Nieuwe maatregelen tegen overlast Noordwijk aan Zee Gemeente Warmond investeert ruim twee miljoen in Endepoel Schipper aangeslagen na uitbranden rondvaarboot I Boek is fraaie wandeling door oud Noordwijkerhout Bouw politiebureau Rijnsburg begonnen LEIDEN OMGEVING EeidóeSouratit VRIJDAG 3 MEI 1991 PAGINA 1 Verbaasde politie deelt veertig bekeuringen uit WASSENAAR De Wassenaarse politie heeft gistermid dag tot haar eigen verbazing 40 automobilisten op de bon moeten slingeren op de kruising Landscheidingsweg- /Buurtweg. De automobilisten sloegen daar komend van uit de Landscheidingsweg linksaf de Buurtweg in waar verbodsborden duidelijk aangeven dat afslaan verboden is. Een woordvoerder van de politie reageerde verbaasd. „De politiewagen stond duidelijk zichtbaar bij het kruis punt, maar de mensen trokken zich daar niets van aan". De boetes werden gisteren tussen half vijf en half zeven 's middags uitgedeeld. Aanleiding voor het posten van de politie was een ongeval kort daarvoor waarbij een 26-jari- ge automobilist uit Katwijk bij het linksaf slaan een 28- jarige motorrijder uit Oegstgeest schepte. De motorrijder moest met kneuzingen naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden worden overgebracht. De motor werd volledig vernield. Rijnsburgse chauffeur in hoger beroep vrijgesproken DEN HAAG/RIJNSBURG Een 22-jarige Rijns burgse vrachtwagenchauffeur is gisteren door het Haagse Gerechtshof vrijgesproken van het veroor zaken van een dodelijk ongeluk op de Rijksstraat weg in Wassenaar, op 7 april 1988. Eerder veroor deelde de rechtbank de man tot een gevangenis straf van acht maanden, waarvan zes voorwaarde lijk, en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Hij werd toen schuldig bevonden aan grove on- zdrgvuldigheid in het verkeer, omdat hij met een snelheid van meer dan honderd kilometer per uur met zijn vrachtwagen een personenauto zou heb ben gesneden. Deze raakte in de slip, kwam op de andere weghelft terecht en botste daar op een tege moetkomend busje. Vijf mensen kwamen daarbij om het leven. Het Hof acht niet bewezen dat de Rijnsburger daarvan de schuld draagt. Auto schept fietser (11) OEGSTGEEST Een 11-jarig jon getje uit Oegstgeest raakte gister ochtend gewond toen hij van zijn fiets gereden werd door 34-jarige automobilist. De bestuurder van de auto, ook uit Oegstgeest afkomstig, wilde van de Clematislaan rechtsaf afslaan de Korenbloemlaan in. Daarbij zag hij het jongetje dat op de Korenbloemlaan reed over het hoofd. Volgens de politie werd hem het zicht ontnomen door de daar langs de weg geparkeerde auto's. Het jongetje werd afgevoerd naar het AZL waar kneuzingen aan het been werden geconstateerd. Hij kon na behandeling naar huis. Diefstal Postzegels VOORSCHOTEN Bij een inbraak in een flatwoning aan de Einstein- laan in Voorscho ten is een kluisje, met daarin onder meer een postze gelverzameling, ontvreemd. De in braak vond gister middag op klaar lichte dag plaats. Via de voordeur wist men de wo ning binnen te ko- Raad Sassenheim akkoord met aanleg sportvelden SASSENHEIM Zoals verwacht is de Sas- senheimse raad gisteren unaniem akkoord gegaan met het plan de voetbalverenigingen Teylingen en Ter Leede te verhuizen naar de Rode Molenpolder. TOP en de Bassets blijven op het sportpark aan de Menneweg. Over het verzoek van TOP een eigen kantine te mo gen bouwen in plaats van gebruik te maken van de kantine van Ter Leede en Teylingen wordt nog verder nagedacht. Daarbij speelt ondermeer een rol of de korfbalvereniging in de toekomst mogelijk ook naar de polder zal verhuizen. In dat geval wordt een investering voor een nieuwe kantine een kostbare aange legenheid. Ook de wijze waarop het tekort van acht en halve ton moet worden gedekt wordt nog nader uitgewerkt. Politie houdt inbrekei aan na achtervolging LEIDSCHENDAM Een 25-jarige Hi genaar werd gistermiddag aangehoude nadat hij had ingebroken in een flatw< ning aan de Burgemeester Caen va Necklaan in Leidschendam. De inbri ker was gesignaleerd terwijl hij vanj het dak van de flat via het balkon naj binnen klom. De gealarmeerde politi kwam de man in het trapportaal tegei Toen hij werd gevraagd wat er in ee tas zat die hij bij zich had trachtte d Hagenaar te vluchten via de Burgi meester Banninglaan. Daar kon een p< litieman hem na een korte worstelin inrekenen. In de tas werden een Cl speler en enige sieraden afkomstig u de woning aangetroffen. CAFÉS MOGEN LANGER OPENBLIJVEN Voorschoten verbiedt landje-pik bewoners Idoor JOOP PEETERS VOORSCHOTEN wordt paal en perk ge steld aan het illegaal vef~ groten van achtertuinen! Dit hebben de leden vail de commissie openbaiP werken gisteren bepaali Met name in Noord-Ho land blijkt op dit punt ee wildgroei te zijn. Bew<^ ners in die wijk blijke een deel van het openbaiL. groen bij hun tuin te br trekken. Aanleiding tot deze discuss 'a was een brief van een VooU schoteneaar, die zich erovifj beklaagde dat de gemeen struiken uit zijn vergrote tu f had gehaald. Wethouder J. v.d. Poel (VVl'a was ingenomen met de steiai van de commissie: „Vooral t'e gen de spoordijk aan in c|e wijk Noord-Hofland is ve|n groen, speelgroen en dat wor afgescheiden door groen g jr was. Wanneer de burger da'* een tuin van gaat maken, di lit verdwijnt de noodzakelijke alei scherming van een terrein". Bij gebrek aan andere ruim'e worden oude koelkasten voov« lopig opgeslagen bij de b er graaf plaats Rosenburgh. W^h wordt er een zogenoemi m groene afscheiding aang et bracht. Ook de opslag van m ui terialen voor openbare werk< oe op de voormalige kweke 'e naast de begraafplaats uii slechts tijdelijk bedoeld. H eb daar gestorte zand wordt ge i bruikt voor de ophoging v;t>n het nieuwe gedeelte van ('as begraafplaats. 'as In overleg met Articon, (>01 bouwer van de nieuwe spoo fn baan, is een oplossing gevo 00 den om toch via de Papela. °n een verbinding te houden man; de wijk Boschgeest. Tijdens ar bouw van de tunnelbak bij h in station wordt de Rouboslai verlegd en niet voor twee ja afgesloten. Daardoor hoeft h verkeer van en naar Bosd geest via de Papelaan niet v het dorpscentrum te lopen. NOORDWIJK De slui tingstijden van bar-dan- cings in Noordwijk wor den een kwartier ver ruimd tot kwart over twee. Dat is het gevolg van het invoeren van een zogenaamde „afbouwrege ling" waarbij vanaf half twee het aantal decibellen van de muziek tot aan vaardbare normen moet worden teruggebracht, een kwartiertje later de draaitafel helemaal stop moeten worden gezet en de bierkraan dicht, terwijl de laatste gast dan uiter lijk om kwart over twee moet zijn vertrokken. In de wintermaanden liggen de tijden een uur vroeger. Deze en nog een heel pakket van maatregelen moet er toe leiden dat de bewoners van Noordwijk aan Zee voor een groot deel verlost worden van de overlast die de uitgaans- functie van de badplaats met zich meebrengt. Volgens bur gemeester J. van der Sluijs, voorzitter van de onlangs in het leven geroepen stuurgroep bestuurlijke preventie, die tót taak heeft de aanpak van de overlast te organiseren, is het doel van de afbouwregeling het publiek te stimuleren de uitgaansgelegenheden ver spreid te verlaten. Het slagen van de maatregel valt of staat volgens Van der Sluijs met de bereidheid van de bar-eigenaars om de voor schriften toe te passen. „Ik ga er van uit dat die bereidheid er is. Houdt men zich er niet aan dan neemt het enthousias me van de gemeente om din gen te doen die de horeca wel gevallig zijn zeker niet toe", aldus Van der Sluijs. Het grootste probleem in Noordwijk is volgens hem de massaliteit waarmee het uit gaanscentrum in de weekein den te maken heeft. Het me rendeel van de jongelui komt om gezellig uit te gaan. Slechts een kleine groep lokt bewust vechtpartijen uit en probeert meelopers mee te krijgen bij vervelende praktijken. Ver nielingen en parkeeroverlast zijn vaak bronnen van erger nis. Een van de eerste maatre gelen om de overlast te beper ken was in 1987 het invoeren van belanghebbenden parke ren in het centrum van Noordwijk aan Zee. Doel was parkeren door avondrecrean ten, die hun vertrek vaak schreeuwend en toeterend la ten horen, tegen te gaan. In haar nota „Overlastbestrij- ding merken B en W echter op dat dit beleid niet de resulta ten afwerpt die men ver wachtte. Van der Sluijs: „Bij een avondje „stappen" wordt een parkeerbon van 35 gulden vaak ingecalculeerd". Vergun ninghouders parkeren de auto op vrijdag- en zaterdagavond vaak ergens anders dan voor hun eigen deur, uit angst voor vandalismeschade. Met het af geven van meer vergunningen voor gasten van de bewoners en de in gebruikname van parkeergarages op het Beuk- terrein en het Casinoterrein barbezoekers zullen worden gestimuleerd deze garages ook te gebruiken hoopt de stuurgroep dat de parkeerpro blemen duidelijk afnemen. Zwarte lijst Het gemeenebestuur is volgens Van der Sluijs van plan mens en middelen in te zetten Om de overlastproblematiek tot aan vaardbare proporties terug te brengen. Leidraad daarbij is de Eindrapportage van de Werkgroep Voorkomen en Be strijden van Overlast. „Gezel lig uitgaan willen we daarmee zeker niet de nek omdraaien", Idoor ARIE SCHAKENBOS WARMOND De ge meente Warmond gaat ruim twee miljoen gulden investeren in de eerste fase van het bouwplan Endepoel III. Voor het verwerven van de grond waarop momenteel het bedrijf Wamero is geves tigd, trekt het gemeente bestuur ruim 1,3 miljoen uit. Het bedrijf zal zich el ders binnen de gemeente vestigen. Op het één hectare grote ge bied komen 14 vrije-sector wo ningen, 10 premie-C en 13 wo ningwetwoningen. De verko per heeft bedongen zelf 3 ka vels voor de realisering van 3 vrijstaande woningen, te kun nen behouden. „We hebben al les geprobeerd en er uit ge haald wat er in zat", verklaar de wethouder J.C.M. Wasse naar gisteravond tegenover de commissie financiën. De commissie boog zich over het voorstel om tot aankoop over te gaan en de uitgangs punten voor de exploitatie-op zet. P. Herngreen vroeg zich af hoe de verdeling van de woningtypen tot stand was ge komen. „Heeft u inzicht in hoeverre de werkelijke be hoeften een rol spelen", vroeg het burgerlid zich af. Daarnaast zouden Warmon- ders de hoogste prioriteit moeten krijgen bij de aan schaf. Volgens Wassenaar was de verdeling gemaakt om te kijken of realisering met die exploitatie-opzet mogelijk was. Ook speelt het beschikbaar zijn van de nodige contingen ten, zowel planologisch als fi nancieel, een rol. De differen tiatie maakt bovendien een aantrekkelijker opzet moge lijk. „Het moet niet zo zijn dat je zegt: het staat er wel maar het is niet mooi", aldus Wasse naar. Hij kon niet voor 100 procent garanderen dat er al leen Warmonders zouden ko men te wonen. De wethouder was het wel met L. van Ree (PW) eens dat er zo spoedig mogelijk een wo ningbehoefte-onderzoek zou moeten plaatsvinden. Het col lege wil daarvoor op de begro ting van volgend jaar 40.000 gulden uittrekken. C. Vreeken was teleurgesteld over het feit dat de woningwetwoningen in de huidige plannen pas in 1994 gebouwd kunnen worden. Volgens Wassenaar lag dat niet alleen aan de beschik baarheid van een financieel contingent, maar ook aan de tijd die Wamero nodig heeft om het bedrijf te verplaatsen. Volgens het College is door de hoge verwervingskosten van de opstallen met ondergrond en het zoveel mogelijk realise ren van sociale woningbouw, de exploitatie sterk verliesge vend. Voorlopig wordt het te kort geraamd op ruim 3,5 ton. Dit bedrag zal uit de reserves gedekt moeten worden. „Daar bij kan gedacht worden aan de gedeeltelijke aanwending van de exploitatiebijdrage die wordt ontvangen voor het zo genaamde KPM-gebied", zo staat er in het voorstel. Wel licht is er ook nog een provici- ale subsidie mogelijk uit het stadsvernieuwingsfonds. aldus de burgemeester. In to taal heeft de overlastbestrij- ding de gemeente al 160.000 gulden gekost. Ook de komen de jaren verwacht Van der Sluijs dat de gemeente fors in de beurs zal moeten tasten. Maar ook de horeca moet een steentje bijdragen. Daarbij gaat het onder meer om het forme ren van zogenaamde susploe- gen om groepen barbezoekers die van de ene dancing naar de andere lopen rustig te hou den op straat. 'Maar ook moeten er geluidssluizen wor den aangebracht bij de toe gangsdeuren en moeten er weer pendelbusjes gaan rijden tussen de parkeerterreinen Wantveld en Koningin Astrid- boulevard en het uitgaanscen trum. Kasteleins kunnen het parkeren daar aantrekkelijk maken door het geven van gratis consumptiebonnen. De gemeente zal met taxiver voerders gaan praten over een snellere wijze van afvoeren van bar-bezoekers en met de NZH overleggen of de laatste bussen in het weekeinde hun passagiers op de Grent kunnen ophalen. De Algemene Plaat selijke Verordening (APV) zal moeten voorzien in een zoge naamde zwarte lijst. „Stap pers", die zich ernstig misdra gen riskeren voor een jaar of minder de toegang tot het uit gaanscentrum te worden ont zegd. In dat geval moet wel de politie er aan te pas zijn geko men. Horeca-ondernemers mogen ook zelf een dergelijke lijst van ongewenste lieden hanteren. Wie wel of niet bin nenkomt bepalen zij uiteinde lijk zelf. Vandalismeregistratie Voor de pinksterdagen zullen publicaties in de media de re gels in de APV verduidelijken. Ook zal via kranten een al- cholmatigingsbeleid worden gepropageerd. Gedurende de zomermaanden zal opnieuw een vandalisme-registratiepro- ject worden gehouden. In de zomermaanden 1991 werd vandalisme in de badplaats voor het eerst in kaart ge bracht. Vanaf oktober werd een tweede registratieperiode gehouden. Uit de schademel- dingen werd een redelijk beeld verkregen van proble men in bepaalde gebieden. Registrator mevrouw L. Coen- raads Nederveen heeft inmid dels laten weten niet meer be schikbaar te zijn voor deze taak. Naar een opvolger wordt naarstig gezocht. Met het be langrijkste actiepunt van het vandalisme-registratieproject, de verwijdering van graffiti, is onlangs gestart. Niet alleen openbare gebouwen en objec ten worden schoongemaakt, ook particuliere garages en schuurdeuren worden eenma lig gratis door de gemeente ge reinigd. Volgens Van der Sluijs hebben circa 60 Noord- wijkers graffiti gemeld. De schoonmaakactie kost de ge meente 50.000 gulden en moet eind mei zijn afgerond. Eindstation Volgens Van der Sluijs zal het zeker niet zo zijn dat de slui tingstijden van de bar-dan- cings bij een verminderde overlast in de zomermaanden, de komende winter direct maar verruimd zullen worden. „Wij zullen eerst het effect van de maatregelen op langere termijn in ogenschouw ne men". Het openstellen van de uitgaansgelegenheden tot een uur of zes in de morgen is vol gens de burgemeester al hele maal niet aan de orde. „Op die manier creëer je een tweede golf bezoekers die eerst elders zijn geweest en Noordwijk dan aan het einde van de nacht als eindstation zien. Ik denk niet, dat we daar op zitten wachten. Opk de horeca is daar niet voor". De nota overlastbestrijding wordt woensdag 8 mei bespro ken tijdens de vergadering van de commissie algemene bestuurszaken. De Albatros is onherstelbaar beschadigd. I FOTO: HENK VAN DEN ENO NOORDWIJK „Ik kon het eerst niet geloven. De politie belde dat er brand was en dat de boot in lich terlaaie stond. Ik ben er direct heengegaan. Het was gewoon verschrikke lijk". Schipper Jo van der Lippe uit Noordwijk is duidelijk aangeslagen als hem een reactie gevraagd wordt op de ramp die hem overkwam. In de nacht van woensdag op donderdag ontstond er om streeks kwart voor drie brand in een houten schuur in de Van Speijkstraat. Ondanks de inzet van politie en brandweer werd het een uitslaande brand. De 'Albatros' van Van der Lippe lag vlak naast de bran dende schuur. Het vuur sloeg over en de boot werd zodanig verwoest dat repareren vol gens de schipper absoluut on mogelijk is. „Ik had hem net helemaal in de lak gezet. Als het een beetje mooi weer was geworden, had ik hem voor Pinksteren op het strand willen hebben. Het is in en in triest dat dit nu gebeurd is. Ik heb dertig jaar lief en leed met die boot gedeeld. Heel veel mensen hebben met me meegevaren, kennen de boot, Noordwijkers en toeris ten". De Albatros werd in 1960 spe ciaal gebouwd om dienst te doen als rondvaartboot op zee. Bouwer was de firma Taat in Katwijk. De boot was er op be rekend om op het strand aan land te gaan. „Om weer zo'n zelfde boot te laten bouwen kost zeker een ton", weet Van der Lippe. „Ik moet eerst maar eens afwachten wat de verzekering uitkeert. Dan moet ik maar eens kijken of ik nog wat kan vinden. Of ik weer ga varen hangt natuur lijk ook af of het nog interes sant is voor mij, financieel gi Een extra strop voor Van d< Lippe is het verlies van c fonkelnieuwe motor. Volgei zijn vrouw is varen voor Va der Lippe echter zijn lust zijn leven en zal hij, als h ook maar op de een of andel manier kan, weer snel op cj woelige baren te vinden zij De oorzaak van de brand i volgens de Noordwijkse politij nog niet achterhaald. De dub belwandige houten directie keet stond pas een week d acht aan de Van Speijkstraa) De puinhoop die als gevol van de brand ontstond be moeilijkt het onderzoek. Wethouder Vianen (links) en aannemer Noorlander arriveerden gisteren per helicopter in Rijnsburg. FOTO: HENK VAN DEN ENDE RIJNSBURG Onder grote belangstelling heeft wethouder C. Vianen gisteren de eerste paal geslagen van het nieuwe politiebureau. Het bureau ver rijst op hoek Sandtlaan/Klei- pettenlaan en wordt samen met 18 woningen gebouwd. Met deze eerste paal is tevens een begin gemaakt met de bouw van circa 700 woningen in de nieuwe wijk De Kleipet- ten. Dit aantal zal in een pe riode van ongeveer 10 iaar ge realiseerd moeten worden. Vianen sprak bij deze gelegen heid nogmaals zijn compli menten uit „aan de mensen die voor het nieuwe bureau hebben geknokt". Groeps- commdandant C. Maat liet blij te zijn met de komst van het nieuwe bureau al had hij lie ver gezien dat het bureau in het dorp was gebleven. De prijs van de 18 woningen zal ongeveer 210.000 gulden gaan bedragen. Verder zullen extra voorzieningen: dikke be glazing, akoestische ventilatie- roosters en voor zover moge lijk de binnenruimten, zoals woonkamers van de weg afge richt, worden getroffen in het complex om de eventuele ge luidsoverlast tot een minimum Wat er verder met het oude Colitiebureau moet gaan ge- euren is nog niet helemaal duidelijk. Een merendeel van de gemeenteraadsleden liet weten zich te kunnen vinden in het voorstel om op die plaats bejaardenwoningen neer te zetten. Wethouder Vianen bedacht voor Maats kritiek enige tijd geleden een andere „oplos sing". „Misschien zouden we bejaarde politieagenten in die toekomstige bejaardenwonin gen moeten zetten", aldus Via nen. Het hele complex zal nog dit jaar voltooid moeten wor den. NOORDWIJKERHOUT „Dat is toch mooi, die foto van melkboer Leen Duivenvoorden voor zijn winkel in de Havenstraat met „Melk-boter-kaas-eie- ren" op zijn raam geschil derd!" Dit dorpsgezicht is duidelijk de favoriete foto voor Peter War merdam in zijn nieuwe boek over Noordwijkerhout in oude ansichten dat morgen uitkomt. Deze foto is een van de top pers uit de collectie van verza melaar Peter van de Burg die voor dit boek de foto's ver zorgde. De begeleidende tek sten zijn van Warmerdam. „Een wandeling door het oude Noordwijkerhout", zo zou men het boek kunnen omschrijven. Al bladerend komt het vroege re dorp weer terug in de her innering, komt het opnieuw tot leven. En je hoeft voor dit deel echt geen 60 jaar oud te zijn om straten en gebouwen te herkennen. De samenstel lers nemen de kijker/lezer mee op een route langs inmid dels verdwenen of veranderde uitspanningen en cafés, maken een uitstapje naar het strand en keren terug naar de steeg met de dorpspomp en de mu ziektent uit vervlogen tijden. Er zijn kleine serietjes ingepast zoals de drie „voorgangers" van het nieuwe postkantoor. De haven is te zien met de beurtschippers en het café van de beroemdste inwoonster van De Zilk, de dichteres Magna. De Zeestraat toen er nog geen grond de „armentuinen". „Ik wilde ook wel eens laten zien welke foto's ik in mijn verzameling heb, zodat het niet voor altijd alleen maar in mijn albums zit", is het com mentaar van Van de Burg. Warmerdam schudt ongelovig het hoofd. „Als je ziet wat hij er allemaal voor over heeft om kaarten over Noordwijkerhout in zijn bezit te krijgen. Toen we eens van Utrecht kwamen waar hij wat kaarten gekocht of geruild had, en we het dorp inreden, zei hij: „Zo, jullie zijn ook weer in Noordwijker hout". Warmerdam vertelt verder dat hij al heel lang op zoek was naar een foto van de Houtsnip, het houten huis van mevrouw Stein op de hoek van de Schulpweg en de Dorpsstraat waar zij repen en cafés waren. Links op de voor- FOTO: PR dergelijke verkocht voor men sen die in de zomer naar zee fietsten. „De hele familie had ik afgebeld, maar geen foto's. Terwijl dit boekje op de pers ligt, komt Peter van de Burg er mee aan. En een foto van de Zwetterpoldermolen. Die is verbrand in 1771 en ik heb het bestek ervan dat deze opnieuw is gebouwd. Al die tijd heb ik naar een foto gezocht. We wa ren met dit boekje bezig en hij komt ermee aan", aldus War merdam. De laatste foto kon nog in dit tweede deel worden opgenomen, de eerste helaas niet meer. Zelf verzorgde Warmerdam de onderschriften en hij verzucht: „Ik heb me moeten beperken. Ieder huis op iedere foto heeft zijn eigen historie, maar dat kun je niet allemaal vertel len." Zijn informatie haalt Warmerdam „van de straat", maar alles wordt door hem ge controleerd. Warmerdam: „Klopt het? denk ik dan. Daar moet ik eens achteraan. In ar chiefstukken of bouwvergun ningen, door bronnenonder zoek. Je maakt er kopieën van". Niet voor niets geldt Warmer dam in Noordwijkerhout als een zeer betrouwbaar histori cus, iemand die opgegroeid is in het dorp. „Het gaat zo onge merkt, hè, hier een stukje weg, daar een stukje, maar op een gegeven moment ben je alles in het oude dorp kwijt". De fo to's in het nieuwe boek illus treren zijn woorden. Een aan tal foto's zijn echt niet zo erg oud, de kijker zal straten heel goed kunnen herkennen. Maar toch is er veel weg of veran derd en dat is zeker de laatste jaren heel snel gegaan. Dat re aliseer je je pas goed als je deze foto's bekijkt. Morgenochtend wordt het boekje officieel in de publici teit gebracht door het over handigen van het eerste exem plaar aan de oudste inwoner van Noordwijkerhout, Jaap Uitendaal, die 97 jaar is. Dat zal gebeuren om half elf in Het Wapen van Noordwijker hout. Het boek is overigens al leen te verkrijgen bij de sa menstellers voor 29 gulden 90. De oplage is beperkt gehouden tot 750 exemplaren. Telefoon v.d. Burg 74556, telefoon War merdam: 73279.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14