•Kennis over oorlog moet evend worden gehouden*" 7, ermindering scholen met 1600 voor bonden nog te veel ■G'NNENLAND ;j£VRI JDINGSFESTIVALS TREKKEN VEEL BEZOEK ustriebond V wil xibele vut Gasbidingen caravans blijden vaak verouderd Drie gewonden bij aanrijding iteidóa Sourmit MAANDAG 6 MEI 1991 PAGINA 3 der 'ontvoert' eenjarig kind KENISSE Ruim zeven uur nadat de fcrige Geraldo in Spijkenisse gistermiddag [ontvoerdheeft de politie hem weer bij noeder afgeleverd. Het jongetje werd zon- liddag omstreeks twaalf uur door zijn 23- natuurlijke vader, ook wonend in Spij- uit de woning van zijn moeder meege- omdat hij het kind te onverzorgd vond middags in de Felicitas-kerk in Spijke- te worden gedoopt. Daarover ontstond ;nallende ruzie tussen de man en de fami- n de moeder, waarna hij er met het kind foor ging. Het kind heeft de zondagmiddag ;n Haag bij familie van de man doorge it Toen de man in de loop van de avond in zijn eigen woning in Spijkenisse arri- le, werd hij door de politie meegenomen. :ind is later in Den Haag opgehaald en bij foeder terugbezorgd. De vader is inmiddels op vrije voeten gesteld omdat er geen ifte is gedaan. Op Pederland 1 weer 'Einlexamenjournaal' HILVEISUM De omroepen op Nederland 1 (KRO. 1CRV, EO en VARA) brengen ook dit jaar weer ht „Eindexamenjournaal" op het scherm. Elke da? waarop het centraal schriftelijk eindexa men op de middelbare scholen wordt gehouden, zendente na het half-zes-journaal een aflevering van eei kwartier (van tien over half zes tot vijf voor ze) uit gepresenteerd door Pieter Jan Ha- gens. Net alleen wordt aandacht besteed aan de examen maar ook aan scholen waar ze worden gehoudti. Intomart levert een overzicht van hoe moeilijk de leerlingen de examens vonden. Met een valdocent worden de inhoud en knelpunten van hei examen beproken, waarbij telkens twee vakkencentraal staan. Ook wordt er gekeken naar het exanen van de volgende dag. In de periode van 13 ot 27 mei doen weer ruim 200.000 middel bare sclolieren hun centraal schriftelijk examen op mav-, havo- en vwo-niveau. Verontruste leden ANWB tegen actie accijnsverhoging NIJMEGEN Verontruste ANWB-leden verzetten zich tegen de deelname van de ANWB aan de pro- zij dit kenbaar gemaakt. De actie die de ANWB in samenwerking met de BOVAG en de RAI uitvoert roept automobilisten op te protesteren tegen de geplande accijnsverhoging. De ANWB werpt zich met haar deelname aan deze actie wederom op als de beschermer van de beurs van de automobilist, vinden de verontruste ANWB- leden. Ten onrechte suggereren ANWB, BOVAG en RAI dat het kwartje accijnsverhoging slechts be doeld is als bezuiniging. „Daarmee misleidt de ANWB haar leden. Een aanzienlijk deel van de opbrengst wordt name lijk besteed aan de financiering van mobiliteitsver betering", aldus de briefschrijvers. Oud-Kamerlid G. Mik (D66) overleden DEN HAAG Het voormalige Tweede-Kamerlid voor D66 en psychiater prof. dr. G. Mik is vrijdag in Groningen op 68-jarige leeftijd overleden. Mik die van 1981 tot 1986 voor D66 in de Tweede Kamer zat stelde als jeugdpsychiater eind jaren zestig in Gronin gen een open spreekuur in voor probleemjongeren. Dat was de voorloper van het door hem opgerichte Jonge ren Advies Centrum (JAC). In 1987 kwam Mik in de publiciteit toen hij op last van de officier van justitie kinderen in Oude Pekela onderzocht die op grote schaal seksueel zouden zijn misbruikt. Na gesprekken met ongeveer vijftig kinderen kwam hij tot de conclu sie dat er sprake was van massale ontucht. De daders zijn overigens nooit gevonden. De jeugdpsychiater Gerrit Mik heeft als Kamerlid voor D66 en ook nog daarna een belangrijke rol gespeeld bij de totstandko ming van de wet op de jeugdhulpverlening. Schevenings casino bij drie meest winstgevende SCHEVENINGEN Van de acht Holland Casi no's die ons land telt is Scheveningen samen met Rotterdam en Amsterdam de meest winstgevende. De casino's in Groningen en Zandvoort draaien nog met verlies. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1990, dat een winst meldt van 88,1 miljoen gulden, een stijging van 36,5 procent vergeleken met 1989. De hogere winst is onder meer het gevolg van een stijgend bezoek (11,4 procent, tot 3,2 miljoen) en een ho gere besteding (met zeven gulden tot gemiddeld 136 gulden) van de spelers. De stijging van het bezoekcijfer is volgens het verslag mede een ge volg van de sluiting door justitie van een aantal Golden Ten-gelegenheden. Ook de staatskas profiteert van de goede resultaten van de casi no's. Ze droegen vorig jaar ruim 90 miljoen gul den af aan kansspelbelasting en btw; dat is bijna 15 miljoen meer dan in 1989. oken in het uniform van een 4-sterrengeneral van de Ko- lijke Landmacht, garde regiment Grenadier: neemt prins ihard het defilè af van militaire veteranen en od-verzetsstrij- foto: anp AMSTERDAM Konin gin Beatrix en prins Claus hebben gisteren de vie ring van bevrijdingsdag bijgewoond in de RAI in Amsterdam. Ze keken daar naar het feestelijke programma 'Wat heet vrij heid', dat in het teken stond van de grondrech ten zoals die zijn vastge legd in onze Grondwet. De grondrechten (in totaal zijn er 23) zijn door het Nationaal comité 4 en 5 mei tot centraal thema gekozen voor de ko mende vijf jaar. Dit jaar staat de vrijheid van godsdienst en levensovertuiging centraal. Volgend jaar is dat de vrijheid van meningsuiting. De schei dend voorzitter van het Natio naal comité, Judith Belinfante. merkte op dat inmiddels twee derde van de Nederlandse be volking geen eigen oorlogser varing meer heeft, maar dat het belangrijk is de kennis daarover te behouden. „Het is heel erg nodig om in elk geval de kennis te houden dat een maatschappij zo kan worden dat volkerenmoord mogelijk is, dat de democratie aan zijn eind geholpen kan worden ep dat wij zelf daar voor een deel ook aan mee doen". In het programma in de RAI werd in een mengeling van journalistieke benadering en amusement aandacht besteed aan de grondrechten. Daarbij werd ingegaan op de haken en ogen die aan grondrechten zit ten. Festivals Bijna 250.000 mensen hebben gisteren acht bevrijdingsfesti vals in Nederland bezocht. Het nationaal comité 4 en 5 mei was daarmee erg in zijn nop jes. „Een opmerkelijke op komst, zeker gezien het weer". Voorzichtig was rekening ge houden met 200.000 bezoekers. Bij Bevrijdingspop in Haarlem en het bevrijdingsfestival in Amsterdam, festivals die al enkele jaren worden gehou den, kwamen net zoveel men sen als vorig jaar: respectieve lijk 65.000 en 40.000 mensen. Bij de nieuwere festivals in Maastricht, Groningen, Zwolle kwamen 8.000, 10.000 en 25.000 bezoekers. In Assen, Den Bosch en Wageningen, waar voor het eerst bevrijdingsfees ten werden georganiseerd, kwamen 20.000, 25.000 en 40.000 bezoekers. Het nationaal comité probeert volgend jaar ook festivals op te zetten in Zeeland, Friesland en Flevoland. Krans gelegd Prins Bernhard heeft gister middag in Wageningen een krans gelegd bij het Bevrij dingsmonument. Na deze plechtigheid nam de prins een défilé af van voornamelijk mi litaire veteranen en oud-ver zetsstrijders. Op 5 mei 1945 werd in Wageningen de capi tulatie-overeenkomst gete kend. Prins Bernhard ver scheen in het uniform van de landmacht (fusilliers, 4 ster ren-generaal). Dit tot grote vreugde van de veteranen, die in het verleden de regering herhaalde malen hebben ver zocht de prins weer een uni form te laten dragen. Onlangs heeft minister-president Lub bers dit gehonoreerd. Ook mr. Pieter van Vollenhoven was in uniform (luchtmacht, res. luitenant-kolonel). Voorafgaand aan de kransleg- ging waren de prins en zijn schoonzoon aanwezig bij een herdenkingsdienst in de r.k.- kerk te Wageningen. Ook de gehele Nederlandse militaire In de stromende regen wachten koningin Bestrix, prins Willem-Alexander en prins Claus op het moment waarop zij een krans zullen leggen bij het Nationaal Monument op de Dam. foto: anp top, alsmede minister van de fensie Ter Beek waren bij deze herdenkingsdienst aanwezig. De voorzitter van het Natio naal Comité Herdenking Capi tulaties 1945 Wageningen, drs. G.H.J.M. Peijnenburg, vroeg een ogenblik stilte voor de overleden oud-voorzitter, H. Teengs Gerritsen. Prof. mr. J.F. Glastra van Loon, lid van de Eerste Kamer voor D66, deed een oproep om te strijden voor waardigheid en rechten van de mens en te streven naar een maatschappij waarin mensen gelijkwaardig zijn. Herdenking In het kader van de Nationale Herdenking woonden konin gin Beatrix, prins Claus en prins Wilem-Alexander daags tevoren de herdenkingsbijeen komst bij in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. De herdenking werd geopend door het Fervo- re Strijkkwartet, bestaande uit leerlingen van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Ze speelden de introductie uit het strijkkwartet „De zeven laatste woorden van Christus aan het Kruis". Verder werd het gedicht „Dodenherden king" van Gerrit Achterberg voorgedragen door Joop Ad miraal. In zijn toespraak ging G. Peij- enburg (oud verzetsman en oud militair) in op het verzet tijdens de Tweede Oorlog. Hij memoreerde de wijze waarop de jodenvervolging plaatsvond en het verzet dat daartegen rees via onder meer de februa ri staking in Amsterdam. Na de bijeenkomst in de kerk ging het koninklijk gezelschap naar de Dam waar inmiddels de jaarlijkse „Stille Stoet" was aangekomen. Koningin en prins legden voor acht uur een krans voor het Nationaal Mo nument. Om acht uur werden twee minuten stilte in acht ge nomen ter nagedachtenis van hen die zijn gevallen tijdens de oorlog. Na twee minuten stilte hield ook de burgemeester van Amsterdam E. van Thijn een korte toespraak waarin hij stil stond bij de gruweldaden in de oorlog. Tot slot werden kransen ge legd door leden van de minis terraad van het koninkrijk, het comité van chefs van sta ven, de burgemeesteren loco burgemeester van Amsterdam en tal van organisaties en per sonen. Namens de minister raad werd een krans gelegd door de minister-president R. Lubbers, minister van wvc H. d'Ancona, minister van defen sie R. ter Beek en de gevol machtigde ministers van Aru ba en de Nederlandse Antillen. Persvrijheid Minister H. d'Ancona van WVC zei 's morgens in Den Haag bereid te zijn steun te verlenen aan een nieuw actie programma van de Internatio nale Federatie van Journalis ten om de veiligheid van jour nalisten te vergroten. Zij deed ijdens een herdenkings bijeenkomst in het Internatio naal Perscentrum Nieuws poort. Pagina 11: Veel belangstel ling voor stille tochten in Den Haag en omgeving. Pagina 13: Gezeligheid troef in Transvaal (5 mei viering). Pagina 7: Meidagen herleven in Leiden en omgeving LLEBRAND BIJLEVELD I HAAG De onderwijs- len zijn redelijk tevreden I het voornemen van psecretaris Wallage van erwijs om minder basis- üen op te heffen dan hij Iplan was. Wallage wilde i ongeveer 2500 basisscho- aten verdwijnen, maar hij t vandaag de onderwijs bonden en bstuursorganisa- ties voorgestel' om ten hoog ste 1600 scholn op te heffen. Overigens is iet volgens een woordvoerdervan de staatsse cretaris alleo mogelijk om minder scholn te sluiten als er zich niet veel uitzonde ringsgevallen voordoen. Vol gens voorzittr Ella Vogelaar van de Algeiene Bond voor Onderwijzen Personeel (ABOP) is ht voorstel van de staatssecretaris een stap op de goede weg. Aanvankelijk wa ren de onderwijsbonden ABOP,KOV,PCO en NGL erg negatief over het eerste voor stel van de staatssecretaris. Vogelaar meent echter dat de minister de bonden met het nieuwe plan een heel eind te gemoet komt: „Alleen ver wachten wij nu wél dat hij ook onze voorstellen ten aanzien van samenwerkingsscholen en streekeenheden wil overne men. De schaalvergrotting hoeft wat ons betreft niet al leen plaats te vinden door op heffingen, maar samenwer king van verschillende platte- landsscholen onder één be stuur is ook een goede-moge lijkheid". De onderwijsbonden zullen overigens bij de staatssecreta ris aandringen op het verder terugbrengen van het aantal op te heffen scholen. De ABOP-voorzitter wil niet zeg gen welk maximum-aantal de bonden zullen voorstellen. Daarover wordt deze week met de minister onderhandeld. Vogelaar verwacht dat deze besprekingen moeizaam zullen verlopen. De bonden willen namelijk de garantie hebben dat de voorgenomen schaal vergroting van het basisonder wijs niet een verkapte bezuini- ECHT De Industrie- FNV wil in de toekomst uittredingsleeftijd van cnemers koppelen aan de irte van het beroep en het al gewerkte jaren. Zo'n bele vut-regeling kan een age leveren aan het terug- 9ii gen van de arbeidsonge- ctheid. De huidige cao's in idustrie voorzien in uittre- op gemiddeld 60-jarige ijd of op 59 jaar met veer- lienstjaren in de bedrijfs- Deze op zichzelf goed regelingen len geen rekening met ïfieke omstandigheden. De wil in zijn middellange -beleid, dat wordt vast- ïld op het congres in 1993, vut als doelstelling gingsvorm is. In de nota Toe rusting en Bereikbaarheid zegt de staatssecretaris van plan te zijn om het geld dat vrijkomt door de schaalvergroting op nieuw voor het basisonderwijs te gebruiken. De organisaties steunen wel het voornemen van de staats secretaris om de na opheffing van scholen vrijkomende mid delen aan te wenden voor kwaliteitsverbetering. Zij vin den dat dit doel van de opera tie in verhouding met de ge bruikte middelen moet blijven. Opheffing van 1600 van de ruim 8400 basisscholen bete kent immers dat een dubbel zo groot aantal betrokken raakt in fusieprocessen. Volgens de organisaties wegen de kwali teitsverbeteringen niet op te gen de enorme onrust die daardoor in het basisonderwijs ontstaat. LISSE De gasleidingen van een groot aantal cara vans zijn 'erouderd. Dat bleek aterdag op een keuring van caravancombinaties in de Hobaholallen in Lisse, die door de plaatselijke afdeling van Veilig Vereer Nederland werd gehouden. Volgens de organisa toren was et aantal mensen dat aan de oproep gevolg had gege ven om hn caravan te laten nakijken, boven verwachting. Bij de in tota< 35 gekeurde caravans werden enkele kleine gebre ken gecontateerd NOORDVIJKERHOUT Bij een aanrijding in de buurt van de spoor\egovergang Piet Gijs in Noordwijkerhout, zijn zater dagavonddrie mensen gewond geraakt. De gewonden zijn twee mannen an 25 en 22 jaar uit Noordwijkerhout en een 27-jarige Lissenaai Ze zijn allen afgevoerd naar het AZL. Over de ernst van hun^erwondingen kon de politie nog geen mededelingen doen. Og de oorzaak van de aanrijding is nog onduidelijk. Dronken automobilisten in Alphen aan den Rijn ALPHEN AAN DEN RIJN Drie automobilisten zijn in de nacht van zaterdag op zondag wegens rijden onder invloed aangehouden op de Oranje Nassausingel in Alphen. Rond half drie kreeg de Al- phense politie de tip van de politie van Nieuwkoop over de eerste bestuurder in kennelij ke staat. De 25-jarige Nieuw- koper had bij zijn verplaatsin gen de volle breedte van de weg nodig. Kort voor half vijf reed een auto op de Oranje Nassausingel tegen een lan taarnpaal. Ook deze bestuur der, een 38-jarige Reeuwijker, had behoorlijk diep in het glaasje gekeken. Een 49-jarige Alphenaar viel rond vijf over half zeven bij een „normale" controle door de mand. Hij kwam er met een bekeuring ASPER en hobbes DOOR BILL WATERSON Staking Fokker Ypenburg verloopt rustig (Vervolg van voorpagina) RIJSWIJK Districtsbe stuurder G. Frielink van de Industriebond FNV was vanochtend tevreden over de actie bij Fokker Ypenburg. „Het is een goed verlopen ac tie, die volgens plan is verlo pen. Zowel naar het aantal sta kers gemeten als naar de ma nier waarop het gegaan is". Vanochtend vroeg konden de stakers zich inschrijven in Mo tel Hoornwijck, waar zowel de Industriebond FNV als de In dustrie- en Voedingsbond CNV hun inschrijfbureau had den ingericht. Dat gebeurde in een gemoedelijke sfeer. Bij de poort van het bedrijf probeer de een veertigtal stakers in de stromende regen werkwilligen van de ochtendploeg te bewe gen niet naar het werk te gaan. Dat leverde geen grote problemen op afgezien van wat geërgerde reacties bij luchtmacht-militairen die op hetzelfde terrein werken. In totaal hadden ongeveer 150 FN V-leden zich vanochtend als staker ingeschreven. Het CNV noteerde twintig stakers onder zijn leden. Volgens de Industriebond FNV verklaar den ongeveer 100 tot 150 werknemers zich vandaag soli dair met de staking door een vrije dag te nemen. In totaal werken circa duizend mensen bij Fokker Ypenburg. Ook bij de Gazelle Rijwielfabrieken wordt vandaag gestaakt. Actievoerende FNV- en CNV-leden delen pamfletten uit. foto pers unie Gevecht over koppeling gaat door Idoor RIK IN 'T HOUT DEN HAAG Het kabinet heeft het afgelopen weekeinde niet alleen over extra bezuini gingen gepraat. Er werd ook keihard onderhandeld over de vraag wat er per 1 januari aanstaande moet gebeuren met de koppeling van de sociale uitkeringen aan de lonen in het bedrijfsleven. Onder grote druk van de PvdA-ministers, die zelfs be reid waren tot een breuk in de coalitie, besloot het kabinet zich te houden aan de afspraak in het regeerakkoord dat er in beginsel wordt gekoppeld. „Maar we kunnen van die re gel afwijken", haastte CDA- premier Lubbers zich zaterdag na afloop van het kabinetsbe raad te verklaren. Ontkoppeling komt volgens Lubbers aan de orde wanneer met name de verhouding tus sen het aantal werkenden en het aantal niet-werkenden verder verslechtert. Zo komen er per dag gemiddeld 66 men sen bij die een uitkering we gens arbeidsongeschiktheid ontvangen. Daarom was van CD A-zijde voorgesteld om nü alvast maar te besluiten dat er in 1992 niet gekoppeld kan worden. Maar PvdA-minister Kok wil de daar niets van weten. Vol gens hem is er nog tijd om verbetering te brengen in de situatie. Kok wil dat het kabi net alles op alles zet om de werkgelegenheid volgend jaar fors te doen groeien. Daarbij denkt hij onder meer aan het verlagen van de loonkosten op minimumniveau en het doen van grote overheidsinvesterin gen (Betuwe-spoorlijn en TG V-lijn). De CDA-bewindslieden gaven uiteindelijk toe. Lubbers: „Per 1 juli gaan we kijken of we op de punten van het scheppen van meer werkgelegenheid en van de terugdringing van het ziekteverzuim en de arbeids ongeschiktheid de pas hebben kunnen versnellen. Lukt dat, dan hebben we weer gewoon de koppeling. Lukt dat niet, dan zullen we helaas moeten afwijken". Maar wat gebeurt er nu pre cies met de uitkeringen als er niet wordt gekoppeld? Worden ze dan bevroren of worden ze toch nog met één of twee pro cent verhoogd? En wat ge beurt er dan met de inkomens van de werkenden? Kunnen die gewoon doorstijgen, zodat er verschil ontstaat tussen werkenden en niet-werken- den? Of komen er maatregelen om de inkomensstijging of -da ling voor iedereen gelijk te houden? Op al deze vragen zal CDA- minister de Vries van sociale zaken antwoord geven in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over vra gen met betrekking tot het wetsvoorstel koppeling met af- wijkingsgronden. Premier Lubbers weigerde zaterdag om daarop vooruit te lopen. Deze zaak is vooral van belang voor de kleinste regeringspar tij PvdA. Die kan na haar ver kiezingsbeloften en -nederla gen vrijwel onmogelijk akk- koord gaan met een ongelijke inkomensontwikkeling. Als de mensen met een sociale uitke ring moeten inleveren, dan moet dat ook gelden voor de mensen met een baan, vinden de sociaal-democraten. De PvdA heeft de indruk dat nu ook Lubbers op die lijn zit. Extraatje CDA-fractieleider Brinkman zei gisteren in het nieuwe tv- programma 'De 4e Kamer' van RTL4 dat er hoe dan ook ver schil moet komen in de ont wikkeling van lonen en uitke ringen. Het CDA wil de wer kenden vanaf volgend jaar een extraatje geven, bijvoorbeeld door ae belastingaftrek we gens arbeidskosten te verrui men. Volgens Brinkman levert dat bovendien een extra prik kel op voor werklozen en ge deeltelijk arbeidsongeschikten om naar een baan te zoeken. De PvdA is niet tegen een ver ruiming van het arbeidskos tenforfait. „Wie is daar te- ?;en?" zei de voorlichter van de ractie. Volgens hem moet Brinkman echter ook eens aangeven hoe hij zo'n maatre gel wil betalen. Is hij het eens met CD A-minister De Vries dat daarvoor de vennoot schapsbelasting wat verhoogd zou kunnen worden? Of wil hij het restant van de reiskos tenaftrek afschaffen, zoals de PvdA in het belang van het milieu graag zou zien?

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3