De afbladdering van Hans Alders "finali ficidóc Qowuvnt' ZATERDAG 4 MEI 1991 PAGINA 26 DEN HAAG - Het zijn maar drie woorden, maar ze treffen beter doel dan welk betoog ook en ze zijn dodelijk: Heimwee naar Nij- pels. Het is de kortste samenvatting van de reacties die het laten vallen van de naam Hans Alders oproept. De PvdA-minister kan de herinnering aan zijn VVD-voorganger maar niet uit wissen. Let wel: het zijn niet zozeer de werkgevers, de automobilisten en de boeren die terugverlangen naar de 'recht se' Nijpels. Integendeel, het is de milieu beweging die genoeg heeft van de 'linkse' Alders. Lucas Reijnders (Natuur en Mi lieu) verwijt hem „zelfs bij een opgeleg de kans de bal niet in het doel te krij gen", Theo Warns (Milieudefensie) wacht nog steeds op „het moment dat het milieubeleid zichtbaar wordt". Nu komt die kritiek van de zijde van lieden die uit hoofde van hun functie voortdurend ontevreden zijn; daar wor den ze voor betaald. Maar met die con statering is Hans Alders nog niet gered. Want de kritiek van de milieubeweging spoort geheel met die van de meeste fracties in de Tweede Kamer. „Totnog toe hebben we hem het voordeel van ae twijfel gegeven, maar dat is wel zo'n beetje voorbij. En dat geldt niet alleen voor ons, dat horen we ook van andere partijen", zegt Jan te Veldhuis, milieu- woordvoerder van de VVD. Zijn collega Esselink van het CDA: „De uitvoering van het beleid komt niet van de grond, de regelgeving loopt schrikbarend achter. Dat is laakbaar". Brilletje Dat PvdA-kamerlid Ad Melkert na de vernietigende nederlaag van zijn partij bij de Provinciale-Statenverkiezingen de beschuldigende vinger wees naar luiende PvdA-ministers en daaronder ook Hans Alders begreep, had op zichzelf niet veel betekenis. Melkert wees ook naar Dales en die wordt, ondanks haar ongeïnspi reerde gemompel, door de kenners zeer gewaardeerd. In haar geval maskeert een soms wat onbehouwen presentatie een doeltreffend en degelijk beleid. Dat zou voor Alders natuurlijk ook kunnen op gaan. Dat hij het slachtoffer was gewor den van zijn brilletje. Dat hij niet meer serieus genomen werd omdat Kees van Kooten hem in Keek op de Week zo ge nadeloos imiteerde. Dat achter zijn jon gensachtige onschuld een wijs staatsman schuilging. Maar niemand is bereid dat beeld te ondersteunen. De kritiek op Al ders is serieus en niet alleen gebaseerd op een wat ongelukkige presentatie. Men is van oordeel dat deze minister werke lijk faalt. Voor Johannes Gerardus Maria Alders (37) is het een nieuwe ervaring zo ern stig onder vuur te liggen. Totdat hij tot hel hoge ambt van minister geroepen werd, was zijn politieke loopbaan vlek keloos en pijlsnel verlopen. De arbei dersjongen uit Nijmegen, die met leed wezen zag hoe zijn vader zich te pletter werkte bij een zeepfabriek, was jarenlang een succesnummer. Dat hij nooit verder was gekomen dan halverwege de lagere detailhandelschool, pleitte alleen in zijn voordeel. Had die jongen zich even om hoog gewerkt! En inderdaad, zo was het gegaan. Op zijn negentiende werd hij lid van de PvdA, drie jaar later was hij se cretaris van de PvdA-fractie in de Nij meegse gemeenteraad. Daar zat hij als een spin in het web en bleek hij zeer ij verig, zeer leergierig en zeer ambitieus. Een politiek talent. Gedreven door soci alistische idealen, geïnspireerd door Joop den Uyl, opstomend door alomte genwoordigheid, altijd zijn woordje klaar. Hij was 25 jaar oud toen hij fractievoor zitter werd van de PvdA in de Provinci ale Staten van Gelderland, 29 toen hij lid werd van de Tweede Kamer, 36 toen hij minister werd. Altijd de jongste. Een belofte. Hij werd al getipt als opvolger van Wim Kok, als de 'coming man' van de PvdA, toen de afbladdering begon. Op de een of andere manier is er iets verschrikkelijk misgegaan. Leek het eerst nog te gaan om onschuldige incidenten (Maij-Weggen die hem de les las: „Er is maar één minister van verkeer en water staat en dat ben ik"), in de loop van de maanden doemde langzaam maar zeker het beeld op van een chronische misluk king. En nu behoort Hans Alders, ander half jaar later, tot de verliezers. Waar om? Omdat hij, zo zeggen zijn critici, geen bestuurder is, geen uitvoerder. Plannen maken, verklaringen afleggen, politiek bedrijven; dat kan hij. Maar maatregelen in elkaar steken, een juri disch bouwwerk op poten zetten, een be leid uitvoeren? Dat kan hij niet. Aardige plannen Theo Warns, beleidscoördinator bij Mi lieudefensie, verdedigde Hans Alders nog kort na diens aantreden tegen kri tiek als zou de minister onverantwoorde ballonnen oplaten (maximumsnelheid terug naar 90 kilometer per uur, snel heidsmeter in auto's, heffingen op ver vuilende produkten). Milieudefensie vond dit nu juist zulke aardige plannen. „Wij ergerden ons eraan dat ze belache lijk werden gemaakt". Maar nu, een jaar later, is ook bij Warns de teleurstelling compleet. „We moeten constateren dat het toch bij woorden blijft, dat er weinig concreets uit de bus komt. Nog steeds wachten we op het moment dat het mi lieubeleid zichtbaar wordt. We missen het politiek benul en de daadkracht van Nijpels. Van de goede wil van Alders zijn we wel overtuigd. Maar het is niet de persoonlijke inzet die voor ons telt, het gaat om het resultaat. In de eerste plaats toetsen we dat aan de vraag of het milieu erop vooruit gaat. Welnu, het te gendeel is het geval. De laatste cijfers van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne tonen aan dat het milieu nog harder achteruit gaat dan we gedacht hadden. En dat komt ook door het achterwege blijven van maatregelen. In de tweede plaats toetsen we het beleid aan de voornemens van Alders zelf. Hij heeft van alles en nog wat aangekondigd in het Nationaal Mi lieubeleidsplan-plus (NMP-plus), maar bij die aankondiging is het gebleven: maatregelen zijn verder weg dan ooit". Evenals Warns wijt Lucas Reijnders, hoogleraar milieukunde, het falen van Alders grotendeels aan een blokkade die wordt opgeworpen door de CDA-minis- ters Maij (Verkeer), Bukman (Land bouw) en Andriessen (Economische Za ken). „Het NMP-plus beslaat een vrij lange periode, twintig tot dertig jaar. Dus je kunt nooit helemaal uitsluiten dat de doelstellingen alsnog gehaald zul len worden. Maar op dit moment blijft de noodzakelijke inspanning echt achter wege. Dat is niet alleen een fout van Al ders, maar van het hele kabinet en niet in de laatste plaats van de minister-pre sident. Die is met zijn hoofd alleen nog maar bij de wao en bij zijn eigen Euro pese ambities". Volgens Reijnders probeert Alders wel zijn collega's bij de hand te nemen, maar is hij absoluut niet opgewassen tegen hun onwil: „Zij nemen zijn hand niet aan; integendeel, zij bijten". En zo doet zich het opmerkelijke ver schijnsel voor dat Reijnders beter te spreken is over het milieubeleid van de VVD'ers Ginjaar, Winsemius en Nijpels dan over dat van de PvdA'er Alders. Dat komt ook, zegt de milieu-professor, door de verschillende samenstelling van het vorige en het huidige kabinet. „De Korte was min of meer afwezig, die vormde niet zo'n obstakel als Andries sen. Braks had een zwak voor het mi lieu, dat is wel het laatste wat je van Bukman kunt zeggen. Bovendien was Nijpels een politiek talent, die kende alle trucs. Alders niet". Energie Een paar voorbeelden? Daar gaat Reijn ders al: „In het NMP-plus werd gekozen voor het terugdringen van het energie verbruik en wat doet Alders? Hij gaat akkoord met de uitbreiding van Schip hol. Dat slaat alles! Het vliegverkeer is wel de allerongelukkigste variant voor transport. En intussen lukt de financie ring van de supersnelle trein bij lange na niet. Netzomin als de overschakeling van het autoverkeer - dat bovendien veel meer groeit dan was voorzien - op loodvrije benzine. Terwijl dat in Duits land wél is gelukt. De energiebesparing lijkt nergens naar, om het eens be schaafd uit te drukken. Er is een wet voor, de Wet Energiebesparing Toestel len. Die zou het mogelijk maken eisen te stellen aan de producenten van huishou delijke apparaten, zodat hun apparaten vijftig tot tachtig procent zuiniger wor den. Technisch is dat geen enkèl pro bleem. Maar wat gebeurt er? Die wet wordt oningevuld gelaten. Want behalve voor kernenergie interesseert Andriessen zich nergens voor, dat is echt rampzalig. Met Bukman is het niet veel beter. De Wet op de Gewasbescherming is uitge steld, die op de bodembescherming stelt niets voor. De mestfabrieken liggen ach ter op schema, dat is duidelijk. En de minister maar roepen dat het niet nodig is de veestapel in te krimpen - dat is zó simpel!". Reijnders meent dat Alders, en met hem het hele kabinet, er wonderwel in slaagt de goodwill die Nijpels en Win semius hadden opgebouwd te verknallen en het uur U te missen. Het is dan ook zijn innig gebed dat het maar snel tot een kabinetscrisis moge komen. Flauw Leni van Rijn-Vellekoop, Tweede-Ka merlid voor de PvdA en milieuwoord voerster, vindt dit soort verhalen dus 'flauw'. De publieke executie van haar partijgenoot ervaart ze als unfair en ze heeft het gevoel dat hier een papegaaien circus werkzaam is: „De een begint iets te roepen en dat stokje wordt dan steeds maar doorgegeven. Laten we liever kij ken hoever we zijn en dèn conclusies trekken". Dat de mest zich ophoopt en de files zich uitbreiden, valt volgens Van Rijn niet aan Alders te verwijten. „Het gaat niet aan met de vinger naar één persoon te wijzen. Voor die zaken moet je bij Bukman en Maij-Weggen zijn". Dat wil niet zeggen dat Van Rijn het beeld on derschrijft van een wankelmoedige Al ders die almaar het onderspit delft in de confrontatie met Maij, Bukman en An driessen. Van Rijn weigert te geloven dat er sprake is van een 'blok tegen Al ders'. Daarnaast wijst ze er graag op dat de twee VVD-voorgangers van Alders het 'nogal makkelijk' hadden; die hoefden niet veel meer te doen dan de bewust wording op gang brengen en doelstellin gen formuleren. „Als het dan aankomt op maatregelen, tja, d&n zijn er altijd groepen die de dupe worden, dèn wordt er geklaagd, dat is logisch". Maar de klacht is precies omgekeerd; dat er niets gebeurd, dat niemand gepakt wordt. Van Rijn wil echter ook dat be zwaar relativeren. „Natüürlijk zeggen milieuorganisaties dat", voert ze aan. „Dat hoort bij hun rol, laat ze dat vooral blijven doen. Maar ik kan nog niet be voordelen of ze gelijk hebben". Dat er 'niets' zou gebeuren, wenst Van Rijn in elk geval te bestrijden. „Er gebeurt juist ontzettend veel. Het is niet voor niets dat er zo ontzettend veel geklaagd wordt door het bedrijfsleven. Dat betekent dat het de goede kant opgaat". Geen greep De woorden van Van Rijn zoemen nog na als Wilbert Willems, milieu-woord- voerder van Groen Links, zich meldt aan de andere kant van de telefoonlijn. Hij is zeker wel blij dat er nu een PvdA 'er op milieu zit en geen VVD'er meer? Het blijft lang stil. „Zie jij het ver schil?", vraagt Willems dan. Om er on middellijk aan toe te voegen: „Er mag dan wel een PvdA'er op milieu zitten, op de posten waar de problemen van daan komen zitten CDA'ers". Daardoor krijgt Alders volgens Willems geen greep op de oorzaken van de milieuvervuiling: hij loopt overal met een stofzuiger ach teraan - en dat kan hij eindeloos blijven doen - maar een oplossing is het niet. Willems geeft grif toe dat Alders een veel zwaardere taak heeft dan zijn voor gangers. Blijft de vraag of de PvdA'er op die extra zware taak berekend is. Of de minister van milieu zijn voornemens - want die zijn er wel - ook kan waar maken. Met andere woorden: of de doel stellingen van het NMP-plus wel gehaald zullen worden. Willems: „Van z'n leven niet". Jan te Veldhuis, milieu-woord voerder van de VVD, is zich ervan bewust dat hij gemakkelijk praten heeft en wil daar om op zijn woorden passen. „Ik voel er niets voor vanaf de zijlijn te roepen dat Alders er geen bal van terecht brengt. Maar zo langzamerhand ontstaan toch wel buitengewoon grote bezwaren tegen dit beleid". Het is typerend voor Alders, aldus Te Veldhuis, dat hij bij zijn aantreden zijn energie stak in het ontwikkelen van nóg mooiere plannen dan er al lagen, in plaats van aan de slag te gaan. „Alders is een politiek geschoold man. Maar een verdienstelijk politicus is nog niet altijd een goede bestuurder, terwijl we die nu juist nodig hebben: een goede bestuur der. Alders kan wel mooi verwoorden welke doelen hij wil bereiken, maar hoe je van piketpaaltje naar piketpaaltje komt, dat weet hij niet. Het ontbreekt hem aan inzicht". Volgens Te Veldhuis had de PvdA bete re kandidaten gehad, die wèl over de no dige bestuurservaring beschikten en hij wijst dan op de milieu-gedeputeerden Van der Vlist (Zuid-Holland) en Wel- schen (Brabant). „Die zijn nuchter en uitvoenngsgericht, in tegenstelling tot Alders en in tegenstelling tot het minis terie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu". Want, zo zegt Te Veldhuis, niet alleen Alders is geen 'uit voerder', ook zijn ambtenaren zijn dat niet. „Alders had VROM moeten om bouwen". Moeizaam „Dat het moeizaam zou gaan, had ik wel verwacht", zegt Berry Esselink, CDA- woordvoerder voor milieu. „Als er dan nu desondanks sprake is van teleurstel ling, dan raakt die het kabinet als ge heel". Nadat hij dat voorop heeft ge steld, gaat Esselink toch over tot wat hij 'scherpe kritiek' op Alders noemt. En scherpe kritiek is het. „De regelgeving blijft achter. Alle wetge ving is te laat. En dat moet je toch de minister en zijn departement verwijten. We hadden hem er voor gewaarschuwd, maar het is toch gebeurd. Heel ontmoe digend. We zitten nu echt met de brok ken. De boeren bijvoorbeeld, die nu ein delijk in actie willen komen, worden ge confronteerd met het ontbreken van adequate regelgeving, dat frustreert hen enorm. En daardoor zijn de verhalen die Alders tegen hen houdt op het huichel achtige af'. Als ook Alders zelf steeds roept dat het nu op de uitvoering aankomt, waarom heeft hij er dan niet voor gezorgd dat zijn departement daar zélf voor toege rust was, zo vraagt Esselink zich af. „Beste man, waarom heb je je ministerie niet zó ingericht dat het is afgestemd op de huidige fase in het milieubeleid?". Misschien omdat de minister een man is van nota's en vergezichten, een man van woorden, niet van daden? Een man kort om die minder geschikt is voor 'de hui dige fase van het milieubeleid'? Esselink: „Die vraag mag u best opwer pen, maar als CDA-fractie zijn we nu eenmaal geconfronteerd met de minis ters die de PvdA heeft ingebracht. We moeten het doen met de ministers die er zijn, nietwaar? Dat vinden we op zich zelf ook helemaal niet erg en minister Alders draagt zijn ideeén heel aardig uit, maar zoals gezegd: het gaat nu om de uitvoering en die stagneert. Dat is jam mer. Ook in de EG lopen we allang niet meer voorop. We beginnen straks ons voorzitterschap met een enorme achter stand. We horen zelfs niet meer bij de middenmoot, we zijn afgezakt naar de onderste regionen, naar het niveau van landen als Griekenland en Spanje. We kunnen het niet te lang blijven aanzien. Als we de tussen-doelstellingen van het NMP niet halen wordt het uiterst pijn lijk, dan moet dat echt consequenties hebben. We bevinden ons nu in het sta dium van de scherpe kritiek, maar als hij daar straks twee, drie jaar zit en er is nog steeds niets gebeurd, dan schakelen we over op echt naargeestige conclu sies". Alders is niet het slachtoffer van zijn brilletje of van Kees van Kooten die hem in Keek op de Week zo genadeloos imiteerde. De kritiek op Alders is serieus: men is van mening dat deze minister faalt, m FOTO: DIJKSTRA de fractie, nu de Pipo van het kabinet. Het gaat niet goed met Hans Alders, minister van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu. De kritiek is serieus en betreft niet eens zozeer zijn presentatie, als wel zijn beleid. Want dat ontbreekt.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 26