Openlijke oorlog tegen Kroatië door Servië veroorzaakt" Koning Boudewijn zou volgend jaar aftreden Herstel Angola zal jaren duren Militairen dringen om naar Irak te gaan Vrees voor uitblijven hulp groeit in Dakha *DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB !na buitenland CekLeSomu/nt VRIJDAG 3 MEI 1991 PAGINA 5 werking van de zogenaamde staatshervormingen die al tot de federalisering van België hebben geleid. Op dit ogenblik wordt in de Belgische regering druk beraadslaagd over de 'derde fase' van die hervor mingen die, onder normale omstandigheden, nog door dit kabinet moet worden gereali seerd. Martens maakt daar, wellicht om politieke redenen, evenwel geen haast mee en dat is hem opnieuw op een omstreden brief van koning Boudewijn komen te staan. Koning Boudewijn zou Mar tens hebben laten weten dat hij pas tot aftreden bereid is als de staatshervormingen vol ledig hun beslag hebben ge kregen. De berichten over de brief van de koning hebben opnieuw tot beroering geleid in politiek België. Overigens biedt het Belgisch staatsrecht de koning de mogelijkheid zijn opvattin gen over allerlei politieke aan gelegenheden aan de eerste minister kenbaar te maken. De nu 61-jarige vorst besteeg in 1951 onder toen uiterst moeilijke omstandigheden als vijfde koning der Belgen de troon, nadat zijn vader onder grote politieke druk had moeten terugtreden. Boude wijn trouwde in 1961 met de Spaanse prinses Fabiola. Hun huwelijk bleef kinderloos. De Belgische koning zal daarom worden opgevolgd door de nu 31-jarige kroonprins Philip, die nog steeds vrijgezel is. Hij is de oudste zoon van prins Al- bert, de jongere broer van ko ning Boudewijn die in 1960 trouwde met de Italiaanse prinses Paola. Idoor RAYMOND HASSELERHARM LUANDA Het deze week gesloten vredesak koord tussen de linkse MPLA-regering in Angola en de door Amerika en Zuid-Afrika gesteunde Unita-rebellen lijkt een einde te maken aan een van de langdurigste oorlo gen in Afrika. Honderd duizenden zijn gesneuveld in de zestienjarige burger oorlog. Volgens de afspraak zal er vanaf eind mei een wapenstil stand in acht worden genomen en zullen in de herfst van het volgend jaar vrije verkiezin gen worden gehouden. De Verenigde Naties zullen het democratiseringsproces in An gola controleren, en het inter nationale Rode Kruis zal zorg dragen voor de uitwisseling van krijgsgevangenen. Ook zal een gezamenlijk leger worden gevormd van 40.000 man, af komstig van de twee strijden de partijen Vooral dit laatste baart veel zorgen. Door veel Angolezen wordt hoopvol maar sceptisch gerea geerd op het in Lissabon be reikte akkoord. In juni 1988 tekenden de strijdende partij en een vredesakkoord in de stad Gbadolite in Zaïre, maar binnen enkele dagen laaide de strijd weer op. De kansen op succes zijn nu aanzienlijk groter. De belang rijkste reden daarvoor is de ineenstorting van het commu nisme in Oost-Europa en de ontspanning tussen de groot machten die daarop volgde. De linkse MPLA-regering kreeg sinds jaar en dag steun van de Sovjetunie en tienduizenden Cubaanse soldaten. De Ameri kanen steunden het Unita-ver- zet. Ook Zuid-Afrika gaf hulp aan het Unita. Ravage De door internationale steun aangewakkerde oorlog heeft een ravage gemaakt van het eens zo welvarende Angola. Het land besteedde twee derde van het jaarlijkse budget en de helft van de buitenlandse in komsten aan oorlogvoeren. Steden en infrastructuur zijn verwoest, en ziekten en hon gersnood maken nog steeds talloze slachtoffers. Ook al wordt de oorlog nu be ëindigd, het zal jarenlang du ren voor het land zich zal her stellen. Angola was altijd in staat de eigen bevolking te voeden, maar is nu gedwongen veel te importeren. In potentie is van alles aanwezig: olie bronnen, diamantvelden en kopermijnen bijvoorbeeld, maar er is geen geld om het te ontginnen. Gebukt onder bui tenlandse schulden en een gie rende inflatie rest Angola geen andere keus dan te beginnen met het opleiden van mensen, het aanpakken van de zwarte markt en te proberen de le vensstandaard te verbeteren. Buitenlandse hulp zal daarbij absoluut noodzakelijk zijn. Voorwaarde is natuurlijk dat Unita en MPLA hun ideologi sche geschillen vanaf nu onge wapend te gaan uitvechten. Dat zal niet meevallen. Nu moeten MPLA en Unita vreedzaam verder onder su pervisie van internationale krachten die het land en zijn bevolking zestien jaar lang als strijdveld hebben gebruikt. Familieleden Mandela gedood JOHANNESBURG In de zwarte woonoorden rond Jo hannesburg hebben zich giste ren voor de tweede achtereen volgende dag gewelddadighe den voorgedaan tussen aan hangers van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) en van de Zulu:beweging Inkat- ha. Volgens de politie zijn in twee dagen tijd ten minste 37 doden gevallen. Gevreesd wordt dat het dodental nog stijgt. In Soweto werden twee familieleden van ANC-leider Nelson Mandela doodgescho ten. President F.W. de klerk heeft gisteren gezegd dat en kele van de meest verguisde regelingen van de binnenland se veiligheidswet van Zuid- Afrika worden geschrapt. Deze wet wordt onder meer gebruikt om anti-apartheid- sprotesten tegen te gaan. Nog voor tien dagen eten voor Etiopiërs 1 aaiLONDEN Meer dan een miljoen lVaa|mensen in Etiopië hebben nog jslechts voor tien dagen eten. Indien ',mu]zij niet snel van voedsel worden j" ^voorzien, dreigt een grotere ramp ldJ |dan de hongersnood van 1984. De 'pi [Britse hulporganisatie Oxfam pu- "—jbliceerde gisteren een verslag van kljeen onderzoek dat directeur Frank "jjudd momenteel in Etiopië instelt. ^Volgens Judd is er op dit moment greeds sprake van acute nood. d v„De situatie is erger dan ik ver- wachtte", zo schrijft hij. Er is be- er!hoefte aan voedsel, transportmid- i ^delen, water, medicijnen en be- an<1schutting. WHO: in 2000 veertig miljoen seropositieven GENÈVE Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie van de Verenigde Naties (WHO) zullen in het jaar 2000 veertig miljoen mensen mannen, vrouwen en kin deren besmet zijn met het aids-virus. Tot nu toe rekende de WHO op 25 a dertig miljoen seropositieven. Volgens de WHO leeft negentig procent van de slachtoffers van aids in de ontwikkelingslanden en zal daar de toename aanzienlijk Conservatieven verliezen bij raadsverkiezingen LONDEN De regerende Conservatieven van pre mier John Major hebben gisteren bij de gemeente- raads- en districtsverkiezingen in Groot-Brittannië (zonder Londen en Schotland) terrein verloren aan de oppositie. Volgens commentatoren op de BBC-tv is het daardoor onwaarschijnlijk dat Major snel zal be sluiten de voor 11 juli 1992 voorziene verkiezingen te vervroegen. Toen de stemmen waren geteld in 225 van de in totaal 369 raden hadden de Conservatieven 30 gemeenten verloren. Labour kreeg er 15 nieuwe bij en verloor er vier. De Liberaal-Democraten won nen er tien zonder er een te verliezen. Als dit algeme ne verkiezingen zouden zijn geweest, zou Labour vol gens de commentatoren niet voldoende stemmen heb ben gëkregen om de macht over te nemen, maar wel de grootste fractie in het Lagerhuis zijn geworden. Coalities gelden in Londen vrijwel als uitgesloten. Powell wilde alleen sancties tegen Irak WASHINGTON Colin Powell, voorzitter van de Amerikaan se chefs van staven, was aanvankelijk tegen een offensieve mili taire strategie tijdens het conflict met Irak. In een vandaag ver schenen boek van Washington Post-redacteur Bob Woodward wordt dat onthuld. Powell had een voorkeur voor een indam- mingspolitiek. Hij dacht dat Irak op de knieën was te krijgen door economische sancties met als stok achter de deur militaire acties. Het waren volgens het boek minister van defensie Che ney en veiligheidsadviseur Snowcroft die tegen die politiek wa ren. Zij vreesden dat de anti-Iraakse coalitie voor een politiek van economische sancties niet lang genoeg adem zou hebben. Britse journalist in Turkije aangehouden DIYARBAKIR De Britse journalist die deze week schreef dat Turkse soldaten hulpgoederen voor vluchtelingen stelen is gis teravond door zes agenten in burger uit zijn hotel in de zuidoos telijke Turkse plaats Diyarbakir meegenomen naar het hoofdbu reau van politie, aldus collega's. Het gaat om Robert Fisk van The Independent. Drie dagen vast in skilift na aardbeving TIFLIS Een helikopter heeft gisteren twee mensen bevrijd die na de aardbeving maandag in Ge orgië drie dagen hebben vastgeze ten in een skilift boven een ravijn. De skilift stopte precies boven een diepe en nauwe afgrond nadat de elektriciteitsvoorziening door de aardbeving was onderbroken. Een helikopterpiloot manoeuvreerde zijn toestel tot boven de skilift, waarna de copiloot via een touw de lift kon bereiken en de twee mensen uit hun benarde positie bevrijdde. Over hun gezondheidstoestand niets bekend. a QN889 - Wanneer Rob het vreemde eiland nadert, ziet hij tot zijn e grote verbazing, dat er niet alleen een flinke havenstad aan de i kust is verrezen, doch dat ook een brede autoweg naar boven slingert. Kijk, daar komt de loodsboot naar buiten. Maar wat een c vreemd gebouwd scheepje is datl Rob staat nog gekker te kij- ken, als de loods aan boord komt. „Welkom kapitein Rob", roept hij hem hartelijk toe, „professor Prudon heeft ons van uw komst verwittigd. U vindt misschien, dat ik er een beetje vreemd uitzie, maar dat zal u straks aan land wel duidelijk worden. Ik ben geheel gedemagnetiseerd en ik moet elk schip, dat binnenloopt, op radio-activiteit onderzoeken". Rob begrijpt er weinig van. En fin, Prudon zal hem wel nader inlichten. De loods zegt, dal Rob's kompas moet worden afgeschermd, maar verder Is hij met de „Vrijheid II" gauw klaar, want het is immers een houten schip. BRUSSEL Koning Boude wijn zou volgend jaar afstand willen doen van de troon ten gunste van zijn neef prins Phi lip. De Belgische vorst zou een en ander hebben laten weten in een brief aan premier Mar tens, zo heeft de krant Het Laatste Nieuws onthuld. De koning zou er bij Martens op hebben aangedrongen spoed te zetten achter de af- ZEKER TIEN POLITIEMENSEN GESNEUVELD Oproerpolitie loopt in de richting van Zulu-onderkomens in de omgeving van Soweto, waar gisteren een vrouw werd gedood. (BELGRADO Bij ge welddadigheden tussen erdServiërs en Kroatiërs zijn aktzeker tien Kroatische poli- jtiemensen om het leven gekomen. aaDe Kroatische president Tudj- diman verklaarde vandaag voor •n\jde tv: „We staan aan het begin van een openlijke oorlog tegen Hde republiek Kroatië. We zul- at len het federale presidium en >p het leger vragen om zich «openlijk uit te spreken over hun standpunt jegens de wet tig gekozen regering van JstjKroatië". Hij zei dat bij hevige ^botsingen tussen Serven en in het oosten van (Kroatië negen politiemensen dood vonden, terwijl drie rurki je sluit ;rens met Irak 5ILOPI Turkije heeft van- iaag zijn belangrijkste grens overgang naar Irak gesloten. Daarmee worden de transpor- en van geallieerde militairen en hulporganisaties voor de kurdische vluchtelingen ge blokkeerd, zo heeft een Ame rikaanse woordvoerder ver- laard. Een woordvoerder van iet ministerie van buitenland zaken in Ankara heeft het sricht ontkend. „Sommige u journalisten mochten de grens niet passeren omdat ze niet waren geaccrediteerd". Volgens een geallieerde func- i tionaris zou de sluiting in ver- V band staan met de arrestatie i gisteren door de Turkse auto riteiten van de Britse Indepen dent-journalist Robert Fisk. Ankara's beslissing de grens- brug Habur te sluiten zette «q volgens de functionaris de aanvoer van militaire en in ternationale hulpgoederen laar Zakho en vluchtelingen- jampen in het oosten van Irak fetop. De VS dringen er bij de inter nationale gemeenschap op aan Iran Irak te verlangen dat het betaalt voor de hulp aan vluchtelingen. Er ligt al een Deslag op Iraks toekomstige inkomsten uit olie, waaruit oivolgens.de voorwaarden van het bestand herstelbetalingen moeten worden gedaan. Al leen al Kuwayt zou rond 200 miljard gulden kunnen eisen. In een vandaag gepresenteerd VN-rapport stelt secretaris-ge neraal Perez de Cuellar voor dat de Veiligheidsraad een be stuursraad vormt dat de richt- i« lijnen bepaalt voor een her stelbetalingsfonds. De Iraakse president Saddam Husayn heeft gisteren op- dracht gegeven om zijn paleis ain het Kurdische Sarsank op te blazen, zo werd in rege- ringskringen in Baghdad ver- nomen. Het Amerikaanse Huis van jr Afgevaardigden heeft ruim 1 v miljard gulden beschikbaar ge- n steld voor de opvang van ai Iraakse vluchtelingen. „Wij n verwachten dat de Verenigde Vc Staten nog wel enkele weken de grootste lasten op zich zul- len moeten nemen", aldus af- gevaardigde Matthew McHugh. Goed gemutst en zwaaiend lopen Nederlandse militairen naar het vliegtuig dat hen gisteren naar Noord-lrak bracht. foto: anp WEZEP Het merendeel van de Nederlandse mili tairen wil graag naar Irak. Iedere kolonel hoopt dat zijn bataljon straks de troepen in Zakho mag gaan aflossen. Dienstplichtigen melden zich massaal aan en de mariniers van de Eerste Amfibische Ge vechtsgroep zouden ook niets liever doen dan meteen het vliegtuig nemen. „Het loopt hier storm", zegt majoor J. Stipthout van de Prinses Margrietkazerne in Wezep, waar vandaan deze week de Bravo-compagnie naar Noord-lrak is vertrok ken. „Uit het hele land bellen dienstplichtigen op om te vra gen of ze bij de compagnie kunnen komen die voor de af lossing in aanmerking komt. Iedereen wil blijkbaar iets voor de gevluchte Kurden doen. Maar wij weten nog van niets. Den Haag moet de be slissingen nemen. Onze nieu we Alpha-compagnie met 120 dienstplichtigen is trouwens al in opleiding in Vught en zal volgende week hier aanko- Tijdens het afscheid van de eerste troepen in Wezep, bijge woond door defensieminister Ter Beek, maakten de overige aanwezige landmachtkolonels er geen geheim van dat zij graag met hun bataljons naar Irak zouden vertrekken. Maar van carrièreplanning is vol gens defensiewoordvoerder P. Hager geen sprake: „Al hou den we overal rekening mee, niemand kan zeggen of en hoevaak er aflossing nodig zal zijn. Bij de manschappen is er wel genoeg enthousiasme voor, maar dat heeft niets te maken met meer kans op promotie". Ook bij de mariniers is er veel animo voor een retourtje Irak. De zeshonderd mariniers van de duizend man tellende Eer ste Amfibische Gevechtsgroep die vorige week niet naar Irak mochten, waren teleurgesteld. Zij hopen dat Ter Beek hen alsnog naar Zakho zal sturen. Hoe lang de eerste militaire troepen in Irak zullen blijven is nog niet duidelijk. anderen worden vermist. Bij geweld in Polaca in het westen van de deelrepubliek kwam een politieman om. De Kroatische televisie meld de gisteren dat het opgelaaide geweld zelfs aan 15 politie mensen en 20 burgers het le ven heeft gekost. Het grootste geweld deed zich voor in Bo- rovo Selo, een Kroatisch dorp 130 km ten noordwesten van Belgrado. Het grootste deel van de doden lijkt hier te zijn gevallen. Volgens persbureau Tanjug waren gewapende Serviërs verantwoordelijk voor de be schieting van de helikopter van Vladimir Seks, de vice- voorzitter van het Kroatische parlement. Het toestel raakte zwaar beschadigd en de piloot moest een noodlanding ma ken, maar alle tien inzittenden bleven ongedeerd. Het inci dent had plaats in de omge ving van KijeVo, een Kroa tisch dorp in een streek met een omvangrijke Servische be volking, waar de afgelopen da gen honderden zwaarbewa pende Kroatische politiemen sen naar toe zijn gestuurd. Het federale leger is paraat in het nationale park Plitvice om ge weld te voorkomen van Ser viërs die protesteren tegen de aanwezigheid van de Kroati sche politie. Het leger wist gis teren nog net een treffen te voorkomen door zich tussen eenheden van de Kroatische politie en gewapende milities van Serviers op te stellen. Vrouwen en kinderen in Mohashkali treuren om het verlies van hun familie. foto: ap Idoor HANS KUITERT DAKHA Overal in Zuid-Bangladesh drijven de lijken van mensen en de kadavers van dieren, nadat in de nacht van maandag op dinsdag een orkaan vanuit de Golf van Bengalen zes meter hoge golven had uitgestort over de eilanden in de zuidelij ke delta. Hulpverleners die met heli- kopter§ over de nog immer on toegankelijke eilanden en de len van de delta vlogen, heb ben nu een duidelijke schat ting kunnen maken: een do dental dat in elk geval rond de 150.000 zal komen te liggen. „We zagen nergens tekenen van leven. Wat we zagen, was de dood, overal. Je hoeft geen wiskundige te zijn om de in wonertallen van die eilanden bij elkaar op te tellen om tot een realistisch dodencijfer te komen. Die arme mensen wer den gewoon overspoeld of de zee ingeblazen. Naar levenden zoeken is een zinloze bezig heid", zei een geschokte wes terse waarnemer gisteren na een verkenningsvlucht. Intussen stapelen de proble men zich op. De circa zeven miljoen mensen die de ramp overleefden, worden bedreigd door epidemieën, omdat het drinkwater volledig is ver vuild met lijken en dode die ren. Er is al cholera uitgebro ken en de kans dat de overle venden ook nog een hongers nood te verduren krijgen, neemt met de dag toe. „Eén slok van dit water is zelf moord. Wachten tot de rege ring drinkwater komt bren gen, ook. Hier is geen sprake meer van kiezen", zegt iemand verwijtend. Tot nog toe heeft de regering nog maar amper hulp kunnen verlenen. „De meeste gebieden zijn nog steeds onbereikbaar. De vereiste hulpgoederen heeft Bangladesh niet zelf in voorraad, althans niet op deze schaal. We zijn puur afhanke lijk van internationale hulp", zegt een regeringswoordvoer der in de hoofdstad Dakha, 250 km noordelijk van het rampgebied. Niettemin heeft de regering 250 noodzieken huizen weten op te zetten in het gebied en honderden veld- teams de nog bereikbare ge bieden ingestuurd. Waar de autoriteiten vooral bang voor zijn, is het uitblijven van internationale hulp in een omvang zoals Bangladesh die gewoon is na jaarlijkse over stromingen. „De wereld heeft het nu te druk met de Kurden en de aardbeving in de Sovjet unie", meldt een sombere wes terse hulpverlener vanuit Dakha. Reden voor hulp is er zeker, vindt de regering van premier Khaledida Zia. De modderhu- tjes en rieten onderkomens van circa vijf miljoen mensen zijn wegggespoeld. Een rijst oogst van een miljoen ton is bedorven. De materiële schade wordt geraamd op ten minste een miljard gulden. De voor de orkaan gewaarschuwde men sen waren zo arm dat zij hun schamele bezittingen niet in de steek durfden te laten. „Hun schade, zo leert de geschiede nis van dit land, wordt niet vergoed. Hun tranen worden gedeeld, heel even", zegt een Bengaalse kinderarts. Oorlogsmisdadiger Reder overleden WENEN De Oostenrijkse oorlogsmisdadiger Walter Re der, vanwege zijn aandeel in de massamoord op Italiaanse burgers tijdens de Tweede We reldoorlog ook bekend als de 'Slager van Marzabotto', is op 75-jarige leeftijd in een zieken huis in Wenen overleden. Re der kwam voor het laatst in het nieuws toen hij in 1985 na bijna veertig jaar gevangen schap uit Italië terugkeerde. De toenmalige Oostenrijkse minister van defensie Fried- helm Frischenschlager wekte internationale beroering toen hij de oorlogsmisdadiger op het vliegveld hartelijk be groette. HET LEVENDE EILAND

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5