i Encycliek paus zeer positief ontvangen Interreligieuze hulpactie voor New York Waarom geen aparte scholen voor basisvorming? COMMENTAAR «S* £cidóe Sou/tont GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £eidóe@outtMit VRIJDAG 3 MEI 1991 PAGINA Wijzen leren meer van dwazen dan dwazen van wijzen Cato de Oudere Bisschop: elke vergadering beginnen met de armen NEW YORK Bisschop Kenneth Untener heeft be paald dat alle kerkelijke vergaderingen in het bisdom Saginaw in de staat Michigan drie maanden lang be ginnen met een bespreking van de positie van de ar men. „Wij moeten de armen tot een constant onderwerp ma ken van de kerk van Saginaw, juist zoals Jezus voort durend over hen sprak", aldus Untener. Op elke ker kelijke vergadering moet het eerste punt op de agenda zijn: welk effect heeft wat we doen op de armen of hoe kunnen we de armen bij ons werk betrekken? Untener wijst erop, dat de kerk altijd spreekt van een voorkeur voor de armen. „Laten we de armen daarom een voorkeursbehandeling op de agenda geven". De bisschop zelf geeft het goede voorbeeld. „Mijn se cretaresse en ik komen elke week een keer bij elkaar om de agenda vast te stellen. De eerste vijf minuten bespreken we wat de armen voor mijn en haar leven betekenen", aldus Untener. Duivels nummer 666geweerd van Britse nummerborden LONDEN De Britse autoriteiten hebben donder dag gezegd dat zij het getal 666 niet langer zullen ge bruiken op kentekenplaten, omdat dat getal sommi gen doet denken aan de duivel. Een man met 666 op het nummerbord zei dat een hondsdolle vos zijn auto had aangevallen en dat vo gels zijn voorruit 22 keer hebben aangevallen. Een moordenaar meldde dat zijn auto met de kenteken plaat 666 bezit van hem had genomen. ..Maar het is niet zozeer dat er ook werkelijk iets ge beurde". aldus een woordvoerder van het Britse bu reau voor de kentekenregistratie. ..Wij kregen alleen veel brieven van mensen die bang waren voor onge lukken en een nieuw nummer vroegen. Hoofdstuk 13. vers 18 van het bijbelboek De Openba ring van Johannes luidt: ..Hier is de wijsheid: wie verstand heeft, berekene het getal van het beest, want het is een getal van de mens, en zijn getal is zeshonderd zesenzestig. Centrum voor Bijbel en Pedagogiek in Amersfoort AMERSFOORT De stichting Bijbel en Onder wijs uit Amersfoort start na de zomer met een Centrum voor Bijbel en Pedagogiek. Het centrum gaat zich bezighouden met het ontwikkelen van een christelijke pedagogiek 'die aansluit bij de te genwoordige tijd'. Volgens stichtingsvoorzitter Y.G. Geerligs wil het centrum een alternatief vormen voor het Christe lijk Pedagogisch Studiecentrum (CPS) in Hoevela ken, dat onderwijskundig materiaal ontwikkelt voor veel christelijke scholen. Het CPS zou 'mar chanderen' met het gezag van de bijbel. Het nieu we Centrum wil net als de stichting het 'gezag van de Schrift volledig onderschrijven'. De stichting Bijbel en Onderwijs is tien jaar geleden opgericht in kringen van de Evangelische Omroep en wordt nog steeds gedragen door orthodoxe en evangeli sche christenen. DEN HAAG De nieu we sociale encycliek van paus Johannes Paulus II Centesimus Annus heeft gisteren overwegend posi tieve reacties opgeroepen. Volgens de christelijke vak centrale CNV heeft de paus een eigen bijdrage geleverd aan de Nederlandse discussie over mogelijke afschaffing van de WAO. Zijn encycliek 'Cen tesimus Annus' is „een verade ming", zegt CNV-beleidsmede- werker K. van den Berg. De paus zegt in de encycliek het moreel onaanvaardbaar te vin den als „mensen, die het kost baarste vermogen van de on derneming zijn. ontmoedigd en in hun waardigheid ge schonden worden". De paus laat hiermee zien, Nieuwe gereformeerde synode is niet zo nieuw LEUSDEN De nieuwe ge reformeerde synode, die 14 mei in Mijdrecht wordt geïn stalleerd, bestaat voor 60 pro cent uit leden die ook deel hebben uitgemaakt van de vo rige synode. De afgevaardig den van de particuliere (pro vinciale) synode van Noord- Holland-Oost komen allen te rug. De gemiddelde leeftijd van de synodeleden is 54 jaar. De pre dikanten zijn gemiddeld 45 jaar, de ouderlingen en dia kens 59 jaar. Van de 72 nu bekende synode leden - de particuliere synode van Friesland-Noord moet nog een diaken aanwijzen -, zijn er 16 vrouw, onder wie de predi kant drs. H. Kamphuis uit Drachten. De afvaardiging uit Gelderland bestaat uit drie vrouwen en twee mannen, de eerste keer in de geschiedenis van de Gereformeerde Ker ken, dat een particuliere syno de meer vrouwen dan mannen afvaardigt. Kerk Alkmaar in de steigers ALKMAAR In Alkmaar is donderdag de eerste fase van de circa 15 miljoen gulden kos tende restauratie van de Grote of St. Laurens Kerk van start gegaan. Het is een van de duurste kerkrestauraties in Nederland. Het grootste ge deelte van de kerk moest in september 1990 voor publiek worden gesloten wegens het gevaar van instortende muren, nadat al langere tijd sprake was van gevaarlijk vallend ge steente. Naast de gemeente en de stichting Monumentenzorg draagt het rijk zeven miljoen gulden in de kosten bij. De natuurstenen vensters, die naar beneden dreigen te stor ten, worden gedemonteerd en vernieuwd, terwijl goten en nokafdekkingen worden ver vangen. Ook de houten kap constructie, die door lekkages en de bonte knaagkever ern stig is aangetast wordt opge knapt. De bedoeling is in een tweede fase de kerk een soortgelijke functie te geven als de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Europa Wat is de betekenis van de ineenstorting van de totalitaire systemen in de lan den van Oost-Europa? Zijn er in de samenleving van West- Europa verschijnselen van soortgelijke betekenis die de kerk op dit moment in de ge schiedenis van Europa uitda gen? Welke gemeenschappelij ke problemen hebben de ker ken in het Oosten en Westen? Dergelijke vragen krijgen de Europese bisschoppen voorge legd ter voorbereiding op de bisschoppensynode over Euro pa die van 28 november tot 14 december a.s. in het Vaticaan wordt gehouden. BEROEPINGEN Nederlands Hervormde Kerk Bedankt voor Oudenbosch en Oud en Nieuw- Gastel en Kruisland G.J. Krol te Uithuizen. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Harkstede i.c.m. Over- schild en te Zuidbroek H. Offereins, kand. te Assen. Christelijke Geroformeerde Kerken Beroepen te Barendrecht G. Bouw te Urk (Eben-Haëzerkerk). dat de discussie over de WAO niet slechts over de financiële aspecten moet gaan, maar vooral over „de fundamentele rechten en de waardigheid van de mens". De FNV voelt zich eveneens gesterkt door de encycliek. Vooral de pauselijke verma ning dat de val van de com munistische regimes in Oost- Europa niet beschouwd moet worden als een eenzijdige overwinning van het kapitalis tische systeem. Voorzitter Ruding van de christelijke werkgeversorgani satie NCW kan zich zeer goed vinden in „de moderne en rea listische encycliek". Ruding is ingenomen met de pauselijke steun voor een gemengde eco nomische orde, een sociale markteconomie, en de erken ning dat het systeem van „de dolende broeders" (aldus Ru ding) in Midden- en Oost-Eu ropa is vastgelopen. Volgens CN V-medewerker lokt de paus „gelukkig geen discussie uit over structurele vragen - of bijvoorbeeld de vrije markt-economie moet worden afgeschaft - maar legt hij alle nadruk op de kracht van de mensen en de organisa ties zelf", aldus Van den Berg. Het CNV is „erg bemoedigd en geïnspireerd" door deze en eerdere encyclieken van de huidige paus over het sociale vraagstuk, zegt Van den Berg. De paus, die zich in het docu ment lovend over de vakbon den uitlaat, geeft opnieuw „een heel grote stimulans aan organisaties die vanuit hun christelijke levensbeschouwing willen werken aan de samen leving". De FNV, voortgekomen uit een fusie van het Nederlands Katholiek Vakverbond en het Nederlands Verbond van Vak verenigingen, is het hartgron dig eens met de constatering van de paus dat het kapitalis me onvoldoende doet aan ge rechtigheid voor de werkne- Evenzeer kan de FNV zich vinden in de opvatting van de paus dat de markteconomie niet voldoet aan een groot aan tal menselijke behoeften en dat de markt moet worden be heerst door politieke en maat schappelijke krachten. Zij con stateert verder met genoegen dat Johannes Paulus II zich in waarderende zin uitlaat over de rol van de vakbeweging. De FNV beschouwt dat als pauselijke erkenning van haar maatschappelijke functie. De FNV hoopt binnenkort met een uitvoeriger commentaar op de derde sociale encycliek van paus Johannes Paulus II te komen. CDA-woordvoerder G. Leers spreekt van een „belangwek kend stuk", maar wil op de stelling van de encycliek die zich zich richt tegen de uit wassen van het kapitalisme geen nader commentaar leve ren zolang hij de tekst niet zelf heeft kunnen bestuderen. Leers onderschrijft de wens van de paus voor daadwerke lijke betrokkenheid bij de gang van zaken in Oost-Euro pa, maar vindt tegelijkertijd dat men in die betrokkenheid realistisch moet zijn. Hij on- derschijft het pleidooi van de paus voor een maatschappelijk middenveld dat juist kan bij dragen aan een humanisering van de samenleving. Het PvdA-kamerlid P. de Vis ser spreekt van een „zeer posi tief stuk". In de Verenigde Staten is kri tischer op de encycliek gerea geerd. De vooraanstaande be houdende Amerikaanse katho- Herbegrafenis Honderden Hongaarse katholieken hebben donderdag in het Oostenrijkse Mariazell een requiemmis bijgewoond voor de in 1975 overleden Hongaarse primaat Jozsef Mindszenty, wiens stoffelijk overschot vandaag wordt overgebracht naar zijn vaderland voor een plechtige herbegrafenis. President Kurt Waldheim (op de foto rechts) was een van de velen die langs de baar liepen, die stond opgesteld in de kerk van Mariazell. Onder de velen bevond zich ook een van de officieren die Mindszenty tijdens de Hongaarse opstand van 1956 uit de gevangenis hebben bevrijd. NEW YORK Joden, chris tenen en moslims in New York gaan samenwerken om de verslechterende sociale om standigheden in de stad te be strijden. De gemeenten, paro chies en moskeeën die aan de campagne deelnemen, zullen 1 procent van hun begroting overmaken naar welzijrisin- stellingen, die daarmee de strijd kunnen aanbinden tegen het groeiend aantal daklozen, de criminaliteit, het drugsge bruik en het racisme. De rabbijnen, priesters, predi kanten en imams zullen de le den van hun gemeente aan moedigen om ook deze instel lingen te helpen. De organisa toren schatten, dat de campag ne miljoenen dollars kan ople veren voor de welzijnsinstel- lingen. De predikant Arthur Calian- dro nam vorig jaar het initia tief voor de campagne, die op Hemelvaartsdag begint. Hij was er zeer door verontrust dat de afgelopen zomer meer dan tien kinderen op straat door kogels waren gedood. Het gemeentebestuur en de zaken wereld deden daar niets tegen en pakten evenmin de andere problemen van de stad aan. „Ik was me ervan bewust dat de mensen gefrustreerd en ter neergeslagen raakten en het geloof in de stad hadden verlo ren", aldus Caliandro. Hij bracht een aantal godsdiensti ge leiders in een actiecomité bijeen. Inmiddels hebben zich onge veer 40 gemeenten, parochies en moskeeën in Manhattan bij de campagne aangesloten. In de vier andere stadsdelen van New York begint de interesse voor de campagne op gang te komen. Het actiecomité heeft zich be wust gericht op steun van de voorgangers in de basisziel zorg, eerder dan van bisscho- pen of andere religieuze lei ders. Het wilde liever dat de plaatselijke gemeenten zelf ac tief worden dan dat ze een voudig gehoorzamen aan ver ordeningen van hun godsdien stige leiders. lieke politicus Michael Novak ngemt de encycliek van de paus misschien wel de grootste die in deze eeuw is geschre ven. In conservatieve kringen in de Verenigde Staten is daarentegen soms afwijzend op het stuk gereageerd, vooral ook omdat de paus in zijn en cycliek opnieuw terugkomt op de Golfoorlog omdat deze een spoor van rancune en haat heeft achtergelaten. Maar vol gens kardinaal Roger Etchega- ray die een belangrijke bijdra ge leverde aan de eindredactie van het stuk zou het de ergste misvorming zijn die men kan maken door het stuk als anti amerikaans te betitelen. De tekst van de encycliek ver schijnt 17 mei in de reeks Ker kelijke Documentatie van het secretariaat van de RK kerk provincie. Biltstraat 121 Utrecht. „Kerk is zelf schuldig aan ontstaan gods verduistering" PUTTEN De diepste oorzaak van de kerkverla ting is volgens prof. dr. C. Graafland dat de politieke prediking als „een tang op een varken sloeg". „De kerk heeft een boodschap verkondigd die geen boodschap van heil is. Kerken liepen leeg van mensen, maar vooral leeg van God." Dat zei Graafland, bijzonder hoogleraar vanwege de Gere formeerde Bond in de Neder landse Hervormde Kerk, in Putten tijdens een lezing over godsverduistering op een con ferentie van het Contactor gaan Gereformeerde Gezindte (COGG). De hoogleraar ziet godsver duistering of godsverberging als „een schuld van volk en kerk, waarop God reageert in Zijn misnoegen door zijn red dende en vernieuwende nabij heid aan de mensheid te ont trekken". Volgens hem hebben echter juist de kringen die de mond vol hebben van de ellende en de schuld van de mens, geen oog voor het vraagstuk van de godsverduistering. „Zij hebben de ogen wijd open voor de fou ten van anderen, maar pot dicht voor eigen tekort en schuld". Dit probleem is naar zijn oordeel veel dringender dan alle gereformeerd-dogma tische vragen bij elkaar. De kerk heeft de godsverduis tering zelf bevorderd, zei de hervormde hoogleraar, omdat de moralistische prediking niet de diepste werkelijkheid van de mensen raakt. Het wordt steeds duidelij ker dat ons onderwijs met de invoering van de basis vorming in het voortgezet onderwijs een gigantische operatie te wachten staat. Immers, het gaat niet al leen om onderwijskundige vernieuwing maar een en an der gaat ook gepaard met een ingrijpende herschikking van ons scholenbestand. Vele scho len zullen of verdwijnen of moeten gaan fuseren. Zal het allemaal wel lukken, vraagt menig insider zich af. In het algemeen overheerst bij de politici de mening dat 'het nu toch maar moet gebeuren'. Er is al te lang gediscussieerd. Je mag het onderwijsveld niet nog langer in onzekerheid la ten. Toch bekruipt iemand die deze ontwikkelingen van de laatste 20 jaar allemaal heeft meege maakt af en toe een bange vrees. Niet alleen of de plan nen allemaal wel zullen luk ken. De invoeringsdatum is gelukkig verschoven naar 1 augustus 1993, en het is te voorspellen dat er nog wel meer vertraging zal optreden. Zo'n lager tempo van invoe ring heeft beslist voordelen (trouwens, je moet er niet aan denken wat er gaat gebeuren als dit kabinet valt voor het Wetsontwerp ook door de Eer ste Kamer is behandeld en de invoeringswerkzaamheden van die basisvorming intussen al flink zijn gevorderd). Nee, de vrees is bijvoorbeeld meer dan gewettigd of er toch niet teveel compromissen moesten worden gesloten. Ook of de trend van vandaag (een zijdige economische kwaliteits beoordeling, teveel nadruk op schaalvergroting, meer nadruk op de organisatorische dan op de onderwijskundige kant van de zaak) niet teveel invloed zal blijken te hebben gehad op zo'n wet die toch weer enkele tientallen jaren mee moet. Vervolgens of de strijd om het naakte bestaan die veel scho len en onderwijsgevenden zul len moeten voeren, zal maken dat er van de beoogde onder wijskundige vernieuwing wei nig of niets terecht komt. Voorbeeld Wat dat betreft zijn de ontwik kelingen na de totstandko ming van de basisschool een leerzaam voorbeeld. Dat was lang zo'n ingrijpende gebeur tenis niet, bijna alle scholen bleven bestaan, er was een vrij brede onderwijskundige over eenstemming, en toch... En dan is er ook nog de strijd tussen de richtingen in het on derwijs. Zullen al die fusies niet zeer nadelig uitvallen voor het confessioneel onder wijs onder meer door politieke verbonden, landelijk en regio naal tussen PvdA, VVD en D66 die fusies per richting in hun hart eigenlijk onzin vin den? Wallage heeft wat dat be treft het regeer-akkoord ook al tot het uiterste opgerekt. Dat spreekt van 'scholenge meenschapsvorming, waarbij samenwerking naar richting als uitgangspunt wordt geno men'. „Maar", schrijft Wallage dan in de Nadere Memorie van Antwoord: „een en ander betekent niet dat sprake is van een vereiste van fusie-vor ming naar richting". Zo is deze afspraak eigenlijk tot een was sen neus geworden. Men had haar natuurlijk dëstijds ook scherper moeten formuleren. Als je zo aan het twijfelen bent (hoewel velen elkaar zo lang zamerhand het voordeel van de twijfel gunnen!) sla je het Wetsvoorstel nog eens op en leest de overwegingen die ge leid hebben tot het indienen ervan er nog eens op na. Daar staat nog steeds dat het ge wenst is het moment van de verplichte studie- en beroeps keuze uit te stellen. Maar daar staat niet meer bij wat er in het ontwerp van Deetman (in een kabinet CDA/VVD!) nog wel in stond, dat er gestreefd moest worden naar verminde ring van ongelijke kansen in het onderwijs. Oftewel, die basisvorming komt er, is noodzakelijk, om een aantal knelpunten in het voortgezet onderwijs op te hef fen. En een van de belangrijk ste was, dat een aantal leerlin gen niet daar terecht komt in dat voortgezet onderwijs waar ze horen. Waardoor al die om wegen ontstaan die zo duur zijn (mavo-havo-mbo-hbo bij voorbeeld), waardoor ook nog steeds meer dan 30.000 leerlin gen per jaar het voortgezet on derwijs zonder diploma verla ten. In 1975 kwam minister van Kemenade vooral daarom met het voorstel voor een midden school. Dat werd afgeschoten, hoewel CDA en PvdA in 1977 op dit punt dicht bij een over eenstemming waren. Opvo In 1979 kwam ik zelf met het OPVO, waarin onder meer het voorstel zit voor een 2-jarige brugperiode, die zou kunnen uitgroeien tot 3-jarig geïnte greerd voortgezet onderwijs. Daarbij was met name ook het doel om zoveel mogelijk brede scholengemeenschappen (vwo/avo/lbo) te vormen. Om dat die lang niet overal moge lijk waren spraken we toen ook over zogeheten meervou dige vestigingen. Momenteel streeft men ook naar die scho lengemeenschappen en stelt men de mogelijkheid tot het stichten van nevenvestigingen in het vooruitzicht. Uit alles wat ik daarover lees trek ik de conclusie dat men daar heel zuinig mee omgaat, ze misschien eigenlijk liever niet wil (schaalvergroting, in- ter-zuilaire fusies?). Het resul taat zal zijn een eindeloos touwtrekken, veel ellende voor confessionele scholen die principieel willen zijn en het opheffen van talloze scholen, vooral op het platteland. Mijn vraag is dan: is men toch niet te ver gegaan met al die com promissen en ik kijk dan voor al naar het CDA: waarom wordt er zo nadrukkelijk vast gehouden dat er geen zogehe ten doorbreking van de struc tuur mag plaatsvinden, zelfs niet als scholen het zelf zou den willen? Dan denk ik aan de mogelijk heid tot het vormen van apar te scholen voor basisvorming, waar met name KOV en PCO zo nadrukkelijk voor hebben gepleit. Brede scholengemeen schappen kunnen nu eenmaal niet overal, nevenvestigingen zijn ook lang niet altijd ideaal. Waarom niet deze oplossing, die zo goed past bij het doel dat men had en heeft? Tweedeling WAO'ERS en mensen met een minimumuitkering moeti rekening houden met een behoorlijke inkomstenderving. I dat ondanks de aanwezigheid van de PvdA als natuurlij] bondgenoot in de regering. Maar wat heet natuurlijke bon genoot als partijleider Wöltgens, partijvoorzitter Sint en po] tiek leider Kok meegaan in gedachtenspinsels om het dram tische overheidstekort te beperken. Proefballonnetjes ov| de wao en het minimumloon worden bewonderd en inta gelaten. „De PvdA laat zich te gemakkelijk door coalities noot CDA dwingen tot concessies", aldus FNV-voorzitt) Stekelenburg tijdens de 1-meiviering. Ze gebruiken het mo van 'vernieuwend beleid' om in feite alle verworvenhed® van het sociaal stelsel ter discussie te stellen. „Chantage v^ de positie van de uitkeringsgerechtigden", noemt Stekelej burg het. De recente proefballon van premier Lubbers, die de heil lijkende koppeling ter discussie durft te stellen, doet da geen goed aan Lubbers zegt in het blad Onderneming v« het VNO, dat de koppeling tussen lonen en uitkeringen m gelijk niet volledig kan worden gehandhaafd. Hij beroe zich op de scheve verhouding tussen werkenden en nie werkenden en wijst op de te hoge loonkostenstijging in c afgesloten cao's, waardoor het gelijkwaardig optrekken vj de uitkeringen de overheid voor onoverbrugbare uitgavt zou stellen. Eerder had minister van sociale zaken De Vries al geze^ dat een bruto-koppeling wellicht niet haalbaar zou zijn. f ging uit van een netto-koppeling. De uitlatingen van I( Vries kwamen hem samen met die van andere leden v;| het kabinet - op een publieke berisping te staan van de mj nister-president. De premier gaf in zijn wekelijkse intervie te kennen de openhartigheid van kabinetsleden allermin op prijs te stellen. „De grens van het incasseringsvermogen j bereikt", aldus de premier: deze discussies horen in het kab' net. Achteraf is Lubbers de pot, die de ketel verwijt zwart zijn, want hij geeft zelf stof tot speculeren. Zijn argument* zijn kwetsbaar. De premier voelt zich voor het blok gezet r r de lonen meer stijgen dan de door het kabinet toegestai' drie procent. Maar het kabinet heeft zelf gigantische lastei' verzwaringen afgekondigd voor de burgers. Waar vroegt mondjesmaat prijsverhogingen werden doorgevoerd in vervoerssector, heeft minister Maij-Weggen een kostensti ging bekendgemaakt van vijf procent, met bovendien e* extra strip in de stad. De benzineprijs wordt in één keer e:f tra belast met een kwartje per liter. De rentevrijstellir r wordt beperkt. De huren gaan fors omhoog en het huu 1 waardeforfait stijgt navenant. Het is logisch dat de cao-oi derhandelingen meegolven op de deining van dergelijt prijsontwikkelingen. Het kabinet heeft de te hoge loonstic ging over zichzelf afgeroepen en blijkt ook niet in staat d voor de eigen ambtenaren onder de drie procent te kunner houden. HET is niet reëel de loonstijging als argument te gebruike ii om de koppeling los te laten en de zwartepiet bij werkni mers en werkgevers te leggen. Een aanscherping van wao e minimumloon passen bij de zakelijkheid waarmee Nederlan beter in de pas komt bij andere Europese landen. Maar het loslaten van de koppeling moet men zich afvragen hoi ver zoiets kan gaan zonder een tweedeling in de samenlevin it te veroorzaken. Bescherm uw natuur! Het Zuidhollands Landschap heeft zorg voor de natuur. Ook in uw omgeving. Wij hebben al 60 gebieden met een opper vlakte van 2 500 ha veilig gesteld. Maar er moet nog véél werk worden verzet. Wordt begunstiger en help ons. U krijgt er rust en groene ruimte voor terug. STEUN ONS ALS BEGUNSTIGER Bel 010-4135045. Uitgave: Westerpers bv (behorende tot Sijthoff Pers bv). Kantoor: Apothekersdijk 34. Leiden. Telefoon- 071 - 122 244. Telefax: 071 - 134941. Postadres: Postbus 11. 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Telefax: 070-3906 717. Postadres: Postbus 9. 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. Omgeving Leiden (tel. 071 - 144 048): K. van Herpen (chef), F. Buurman. R. Koldenhof, M. Kroft, T. Pieters. Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. (tel: 070-3190 815): Binnen- en buitenland, financiën' A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Holstein, E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Veraart Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Koolstra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvallnka (chef), S. Evenhuls, S. Pleterse. (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leldse Courant maakt verder gebruik van de diensten - freelance-medewerkers en -correspondenten I - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale België. De algemene verslaggevers M. regl Pers Unie zijn drs. K. Swlers de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. In 't Hout (chef), H. Bij- verspreidingsgebied; as\ e Stichting Pers Unie, eer j >nale kranten In Nederland 4 e zijn drs. K. Swlers en de leveld, D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag), drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg). T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heering (Rome) a» B. van Huët (Parijs). M. de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), L F Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderlnk (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem). E. Winkels (Barcelona), G. van Wljland (Belgrado). F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- Al en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaal ster: M. de Cocq. in 08.30 tot 17.00 uur. i 18.00 tot 19.00 uur, op za. van 14.00 Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 er

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2