Meer angst voor Quayle dan zorgen om Bush „Oorlog is begonnen'" „Burgeroorlog"" in Armeens grensgebied ithelezi: boycot vredesconferentie Leger mag ingrijpen [TENLAND CeicUcSomxmt MAANDAG 6 MEI 1991 PAGINA 5 RSDAL De lei- de Zuidafrikaanse Vrijheidspartij, mthu Buthelezi, gisteren gedreigd ïdesconferentie, die maand zoü worden iden, te boycotten. >n weekeinde van ge- beschuldigde Buthe- je politie ervan sa- 1C* te zweren met het aans Nationaal Con- (ANC). Op een bijeenkomst in het zwarte woonoord Bekkersdal zei Buthelezi dat het het ANC Zuid-Afrika onbestuurbaar wil maken door een keten van ge welddadigheden. Na de bijeenkomst Opende de politie het vuur om te voorko men dat Inkatha-aanhangers met rivaliserende groepen op de vuist gingen. Door het poli tieoptreden werden twee men sen gedood. De politie zei dat in andere townships 23 doden werden gevonden. Hiermee kwam het dodental van de af gelopen week op meer dan 120. Negentien van de doden vielen in Soweto. Een functionaris van Inkatha, Musa Myeni, zei dat zijn bewe ging volgende week 100.000 aangangers naar Soweto zal sturen als het ANC daar geen einde maakt aan de gevechten op straat. President De Klerk had voor gesteld nog deze maand met Inkatha en het ANC om de ta fel te gaan zitten om voor de crisis in de townships een op lossing te zoeken. Het ANC had al laten weten niets voor deze vredesconferentie, die op 24 en 25 mei zou moeten plaatsvinden, te voelen. Aanhangers van de Zuidafrikaan se Inkatha partij trekken door het woonoord Bek kersdal, waar hun leider Man- gosuthu Buthele zi gisteren een rede hield. Later zou door politie- ingrijpen een in woner van Bek kersdal om het leven komen bij rellen tussen In katha-aanhan gers en inwoners van het woon oord. FOTO:EPA President Albanië Alia treedt af als partijleider TIRANA De Albanese president, Ramiz Alia, heeft zijn functie van leider van de Alba nese Partij van de Arbeid neergelegd en al zijn functies in de partij opgegeven. Dat heeft Alia zaterdag gezegd in een interview met de krant van zijn partij, „Zeri i Popullit" en de krant van de oppositionele Democratische partij, „Ri- lindja Demokratike". De nieuwe grondwet van Albanië bepaalt dat de president geen functies in een partij mag vervullen, zo verklaarde Alia. Hij is dinsdag door het parlement tot president gekozen. In het parlement, het eerste in Alba nië dat door vrije verkiezingen tot stand is ge komen, heeft de communistische Partij van de Arbeid een tweederde meerderheid. Een con gres van de Albanese Partij van de Arbeid zal aan binnenkort een nieuwe partijleider kiezen. Indiase boot gekapseisd: vijftig doden NEW DELHI In de Indiase deelstaat Andra Pradesh zijn zon dag zeker vijftig mensen omgeko men toen de boot waarmee zij een rivier oversta ken, kapseisde. De boot was veel te zwaar beladen. De slachtoffers waren onderweg naar een Hindu- tempel. ffiaterreur eikt nieuw igtepunt d&IO CALABRIA p Italiaanse kranten is Tt fen met afgrijzen ge- prd op een drievou- moord door maffia- in het stadje anova. ds i ivjheidene" onbekenden, gepoggetuigen, hebben za- ena drie jongemannen die geTwaren naar hun woon- Taurianova doodgescho- midden op straat onder g van tien verbijsterde al fen één van de slachtof- 7 Inthoofd. De moorden Tjo/n nadat enkele uren \tigi al vijf andere mensen 1 leven waren gebracht. streek vallen door jt ijiand inmiddels elk jaar doden. Vanaf 1 ja- is het dodental alleen al n ftbria tot 102 opgelopen, arejnu de georganiseerde gefld, die praktisch straffe- j het gebied kan opere- aan „middeleeuwse Ij" begint schuldig te rerl probeert de intellec- jn [lite van Italië opnieuw farmklok te luiden 'erirschijnlijk tevergeefs. d. Je politie staat vast dat doden verband houden jn strijd tussen twee fa- n£yidie elkaar de controle drugs- en wapenhan- mgpet gebied betwisten na tfepd van de Calabrese per Mimmo Giovinnaz- 'Smandant Srirte Baretten '[•geschoten s~ OU De commandant erj Sovjettroepen in Let- zaterdag bij een aanslag r ajjn woning in Riga ge braakt. Volgens persbu- 0£ £SS is de aanslag ver- het werk van mili- ^etse nationalisten. De ndant, Tsjeslav Mlyn- erd in de deuropening woning beschoten en ,^-in door een kogel in de ,n |)e officier, die aan het e itaat van de Zwarte Ba- de naar onafhanke- 1 strevende Baltische is er niet levensge- aan toe. Het was za- ^eprecies een jaar geleden Jej.Letland door regering •lement de onafhanke- ve} werd uitgeroepen. /tig doden bij riverschuiving /Oezbekistan Bij een landver- |ng in het dorp Chigiris- I Oezbekistan zijn dit ten minste vijftig' - 4 om het leven geko- de\Wegens gevaar voor Verschuivingen besloten ^et-autoriteiten tot eva- de 400 inwoners. Bij verschuiving in het Jat in de buurt van de hoofdstad Tashkent akten acht huizen be- ,r onder een dikke laag Zl Volgens het persbu- nterfax was de laag zo dik, dat de autori- iiet meer de moeite na- p doden uit te graven. s het nieuwsagentschap a luden er meer dan vijf- m zijn gedood. WASHINGTON „Bush in het ziekenhuis met hartklachten? Oh mijn he mel! Dan Quayle presi dent van de Verenigde Staten! God sta ons bij", roept Ann Goldman uit in haar tuin in Bethesda als ze het nieuws verneemt over de aandoening van president Bush. Op deze kalme zaterdagavond vult de lucht in Bethesda, een voorstad van Washington, zich met het geluid van sirenes. Motorpolitie begeleidt de li mousines van de Witte Huis staf en de gepantserde autq's van het Pentagon en de Natio nale Veiligheidsraad op hun weg naar het Bethesda Marine Hospitaal, waar een 'tijdelijk Witte Huis' wordt ingericht, inclusief de commando-facili teiten voor de Amerikaanse kernwapenmacht. „De benoeming van Dan Quayle tot vice-president is Bush' grootste fout geweest. Maar ik ben bereid het de pre sident te vergeven zolang hij niet overlijdt", probeert Ann het geluid van een overvlie gende helicopter te overstem men. Hoe ver van dodelijk de hart ritmestoornis van' president Bush van meet af aan ook leek, miljoenen Amerikanen hebben afgelopen weekeinde bij kennisname van het nieuws onmiddellijk de ge dachtesprong gemaakt naar het mogelijke gevolg dat de huidige vice-president tot het hoogste ambt in het land en de machtigste functie ter wereld zal worden geroepen. Een vice-president die door een meerderheid van de Amerika nen ongeschikt wordt geacht voor die verantwoordelijkheid en die na tweeëneenhalf jaar dienst in het Witte Huis, nog altijd voornamelijk voorwerp is van de spot van de bevol king en van de pers. Die publieke reflex maakt dui delijk dat 'de Quayle-factor' terug is op de politieke agenda in de Verenigde Staten, ook al zou de gezondheid van presi dent Bush spoedig weer per fect zijn en zou hij zijn werk normaal kunnen hervatten. De 'sterfelijkheid' van het bij na 67-jarige staatshoofd heeft zich onontkoombaar aan het bewustzijn van het Ameri kaanse publiek opgedrongen en dat is een politiek pikante factor nu de presidentsverkier zingen van eind volgend jaar in zicht komen. Afgelopen nacht werd de poli tieke en staatsrechtelijke zorg nog acuter toen Bush' artsen bekendmaakten dat vanoch tend vroeg een elektroshock- therapie op Bush zou worden toegepast indien het harteuvel dan nog niet zóu zijn verdwe nen. Daartoe zou de president gedurende enige tijd buiten bewustzijn moeten worden ge bracht, een situatie waarin de Amerikaanse grondwet de tij delijke overdracht voorschrijft van alle presidentiële macht aan de vice-president. ,,lk wil eruit", zou een ogenschijnlijk opgewekte president Bush uit het raam van het Bethesda Marine Hospitaal roepen tegen wachtende journalisten. De Amerikaanse president werd zater dag in het ziekenhuis opgenomen wegens hartklachten. FOTO: AFP Sommige kopstukken in Bush' Republikeinse Partij hebben er steeds al voor gepleit dat de president voor zijn beoogde herverkiezing in 1992 Dan Quayle vervangt door een an dere 'running mate' met meer presidentiële geloofwaardig heid. Hoewel Bush zich daar over nooit heeft uitgesproken, lieten zijn naaste medewerkers de laatste weken blijken dat de president vast van plan is om opnieuw met Quayle aan zijn zijde de strijd aan te gaan met de tegenkandidaten van de Democratische Partij. Zijn uitmuntende gezondheid en zijn onwil om een vroegere fout toe te geven, hadden Bush volgens waarnemers tot het besluit gebracht om Quayle niet te vervangen. Thans ech ter lijkt het onvermijdelijk dat de aandrang vanuit de Repu blikeinse Partij om zulks toch te doen, zal toenemen en dat de Democraten een nieuw po litiek doelwit zullen hebben als Bush zou blijven weigeren. Supporters van de 44-jarige vice-president menen echter dat Dan Quayle, voormalig se nator uit Indiana, nu de kans van zijn leven krijgt om zich te presenteren als een gezag hebbend leider, die veel ge leerd heeft van het vice-presi- dentschap tot dusverre en die kalm blijft onder de gedachte dat hij Bush mogelijk zal moeten vervangen. Quayle leek het afgelopen weekeinde inderdaad ontspannen voor het woud Van camera's en mi crofoons dat sedert de bedlege righeid van Bush óp hem ge richt staat. Ook los van de 'Quayle-factor' heeft ziekte van de Ameri kaanse president in aanleg grote gevolgen. Als zijn hart ritmestoornis lang zou aanhou den, inclusief de momenten van kortademigheid, zou dat zijn functioneren ernstig kun nen hinderen. Reizen, openba re toespraken houden, ont moetingen met buitenlandse leiders (zoals de voorgenomen top in Moskou met Sovjet-pre sident Gorbatsjov) zijn activi teiten die zich moeilijk verdra gen met voortdurende hartrof fels. Permanente hartklachten zou den Bush kunnen dwingen af te zien van een gooi naar een tweede ambtstermijn en zou den een race binnen de Repu blikeinse Partij op gang bren gen van nieuwe presidents kandidaten. Bij afwezigheid van de - na de militaire over winning in de Golfoorlog - on overwinnelijk geachte George Bush, zou ook de kans op ver kiezing van een Derrtocraat als president aanzienlijk toene men. Tot nog toe aarzelen veel Democratische kopstukken, zoals gouverneur Mario Cuo mo van New York, om zich kandidaat te stellen. Gefrustreerd De talrijke hartspecialisten die gisteren in de Amerikaanse media om hun opinies werden gevraagd, waren het er over eens dat de ritmestoornis bij Bush naar alle waarschijnlijk heid geen blijvend probleem zal zijn. Zo'n anderhalf mil joen (van de in totaal 250 mil joen) Amerikanen melden zich Baarlijks met hartritmestoornis rij een dokter. In meer dan negentig procent van de geval len verdwijnt het euvel na en kele dagen of weken spontaan dan wel na gebruik van medi cijnen. Als het verschijnsel langere tijd voortduurt, kan echter be schadiging aan het hart optre den. Een lichamelijke oorzaak van de kwaal wordt meestal niet gevonden en geestelijke spanning is dan ook de gebrui kelijke verklaring. President Bush had zich de laatste weken herhaaldelijk gefrustreerd getoond over de kritiek die hij ondervond op zijn Irak-beleid na de militaire bevrijding van Kuwayt. Afgelopen vrijdag wond hij zich bovendien op over de be richten dat hij betrokken zou zijn geweest bij een Republi keinse poging in 1980 om de bevrijding van Amerikaanse gijzelaars in Teheran uit te stellen tot na de verkiezings strijd tussen toenmalig Demo cratisch president Carter en de Republikeinse 'ticket' Reagan en Bush. „Absoluut niet waar! Absoluut niet! Dat is alles. En schrijf het asjeblief in de krant. Stop die geruchten. Hou op met het eeuwige herhalen van die ge ruchten!", beet een zichtbaar woedende Bush een aantal verslaggevers in het Witte Huis toe.. Hilariteit Zijn ritmestoornissen traden 24 uur later op tijdens het jog gen met enkele geheim agen ten op het buitenverblijf Camp David. Bush klaagde over kor tademigheid en uitputting en meldde zich op Camp David bij zijn persoonlijke arts Mi chael Nash, die hem meteen per helicopter naar Bethesda liet brengen. In de uren daar voor was de president nog op en neer naar Michigan gevlo gen voor een toespraak. Zaterdagavond was de ver wachting dat Bush gisteroch tend het ziekenhuis al weer zou mogen verlaten en dat hij maandag weer zijn volledige agenda in het Witte Huis zou gaan afhandelen. Maar omdat de ritmestoornis bleef aanhou den, viel zondagmiddag het besluit dat de president nog een tweede nacht in observatie zou worden gehouden, waarna zonodig met toediening van een of meer elektrische stroomstoten door de borst ge probeerd zou worden het hart weer in een normaal ritme te brengen. Bush kreeg aanvankelijk al leen het medicijn dijoxin toe gediend voor vertraging van de hartslag, maar kreeg ver volgens bovendien procaina mide voor een grotere regel matigheid van de pompfunc- tie. Volgens Barbara Bush, die de nacht van zaterdag op zondag bij haar man in het ziekenhuis had doorgebracht, voelde de president zich gisteren kiplek ker en had hij 'geslapen als een baby'. Zaterdagavond zorgde Bush vanaf zijn ziek bed voor enige hilariteit, toen hij tijdens de rechtstreeks op tv uitgezonden persconferentie van woordvoerder Marlin Fit- zwater opbelde naar het Witte Huis met het antwoord op een vraag die Fitzwater niet had kunnen beantwoorden. '35 tot 40 minuten', kreeg de woord voerder op een kladje aange reikt. Zo lang had de president gejogd toen hij buiten adem -aak te. De spanning in Joegoslavië loopt met de dag op. VINKOVCI Drie sa luutschoten en verwaaide muziek van een kleine po- litiekapel is wat de 30-ja- rige Ivan Vucic als laatste groet van zijn collega's meekrijgt in het graf. Als politieman omgekomen in 'de strijd voor het vaderland Kroatië' krijgt hij een eervolle staatsbegrafenis, maar de Kroatische politie lijkt blazers te kort te komen: tegelijk met Vucic worden nog elf andere agenten ter 'aarde besteld, ie der in zijn eigen dorp. In de streek Slavonic hangen de met rouw wimpels omfloerste vlag gen halfstok, slechts een lang strekkende bruidsstoet voert het Kroatische schaakbord in top. De twaalf agenten kwamen om in een vier uur durend vuurgevecht met Servische in woners van het nabijgelegen dorpje Borovo Selo. De Kroa- ten in de omliggende dorpen zijn woedend over het gebeu ren. „Geef ons wapens, we gaan naar Borovo Selo", klinkt het vanuit een auto die met piepende banden het kerkhof in Vinkovci verlaat. De overi ge Kroaten knikken instem mend, maar in de veilige wetenschap dat het leger de jongelui voor al te drastisch optreden zal behoeden gaan ze liever gewoon naar huis. Althans, voor zover ze zich niet op een van de barricaden melden om hun dorpsgenoten die de wacht houden bij de in valswegen af te lossen. Vrijwel geen weg in het gebied is nog vrij begaanbaar. De reiziger die de Kroatische barricaden weet te passeren wordt in het beste geval verderop terugge stuurd door zwaarbewapende Servische strijders. De eersten willen voorkomen dat Serven uit de kleine dorpjes in de buurt zich aaneensluiten, de laatsten zijn bang voor een aanval van de Kroaten. Servische winkels in de Kroa tische stadjes zijn al vernield, krantenkiosken omvergegooid. Een Servische inwoner van een dorpje aan de Donau is eerder op de dag doodgescho ten, zowel Serven als Kroaten worden her en der mishan deld. „De oorlog is begonnen", zo verklaart een van de schaarse voetgangers die zich tegen de avond in Vinkovci op straat vertonen. De winkels zijn gesloten, evenals de mees te cafés en restaurants. Onthoofd Er is nog geen officiële verkla ring gegeven over de toe dracht van de schietpartij in Borovo Selo, zodat de meest uiteenlopende theorieën op gang doen. „Onze agenten zijn in een hinderlaag gelokt en vermoordzeggen de Kroa ten. „Nee", zeggen Servische inwoners op TV-Belgrado, „de militie kwam het dorp binnen en begon zonder waarschu wing te schieten". Zij doen geen poging het hoge dodental te verklaren, evenmin wordt ingegaan op de door vice-pre sident Stipe Mesic uitgegeven verklaring dat gevangen geno men agenten met een nek schot zouden zijn geëxecuteerd en vervolgens onthoofd. De waarheid is niet te achter halen en doet ook weinig ter zake: het zijn de geruchten die de stemming bepalen. „Ze hebben de ogen van de Kroa ten met bajonetten uitgesto ken", aldus Ivan Blazevic, bouwvakker in Vinkovci. „Ik ben bereid de wapens op te nemen". Andere Kroatische burgers hebben dat al gedaan. In haas tig bijeengeraapte uniformen bemannen ze de barricaden. De samenwerking met de poli tie bestaat eruit, dat de agen ten droog vanuit hun auto toe zien hoe hun reservetroepen in de gietende regen wagens doorzoeken op wapens of in zittenden met een Servisch ac cent. Ook de voor de begrafenis opengehouden weg naar het zuiden, richting autoweg/Za greb, wordt in de directe om geving van Vinkovci tegen de avond weer geblokkeerd. Ver derop staan tractoren en met boomstammen geladen karren klaar om in geval van nood onmiddellijk op de weg gezet te worden. Gewapende bur gers maken zich achter hun op een driepoot geplaatste machi negeweren zo onzichtbaar mo gelijk in de greppel: takkebos- sen op de militaire helmen, fles onder handbereik. Het wordt een lange regenachtige nacht. BELGRADO Nadat zaterdag opnieuw gewelddadige botsin gen hadden plaatsgevonden tussen Serviërs en Kroaten heeft het federale presidium van Joegoslavië gisteren toestemming ge geven aan het leger om tussenbeide te komen als het geweld weer de kop opsteekt. Gisteren was de situatie uiterst gespannen maar werden geen incidenten gemeld tussen de beide bevol kingsgroepen. Radio Belgrado meldde dat zaterdag bij botsingen tussen één dode is gevallen. Volgens officiële cijfers heeft het geweld, dat donderdag het felst was, in totaal vijftien mensen het leven gekost. Andere bronnen maken melding van negen tien doden. De minister van buitenlandse zaken van Oostenrijk, dat als neutraal land geen lid is van één van de Europese veilig heidsorganisaties, heeft zaterdag voor de Oostenrijkse televisie geopperd dat Europa een vredesmacht naar Joegoslavië moet sturen om te voorkomen dat de conflicten daar op een burger oorlog uitlopen. (c) Standaard Ultgeverl|/Wavery Productions MOSKOU Het Sovjet ministerie van binnen landse zaken heeft de ge vechten tussen de repu blieken Armenië en Azer- bajdzjan omschreven als een burgeroorlog. Moskou stelt Armenië verant woordelijk voor het geweld in het grensgebied met Azerbajd- zjan en voor het provoceren van de Sovjetmilitairen, zo hebben het dagblad Izvestiia en het Sovjetpersbureau TASS gisteren gemeld. „Hoge functionarissen van het Sovjetministerie van binnen landse zaken noemen dat wat daar gebeurt een burgeroor log", aldus Izvestija. Volgens de krant stelt het ministerie dat Armeniërs en Azerbajdzja- nen elkaar bevechten met au tomatische wapens, granaat werpers, mortieren, raketwer pers en pantserwagens. De Sovjetministeries van de fensie en binnenlandse zaken beschuldigen Armenië ervan het geweld te veroorzaken. In een gemeenschappelijke ver klaring stellen zij dat „de vol ledige verantwoordelijkheid voor de gepleegde misdrijven en alle mogelijke tragische ge volgen berust bij de Armeense leiders en degenen die het conflict aanwakkeren". Vol gens TASS hebben de Ar meense autoriteiten in Jere van inmiddels een bijzonder comité opgericht „voor de ver dediging van de republiek". Armenië stelt dat Sovjettroe pen en Azerbajdzjanen vorige week ten minste 36 Arme- neense dorpelingen in Azer bajdzjan hebben vermoord. Honderden mensen zijn in middels omgekomen iri de ge vechten over Nagorny-Kara- bach, een enclave in Azerbajd- zjan dat door beide republie ken wordt opgeëist. Zo'n 200.000 Armeniërs zijn zaterdag in de Armeense hoofdstad Jerevan de straat opgegaan om hun medeleven te betuigen met de slachtoffers van het geweld in het grensge bied met Azerbajdzjan. TASS meldde dat Armenië twee legerregimenten naar de Een commissie, gevormd door Boris Jeltsin is dit weekeinde naar Jerevan afgereisd,. FOTO: AP grens met Azerbajdzjan heeft gestuurd. De president van Azerbajdzjan, Aja2 Moetalibov, zei dat hij Sovjetpresident Mi- chail Gorbatsjov heeft ge vraagd op te komen voor de territoriale integriteit van zijn republiek. Een parlementaire commissie, gevormd door de Russische leider Boris Jeltsin, is dit weekeinde naar Jerevan getrokken om de situatie te onderzoeken. Kremlin gunt Rusland beheer over mijnen MOSKOU Het Kremlin heeft vandaag een overeen komst gesloten waarin het be heer van de Siberische kolen mijnen wordt overgedragen aan de Russische Federatie. Hiermee wil de centrale rege ring een einde maken aan de negen weken durende mijnr werkersstaking. Het akkoord is ondertekend door de vice- premier van de Sovjetunie, Vi- taly Dogoezjijev. De Russische leider, Jeltsin, beschouwt de 'overeenkomst als een politieke overwinning op de centrale regering. De mijnwerkers heb ben gezegd dat ze weer aan het werk gaan. Eerder hadden de stakers grotere economi sche autonomie en het aftre den van Sovjetpresident Gor batsjov geëist.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5