Mensen zijn kennelijk niet Zoveel waard" Afschaffing van rassenregistratie Zuid-Afrika verfrissend moment )E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Bush„niet in Parijs voor gijzelaarsdeal BUITENLAND Esidae Commit ZATERDAG 4 MEI 1991 PAGINA 5 l.V|lajor koel onder verlies ig' )NDEN De Britse premier John Major heeft de 1116 ultaten van de gemeenteraadsverkiezingen van \iderdag „teleurstellend, maar alleszins dragelijk- inoemd. Major gaf gistermiddag een korte reactie Sky Televisie. Eerder had hij geweigerd commen- r te geven op de stembusuitslag (verlies van 890 jdszetels) die wordt gezien als de slechtste voor de nservatieve Partij sinds het midden van de jaren 'entig. Hij zei dat de verkiezingen hadden aange- nd dat de Labour Party niet in staat is de algeme- verkiezingen te winnen. „Wij zijn op de weg om- Dg en zij hebben nu hun piek", aldus Major. Voor ier Chris Patten verklaarde dat de partij nu met de :lementsverkiezingen desnoods een jaar zou wach- De oppositionele Labourpartij van Neil Kinnock laaide met 490 zetels winst een mooi resultaat, ar de echte overwinnaars zijn de Liberaal Demo- tenonder leiding van Paddy Ashdown die 520 ze- i meer wonnen dan bij de vorige gemeenteraads- 'kiezingen. Premier John Major (links) verlaat schijnbaar opgewekt zijn ambtswo ning in Downing Street. FOTO: EPA Kasteel te huur BRUSSEL Vlaanderen zit met een overschot aan kastelen en andere histori sche gebouwen. En daarom zal het niet lang meer du ren of particulieren kunnen daar gaan wonen. Gisteren heeft de Vlaamse deelrege- ring daarvoor alvast een model erfpachtovereen komst goedgekeurd. De kas telen en andere gebouwen moeten dan wel op kosten van de pachter gerenoveerd en onderhouden worden. Maar de Vlaamse regering is bereid om in ruil daar voor een vermindering op de jaarlijkse erfpacht (ca non) te geven. VN-commissie voor 'Irak-schadeclaims' komt in Den Haag DEN HAAG Het secretariaat van de Verenigde Naties heeft de Nederlandse regering benaderd met een verzoek een internationale compensatiecommissie die schadeclaims tegen Irak beoordeelt in Den Haag te mogen vestigen. Tiental len landen hebben schadeclaims tegen Irak ingediend. Ook buitenlandse arbei ders en gijzelaars verlangen schadever goeding van de regering in Baghdad. Den Haag biedt al onderdak aan het tri bunaal dat de financiële problemen tus sen Iran en de Verenigde Staten pro beert op te lossen. Seoul: derde zelfverbranding SEOUL In Zuïd-Ko- rea heeft gisteren een derde student zich in brand gestoken uit pro test tegen het regime van president Roh Tae-woo. De 20-jarige Chun Sei- yong, die na zijn daad voor de ogen van zo'n 200 demonstranten bij de Kyongwon universiteit vanaf een tweede verdie ping sprong, overleed la ter in het ziekenhuis. Van de twee eerdere slachtoffers van zelfver branding is er inmiddels één overleden. l/VHV STRIJDT AL JAREN TEGEN WATER IN BANGLADESH HELMA VAN DEN BERG IERSFOORT De na- irramp in Bangladesh eft algemeen directeur Campen van het bu- u DHV Consultants t verrast. „Ieder jaar ^en zich in dat land gro- I rampen voor. De pro- Ismen zijn daar zo gigan- jch complex, dat alleen lerbotschalige internatio- .£,)le hulp het land kan '°)üden. Maar voor het zo- r is, zullen we vele ja- n en evenzovele rampen |rder zijn". kV uit Amersfoort is sinds jaren vijftig betrokken bij terbeheersprojecten in di- er fse provincies van Bangla- sh. Behalve met de drink- tervoorziening houdt de rkmaatschappij zich bezig met inpoldering van land bouwgronden, havenwerken, de aanleg en onderhoud van dijken en bruggenbouw. Campen heeft jarenlang in Bangladesh, in de noordelijke stad Rajshaki, gewoond. Direc teur P. van Meel van de DHV- afdeling waterbeheersing kent de meer zuidelijke provincies goed. Zij buigen zich al jaren over projecten om de water huishouding in Bangladesh in betere banen te leiden. Een welhaast onmogelijke opgave. Campen: „Het land wordt be laagd door een veelvoud aan problemen. Vanuit het noor den wordt het smeltwater van de Himalaya door de rivieren en vertakkingen door het land geperst. Met alle overstromin gen vandien, met name ten tij de van de moessonregens. In de zuidelijke gebieden aan de Golf van Bengalen, waar door natuurlijk verloop land aan groeit, zorgen stormen en vloedgolven eveneens voor overstromingen. Maar het grootste probleem is wel de overbevolking. Als er in Ban gladesh 5 miljoen in plaats van 115 miljoen mensen zouden wonen, zou er geen vuiltje aan de lucht zijn". Volgens Van Meel is de water huishouding van Bangladesh te vergelijken met die van Ne derland in het jaar 1200. „En dan druk ik me nog optimis tisch uit. Nederland is net als Bangladesh een laag, vlak en waterrijk land. Maar wij heb ben ons sinds de Middeleeu wen bezig gehouden met de aanleg van dijken en het droogleggen van polders. Ter wijl de natuur in Bangladesh grotendeels nog steeds haar gang kan gaan. Toch wordt ie der nieuw stukje onbeschermd Deltagebied onmiddellijk in gebruik genomen. Door de overbevolking moeten de mensen wel. Het is hun enige kans op een bestaan. Maar de terpen bieden geen enkele ze kerheid tegen vloedgolven". Tien werknemers van DHV, T, Alleen hulp vanuit de lucht kan de hongerige slachtoffers van de orkaanramp in Bangladesh snel genoeg bereiken. van wie enigen met een gezin, verblijven momenteel in Ban gladesh. Onder hen is manager C. Huibers die in hel rampge bied rond Patnakhi de leiding heeft van een nieuw polder- project. Sinds dé ramp heeft het Amersfoortse moederbe drijf geen contact met deze mensen kunnen krijgen. Cam pen: „Maar dat zegt nog niets. De telefoonverbinding met Bangladesh was altijd al ge brekkig. In deze tijden wordt het dan helemaal moeizaam om contact te krijgen. We ver trouwen er echter op dat ook onze man in het zuiden geen gevaar heeft gelopen. Vergele ken met de lokale bewoners verblijft hij in een relatief goe de en hoger gelegen behui zing". Campen en Van Meel wachten met spanning af wat er na de ramp over is van de DHV-pro- iecten. „We hebben bijvoor beeld een brug gebouwd bij Karnephuli, aan het einde van de Deltawerken in de Ganges. Het is wel een vrij stevige con structie, want het is de oude brug van Neeltje Jans uit de Oosterschelde. Die hebben we in stukken gezaagd en daar opnieuw opgebouwd. Maar je weet niet of zo'n brug werke lijk tegen zoveel natuurgeweld bestand is". De voorlaatste grootste waters noodramp in 1988 is voor de internationale wereld aanlei ding geweest de problemen van Bangladesh onder de loep te nemen. Onder supervisie van de Wereldbank wordt mo menteel gewerkt aan een ont werp om de totale waterhuis- I FOTO: AP houding in het land te verbe teren. Campen: „Na de ramp in '53 hebben wij in Nederland de afweging gemaakt welke in vestering gerechtvaardigd zou zijn om te voorkomen dat tien duizenden mensen verdrin ken. Met gevolg dat onze Del tawerken er zijn gekomen. Kennelijk zijn de mensen in Bangladesh voor de internatio nale wereld minder waard dan Nederlanders. Anders hadden we met z'n allen allang onze portemonnee opengetrokken". iel problemen in Zuid-Afrika zijn voorlopig nog moeilijk op te isen. Hier moet een vrouw worden ondersteund die is ingestort dat zij had vernomen dat haar huis was afgebrand tijdens ge- k ilddadigheden in Soweto. FOTO: EPA KAAPSTAD In de po litiek is symboliek be langrijk. En de symboliek van een Zuid-Afrika dat bezig is met het afschaf fen van de rassenregistra tie is krachtig. De stap treft de basis van het apartheidsysteem, waar aan de regering De Klerk beloofd heeft een einde te zullen maken. Ongetwijfeld zal de apartheid niet meteen verdwenen zijn. In een aantal opzichten zal zij haar bestaan nog even rekken - in de praktijk, in de ge woonten en in de houding van de mensen, zo niet in de wet geving zelf. Maar door een einde te maken aan de rassen- registratie heeft de regering een grote sprong voorwaarts gemaakt in de richting van een niet op rassendiscriminatie gebaseerde samenleving. Ik maakte zelf aangenaam kennis met deze bijzondere hervorming toen ik deze week het plaatselijke bureau van de burgerlijke stand, sectie ge boorten- en overlijdensaangif- te, bezocht in Barrack Street in Kaapstad. Barrack Street ligt vlak bij het afschrikwek kende politiebureau op Cale- don Square waar de oude „vei ligheidspolitie" zich ophield. De straat was in lang vervlo gen dagen het trefpunt voor linkse organisaties. De veilig heidspolitie is afgeschaft en opgegaan in de gewone politie; en de linkse organisaties, eens verboden en opgejaagd door de veiligheidspolitie, zijn nu gele galiseerd. Ik ging naar Barrack Street om er een geboorte te laten re gistreren - die van mijn doch tertje Pasqua, geboren op tien april jongstleden. Inwoners van Zuid-Afrika hebben elf maanden de tijd om een ge boorte aan te geven; tot voor kort moest daarbij ook het ras van de ouders uitdrukkelijk worden vermeld. Oud formulier Toen ik vorige week het kan toor bezocht kreeg ik nog een oud formulier, waarop inge vuld moest worden tot welke 'bevolkingsgroep' dé ouders behoren. Mijn bedoeling was dat onderdeel gewoon te nege ren, daarbij vertrouwend op de ministeriële verzekering dat men niet langer verplicht is de vraag te beantwoorden, hoewel de wet nog steeds niet officieel is afgeschaft. Deze week waren de nieuwe formulieren er, en daar ik mijn oude formulier voor het gemak maar was kwijtgeraakt, haalde ik er één. Er werd niet langer gevraagd naar de be volkingsgroep van de ouders. (Ik hoop maar dat ze de com puters in Pretoria hebben ge leerd formulieren waarop het ras niet vermeld staat te ver werken. Oude computerge woonten zijn bijna niet uit te roeien.) Toen mijn vrouw Mary Ann en ik het formulier invulden was het alsof we deel uitmaak ten van een klein moment in de geschiedenis. We deden iets wat ons hele leven lang on denkbaar was geweest, zelfs il- Het land van de apartheid, zo lang door blanken bestuurd in het belang van blanken, eiste niet meer dat we het ras van ons pasgeboren kind moesten noemen. Generaties lang zijn baby's op basis van hun ras ge registreerd. De categorieën (blank, gekleurd, Afrikaans, Aziatisch en nog verscheidene subgroepen) zouden hun hele leven beheersen. Hun ras was bepalend voor waar ze zouden wonen, met wie ze zouden trouwen (of zelfs seksuele relaties zouden mogen hebben), wat hun plaats zou zijn in het openbaar vervoer, waar zij zouden re creëren, zelfs waar ze zouden worden begraven en waar ze bloed zouden geven. Met één officiële pennestreek is er plotseling een einde gekomen aan de hele lastige en kostbare rassenregistratie. Applaus De regering De Klerk, die nu overal in de wereld applaus in de wacht sleept, heeft aange kondigd dat alle apartheids- maatregelen tegen het einde van juni afgeschaft zullen zijn. Hoewel dit enigszins optimis tisch aandoet, zal zeker de 'moeder van alle apartheid', de wet op de bevolkingsregistra tie van 1950, worden afge schaft. De bepalingen daarvan worden dus officieel al gene geerd. De wet op de bevolkingsregi stratie, een hoogst onrecht vaardige maatregel die onge kend lijden tot gevolg heeft gehad, heeft bij veel gekleurde mensen een onuitwisbare, bit tere indruk nagelaten. Volgens deze wet werd een bevolkings register opgezet in Pretoria waarin het ras van iedere in woner van het land genoteerd stond. Het register werd de ba sis voor het apartheidsbeleid. De ambtenaren gingen aan het werk met een ijver die doet denken aan de dagen van de rassenwetten in Duitsland ten tijde van de nazi's. De liberale krant waarvan ik hoofdredac teur ben geweest, de Cape Ti mes, vertelde meer dan eens de droevige verhalen van de mensen die waren 'onderzocht' om vast te stellen tot welke rassengroep ze behoorden. Het parlement legde gedetailleerde definities vast voor de catego rieën en die bleken moeilijk, zo niet onmogelijk toe te pas sen. Er was een constant pro ces van classificatie en her classificatie gaande; mensen vroegen om in een andere groep te worden geplaatst. Zelfs het afgelopen jaar zijn nog meer dan honderd 'ge kleurde' mensen officieel 'blank' geworden. Om het ras vast te stellen snuffelden regeringsfunctiona rissen rond in het persoonlijk leven van de mensen, onder vroegen hen over de accepta tie in hun gemeenschap en hun afkomst en gingen zelfs zover een oordeel uit te spre ken over hun uiterlijke ken merken, zoals de vorm van hun neus en hun haar. Afschuw In de jaren zestig had ik een vriend die zogenaamd ge kleurd (van gemengd ras) was. Ook zijn zoon was dat. De zoon leerde een meisje kennen en ze besloten te trouwen; Er was een baby op komst. Pas toen ontdekten de twee fami lies tot hun afschuw dat er iets mis was. De moeder van het meisje was er jaren eerder, en buiten medeweten van haar dochter, in geslaagd een blank rassencertificaat voor haar te krijgen. Het meisje had een lichte huidkleur en haar moe der hoopte ongetwijfeld op een beter leven voor haar dochter in het door blanken bestuurde land. Toen bij de voorbereidingen voor de huwelijksformaliteiten de kaart te voorschijn kwam, begrepen de families dat het huwelijk een onmogelijkheid was in Zuid-Afrika. De jongen had een gekleurde kaart, zijn verloofde een blanke. Dat het meisje zwanger was, was zelfs bewijs dat de twee de zeden wet hadden overtreden. Er stonden lange gevangenisstraf fen op interraciaal seksueel verkeer. Dit alles had desastreuze ge volgen voor de families. De zoon van mijn vriend en zijn geliefde vertrokken naar En geland en wonen daar nog steeds, slachtoffers van het be volkingsregister van Zuid- Afrika. Deze week was het bureau in Barrack Street vol met men sen van alle rassen die geboor ten kwamen aangeven. Voor de verandering namen zij nou ook eens deel aan iets wat in de rest van de wereld heel normaal is. Ondanks het ge weld dat het land teistert en de groeiende moeilijkheden die onderhandelingen tussen zwart en blank in de weg staan, kent het tijdperk van de hervormingen zo zijn verfris sende momenten. HET LEVENDE EILAND jiN890 - Voorzichtig manoeuvrerend brengt de loods de "Vrij en lid II" binnen. Rob kijkt zijn ogen uit, want het lijkt warempel Bl, of daarginds een complete fabrieksstad is gebouwd. ,,U mag n de wal niet roken", zegt de loods. Dat is voor Rob een te- urstelling, want aan zijn pijp is hij erg gehecht. Op de kade welaat Prudon op hem te wachten. De oude vrienden drukken el- Jiar hartelijk de hand. ,,Je weet niet, hoe verrast ik was, toen ik hoorde, dat jij in de buurt was", zegt Prudon: „Ik heb je maar direct hierheen laten komen, want ik geloof, dat we van jouw kennis en ervaring best gebruik kunnen maken". „Maar wat voer je hier dan toch ■uit?" vraagt Rob. „Dat zal ik Je straks uitleg gen", antwoordt de geleerde, geheimzinnig glimlachend, '„kom maar mee". Ze stappen in een auto en rijden de autoweg op. Tjonge, wat een enorme gebouwen zijn hier verrezen. WASHINGTON De Amerikaanse president George Bush heeft gisteren in alle toonaarden ontkend dat hij in 1980 naar Parijs zou zijn gevlogen om van Iraanse functionarissen gedaan te krijgen dat zij de vrijlating van Amerikaanse gijzelaars zou den uitstellen tot na de presidentsverkiezing van Ronald Reagan. Bush, die voor het eerst in het openbaar reageerde op de hardnekkige geruchten over een gijzelaarsdeal, noemde sug gesties in die richting „misselijkmakend". De geruchten betref fen een groep Amerikanen die onder Reagans voorganger Jim my Carter in de Amerikaanse ambassade in Teheran werden ge gijzeld door fanarieke Iraanse revolutionairen. De Amerikanen werden pas na 444 dagen gevangenschap vrijgelaten, luttele mi nuten nadat Reagan tot president was beedigd. Intussen heeft de voormalige Iraanse president Abolhassan Bani-Sadr, een van de mensen die de beschuldigingen staande houden, gisteren na tien dagen wachten van de Amerikaanse autoriteiten een inreisvisum gekregen om een boek te presente ren dat hij over de zaak heeft geschreven. Raad van Kerken bemiddelt tussen regering en ANC JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse Raad van Ker ken probeert de vastgelopen besprekingen tussen de "rege ring en het ANC weer op gang te krijgen. Naar verluidt heeft ANC-leider Nelson Mandela laten doorschemeren dat het ANC toch bereid is aan de multiraciale conferentie op 25 mei deel te nemen, als die niet door de regering maar door de kerken wordt georganiseerd. De leiders van de zeven buur landen van Zuid-Afrika zullen volgende week in Zambia bij elkaar komen en het ANC mo gelijk waarschuwen dat zij Pretoria te veel onder druk zet nu het geweld in Zuid-Afrika overal oplaait. Slotverhaal Idoor FRANS WIJNANDS PRAAG /BONN De weg naar het Westen terug voert over Karlovy Vary, Karlsbad. Een overnachting waard, ook al hoeft dat op het traject Praag-Bonn strikt genomen met. Misschien is het een onbewuste manier van afkicken, na een intens jaar 'Oostblok Karlovy Vary is een grensgeval. Het vermaarde, maar sterk afgebladderde kuuroord op de Duits- Tsjechische grens weerspiegelt herkenbaar de vele culturen die het in de loop van de eeuwen heeft ondergaan. Het totaalresultaat is een internationaal straatbeeld, karakteristiek voor vrijwel alle Europese kuuroorden. De winkels en etalages herinneren je eraan dat je in Bohemen bent, maar de parkeerplaatsen staan vol met Duitse nummerborden. De bronnen van Karlovy Vary zijn bij toeval gevonden, zoals veel moois in het leven. Keizer Karei IV zat met zijn jachtvrienden een hert achterna, toen hij de warm wa terbronnen on tdekte. Het verhaal gaat en het is lang genoeg geleden om het te geloven dat niet de keizer zelf, maar zijn gewonde jachthond als eerste de genezende werking van het stomend opborrelende water aan den lijve ondervond. Ook voor de mens bleek het vele mineralen bevattende bronwater heilzaam; en je hoeft er niet eens meer de tien liter per dag van te drinken zoals vooruitstrevende artsen nog niet zo lang geleden barbaars voorschreven. De hoofdbron spuit vanaf ruim twee kilometer diepte zo 'n tweeduizend liter watm water per minuut omhoog. Om die geiser werd een aantal jaren geleden een modern, glazen paviljoen gebouwd, genoemd naar de eerst ruimtemens, Joeri Gagarin, die in Karlovy Vary enkele malen kuurde. Vandaag de dag komen er niet meer zoveel Russen. De clientèle uit de vroegere socialistische buurlanden blijft weg. Dit jaar zijn nog tweeduizend werkers uit de Si berisch e olie velden uitgenodigd voor een kuur. De Russische overheid betaalt hun verblijfskosten met ruwe olievoor het energie-arme Tsjechoslowakije een veel betere prijs dan de tot voor kort gebruikelijke roebels. Ik lurk proevend mijn eerste tuitkannetje leeg. Temidden van sjofel geklede Bohemers en een groep weldoorvoede Beieren. Het lauwe water smaakt naar niks. En zeker niet naar meer. De inwoners van Karlovy Vary geloven vurig dat de op gezondheid beluste Duitsers en Oostenrijkers fors bij zullen dragen in de economische wederopbloei van hun stad. Thermaalbaden worden geprivatiseerd, en de plaatselijke brouwerij heeft een oud recept afgestoft: bier op basis van mineraalwater. De ober in het majesteitelijke Moskwa-hotel, dat nu weer de oude naam Hotel Pupp mag dragen, kijkt verrast op als ik hem in het Tsjechisch 'Tot ziens' wens. Ik vertel hem maar niet dat ik op weg ben naar de vleespotten van het nieuwe Duitsland. Hij zal waarschijnlijk zeggen dat ik een gelukkig mens moet zijn, en dat hij als-ie de kans kreeg hetzelfde zou doen, „want bij ons wordt het nog slecht, meneer. De tijden zijn veranderd. We mogen zeggen wat we willen, maar wat zou je nog willen zeggen als je geen werk hebt en je het dagelijks brood bijna niet meer kunt betalen Dat zou-ie ongetwijfeld gezegd hebben en dat bekende verhaal bevestigt ten overvloede dat je nog in Bohemen bent. Je rijdt het idyllisch, diepgelegen Karlovy Vary in vijf minuten uit. Cheb, de grens, is dichtbij. Schijnheilig onschuldig witte rookkolommen verderop markeren één van de zwaarst vervuilde industriegebieden van heel Europa. Alsof het smakeloze water uit de Karlsbader bronnen daartegen zou helpen. Gute Fahrt", de douanier knikt. Plotseling zijn de gaten uit de wegen verdwenen, zijn het gras en de hagen geknipt, liggen de dorpsetalages vol, is de benzine loodvrij. Maar in plaats van dat dat alles een gerust gevoel geeft, roept het nu al iets van heimwee op. Neo-nazi's gooien Afrikanen van balkon WITTENBERGE In de Duitse deelstaat Brandenburg zijn gisteren twee Afrikanen levensgevaarlijk gewond toen ze bij een aanval door Duitsers van de vierde verdieping wa ren gegooid. In Cottbus in de zelfde deelstaat kwamen zo'n 250 neo-nazi's bijeen om de be noeming van hun nieuwe lei der Gottfried Küssel te vieren. De 30 tot 40 Duitsers vielen gisteren in Wittenberge een woonhuis voor Namibische gastarbeiders binnen waar ze de inwoners molesteerden. Twee van hen werden van het balkon van de vierde verdie ping gegooid. Zij liepen le vensgevaarlijke verwondingen op, terwijl drie Duitsers zwaar werden gewond. De aanvallers ontkwamen per auto.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5