Herinneringen aan een puberteit in de oorlog De hel van Willem Brakman Moderne relaties in gossip-toon L Thrillen met Flip in Tiel L Religieuze opvattingen dichters tegen het licht li The Almighty: hardste band van Schotland BOEKEN EN PLATEN SteidóaQowuvnt VRIJDAG 3 MEI 1991 PAGINA A. A. de Vries: 'Mazzel' (hoe een joodse jongen de oorlog door kwam). Uitgeverij Sua. Prijs 27.50. De held (de ik-persoon) van het verhaal is een joodse jon gen, geboren in 1929. die in deze „herinneringen" zijn avonturen in de jaren 40-'45 beschrijft. Het boek is van een debuterend auteur, A. A. de Vries, die in dit eerste verhaal, 'Mazzel' op een heel andere toon vertelt over wat hem als joods kind overkwam in die vreselijke jaren, dan je meestal Dat hij in de eerste klas van het Joods Lyceum in Amster dam klasgenoot geweest moet zijn van Anne Frank, weet hij achteraf en dat vermeldt hij ook. Maar hij kan zich haar werkelijk niet herinneren. Het loopt voor hem in de oor log dan ook heel anders dan het met Anne Frank ging. Deze A. D. de Vries kan zijn verhaal, zo'n vijftig jaar later, met smaak en overtuiging na vertellen. Het komt natuurlijk ook neer op onderduiken, vluchten, verraad en van alles verzinnen om in leven te blij- 'Mazzel' begint bij de geboorte van de 'ik' als kind van joodse en Amsterdamse ouders. Zijn vader heeft het in zaken ge weldig goed gedaan en be woont met zijn gezin een prachtig, stijlvol en kapitaal pand in Amsterdam. Maar het gaat niet goed: „Zoals mijn va der me voor de grap wel eens vertelde, zou ik als de grote beurskrach van 1929 een jaar eerder was gekomen, nooit het levenslicht hebben aan schouwd". Het gezin komt op het laagste minimum van die tijd, de werkelijke armoede, terecht. Daarna de oorlog. Het verhaal van A. A. de Vries is een reeks van kleine anekdotes over de slimheid en het geluk, waar mee hij, met zijn vader, kan overleven. Het grote verhaal over de jodenvervolgingen en het Nederlandse verzet, ken nen we, en uit dit boek is hier over weinig nieuws te lezen. Maar wel is er een heel andere joodse jongen dan het klassie ke tragische slachtoffer, dat zijn rol van meet af aan zo speelt als zijn rol van hem eist. Deze joodse Tijl Uilenspiegel is uiterst creatief in het vinden van oplossingen en slimmighe den, om weer te ontsnappen aan de gevaren die hem boven het hoofd hangen. Niet oneer lijk, nee, maar wel handig en in de geest van de slimme boefjes, die op een of andere manier altijd helden zijn ge weest in de Nederlandse lite ratuur en samenleving. Daar om is het boekje van A. A. de Vries echt een verhaal waar je 'Mazzel' boven kunt zetten. Halfweg in het boek 'Motor Mama' is het zover. Mok gaat weg bij Teuntje. We zitten in een heel hedendaags verhaal van Marjan Berk over de ei gentijdse relatieproblemen in optima forma. Teuntje is een journaliste, die voor een lam lendig ochtendblad dieptein terviews wil maken, Mok is een makelaar in onroerend goed en het gaat niet zo best met die twee. De oude passie is er echt van af en alleen de ge rieflijkheid houdt het stel nog een beetje bij elkaar. Maar de aanwezigheid van een zoon helpt ook niet echt Het moment waarop de echt genoot, midden in het verhaal, laat weten dat hij er de brui aan geeft, komt tegelijk met een spontaan opwellende grap van Teuntje, die zich tijdens een interview met de wereld beroemde grimeur tot een lijk heeft laten schminken. En de vrouw voor wie de heer ge maal valt is de celliste die in valt in zijn strijkkwartet, om dat het vorige meisje dat cello speelde heeft afgehaakt. Waar door? Ja, ook al zoiets. Die ruzie, als Teuntje van Mok te horen krijgt dat hij hun huis uitgaat, is prachtig, dat wel. Auto-radio's en vazen worden door het huis gesmeten, om maar wat te noemen. Dan komt zoonlief thuis, Maron, ook geen doetje. „Pap is weg", krijgt hij te horen. Want zo stom gaan die dingen nou een maal. In dat opzicht is Marian Berk weer prachtig op dreef, want het gedoe van relaties en de ellende van het mannetje vrouwtjes spel weet zij heel aardig in kaart te brengen. Maar het verhaaltje blijft ook hier mager en smal. Terwijl het boekje vaak aardig treft door bewoording en verhaal opbouw. Handwijzer in vegetarische 'geheimtaal' Weet u wat arame is? En lavas? En shiitake? En kasha? Zo ja, dan bent u goed ingevoerd in de wereld van het vegetarische kokkerellen. Zo niet, dan kunt u terecht in het 'Klein vegeta risch kookboek' van Christina de Vries, door Ankh-Hermes on der nummer 172 op de markt gebracht in de Ankertjes-serie. Overigens: arame is een zeewier; lavas synoniem voor maggi- plant; shiitake is een kleine, bruine paddestoel; en kasha is ge roosterd boekweit. Het boekje (200 trefwoorden) is een handzame handwijzer in het vegetarische jargon, geschreven door iemand met verstand van zaken. Christina de Vries werkte jaren als leidinggevende kok kin in een vegetarisch restaurant. Willem Brakman: 'Inferno'. Uitgeve rij Querido, Amsterdam. Prijs: 37,90. Behalve de man die beweerde dat een brommer op zee kan rijden, bestaat binnen de Ne derlandse letteren geen won derlijker kerel dan Willem Brakman. Ook in zijn nieuwe roman 'Inferno' slaat de fanta sie van de schrijver weer re gelmatig op hol. Maar daar naast is 'Inferno' weer een echte roman van de doorge winterde melancholicus Brak man, waarin volop wordt ge mijmerd, veel thee en koffie wordt genuttigd, kleine sigaar tjes worden gerookt en een vrouwenschoot ruikt naar een gezellige hondenmand. Als we Willem Brakman moeten geloven, staat de toe stand in de hel er op dit mo ment belabberd voor. Via al lerlei omwegen toont hij in 'Inferno' de lezers de Onder wereld, waar de Vorst der Duisternis zich evenwel niet laat zien. Via allerlei verhalen komen we echter toch veel over hem en zijn domein te weten Dit gebeurt natuurlijk op Brakmans bekende speelse, suggestieve en vaak humoristi- De ik-verteller in 'Inferno' heeft een aankondiging gele zen van een busreis, georgani seerd door de firma Hemel waarts. Na een onrustige nacht besluit hij tot deelname. Vlak bij de supermarkt in zijn buurt staat de bus, de verteller is de enige passagier. Samen met de eigenaardige chauffeur komt hij na een lange tocht in Voorburg (of Voorborgh) aan, een onaantrekkelijk mijnstadje waar het altijd sneeuwt. Het stadje blijkt de hel te zijn, of liever gezegd het voorgeborc hte. Echte duivel Het eigenaardige van deze hel is dat de overeenkomsten met onze dagelijkse werkelijkheid zeer talrijk zijn. Er lopen al leen nog wel veel verminkten rond en zo nu en dan ver schijnt een echte duivel. Som mige ongelukkigen moeten ook nog wel veel lijden, maar het het echte martelen is vrij wel uit de mode. Alles wijst erop dat de hel de 'beste' tijd heeft gehad. „Er zijn tijden ge weest dat de wanden hier gloeiden, donker en rood als een broodoven, door de smart en de pijn. Prachtig, maar pijn is pijn, is rood, warm, borend, scheurend en krakend en ie dereen riep nog ach en wee uit volle borst. De ommegangen sisten en sproeiden vuur en ordenden het overvloedige aanbod: de slappelingen, de verleiders, de wellustigen, de tragen en de toornigen", zegt de heer Kaan, rondleider in het museum van de hel hal verwege de roman. Met een zekere weemoed vertelt hij over de tijden van weleer, waarvan nu alleen nog maar in het museum overblijfselen zijn te bewonderen. Hij wil het liefst weer terugkeren naar de goede oude tijd, waar de „brij- zelarij, de vilafdeling en de kokerij nog in perfecte staat verkeerden". Veldtocht Er zijn echter nog meer bewo ners van de hel die hopen dat de oude tijden terugkeren. Zij beramen een plan en de ver teller raakt hierbij betrokken. Het is de bedoeling dat er weer slag wordt geleverd met de hemelse legerscharen. De veldtocht wordt beraamd en ook uitgevoerd, maar mislukt uiteindelijk. De ik-figuur be landt tegen het einde van de roman bij God. met wie hij een uiterst vriendelijk gesprek voert, alsof het met zijn eigen vader is. De vroegere vijanden bevinden zich op dat moment in een rusthuis. 'Inferno' is een roman die nog al wat concentratie en inle vingsvermogen van de lezers vergt. Dat komt vooral door Brakmaijs ruime fantasie, die zo nu en dan helemaal de vrije loop krijgt. Vreemde sprongen en associaties in de gedachten- wereld van de auteur zorgen ervoor dat de verhaallijn hier en daar moeilijk te volgen is. Zo worden de belevenissen van de ik-figuur in de hel af gewisseld met herinneringen aan zijn ouders en jeugd. Voor de kenners van Brakmans werk biedt 'Inferno' echter veel extra's. Allerlei persona ges en situaties uit vroeger werk passeren weer de revue, en worden nader belicht. Zo De fantasie van Willem Brakman slaat opnieuw op hol. FOTO: ANP worden bijvoorbeeld de heer Hop uit Brakmans 'De graaf van Den Haag' en de heer en mevrouw Paap uit zijn debuut 'Een winterreis' weer opge voerd, en worden veel ele menten uit zijn twee jaar gele den verschenen autobiografie 'Pop op de bank' verduidelijkt. 'Inferno' laat zich dan ook le zen als een fantasievolle reis door de gedachtenwereld van de auteur, waar ieder voor zich zijn eigen weg moet vol gen. de juiste weg weet de weg: hij kan hoeken omslaan, zich wenden, hij laat zich niet afleiden, slingert, springt over het water als een brug, windt zich door de bergen als de rug- gegraat van een draak, klimt omhoog, verliest zich in de ne velen maar gaat regelrecht naar het doel. „Een weg is de taal van het land", zegt de ik figuur ergens. Op dat moment lijkt het alsof hij spreekt over de literatuur van zijn eigen schepper. AMSTERDAM Tiel als entourage voor een thril ler - wie had dat ooit kun nen bedenken? Bert Hid- dema deed het; hij schreef de zich in Tiel afspelende thriller 'In gesprek'. Vori ge week werd het boek ten doop gehouden in een Amsterdams wijnlokaal. Met de opmerking dat de mis daad „zelfs is opgerukt naar Tiel", kreeg een woordvoerder van de uitgeverij de lachers op zijn hand. „In Tiel wordt niet alleen jam gemaakt, er gebeu ren veel andere dingen", vond Bert Hiddema tijdens de korte toelichting die hij gaf tijdens de presentatie van zijn jongste thriller. Ook dat leverde een gegrinnik op van zijn toehoor ders, bestaande uit journalis ten, fotografen, recensenten, mensen van de uitgeverij en vrienden. Hiddema doelde echter met die opmerking op de 'bloedstollende gebeurtenis sen', zoals de uitgever dat uit drukt, die zich in de Betuwse stad afspelen. Heerlijk „Een jaar of zes geleden ben ik begonnen met thrillers. Heer- 'In een bezield verband. Nederland stalige dichters op zoek naar zin'. Uitgave Gooi en Sticht. Prijs 29,90. Bert Hiddema: „...Beter een lijk. Een heel misdaadverhaal te kunnen fantaseren, dat vind ik prachtig". De zesde thriller 'In gesprek' speelt zich niet - zoals de meeste van zijn voor gangers - in Amsterdam af. Tiel werd als lokatie gekozen. Waarom? Diepe beweegrede nen heeft Hiddema er niet voor: „Heel simpel, hoor. Door de naam van mijn hoofdper soon (die ook in de andere thrillers de hoofdrol speelt, red.) legde ik de link met Tiel". Hiddema stapte een drietal da gen driftig rond in Tiel en deed wat onderzoek voor zijn boek. „Ik ben naar de Agnie- tenhof gestapt, want daar be gint het verhaal. Ik moest toch weten of er een balkon was en hoeveel zitplaatsen er waren. thriller dan slechte literatuur... Nou, daarna ben ik naar 'de VVV en het gemeentehuis ge gaan en heb daar informatie over Tiel gevraagd en toen ben ik maar gaan rondlopen. Indrukken opdoen. Ik ging bijvoorbeeld op een terras naar mensen zitten kijken en dan zie ik ook echt alles". Grinnikend voegt hij daar aan toe: „Ik ben niet voor niets psycholoog". Hiddema vindt dat zijn boeken een duidelijke link met de rea liteit moeten hebben. „Ik pro beer waarheidsgetrouw te werk te gaan. Het moet zo echt mogelijk zijn. Het verhaal is uiteraard wel gefantaseerd". Vrijbuiter De 48-jarige Hiddema schrijft I FOTO: PERS UNIE al 21 jaar, want hoewel hij zijn studie sociale psychologie vol tooide, bleek de vrijbuiter Hid dema meer te voelen voor rei zen en schrijven. Met die beide bezigheden vulde hij zijn tijd de afgelopen decennia. Dat le verde hem wisselend succes op: een boek als 'Scheuren in het asfalt' werd zeer positief ontvangen, terwijl diverse an dere boeken kennelijk niet di rect bij een groot publiek in de smaak vielen. Hiddema was één van de schrijvers die het zogenaamde manifest van de jaren zeventig uitgaven, waarin hij tegen het heilige huisje van de literatuur schopte. „Beter een goede thriller dan slechte literatuur", is het devies van de schrijver. „In een bezield verband" luidt de titel van een bundel be schouwingen waarin een groot aantal auteurs de religieuze opvattingen van tien belang rijke Nederlandse dichters (onder wie Leopold, Vestdijk, Kemp, Nijhoff, Marsman, Lu- cebert en Kouwenaar) tegen het licht hebben gehouden. De titel is ontleend aan het ge dicht 'Tempel en Kruis' van Marsman: Ik sta alleen, geen God of maatschappij die mijn bestaan betrekt in een bezield verband geen horizon of zee, geen poovre korrel zand in 't naamloos wel en wee der brandende woestijn. De katholieke Limburgse dichter Pierre Kemp uitgezon derd mag de positie die Mars man hier schetst tekenend he ten voor de meeste van de be studeerde dichters. Religie wordt in de bundel op gevat als een zoektocht naar zin en deze vindt zijn vertrek punt meestal, maar niet altijd in christelijke ervaringen. De dichters zijn geselecteerd in de mate waarin zij in hun gedich ten zich rekenschap hebben willen geven van een oriënta tie op het leven. De auteurs die bijeen zijn ge zocht door de katholieke Tho mas More Academie hebben in het algemeen weerstand kun nen bieden aan de verleiding zich over te geven aan welke vorm van proselytisme dan ook, tenzij men zou willen stellen dat alleen al de inkade ring van deze dichters in een zoektocht naar zin op zo iets zou kunnen duiden. Bij de pre sentatie van de bundel onlangs in Amsterdam verklaarde de essayist Kees Fens uit vrees voor „onteigening" op grond van de gekozen benadering van medewerking te hebben afgezien. Dat lijkt toch vooral te berusten op een vorm van koudwater-vrees. Feit is nu eenmaal dat religie en filosofie in belangrijke mate het werk van de besproken dichters heeft bepaald en waar de aan dacht voor die aspecten sterk is ondergewaardeerd is de ver schijning van deze bundel al leen maar des te waardevoller. De teksten zijn steeds geba seerd op bijeenkomsten waarin een theoloog of filosoof rea geerde op de beschouwing van een letterkundige. Van wie toen meeluisterde of nu meel eest mag verondersteld wor den dat hij enigszins ver trouwd is met de poëzie die hier wordt besproken. Doobie Brothers...plichtmatig... Idoor GERT MEIJER Het gaat goed met 'The Al mighty', Groot-Brittannië's nieuwste trots op metalge- bied. Nou ja, nieuw, de Schotten debuteerden eind '89 al met 'Blood, Fire Love'. Toen waren het- nog de wildere broertjes van The Cult, maar inmiddels is wel duidelijk dat dat de heren nog niet wild genoeg was. En dus spelen ze tegenwoor dig de plinten uit de vloer op een manier, die tot dus verre voorbehouden leek aan bands als AC/DC en Motörhead. Lemmy is ge waarschuwd. Het tweede studio-album 'Soul Destruction' tussen door verscheen nog de live opgenomen mini-cd 'Blood, Fire Live' laat een op merkelijk veelzijdige rock band horen. Onder aanvoe ring van producer Andy Taylor, de voormalige gita rist van Duran Duran, wer den alle registers openge trokken. In de eerste single 'Free 'n' Easy' bijvoorbeeld, combineertThe Almighty een indringend geluid met een opzichtige melodie. Maar in het voorafgaande 'Crucify' is het de band ernst om duidelijk te maken dat hier de hardste band van Schotland aan het werk is. ergens tussenin, in een po ging hard en melodieus sa men te ballen tot een ge structureerd metalgeluid. Dat lukt ze wonderwel. Af gezien van de Guns 'N' Ro- ses-achtige ballad 'Little Lost Sometimes' is er geen sprake van rust, maar daar lijkt The Almighty ook nog lang niet aan toe! Doobie Brothers Precies twintig jaar geleden leverden de Doobie Brothers hun eerste album af. Hun in teressante mengeling van country, blues en funk le verde de eerste vijf jaar een aantal bijzondere albums op, maar daarna was het bij voortduring kwakkelen. In '83 leek de live-cd 'Farewell Tour' het definitieve af scheid van de band te mar keren, maar twee jaar gele den was er plotseling een come-back in de vorm van het niet al te opzienbarende 'Cycles'. Slechts hier en daar laaide het vuur van weleer nog even op (de uitstekende single 'The Doctor' bijvoor beeld), maar teveel leek het op een misplaatste herha lingsoefening. De opvolger 'Brotherhood' brengt niet de gehoopte verandering. Wat 'Brotherhood' mist, is een sterk ontwikkeld gevoel voor sprankelende melo dieën, zoals de Doobies dat demonstreerden op een aan tal albums uit de eerste helft van de jaren zeventig. 'Bro- Nils Lofgren...moeras van vrijblijvende gitaarrock... FOTO: PR therhood' klinkt van de eer-i ste tot de laatste noot ver schrikkelijk plichtmatig. The Fixx Ze zien er tegenwoordig uitj als de heren van Spandau! Ballet, maar hun muziek is! minder gelikt dan hun out fit. Dat scheelt zoveel. The Fixx, het Londense bandje rond zanger/componist Cy Curnin, doet met de zevende langspeler 'Ink' dan ook verwoede pogingen om ein delijk eens een doorbraak te bewerkstelligen. In eerste aanleg lijken de ingrediën ten daarvoor aanwezig: 'Ink' telt een aantal puntige roek- songs en de eerste single 'How Much Is Enough' is daar niet het slechtste voor beeld van. The Fixx beweegt' zich tussen melodieuze rock, en wat meer atmosferische i pop, met een lichte knipoog l naar Cock Robin en de Sim-' pie Minds. Commerciëler j dan voorheen, dat wel, maar, op de tweede helft van hetj album verzanden de num-j mers toch weer in stuurloos- heid, die model lijkt te staan voor de eeuwig zoekende band. Én zo is ook 'Ink' niet de cd, waarmee The Fixx op grote schaal gaat scoren. Miners Of Muzo De Tilburgse Miners Of j1 Muzo zijn door de jaren heen uitgegroeid tot een volwas-h sen rock 'n rollband. Hun al- bums zijn weliswaar geen kenmerk voor originaliteit, E maar de op sixties geörien-j teerde rocknummers staan bol van de fraaie melodielij- nen en meeslepende deun-i tjes. Zeker op hun jongste aanwinst 'The Love Lifej Storybook Album'. De lich-t telijke overeenkomsten met Fatal Flowers zijn deels het" gevolg van de gedreven sound en deels de stem van zanger Lee Lemmen. De Mi ners moeten het in creatief opzicht afleggen tegen hun vroegere collega's, maar wat 'The Love Life Storybook Album' zo leuk maakt is de frisse en gedegen aanpak, met het overal opdoemende orgeltje van Dan Appels en de opwindende gitaar van Hans Vroom als stralend middelpunt. Toch de ge doodverfde opvolgers van Fatal Flowers? Nils Lofgren Nils Lofgren heeft al een hele solo-carrière achter de rug (compleet met een hitje: 'Shine Silently'), hoewel zijn lidmaatschap van Springs teen's E-Street Band zijn bankrekening pas echt spek te. Lofgren bleef door de ja ren heen wel solo-albums maken, die echter mank gin gen aan creativiteit. Het is dan ook zijn boss Bruce die hem nu te hulp schiet op de single 'Valentine', een wat slap liedje dat desondanks moeiteloos zijn weg op de hitparade vindt. Het num mer is te vinden op Lof- gren's nieuwe solo-cd 'Silver Lining', die minder essen tieel is als de naam van de platen maatschppij doet ver moeden. Ondanks de hulp van een heel leger gerenom meerde muzikanten (naast vaste begeleiders Kevin McCormick op bas en drum mer Andy Newmark onder meer Levon Helm, Billy Preston, Ringo Starr en Cla- rence Clemons) wil de mu- ziek maar niet spetteren en blijft Lofgren met zijn gitaar steken in een moeras van vrijblijvende gitaarrock.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 16