ogelijk wisseling an de wacht Irak (EED 4itenland 'Vijfhonderd rupees voor elk opgevist lijk' Meer bloedvergieten dreigt in Armenië en Azerba jdzjan AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB i Vijandige stemming in Kroatië naar hoogtepunt Israël eist goede besluitvorming EG StaidóaOouAord DINSDAG 7 MEI 1991 PAGINA 5 j oud geroofd in liform politie i stfRENCE Vier overvallers die wajhadden verkleed als politieagenten eelfen gisteren op een autoweg in de det van Florence 250 kilo goud gesto- iet t Het goud vertegenwoordigt een ienfde van vier miljard lire (5,8 miljoen lersen). >vervallers hielden op de weg een nscfdetransport aan. Op het moment ehtjzij identiteitspasjes wilden tonen vei een geopend raampje schoten ze datewaker in de hand. Daarna dwon- ze de andere bewaker de wagen te ellten, laadden het goud over en gin- s ggan de haal. De vluchtauto werd la- kilometer verderop in Modena teniten en uitgebrand teruggevonden. 'M VS vernietigen laatste Pershing II KARNACK Onder toeziend oog van militaire Sovjetfunctionarissen hebben de Verenigde Staten gisteren hun laat ste Pershing II-raket vernietigd. Daar mee zijn alle 846 Amerikaanse nucleai re raketten voor de middellange af stand vernietigd die onder het INF- wapenakkoord uit 1987 vielen. Ronald Lehman, de directeur van het Ameri kaanse agentschap voor wapenbeheer sing en ontwapening, vertelde dat vol- tende week de Sovjetunie haar laatste S-20-raket zal vernietigen. De Sovjet- luitenant-generaal Medvedev verklaar de dat nu de weg is geopend naar de destructie van de intercontinentale bal listische lange-afstandsraketten. Doden bij aanval op bussen in Zuid-Afrika JOHANNESBURG Onbekenden hebben gisteren in Zuid-Afrika bij aanvallen op twee bussen met zwarte arbeiders negen inzittenden gedood. Met deze twee incidenten is het aan tal doden als gevolg van geweld in de zwarte woonoorden sinds 1 mei ge stegen tot 108. Zes zwarten vonden de dood toen hun bus in het woon oord Tembisa (ten noordoosten van Johannesburg) vanuit een hinderlaag onder vuur werd genomen. De da ders waren volgens de politie bewa pend met machinegeweren en pisto len. Drie zwarten kwamen om het le ven bij Pietermaritzburg (Natal) toen hun bus werd beschoten. Daarbij vie len tevens 35 gewonden. Nederland onderscheiden door Joods Wereldcongres JERUZALEM Minister Van den Broek van buiten landse zaken heeft gisteravond in Jeruzalem een onder scheiding ontvangen van het Joodse Wereldcongres. De onderscheiding werd uitgereikt door voorzitter Edgar Bronfman om Nederland te bedanken voor de beharti ging van Israels belangen in de Sovjetunie in de periode dat diplomatieke betrekkingen tussen die twee landen verbroken waren. In 1967, na de Zesdaagse Oorlog, stuurde Moskou alle Israëlische diplomaten naar hun land terug. In de 23 jaar die volgden kregen ongeveer 400.000 Sovjet-joden een uitreisvisum via bemiddeling van de Nederlandse ambassade. Vorig jaar oktober wer den de betrekkingen tussen Israël en de Sovjetunie her vat op het niveau van een consulaat-generaal. Minister Van den Broek kreeg een ovationeel applaus toen hij bij wijze van dankwoord zei: „Als u ons weer nodig heeft, kunt u weer een beroep op ons doen". VN -missie ziet toe op bestand Kampuchea NEW YORK Een speciale missie van de Verenigde Naties vertrekt deze week naar Kampuchea om te controleren of de strijdende partijen zich houden aan het staakt-het-vuren dat op 1 mei is ingegaan. Dat hebben VN-se- cretaris-generaal Javier Perez de Cuellar, Frankrijk en Indonesië gisteren bekendge maakt. Volgens VN-functionarissen komt de missie eind deze week in Kampuchea aan. De missie bestaat uit Timony Dibauma, militair adviseur van Perez de Cuellar, en een Franse en Indonesische kolonel. Phnom Penh had om de komst van de missie verzocht. De Kampu- cheaanse regering wil dat de drie officieren voorts bemiddelen in de totstandkoming van een formeel bestand tussen de drie verzetsbe wegingen en het regeringsleger. AATSSECRETARIS VAN VOORST TOT VOORST: HELDER ZAKHO 'mdat de situatie in met de dag veran- W kan het nodig zijn r te gaan tot een wisse- j van de wacht bij de ferlandse militairen in jgebied. Het is niet de teling dat de Neder- jse marechaussee zich te vervelen. „Men is om de Kurden te 0:4en, dat moet dan ook veeuren", aldus staatsse- ;n kris Van Voorst tot 11 Vst van Defensie, m i 30fèwindsman reageerde gis- na afloop van een CDA- nkomst in Den Helder op van Nederlandse mi- in Irak dat zij weinig hebben en „achter aanlopen". °J?ëvraagd benadrukte Van Bt tot Voorst dat de 'ledig- wellicht veroorzaakt door het feit dat veel r ^en niet hun toevlucht En in de kampen te 'd-Irak maar er de voor baan geven door te reizen £5' hun eigenlijke woon- sen. „Dat is een goede maar het vraagt wel een ?zinning op de taken van Jïederlanders daar". Jay lller, de commandant van imerikaanse militairen in peratie Provide Comfort OVstreepte dat gisteren. Hij e rat ongeveer 200.000 Kur- ulfuit Noord-Irak in de ko- e de dagen naar hun ge- t iesteden en -dorpen wor- »rg teruggebracht. Dat ge en. op basis van vrijwillig- 1 1 week besloot het Ne- exindse kabinet enkele heli- en mijnopruimings-ex- naar Irak te zenden om in de grens- icok onschadelijk te maken. jVoorst tot Voorst zei zich ,jk nnen voorstellen dat bin- jatprt meer specifieke een- wch naar Irak afreizen, or] Van Voorst tot Voorst. „Dan zullen anderen wat eerder naar Nederland terug kunnen keren. Er komen er dan nieuwe bij en er gaan weer anderen vanaf". De staatssecretaris bestreed dat Nederland te veel militairen naar Irak heeft gezonden. Lovenswaardig Het Nederlandse materiaal dat bestemd is voor de opbouw van een vluchtelingenkamp in Irak zit al sinds zaterdag vast op de militaire luchthaven van de Oostturkse stad Diyarbakir. Onder de goederen die nog op het vliegveld liggen, bevinden zich stretchers en tenten die bestemd zijn voor het elfde ge niebataljon bij de Noordiraak- se stad Zakho. De goederen voor de vluchtelingenkampen en het militaire materiaal zijn volgens de NAVO-procedures ingeklaard. Zaterdagochtend kwam opeens een in het Turks opgestelde verordening. Vol gens de autoriteiten in Ankara moet de inklaring nu geschie den volgens de gebruikelijke Turkse douaneregels. Dat be tekent dat de inklaring van de hulpgoederen via de Neder landse ambassade in Ankara moet verlopen en zeker enkele dagen in beslag zal nemen. Hoe lang dit zal duren was gis teren nog niet bekend. Onder de Nederlandse militairen be staat veel onvrede over de Turkse tegenwerking van een „lovenswaardige zaak". Nog deze week zetten de Iraakse autoriteiten het over leg met de Kurden over auto nomie voort, zo heeft de rege ring in Baghdad meegedeeld. Iraakse Kurdische leiders zijn gisteren weggebleven van een oppositiebijeenkomst in Parijs waar tot de omverwerping van Saddam Husayn werd opge roepen. De absentie was op nieuw een teken dat de Iraak se leider zijn tegenstanders verdeeld heeft. Islamitische fundamentalisten, communis ten en dissidenten uit de Baath-partij eisten gisteren in Parijs gezamenlijk ook berech ting van Saddam wegens oor logsmisdaden. De Iraakse op positie die in Parijs was, verte genwoordigt een overkoepe lende organisatie van 23 fac ties die twee maanden geleden in Bayrut de handen ineen sloegen toen de opstand in Irak op zijn hoogtepunt was. Iraakse troepen zijn gisteren begonnen zich terug te trek ken uit de noordelijke stad Da- huk. De westerse troepen heb ben aangekondigd dat met de uitbreiding van de veiligheids zone voor Kurdische vluchte lingen ook deze provincie hoofdstad is inbegrepen. De Iraakse regering heeft gis teren de censuur op de buiten landse pers opgeheven. Bui tenlandse journalisten mogen echter nog niet zonder escorte van regeringsfunctionarissen door Irak reizen en hoge rege- -ingsmedewerkers blijven noeilijk toegankelijk. eau ^ster-overleg d "geschort P i JjïDEN Een week na So begin van historisch infiek overleg over de leiomst van Brits Noord- nênd is een kink in de ^yl gekomen. pl'vergadering die vandaag gilden zou worden, is op plaatste moment afgelast. 3raak is onenigheid over de s waar een volgende ge- pronde moet plaats heb- ^aaraan de Ierse regering .jet. partijen in Ul- illen die ronde in Lon- aar de sociaal-democra- en labourpartij (SDLP) eraan vast dat het op [rondgebied gebeurt. De minister voor Noord- id, Peter Brooke, praat in jp van de week apart met Partijen in het overleg in de alsnog om de tafel te van het overleg is te ko- Jot een vorm van lokaal tr voor het gebied dat L969 onder direct bestuur Londen valt. K.H.3: UWVITALITEITTERUC. Voelt u zich vaak minder energiek en vitaal? Sneller vermoeid? Last van concentratieproble men? Bij het ouder worden in een jachtige wereld kent iedereen die gevoelens wel Wat u nodig hebt is K H.3. beschreven als oplossing voor deze pro blemen De speciale samenstelling geeft u dat extra steuntje in de rug waarnaar u zoekt. Eén capsule per dag en u voelt zich snel weer fit en vitaal. K H 3 verkrijgbaar bij apotheek en vakbe kwame drogist MET DE DAC FITTER EN VITALER. De uitgehongerde slachtoffers van de orkaanramp in Bangladesh kunnen slechts hoopvol hun hand ophouden als er hulpverleners met voedsel langskomen. foto: ap DHAKA De onzeker heid over de slachtoffers in Bangladesh is groot. Wie op de winderige luchthaven van Dhaka het land binnenkomt, wordt omringd door fami lieleden van slachtoffers van de orkaanramp in de zuidelijke rivierdelta. Een magere man houdt een beduimeld fotootje omhoog en informeert bedeesd of er ook mensen naar Noakhali gaan. Hij zou graag weten of de af- gebeelden op het familieport retje nog in leven zijn. „We horen niets. Waar blijft nou eindelijk die hulp?", moppert hij. Anderen dringen zich naar vo ren en roepen dat ze meer be hoefte hebben aan hulp en voedsel dan aan pottekijkers. In de stad gaat het leven ge woon door. „Dit land is zo arm dat de mensen die geen fami lie hebben in het zuiden, zich geen rouw over hun arme landgenoten kunnen veroorlo ven", schimpt een voorbijgan ger. Doden Regeringswoordvoerders hou den hardnekkig vol dat er 125.782 doden zijn gevallen en geen half miljoen zoals talrijke hulpverleners schatten. De woordvoerders worden bedol ven onder kritiek: de hulp is te laat op gang gekomen en verloopt in complete chaos. „Helikopters droppen voedsel pakketten van zo'n grote hoogte dat de meeste in het water vallen. Toch weten som mige overlevenden dat voedsel op het droge te trekken tussen drijvende lijken en kadavers door. „Geen wonder dat er cholera is uitgebroken", zegt een Bengaalse vrouwelijke arts. „We doen wat we kunnen", zeggen de autoriteiten, maar daarmee stellen ze weinigen tevreden. „Er zijn al 200 doden gemeld van een diarree-epide- mie die net als cholera de kop opsteekt", zegt de arts. De circa 10 miljoen overleven den, van wie er zeker 7 mil joen dakloos zijn geworden, vechten intussen tegen nieuwe rampen als gevolg van steeds terugkerend slecht weer. Daardoor strandden gisteren ook hulpploegen die op weg waren naar het rampgebied en gevreesd wordt dat overleven den die opeengepakt zitten op heuveltjes en op daken van huizen, ook deze laatste droge plekjes aan het water zullen moeten prijsgeven. Fonds De regering staat intussen on der grote druk. Kranten heb ben onthuld dat de zes weken oude regering van premier Khaleda Zia het aan de stok heeft met waarnemend presi dent Shahabuddin Ahmed. Deze weigert 60 miljoen dollar te geven uit een fonds dat in dertijd werd binnengehaald door ex-president Ershad, te gen wie nu een groot aantal strafzaken wegens fraude loopt. Ahmed wil het geld niet aan premier Zia geven zolang die strafzaken nog niet zijn af gehandeld. De premier is daar, naar velen menen terecht, woedend over. „Het lijkt wel een complot", meldt een lid van de Bangla desh Nationale Partij. „Het le ger is ontevreden over de hulpacties van de regering en laat al doorschemeren dat het opnieuw de macht wil grijpen. Dat is wel het laatste dat we kunnen gebruiken. Dit is zon der twijfel de grootste ramp uit de geschiedenis van ons land. Geen enkele regering, ook niet die van de militairen, zou een ramp als deze snel kunnen aanpakken. Dit is eerder een mondiale kwestie", zegt hij. „We hadden de hulp na deze ramp veel efficiënter aange pakt als wij het voor het zeg gen zouden hebben. We heb ben ervaring met dit soort din gen, maar burgers wantrou wen soldaten helaas", bromt een legerofficier die net terug is van een van de laatste heli- koptervluchten. Intussen gaat er een sterk ge rucht dat de stad Thaka 500 rupees heeft uitgeloofd voor iedereen die een dode bergt, om zodoende de lijken uit het water te krijgen en de besmet ting van het drinkwater in te dammen. „Of het gerucht nu waar is of niet, het zegt iets over de onmacht van de rege ring", meent een diplomaat. MOSKOU Etnische on lusten in Armenië en Azerbajdzjan dreigen op nog meer bloedvergieten uit te lopen als de ver schillende strijdgroepen in de twee Sovjetdeelrepu blieken niet worden ont wapend. Sovjetpresident Michail Gor- batsjov stelde gisteren, dat tus sen de twee republieken zo spoedig mogelijk de rust her steld dient te worden. „De si tuatie is ernstig, een menselij ke tragedie. Het Jont moet uit het kruitvat worden gehaald, anders ontstaan er omstandig heden die tot meer bloedver gieten zullen leiden", aldus Gorbatsjov. De Sovjetpresident voegde eraan toe dat de ge vechten van vorige week het gevolg waren van een presi dentieel decreet waarin de ontwapening van de strijd groepen in beide republieken werd gelast. Volgens de autori teiten in Armenië zijn bij de gevechten aan Armeense zijde 37 doden gevallen. De Ar meense president Levon Ter- Petrosjan stelde gisteren dat Sovjetmilitairen met tanks, he likopters en artillerie aanval len hebben uitgeoefend op Ar meense nederzettingen. Daar bij zouden tientallen doden zijn gevallen. Volgens de Ar meense president had Moskou „feitelijk de oorlog verklaard aan Armenië". m HET LEVENDE EILAND Het „levende eiland", zo legt Prudon Rob uit, is eigen en enorme ronde bol, die in een reusachtige trog ligt en 'an slechts een klein gedeelte boven de zee uitsteekt. Met beweegt het enige decimeters heen en weer, wat mfkeurig werkende seismografen hebben geregistreerd. De w^tuur van het eiland is geheel anders dan die van de rest der 9.6- Het heeft een eigen magnetisch veld, dat tegengesteld i:/ft aan het magnetisme der aarde. Daarom is het gewicht van de bol ook betrekkelijk gering. Prudon heeft de magnetische krachtlijnen precies vastgesteld en hij wil nu proberen deze ver der te beïnvloeden. Daarvoor heeft hij een krachtstation laten bouwen, waar de nodige energie moet worden opgewekt om het plan van Prudon te laten slagen. Maar wat behelst het plan? Pru don laat zich er voorlopig nog niet over uit. Hij laat Rob het krachtstation zien en stelt hem voor aan de bedrijfsleider ir. But cher. (Vervolg van de voorpagina) SPLIT De eenheden in Kroatië zijn gevechtsklaar en hebben bevel terug te schieten als ze door bur gers worden aangevallen, aldus de Joegoslavische legerleiding. Volgens deze heeft de vijandi ge stemming tegenover het le ger in Kroatië een hoogtepunt bereikt. Het leger beschuldigt president Franjo Tudjman er van het geweld te hebben aan gemoedigd. De Kroaten zijn al lang onte vreden over de rol die het le ger speelt in de hoog opgelaai de onlusten tussen Serven en Kroaten, waarbij de afgelopen weken rond de twintig men sen het leven verloren. Zij be schuldigen de militairen ervan partij te hebben gekozen voor de Serven die zich van de deelrepubliek willen afschei den om zich aan te sluiten bij hun moederland Servië. Tudjman riep zondagavond op tot een demonstratie voor de poorten van de marinebasis in Split, om „de wereld te laten zien dat het een strijd is van het hele volk". Rond de 50.000 Kroaten blokkeerden vervol gens de toegangspoorten tot het marinehoofdkwartier in de stad. Een 19-jarige militair werd gedood toen zijn pantser wagen door de menigte werd bestormd. Gisteravond zag Tudjman zich gedwongen de menigte tot kalmte te manen en het geweld te veroordelen. Voor zover bekend heeft het leger niet gericht geschoten, wel gebruikte het traangas te gen burgers die barricaden op wierpen. Ook werden salvo's in de lucht afgevuurd. Het was de eerste keer dat het leger di rect als partij betrokken raak te bij de etnische onlusten die de Joegoslavische deelrepu bliek Kroatië nu al maanden teisteren. De demonstranten in Split protesteerden tegen de militai re blokkade van het Kroati sche dorpje Kijevo op 70 kilo meter afstand van de kust. Kijevo ligt in de hoofdzakelijk door Serven bewoonde streek Karjina, die zich in april onaf hankelijk van Kroatië heeft verklaard. De 1500 inwoners van het dorp zijn echter van Kroatische afkomst en bang voor hun Servische streekge noten. Volgens de demon stranten hield het leger voed sel en medicijntransporten naar het dorp tegen. De gewelddadigheden in Split volgden op een roerige week in de hele door Serven be woonde gordel van de kust dwars door Kroatië naar de Hongaarse grens. De streek wordt dagelijks opgeschrikt door explosies en schietpartij en. Ten minste twaalf Kroati sche politieagenten en een ge ringer aantal Servische bur gers werd gedood. De marine basis in Split was al eerder doelwit van bomaanslagen en andere acties. De militairen hebben altijd verklaard te zul len terugschieten als ze zouden worden aangevallen, maar gis teren onthielden de bewakers zich van buitensporig geweld. Relschoppers Politie-agenten in Washinton staan met de wa penstok klaar terwijl een auto uitbrandt. De Amerikaanse hoofdstad was gisteren het to neel van rellen. Ongeveer hon derd jongeren trokken gisteren gooiend met fles sen en brand stichtend door de wijk Mount Pleasant. Etala geruiten werden ingegooid en een „fast-food" res taurant werd ge plunderd. Aanlei ding voor de rel len was het neer schieten zondag van een inwoner bij zijn arrestatie. De politie zette traangasgrana ten in tegen de relschoppers. foto: afp JERUZALEM De Europese Gemeenschap zal unaniem be sluiten moeten nemen waar van iedereen weet dat ze ge respecteerd worden. De Israë lische minister van buiten landse zaken, David Levy, zei gisteravond in Jeruzalem na een onderhoud met zijn Ne derlandse collega Hans van den Broek: „We willen zeker tot een goede verstandhouding mpt heel Europa komen maar we moeten er zeker van zijn dat wat we samen beslissen ook uitgevoerd wordt". De EG wil graag meedoen aan een regionale vredesconferen tie in het Midden-Oosten naast de Verenigde Staten en de Sovjetunie. Israël voelt er ech ter weinig voor, en uit de woorden van minister Levy valt op te maken dat dat veel te maken heeft met het niet altijd eensgezinde politieke op treden in het buitenlands be leid van de lidstaten. Van den Broek noemde het openhartige onderhoud met Levy vrucht baar en nuttig. De voormalige Sovietminister van buiten landse zaken Edoeard Sjevard- nadze stelde gisteren in Was hington, waar hij de VS om meer hulp voor zijn land vroeg, voor om werelwijde saiïcties in te stellen tegen lan den in het Midden-Oosten die weigeren mee te doen aan di recte vredesbesprekingen. Mi nister van buitenlandse zaken James Baker van de Verenig de Staten onderneemt een nieuwe vredesmissie naar het Midden-Oosten. Volgens het Egyptische persbureau MENA zal Baker waarschijnlijk zater dag in Cairo met zijn Sovjet collega Bessmertnych praten.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5