Legergeschiedenis met een knipoog Conferentie over toekomst Suriname blijft steken in zwart- wit-denken Maij legt waterskiën aan banden HONDERD JAAR SPOTPRENTEN IN DELFTS LEGERMUSEUM „Criminaliteit staat vrijwel los van achterstand minderheden'' L BINNENLAND CeidAcSommit VRIJDAG 3 MEI 1991 PAGINj Peiling: PvdA zakt verder weg DEN HAAG Het dramatische verlies voor de PvdA in opinie peilingen zet onverminderd door. Dit blijkt uit een enquête van bureau Interview van twee weken geleden. De PvdA zou slechts 29 van de huidige 49 zetels overhouden. Een verlies van liefst 20 zetels. De VVD doet het niet slecht met een winst van 4 in vergelijking met de 22 van de verkiezingen in september 1989. De riante winst van D66 houdt aan met nu 19 zetels, al zou de partij er één inleveren ten opzichte van een pei ling begin april. Het CDA herstelt zich enigszins van het eerdere verlies en zou 50 van de huidige 54 zetels overhouden. Later gisteravond prijsgegeven vertrouwelijke cijfers geven aan dat de PvdA sinds de commotie in politiek Den Haag rond de wao zich weer enigszins herstelt. De partij scoort in de peiling van begin deze week 31 tot 32 zetels. Dat is twee tot drie meer dan de peiling daarvoor. Het CDA daarentegen zakt terug naar 48 tot 49 in vergelijking met de 54 zetels van september 1989. De VVD scoort in het jong ste verkiezingsonderzoek per 29 april 22 tot 23 zetels, ongeveer drie minder dan een week geleden. Dat is in het gunstigste geval een winst van slechts één zetel. President Venezuela brengt staatsbezoek DEN HAAG President Perez van Venezuela en zijn echtgenote brengen op uitnodiging van konin gin Beatrix en prins Claus van 28 tot en met 30 mei een staatsbezoek aan Nederland. Na aankomst op Schiphol staat voor de eerste dag op het program ma een kranslegging op de Dam, een ontmoeting met vertegen woordigers van het bedrijfsleven, een rondvaart door de Amster damse grachten en een bezoek aan de ambtswoning van de burge meester. 's Avonds is er een galadiner in het Koninklijk Paleis in Amster dam. „Oorlogsschade Kuwayt valt niet te becijferen" NEW YORK De oorlogs schade die de Irakezen hebben aangericht aan de economie van Kuwayt is volgens een gisteren gepubliceerd VN-rap- port niet te becijferen. Volgens VN-gezant Abdulra- him Farah zal het herstel van de verwoeste Kuwaytse infra structuur jaren en mogelijk zelfs generaties gaan duren. De schade aan de Kuwayse oliesector noemt het rapport „vrijwel niet te becijferen". DEN HAAG Minister Maij (verkeer en waterstaat) heeft een reeks nieuwe regels uitgevaardigd, die de watersport aan banden moeten leggen. Waterskiën op de binnenwateren wordt verboden. Speedboten en waterscooters mogen niet harder varen dan twintig kilometer per uur. Uitzonderingen op deze regels zijn mogelijk. De bestuurders van deze snelle boten moeten ten minste achttien jaar zijn. De motorboten moeten geregistreerd zijn bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Het registratienummer moet duidelijk zichtbaar op het vaartuig zijn aange bracht en de bestuurder moet het regi stratiebewijs bij zich dragen. Minister Maij motiveert het verbod op waterskieën door erop te wijzen dat „voor waterskieën een bredere strook vaarwater nodig is dan in veel gevallen in verband met de veiligheid en de goe de orde van de scheepvaart kan worden toegestaan". De minister laat evenwel de mogelijk heid open dat provinciale of lokale au toriteiten gebieden aanwijzen, waar het waterskiën wel is toegestaan. Op deze waterski-banen geldt voortaan nog een regel: de bestuurder van een snelle mo torboot, die één of meer waterskiërs voortbeweegt, moet zich doen bijstaan door een mede-opvarende van ten min ste 15 jaar oud als uitkijk. Het hebben van een uitkijk is volgens Maij noodza kelijk, opdat de bestuurder zijn a dacht kan richten op het scheepvai verkeer. In het nieuwe BPR is een maxime snelheid van 20 kilometer per uur v{ gesteld. Die maximumsnelheid geldt wel voor motorboten als voor watt cooters (de zogenaamde jet-ski's). P1é selijke of provinciale autoriteiten ki nen afwijkende maxima vaststellen, hoger of lager zijn. In een reactie benadrukken diverse langenverenigingen op het gebied watersport dat met de invoering van nieuwe landelijke watersportregels ei praktijk niet zoveel verandert. Wel derstrepen zij het belang van een lam lijke regelgeving. HOLLANDSE WATERLINIE. WINTEL i: DELFT Militairen die stofzuigen bij bejaarden, tanks die worden gebruikt als glasbak, ministers van defensie die een contact advertentie plaatsen waarin een serieuze vijand wordt gevraagd: het leger is een dankbaar onder werp voor tekenaars van spotprenten. Het Delftse Legermuseum heeft een selectie gemaakt uit het grote aanbod. De tentoon stelling 'Spot op de land macht, 100 jaar politieke prenten over het leger' is vandaag geopend. De geschiedenis van het leger met een knipoog, zo is de ex positie die tot 22 oktober wordt gehouden het kortst te omschrijven. Aanleiding voor de tentoonstelling is het hon derdjarig bestaan van de Sec tie Militaire Geschiedenis van de Landmachtstaf in Den Haag. „Het leger kan wel te gen een grapje, daarom heb ben we nu eens zelf het onder- Johan Braakensieks spottende blik op de invoering van de werp spotprent aangesneden", vertelt plaatsvervangend hoofd Herman Amersfoort. „Zo'n spotprent is heel opinië rend, vaak geboren uit emotie, bijvoorbeeld woede of verba zing. Er zit een hele sterke prikkel achter. De tekenaar wil inspelen op het gevoel van de lezer, wil ook de mening van de lezer beïnvloeden. Zo wordt duidelijk hoe het pu bliek over het leger denkt". Het materiaal is afkomstig uit bekende, minder bekende en totaal vergeten dagbladen en tijdschriften. Daaruit blijkt dat er honderd jaar lang kritiek is geuit op het geld dat aan het leger werd besteed, op de posi tie van dienstplichtigen en omstreden wapens, zoals bij- Stokvisorder Begin deze eeuw speelde de defensie een grote rol. Het le ger moest worden gemoderni seerd. De persoonlijke dienst plicht werd in 1891 ingevoerd. Niemand kon er meer onder uit. Voorheen werd er geloot en de gelukkigen met rijke ou ders konden hun dienstplicht afkopen. Vandaar ook dat er spotprenten verschenen met papperige studentikoze types, waarop een keurende militair zijn collega toefluistert: ,,'t Zal een hele deun wezen, om daar soldaten van te maken". Johan Braakensiek, een bekende te kenaar van spotprenten, stond garant voor deze prent, „Per soonlijke dienstplicht tot ver hooging van het intellect in 't leger" genoemd. Het publiek heeft zich het be gin van deze eeuw een breuk gelachen om de overdreven regelgeving in het leger. Bij voorbeeld de stokvisorder die voorschreef dat militairen op vrijdag stokvis moesten eten. Of de soepketelzakjesorder die moest verhinderen dat de mi litairen in moderne camoufla gepakken werden verraden door glimmende soepketeltjes. De militair zelf werd over het algemeen getoond als een trot se en ijdele besnorde man met pommade en reukwater op zijn kaptafel. Dat beeld veran derde tijdens de Eerste We reldoorlog. Nederland raakte niet bij de oorlog betrokken. De militair werd bijvoorbeeld door Jan Sluijters in slaap ge sukkeld en begroeid met mos van het lange wachten afge beeld in het weekblad De Nieuwe Amsterdammer. Ontwapening Tussen de twee wereldoorlo gen in snakte Nederland naar vrede. De hoop was gevestigd op de Volkerenbond. Op het leger werd fors bezuinigd. Sommige politieke partijen, bijvoorbeeld de SDAP, schre ven zelfs totale ontwapening in hun programma voor. On middellijk werden militairen met gebroken zwaarden gete kend. De Vereniging Ons Le ger waarschuwde voortdurend via spotprenten tegen het ge vaar van die „lichtzinnige" be zuinigingen. Zodra de dreiging van Hitler-Duitsland toenam, hield de SDAP op met het bre ken van geweertjes op de te keningen. Het leger werd weer enigszins bewapend. Maar de hoop vestigde zich vooral op de waterlinie, die een Duitse aanval moest te genhouden. De Telegraaf drukte hier op 9 mei 1940 nog een geruststellende prent over af. Een dag later overrompel den de Duitsers Nederland. De krijgsmacht stond hoog aangeschreven in de jaren vijf tig. De oorlogsjaren lagen nog GELOOFWAARDIG Een spotprent van Opland uit de Volkskrant. Nederland wen: begin jaren tachtig niet automatisch tot plaatsing van kruisrakc ten over te gaan. vers in het geheugen en een nieuwe, koude oorlog diende zich aan. De prenten over de landmacht kenmerkten zich door milde spot. Het leger was overzee ook actief, in het voormalig Nederlands-Indié en Nieuw-Guinea, en in VN- verband in Korea en Libanon. Toen in Korea de munitie op raakte, verschenen prenten met een tank, zittende militai ren en de tekst „Allemaal te gelijk jongens: Boem". De tijden veranderden in de jaren zestig en zeventig en dat gold ook voor de krijgsmacht. Tekenaars leefden zich uit op dienstplichtigen met lang haar, open overhemden, slob berbroeken en shag. De noor delijke provincies streden met tekenaar Erik van der Wal te gen de overheid die daar m taire oefenterreinen wil aii leggen Heel het land nam d i aan de discussie over kernvi pens. De kruisraketten van kenaar Opland werden roemd. Opvallend is dat spot zich voornamelijk op politiek richtte en niet op leger. De ontspanning tussen Oost West leidde ertoe dat de tal van het leger minder dw] gend werd. Tekenaars v|] spotprenten wisten wel r^c met de militairen en het ma. rieel en deden allèrhande sir gesties. Na de oorlog in Golf prezen de militairen zi( zelf in tekeningen aan vriendelijke, maar vooral ei{ ciënte krachten. DEN HAAG De Suri- namers wilden er geen halszaak van maken, maar beleefd waren ze niet, die Nederlandse par lementariërs. Haasje repje deden ze hun zegje over een toch ernstige aangele genheid en maakten zich na een korte discussie snel weer uit de voeten. En dat terwijl de Surinaamse de legatie helemaal uit Zuid- Amerika was komen overvliegen. Of ging de conferentie soms niet over de toekomst van een soe verein land? Een mond vol woorden: de conferentie in Den Haag was bedoeld om „de dialoog over de relatie Nederland-Surina- me op constructieve en positie ve wijze nieuwe impulsen te geven". En natuurlijk ging het ook om het 'Gemenebestplan van Lubbers', waarvan ieder een ongeveer, maar niemand precies weet waarover het gaat. Suriname leeft tussen hoop en vrees. Momenteel zijn de verhoudingen wat koeltjes. Nederland heeft de ontwikke lingsgelden bevroren na de 'te- lefooncoup' op kerstavond. En nu de verkiezingen voor de deur staan 25 mei is het zo ver wordt het met de dag spannender. De conferentie kwam mede door de inspanningen van de Haagse wethouder D. Ramlal (CDA) en het Rotterdamse ge meenteraadslid K. Woei-A- Tsoi (PvdA) van de grond. Surinaamse politici, vertegen woordigers van vakbonden, bedrijven, kerken en maat schappelijke organisaties na men deel aan de besprekingen. Mede door financiële steun van het ministerie van ont wikkelingssamenwerking was het mogelijk de afvaardiging naar Nederland te halen. De zaken liggen gevoelig. Het had niet veel gescheeld of de bij eenkomst was niet doorge gaan. Nogal wat Surinamers met name de aan het leger gelieerde partij NDP vroe gen zich af waarom de confe rentie zo nodig in Nederland moest worden gehouden. Achteraf hebben ze er geen spijt van. De tegengestelde be langen van de Surinaamse groeperingen werden aan de kant geschoven en maakten plaats voor verbroedering. Na een dag vergaderen slaagde de delegatie erin eensgezind een gewichtige verklaring op pa pier te krijgen. De strekking was simpel: Nederland en Su riname moeten weer vriendjes worden en de economie moet op allerlei terreinen nieuw le ven worden ingeblazen. Dat „normaliseren van de be trekkingen" moet gebeuren zonder voorwaarden vooraf, ongeacht de samenstelling van de democratisch gekozen rege ring. Want de hele dag hadden SUSKE ENWISKE HET WITTE WIEF (c) Standaard Ullgeverl|/Wavery Productions Ze lijken de beste vrienden, het Nederland se Tweede Ka merlid A. Mel- kert (midden) in gesprek met Mr. J. Adhin (links) van de Vooruitstreven de Hervormings Partij en Drs. E. Brunings van de Nationale De mocratische Partij van Suri name, gisteren tijdens een kof fiepauze op de conferentie in Den Haag over Suriname. FOTO: ANP de Nederlanders er openlijk of in bedekte termen op geha merd: de militairen moeten te rug de kazernes in. Pas als Su riname wérkelijk democra tisch is, kan over hulp worden gepraat. Die eeuwige voor waarden en paternalistische praat vielen bij de Surinaamse delegatie niet in goede aarde. Machteloosheid Het PvdA-kamerlid A. Mel- kert was niet bereid het ach terste van zijn tong te laten zien en met de woorden van het CDA-kamerlid H. Aarts viel nog te leven. Temeer om dat hij het zeer geheime plan- Lubbers aanvaardbaar naar voren bracht. „Er is geen plan, er zijn gedachten. Die komen voort uit het gevoel van ver antwoordelijkheid, dat wij deel zijn van het probleem, en uit de machteloosheid die wij voe len. Eén ding staat voorop: we willen niet tornen aan de soe vereiniteit van Suriname. Een dictaat bedoelen we niet en willen we niet. Maar als Suri name, een land met nog geen half miljoen inwoners, mee wil tellen, zou het wel eens goed kunnen uitkomen dat u •goede banden onderhoudt met een lid van de EG. Men moet vrienden hebben in de we reld". En wat die banden zouden kunnen zijn? Bijvoorbeeld sa menwerking op het gebied van „interne en externe vei ligheid". Daarmee bedoelde Aarts aanpak van de crimina liteit, met name van de drugs handel. Verder eventueel mo netaire samenwerking, af schaffing van de visumplicht en economische en bestuurlij ke samenwerking. Zijn advies hield niettemin een zekere dreiging in: „U moet die kans grijpen. Maar doet u dat eerst door goede verkiezingen te organiseren. Want in Nederland zou ook het adagium kunnen gelden: wij hebben onze plicht gedaan, Suriname is een onafhankelijk land, zoals er zoveel onafhan kelijke landen zijn...". Aarts wilde niet grappig zijn, maar werd toch af en toe getrak teerd op bulderende lachsal- Met het betoog van VVD-ka- merlid F. Weisglas („het klinkt misschien bot") vielen de monden pas echt open. „Feitelijk heeft Bouterse al die tijd de macht gehad. Daar moet een einde aan komen. Als de militairen het na 25 mei in de praktijk nog steeds voor het zeggen hebben, moet Ne derland Suriname grotendeels de rug toekeren". Protest van uit de zaal: „Het komt er voortdurend op neer dat Ne derland eisen stelt. Is het niet mogelijk samen te werken zonder voorwaarden vooraf om te helpen geleidelijk het doel te bereiken?" Nee, meent Weisglas. Tien jaar na de onaf hankelijkheid is het geduld van de VVD op. Tot opluchting van de Surina mers enkelen hadden „met kippevel zitten luisteren" hield prof. mr. C. Flinterman, hoogleraar staats- en interna tionaal recht, er een totaal an dere mening op na. „Uit het oogpunt van het volkenrecht zet ik er vraagtekens bij. Ne derland heeft de verplichting de samenwerking met Surina me voort te zetten. Dat is ook af te leiden uit het Handvest van de Verenigde Naties. Ik zou de politiek willen voor houden dat een situatie onder geen enkele omstandigheid zwart of wit is. Ook als de mi litairen nog niet helemaal weg zijn, heeft Nederland de plicht het democratiseringsproces te blijven ondersteunen". Maar Weisglas ging niet in op de op roep nu eens 'grijs' te gaan denken. „Mooi gezegd, vanuit de studeerkamer van een hoogleraar". De conferentie was te kort en te vluchtig om de partijen echt tot elkaar te brengen. De Suri naamse afvaardiging bleef zit ten met het idee dat Neder land zichzelf ziet als de wijze vader die het kind straft en bijstuurt. De Nederlanders wantrouwen op hun beurt de macht van de militairen en het democratische gehalte van Suriname. Wethouder Ramlal dirigeerde de congresgangers met een afsluitende boodschap naar de receptie: „Laten we el kaar recht in de ogen kijken. We moeten spreken over el- kaars deugden en ,ondeugden en om de tafel blijven zitten. Maar we moeten elkaar niet alleen dingen zeggen, we moeten ook proberen elkaar te verstaan". Marianne Junger rondde deze week haar onderzoek af naar delinquent gedrag onder allochto jongens met de presentatie van haar rapport. FOTO: STEPHEN EVENH ONDERZOEKSTER REKENT AF MET VOOROORDELEN DEN HAAG Dat rela tief veel allochtone jon gens in contact komen met de politie heeft slechts voor een deel te maken met hun slechte sociaal-economische posi tie. Volgens Marianne Junger, wetenschappelijk onderzoeker bij het minis terie van justitie, wordt crimineel gedrag vooral bepaald door het functio neren in het gezin, op school en door de vrije tijdsbesteding van de jon geren. Junger rondde deze week haar onderzoek naar delinquent ge drag onder allochtone jongens af met de presentatie van haar rapport. Daarin maakt zij we tenschappelijk korte metten met veel bestaande theorieën en vooroordelen over etnische minderheden. Lange tijd wer den cultuurverschillen, aan passingsproblemen en de slechte sociaal-economische positie van de allochtonen als de voornaamste redenen be schouwd voor crimineel ge drag. Volgens Junger ten on rechte: „Onder Chinezen, die ongeveer tegelijkertijd met de Marokkanen en de Turkerr naar Nederland kwamen, komt criminaliteit weinig voor, terwijl ook zij wel dege lijk cultuurverschillen erva ren". Junger baseert zich onder meer op conclusies uit eerder onderzoek naar crimineel ge drag onder groepen Marok kaanse jongeren in Utrecht en Amsterdam. Daaruit bleek dat deze jongeren ook al in Ma rokko een strafblad hadden. Traditioneel Het onderzoek werd gehouden onder representatieve groepen van elk 200 Marokkaanse, Turkse en Surinaamse jongens van 12 tot 17 jaar. Deze groe pen werden vergeleken met een groep Nederlandse jongens die in dezelfde sociaal-econo mische positie verkeren. Om te weten te komen of de 'denkwereld' van de jongeren invloed heeft op hun gedrag, vroeg Junger naar hun opvat tingen over meisjes. „We heb ben de jongens onder meer ge vraagd of meisjes wel naar school mogen en een vriendje mogen hebben. De wat tradi tionelere jongens bleken even veel in aanraking met justitie te komen als de jongens met moderne opvattingen. We heb ben ook gekeken naar de wat tradititioneel ingestelde jon gens die het goed doen op school. Deze jongens functio neren in beide culturen blijk baar goed, maar zouden als ge volg daarvan ook moeite kun nen hebben hun Marokkaanse achtergrond en het leven in Nederland met elkaar te rij men. Maar zii vertonen eerder weinig dan veel delinquent drag". Jungers concludeert dat theorie van de 'sociale con le' ook van toepassing is op lochtonen. Volgens deze rie komt delinquent weinig voor als sprake i een hechte en goede band de school en het gezin. N mate de band met de same ving zwakker is, stijgt de op criminaliteit. Omdat oorzaken van criminaliteit der autochtonen en alloc nen dezelfde zijn, pleit Jun voor éen algemeen geld preventiebeleid. Junger: „Uit het onderz blijkt dat Marokkaanse Turkse jongens meer b gingsvrijheid hebben en der controle van hun ou ervaren, en dit al op jo leeftijd. Op school worden latief slechte resultaten haald". Om de supervisie de ouders te verbeteren veelt zij aan de ouders bij staan bij het opvoeden hun kinderen. Om de 1 ding op school te verbete pleit de onderzoekster het aanstellen van alloch leerkrachten, die ook spreekbaar zouden moeten voor allochtone ouders, school als geheel zou zich moeten inzetten op het ge van huiswerkbegeleiding, gezien veel allochtone ou hun kinderen niet bij het h werk kunnen helpen, goed beheersen van de Ned landse taal is volgens Jun cruciaal

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4