Vernietigende kritiek op voorstel •Ipreiding allochtone leerlingen uropa moet wet maken egen discriminatie Raad van State tegen hoger huurwaardeforfait ANCONA IN LEIDEN: Walkmans op Brielse chool niet gewenst Kamer voelt niet voor evaluatie abortus-wet naiINNENLAND i EcidócSouocmt VRIJDAG 3 MEI 1991 PAGINA 3 T «renpret ike pret met een iband: irtje Lars het weer ia naar zijn zin Is hij in ig. fy-apie is. irlijï9ens ^.„idewerker van irgaarde Blijdorp P°Rotterdam slaat behandeling ovqen dierentuin- oses goed i; de beren inen alles ;en, als ze maar gaan ijsberen, ïedg FOTO: ANP vj~" Geen helderheid over CDA-standpunt basisvorming DEN HAAG Het is nog onzeker welk standpunt het CDA gaat innemen tijdens het Tweede Kamer-debat over de basis vorming, later deze maand. Woordvoer- nen instemmen met de invoering van de basisvorming; het CDA heeft bezwaren tegen elementen die naar het oordeel van de fractie de vrijheid van onderwijs kun nen aantasten. In de Kamer heerst, zo bleek, vrij breed zorg voor het lager be roepsonderwijs, dat naar verwachting grote moeite zal krijgen fusiepartners te vinden. Deze veelal kleine scholen zijn aangewezen op fusies om het schaalver grotingsproces dat de basisvorming met zich mee brengt, te overleven. Signaal ontkent levering aan Irak HENGELO Hollandse Signaal Appa raten is absoluut niet van plan goalkee pers te gaan leveren aan Irak. Er zijn geen contacten geweest met de regering van Irak en die zullen er ook niet komen. HSA reageert hiermee op een bericht van het actualiteitenprogramma Nieuwslijn van Veronica van gisteravond. Volgens een onbekende internationale wapenhan delaar zou het Hengelose bedrijf bereid zijn om de wapensystemen aan het Sad dam Husayn-regime te leveren. De wa penhandelaar wist een medewerker van HSA er zelfs toe te bewegen een afspraak te maken in Pariis om over de levering te praten. Bij die afspraak liet de man ove rigens verstek gaan. Oud-ambassadeur Boon overleden DEN HAAG Dr. H. N. Baon, oud-ambassa deur bij de NAVO in Parijs en Brussel en oud-secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken, is woensdag op 79- jarige leeftijd overleden. In de dorpskerk van Wassenaar wordt maandagochtend een rouw dienst gehouden, waarna hij in stilte wordt gecremeerd. Hendrik Nicolaas Boon, schrij ver van onder meer 'Bagatellen', 'Afscheid- saudiëntie' en 'Uitgevaren thuisgevaren' heeft posten bekleed in Madrid, Brussel, Was hington en Nanking. Hij beëindigde zijn di plomatieke carrière in 1976 als ambassadeur in Rome. Dr. Boon is ook voorzitter geweest van de Museumraad, de Vereniging van Ne derlandse Amateur Archeologen en de Raad van het Leids Universiteitsfonds. Kamer wil verzorging als verplicht vak DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer wil het vak verzorging invoeren als verplicht vak voor twaalf- tot en met vijftien voor zichzelf en voor anderen te zor gen. Zo worden jongens in staat ge steld vaker huishoudelijke klusjes en zorg-arbeid te verrichten. Hierdoor krijgen meisjes (en in de toekomst dus vrouwen) meer de handen vrij om hun achterstand op de arbeids markt in te lopen. In het kader van het vak verzorging wordt aan de leerlingen onder meer kookles en huishoudkunde gegeven. Ook zaken als gezondheidsleer, milieukunde en budgettering komen aan de orde. SPREIDINGSBELEID BRENGT VERPAUPERING EN GHETTO'S' cab HAAG Met ver- nstering is gereageerd op onderzoek van dr. H. rs, die pleit voor een •eiding van allochtone rlingen over basisscho- i. „Wetenschappelijk tt goed onderbouwd, latschappelijk achter- ald en politiek geen albare kaart", is het nietigende commen- ir van onderzoeker dr. Teunissen en het Ne- rlands Centrum voor itenlanders. heeft gisteren vriend en m ind verrast met de presen tie van het onderzoek dat hij ,ien met drie collega's van Stichting Centrum voor istl derwijsonderzoek (SCO) in d ïsterdam heeft verricht, ners is er zelfs in geslaagd zijn en opdrachtgever, het mi- terie van onderwijs en we- schappen, te verrassen. Het kepartement had verwacht dat onderzoeksresultaten niet e der dan 14 mei bekend zou- worden gemaakt en heeft nauwelijks tijd gehad om rapport grondig te bestu- 'Oi [en. En dat moet, want de in Serzoekers halen het ge voerde overheidsbeleid fors onderuit. Scholen moeten niet langer een afspiegeling zijn van een woonwijk, vindt het SCO, maar van een complete ge meente. Het bestaan van 'zwarte' en 'witte' scholen in de eikaars nabijheid, bevor dert volgens de onderzoekers een verdere tweedeling van de samenleving. Niet alleen zou den leerlingen op een zwarte school slechter presteren, ook in hun latere leven zouden zij het onderspit delven. „Zwarte kinderen op een zwarte school hebben zo weinig interactie met kinderen uit de blanke Nederlandse samenleving dat ze niet leren concurreren met blanken. Later zullen zij eerder in conflict komen met hun witte bazen en nauwelijks toegang krijgen tot het infor mele circuit dat banen uit deelt. Want dat circuit is wit, dat weet ik, want ik zit er zelf in", aldus de onderzoeker van Surinaamse afkomst. Te zwart Dors stelt voor de relatie buurt-school los te laten en het aantal allochtone leerlingen gelijk over een gemeente te verdelen. Bijna een derde van de basisscholen in de 27 onder zochte gemeenten is volgens de onderzoekers 'te zwart'. Zij noemen een school 'te zwart' als het percentage leerlingen van buitenlandse afkomst minstens tien procent hoger ligt dan bij een getrouwe af spiegeling van het plaatselijke leerlingenbestand het geval zou zijn. Een voorbeeld: 47 procent van de leerlingen tus sen de 4 en 12 jaar in Amster dam behoort tot een etnische minderheid. Volgens het SCO mag het percentage gekleurde kinderen op Amsterdamse ba sisscholen derhalve niet hoger zijn dan 57. Is het percentage hoger, dan zouden gemeenten op grond van de Wet op het Basisonderwijs leerlingen moeten gaan spreiden. In deze wet staat dat kinderen op groeien in een multi-culturele samenleving. Omdat de over heid alleen baas is van open bare scholen, zouden met ka tholieke en protestante scho len overeenkomsten moeten worden gesloten om mee te doen. Het Nederlands Centrum voor Buitenlanders (NCB) in Utrecht heeft verbijsterd gere ageerd op het rapport van Dors. „We kennen in Neder land gelukkig vrijheid van on derwijs. Met het spreiden van leerlingen, verspreid je alleen maar de kinderen met een achterstandspositie. Als je een verdere tweedeling in de sa menleving wil tegengaan, moet je het mensen mogelijk maken ook in andere wijken te wonen en moeten scholen in achterstandsgebieden kwa litatief worden opgekrikt". Doodsteek De beleidsaanbevelingen van Dors sluiten aan bij uitspraken van de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), die vo rig jaar al waarschuwde voor sluipende apartheid in het Ne derlandse onderwijs. De vrije schoolkeuze zou strijdig zijn met het grondwettelijk streven naar gelijke kansen in het on derwijs. „Ik vind ook steun in de Amerikaanse literatuur. Uit de Verenigde Staten en Enge land weten we inmiddels dat gescheiden scholen een voor bode zijn van een gescheiden samenleving", aldus Dors. Dr. J. Teunissen van de uni versiteit Utrecht kan zijn oren en ogen niet geloven. „De •Amerikanen komen nu juist naar Nederland om ons sy steem van vrije schoolkeuze te bestuderen! Zij zijn zeer scep tisch over het spreidingsbeleid dat eind jaren zestig in de VS werd ingevoerd". Teunissen studeert al vijftien jaar op on derwijs aan etnische minder heden en promoveerde enkele jaren geleden op het onder zoek 'Zwarte en witte scholen'. Volgens Teunissen heeft het spreidingsbeleid de ghettovor- ming in de VS alleen meer versterkt. „U begrijpt wel dat het de zwarte kinderen waren die in een bus werden gezet om naar een andere school te worden gebracht. Witte ouders laten hun kinderen niet naar een school in een zwarte wijk rijden. Het gevolg is dat de scholen in de zwarte wijken moeten sluiten. En wat is meer een doodsteek voor een wijk dan de school sluiten? Dan pas ontstaan ghetto's en verpaupe ring!" Heisa Teunissen vraagt zich af hoe het spreidingsbeleid in prak tijk zou moeten werken. „Ik lees niets over vervoers-, en verblijfssystemen. En hoe be paal je juridisch welk kind weg moet en welk niet? Dat wordt een enorme heisa en uiteindelijk zonder effect". De door Dros voorspelde effecten, meer gelijkwaardigheid tussen blank en zwart, zijn volgens Teunissen allerminst bewezen. „Het is moeilijk te voorspellen wat de effecten van het basis onderwijs op leerlingen zullen zijn over twintig jaar. Tussen de basisschool en de arbeids markt zitten nog zoveel ande re sociale factoren". Teunissen heeft geen enkele aanwijzing dat kinderen uit zwarte scholen minder weer baar zouden zijn. Onderzoek wees weliswaar uit dat de on derwijsresultaten op zwarte Volgens onderzoeker H. Dors mag het percentage gekleurde kinderen op Amsterdamse basisscho len niet hoger zijn dan 57. Is het percentage hoger, dan zouden gemeenten op grond van de Wet op het Basisonderwijs leerlingen moeten gaan spreiden. FOTO: SP scholen gemiddeld lager liggen dan die van witte scholen, ..maar belangrijker is, dat er hele grote verschillen bestaan binnen de zwarte scholen. Zo blijkt dat een school met ze ventig procent buitenlandse leerlingen het beter doet dan een school waar de helft van de leelingen van buitenlandse afkomst is. Een en ander hangt samen met de kwaliteit van het onderwijs; het is dus zaak dat we investeren in de kwaliteit van het hiervan". Volgens Teunissen maken de aanbevelingen van Dors geen schijn van kans. „Dit is de klok vijf jaar terug zetten. Bo vendien is het onderzoek we tenschappelijk niet goed on derbouwd en politiek geen haalbare kaart". De Utrechtse onderzoeker verwijt Dors „dingen in gang te hebben ge zet zonder de consequenties te overzien". Dezelfde kritiek kreeg prof. Buck vorig jaar toen hij in al zijn enthousiasme verkondigde binnen afzienbare tijd de ziek te AIDS uit de wereld te hel pen. Dros gaat een vergelij king met de medische weten schap niet uit de weg, omdat hij op zijn beurt felle kritiek heeft op het Utrechtse onder zoek, waarop volgens hem ten onrechte het overheidsbeleid is gebaseerd. Aan beide onderzoekers de vraag hoe twee groepen van deskundigen aan zulke ver schillende onderzoeksresulta ten kunnen komen. Teunissen: „Voordat Dors begon aan het onderzoek, wist ik de resulta ten al. Hij heeft idealen die hij wil realiseren". Dors: „In Ne derland onderzoeken onder zoekers elkaar te weinig. In de medische wereld is dat on langs wel gebeurd. Deed men dat ook maar in de sociale we tenschap. Ik vrees dat mensen elkaar te veel de hand boven het hoofd houden". 2IDEN Minister H. ^ncona van WVC heeft termiddag in de Pie- skerk in Leiden gepleit or het oprichten van n Europese instelling of it die discriminatie na Europese eenwording rbiedt. De minister ed haar uitlatingen tij- ns de openingsmanifes- ie van het internatio- al symposium „Europa ;en discriminatie; waak- »m vóór democratie en ijheid". foor OEP VAN ZEUL PvdA-bewindsvrouwe waarschuwde voor het opko mend fascisme dat steeds va ker aansluiting zoekt en vindt bij nationalistische bewegin gen in Oost- en West-Europa. In het zicht van de Europese eenwording moeten de Euro pese staten de morele grenzen niet ook laten vervagen. „To lerantie en begrip zijn in de samenleving beter verankerd dan vroeger, maar verkie zingsuitslagen van de laatste jaren in Europa zijn een teken aan de wand. De lessen van de Tweede Wereldoorlog blijven actueel. Mensenrechten mogen niet vervallen tot holle reto riek". D'Ancona wees op hoopvolle signalen zoals de pogingen van het Europarlement om de on schendbaarheid van het Fran se ultra-rechtse parlementslid Jean-Marie Le Pen op te hef fen om zijn vervolging te ver gemakkelijken. Maar het anti semitisme neemt volgens de bewindsvrouwe ronduit angs twekkende vormen aan en de situatie van de 14 miljoen im migranten in Europa verslech tert. Om die trend te keren wil D'Ancona het Nederlandse jeugdvoorlichtingsbeleid ex porteren naar de andere Euro pese landen. „Bewustwording begint bij de jeugd en het Ne derlandse beleid werpt duide lijk zijn vruchten af". Minister D'Ancona waarschuwt vanat de kansel In de Pieterskerk voor waakzaamheid tegen de opkomst van extreem rechts. I FOTO: WIM VAN NOORT HELLE Walkmans zijn niet langer gewenst bij de .scholen- meenschap voor lager en individueel onderwijs Brogilo in ielle. •od omrande borden in de gangen, kantine en overblijfruim- waarop volgens directeur B. Janknegt „een ludieke tiener !t gehoorapparaat" is afgebeeld, geven dat aan. „We zijn geen fetaria waar toevallig les wordt gegeven, maar een leefge- ïenschap. We trachten het gebruik van walkmans te beperken idat de leerlingen niet langer aanspreekbaar waren voor lera- Communicatie was haast niet mogelijk". De actie is na de asvakantie gestart en duurt tot de zomervakantie. Daarna Drdt bekeken of het gebod wordt gehandhaafd. Volgens de di- eteur accepteren de leerlingen het voorschrift. „Af en toe zie er eentje nog wel eens besmuikt zo'n walkman wegstoppen, aar over het algemeen gaat het heel goed". Ook de leraren en nciërges zijn tevreden. Of de borden in de kantine blijven ingen, is nog de vraag. De directeur verwacht daar nog wel it discussie over. „De kantine is toch het domein van de leer- gen". Kort geding milieuorganisaties tegen Schiphol AMSTERDAM Drie milieu organisaties hebben een kort geding aangespannen tegen de NV luchthaven Schiphol en de Staat der Nederlanden wegens „grove overtreding" van de nachtvluchtregeling, zo heeft de stichting Natuur en Milieu vanmorgen bekendgemaakt. Het geding dient op vrijdag 10 mei bij de rechtbank in Den Haag. Volgens de stichting Na tuur en Milieu heeft de lucht haven het maximaal aantal toegestane nachtvluchten over Zwanenburg/Halfweg van 300 per jaar fors overschreden. Tussen januari en november 1990 zouden er in werkelijk heid ruim 2000 nachtelijke landingen hebben plaatsge vonden. DEN HAAG De Raad van State vindt dat het huurwaar deforfait, de belasting op een eigen huis, niet omhoog mag. Het kabinet wil het forfait per 1 juli verhogen van 1,8% naar 2,1% en daarna tot 1994 jaar lijks met 0,4%, zodat het dan 3,3% bedraagt. Minister Kok en staatssecretaris Van Amels- foort van financiën hebben daartoe gisteren een wetsvoor stel naar de Tweede Kamer gestuurd. De Raad vindt dat het kabinet bij de berekening van het for fait een aantal zaken buiten beschouwing laat, zoals onder houd, afschrijving, waardestij ging en waardedaling. Deze belasting wordt alleen geba seerd op de verkoopwaarde van een huis. Eigenaren moeten 60% van dat bedrag bij hun inkomen optellen. Door alle andere factoren buiten be schouwing te laten vindt de Raad dat het kabinet een nieu we belastingmaatregel heeft ingevoerd. Ook vergeleken met een huurverhoging van 5,5% vindt de Raad een huur waardeforfait van 3,3% in 1994 procentueel gezien te veel. De Raad stelt bovendien dat het kabinet met dergelijke maatre gelen beter had kunnen wach ten tot de commissie-Stevens in juni met een advies komt over verdere herziening van het belastingstelsel. Vorig jaar strandde een poging van het kabinet het huurwaar deforfait van 1,8 naar 2,3 pro cent te verhogen in de Eerste Kamer. Heerma liet de Kamer vorige week weten dat als de stijging van het huurwaarde- forfait niet doorgaat, de huur verhoging ook zal worden „heroverwogen". ASPEREN HOBBES DOOR BILL WATERSON teel yJeZAt-op mijn) itvti'mqs-schoimneljl KONINKLIJK HUIS Koningin Beatrix, prins Claus en prins Willem Alexander zijn aanwezig bij de herdenkings bijeenkomst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam in het kader van de Nationale Herdenking. Prins Bernhard onthult in Kloosterhaar een gedenkteken ter herinnering aan de verzets strijder Albertus Weerts. Mr. Pieter van Vollenhoven woont mei in Rhenen de her denkingsbijeenkomst bij op het militaire ereveld „Grebbe- berg". Posttarieven hoger DEN HAAG Brieven tot 20 gram, drukwerk en (briefkaar ten worden per 1 juli vijf cent duurder. Gevolg van een alge mene verhoging van de postta rieven door PTT Post. De laat ste tarievenaanpassing dateert van juli 1986. De verhoging is volgens PTT Post vooral een onvermijdelijke correctie naar aanleiding van de gestegen loonkosten en de voortschrij dende inflatie. Sinds de verzelf standiging van PPT Post op 1 januari 1989 worden de postta rieven niet meer vastgesteld door de minister van verkeer en waterstaat. Noodzakelijk ge achte wijzigingen worden sinds dien alleen nog getoetst door het ministerie. DEN HAAG De over grote meerderheid van de Tweede Kamer voelt niets voor een voorstel van het GPV om de werking van de Wet Afbreking Zwan gerschap aan een uitge breide evaluatie te onder werpen. Dit bleek gisteren tijdens een overleg van de vaste Kamer commissie voor volksgezond heid met staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) over de abortuswet. De abortuswet was tien jaar geleden een compromis tussen CDA en VVD. De PvdA stem de destijds tegen, vooral omdat de sociaal-democraten tegen de wachttermijn van vijf da gen waren die in acht moet worden genomen voordat de abortus mag worden verricht. Opmerkelijk was dan ook dat het PvdA kamerlid Haas-Ber ger zich in warme bewoordin gen uitliet over de huidige praktijk met de abortus-wet. „Ik zeg nu: het is goed dat we nu deze wet hebben. Deze wet zorgt voor een goede en ver antwoorde medische praktijk op het gebied van de afbre king van zwangerschappen". CDA-Kamerlid Laning-Boer- sema zei wel behoefte te heb ben aan nader onderzoek op een paar specifieke punten. Zo wil zij meer duidelijkheid heb ben over de praktijk van het nazorg- en preventiebeleid. Verder wil zij informatie heb ben over „de ongewenste ver schuiving" van anti-conceptie naar overtijd behandeling. Ook wil zij meer inzicht heb ben over het ontstaan van meerlingzwangerschappen als gevolg van IVF en de daarop volgende abortus van een of meer embryo's. Staatssecretaris Simons van WVC stelde voor de Genees kundig Hoofdinspecteur in de nog komende jaarverslagen over de praktijk van de Wet Afbreking Zwangerschap aan dacht aan deze aspecten te la ten geven. Het CDA is verder van me ning dat bij de invoering van de stelselwijziging ziektekos ten de financiering van abor tus niet meer collectief gere geld mag worden. Het gaat niet aan om burgers die princi pieel tegen abortus zijn te la ten meebetalen aan deze voor ziening. Wie toch tegen de kosten van een zwanger schapsonderbreking verzekerd wil zijn moet dat maar particu lier regelen, aldus Laning. Van Amelsvoort versoepelt invoering lijfrente-polis Idoor PAUL KOOPMAN DEN HAAG De verzeke ringsinstellingen krijgen meer tijd om zich in te stellen op de nieuwe belastingwetgeving aangaande lijfrente-polissen en leven/spaarhypotheken. Op de valreep kwam staatssecre taris Van Amelsvoort van fi nanciën gisteren met een wij zigingsvoorstel op de Wet Bre de Herwaardering die het lan ger toepassen van de bestaan de regelgeving mogelijk maakt. Van Amelsvoort wilde tot gis teren de nieuwe wet vanwege de opbrengst voor de schatkist al op 1 juli aanstaande laten ingaan. Om de verzekeraars meer armslag te geven, zegde Van Amelsvoort toe dat zij de huidige lijfrentepolissen nog tot eind dit jaar mogen gebrui ken, zij het onder toepassing van de nieuwe maximale belastingaftrek. De huidige kapitaal- en levensverzeke ringspolissen hoeven pas per 1 juli 1992 definitief in de prul lenbak. Van Amelsvoort was minder flexibel inzake de door CDA en PvdA voorgestane beper king van de 'basisaftrek' op lijfrentepremies tot 5000 gul den per persoon. Volgens de staatssecretaris zou dit ex-al leenstaanden en tweeverdie ners benadelen. Hij wilde wel nadenken over een hoger indi viduele belastingvrijstelling op premiebedragen „ergens tus sen de vijfduizend en achtdui zend gulden". De regerings fracties houden echter voet bij stuk met hun amendement op de wet. Volgende week zal bij de afronding van het debat blijken of zij hun zin krijgen. Een amendement waarin CDA en PvdA een maximale belas tingvrije einduitkering op ka pitaalverzekeringen voorstel len van 50.000 gulden per per soon bij een looptijd van 15 iaar en 170.000 gulden bij een looptijd van 20 jaar viel bij Amelsvoort in vruchtbaarder aarde. Hij zij dit voorstel als een welkome vereenvoudiging van de wet te zien.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3