1 mal Ie ERS-1 bestudeert aardse 'weermachine' Brazilië bang voor 'killer- krokodillen' uit Zimbabwe CcidócSouYont' ZATERDAG 4 MEI 1991 PAGINA 27 VOLGENDE WEEK LANCERING EERSTE EUROPESE MILIEUBEWAKINGSSATELLIET Een groot gedeelte van de satelliet het compar timent waarin zich alle instru menten bevinden werd door Fokker gebouwd. FOTO: PR Idoor SJOERD VAN DER WERF KOUROU/NOORDWIJK - De voorspellingen liegen er niet om. Volgens de jongste schattingen zal de temperatuur op aarde over een eeuw waarschijnlijk met 2,5 graden Celsius zijn gestegen. Dat is dan wel een soort 'gemiddelde'. Er wordt namelijk ook voorspeld dat de temperatuurstijging 'slechts' één graad zal bedragen. In dat geval, zeggen klimatologen, blijft de situa tie onder controle te houden. Maar als er een opwarming met vijf gra den Celsius optreedt - en ook dat is niet uitgesloten - zullen de ge volgen zonder meer catastrofaal zijn. Een herstel naar de oude situ atie zou ettelijke generaties vergen. Tempó en omvang van een mogelijke klimaatverandering mogen dan onduide lijk zijn, vast staat wel dat de oceanen, die driekwart van het aardoppervlak be dekken, in dit uiterst gecompliceerde proces een zeer belangrijke en vermoe delijk zelfs beslissende rol spelen. En juist van de wereldzeeën weet de mens heid nog veel te weinig af. Zeker, ze voorzien de mens van voedsel en mine ralen, dragen zijn schepen naar alle we relddelen, beïnvloeden klimaat en weer, bieden mogelijkheden voor sport en ont spanning, fungeren helaas ook steeds jneer als vergaarbak van afval, maar de internationale wetenschap is er nog steeds niet achter welke natuurprocessen zich nu exact in en boven de wereld zeeën voltrekken. Het was onder meer om die reden dat de Europese ruimtevaartorganisatie ESA tien jaar geleden besloot de aardobserva tiesatelliet ERS-1 (ERS Earth Remote- sensing Satellite) te ontwikkelen, spe ciaal voor oceaanonderzoek. De zeer ge avanceerde ERS-1 - de grootste kunst maan die ESA tot dusverre bouwde - staat nu klaar op de basis Kourou in Frans-Guyana om op de neus van een (eveneens Europese) Ariane 4-raket in zijn 785 km hoge cirkelbaan om de po len te worden geschoten. Aanvankelijk zou dit gisteren gebeurd zijn. De lance ring is nu gepland in de nacht van 6 op 7 mei. Utopie Met behulp van de 2380 kg wegende en bijna twaalf meter hoge ERS-1 (waarin Nederland een bijdrage van vijf procent ofwel zo'n 50 miljoen gulden stak) wil len klimatologen, oceanografen en mete orologen er achter zien te komen hoe al lerlei atmosferische processen, die - naar tegenwoordig wordt aangenomen - een serieuze bedreiging voor het milieu vor men, precies werken. Wetenschappelijk onderzoek heeft tot nog toe geen defini tieve conclusies opgeleverd op grond van de nu beschikbare gegevens over verschijnselen als het broeikaseffect, de aantasting van de ozonlaag, kust- en wa terverontreiniging en de ontbossing in tropische gebieden. En zo lang die defi nitieve conclusies ontbreken, is het stre ven naar bescherming van het milieu en beheersing van het klimaat weinig meer dan een utopie. Er zijn steeds nadrukkelijker aanwijzin gen dat allerhande activiteiten van de mens zélf het uiterst gevoelige evenwicht in de thermodynamische en ecologische balans van onze planeet aantasten en zelfs bedreigen. Er wordt onder meer al geruime tijd voorspeld dat de gemiddel de temperatuur op aarde gedurende de komende vijftig jaar met twee of drie graden Celsius zal stijgen. Als gevolg daarvan zullen er belangrijke verande ringen optreden in regionale weerpatro- nen, zullen de ijskappen van de polen gedeeltelijk smelten en zullen (dichtbe volkte) kustgebieden - niet alleen het eerder deze week weer ernstig getroffen Bangladesh, maar bij voorbeeld ook Ne derland, Suriname, Brazilië, Gambia, Vietnam en steden als New York, Lon den en Shanghai - worden bedreigd met overstroming door het wereldwijd was sende water. Zelfs het ruimtevaartcen trum bij Kourou in Frans-Guyana, van waar de ERS-1 wordt gelanceerd, zou in dat geval zeer nadrukkelijk gevaar lo pen Wisselwerking Bij een stijging van het zeeniveau met één meter - en dat zou voor het eind van de volgende eeuw het geval kunnen zijn - zouden ten minste 300 miljoen mensen rechtstreeks betrokken zijn en tientallen miljoenen van hen zouden permanent 'elders' moeten gaan wonen, willen ze de voeten droog houden. Die dreigende situatie, waarmee in feite de hele mensheid te maken zou krijgen, kan echter alleen maar effectief worden aan gepakt als men exact weet hoe het inge nieuze mechanisme van de atmosfeer functioneert en de wisselwerking tussen oceaan en dampkring in elkaar zit. Vol gens de meeste weerkundigen en klima tologen bestaat er geen twijfel aan dat het weer in en op de oceanen wordt 'ge maakt', maar hoe dit precies in zijn werk gaat, is nog steeds een grotendeels onbeantwoorde vraag. Vroeger werd er in feite alleen maar aan zee-onderzoek gedaan door (weer-)sche- pen voor het ter plekke verzamelen van gegevens. Daarnaast werden er boeien met meetinstrumenten geplaatst en op een gegeven moment begon men ook vliegtuigen bij het onderzoek in te scha kelen. Maar een grootschalig overzicht en inzicht met betrekking tot oppervlak teverschijnselen is toch het best gediend met satellieten. En zeker met waarne mingskunstmanen als de ERS-1 en de op 31 maart jl. door de Sovjet-Unie gelan ceerde, 18.5 ton zware Almaz-1, de over enkele jaren te lanceren Amerikaanse EOS-satellieten en de voor volgend jaar op het programma staande Japanse JERS-1. Het gros van deze toestellen is met krachtige radarsystemen uitgerust en daardoor in staat dwars door duister nis en" wolken heen tot zelfs betrekkelijk diep in de oceanen te 'kijken'. Gaten Het nu bestaande wereldwijde meetnet vertoont grote gaten. Er zijn lang niet overal weerstations en zelfs de verdeling van automatisch functionerende boeien laat sterk te wensen over. Met name ten zuiden van de evenaar is de boeien- dichtheid maar heel gering, terwijl toch juist daar - naar algemeen wordt aange nomen - de mechanismen die het weer 'maken' het sterkt aanwezig zijn. Boven dien duurt het dikwijls (te) lang voordat de bij het onderzoek betrokken instan ties de benodigde gegevens binnen krij gen. Met de ERS-1 - ontwikkeling, bouw, lancering en de missie zelf vergen een bedrag van ruim anderhald miljard gulden - kan men echter binnen drie uur over alle mogelijke informatie beschik ken. En die informatie - over zeestro mingen, windsnelheden, golfhoogten, ijs massa's en watertemperaturen (tot op één graad Celsius nauwkeurig) - zal aan zienlijk betrouwbaarder zijn dan tot dus verre het geval was. De ERS-1 zal één keer per honderd mi nuten een rondje om de aarde draaien en wel zodanig dat hij elke drie dagen de hele planeet één keer volledig onder de loep zal hebben genomen en afgetast. De satelliet zal een grote stroom van gege vens - meer dan honderd miljoen bits (stukjes informatie) per seconde - zon der onderbreking naar de grondstations van de ESA overseinen. Die gigantische hoeveelheid informatie komt overeen met 5600 pagina's geschreven tekst per seconde. De volgende week te lanceren ERS-1 is een bijzonder veelzijdig project. De schat aan gegevens die het toestel - vooropgesteld natuurlijk dat de lance ring goed verloopt en alle antennes, ra darpanelen en zonnewieken zich in de ruimte naar behoren ontplooien - de ko mende twee tot drie jaar over onze kwetsbare planeet oplevert, zal tevens van groot nut zijn voor de weersvoor spelling, controle op het gebruik van landbouwgronden en op de internationa le visserij, en voor de zeescheepvaart en andere activiteiten op de wereldzeeën. Naast de andere bij ESA aangesloten landen zal vooral Nederland kunnen profiteren van de informatie die de sa telliet in een constante stroom naar de aarde overseint. Met name de ministe ries van milieubeheer, landbouw en vis serij en verkeer en waterstaat, het KNMI, de zeevaart, waterbouw, duikbe- drijven en de oliemaatschappijen met hun boringen op zee zullen gebruik kun nen maken van de vele nieuwe mogelijk heden die de ERS hun te bieden heeft. Knmi Voor het KNMI in De Bilt kan de satel liet, die onder meer de windsnelheden gaat meten en de windrichting alsook de golfbewegingen van de oceanen nauw keurig in kaart gaat brengen, van groot nut zijn. Op die manier verwacht het in stituut betrouwbaarder weervoorspellin gen te kunnen doen. De klimaatgegevens en de informatie over het gedrag van de wereldzeeën, die de ERS dag en nacht over de gehele aardbol verzamelt, zullen ook van grote economische betekenis zijn voor Neder land, dat nog steeds over een aanzienlij ke koopvaardijvloot beschikt en ook in de internationale zeesleepvaart een vooraanstaande rol speelt. Scheepvaart ondernemingen kunnen niet alleen veel brandstof besparen, maar ook storm schade tot een minimum beperken door de route van de schepen aan te passen op grond van de gegevens van de aard observatiesatelliet. Zelfs het binnenlood sen van grote olietankers in de haven van Rotterdam kan een stuk veiliger met behulp van satelliet-gegevens. Het zelfde geldt trouwens voor Nederlandse ondernemingen die betrokken zijn bij de bouw en het verplaatsen van de boorin stallaties en de aanleg van waterbouw kundige werken, zowel hier als in het buitenland. Fokker Voor ruim 120 specialisten van Fokker Space Systems is de lancering van de ERS-1 de kroon op zeven jaar hard wer ken. Een groep van zeven Fokker-des kundigen bevindt zich momenteel in Kourou om de lancering voor te berei den. Een groot gedeelte van de satelliet - het compartiment waarin zich alle in strumenten bevinden - werd door Fok ker gebouwd, waarbij kon worden gepro fiteerd van de ervaring die het bedrijf een jaar of tien geleden opdeed met de befaamde astronomische kunstmaan IRAS. Daarnaast ontwikkelde Fokker het systeem dat de satelliet in de ruimte moet beschermen tegen te grote tempe ratuurschommelingen. Inmiddels werkt de onderneming aan de bouw van de ERS-2, die in 1994 moet worden gelanceerd en dan de taak van ERS-1 moet overnemen. De tweede ERS zal grote gelijkenis vertonen met zijn voorganger, maar tevens zijn uitgerust met een spectrometer (GOME) voor be studering op wereldwijde schaal van de bedreigde ozonlaag en de chemische pro cessen die zich in de atmosfeer (vooral in de stratosfeer en troposfeer) afspelen. En toch zijn ERS-1 en -2 nog maar het begin. Ze zijn niet meer dan de onge twijfeld baanbrekende voorboden van Europa's polaire platforms (POEMS-1 en -2) die tegen het eind van de jaren ne gentig hun taak zullen overnemen. Die mogen dan de ongetwijfeld nog resteren de vragen beantwoorden en zullen zich ook met waarneming van het vasteland bezighouden. ERS-1 zal weliswaar zo nu en dan ook de blik landinwaarts richten, maar dan toch alleen bij wijze van proef. De zee en de 'weermachine' zijn en blij ven haar belangrijkste studie-objecten. door CHRISTINA LAMB RIO DE JANEIRO - De weten schappers die zich bezighouden met de flora en fauna van Latijns- Amerika zijn ontzet, maar voor één keer heeft hun woede niets van doen met het kappen van tropisch regenwoud in het Amazone-gebied. De laatste ruzie waarin de fel bele gerde regering van Brazilië wordt meegesleept gaat over de import van mensen etende krokodillen uit Afrika. Anderhalfjaar geleden werden 110 Nijl- krokodillen uit Zimbabwe overgevlogen naar een streng beveiligd terrein in Osa- rio, in het diepe zuiden van Brazilië. Maar weinig mensen wisten hiervan. Een particuliere onderneming was van plan daar Nijlkrokodillen te fokken om de huiden te exporteren; deze zijn van betere kwaliteit dan die van inheemse soorten. Het nieuws lekte echter uit en al snel werd de regering van .Brazilië beschul digd van 'milieukundige roekeloosheid'. Pessimisten waarschuwden voor een herhaling van de catastrofe met de moordbijen: een zwerm dodelijke Afri kaanse bijen ontsnapte van een Brazili aanse imker in Sao Paulo. De bijen zet ten koers richting Mexico en doodden onderweg honderden mensen. Plaatselijke ecologen onderstrepen dat het gevaar zeer groot is dat uiteindelijk een aantal van de Nijlkrokodillen, die zes en een halve meter lang kunnen wor den en een gewicht van een ton kunnen bereiken, zal ontsnappen. Zij vrezen dat de krokodillen zich gemakkelijk zullen voortplanten in het moerassige land rondom Porto Alegre, waar de krokodil lenfarm zich bevindt. En dan zullen zij, zo waarschuwen de wetenschappers, zich verspreiden en ten slotte de minder bloeddorstige Zuidamerikaanse kroko dillen overheersen. De Nijlkrokodillen, die beroemd zijn ge worden door de Tarzanfilms, behoren tot de gevaarlijkste roofdieren op aarde en doden ieder jaar tientallen mensen in Afrika. Er zijn gevallen bekend waarbij zij vrouwen die aan het wassen waren aan de oever van een rivier grepen door plotseling naar voren te schieten en hun prooi tussen hun krachtige kaken te ver morzelen. Spoedcongres Afgelopen oktober werd in Brazilië een spoedcongres gehouden. De wetenschap pers kwamen daar tot de conclusie dat hoewel de farm nu mogelijk veilig is, |iet niet onmogelijk is dat in de toekomst de voorzorgsmaatregelen zullen verslappen; vooral wanneer de farm wordt verkocht of wanneer de prijs op de wereldmarkt voor de huid van een Nijlkrokodil daalt. De Braziliaanse variant van de krokodil, bekend als de kaaiman, waarvan zich in Zuid-Amerika zeven soorten bevinden, is een relatief bedeesd dier en heeft geen reputatie als menseneter. Vergeleken met de Nijlkrokodil zijn de kaaimannen van Zuid-Amerika „poesjes", aldus een deskundige. Een aantal functionarissen geeft op per soonlijke titel toe dat het Bureau voor Milieubescherming van Brazilië een fout heeft gemaakt bij het afgeven van de im portvergunning. De instelling wordt be legerd met brieven en telexen van we tenschappers uit alle uithoeken van de aarde. Vorige maand kreeg de farm ook de toe stemming van de Braziliaanse regering, ondanks een lange kruistocht van de. be woners van het gebied om dit te voorko men. De campagne-voerders zeggen nu dat ze naar het gerechtshof zullen stap pen om de eigenaars te dwingen de kro kodillen terug te verkopen. „We hebben niets tegen fokken in ge vangenschap, maar we kunnen de invoer van diersoorten die Braziliaanse levens in gevaar brengen niet goedkeuren", al dus Luis Felipe Kunz, vice-voorzitter van de plaatselijke milieubeweging. Op het Braziliaanse project is verder kritiek gekomen van het Wereldnatuurfonds en de regeringen van de buurlanden Para guay, Peru en Colombia, die bang zijn dat de 'killer-krokodillen' zich ook in hun landen zullen verspreiden. De eigenaars van de farm zeggen dat zij niet begrijpen waarom zoveel ophef wordt gemaakt en benadrukken dat zij de Braziliaanse milieuwetgeving streng naleven. Volgens hen zijn ontsnappin gen onmogelijk. De farm is omringd door dubbele muren en er zijn andere veiligheidsmaatregelen getroffen. De tegenstanders van de farm wijzen er echter op dat de bijenhouder die de Afri kaanse bijen in 1956 naar Brazilië haal de, dezelfde beloften deed. „Ze zullen ontsnappen", aldus een deskundige. „En ze zullen de manier waarop mensen hier tegenover water staan drastisch verande ren". (c) The Sunday Times

Leidse Courant | 1991 | | pagina 27