x), SurvivorsFAK Coppia (2x), DSS-Kinheim (2x). SPORTUITSLAGEN Tennis Donderdag, Hemelvaartadag Hoofdklasse, afd. 1: Leimonias Den Haag 2 - Detec/De Mets Scheveningen 2 1-5 Afd. 2: Victoria Rotterdam 1 - Melkhuls|e Hilver sum 1 0-1: Ucello Z'67 Rotterdam 1 - Tessa De Munnik Leiderdorp 1, Cre_... Groningen 1 - Haren (Gr 1 3-3.pl Heerhugowaard 2 - Deventer 1 3-3. Oerde klasse, afd. 2: Zaandam 1 - duin IJmuiden 1 3-3 Afd. 3: Vi Groep/TC Groenekan 2 - Egmond mere 1 1-5 Afd. 6: Marquette Heerf - ATV Zoetermeer 2 3-3 Vierde klasse, afd. 11: De Munnik dorp 2 - Zee Duin Katwijk 2 4-jl€ klasse, afd. 27: Zoeterwoudse TC ELKE DONDERDAG DE ft BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS. MUZfcK' THEATER, RECREATIE, EXPOSITlu: EN EEN COMPLETE AGENDAjn ie, afd. 6: Zee Duin Katwijk 1 CONSUMENTENINFORMATIE 1 Wijs op reis De nieuwe brochure 'Wijs op reis' van het ministerie van buitenlandse zaken is uit. Het staat vol adviezen en tips voor reizigers naar het buitenland. Vanaf 1986 verzorgt het mi nisterie jaarlijks deze brochu re, die zich in een groeiende belangstelling kan verheugen. Werden er in 1986 slechts 200.000 exemplaren gedrukt, dit jaar rollen er ongeveer 1 miljoen van de persen. De voornaamste reden voor deze groeiende oplage is dat de reisafdelingen van de banken de brochure hebben ontdekt. De verwachting is dat dit jaar zo'n zeven miljoen Nederlan- j ders hun vakantie in het bui tenland doorbrengen. De bro chure is niet alleen voor hun gemak bedoeld: het ministerie van buitenlandse zaken hoopt er zelf ook beter van te wor den. Door immers een goede voorbereiding van de vakan tie te bevorderen kan het aantal gevallen van consulai re bijstand tijdens de vakan- tiéperiode verminderen. 'Wijs op reis' beoogt niet spe cifieke informatie over de af zonderlijke vakantielanden te geven. De informatie is meer algemeen van aard, en richt zich met name op de voorbe reiding voordat men op reis gaat. Allerlei min of meer voor de hand liggende dingen worden overzichtelijk op een rijtje gezet. Het paspoort, inentingen, Aids, geldzaken, drugs, verzekeringen, invoer rechten, invullijsten om thuis achter te laten, criminaliteit in het buitenland, 's lands wijs 's lands eer, het komt al lemaal aan de orde. Tevens is pagina 2 van de brochure on ontbeerlijk voor de vakantie ganger. Daar vindt hij alle be langrijke telefoonnummers en adressen waartoe hij zich kan wenden. De brochure is gratis verkrijgbaar bij postkantoren en bibliotheken. Vanaf eind april wordt bovendien door middel van een TVspot in het kader van Postbus 51 aan dacht aan 'Wijs op reis' be steed. Ic In de disco schijnt het ou derwetse visitekaartje weer helemaal terug te zijn. Is het contact eenmaal gelegd, dan worden de kaartjes uitge wisseld voor een volgende af spraak. „Waarom zou je zitten klungelen met een pen als je ook gemakkelijk een kaartje kan geven?", zegt Tim Wee- nen van Cardprint in Berg- schenhoek. Hij brengt met veel succes de visitekaartjes- automaat op de markt. In drukke winkelstraten zijn de automaten steeds vaker te vinden. Met behulp van een beeldscherm kan precies wor den aangegeven met welk let tertype het kaartje moet wor den verfraaid, waar het adres moet komen en hoe groot het kaartje moet zijn. Is de lay-out eenmaal klaar, dan wordt de drukopdracht gegeven. Bin nen twee minuten rollen dan vijftig kaartjes a raison van tien gulden uit de automaat. Doelgroep Medio vorig jaar werd de eer ste Cardprint-automaat in Ne derland geplaatst; inmiddels zijn er al tachtig. In Frank rijk, waar het procédé is be dacht, staat op elke hoek van de straat wel zo'n apparaat, maar zover komt het in Ne derland niet. Met maximaal 125 automaten is de markt in Nederland wel verzadigd, denkt Weenen. De doelgroep varieert volgens de importeur van de Card- printers in leeftijd van 5 tot 50 jaar. Vier op de vijf kaar tjes worden door particulieren voor eigen gebruik gemaakt; verder maakt ook de kleine middenstand er gebruik van. Weenen is behoorlijk tevre den over de belangstelling voor de automaat: gemiddeld wordt tien tot vijftien keer per dag een drukopdracht ge geven. De winkels die het ap paraat voor de deur zetten (Free Records, Ako, Bruna etc) krijgen een omzetpercen- tage; de automaat blijft eigen dom van Cardprint. In de mode Waar het aan ligt dat ineens weer het visitekaartje in de mode is, daar kan Weenen De Cardprint-automaat hier gedemonstreerd door Maikel Manasse. ook alleen maar naar gissen. „Het gaat nu natuurlijk wel heel gemakkelijk: in twee mi nuten heb je ze. Het is een te rugkeer naar de tradities van net na de oorlog, toen ieder een nog visitekaartjes bij zich droeg. Was iemand niet thuis, dan gooide je een kaartje door de bus. En bij de kennisma king wisselde je kaartjes uit. Dat gebeurt nu ook, en steeds meer door scholieren". Er kleeft één nadeel aan de cardprint-automaat: het ver- FOTO: KOOS SMID vaardigen van de kaartjes ge beurt in het openbaar. Wie zijn functie via een deftig kaartje wat wil opvijzelen, loopt natuurlijk de kans dat net zijn baas voorbij komt, over de schouder meeleest en hartelijk begint te schateren. Flik Flak komt met 'broertje' van de Swatch Enkele jaren geleden kwam het Zwitserse merk Flik Flak met een kinderhorloge op de markt. Via een systeem van kleuren kunnen de kinderen leren welke wijzer bij welk cijfer hoort. Inmiddels heeft Flik Flak ook een tienerhor loge ontwikkeld, waarbij die ren, vliegtuigen, sportauto's en motoren de hoofdrol spe len. „Het tienerhorloge is bedoeld voor kinderen van acht tot een jaar of dertien," zegt Hen ry van Roosmalen, sprekend namens de fabrikant, die er even niet van terug heeft als haar wordt meegedeeld dat het horloge wel heel erg aan een ander soort horloge doet denken. „Toch niet aan een Kinderhorloges van Flik Flak. Swatch, he?", vraagt ze dan. Later blijkt dat zowel de Flik Flak als de Swatch uit het zelfde Zwitserse concern ko men. Weliswaar komen ze uit verschillende divisies, maar toch zou je Flik Flak zowel qua uiterlijk als qua prijs het broertje van de Swatch kun nen noemen. Het Flik Flak kinderhorloge kost 39,90 gul den, het tienerhorloge 49 gul den. Ze zijn verkrijgbaar bij juweliers en warenhuizen. Kodak zorgt na Fuji ervoor dat mensen met een weg werpcamera flitsend door het leven kunnen gaan. De Ko dak Fun Flash Camera is de nieuwste aanvulling op het assortiment van de camera's voor eenmalig gebruik van deze fabrikant. Het verschil met de drie andere soorten is dat deze een flitser heeft, zo dat er nu ook binnen-opna- men met deze camera kunnen worden gemaakt. De flitser zit vertikaal op de camera met als voordeel dat het probleem van 'rode' ogen bij mensen op kleurenfoto's wordt verminderd. Het flits- bereik varieert van 1,2 tot 4 meter. Kodak heeft ook een oplossing gevonden voor de verwerking van het afval van deze camera's. De Fun Flash wordt, net als de andere ca mera's voor eenmalig gebruik, na het ontwikkelen van de film teruggezonden naar de fabriek, waarbij de meeste on derdelen opnieuw worden ge bruikt. „Het gaat daarbij om zaken voor de belichting en het scherp stellen," vertelt PR-coördinator Rob van der Meulen van Kodak. „Het an dere afval wordt vermalen en daar worden kleerhangers en zo van gemaakt," aldus van der Meulen. De camera's zijn tegenwoor dig ook niet meer gehuld in in milieuonvriendelijke verpak kingen. Of beter gezegd: ze zijn helemaal niet meer ver pakt. De gebruiksaanwijzing staat op de camera zelf. De Fun Flash kost ongeveer 34,95 gulden, niet echt goed koop dus. Bovendien kun je voor dat geld ook een camera kopen die vaker dan één keer gebruikt kan worden en dat is misschien nog wel milieu vriendelijker dan de recycle bare camera voor eenmalig gebruik. De Fun Flash is ver krijgbaar op vrijwel alle plaatsen waar fotorolletjes worden verkocht. De 55-plusser van de toe komst is mondig, vitaal, spor tief en geëmancipeerd. Daar bij is hij of zij hoger opgeleid en gewend meer te consume ren dan de oudere van van daag. Volgens het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf is het dan ook noodzakelijk dat de detailhan del zijn marketingplanning afstemt op het consumptiege drag van de nieuwe bejaarde. Afgelopen maand publiceerde het Instituut zijn bevindingen hieromtrent in het onder zoeksrapport 'Koopkracht op Leeftijd'. Het rapport neemt de vergrijzing van de Neder landse bevolking als uitgangs punt. Volgens de publicatie zijn actieve senioren (55 tot 65-jarigen) en jong-bejaarden (65-75) aantrekkelijk voor de detailhandel. Vooral senioren vormen een koopkrachtige groep, omdat zij volgens het instituut over veel geld en veel tijd zouden beschikken en bovendien een uitbundiger consumptiegedrag vertonen. Hoewel een groep 'arme' ou deren blijft bestaan, vormen de bejaarden van de toekomst een grote potentiële afzet markt voor de detailhandel. tischer. De detailhandel moet daarom meer aandacht beste den aan zinnige en eerlijke informatie, kwaliteitsproduk- ten en goede bediening, schrijft het rapport. Hoger tarief nieuwe zegOk in De posttarieven gaan dair omhoog, maar daar blijftei niet bij. Er moeten ook if1 we postzegels worden uL ven. Binnenkort kunnen_ dan ook nieuwe zegels va cent verwachten, die de zi van 75 cent voor het frall ren van brieven gaan ven gen. Voor die van het dr* werk, tot 1 juli nog te fra* ren met 65 cent, komei krijgen een andere postz ze worden voortaan bed met een zegel van 60 inpi van 55 cent. De gewone cijferpostzegej^ dus met bijvoorbeeld eenj"~ te 65 erop en onderaanh woord 'Nederland' bi hun vertrouwde beeld den, naar het ontwerp, Crouwel. Die serie best; sinds 1976. Bij de serie pi nente postzegels met ai ding van koning Beatri die al verschijnt sedert L£ komt op 25 juni een i gel erbij die de kleur k< draagt. De waarde van gel is 1,60 gulden. Op 3 tember komen daar danl de volgende waarden bi" cent (oranjebruin), 1,30 L den (helder violetblauw 1,40 (bruin-groen). Al postzegels worden vei digd in de inmiddels weer ingeburgerde mé nog betrekkelijk druk, die dit voorjaar PTT Post is gein trod ucetj^ Verhuisdoos Op 25 juni verschijnen v( een briefkaart met ze{ druk 'verhuisdoos' vai cent, een luchtpostblad zegelafdruk 'vliegtuigje' 1,10 gulden, een postzi0' boekje (PB 43A) 5x80 cc-*1* ningin Beatrix en zo'n boekje maar dan met 2xj 4x70 cent, volgens het type van Crouwel. Ook bij de frankeerautoi worden nieuwe waarde gevoerd, te weten 60, 70 cent, 1,60, 1,80, 1.90, 2, en 3.20 gulden. De frankeerstroken zijn er juli af. De postzegelserie Internationale de Justici twee jaar geleden is begol wordt op 22 oktober va( jaar uitgebried met de den 5, 10, 25, 50, 60, 70 cent. Het is dus zaa straks ook bij het kope postzegels ervoor te iets meer geld op zak te ben.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 10