„De ramp begint nu pas" Geallieerden breiden controle Noord-Irak uit Zomer METEREOLOGEN BANGLADESH: Van denBroek: „Syrië btreid openingen te maker" BINNENLAND/BUITENLAND EeidóeSoutont MAANDAG 6 MEI 1991 PAG door Mare de Koninck In Washington is de lentt weer voorbij. De Amerik hoofdstad ligt ter hoogte Napels en eenmaal in mi aangeland, is er geen hoi meer aan de zomer. Wel veel nog in bloei. Als ik, een paar afspraken in de binnenstad, in de ochtena wijk uitrijd, zijn het voor\. dogwood en de azalea dit hun witte, roze, rode en p uitbundigheid mijn hart j bloemen zetten. Het woordenboek vertaalt dogwood met 'rode korno heester uit koude streken Maar de beroemde f Washingtonse dogwoods i bomen met verspreide iv| bloesem, die Japans is ge\ en die deze hele glooiend omgeving het aanzien gel van één Oostaziatisch schilderstuk. Het is een spectaculaire ochtend. Vanmiddag zal l laatste voorjaarsstoring 1 doortrekken, waarna mot de warmte en de vochtigi van de eindeloze Washingtonse zomer hun intrede zullen doen. Tot ll oktober zal de hitte trilld de boulevards en zullen stedelingen vluchten in 4 gekoelde huizen, kantorel auto's. Maar deze morgen1 het klimaat perfect. Pauli overbuurman, zwaait me1" lachend toe vanaf zijn schommelstoel op de ver. Amerika is vandaag zijn cliché en zijn eigen ansichtkaart, zozeer over ze haar verleidelijkheid, elk stopbord op elke straathoek knikken de 1 chauffeurs elkaar vriendt' de beslissing toe wie het stilstond en dus voorrang heeft. Bedaard glijden de[ versnellingsloze en stuurbekrach tigde automobielen langs de Victoriaanse houten huizt royale tuinen. Dicht bij het stadscentrum wordt het leven intenser., rijd door Georgetown, he oude koloniale stadje aan[ Potomac River, waar je s zo vanaf de stoep de dakL kunt aanraken. Ik rijd Ia het Watergate-gebouw eii draag op Pennsylvania Avenue mijn auto over ai- het personeel van een perkeerkelder. Over het t. trottoir stappen de ambteif in hemdsmouwen of op - gymschoenen onder hun 1 mantelpakjes langs de 1 hotdogkarretjes. Een jog,gf staat bijna bloot en met ft gewichten in de handen r dribbelen voor het rode voetgangerslicht op de hd voor het Witte Huis. Gehelmde bezorgers flitsi hun sport fietsjes in kleurj rennerspakken tussen hef stagnerende gemotoriseerd, verkeer naar hun r bestemmingen. Tegenovel huis van de president, in\ Lafayette Park, meten ea diepzwarte bouwvakker e een melkbleke klerk aanI van de vaste marmeren I schaakborden hun strateA inzichten. Elders zijn kiel roedels stedelingen neergestreken op het gralt tussen de bedden van u Hollandse tulpen. Ik klim naar de voet vaih Washington Monument, c\ meter hoge obelisk op de zogeheten Mali, de kilometerslange groenstri waarlangs de hoofdstede! ministeries, monumenten musea zijn gerangschikt. Vanaf de verheffing zie i het westen Lincoln Mem i zijn weerspiegeling in Reflecting Pool. En ik zii Capitool vanuit het oostei zijn machtige koepel de s commanderen. De eerste dikke regendru jagen de toeristen naar di dichtstbijzijnde schuilplaa Een 'bumeen dakloze, i echter zijn bank en de ht vodden waar zijn verwee hoofd boven uitsteekt nie prijs. Even doet het tafer me denken aan een berghelling aan de Turks Iraakse grens. Bij nader i heeft deze Washingtonse vluchteling een koptelefo en een walkman in de hi Zwijgend en starend neet de dollar aan die ik hem toesteek. Lancering van ERS-1 uitgesteld KOUROU De lancering van de eerste Europese milieu satelliet ERS-1 die afgelopen weekeinde had moeten plaats vinden van de Europese lan ceerbasis Kourou in Frans- Guyana, is uitgesteld tot zeker 22 mei. Dit als gevolg van pro blemen met de derde trap van de Ariane-raket, die ERS-1 in een baan om de aarde moet brengen. Met de zeer geavan ceerde ERS-1-aardobservatie satelliet, waarin Nederland een aandeel van vijftig miljoen gulden heeft, wil men primair nagaan hoe atmosferische pro cessen die het milieu kunnen bedreigen precies werken. Britse banken lenen Kuwayt geen geld LONDEN Britse banken zijn niet bereid Kuwayt le ningen te verstrekken voor de wederopbouw van het land. Zij vinden de Kuwaytse regering niet stevig genoeg in het zadel zitten, zo meldt het Britse dagblad „Indepen dent Kuwayt heeft dit jaar volgens de Independent 18 miljard dollar nodig voor de wederopbouw en voor de bij drage aan de oorlogskosten van de Verenigde Staten. Ku wayt heeft Washington 16 miljard dollar toegezegd, maar daar pas 5,5 miljard van overgemaakt. De zes lidstaten van de Golf-Samenwerkingsraad hebben de Verenigde Naties gisteren gevraagd de sancties tegen Irak te handhaven totdat dit land alle VN-resoluties die zijn aangenomen in verband met de Golfoorlog heeft uit gevoerd. De Iraakse regering verzocht de VN de ver plichting om de door de Golfoorlog aangerichte schade te vergoeden vijf jaar uit te stellen. De Kuwaytse VN-am- bassadeur Mohammad Abulhassan voorspelde dat het „stupide" verzoek door de VN-Veiligheidsraad van de hand zal worden gewezen. Australië heeft met de Iraakse regering een contract gesloten voor de levering van een miljoen ton graan. Ruimteveer keert vanavond terug op aarde HOUSTON Het Amerikaanse ruimteveer Discovery zal vanavond terugkeren op aarde. De landing op de lucht machtbasis Edwards in Californië staat gepland op 20.49 uur Nederlandse tijd. Ofschoon de achtdaagse vlucht werd ach tervolgd door mechanische problemen Konden de astronau ten 99 procent van hun gehoopte werkzaamheden ten behoe ve van het Amerikaanse ministerie van defensie uitvoeren, zo zei luchtmachtkolonel John Armstrong. „We zijn erin ge slaagd de wetenschappers de gegevens te verschaffen die ze nodig hebben om een raketafweersysteem te ontwikkelen", aldus Armstrong. Gisteren herdachten de astronauten de 30e verjaardag van de eerste Amerikaanse bemande vlucht in de ruimte door Alan Shepard op 5 mei 1961. „Dertig jaar gele den vlogen we met één man in de ruimte. Nu met zeven en meer", vertelde de commandant van de Discovery, Michael Coats. „We vragen ons af hoeveel mensen over 30 jaar naar boven gaan en in wat voor ruimteschip". Geen olie meer in tanker Genua GENUA De mammoettan ker Haven die op 14 april in de Golf van Genua zonk, be vat geen olie meer en hoeft dus voorlopig niet geborgen te worden. De 140.000 ton ruwe olie die de tanker vervoerde, zou geheel „opgelost" zijn in het zeewater of zijn verbrand. Milieubeschermingsorganisa ties waren ervan uitgegaan dat er nog 50.000 ton ruwe olie in de tanker zat. Een schikking tussen de partijen die zijn be trokken bij de milieuramp met de Exxon Valdez in 1989, lijkt van de baan. Exxon heeft zijn aanbod om 1,1 miljard dollar te betalen ingetrokken. Rector VUB verdacht van mooid BRUSSEL Ie rector van de Neder landstalige Vrij Universiteit van Brus sel (VUB), de 5-jarige Jean Renneboog, wordt ervan erdacht ziin vrouw te hebben vermord. Renneboog maakte op 10 april, 's chtends om vijf uur, sa men met zijn vouw (eveneens een uni versitair docen) een proefrit met een nieuwe auto. \>lgens zijn lezing botste hij daarbij op en hoop stenen. De wa gen vloog in band en Claire Squilbain, de echtgenote 'an de rector, kwam in de vlammen >m. Een lijkschouwing bracht aan hetlicht dat zich in de lon gen van de vduw geen rook bevond. Daaruit werd geconcludeerd dat de vrouw niet mer ademde op het mo ment van het ngeluk en dat ze dus al eerder overledn moest zijn. Minister Van an Broek. foto: dijkstra DAMASCUS —Het wantrou wen tussen de krabische lan den en Israël is og heel groot, maar het is duielijk dat Syrië bereid is openigen naar on derhandelingen maken. Sy rië wacht echte op positieve tekenen van dekant van Is raël, zo heeft linister Hans van den Broek vn buitenland se zaken gisteravod in Damas cus verklaard n een onder houd van drie uu.met de Syri sche president Héez al-Assad. Assad en Van dei Broek spra ken onder mee over een raamwerk voor e vredeson derhandelingen tssen Israël, de Arabische buuianden en de Palestijnen en d< betrokken heid van de Europse Gemeen schap daarbij. Vnister Van den Broek zei nie overdreven optimistisch te zij, maar ook niet pessimistisch, ver de kan sen op vredesondeaandelingen in het Midden-Osten, maar „we moeten probeen niet ie dereen op iederen te laten wachten". De miister sprak van een „proces \aarvan we moeten zorgen datiet niet in de tijd verdampt". Het bezoek van de federlandse bewindsman valt o een mo ment dat het vredeproces in het Midden-Oosten !ch in een „breekbare" fase beind, zoals Van den Broek hetuitdrukte. De Amerikaanse miister van buitenlandse zaken ames Ba ker onderbrak zijn hzoek aan het Midden-Oosten uim een week geleden wegeniiet over lijden van zijn moeor en op dat moment was hij e nog niet in geslaagd de direct btrokken partijen bij het Israëkch-Ara bische conflict op lijn te krijgen. Zoals bekend probeert Baker een regionale videscon ferentie tussen Israël ti de di recte buurlanden te cganise- ren, onder auspiciën /an de Verenigde Staten en deSovjet- unie. De EG heeft te cennen gegeven eveneens als „sonsor" bij zo'n conferentie te willen optreden. Damascus st«t vol gens Van den Broek pijs op betrokkenheid van de 'waalf bij een vredesconferentit maar wil de Verenigde Natit niet buitensluiten. DHAKA Wat een week geleden nog vredige vis serseilandjes waren in de delta en voor de zuidoost kust tussen de havenste den Chittagong en Cox- Bazar is nu zee, bezaaid met lijken en kadavers van dode dieren. Tot verbazing van de hulpver leners vertonen zich hier en daar nog overlevenden, ver dwaasde menselijke wrakken die lijdzaam zitten te wachten op hulp, opeengepakt op da ken van ondergestroomde hui zen of op modderige heuvel toppen. Óp sommige eilanden beginnen deze overlevenden de doden uit het water te sle pen, maar een begrafenis is uitgesloten, omdat alles nog is ondergelopen. Al even hulpeloos als de over levenden vechten de verbijs terde hulpeskaders in hun he likopters tegen hun onmacht, want de kleine helikoptervloot van Bangladesh kan nergens in het uitgestrektte ramp ge bied landen en boten zijn vrij wel niet beschikbaar omdat die zijn stukgeslagen tijdens de storm. Maar zelfs de vaartuig jes die het natuurgeweld door stonden kunnen door ver slechterde weersomstandighe den niet worden ingezet. Slang< en Het weer voert de boventoon in het onmetelijke gevecht van de mens tegen de ontredde ring, want gisteren moesten alle hulpacties worden ge staakt omdat scherpe windsto ten en neersuizende regens he- likopterverkeer onmogelijk maakte. „We voorzien geen verbetering in de weersom standigheden, eerder een ver slechtering. Een nieuwe or kaan, misschien minder krachtig, sluiten we niet uit", meldt een metereoloog in Dha ka, de hoofdstad van Bangla desh. „De ramp begint nu pas", voegt hij er somber aan toe. Tot gisteren zoemden de helikopters met oververhitte wieken de hele dag over het gebied om het voedsel medicij nen en watervoorraden te droppen op plekken waar zich overlevenden bevonden. Van ongeveer 100 meter hoogte vaak werden de voorraden naar beneden geworpen, mee- gezwiept door de rukwinden om in modderwater te plonzen of boven op stapels aange spoelde lijken. Waterkannen sloegen te pletter als ze de grond bereikten en onder de helikoptrers vonden onbe schrijflijke tonelen plaats, uit gehongerde en dorstige men sen vochten met elkaar om de voedselvoorraden die toevallig niet in het water terecht kwa men. Artsen in Dhaka zijn somber over de kansen van de overlevenden. „Bangladesh is een land van slangen. Giftige slangen. Er is op de beperkte stukjes droge grond en gevecht gaande tussen de mensen en het reptiel. Niet alleen de beet van het reptiel is dodelijk", zegt hij hoofdschuddend. Maar ook het door lijkken en kada vers van dieren vergiftigde water, op sommige plekken stinkend als een abottoir, en het gebrek aan voedsel bedrei gen de overlevenden. „We schatten dat er tien miljoen overlevenden zijn. Als deze mensen niet over twee dagen eten hebben en zuiver drink water, dan krijgen we na deze orkaan ook nog de grootste cholera-epidemie uit de ge schiedenis van de mensheid over ons heen", waarschuwt Emdad Hossain van de Rode Halve Maan, de islamitische variant van het Rode Kruis. En juist daarop richt zich de kritiek op de zes weken oude regering van premier Khaleda Zia. De hulpverlening is abso luut niet gecoördineerd. De re gering heeft de ambassades hier niet ingelicht over wat zij nu echt nodig heeft om te overlevenden snel te helpen", zegt Tofael Achmed, een lid van de oppositie. Niets geleerd Premier, Zia, die de bezoeken de Pakistaanse premier Nawaz Sharif en moeder Teresa het rampgebied liet zien, wuift de kritiek weg. „We hebben iede ren en alles ingezet waarover we berschikkdh", zegt de pre mier. Kranten in Bangladesh zeggen echter dat er niets ge leerd is van de orkaan die in 1970 het land trof. Er vielen toen eveneens 500.000 doden. Er zijn toen plannen gemaakt om dergelijke rampdh beter het hoofd te kunnen bieden en het aantal slachtoffers te be perken. Emdad Hossain: „Er is na 1985, toen er ook een or kaan was, zij het wat minder hevig, geld gekomen om schuilplaatsen te bouwen. De vorige regering van president Ershad heeft niets gedaan. Er zijn zo 200 schuilplaatsen ge bouwd door internationale hulporganisaties, maar het hadden er veel meer kunnen zijn als de regering ook zijn werk had gedaan". Velen sug- geren dat ex-president Ershad en zijn corrupte regering het geld voor de schuilplaatsen in eigen zak hebben gestoken. Met toenemende toezeggingen voor hulp wil de internationa le gemeenschap de nieuwe, de- Uitgehongerde Bengalezen proberen voedsel te bemachtigen dat vanuit helikoters naar beneden wordt geworpen. mocratisch gekozen regering van Bangladesh in ieder geval niet verantwoordelijk stellen voor de fouten uit het verle den. „Even waren we bang dat met rampen elders, zoals met de Kurden en in de Sovjetunie Bangladesh vergeten zou wor den. Dat de wereld zou den ken dat we een hopeloos geval zijn, met orkanen, droogte en overstromingen", zegt een re geringswoordvoerder. „Maar gelukkig begrijpt de regering dat een volk dat het aflegt te gen de natuur niet in de kou i foto: afp kan blijvn staan". Intussen vragen vel reddingwerkers in Banglades zich af of, bij drei gende hogersnood en epide mieën en zelfs nieuwe voor spellingen van orkaangeweld, hulp dit ker niet echt te laat komt. daarmee berichten in de Britse pers tegen dat Washington naar zo'n zone en naar opde ling van Irak zou streven. Wel zullen de VS de vluchtelingen tegen het geweld van Irak blij ven beschermen, aldus de pre sident. Intussen kent de terugkeer van vluchtelingen eeen moei zaam verloop. Een van de be langrijkste vluchtelingenkam pen voor Kurden in Turkije, het kamp Cukurca, moet wel licht van de buitenwereld worden geïsoleerd, omdat er cholera is uitgebroken. Een quarantaine-maatregel zal de terugkeer van vluchtelingen naar de veiligheidszone in het noorden van Irak vertragen, aldus een functionaris van Artsen Zonder Grenzen. In het kamp zijn zeker zeven mensen aan cholera overleden. De geallieerden streven naar zo spoedig mogelijke verplaat sing van de vluchtelingen naar kampen iri Noord-Irak. Maar volgens Artsen Zonder Gren zen moet dat beleid worden aangepast vanwege de heer sende cholera. Ongeveer 120.000 mensen die in en rond het gebied verblij ven waar cholera is gesigna leerd lopen gevaar. In Cukur ca verblijven 70.000 mensen, in het nabijgelegen kamp Uzumla 40.000 en bij het pro visorische River Camp 10.000. De Turkse minister van volks gezondheid Halil Sivgin zei niets te weten over cholera in Cukurca. Hij verklaarde zich te ergeren over berichten daarover van de kant van Art sen Zonder Grenzen. „Leden van deze organisatie zeggen dat ze hier zijn om te helpen, maar ze voeren een show op in plaats van te werken", aldus Sivgin. De verplaatsing van vluchte lingen wordt ook vertraagd door gebrek aan voertuigen om de Kurdische vluchtelin gen uit de bergen naar de streek rond de Iraakse stad Zakho over te brengen. „De bussen die de Verenigde Na ties inzet, zijn niet voldoende", aldus Arif, de lokale leider van de Peshmerga's (Kurdi sche verzetsstrijders) in het dorpje Heezwa. „Bovendien moeten de mensen eerst een heel eind over de bergkam men heen lopen voordat ze bij de auto's kunnen komen", al dus de grijzende vijftiger. Arif merkt op dat veel mensen ook te verzwakt zijn om de terug reis te aanvaarden, zoals be jaarden, kleine kinderen en zwangere vrouwen. Naar aanleiding van de oplo pende spanningen in het Turks-Iraakse grensgebied tussen de circa 17.000 buiten landse militairen, onder wie ook Nederlanders, en de Turk se troepen heeft het opperbe vel van de strijdkrachten van Turkije gewaarschuwd voor „eigenmachtig optreden". In een verklaring meldde de Turkse generale staf dat de buitenlandse troepen handelen „onder toezicht en autoriteit van de Turkse strijdkrachten". Rellen Met een knuppel probeert een Zuid-koreaanse student het traan gaskanon van een politiebus onschadelijk te maken. Duidenden demonstranten eisten het aftreden van president Roh Tae- woo. foto: ap Bonsai Een jongetje betast de blaadjes van een 60 jaar oud Japans Bonsai-boompje. Duitse Bonsai-lief- hebbers steken per jaar in totaal meer dan 50 miljoen mark in hun hobby. foto: epa Pronk ziet budget noodhulp snel slinken HILVERSUM Minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking dreigt in finan ciële problemen te komen nu het budget voor noodhulp door allerlei rampsituaties sneller opraakt dan was voorzien. De minister zei echter niet van plan te zijn het kabinet om ex tra geld te vragen. „We moeten allemaal werken bin nen onze begroting. Ik zou het wel onredelijk vinden wan neer anderen zouden vragen hun problemen te mogen op lossen met geld van ontwikke lingssamenwerking", aldus Pronk. Volgens hem is al tweederde van het budget uitgegeven aan onder meer de Kurden, de hongerenden in Noord-Afrika en aan Bangladesh. „Het is er ger dan andere jaren en dus moeten we een deel van de normale hulpverlening gebrui ken voor die noodhulp, waar door we zullen moeten terug komen op een aantal beloften voor hulp aan ontwikkelings landen", aldus de bewindsman gisteren. Wanneer de minister in de loop van dit jaar een aanslag moet doen op het budget voor de reguliere ontwikkelings hulp dan dreigen volgens hem problemen wat betreft de hulp aan Aziatische landen en de schuldenregelingen van Derde Wereldlanden. DOHUK Troepen van het Amerikaanse leger in het noorden van Irak heb ben honderden Iraakse militairen van een verbin dingsweg verjaagd en zijn tot op twee kilometer de provinciehoofdstad Dohuk genaderd. Als Dohuk door de geallieerden wordt in genomen is dat de meest vooruitgeschoven post binnen de door de geal lieerden ingestelde „vei ligheidszone". Dohuk is een stad van 380.000 inwoners, waarvan volgens schattingen slechts vijf procent is achtergebleven na het neer slaan van de Kurdische op stand. De overwegend Kurdi sche bewoners zijn massaal naar de grens met Iran of Tur kije gevlucht. Het is nog niet duidelijk of de geallieerden de stad zullen binnentrekken. Langs de hoofdweg binnen de verlaten stad bevonden zich Iraakse troepen die daar tenten heb ben opgeslagen. Inwoners ver telden dat zij inderhaast hun posities verlieten, met meden eming van spullen die zij in de stad zouden hebben geplun derd. De Amerikaanse president George Bush heeft benadrukt dat de Verenigde Staten geen permanent beschermd Kur- disch gebied in het noorden van Irak beogen. Bush sprak DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB het levende eiland QN891 - Het eiland is geheel bolvormig en ongeveer twaalf kilo meter lang en breed. Op de hoogste top heeft Prudon zijn hoofd kwartier gevestigd, een merkwaardig gebouw, geheel rond en kennelijk zwaar gepantserd. Waar lijkt dit toch op? denkt Rob. Het is, alsof hij in een totaal vreemde wereld verzeild is geraakt. Hij weet wel, dat er op verscheidende punten in de Stille Oceaan in het diepste geheim proeven worden genomen met atoomener gie en hij vermoedt zo half en half, dat Prudon daar ook mee bezig is. Maar wat betekenen al die fabrieken toch? Ze rijden het hoofdkwartier binnen en gelukkig, Prudon brengt Rob in een ka mer, die er tamelijk gewoon uitziet. „Laten we eerst maar eens een kop koffie drinken", zegt de geleerde, „dan zullen we eens praten. Kijk, hier heb je een kaart van het eiland. Je weet natuur lijk, dat het vroeger altijd door zeelieden werd gemeden, omdat het zo sterk aan aardbevingen onderhevig was. Tenminste, dat dèchten ze..."

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4