Warmond wil niet in het Groene Hart Volkstuinders Voorhout tegen" aanleg van vierde voetbalveld COLLEGE NEEMT STANDPUNT IN Sociale veiligheid Lisse ook via enquête in kaart gebracht 11 Warmond wil kamperen aan banden leggen LEIDEN OMGEVING £eidóc0omtmt DINSDAG 7 MEI 1991 PAG1 Nieuwe theaterprogramma Noordwijk flink uitgebreid NOORDWIJK De Stichting K O Noord- wijk heeft haar programma voor het nieuwe seizoen gepresenteerd. In totaal zullen twintig concerten en voorstellingen gegeven worden. Allen zullen plaats vinden in cultureel cen trum De Rank in Noordwijk. Het theaterpro gramma van K O werd vorig jaar geïntrodu ceerd. Volgens de stichting heeft het publiek na een aarzelend begin de weg naar het thea ter gevonden. Het feit dat het een theater in de directe omgeving is zou daarbij een rol spelen. Men heeft daarom besloten het programma uit te breiden. In het seizoen 1991-1992 zullen on dermeer Robert Paul, Yvonne Keuls en Hetty Heyting in Noordwijk te zien zijn. Het comple te overzicht is bij de VVV in Noordwijk ver krijgbaar. Na de zomer wordt het huis-aan- nuis bezorgd. Extra subsidie peuterspeelzaal SASSENHEIM De Stichting Peuterspeelzaal Sassenheim krijgt meer subsidie. Daarmee kan men de hogere huurkosten betalen en daar naast een part-time teamleidster aanstellen voor vijf uur in de week. Totaal wil de ge meente 27.000 gulden extra subsidie verstrek ken aan de Peuterspeelzaal. Rouwcentrum mag uitbreiden SASSENHEIM Het rouwcentrum Vliem in Sassenheim mag uitbreiden. De aanvankelijke bezwaren van omwonenden tegen de uitbrei dingsplannen zijn grotendeels weggenomen door een gewijzigde opzet. Zo is toegezegd dat de te bouwen aula en keuken van het rouw centrum geluiddicht zullen worden gemaakt. Ook zal een nieuwe dubbele garage worden gebouwd waarin de reparaties van auto's zal plaatsvinden. Drie miljoen voor vrije busbaan door Sassenheim SASSENHEIM De NZH zal drie miljoen gulden investeren om een vrije busbaan door Sassenheim aan te leggen. Een vrij traject zal vanaf de Beek brug in de richting Leiden lopen over de Heere- weg-Hoofdstraat naar het kruispunt met de Van Pallandtlaan en op de Van Pallandtlaan tussen de aansluiting op de A44 en het kruispunt met de Parklaan in de richting van Sassenheim. Op ande re delen van het traject zal de bus via een gunstige verkeerslichtregeling snel moeten kunnen doorrij den. Op de A44 zal een halte komen waar overge stapt kan worden op de nog te realiseren snellij- nen. Deze halte zal ter hoogte van de Menneweg aangelegd worden. De maatregelen mogen niet ten koste gaan van de capaciteit van de kruispunten van de Van Pallandtlaan met de Hoofdstraat. Ook extra filevorming zal moeten worden voorkomen, aldus B en W van Sassenheim. Afvalplastic belandt alsnog tussen huisvuil NOORDWIJKERHOUT De inzame- lingsmethode van plastic in Noordwijker- hout moet veranderd worden. Het plastic kan nu ingeleverd worden op de gemeen- tewerf waar vandaan wekelijks drie con tainers afval worden afgevoerd. Het be drijf dat het plastic inneemt heeft geklaagd dat tussen het plastic te veel onbruikbaar afval zit. Hierdoor loopt de verwerking van het plastic niet alleen vertraging op, maar verdwijnt ook een groot deel van het ingeleverde afval alsnog tussen het norma le afval. Het bedrijf heeft de gemeente daarom ook geadviseerd geen containers voor afvalplastic te plaatsen op diverse punten in Noordwijkerhout. Er zal teveel rommel in de container worden gegooid waardoor de inhoud ervan moet worden afgekeurd, zo wordt gevreesd. Noordwijkse politie wil dag en nacht bereikbaar zijn NOORDWIJK De Noord wijkse politie zal er naar stre ven 24 uur per dag bereikbaar en inzetbaar te zijn voor hand having van de openbare orde en veiligheid. Met name het uit gaanscentrum in de badplaats zal daarbij scherp in de gaten worden gehouden. Ook de mi lieuproblematiek zal meer aan dacht krijgen. Dertig politie mensen zullen in de komende jaren een cursus milieu gaan volgen om de achterstand die op dit gebied in Noordwijk bestaat in te lopen. Dat staat in een nota van de gemeentepolitie Noordwijk over het fun ren van de politie tot 1994. Naast deze prioritei de politie doorgaan mt aantal bestaande prèject zal de terugdringing van minaliteit in Noordwijk geving vooral in samenw met andere korpsen v aangepakt. Het Prima-i che project in de Duin- e lenstreek en het Regiona cherche Team zijn daar beelden van. Ook zal de opnieuw deelnemen aa vandalismeregistratie-pro; INZET POLEN BIJ HOGE UITZONDERING Bollenbedrijven moeten hun personeel binnen EG gaan werven DEN HAAG Neder- landse bollentelers mogen het komend seizoen slechts bij uitzondering Polen in dienst nemen voor het binnenhalen en verwerken van de oogst. Het Centraal Bestuur Ar beidsvoorziening (CBA) zal alleen werkvergun ningen afgeven voor Po len of andere mensen af komstig van buiten de EG, als blijkt dat er on voldoende personeel kan worden aangetrokken. Dat staat in de bollenregeling '91 die door het CBA is vastge steld, na overleg met het mi nisterie van Sociale Zaken, vier arbeidsbureau's in Noord en Zuid-Holland en het land bouwbedrijfsleven. De Dienst Inspectie Arbeidsverhoudin gen (DIA) zal in samenwer king met de politie strenger dan voorheen gaan controle ren op de naleving van bollen regeling. Uitgangspunt voor de regeling is dat de bollentelers in eerste instantie zelf verantwoordelijk zijn voor het aantrekken van voldoende personeel. Lukt dat niet, dan kunnen ze hun vaca tures melden bij het arbeids bureau. De arbeidsbureaus werven eerst op de Nederland se arbeidsmarkt. Zijn daar on voldoende mensen te vinden dan kunnen werknemers uit de EG (inclusief Spanje en Portugal) worden aangetrok ken. Voor werknemers uit andere landen worden in beginsel geen tewerkstellingsvergun ningen verstrekt, tenzij de ar beidsbureaus er niet in slagen om uiterlijk twee weken voor het begin van de werkzaamhe den voldoende personeel te werven. De bollentelers moeten hun vacatures dan wel tijdig, dertien weken van tevo ren, hebben aangemeld. De bollenregeling '91 is in gro te lijnen identiek aan de bol lenregeling van het vorig sei zoen. Ook toen gold, tot groot ongenoegen van de bollente lers, dat Polen slechts een werkvergunning kregen als eerst al het mogelijke was ge probeerd om elders voldoende personeel aan te trekken. Vol gens secretaris G. de Bock van de Katholieke Land- en Tuin- bouwbond (LTB) in Haarlem is de nieuwe regeling dan ook net zo slecht als de oude. Nu de visumplicht voor Polen is afgeschaft, zijn er meer werkzoekende Polen in Ne derland dan voorgaande jaren. Op dit moment is er nog wei nig werk te vinden in de bol- lensector. De grote vraag naar arbeidskrachten ontstaat pas in juni, als de oogst van de bol ler^ begint. WARMOND Warmond moet geen deel gaan uit maken van het Groene Hart en het dorpskarakter dient behouden te blijven. Een gedeeltelijke bebou wing van de Klinkenber gerpolder behoort echter tot de mogelijkheden als de groene monumenten gehandhaafd blijven. Dat is in het kort het stand punt van het college van B en W zoals dat is verwoord in het conceptrapport „Uitgangspun ten voor het ruimtelijk be leid". De visie in het rapport is de weerslag van de inspraak die de bevolking heeft gekre gen in het toekomstige ruimte lijke beleid tot ver na 2000. Na behandeling in een extra commissievergadering en goedkeuring door de raad zul len de uitgangspunten inge bracht worden in het interge meentelijk overleg over de structuurschets voor de Bol lenstreek. In het conceptrap port wordt een standpunt be paald over het beleid ten aan zien van de Kagerplassen en het Veen weidegebied, ten aan zien van het eigen karakter van Warmond en van mogelij ke toekomstige verstedelij king. Grens De grens van het Groene Hart moet in het belang van de Ka gerplassen en het omringende veenweidegebied scherp ge trokken worden. Met het oog op de recreatieve- en woon functie „is het betrekken van Warmond als geheel binnen het Groene Hart niet ge wenst", aldus het college. Dui delijke verstedelijking in de vorm van stedelijke balkons wordt afgewezen. De gemeente kan zich beter vinden in het beleid zoals in het deelplan „De Kaag" is ver woord, waarbij de nadruk ligt op bestaande waarden en be staande functies. Dat stand punt wordt ook gehuldigd als het gaat om het dorpskarakter. De groene monumenten zullen behouden en waar mogelijk versterkt moeten worden. Voor de ontwikkeling van de kern betekent dat een zeer be perkte inbreidingsmogelijk- heid zonder het waardevolle karakter aan te tasten. NS-halte Het aanbreiden van nieuwe uitbreidingen in ringen of schillen wordt ook niet wense lijk geacht. B en W zoeken uit- TEELLANDJES ELSGEEST INZET DREIGEND CONFLICT breidingsmogelijkheden op de bollengrond in de Klinkenber gerpolder. „De aard van de be bouwing dient samenhang met het ruimtelijk en maatschap pelijk karakter van Warmond te krijgen. Dit houdt een geva rieerde, in kleine buurten ge lede vorm in, met bijzondere aandacht voor betaalbare wo ningen", zo staat er in het rap port. Het gebied rond de Was- beeklaan komt in aanmerking voor bebouwing als er een NS- halte komt. Het tunneltje onder de omleidingsweg naar de sportvelden aan de Spekkelaan in Lisse is één van locaties die als onveilig worden ervaren FOTO: HENK VAN DEN ENDE LISSE Een onderzoek naar sociale veiligheid in Lisse heeft nog weinig op geleverd. De Vrouwenad viescommissie (VAC) in Lisse is begin april '91 be gonnen met het onder zoek. Lissers werden via persberichten gevraagd om zich heen te kijken en onveilige situaties aan te melden. Nu reacties uit blijven overweegt de VAC een enquête te gaan hou den. Volgens C. de Graaff, secreta ris van de VAC, betekent de geringe respons niet dat het met de onveiligheid in Lisse dus wel losloopt. „Veel men sen durven er niet voor uit te komen wanneer ze lastig ge vallen zijn", aldus De Graaff. „Er is echter wel degelijk angst voor bepaalde locaties' Als voorbeeld van onveilige plekken in het bollendorp noemt De Graaff het fiets- voetgangerstunneltje onder de omleidingsweg. Fietsers en voetgangers kunnen daar vol gens haar geen kant op maar moeten wel van het tunnelde gebruik maken als ze naar ae sportvelden aan de overkant van de omleidingsweg willen. Of ze moeten voor het alterna tief via Keukenhof kiezen, maar dat is mogelijk nog on veiliger dan het tunneltje zelf. Een ander punt wat veel ge noemd wordt is de Ruishorn- laan. „De huizen staan daar ver van de weg af. Wanneer daar wat gebeurt kun je schreeuwen wat je wilt, de mensen horen je domweg niet", meent De Graaff. Omdat de oproep nog weinig reacties heeft opgeleverd over weegt de VAC nu om een en quête te gaan houden. De com missie wil voor het einde van het jaar een rapport uitbren gen over de veiligheidssituatie in Lisse. Mensen die een onveilige situ atie willen melden kunnen bellen naar de VAC, tel: 02521-10851 en 02521-11363. VOORHOUT Voetbal vereniging Foreholte heeft bij de gemeente Voorhout het verzoek in gediend voor uitbreiding van haar voetbalaccom modatie. Men heeft daar bij de blik gericht op het naburige volkstuinencom plex Elsgeest. Als Fore holte gaat uitbreiden, dan zullen er een aantal volks tuinen moeten verdwij nen. Het bestuur van de volkstuinvereniging Els- geest is echter niet van zin zonder slag of stoot af stand te doen van de ui terst vruchtbare teelland- jes. Eind vorig jaar had het be stuur van Foreholte een eerste gesprek met wethouder E. v.d- Laar over een eventuele uit breiding van het complex. Door de voortdurende groei van Voorhout is ook het le denaantal van de voetbalclub flink toegenomen. Aanleiding voor V.d. Laar Foreholte te verzoeken aan te geven welke effecten de groei van de vere niging zal hebben voor de ca paciteit van de accommodatie. In februari van dit jaar was men zover. Het bestuur kwam op de proppen met een plan, waarin diverse uitbreidings mogelijkheden geopperd wer den. Hoog op de verlanglijst stond de uitbreiding van het trainingsveld vlakbij de kleed kamers. De selectie van Fore holte traint op dit zogenaamde 'derde' veld. Maar er worden ook ieder weekeinde wedstrij den op gespeeld. Door het in tensieve gebruik ziet het veld er dan ook uit als de Sahara. Met een nieuw trainingsveld zou het derde veld ontzien kunnen worden en dus langer bespeelbaar zijn. Ledenstop Foreholte groeit door het snel toenemende inwonertal van Voorhout als kool. Het afgelo pen jaar nam het ledental met vijftig procent toe. Bij een aan houdende stijging van leden zal de huidige omvang van de accommodatie, de voetbalver eniging binnen afzienbare tijd dwingen een ledenstop in te voeren. Uitbreiding van het trainingsveld verschaft de club lucht tot 1994. Daarna zal de aanleg van een vierde speel veld noodzakelijk zijn. Voor de uitbreiding van het trainingsveld zou de volk stuinvereniging Elsgeest ne gentien tuinen moeten inleve ren. „Onplezierig maar er valt over te praten", vertelt N. v. Schooten voorzitter van Elsgeest. „De gemeente zal ons dan wel moeten compenseren. Wij hebben tenslotte een rechtmatig huurcontract met de gemeente. De grond kan al leen worden opgeëist indien het algemeen belang in het ge ding is. Verdere groei van Fo reholte mag echter niet ten koste gaan van Elsgeest. Door de aanleg van een vierde veld zouden we zestig tuinen kwijt raken en dat is voor ons niet aanvaardbaar meer". Angst Volgens Van Schooten speelt bij Foreholte angst een rol bij het uitbreidingsverzoek van de club. De komst van Ter Leede en Teylingen naar de nabij gelegen Rode Molenpol der zou daarvan de oorzaak zijn. Men is bang in de toe komst Voorhoutse voetballers te zien verdwijnen naar de concurrentie uit Sassenheim. De reden dat het derde veld er zo slecht bij ligt is volgens Van Schoten niet alleen gelegen in het intensieve gebruik. Een opknapbeurt zou volgens de volkstuinvoorman al veel el lende voorkomen. „Als de vel den in het midden zo'n tien centimeter verhoogd worden, dan scheelt dat al enorm", meent hij. „De velden liggen op een kleiplaat. Dooi15 eventuele verhoging ka?* water beter weglopen.?1 moeten er een paar sf5 graszoden op. Nu wortfi veld als nat is binnen de'c ste keren kapot getrapt'6 hou je in een droge pt niets dan een kale zand\B over". I*1 ki Begrip p« P. v. Kesteren, voorzitter^ het bestuur van Forege heeft wel begrip vooi^ standpunt van Elsgeest. vinden het heel verveleiL we problemen scheppei. Elsgeest. Maar wij wl door de gemeente gevLa aan te geven waar onze E. keur naar uitging. En de van de huidige volkstuiiL voor ons het meest gesL Het ligt het meest centra^ opzichte van de kleedkL en de materiaalruimte". jHl De volkstuinvereniging zich gaan verdedigen als dat de gemeente akkoori met de aanleg van een veld. „Daar zullen wij n meewerken", klinkt het lustig uit de mond vai Schoten. „Ik ben al 4 'doelverdediger bij Fori maar dat wil nog niet dat ik het noodzakelij] dat ze het halve volkstu complex opslokken." Voorhout krijgt mogelijk VAC VOORHOUT Er komt mogelijk een Vrouwen Advies Com missie (VAC) in Voorhout. A. de Jong-Cosman, VAC-consulen- te, ging gisteren bij de raadscommissie algemene bestuurlijke aangelegenheden in op de taak van een dergelijke commissie. De VAC's worden ingeschakeld bij het beoordelen van bouw plannen. Onderzocht wordt of woningen voldoende zon krijgen en of de veiligheid in alle opzichten gegarandeerd is. Vrouwen die lid worden van een VAC krijgen daartoe cursussen. J. War- menhoven (Gemeentebelangen) vroeg gisteren of de VAC in niet overbodig is geworden. GEEN STA-CARAVANS EN VAKANTIEWONINGEN WARMOND Het War- mondse kampeerbeleid bestaat uit het handhaven van vormen van open luchtrecreatie die passen in de functie van recrea tiegemeente. Voorts wordt gestreefd naar het terug dringen van ongewenste ontwikkelingen. Een voorbeeld van dat laatste is het plaatsen van staca ravans en vakantiewonin gen bij boeren. Ten aan zien van dat laatste wil de gemeente een uitsterfbe- leid voeren. In ruil daar voor kunnen agrariërs vrijstelling krijgen voor men. De uitwerking wordt vastgelegd in bestemmings plannen. Volgens wethouder J.C.M. Wassenaar kan het ook als onderdeel van een nog te maken recreatienota dienen. De leden van de commissie waren verheugd dat de nota er .kamperen bij de boer" eindelijk was. Hoewel zij zich volgens de nieuwe kam- konden vinden in het uit- peerwet. De uitgangspunten van dit be leid staan in de Kampeernota, die gisteravond door de com missie ruimtelijke ordening werd besproken. De gemeente heeft er ruim twee jaar over gedaan om tot deze nota te ko- gangspunt de sta-caravans bij de boer langzamerhand te doen verdwijnen, lokte het ge boden alternatief hen ook niet. Als het bestemmingsplan het toelaat kunnen onder nog en kele voorwaarden, vijf kam peermiddelen bij de boer wor den geplaatst. Daarbij gaat het dan om tenten of toercaravans. C. van Kuyen vroeg of dan de te verlenen vrijstelling ge regeld kan worden dat deze kampeermiddelen „niet boven lijk of de „uitruil" van sta-ca ravans tegen vijf kampeer plaatsen juridisch voldoende was onderbouwd. Voorkomen moet worden dat op elk stukje agrarische grond gekampeerd gaat worden. Campinghouder A. van Moor- sel pleitte vanaf de publieke tribune voor het snel opstellen van een Kampeerplaatsenplan en het snel aanpassen van be stemmingsplannen, om duide lijk te krijgen waar wel en waar niet gekampeerd mag worden. Daarnaast had hij graag wat meer bedrijfsecono mische aspecten in de nota be licht willen zien. Volgens Wassenaar hoort dit echter thuis in de recreatieno ta. „Ik zit nog wel met dat kamperen bij de boer", consta teerde de wethouder tot slot, nadat ook de heer Th. Duijn- hoven had verzocht „alle juri dische zaken van het kampe ren bij de boer goed te rege len". Besloten werd een en an der door de werkgroep ruim telijke ordening, die de nota heeft opgesteld, te laten uit zoeken. Voorhout: geen wooncontaine voor opvang van asielzoekers li VOORHOUT De ge meente Voorhout staat niet te trappelen voor de plaatsing van „wooncon- tainers" om asielzoekers op te vangen. Ook ziet de gemeente geen mogelijkheid om op korte ter mijn te voldoen aan de eis om een aantal asielzoekers van twee tot drie promille van de bevolking op te vangen. Voor hout is wel bereid op kleine schaal te beginnen met de op vang. Dat bleek gisteren tij dens de vergadering van de commissie algemene bestuur lijke aangelegenheden. Het ministerie van WVC heeft Voorhout gevraagd mee te doen met een proef met het huisvesten van asielzoekers in woonunits, die binnen de ge meente inmiddels worden aan geduid als wooncontainers. Het ministerie wil weten hoe de gemeente denkt over een dergelijke proef. Als de ge meente daar mee instemt, ko men er twee eenheden met elk plaats voor acht mensen. Wethouder E. van der heeft inmiddels gespri uw gehad met onder ande ld kerken in Voorhout ovelij z draagvlak voor de opva de gemeente. Er zijn in hout inmiddels vier vri gers bekend die de begeli van asielzoekers op ziel den willen nemen. De Commissielid P. Jocf— (PvdA) wees erop dat i gemeente akkoord gaat e „wooncontainers", er 20 - zoekers komen. Dan draagvlak van vier vrj gers te weinig. Ook A. (PPR/Groen Links) voii{jrc de begeleiding voor mir 20 asielzoekers tekort s A. van der Meer (CDA) zich diep te schamen als hout wacht met opneme asielzoekers totdat WV( ertoe gaat dwingen. Ee vatting die ook door de a commissieleden werd ge Men was het er over eeiQ|0 zodar de gelegenheid er gemeente moet oven^ met de opvang op schaal te beginnen, meester de Goeij: „We tv kleur durven bekennen" De Veerpolder dient in de eer ste plaats als groene, recreatief te ontwikkelen zone behouden te worden. Tot slot is het colle ge van mening dat de polder Boterhuis, liggend in de Leidse agglomeratie, alleen in aan merking komt voor verstede lijking als de invloed op de plassen en de veenweiden mi nimaal is. Elsgeest-voorzitter N.van Schoten op één van de bedreigde teellandjes: „Aan de aanleg van een vierde veld ten koste van Elstj, zullen wij niet meewerken". FOTO: HENK VAN DEN j,

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12