Snel herstel Bush versterkt jeugdig imago In Mexico-Stad zijn de problemen groter dan waar ook ter wereld Prins Claus waarschuwt tegen blind geloof in vrije markt BINNENLAND/BUITENLAND £e*dóeSou/umt DINSDAG 7 MEI 1991 PAGI1 DEN HAAG Prins Claus heeft giste ren gewaarschuwd tegen een blind ge loof in de vrije markt als oplossing voor de grote problemen, en de hoofdstro ming in het economisch denken als „door en door conservatief' bestempeld. De prins sprak bij de opening van de conferen tie van „The Society for International Develop ment", gisteren in Amsterdam. Op deze confe rentie, de twintigste in zijn soort, wisselen ont wikkelingsexperts van gedachten over een stra tegie voor duurzame economische groei en soli dariteit in een wereld waar de onderlinge af hankelijkheid steeds groter wordt. „De veel-geprezen vrije markt", aldus prins Claus „is, welke verdiensten zij ook mag heb ben, geen oplossing voor het probleem van hon ger en armoede, de vernietiging van het milieu of de verdere verspreiding van wapens voor massa-vernietiging. De vrije markt op zich is niet het antwoord op het rechtmatig verlangen naar economische gerechtigheid, politieke vrij heid en gelijke kansen". „Met enige overdrijving kan worden gezegd dat het economisch denken van de afgelopen twee eeuwen voornamelijk ging over de vraag hoe degenen die reeds rijk zijn, vooral door het be heersen van kapitaal en land, hun rijkdom nog verder kunnen vergroten. Economen hebben minder aandacht besteed aan het probleem van verdeling. Ik geloof zelfs dat de hoofdstroming van de economie in talrijke opzichten een or thodoxe consensus is, die aantoonbaar door en door conservatief is. Volgens deze orthodoxie hebben wij altijd meer nodig van datgene dat ons in de problemen heeft gebracht om deze problemen op te lossen". Gezien vanuit de geïndustrialiseerde wereld was het afgelopen decennium voor de rijke lan den de langste periode van duurzame economi sche groei sinds het einde van de oorlog. De in ternationale schuldencrisis lijkt de financiële markten niet langer te bedreigen, en het hand jevol ontwikkelingslanden dat zal kunnen aan schuiven bij de rijken wordt genoemd als be wijs voor de doeltreffendheid van de ontwikke lingsstrategie. „Maar vanuit het Zuiden", aldus prins Claus, „waren de jaren tachtig een periode van stil stand, een tijd waarin rampen niet alleen dreig den, maar zich ook voltrokken. Het was een de cennium van een verlammende schuldenlast, van een netto overdracht van rijkdom van Zuid naar Noord, van ongekend lage grondstoffen- prijzen en internationale financiële chaos. Het is terecht een verloren decennium voor eender de van de wereldbevolking genoemd, ee riode waarin de ongelijkheid tussen en in i is toegenomen. Het blijft een wereld w meer dan een miljard mensen is veroordet een bestaan in absolute armoede, waar vensstandaard van velen lager is dan nie' maar dertig jaar geleden. Voor het Zuide „de nieuwe wereldorde" er weinig ande dan de oude". De internationale ontwikkelingsgemeens aldus de prins, „is niet alleen niet bij macl uitdaging te aanvaarden, zij raakt steeds v achterop. De wereld verandert zó snel, d de veranderingen niet meer beheersen men de uitdaging aanvaarden dan zal in e! val het belang van samenwerking die is seerd op solidariteit moeten worden er Het economisch denken zal gericht moete op het problemen van verdeling van rijl zowel tussen als in landen". DEN HAAG Deze week voert de Novib (Ne derlandse organisatie voor internationale ontwikke lingssamenwerking) cam pagne onder de naam 'Alarma Mexico'. Vandaag is het publicitaire hoogtepunt van de campagne, met aandacht op de radio en tv, en een conferentie in de Nieuwe Kerk in Den Haag. Deze week verschijnt ook een speciaal boek over de grote steden in Latijns-Amerika, ge schreven door de journalist M. Bayer. Twee onderwerpen staan cen traal in de week van 'Alarma Mexico'. Zowel de stedelijke problematiek in de Derde We reld in zijn geheel als de posi tie van de 'Moeders van Mexi co' komt aan bod. Jaarlijks groeit de stedelijke bevolking in de Derde Wereld met 45 tot 50 miljoen mensen. „Minstens de helft van de groei heeft een natuurlijke oorzaak", zegt M. Bayer, schrijver van het boek 'De stad in het slop', daarmee de mythe wegnemend dat de oor zaak gezocht moet worden in de trek. van het platteland naar de steden. In sommige steden in Latijns-Amerika speelt het wel een rol, maar het is zeker niet de hoofdoor zaak. Het belangrijkste gevolg van de enorme bevolkingsgroei in de steden in de Derde Wereld is dat er een tekort aan alles ontstaat. De belangrijkste pro blemen zijn er op het gebied van betaalbaar voedsel, schoon drinkwater, riolering, huisves ting, gezondheid en transport. Door de schrijnende schaarste en een overheid die absoluut niet in staat is bovenstaande zaken te reguleren ontstaan er allerlei informele (illegale) cir cuits. Alles wat schaars is, is handel", zegt Bayer. „De in formele sector groeit gigan tisch ten opzichte van de for mele sector. Bij schaarste krijg je altijd mensen die de kanalen beheersen". Een enorme cor ruptie, met name in het amb tenarenapparaat, is het gevolg. Ambtenaren die steekpennin gen aannemen om iets te doen wat eigenlijk niet meer dan hun taak is. De politieagent die geld aanneemt om even de andere kant op te kijken. De werknemer van het water- voorzieningsbedrijf die tegen betaling schoon water levert. De voorbeelden zijn talrijk en aan de orde van de dag. Twintig miljoen In Mexico-Stad zijn de proble men groter dan waar ook. Met circa twintig miljoen inwoners is het de dichtstbevolkte stad ter wereld. Bovendien heeft het de grootste krottenwijk. En als klap op de vuurpijl: het is de meest vervuilde stad ter wereld. Naar Nederlandse maatstaven gemeten leeft Mexico-Stad de gehele dag in smog-alarm, fase drie. Boven Mexico-Stad hangt vrijwel het gehele jaar een bruin-grijze koepel van stof, koolmonoxy- de, zwavel, lood en andere luchtverontreinigers. Dagelijks stikken er circa .82 kinderen in de smog van Mexico-Stad. De mensen met aandoeningen aan de luchtwegen zijn niet te tel len. Velen begeven zich over straat met stofkapjes voor hun mond. Verkeer en industrie blazen dagelijks 11.000 ton chemisch afval de atmosfeer in. Van het afval dat de men sen produceren wordt slechts een beperkt deel verwerkt. De rest hoopt zich in de straten op. Riolering ontbreekt veelal. Verschrikkelijke epidemieën liggen immer op de loer. De cholera-gevallen in Peru to nen dit aan. Bayer: „Als Europeaan kun je je absoluut niet voorstellen wat het betekent in een stad als bijvoorbeeld Mexico-Stad te leven. Het is net een mie rennest: enorm druk, warm en vies. Iedereen moet knokken voor zijn plek, en wie het sterkst is komt er ook het sterkst uit, met name op de ar beidsmarkt". Een oplossing voor de overbevolking in de steden in de Derde Wereld is nog ver weg. Gezien het feit dat de bevolking over het al gemeen jong is, moet het erg ste volgens Bayer nog komen. Zeker de eerste vijftig jaar zal de bevolking in de steden in de Derde Wereld nog toene men. Toch benadrukt Bayer dat mensen meer kansen in de stad hebben dan op het platte land. „In de stad moet geleefd worden. Waar veel mensen zijn is handel. Je ziet een enor me creativiteit. Mensen die een handeltje in van alles en nog wat opzetten. Iemand die op een hoek van een straat si garetten staat te verkopen. Binnen twee minuten staat op een paar meter afstand ie mand anders met lucifers of aanstekers te leuren. Ook kun je tegen betaling een vuurtje krijgen". Alle creativiteit ten spijt, het zal nooi genoeg zijn om iedereen een bestaansmini mum te garanderen. Daarvoor zijn de problemen te groot. Toch valt er in de marge wel het een en ander te bereiken volgens Bayer. Projecten op het platteland alleen zijn on voldoende. Dit inzicht is in middels ook tot de Nederland Mexico-Stad heeft de grootste krottenwijk van de wereld. se overheid doorgedrongen. Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking ruimt in zijn nota 'Een wereld van ver schil' een speciale plaats in voor de stedelijke armoedebe strijding (één van de vier zoge naamde speerpunten van het Nederlandse ontwikkelings- hulp-beleid). „De lijn die ge volgd moet worden is een to taal andere visie op de stad", aldus Bayer. „Bekijk de bewo ners eens goed die bezig zijn het hoofd boven water te hou den. Je moet rekening houden met de wensen van de men sen. De overheid heeft geen geld om te investeren, althans heel weinig. Daarom moeten er minder, of liefst helemaal geen, prestige-objecten meer komen. Het gaat erom dat je van onderaf begint te bouwen. De mensen moeten het zelf doen, en de overheid moet slechts de grote lijnen aange ven en zekerheden geven. Zorgen voor water en elektri citeit. De overheid moet men sen garanderen dat als zij in een huisje investeren, zij daar ook mogen blijven wonen. De toegang tot publieke voorzie- FOTO: ningen moet absoluut vi terd worden". Dat er een ge weg te gaan is, staat Bayer benadrukt dat om eindelijk resultaat te bo „politici, de lokale over de Niet-Gouvernementele ganisaties ter plekke er mensen zelf op één lijn mc komen". „Op dit momei het nog zo dat de infori circuits gewaardeerd wor en dat moet veranderen. E voor moet je echter wel de corrupte bureaucratie h breken. Begin daar maar VARA breng show over Mexico-Stac Toestemming om alleen m het bos rond te dolen hryq ih nooitdus moet ih tante en lambih uersihalhen Idoor MARC DE KONINCK WASHINGTON De 'imago-bouwers' van het Witte Huis hebben zich de afgelopen dagen van hun sterkste kant laten zien. De lachende kop van de president door het kleine raampje van het zieken huis, de foto van de klein kinderen die in het hospi taal de briefing van de nationale veiligheidsadvi seur onderbreken en de verklaringen van woord voerder Fitzwater dat zijn baas ongeduldig is en gre tig om weer aan het werk te gaan en het joggen te hervatten. Het is de zorg vuldig georkestreerde portrettering van een energiek en jeugdig poli tiek leider. De indruk van onkwetsbaar heid is van eminent belang voor een George Bush, wiens hartritmestoornis heel Ameri ka heeft doen concentreren op de politieke achilleshiel van de president: vice-president Dan Quayle. Het jongste nationale opinie-onderzoek, enkele da gen voor het optreden van Bush' hartklachten verricht, laat zien dat slechts 19 procent van de Amerikaanse bevol king de huidige reserve-presi dent geschikt acht voor de hoogste verantwoordelijkheid. De 'Quayle-factor' is een pro bleem dat dezer dagen een einde dreigt te maken aan de suggestie van politieke on overwinnelijkheid die sedert de afloop van de Golfoorlog rond George Bush hangt. Zulks temeer omdat ook ande re problemen George Bush een onaangename verrassing voor de wereld en voor presi dent Bush zelf. Op het vluch telingenprobleem (dat in de eerste naoorlogse weken door Washington volslagen is mis kend) had hij niet gerekend, het politiek overleven van Saddam Husayn (volgens Bush „erger dan Hitler") is een smet op de militaire overwinning, de 'nieuwe wereldorde' is zoek en de Israëlisch-Arabische vrede die nu binnen bereik zou zijn, is nergens in zicht. De gestage verslechtering van de Amerikaanse economie, ge koppeld aan reusachtige pro blemen van criminaliteit, ar moede, stedelijk verval en po ver onderwijs, lijkt de huidige president, met zijn sterke voorkeur voor buitenlandse politiek, nauwelijks te interes seren. Al die vraagstukken leken al geruime tijd heimelijk hun krachten te bundelen en be schikbaar te stellen aan de De mocratische Partij, waarin mo gelijke presidentskandidaten nog het verdere bedaren af wachten van de 'Golfvreugde' en de persoonlijke populariteit die George Bush daaraan dankt. En nu heeft zich ineens dat sluimerende Quayle-probleem naar de kop gedrongen van wat in feite een serie politieke dynamietstaven is. Het is een pikant top-probleem omdat het zeer persoonlijk is, omdat het hart van de president zo wel fysiek als symbolisch tot ieders verbeelding spreekt en omdat het George Bush voor meerdere dilemma's plaatst. Dan Quayle in 1992 niet ver vangen door een geloofwaardi ger vice-president kan Bush op verwijten van arrogantie en onverantwoordelijkheid ko men te staan. En wel vervan gen zou nu meer dan ooit een impliciete erkenning zijn dat de president zowel een riskan te' gezondheid als een verkeer de vervanger heeft. Wijsheid „Al mag zijn hartstoornis nog zo goedaardig zijn en al zou het euvel totaal en voorgoed verdwijnen, na het gebeurde van afgelopen week zal Bush in de komende verkiezings strijd achtervolgd worden met de vraag: gelooft de president echt dat Dan Quayle de beste persoon in de Verenigde Sta ten is om hem op te volgen?", vatte gisteren Democratisch Partijbestuurder Bill Clinton het wezen van het politieke probleem samen. Maar de soms lacherige en bravourachtige wiize waarop het Witte Huis en de president zelf de hartstoornis de afgelo pen dagen voorstelden als een gering incident waardoor de atleet George Bush zich niet laat intimideren, zou kunnen wijzen op presidentiële kop pigheid en een blijvende wei gering om Quayle te laten val len. Veel zal afhangen van de vraag of de ritmestoornissen bij Bush blijven optreden. Als hij een tweede keer zou moeten worden opgenomen in het ziekenhuis wegens adem nood, dan lijkt dat ten ministe het einde van Quayle's zo niet van Bush' eigen Witte-Huisja- ren te zullen inluiden. Geen wonder dat talrijke Amerikanen de wens koeste ren dat Dan Quayle zelf de wijsheid zal opbrengen om de eer aan zich te houden en vrij willig plaats te maken voor een reserve-president met meer persoonlijk gezag en er varing. Maar wijsheid is nu juist de kwaliteit die onvol doende voorradig wordt ge acht in de man die een hart slag van het Amerikaanse pre sidentschap afstaat. HILVERSUM „De NO biedt een geëmancipeerde nier van ontwikkelingshul heel veel landen van de reld. Ze pompen vanuit derland niet zomaar erf wat geld in, maar bieden structurele wijze hulp", Astrid Joosten, net (doodz terug van een weekje Mex Stad. Ze was er als presente ce verantwoordelijke voor fondswervende informati programma Alarma Mexic< „Wat volgens mij duidelijk het programma blijkt, is da (financiële) steun die w< gegeven, is bestemd voor oplossingen die de Mexica zelf hebben bedacht. Zi projecten hebben ook de gri ste kans van slagen". Het j gramma wordt vanavond gezonden bij de VARA op derland 1 om 20.49 i Alarma Mexico is een gramma van uitersten. S< zal de kijker een brok in keel krijgen van alle ellei die in beelden is gevanf Maar vervolgens zal hij w heel vrolijk worden, vo< vanwege de grote dosis r ziek. Zaterdag keerde de pl terug uit Mexico, waar in krottenwijken van Mexi stad het vieren van Moeder werd bekeken. Nederland blijkt niet het er, land te zijn dat de moeders jaar een dag speciaal eert. Door het Moederdagthema het zijn zonnige uiterlijk rj Alarma Mexico de vertrouv fondswervende uitstralj hoewel Astrid Joosten iea een blijft attenderen op de in het programma-b Hoofdmoot van de docum taire is het talkshow-gede op een armoedig ogend plfl tje. Daar praat Astrid Joos met de Nederlandse en M^ caanse moeders. SUSKE EN WISKE langzaam maar zeker steeds dichter op de hielen zijn gaan zitten, waardoor de deze zo mer beginnende strijd voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar toch nog echt spannend kan worden. Bush kan daarom een nieuwe impuls in zijn populariteit goed gebruiken. De tentoon stelling van zijn persoonlijke meesterschap over een welis waar geringe maar in aanleg toch beangstigende stoornis, kan daarvoor zorgen en zou Amerika opnieuw haar 'Quay- le-angst' kunnen doen ver dringen. Kwetsbaarheden De kwestie Quayle vertoont in zekere zin gelijkenis met an dere kwetsbaarheden van George Bush, welke verwijzen naar het persoonlijke en poli tieke karakter van de presi dent en die het begrip ver waarlozing als gemene deler hebben. Bush heeft zijn uitverkiezing in 1988 van Dan Quayle tot (toen nog beoogd) vice-presi dent volgens ingewijden later betreurd. Maar hij heeft het potentieel gevaarlijke pro bleem laten rusten totdat het opgelost, dat wil zeggen uit het bewustzijn van de bevolking en van zijn Republikeinse Par tij verdwenen, leek. Trots - onwil om een fout te erkennen - bracht Bush er korte tijd ge leden toe te beslissen dat hij opnieuw met Dan Quayle de verkiezingen van 1992 zou in gaan. Een soortgelijke veronachtza ming van vraagstukken die politieke revanche in petto hebben, tekent zich af in Bush' behandeling van binnenlandse problemen, van het 'post-Gol- foorlogse' Midden-Oosten en van een affaire als de invasie van Panama en de arrestatie daar van dictator Noriega. HET WITTE WIEF Hoofdkantoor Nike naar Amsterdam AMSTERDAM De Ameri kaanse leverancier van sport artikelen Nike heeft besloten het Europese hoofdkantoor te verplaatsen van het Duitse Weiterstadt naar Amsterdam. De verhuizing gaat komende zomer plaatsvinden. Er zijn 68 mensen bij betrokken, aldus Nike. Nike, die in Europa in het lopende jaar een omzet van meer dan 600 miljoen dol lar verwacht, had in Duitsland te kampen met ruimtegebrek. Er wordt een verdere explo sieve groei in West- en Oost- Europa verwacht. Het Nike- concern boekte in de afgelo pen twaalf maanden een om zet van 3 miljard dollar, waar van ongeveer 20 procent in Europa. Een sterk publieksgerichte opstelling van de collecties, een actief tentoonstellingsbeleid en aandacht voor alsook voor het behoud van de natuur en speciaal van het milieu, dat zijn de redenen waarom het Natuurhistorisch Maastricht de museumprijs in ontvangst mocht nemen. De prijs (100.000 gulden), ingesteld door het Prins Bernard-fonds uitgereikt door burgemeester Ph. Houben (I.) aan hoofdconservator D. De Graaf (m.) en de voorzitter van het fonds, Noriega zit nu nog altijd in Mi ami in de gevangenis te wach ten op een proces, waarvan het mogelijke verloop er steeds somberder voor de aanklager (de Amerikaanse regering) en voor president Bush (hij was directeur van de CIA toen No riega op de loonlijst van de CIA stond) begint uit te zien. De spontane militaire actie in Panama is nooit op zijn gevol gen doordacht. Zo ook vormen de consequen ties van de oorlog tegen Irak

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4