Stichting blijft aandringen op >ehoud Parmentier- complex Raadslid Demirbas: Eurosport vervangen door Turkse zender IUWPLANNEN? Politie laat verdachte van moord vrij sponsors Zingen voor een Panda van de üb Z.AlNV7rC GIÖDEN OMGEVING EeidócSotumit MAANDAG 6 MEI 1991 PAGINA 7 se kleuren, volledig randeerd en door onze lensen perfect op maat laakt. Het geheel voorzien van I-certificaat. gewoon eens alles op uw jak bekijken. We geven u graag 'breid advies. [STOF OM OP TE BOUWEN. LUI AC/V. ITLVCU LISSE Een groep van acht jongeren werd zaterdagnacht door de politie uit Lisse aange sproken toen zij bezig waren een geparkeerde auto te slo pen. De jongens liepen over het dak van de auto en ston den op de motorkap te dansen. Bij navraag bleek de eigenaar van de auto eén van de acht te zijn. Zijn auto zou binnenkort naar de sloop moeten. LEIDEN Door het plot selinge wegvallen van Eu rosport is er een nieuwe mogelijkheid de Turkse televisiezender TR-INT op de kabel in Leiden door te geven. Dat 'schrijft het PvdA-raadlid N. Demir bas in een brief aan het college van B en W. Demirbas vraagt het college daarom om het verzoek van de Turkse gemeenschap de zen der door te geven opnieuw in behandeling te nemen. Ook vraagt hij het college 'daarbij het bestuur van de Stichting Kabelnet Merenwijk te be trekken, zodat de zender ook in die wijk valt te ontvangen. Demirbas wijst er op dat in de Merenwijk veel Turkstaligen wonen. In zijn brief aan het college merkt Demirbas verder op dat de zender al in veel Neder landse gemeenten wordt door gegeven en dat er grote be hoefte is aan televisieprogram ma's in de eigen taal voor mi granten. Dergelijke program ma's dragen er toe bij dat zij het contact met ontwikkelin gen in eigen land niet verlie zen en dragen bij tot het on derhouden van eigen cultuur en identiteit. Onlangs werd bekend dat Eu rosport, een samenwerking van omroepen en commeriële zenders (Sky) in Europa, ging verdwijnen. Volgens de Euro pese Commissie neemt Euro sport ten onrechte een mono poliepositie in. Wat er in de Leidse regio voor Eurosport in de plaats komt, wordt in de komende dagen bekend. Volgens een woordvoerder van kabelmaatschappij Case- ma zullen in gemeenten waar, na het vertrek van Eurosport, nu geen enkel sportkanaal meer overblijft, waarschijnlijk Sportnet het 'gat' opvullen. In gemeenten waar Sportnet al te zien is, moet over de invulling nog vergaderd worden. Slachtoffer van steekpartij gooit dader in Oude Gracht LEIDEN - Een 35-jarige man uit Nieuw Vennep is za terdagavond door een 23-jarige Leidenaar in zijn arm gestoken. De vermoedelijke dader, die zaterdagavond in zijn woning werd aangehouden, had de Nieuwvenneper aangezien voor een man met wie hij eerder op de dag ruzie had gehad. Vroeg in de avond had de dader de man al met een mes bedreigd in de Janvossensteeg, na dat hij eerst had geprobeerd op hem in te rijden. De in woner van Nieuw Vennep kon toen ontsnappen door de steeg uit te lopen, in de richting van het politiebureau aan de Langegracht. Later op de avond, toen het slacht offer opnieuw in het bewuste café aan de Janvossen steeg was, kwam hij zijn eerdere bedreiger tegen. Het bleek dat deze hem voor een ander aanzag. Toen de twee naar buiten liepen werd de man opnieuw werd hij bedreigd met het mes. Hij werd in zijn linkerarm gesto ken. Tijdens de worsteling en achtervolging die volgde, kon hij de Leidenaar in het water van de Oude Gracht gooien. Agent reanimeert bewusteloze vrouw LEIDEN Een 40-jarige vrouw uit Nieuw Vennep is zaterdagochtend rond half ze ven bewusteloos bij haar auto aangetroffen. Een passerende agent zag de wagen op de Rijnzichtstraat bij een bushalte staan. Het rechterportier stond open en de vrouw lag ogen schijnlijk levenloos naast de auto. Door reanimatie toe te passen bracht de agent de hartslag weer op gang. Een passerende medewerker van het Academisch Ziekenhuis sloeg daar alarm. De vrouw is met verschijnselen van alco hol- en medicijn vergiftiging naar het ziekenhuis gebracht. aadsleden °ollecteren' _irnieuwende eëen ierr| Drie wethou- 's eii een aantal andere iisleden trekken mor- iavond letterlijk de k in om met de bevol- g van gedachte te wis- over sociale venieu- uf Leil rondje door de buurt '.t plaats in de wijken rd Rijnevest en Pancras t. De stadsbestuurders «i op zoek naar ideeën iek de bewoners van dit deel lezILeiden over wat de soci- nal vernieuwing voor hun ichJ kunnen betekenen. rbij overhandigen de de nieuwe wijk eer, een stadsgidsje maar ruhspecifiek voor het gebied >n Hooigracht en Zijlsin- 6j;uurlijk gaan ze niet bij er deur langs maar de ist sleden worden opge- lulfct in groepjes zodat bij aahuis in de wijk de kans is dat er wordt .uiiebeld", legt een van de 46nisatoren M. Gravemeij- sp^it. Volgens haar schuilt chter de rondgang niet AG>n het idee van op zoek i naar ideeën. tvijktoer is ook ontwor- om het contact tussen ers en bestuurders, een i de achterliggend ge- ten van de sociale ver- wing, te vergroten, naai terug in buurthuis I ancrat krijgen de lokale ici een onlangs gescho- ilm te zien over de wijk. film toont het contrast tussen de leuke en ver- de stukken van de twee Ïten en die delen waar de aarheid nog niet opti- is. Aansluitend heeft eens in het buurthuis de Middelstegracht een liere commissievergade- plaats over sociale ver- wing waarbij ook de groep met dezelfde i aan deelneemt. (ADVERTENTIE) NAAR VAN DER PLOEG! 'ertrouwde adres voor: IMEN EN DEUREN. AND- EN PLAFONDBEKLEDING IHUIFPUIEN RRES, ETC. nieuwbouw en renovatie, ivoerd in onverwoestbaar stof van het kwaliteitsmerk IHLJCa. rhoudsarm, leverbaar in hip kantelt en verliest e in Braassemermeer fSATERWOUDE Een 15 meter lang motorjacht is rdagochtend in jachthaven Meerzicht in Rijnsater- de om acht uur bij het te water laten gekanteld, rbij verloor het schip 1000 liter dieselolie die in het issemermeer liep. Dankzij de gunstige wind bleef de riek in de haven drijven en kon door de brandweer 'et Hoogheemraadschap van Rijnland met behulp van scherm worden afgezet. Firma Den Hollander heeft (het afgelopen weekeinde bezig gehouden met het af- ';n van de olie. Vandaag wordt onderzocht of er nog r olie uit het schip vrijkomt. Het schip ligt half buiten lalf in een loods. Om het weer rechtop te krijgen, t het dak van de loods worden gesloopt, omdat anders jkan worden getakeld. Er zal een flinke dok voor no- jijn om het 25 ton wegend schip weer rechtop te zet- üe hele operatie neemt naar verwachting enkele da- in beslag. Alphens bedrijf hoeft niet dicht ALPHEN AAN DEN RIJN/DEN HAAG De natlakafdeling van het Alphense poedercoatingbedrijf Ten Berge hoeft niet te worden gesloten. Het verzoek om schorsing van het sluitingsbevel van de gemeente Al phen aan den Rijn is ingewilligd. Deze uitspraak deed staatsraad Ver- inga vanmorgen. Alphen had het aan de Rijnhavenkade gevestigde bedrijf enkele maanden geleden bevolen om de natlakafdeling te sluiten. Aanlei ding was een onderzoek door TNO, waarin werd geconstateerd dat de in stallaties ter voorkoming van stank overlast, onvoldoende werkten. Bo vendien kwamen er regelmatig klachten uit de nabij gelegen woon- wijk. Inbraak bij landijsbaan OUDE WETERING Uit de kantine van de landijsbaan in Oude We tering is zaterdagochtend tussen half vijf en elf uur ingebroken. De volgens de politiewoordvoerder „baldadige" inbrekers kwamen binnen door een ruit te vernielen. Vervol gens namen zij enkele bekers uit de bekerkast mee en staken zij het vloerkleed in brand. De brand bleef beperkt en is waarschijnlijk vanzelf weer uitgegaan. Agente pakt op weg naar werk tasjesdief LEIDEN Een 32-jarige agente heeft za terdagavond rond negen uur een man aan gehouden die op de Rijnsburgerweg een 62-jarige vrouw van haar tas had beroofd. De vrouw was uit de auto gestapt om haar man aanwijzingen te geven bij het parke ren. Op dat moment passeerde een 19-jari- ge inwoner van Arnemuiden die haar tas, met daarin persoonlijke bescheiden, wegs leurde. De vrouw viel tegen de grond. Ze gilde en trok daarmee de aandacht van de agente die op weg naar haar werk was. Zij ging direct achter de dief aan die richting Wassenaarseweg vluchtte en daar een sloot indook. Door snel om te rijden wist ze de jongeman te onderscheppen en aan te hou den. [DEN De Stichting lustrieel Erfgoed Lei- heeft een laatste po- g gedaan om het voor- lige Parmentier-com- k, de panden Lammer- rkt 46 en 58, voor de 1 Leiden te behouden. Stichting vindt de pan- karakteristiek voor Üen en van grote mo- tientale waarde. chij college van burgemeester wil het com- echter slopen. Op de van het complex zouden flatwoningen, winkels, kanto ren en horecabedrijven moeten komen. Daarvoor dient het bestemmingsplan Noord vest te worden gewij zigd. De Stichting Industrieel Erf goed stelt in een brief aan de Leidse gemeenteraad dat het Parmentier-complex één van de laatste overgebleven herin neringen is aan de Leidse tex- tiel-industrie. Fabriek ,De panden zijn het oudste in Leiden bekende voorbeeld van een moderne fabriek, als zoda nig en in één geheel gebouwd. Het Parmentier-complex heeft een architectonische gaafheid en eenheid van stijl die in Lei den bij industriële monumen ten verder niet wordt aange troffen", aldus secretaris drs. H. Tjalsma van Industrieel Erfgoed. Als het te duur zou worden om beide panden te restaure ren zou de Stichting de voor keur geven aan de restauratie en herinrichting van Lammer markt 58. „In tegenstelling tot wat het college beweert lijkt ons de gebruikswaarde van dit pand vrij hoog. Constructie en fundering zijn goed te noemen. Voor de kant van de Molen- werf zijn er ons insziens geen bezwaren tegen een aanpas sing van het minder fraaie zij stuk". Onherkenbaar De Stichting vindt het bouwen van een omvangrijk complex op deze plaats in de historische binnenstad van Leiden onjuist. Grootschalige nieuwbouw zou deze hoek van de stad onher kenbaar van karakter doen veranderen. Het Parmentier- complex hoort volgens Indus trieel Erfgoed op de gemeente lijke monumentenlijst te staan. Ook de gemeentelijke monu menten-commissie en nog en kele andere organisaties zijn die mening toegedaan. Een po ging om de panden op de Rijksmonumentenlijst te plaat sen is mislukt. De minister van WVC heeft dat verzoek afgewezen. Wel heeft het mi nisterie aangegeven dat het pand, gezien de cultuurhistori sche waarde, op de gemeente lijke monumentenlijst thuis hoort. Het gaat om het vroeg ste nog resterende voorbeeld van een textielfabriek die ge bruik maakt van stoommachi nes, vindt ook het ministerie. „Wij hopen dat de Leidse ge meenteraad voor dit complex de verantoordelijkheid kent en neemt", aldus Tjalsma. MARKTEN VEEMARKT LEIDEN Prijzen slachtrunderen per kg geslacht ge wicht zonder nier en slotvet, inklusief BTW (Volgens PVV): Aanvoer slacht runderen 802, waarvan mannelijk 90. Mannelijk Super 9,10-10,25, manne lijk extra kwal. 8,35-9,10, mannelijk 1e kwal. 7,40-8,35. Handel goed en prijzen prijsh. Mannelijk 2e kwal. 6,60-7,40, mannelijk 3e kwal. 5,80- 6,60. Handel goed en prijzen prijsh. Vrouwelijk Super 8,75-11,75, vrouwe lijk extra kwal. 7,55-8,75, vrouwelijk 1e kwal. 5,95-7,55. Handel goed en prijzen hoger. Vrouwelijk 2e kwal. 5,20-5,95, vrouwelijk 3e kwal. 4,75- 5,20 en worstkwaliteit 4,25-5,10. Han del goed en prijzen hoger. Slachtschapen en lammeren per kg. geslacht gewicht inklusief BTW: Geen aanvoer. Slachtschapen en lammeren per stuk inklusief BTW: Geen aanvoer. Totale aanvoer 802 stuks. LEIDEN Een 27-jarige Leidenaar die ervan werd verdacht té zijn betrokken bij de dodelijke schietpar tij op 27 april op de Bees tenmarkt is op vrije voe ten gesteld. De man heeft volgens de poli tie niets te maken met de schietpartij waarbij de 27-jari- ge P. de Kleijn omkwam. Vol gens politiewoordvoerder D. Graveland gaat zijn betrok kenheid niet verder dan dat hij een van de andere ver dachten onderdak heeft gebo den in de nacht van 27 op 28 april. Er zitten nu nog vier mensen vast. De Leidse politie verwacht overigens snel de aanhouding van de vijfde ver dachte. Volgens Graveland is vrijwel zeker bekend om wie het gaat. Hij verwacht dat het onderzoek snel kan worden afgerond. Hoofdverdachte blijft een 24-jarige Utrechter. Die heeft toegegeven dat hij wel bij de schietpartij was, maar ontkent de schoten te hebben gelost. De andere ver dachten zijn afkomstig uit Lei den. Het slachtoffer had de bewuste nacht ruzie over een parkeer plaats met vijf inzittenden van een groene BMW. Toen de ru zie beslecht leek, werd hij op nieuw aangesproken en liep hij met hen mee. Kort daarna vielen de fatale schoten. Het vijftal ging er vandoor met achterlating van de auto. Gra veland weerspreekt de inmid dels aanzwellende stroom ge ruchten dat het bij de moord om meer ging dan alleen een ruzie over een parkeerplaats. „Het slachtoffer en de daders kenden elkaar niet eens", zegt hij daarover. Gevallenen herdacht De slachtoffers van de tweede wereldoorlog werden zaterdagavond, 4 mei, zoals gebruikelijk in stijl herdacht in Leiden en omgeving. Hoewel het inmiddels ruim een halve eeuw geleden is dat de oorlog werd beëindigd was er sprake van een zeer behoorlijke belangstelling. In Leiden werd de dodenherdenking in de Marekerk ge houden. Daar waren er toespraken van burge meester C. Goekoop en prof. L. Leertouwer, rector magnificus van de Leidse Universiteit. Verder was er samenzang met muzikale bege leiding. Na afloop werd een stille tocht gehou den naar het Bevrijdingsmonument bij molen De Valk- FOTO: WIM VAN NOORT Meidagen herleven in Stadsgehoorzaal De meidagen van 1945 herleef den gisteravond weer even tij dens het traditionele Bevrij dingbal in de Leidse Stadsge hoorzaal. De organiserende Stichting Jazz on Sunday weet als geen ander dat het juist de muziek is die de mensen die de bevrijding hebben meege maakt weer even terugbrengt in de sfeer van 46 jaar gele den. Dat was de muziek van de Amerikaanse bevrijders, van Benny Goodman en Glenn Mil ler, gisteravond vertolkt door Bernard Berkhout en zijn Swingmates en de Big Band van Frits Landesberaen. De aankleding van de Stadsge hoorzaal met de geallieerde vlaggen deed de rest. Maar ook de vele „jongeren", die oorlog en bevrijding alleen uit verhalen, boeken en films ken nen konden zich inleven in de euforie van die dagen. Een ex positie van foto's gemaakt tij dens de invasie in Normandië en de onstuimige opmars naar de Rijn hielp daarbij. Docu mentaires op video lieten zien dat het met name in Nederland en België minder vlot ging, door bevoorradingsproblemen en tegenslagen zoals de slag om Arnhem en het Ardennen offensief. Maar uiteindelijk kwamen de Canadezen toch. Ook gisteravond weer, omdat sommige bezoekers de moeite hadden genomen zich in het uniform te steken. FOTO: WIM VAN tlOORT tweede liedje dat de spetters er vanaf vlogen. Tweede werd Twana Rhodes, een zangeres die al heel wat clubs van binnen heeft gezien. Ze komt uit El Paso en woont sinds tien maanden in Amster dam. Haar repertoire had be ter op het Nederlandse publiek toegesneden kunnen zijn, maar ze weet wat ze doet en waar ze haar handen moet la ten. Winnares De verrassende winnares werd Evelien Scholten uit Haarlem. Zij had ook al geen probleem met haar hamden, omdat ze zich als enige zelf begeleidde. Vooral haar gevoelige en goed gezongen Streisandliedje uit de film Yentl moet de jury zo hebben geraakt dat zij met de Panda naar huis kon. Het opmerkelijkst van de uit slag vond ik dat Muriah Lor raine met lege handen terug naar Utrecht moest. Zij had beslist een van de beste stem men van de finale. Maar ja, de jury kende het klappen van de zweep, zoals de presentator ons bleef inwrijven. Hij had goed naar zijn TV-collega's ge luisterd, zoals bleek uit zinnen als „Het heeft de kandidaten aan niets ontschoten om hier goed uit de verf te komen." Presentatorentaalgebruik, een kunst apart. De zangers uit de jury waren Jo Bourne en Justine Pelme- lay. Die laatste vulde de tijd op tussen de laatste kandidaat en de prijsuitreiking met onder andere haar songfestivalhit Blijf zoals je bent. Ook Ron van Tol gaf in een gastoptre den wat Leids topamusement ten beste met Joke, stop toch met koken en een nieuwe tekst op Raymond van het Groenewouds Liefde voor mu ziek: Geef me bier. Zo werd het toch nog een beetje een Leids feestje, al waren veel toeschouwers te platgeslagen door al het vocale geweld om dat echt te vieren. Volgend jaar wordt de finale van het festival in de Stadsgehoorzaal gehouden. Dan kan in elk ge val iedereen zitten. LEIDEN Wat, geen songfestival? Een jaar zon der is voor de echte fans nauwelijks te overleven en voor hen was het giste ren echt bevrijdingsdag. Het Leids Zangfestival doet, met minder geld weliswaar, de grote Euro visiebroer aardig na. Met mannen met strikjes, een presentator die zichzelf graag mag horen praten, lang wachten, een over donderde winnares die even niets kan zeggen en strakke gezichten van de andere deelnemers. Maar liefst niet minder dan zestien kandidaten zongen met hun beste beentje voor om de Fiat Panda te winnen die eerst op het dak van zwembad De Zijl gehesen was. Blikvanger kon die auto niet zijn door het barre weer en de elektriciteit, die niet toeliet dat tegelijker tijd het restaurant en de Panda beschenen werden. Gelukkig koos men voor het interieur. Om die auto te krijgen moes ten zestien kandidaten in twee rondes steeds een liedje zingen voor een decor met alle spon sornamen en -logo's, dat moei lijk lelijker kon. Van acht tot een waren de liefhebbers van het lied in het zwembad onder de pannen. Alleen voor de hardcore songfestivalfans had dat niet flink wat korter ge mogen. Dat wil overigens niet zeggen dat de organisatie slecht was; integendeel, de za ken liepen redelijk soepel en het geluid was goed, maar in het onstuitbare geouwehoer en het steeds maar weer noemen van sponsornamen en verdien stelijke personen ging nu een maal veel tijd zitten. Niveau Ook het niveau van de avond was heel behoorlijk te noe men. Zingen betekent bij deze Een van de deelnemers voor het decor dat moeilijk lelijker kon. FOTO: WIM VAN NOORT gelegenheid voor de heren (natuurlijk in de minderheid) vooral Neil Diamond en Lee Towers nadoen, bij de dames waren Barbra Streisand en het Sirley Bassey-achtige repertoi re favoriet. Het glamourlied, laten we maar zeggen. En dat wisten alle kandidaten ver dienstelijk het te volle en te warme zaaltje in te gooien. Van een minder niveau was de presentatie. De wanhopige blik, ook als de tekst daar geen aanleiding toe gaf, het gedrag tijdens een solo op de band (de meesten zagen in dat dat een probleem zou worden en Ver meden die), wonderlijk wap perende armen en dat soort zaken verrieden de onerva renheid van de kandidaten veel beter dan hun stemmen. Juist de presentatie leverde het Leidse duo ID's Way de derde plaats op. Ze zongen echt niet beter of kleurrijker dan veel anderen, maar waren feestelijk in leer gestoken door, inderdaad, een van de sponsors, en dansten bij hun SPEELAUTOMATENj locker

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7