Jockeysters op aarde eelenberg ppermachtig Paul Haarhuis tempert tennis-optimisme Beslag op geld van Monica Seles Successen voor Nederlandse profwielrenners JIN* -ORT CcidócSouAcmt MAANDAG 6 MEI 1991 PAGINA 17 mman tenonder pren Kortsjnoj I TERDAM Als Jan Timman straks bij L ndidatentweekamp in Brussel tegen Vik- '.ortsjnoj succes wil hebben, kan hij met beter van het orthodox dame-gambiet ^yen. Zoveel werd zaterdag in Amsterdam In de derde ronde van het VSB- tserktoernooi had de in Zwitserland woon- *Üe veteraan slechts 23 zetten nodig om ^iHiperioriteit te bewijzen. T^ortsjnoj (Zwi), zwart: Timman (Ned), orthodox iingambiet: 1 c2-c4, e7-e6, 2. Pbl-c3, d7-d5, 3 d2-d4, alao1! Pgl-Ï3, Pg8-f6. 5. Lcl-g5. 0-0, 6. e2-e3, h7-h6, 7. 1 Le7xf6, 8 Ddl-d2. a7-a6. 9. 0-0-0, Pc8-c6, 10. e3- ■e4. 11 Pc3xe4. b7-b6. 12. h2-h4, Le8-b7, 13. Dd2- e7. 14 Lfl-d3, Dd8-d7, 15. Ld3-bl. Ta8-d8, 16. g2- i, 17 g4xf5, e6xf5, 18 Thl-gl, Le7-d6, 19 Pe4xd6, 20 d4-d5. Pc6-a5, 21. Pf3-e5, Td8-e8, 22. f2-f4, 23. De3-c3. zwart geeft het op. Revanche voor volleybal Cuba BOTTROP De Cubaanse volleyballers hebben de toernee van vijf weken door Europa afgesloten met de toernooizege in Bot trop. In de finale versloegen de Caribische springveren gisteren Ne derland met 3-1 (12-15 15-7 15-8 15-7). Daarmee namen de Cuba nen revanche voor de nederlaag (0-3) op de eerste wedstrijddag van het zeslandentoernooi. Cuba was gisteren over alle linies een tikkeltje beter. In vijf weken hebben Nederland en Cuba elkaar zeven keer ontmoet. Nederland won de serie met 4-3. Ne derland had de eindstrijd bereikt door Duitsland in 66 minuten met 3-0 te verslaan (15-13 15-7 15-2). Cuba won in de halve fina le van de Sovjetunie met 3-0 (15-5 15-12 15-6). Cintha Boersma heeft een contract voor twee seizoenen gete kend bij Unibit Roma. De Romeinse ploeg werd kampioen in de A 2, de tweede divisie van Italië, en promoveerde naar de A 1. Aanvankelijk had ook Milano, de vroegere club van Petra van de Linde, interesse in de speelster. Henriette Weersing en Mar jolein de Jong, beiden van landskampioen van Olympus Sneek, zijn nog in onderhandeling met Italiaanse clubs. Kanotop drijft vooral op Cox MECHELEN De trots van het natio nale kanovaren op vlak water woont aan de andere kant van de wereld. Op 26 uur vliegen. Als Anna Wood uit Au stralië werd Annemarie Cox tijdens de openingsregatta van het seizoen in Me- chelen derde op de K2 500 meter. De beste Nederlandse vaarders haalden geen enkele finale op de kortebaan. Op weg naar de Olympische Spelen is dat bedenkelijk: alleen van finaleplaatsen raakt het NOC onder de indruk. In het klassement van 22 landen op de sterk bezette wedstrijd eindigde Nederland als laatste. De schamele puntjes werden al lemaal behaald door junioren. Zwemteams zwak in eigen land EINDHOVEN De Amsterdamse zwemvereniging De Dolfijn mag in Nederland de concurrentie zijn ont groeid; in Europees verband kan de formatie van Kees Vervoorn zich niet meten met de top. De Amster damse mannen eindigden afgelo pen weekeinde bij de EG-clubkam- pioenschappen in Eindhoven op een teleurstellende zevende plaats. Bij de vrouwen deed De Dinkel uit Denekamp het beter. De ploeg van Oude Nijeweme legde beslag op de vierde plaats, kwam slechts twee punten te kort op Portsmouth en miste daardoor de premie van 1700 gulden. Tweede wereldtitel Zweedse pingpongers reldtitelstrijd in Chiba het tweede goud binnengehaald. Het r nendubbel Karlsson/Von Scheele werd wereldkampioen door de overwinning in de finale op de Chinese Wang Tao/Lu Lin in vijf games. Het was de eerste keer sinda 1985 (Göteborg), dat de Zweden de mannentitel in het dubbel bemachtigden. De Duitse titelhouders Rosskopf en Fetzner werden in de derde ronde uitgeschakeld door de broertjes Mazoenov uit de Sovjetunie. De eindstrijd bij de vrouwen was een Aziatisch onderonsje. De Chinese Deng Yaping versloeg de Koreaanse Li Bun-hui met 3-0. Bettine Vriesekoop had de Koreaanse in de landenstrijd met 2-1 afgetroefd. In de hal ve finale schakelde Bun-hui de titelverdedigster Hong uit. De Nederlandse tafeltennisploeg is zaterdagochtend bij de wereld titelstrijd in Chiba de laatste vertegenwoordiger in het enkelspel kwijt geraakt. Paul Haldan verloor in de derde ronde in drie games van de Fransman Jean-Philippe Gatien: 18-21, 19-21, 17-21. Een slepende spierblessure in zijn borst bezorgde de vijfvoudige nationale kam pioen tegen de razendsnelle Gatien veel last. Bevrijdingsdag in verre van een ste belangrijke confron- weg naar prolongatie Europese titel, tegen d, had veel weg van fcce met een formule 1- waarvan nog maar één filing het deed: de ach- wereldkampioen, leni officiële wedstrijden al ig). dan een jaar ongeslagen 1 Veerde op onthutsende op aarde. Met een j.^nding: 1-3. bnd kreeg de gelijkma- i Qaar verdiende de winst "'•h de tweede helft brutaal 1 gjte te willen zijn en daar- ds7jlles - van talent tot inti- OOQe - in te zetten. Het le- treffers op van Ferneck en Franzis- 'dghtschel, die voor rust het loei van de Russische scheidsrechter Vlasenkova - een strafbal - had aangepakt. Oranje verscheen alleen nog door verdwaling in de vijande lijke cirkel. ,,Het was een ramp", moest bondscoach Roelant Óltmans met tegenzin beamen. „Maar wel een die nog niet fataal hoeft te zijn. Misschien was dit wel een mooie waarschuwing. Ik raak niet zo gauw in pa niek". Dat deden de meeste speelsters gisteren wel. Nederland moest het doen zonder voorstopper Annemieke Fokke. De HGC- verdedigster kreeg tegen Wa les een bal op de knie, speelde gewoon door, maar moest za terdag krukken laten aanruk ken. De afgang tegen de goed en gedisciplineerd spelende Duitsen miste ze derhalve. Re den voor blijdschap was het niet. Florentine Steenberghe, bij het WK nog een gedegen stand-in voor defensie of mid denlinie, verving Fokke, maar had de pech in een machteloos en onzeker team terecht te ko men. Ze werd mede daardoor het eerste hulpeloze slachtof fer. Er zouden er vele volgen, ervaren krachten als Lisanne Lejeune en Carina Benninga niet uitgezonderd. De aanval- sters Ingrid Wolff en Martine Ohr, die in de eerste duels grootse vorm toonden, kwa men er zeker in de tweede helft niet aan te pas alleen al door het simpele feit dat bijna geen enkele bal hen bereikte. ,,Dit was geen elftal, maar een verzameling eilandjes", vatte Caroline Leenders het pro bleem kort samen. Nederland - Duitsland 1-3 (1-1): 4. Wolff 1-0 (sc). 29. Hentschel 1-1 (sb), 43. Ferneck 1-2, 64. Hentschel 1-3 Toxopeus; Van der Ben, Lejeune, Steenberghe en Van Nieuwenhuyze- T,eenders. Appels (56. Van der Wie len), Benninga en Holsboer; Ohr, Wolff en De Ruiter (43 Thate). Spelmoment van Nederland-Duitsland. Martine Ohr passt de bal en Tanja Dickensheid kijkt toe. -tzekerheid G}id Koerts ilidt aan SEN De onduide- •ncfid rond Jans Koerts A aan. De heerser van Voorjaar bij het ama- (frielrennen loopt gro- Stjjis Olympia's toer, de grijkste etappewed- van Nederland, te 7v uit Eefde zaterdag, toen y, ide van Overijssel de fi- hging, gedesillusioneerd h|n. Als enige van de zes Miyata-renners van Eg- Coersen. De ploegleider dee daarom grote vraagte- ns»ij een start van Koerts, mondelinge overeen- heeft met PDM voor ld jaar, in Olympia's toer 'eertien dagen. „In deze ik niets aan hem in tijdritten, niet als |r, zelfs niet als knecht", deKoersen, die zijn pupil ed) week in de amateur van Rundum den Hen- Turm ook al 'door het zakken', zoals Koersen SPORTWERELD Autosport - Jaguar behaalde een dubbele overwinning op het circuit van Monza. Derek Warwick was de winnaar, zijn teamgenoot Teo Fabi tweede. De Engelsman is na de 430 km race van Monza koploper in de strijd om het wereldkampioen schap Sportwagens. Boksen - De Amerikaan Or lando Canizalas heeft zaterdag in Laredo in de staat Texas zijn wereldtitel boksen in het bantamgewicht (IBF-versie) met succes verdedigd. Caniza las zegevierde door knock-out na een minuut en acht secon den in de achtste ronde over zijn uitdager, de Brit Billy Hardy. Judo - Johan Slof is tijdens de bondsraadsvergadering geko zen tot bestuurslid van de Ju- dobond Nederland. Slof is de opvolger van Wim Staal. Hij vertegenwoordigt het district Noord-Nederland.- Rolstoelbasketbal - Zwijn - drecht heeft in Stockholm de Europa Cup rolstoelbasketbal gewonnen.In de finale werd het Franse Bercy verslagen met 62-44. Frits Wiegman werd uitgeroepen tot de meest waardevolle speler van het toernooi. ELO Motorcou- Vilco Zeelenberg uit ajvijk stak gisteren bij ationale wedstrijden ;ngelo met kop en 'oders uit boven de rrentie. De Honda ir liet in de 250 cc erige deelnemers al chter zich. Zo ver "tiat hij geheel uit het yerdween. voorgenomen om andere jongens te blij- yiaar dan zegt iedereen op: góh, kon je niet bij rijden? Het lijkt overi- envoudiger dan 't is. nou de machine van van de Goorbergh, die >ok als een kogel. De heid van zijn motor ligt der hoog, dat merk je ijk vooral op de rechte i. Op de training kwam t at gedeelte van het par- gewoon naast me rij- >erg die ook nog het uit ammende ronderecord i ijlen Jack Middelburg rde, had echter abso- en serieuze concurren- ulden. Zonder het gas- volledig open te gooien n geen risico's') kon hij ontspannen doorpezen, te spanning wacht hem le zondag in het Spaan- ez, de vierde Grand edstrijd van het sei- „Ik ga niet roepen dat ik we reldkampioen word: Natuur lijk wil je elke race zo hoog mogelijk eindigen, maar ik leg mezelf geen druk op. Ik zeg niet: ik moet bij de eerste drie komen, dan ga je je alleen maar forceren. Ik kan vrede hebben met een bescheiden klassering, wanneer ik weet dat ik er alles aan heb ge daan". Motorcross De prestaties van de Neder landse motocrossers in de strijd om de wereldtitels val len niet mee. Ze vallen zelfs tegen. Door pech en door val partijen. Eén van de weinige lichtpunten van het weekein de was Dave Strijbos. De 250 cc-coureur eindigde in de Gro te Prijs van Oostenrijk in Schwanenstadt als achtste en tweede en neemt in de WK- tussenstand de vierde plaats in met vijftien punten achter stand op koploper Trampas Parker, algemeen winnaar van de Oostenrijkse Grote Prijs. De Belgische Grand Prix voor zijspannen eindigde voor we reldkampioen Janssen met ge kneusde handen bij de dokter. Eimbert Timmermans, vorige week winnaar van de Neder landse Grand Prix, won welis waar de eerste reeks, maar verloor in de tweede de kop positie door een defect. Hij moest opgeven. MOEIZAME ZEGE OP PORTUGAL LISSABON Na de overwinning op Portugal maakt Nederland zich de illusie tot de grootste ten- nislanden van de wereld te behoren. De zege op Portugal werd in het weekeinde behaald in de Euro/Afrikaanse groep. De verwachting was een vlotte 5-0, het werd een enigszins moeizame 4-1. In het dubbelspel verloren Koevermans en Haarhuis de eerste set tegen Cunha e Silva met Marques. Hun winst in de tweede en derde set was zwaar bevochten: 7-5 en 7-6. De vier de set werd 6-3. Daarmee was de kwalificatie een feit. Giste ren verloor Haarhuis van Mar ques, Koevermans gaf een set af tegen Cunha e Silva. In de vloedgolf van optimistische geluiden viel een licht Bra bants accent uit de toon. Paul Haarhuis waarschuwde in Oei- ras, het tennispark van Lissa bon, voor al te groot optimis me. De Eindhovenaar wees er nadrukkelijk op dat cijfers aardig zijn, maar dat de pres taties eerst nog maar moeten worden afgedwongen. „Het is wel leuk hoor al die geluiden, dat wij in de wereld- groep thuishoren. Waarschijn lijk is dat op papier ook zeker zo. Maar iedereen denkt dan dat promotie eventjes bewerk stelligd wordt. Zo ligt het na tuurlijk niet. Er zijn veel meer landen die aanspraak kunnen maken op een positie in de hoogste categorie. Wij mogen dan wel vier spelers bij de eer ste zestig van de wereld heb ben, de Sovjetunie heeft er drie bij de top-dertig. Een top- land dus, dat echter wel in de zone verliest van Zwitserland. Dus praat mij niet van: wij ho ren daar thuis. Geluk speelt een grote rol. Want thuis tegen Oostenrijk op gras is toch heel wat anders dan uit op hoogte tegen Mexico". De nuchterheid en beredene ring die ook het spel van Koe vermans kenmerken, verliest de speler uit Bergschenhoek voor een groot deel als de we- reldgroep ter sprake wordt ge bracht. „Ik ben het niet met Paul eens. Wij horen daar wel in thuis. Daar mag de loting voor de promotie-wedstrijden, natuurlijk afgezien van Zwe den, geen al te grote rol in spe len". Eerste scalp Magnus Gustafsson heeft zijn eerste Grand Prix toernooize ge behaald. De 24-jarige Zweed werd winnaar in het 500.000 gulden toernooi van München. In de finale gaf de Argentijn Perez-Roldan na 6-3 3-6 3-4 op met een dijbeenbles sure. Gustafssons grootste scalp in München heette zater dag Ivan Lendl. De Tsjecho- slowaak was voor 200.000 dol lar naar de Beierse hoofdstad gelokt. Perfectionist als hij is, liet hij niets aan het toeval over. Hij liet drie weken gele den 400 ballen waarmee in München gespeeld werd, naar zijn huis in Greenwich, Con necticut opsturen. En vrijdag stuurde hij een ballenjongen met twintig rackets naar New York om ze daar te laten be spannen. Het grapje kostte de speler 5000 gulden. Gustafsson, 24e op de wereldranglijst, werd er niet koud of warm van. Hij versloeg de grote Lendl zonder spoor van ner vositeit in twee sets, 6-4 7-5. In Hamburg stonden Steffi Graf en Monica Seles in de droomfinale. Graf, startgeld 70.000 dollar, won de eerste set in een gelijkopgaande partij met 7-5. In de tweede nam ze een 5-2 voorsprong, had op 5-4 twee matchpunten. maar ver loor de set alsnog in de tiebre ak met 4-7. In de derde begon het op 2-1 te regenen. Het bleef regenen, zodat het duel verschoven werd naar maan- Jean-Paul van Poppel passeert als eerste de finish in Valencia. PALMA DE MALLORCA Een dag voor de eerste beslis sende slag hebben twee Neder landse ploegen in de Ronde van Spanje nog even snel een succes behaald. Jean-Paul van Poppel (PDM) won zaterdag in de Mallorca in de sprint tegen Valencia een massasprint (zijn Steven Rooks. Vandaag zal vijfde dit seizoen) tegen Olaf een individuele tijdrit over 47 Ludwig en Eddy Planckaert. kilometer op Mallorca het al- De Deen Jesper Skibby (TVM) gemeen klassement door el- zegevierde gisteren in Palma kaar schudden. Het is best mo gelijk dat de Spanjaard Melcor Mauri dan nog steeds in de gele trui rijdt. Hij is tenslotte één van de beste tijdrijders. SPORT OP TV Nederland 2, 18.50 uur: AVRO Sport- panorama. Nederland 3, 22.15 uur Studio Sport Journaal. BRT 2, 21.05 uur: Tofsport. BBC 2, 18.55 uur en 20.15 uur: Snoo ker. Duitsland 3, 13.00 uur: Sport Sportnet, 08.00 uur: Sport. Eurosport, 09.00 uur: Sport. Jansen nog steeds aan de leiding HARDERWIJK Europees kampioen Gerard Jansen gaat met een voorsprong van twee punten de tweede helft in van het werelddamtoernooi in Harderwijk. Het zag er in de vijfde ronde zelfs naar uit dat hij zijn voorsprong zou vergro ten, maar Hans Vermin kon dat voorkomen. Pelupessy moeizaam verder KOPENHAGEN Pierre Pe- lupessy heeft zich gisteravond geplaatst voor de tweede ron de van de strijd om de wereld- itel badminton. In het speel schema dook de onbekende Fransman Etienne Thobois als eerste tegenstander op. Hij werd de Nederlander bijna fa taal. Pas na drie games kon Pelupessy opgelucht zijn ra cket weer inpakken: 9-15 15- 10 15-4. Indonesië schoot te kort tegen het brute slagge- weld van Zuid-Korea. De titel verdediger verloor de finale van de landenstrijd met 3-2. Daarmee namen de Zuidkore- anen revanche voor de neder laag van twee jaar geleden in Jakarta. Parrot op weg naar snooker-titel LONDEN De Engelse snoo ker-speler John Parrot is op weg naar de wereldtitel. In het Londense Crucible Theater bleef de 26-jarige inwoner van Liverpool in de finale zijn landgenoot Jimmy White met 11-5 voor. Parrot realiseerde scores van 97, 75, 43, 44, 88, 74 en een geweldige 117. Hij heeft nog zeven punten nodig om de titel te behalen. HAMBURG Monica Se les strijdt op het gravel van Hamburg om de toer nooizege, haar vader voor de rechter om miljoenen. Een sportmarketingbu reau uit Keulen heeft be slag laten leggen op haar prijzengeld van Hamburg en waar ook in Europa. Het bureau zegt miljoenen gul dens te goed te hebben van de nummer een van de tenniswe reld. Op bevel van de rechter wordt haar prijzengeld onder notarieel toezicht op een spe ciale bankrekening overge maakt, Het blijft daar tot de rechter uitspraak heeft gedaan is de zaak tussen de familie Seles en zakenman Dombaj, de eigenaar van het sportmarke- tingfirma. Dombaj, net als Se les een Joegoslaaf, beweert de ontdekker van Monica Seles te zijn. Hij zag haar op 10-jarige leeftijd, in '84, spelen in Du- brovnik. Twee jaar later sloot hij een contract met de familie af. Daarin staat dat hij recht heeft op 25 procent van alle inkomsten van de speelster. In 1986 vertrok de familie Seles naar Marbella, het jaar erop naar de tennisschool van Nick Bolletieri in Florida. Sindsdien heeft Dombaj nooit meer con tact gehad met de familie Se les, laat staan geld gekregen. Volgens zijn eigen calculatie heeft hij nog vier miljoen gul den te goed plus een bedrag van bijna 400.000 gulden in eens. Coach ijshockeyers weerlegt de kritiek met wereldtitel TURKU Toegejuicht door bijna 12.000, hoofdzakelijk Finse, toeschouwers reden de Scandinaviërs na de overwinning van 2-1 op de Sovjetunie hun ererondje. Voor de vijfde keer was de hoogste titel in hun bezit gekomen. Het zilver ging naar Canada. De Sovjetunie moest genoegen nemen met het brons. „Dit is de mooiste dag van mijn leven", schreeuwde de Zweedse bondscoach Conny Evenson boven het lawaai uit. „Dit is de zwartste dag van mijn leven", moet de technisch directeur van de Sovjetunie Titsjonov hebben gedacht. Hem hangt waarschijn lijk ontslag boven het hoofd. Ook al omdat hij met zijn club ZSKA Moskou in de competitie slechts op een vierde plaats is geëindigd. De laatste wedstrijd van de finaleronde van de 55ste WK ijshoc key stond niet op een hoog peil. Desondanks kwam de titel ver diend in handen van de Zweden, die in 1953, 1957, 1962 en 1987 ook als een de beste ijshockeynatie van de wereld waren. Als enig team bleven de Scandinaviërs ongeslagen tijdens het zes tien dagen durende evenement. Ondanks het feit dat Evensson in eigen land veel kritiek te verduren had gekregen, hield hij de dertigers in zijn ploeg. Een goede zet, zo bleek achteraf

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17