^eidócSomct/ntaS' Gemeente treedt op tegen illegale bewoning ateliers STAD OMGEVING/RTV/SPORT/AUTO WEEK EINDE ALLERLEI(DS) Uit eten CeïdaeGouto/nt ZATERDAG 4 MEI 1991 PAGINA 13 evrijdingsconcert in de Pieterskerk 5IDEN De Pieterskerk in liden is morgen het decor n het bevrijdingsconcert iarbij vier koren uit vier iden zullen optreden. De ko komen behalve uit Enge- id, Polen en uiteraard Lei- n ook uit Duitsland. Der efelder Kammerchor treedt or het eerst op tijdens een /rijdingsconcert in Leiden, logisch vervolg op de Duit foto-opnamen in de Hoog- ïdse Kerk op de expositie daar tot en met 10 mei irdt gehouden. De Duitse orleden brengen liederen Mendelssohn-Bartholdy, iberg en Schumann ten ge- re. lalve het Duitse Krefeld zijn ook de steden waar het Engelse en het Poolse koor vandaan komen, zustersteden van leiden. Het Engelse koor The Oxford Welsh Male Voice Choir zingt composities van Mansell Thomas, Doris Ar nold, Mozart, Protheroe en Isaac Watts. Uit het Poolse To- rün komt het Copernicuskoor, dat liederen van Moczynski, Beethoven en Moniuszko op het programma heeft staan. De Leidse koren Collegium Musi- cum en Ex Animo geven eveneens acte de présence in de Pieterskerk. Het bevrijdingsconcert in de Pieterskerk begint om acht Herdenking bij oorlogsmonument LEIDEN De Leidse afdeling van het verbond van Wa penbroeders houdt aanstaande donderdag (hemelvaarts dag) een herdenking bij het oorlogsmonument aan de Haagse Schouwweg. Deze bestaat onder meer uit een stil le tocht naar het monument om 9.30 uur in de morgen. Daar worden kransen gelegd en liederen gezongen. Na afloop wordt een oecumenische kerkdienst gehouden in Valkenburg. Snelheidscontrole in Leiden en Leiderdorp LEIDEN/LEIDERDORP Bij een snelheidscontrole op de Lammenschansweg in Leiden en op de Persant Snoep- weg en Achthovenerweg in Leiderdorp zijn gisteren 57 automobilisten bekeurd voor het overschrijden van de maximumsnelheid. Tussen 's morgens acht uur en 's mid dags twee uur werd door de politie gepost. In totaal 1587 passerende automobilisten werden op snelheid gecontro- Herinneringsvlucht B-25 boven Leiden LEIDEN Ter herinnering aan de voedsel- droppings door de Amerikanen vliegt morgen middag een B-25 Mitchell-bommenwerper over Nederland. Dit gebeurt op een hoogte van ongeveer driehonderd meter. Het vliegtuig stijgt op om twaalf uur vanaf vliegveld Lely stad en wordt omstreeks tien over half een bo ven Leiden verwacht. Vervolgens gaat de vlucht via Den Haag (12.46 uur), Delft (12.54 uur), Rotterdam (13.00 uur) en Den Bosch naar Eindhoven. De B-25 is een bommenwerper die in augustus 1940 werd ingezet en werd ver noemd naar een Amerikaanse kolonel: Willi am Mitchell. Het historische vliegtuig wordt gevlogen door Edwin Boshoff, testvlieger bij Fokker en de enige piloot in Nederland die een brevet heeft voor de B-25. Vier architecten mogen plan maken voor nieuwbouw archief LEIDEN De gemeente heeft aan vier verschillende architecten(-bureaus), waar van een uit Leiden, opdracht gegeven om een plan te ontwikkelen voor nieuwbouw of verbouwing van het gemeentelijk ar chief aan de Boisotkade. Verder is er een commissie in het leven geroepen die uit de diverse plannen een keuze zal maken. Deze gewijzigde aanpak van het uitbre-- dingsproject is het gevolg van het ontbin den van een overeenkomst met het Bosch- se bureau AXIS. Dit bedrijf maakte drie jaar geleden een plan voor uitbreiding op de hoek van Vliet en Boisotkade. Hierte gen onstond verzet vanuit de buurt maar ook het toenmalige college van B en W was niet enthousiast over het plan en de handelswijze van AXIS. In februari van dit jaar werd de overeenkomst met AXIS verbroken. Nu heeft de gemeente niet op een maar op vier paarden tegelijk gewed. De gelukki gen zijn: Cahen-Kausen uit Amsterdam, Mecanoo uit Delft, Treffers Polgar uit Waddinxveen en B en D uit Leiden. Een speciale commissie zal kiezen uit de ver schillende ontwerpen. Deze commissie be staan uit de wethouder T. Van Rij (ruimte lijke ordening), de aanstaande wethouder H. Koek (cultuur), archivaris T. Schelhaas en een vertegenwoordiger van de afdeling gebouwen. RAADSLID (D66) TEKENT PROTEST AAN LEIDEN De gemeen te heeft tien Leidse kunstenaars die een ate lier huren van de ge meente maar daar ook in zijn gaan wonen, ge sommeerd hier binnen twee weken een einde aan te maken. De raads fractie van D66 heeft bij monde van E. Snelders hiertegen bij de wet houders T. van Rij (volkshuisvesting) en H. van Dongen (cul tuur) protest aangete kend. Van Rij bevestigde dat de kunstenaars uit hun atelier moet vetrekken: „Er staat uitdrukkelijk in het conract dat ze er niet mogen wonen. We hebben van de afdeling burgerzaken doorgekregen dat een aantal dat toch heeft gedaan en daar moeten we, ook uit veilig heidsoverwegingen, optre den", aldus Van Rij. In een brief aan het college van B en W wijst Snelders op het feit dat hoewel deze combinatie wonen-werken officieel verboden is, die wel altijd is gedoogd omdat er nu eenmaal een woning tekort in Leiden is. De D66-er vernam enkele dagen geleden dat de ge meente aan deze situatie een einde wil maken „op straffe van huuropzegging en zelfs ontruiming". „Hoe wel formeel gezien de ge meente volledig in haar recht staat, vraag ik mij af op grond van welke over wegingen de gemeente nu opeens, binnen veertien da gen, een einde wil maken aan de jarenlang gedoogde situatie. Vervolgens moet toch ook u beseffen dat het een feitelijke onmogelijk heid is om binnen deze ter mijn vervangende wooin- ruimte te vinden", aldus Snelders in zijn brief. Afspraken Volgens Van Rij zal het met die gestelde termijn van veertien-dagen wel meeval len: „Als ze met de gemeen te een afspraak maken, wordt er niet zo strikt aan die termijn vast gehouden", aldus de wethouder. De democraat Snelders vindt het tijdstip van de sommatie ook vreemd om dat binnenkort het atelier- beleid van de gemeente in de commissie cultuur be sproken wordt. Duidelijk is dat er in Leiden een chro nisch tekort aan ateliers is en dat wachttijden van vijf jaar niet uitzonderlijk zijn. Snelders verzoekt de ont ruimingszaak op te schorten tot na de vergadering wan neer de fracties een stand punt hierover hebben inge nomen. Mede als gevolg van het slech te weer verschenen gisteren slechts 40 mensen aan de start voor de sponsorloop ten bate van de boot van verpleeghuis Zuidtwijck aan de Aaltje Noor- derwierlaan. Volgens Hans Besselse van de organisatie is een sponsorloop mogelijk ook niet zo'n goede greep geweest. Weinig deelnemers voor sponsorloop Zuijdtwijckboot „Er is bijna ieder weekend wel Een sponsor schonk het comi- melden. zoiets". Voor volgend jaar wordt overwogen andere acti viteiten te organiseren. Behal ve de sponsorloop hield de bootcommissie van Zuijdtwijck ook een bingo en een loterij. té de verf voor de boot. De to tale opbrengst van de acties kwam daarmee op zo'n 3.000 gulden. Gehoopt was op 4.000 gulden. Het comité hoopt nu dat zich nog andere sponsors De Zuijdtwijckboot vaart al meer dan tien jaar van mei tot en met september met bewo ners en patiënten, ook van an dere instellingen door de regio. Deze hulpbehoevende oudere mensen krijgen op die manier een bijzondere extra recreatie mogelijkheid. Onder andere door bezuinigingen is dat on der druk komen te staan. Van daar dat de bootcommissie dit jaar voor het eerst probeert op andere manieren aan extra geld te komen. FOTO: WIM VAN NOORT Wet bijdragen van Frank puurman, Sarie Katsman, Antoon Koch, Rudolf JCleijn en Ellen Verhaar. Principe )e Leidse wethouder Hans de i Mar (Groen Links) is een ïan van principes. Geen 'onder dan ook dat hij een oete van 25 gulden wegens et plakken van affiches met tekst 'Geef racisme geen ik em' niet wil betalen. 1 lans werd tien dagen voor de rovinciale statenverkiezin- en in gezelschap van vrien- in en zoontje opgepakt toen ij in de weer was met plak ken op het verkiezingsbord Jaast het politiebureau aan de Langegracht. Volgens de poli- Je was dat niet toegestaan 1 mdat op de verkiezingsbor- en alleen maar affiches van olitieke partijen zouden mo- en worden geplakt. Volgens >e la Mar, als lid van het col van B en W medeverant- 'oordelijk voor het opstellen an de plak-richtlijnen mocht et juist wel. Die richtlijnen, ie overigens niet meer zijn an dat en dus ook niet dwin- end zijn, stellen dat alle affi- hes die betrekking hebben p de verkiezingen op de bor en mogen. De woordenwis seling daarover leidde er toe at De la Mar werd gearres- eerd. En wat het plakken angaat, daarin werd hij ach- eraf ook door zijn collega- wethouders gesteund. Het nocht dus wel. )at iemand helemaal geen loete en dus ook geen kleine oete wil betalen voor een ac- ie die gewoon is toegestaan .igt voor de hand. Maar om oals Hans de la Mar deed aan voeren dat op de acceptgiro :n onrechte staat dat affiches iver elkaar zijn geplakt, ter- wijl de posters keurig naast Ikaar hingen is wel heel kin- erachtig. Hans had beter unnen zeggen dat je nu een- naai geen boetes betaalt voor le overtredingen. ascisme n deze tijd van dodenherden- ingen en bevrijdingsfeesten het wat roekeloos om ïensen voor „fascist" uit te laken. Toch heeft wethouder 'on Kohlbeck van Oegstgeest vorige week gedaan in en gesprek met Riet Dekkers 'an de Stichting Leefbaar ■eiderdorp en de moeder van Innie de Nobel, de vrouw die robeert het Jagerhuisje op andgoed Oud Poelgeest te be wonen. Ie kwestie van het Jagers- (uisje sleept zich al geruime ijd voort. Annie de Nobel voont in een caravan omdat restauratie maar niet wordt uitgevoerd. De Stich ting Oud Poelgeest heeft er geen geld voor, de gemeente Oegstgeest kijkt eigenlijk machteloos toe. Zelfs de te hulp geschoten Riet Dekkers heeft de zaak nog niet in be weging weten te brengen. An nie de Nobel heeft zich laten verleiden tot enige gefru streerde acties, zoals het beko gelen van Poelgeest-directeur De Vreede met eieren, maar ook dat heeft geen resultaat opgeleverd. Het gesprek van vorige week werd tamelijk emotioneel, met name toen Kohlbeck werd verweten dat Oegstgeest beter voor asielzoekers zorgt dan voor zijn eigen mensen. Op dat moment liet Ton Kohlbeck het verwijt „fascis me" over tafel rollen. En dat was weer in het verkeerde keelgat van Riet Dekkers, die dergelijke beledigingen zel den ongestraft laat. Ex-wethouder Jan den Boeft van Leiderdorp, overigens een goede vriend van Ton Kohlbeck, weet daar over mee te praten. Die moest zich voor de Haagse rechtbank' verantwoorden omdat hij ge zegd dat Riet Dekkers niet goed bij haar hoofd was. Ton Kohlbeck lijkt nu dezelfde rechtsgang te moeten maken, want .Riet Dekkers heeft in middels al een klacht bij de politie ingediend. De vraag is nu of Ton Kohlbeck zich er, net zoals Jan den Boeft inder tijd, met een ingewikkelde volzin bij wijze van excuus vanaf kan maken. Hij zou in ieder geval bij zijn vriend in de leer kunnen gaan. Wrang „Voor de eer hoef je het niet te doen", meldde het schei dende Koudekerkse raadslid Jo van der Vlugt nog bij zijn vertrek naar de Provinciale Staten vorige week. Toen kon hij nog niet vermoeden hoe waar deze woorden binnen luttele dagen zouden worden. Als het aan het Rijnevelds college van B en W had gele gen was zijn vertrek na twin tig jaar raadslidmaatschap in Koudekerk met een paar ge mompelde woorden vrijwel onopgemerkt voorbijgegaan. Burgemeester Maarten Boelen stond op het standpunt dat er een streep was gezet onder het verleden van alle raadsle den en dat het raadslidmaat schap slechts meetelt vanaf de start van Rijneveld. Ook Van der Vlugts eigen CDA-fractie bleek niet erg snel te reageren toen het afscheid van de par tijgenoot niet eens op de agen da van de raadsvergadering voorkwam. Een klap in het gezicht van de Koudekerker Van der Reijden. Patriottisme en paci fisme zijn onverenigbare '■■■IS grootheden. Ook in het tole- Goede tijden Het Leiderdorpse Meubelplein meubileert de set van de soap-serie „Goede tijden, slechte tijden" van RTL-4 en dat is iets waar de samenwerkende meubelbedrijven graag voor uitkomen. Vandaar dat onlangs de hoofdrolspelers uit de serie naar Leiderdorp werden gehaald om in het kader van een „screentest" wat te jureren, maar vooral om handtekeningen uit te delen. Kennelijk houden de dagelijkse beslommeringen van dr. Simon, Arnie Alberts, Annette van Thijn en al die anderen inmiddels al aardig wat mensen aan de buis gekluisterd, want het liep storm op het Meubelplein. Dr. Simon (Rick Engelkes) bleek al over een grote schare jeugdige vrouwelijke fans te beschikken. Goede tijden dus voor de acteurs en actrices, maar slechte tijden voor het Meubelplein, want al die mensen hadden alleen oog voor de sterren en niet voor tafels en stoelen. FOTO: PR Vlugt, die al tijden bezig was geweest om op gepaste wijze zijn collega-raadsleden toe te spreken. Boos wierp de ver trekkende oudgediende de af scheidsspeech waar hij zo op had zitten ploeteren in de prullebak. Hij voelde er ook weinig meer voor om op zijn laatste raadsvergadering op te komen draven. Zijn aanwe zigheid in het gemeentehuis van Rijneveld was dan ook al leen te danken aan de inspan ningen van de Koudekerkse bloedgroep van het CDA, die zich flink kwaad maakte over de starre houding van het col lege. Voor Van der Vlugt zelf hoef de het niet meer. De welge meende woorden van zijn op positie-vriend Jan Wonder- gem mochten de pijn dan nog een beetje verzachten, de in allerijl gestamelde afscheids woorden van de burgemeester droegen al te zeer het stempel van een afgedwongen gebaar. Wat de achterliggende reden is geweest voor het Rijneveld- se college om te menen dat twintig jaren in de gemeente raad van een van de kernen simpelweg niet meetellen, is onduidelijk. Zeker is dat een dergelijke houding het ergste doet vrezen voor de waarde ring van alle mensen die in hun vrije tijd de moeite ne men om zich voor hun ge meente in te spannen. Patriot Het Oegstgeester liberale raadslid Moonen is een goed vaderlander. Aan de voora vond van Koninginnedag droeg hij een fel oranje strop das die aan de bijeenkomst van de commissie financiën tenminste nog enige kleur gaf. Moonen is een geacht lid van deze commissie, temeer omdat hij zich soms een ware rekenmeester toont. Dit laat ste zeer naar de zin van wet houder en doctorandus Joop van der Reijden aangezien dit hem het nodige huiswerk be spaart. Dankzij de liberale in menging valt er vaak weinig meer aan een financiële kwestie toe te voegen. Zo kabbelde maandagavond de vergadering gemoedelijk voort en bogen de leden zich andermaal over de voorjaars nota die slechts broekriem en weinig nieuw beleid beloofde. Maar Oegstgeest heeft kenne lijk nog wat ouwe sokken in de vorm van fondsen die im mer groter groeien. Derhalve geen paniekreacties op de gang van zaken. Intussen bleek de door Van der Reij den aan de commissieleden beloofde oranjebitter, te nutti gen in het nabijgelegen Witte Huis, aan de vergadering voorbij te gaan. De klok draaide door en de agenda bleek te lang. Eindelijk uitvergaderd zijnde ontdekte Moonen nog een agendapunt dat er bij inge schoten was. De Vredesnotitie van Groen Links. „Niet erg", aldus de liberaal, „zoiets hoort feitelijk niet tussen de com missiestukken te zitten. Ik heb het gelezen en ik vond het zonde van mijn tijd". De vertegenwoordigster van Groen Links, Joar van Raalte, verschoot van kleur. Moest ze wel of niet reageren? Ze be sloot te zwijgen. Moonen voegde er nog iets aan toe, over Patriots die van Groen Links niet naar Israël moch ten. Van Raalte werd ijzig. Ze had het raadhuis betrekkelijk snel verlaten. „Je was een beetje te hard voor die jonge dame", reageerde Van der Show (1) De raadsvergaderingen in Al kemade worden steeds leuker. Wie behoefte heeft aan ver tier, hoeft niet meer naar de schouwburg maar kan ge woon 'naar het nieuwe ge meentehuis van Alkemade. Raadslid Gerard van der Geest (Groen Links) poogt er op geheel eigen wijze de poli tiek dichter bij de bevolking te brengen. Maar of de poli tiek daar zoveel beter van wordt is nog de vraag. Afgelopen maandag ging het over afval. „Een geliefkoosd gespreksonderwerp in de sa lons van corpulente dames en heren", aldus Van der Geest. Bij de uitroep: „Laat de men sen scheiden aan de bron", vroeg hij tegen beter weten in of het hierbij ging om een op roep tot het „in een romanti sche ambiance verlaten van een huwelijkspartner". De container voor groente-, fruit- en tuinafval wordt ook wel eens omschreven als de bak voor de „natte fractie", waarmee op de inhoud wordt gedoeld. „Bij Groen Links de den ze het in hun broek van het lachen. Men had aldaar nog nooit van zo'n goede bak gehoord. In een klap veran derde de doorgaans droge fractie in een natte", aldus Van der Geest. De leden van de andere fracties lachten luid en volgden dat voorbeeld. Over de containers adviseerde de Van der Geest het college om bewoners zelf de keus te laten al dan niet een kleintje te nemen. „En dan heb ik het niet over gezinsuitbreiding". Show (2) Hij eindigde met een nummer over de omstreden 'Wuppies' (kleine zelfklevende poppe tjes) die worden weggegeven bij het voorlichtingspakket over gescheiden huisvuilinza- meling. Van der Geest vond de naam niet deugen omdat Wuppies rijmt op yuppies. Yup staat voor Young Urban Professional. Van der Geest sloeg vervol gens totaal op hol: „Urban, dat wil zeggen stedelijk en dat zijn we hier in Alkèmade he lemaal niet. Hier wonen meer agrarisch ingestelden: Yappies dus. Die kleverige krengen noemen we dus voortaan Wappies. En Dat is vooral niet omdat het geen pas geeft jeugdige personen zo vroeg open en bloot propaganda te laten maken voor de intieme bezigheden die hun ouders gemeenlijk niet in het bijzijn van de produkten hunner huisvlijt samen verrichten", besloot hij de voorstelling on der gegniffel van de andere raadsleden. Orgelconcert In de Waalse Kerk aan de Breestraat 64 in Leiden wordt morgenavond een or gelconcert gegeven door Erik van Bruggen. De koste r/organist laat enkele im provisaties van zijn hand ho ren. Het concert begint om 19.00 uur en duurt een klein uur. Voor informatie tel. 071-134139. Operette De ouderencommissie Zuid- West houdt morgen een mu zikale middag voor 55-plus- sers in verzorgingshuis Van der Willigenhof aan de Apollolaan 264 in Leiden. Het Ensemble Musica brengt een programma met operet te-melodieën. Voor informa tie tel. 071-313987. Onderscheiding Militairen die vroeger in het voormalige Nederlands-In- dië hebben gediend, kunnen mogelijk toch weer aan spraak maken op de militai re onderscheidingen „Erete ken voor orde en vrede", Nieuw Guinea-Kruis" en „Ge won den Draaginsign e De minister van Defensie heeft de normen aangepast. Mensen die denken hiervoor in aanmerking te komen, kunnen contact opnemen met Leiderdorper A. Pleij van de Bond van Wapen broeders, tel. 071-894453. Scholieren slagen voor verkeersexamen LEIDEN Veruit de meeste leerlingen uit het basisonderwijs die de laatste twee weken in Leiden hebben deelgenomen aan de verkeersexamens, hebben de tests met goed gevolg afgelegd. Van de 1182 kinderen die deelnamen aan het schriftelijk exa men slaagden 1105 kinderen. Van de 1127 leerlingen die meede den aan het praktische onderdeel slaagden 1107 kinderen. Deze handige mini picnic-set, ver pakt in een etui, wordt van u na het opgeven een nieuwe abonnee. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank de mini picnic-set naar: J Naam: J J Adres: j Postcode/plaats:- I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar ^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. if .nu

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13